تاپیک سوالات قدرتی

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
من حرفی از سیستم توزیع نزدم
عرض کردم منازل .
سیستم برق منزل رو گفتم .
رله ارت فالت ربطی به نول نداره . یه جور سنسور هست که نشون میده ارت برقدار شده که بعد از سنس یه سری فرامینی اجرا میکنه
نوع خانگی اون هم هست
سیستم ارت و نول دو چیز سوا از هم هستند . و امنیت ارت هم به دلیل جدا بودنشون هست .

مهندس عزیز نمیدونم چقدر از نحوه عملکرد ارت فالت اطلاع دارید. چون ارت فالت با جریان برگشتی از سیم نول کار میکنه!

من فقط عرض کردم در صورتی که جریان برگشتی به جای اینکه از نول عبور کنه، از ارت یا همون زمین عبور کنه و به نقطه صفر ترانس برسه، مشکل حفاظتی (مثل همین ارت فالت) در پست توزیع پیش میاد

فکر کنم متوجه منظور بنده حقیر نشدید:gol:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مهندس عزیز نمیدونم چقدر از نحوه عملکرد ارت فالت اطلاع دارید. چون ارت فالت با جریان برگشتی از سیم نول کار میکنه!

من فقط عرض کردم در صورتی که جریان برگشتی به جای اینکه از نول عبور کنه، از ارت یا همون زمین عبور کنه و به نقطه صفر ترانس برسه، مشکل حفاظتی (مثل همین ارت فالت) در پست توزیع پیش میاد

فکر کنم متوجه منظور بنده حقیر نشدید:gol:
البته شما بزرگواری مهندس

در مورد این رله اطلاعات کاملی ندارم
اما سیستم مشابه این در تجهیزات خانگی هست .
که میاد جریانی که روی سیم ارت هست رو سنجش میکنه ( وقتی روی سیم ارت جریان داریم که خطایی داشته باشیم. مثلا اتصال بدنه یا ارات ناشی از القا ) بنابراین بعنوان یه سیستم حفاطتی از اون استفاده میکنند.
البته رایج نیست .

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
در مورد این رله اطلاعات کاملی ندارم
اما سیستم مشابه این در تجهیزات خانگی هست .
که میاد جریانی که روی سیم ارت هست رو سنجش میکنه ( وقتی روی سیم ارت جریان داریم که خطایی داشته باشیم. مثلا اتصال بدنه یا ارات ناشی از القا ) بنابراین بعنوان یه سیستم حفاطتی از اون استفاده میکنند.
البته رایج نیست .

درسته.
حالا که بحث ارت فالت پیش اومد:
در خروجی یک فیدر یا پست میان 3 فاز و نول (جمعا 4 کابل) رو از داخل یک CT عبور میدن و خروجی اونو به رله ارت فالت وصل میکنن
در حالت عادی CT میزان جریان رو صفر نشون میده که کاملا واضح هست
در حالت بروز خطای زمین جریان CT عددی غیر صفر میشه. چون مسیر برگشت از مسیری هست که از داخل CT عبور نکرده (زمین)
در این لحظه بلافاصله ارت فالت عمل میکنه;)

به همین دلیل بود که عرض میکردم جریان برگشتی باید فقط از طریق نول عبور کنه ...

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درسته.
حالا که بحث ارت فالت پیش اومد:
در خروجی یک فیدر یا پست میان 3 فاز و نول (جمعا 4 کابل) رو از داخل یک CT عبور میدن و خروجی اونو به رله ارت فالت وصل میکنن
در حالت عادی CT میزان جریان رو صفر نشون میده که کاملا واضح هست
در حالت بروز خطای زمین جریان CT عددی غیر صفر میشه. چون مسیر برگشت از مسیری هست که از داخل CT عبور نکرده (زمین)
در این لحظه بلافاصله ارت فالت عمل میکنه;)

به همین دلیل بود که عرض میکردم جریان برگشتی باید فقط از طریق نول عبور کنه ...

مثل کلید های محافظ جان عمل میکنه پس .
کلید محافظ جان هم همینه تقریبا
یعنی فاز و نول رو ( برای یکفاز البته ) در هر زمان مقایسه میکنه
وقتی خطایی رخ بده برابری ایندو از بین میره که نشون میده برق گرفتگی یا اتصال فاز به بدن رخ داده .
بعدش کلید عمل میکنه
این کلید تو همه نقشه های برقی منازل هست .
ولی تو پست که نول نداریم مهندس
منطورم مثلا 63/20 در نظر بگیریم تو خروجی فقط سه تا فاز داریم که میره برای ترانس های توزیع
از طرفی تو یه پست جریان سه تا فاز معمولا یکسان نیست ( نه اینکه تفاوت زیادی دارند )

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
مثل کلید های محافظ جان عمل میکنه پس .
کلید محافظ جان هم همینه تقریبا
یعنی فاز و نول رو ( برای یکفاز البته ) در هر زمان مقایسه میکنه
وقتی خطایی رخ بده برابری ایندو از بین میره که نشون میده برق گرفتگی یا اتصال فاز به بدن رخ داده .
بعدش کلید عمل میکنه
این کلید تو همه نقشه های برقی منازل هست .
ولی تو پست که نول نداریم مهندس
منطورم مثلا 63/20 در نظر بگیریم تو خروجی فقط سه تا فاز داریم که میره برای ترانس های توزیع
از طرفی تو یه پست جریان سه تا فاز معمولا یکسان نیست ( نه اینکه تفاوت زیادی دارند )

بله دقیقا مثل فیوز FI یا همون محافظ جان عمل میکنه

بله مهندس توی پست های توزیع فقط نول داریم. از ارت فالت هم در پست توزیع استفاده میشه و در پست های با ولتاژ بالاتر از روش های دیگری برای تشخیص خطای زمین استفاده میشه

Ti8

عضو جدید
با افزایش جریان تحریک ژنراتور سنکرون، ضریب قدرت ژنراتور، توان حقیقی و توان راکتیو چه تغییری می کنند؟

amir0o

عضو جدید
خب این طبیعیه. نول سیمیه که توی پست توزیع محل زمین شده (زمین شدن با مقاومت (همان مقاومت سیم نول در فاصله مصرف تا پست)) ولی ارت لوکال هست و در محل زمین میشه(زمین شدن مستقیم). پس حتما متفاوت خواهند بود
اگه وارد محیط های صنعتی شده باشید حتما توی تابلو های برق مشاهده کردید که شین ارت مستقیما به بدنه متصل میشه ولی شین نول روی مقره نصب میشه!

میشه بگید چرا میخواید این پتانسیل رو از بین ببرید؟!

ببینید طول سیم نول از خونه شما تا پست توزیع هست و یه مقاومتی داره. حالا وقتی جریان از سیم نول به پست برمیگرده با اون مقاومتی که داره میشه نتیجه گرفت که یه اختلاف ولتاژی ایجاد میشه
به همین سادگی

حالا چه مشکلی پیش اومده که شما میخواید حذفش کنید (که قابل حذف نیست) من نمیدونم و متوجه منظورتون نمیشم....

بله متوجه شدم این اختلاف پتانسیل منطقیه.;).
یه خط انتقال فشار ضیعف داریم با طول 700 متر اگه از هر فاز بیشتر از 30 آمپر بکشیم افت ولتاژ بیشتر از حد مجازش میشه حالا در زمان بی باری روی یکی از فاز ها اضافه ولتاژ داریم!! این واسم سوال بود که چرا اینجوریه؟چطور میشه اینو از بین برد؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با افزایش جریان تحریک ژنراتور سنکرون، ضریب قدرت ژنراتور، توان حقیقی و توان راکتیو چه تغییری می کنند؟

یه چیز اساسی تو دینامیک شبکه هست
وقتی نتونیم توان راکتیو شبکه رو تامین کنیم افت ولتاژ پیش میاد.
تو ژنوراتور باا تغییر تحریک میزان توان راکتیو رو تغییر میدن .
البته اگر بخواهیم همه راکتیو رو از ژنوراتور بگیرم سیستم انتقالمون یه چیز غیر قابل درک میشه . بخاطر همین تو پستها این توان رو تامین میکنن ( بانک خازنی ) اما خود ژنوراتور هم باید توانایی تامین رو داشته باشه .
البته در محدوده مجاز ماشین ( همون نمودار محدودیت )
بیشتر از حدی باشه باعث داغ شدن بوبین های تحریک میشه . باعث گرم شدن دو سر روتور هم میشه .
روی توان راکتیو تاثیری نداره .
اما روی ولتاز خروجی چرا .

• Like
واکنش ها: Ti8

challenger_69

عضو جدید
وقتی برق توی نیروگاه تولید میشه در حدود 20الی 30kV هست که با استفاده از ترانس به ولتاژ مورد نظر در بخش انتقال تبدیل میشه بعدش این ولتاژ باز در قسمت فوق توزیع به ترانس داده میشه تا سطح ولتاژ کاهش پیدا کنه
میشه بفرمایید نحوه اتصال ترانس سه فاز در بخش انتقال و فوق توزیع به چه شکل هست و دلیل استفاده از این آرایش رو توضیح بدید؟ و اینکه چرا در طرف فشار ضعیف ترانس توزیع (0.4kV) از آرایش زیگزاگ استفاده میشه؟مگه مزیت زیگزاگ چیه؟

Ti8

عضو جدید
یه چیز اساسی تو دینامیک شبکه هست
وقتی نتونیم توان راکتیو شبکه رو تامین کنیم افت ولتاژ پیش میاد.
تو ژنوراتور باا تغییر تحریک میزان توان راکتیو رو تغییر میدن .
البته اگر بخواهیم همه راکتیو رو از ژنوراتور بگیرم سیستم انتقالمون یه چیز غیر قابل درک میشه . بخاطر همین تو پستها این توان رو تامین میکنن ( بانک خازنی ) اما خود ژنوراتور هم باید توانایی تامین رو داشته باشه .
البته در محدوده مجاز ماشین ( همون نمودار محدودیت )
بیشتر از حدی باشه باعث داغ شدن بوبین های تحریک میشه . باعث گرم شدن دو سر روتور هم میشه .
روی توان راکتیو تاثیری نداره .
اما روی ولتاز خروجی چرا .

تشکر از راهنماییتون، سوال من اینه که افزایش جریان تحریک باعث افزایش ولتاژ خروجی میشه از طرفی طبق منحنی V باعث پس فاز شدن ژنراتور و حالت زیر تحریک اون میشه، پس فاز شدن ضریب قدرت هم باعث پس فاز شدن جریان خروجی ژنراتور ودر نتیجه کاهش ولتاژ خروجی میشه ،که این موضوع تناقض داره با افزایش ولتاژ.

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا بااينکه خازن درمدار ب مدت زمان کوتاهي باعث قطع مدار ميشه استفاده ميکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تشکر از راهنماییتون، سوال من اینه که افزایش جریان تحریک باعث افزایش ولتاژ خروجی میشه از طرفی طبق منحنی V باعث پس فاز شدن ژنراتور و حالت زیر تحریک اون میشه، پس فاز شدن ضریب قدرت هم باعث پس فاز شدن جریان خروجی ژنراتور ودر نتیجه کاهش ولتاژ خروجی میشه ،که این موضوع تناقض داره با افزایش ولتاژ.
این مورد شما رو از روی منحنی قابلیت میشه توضیح داد .
منحنی V بیشتر در مورد موتور سنکرون مورد استفاده هست . همون موتورهایی که بعنوان راکتور در پستها استفاده میکنند ( التبه له دلیل دینامیکی بودنشون خیلی کمیاب هست )
در مورد ژنوراتور از منحنی قابلیت استفاده میشه که محدوده ی جریان تحریک برای اون تعریف شده هست . ژنوراتور سنکرون نیروگاه هی هم به شرطی زیر تحریک کار میکنه که تمام توان موهومی درخواستی رو بخواد خودش تامین کنه که با توجه به طراحی شبکه غیر ممکن هست .
بخش بزرگی از اون توسط بانک های خازنی پست ها تامین میشه. تا ژنوراتور بتونه توان مفید رو تحویل بده.

• Like

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چرا بااينکه خازن درمدار ب مدت زمان کوتاهي باعث قطع مدار ميشه استفاده ميکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چه مداری ؟
بسته به طراحی مدار کاربرد خازن متفاوت هست .

یه جایی نقش سوئچ بازی میکنه . یه جایی تایمر هست . یه جایی ثابت کننده ولتاژه ، یه جایی صافی جریان ، با تغییر آرایش تبدیل به مشتق و انتگرال گیر میشه و الی اخر
نمی تونیم فقط همین نسبت رو به خازن داد .
تو جریان دیسی اونم اگر سری با بار قرار بگیره با سرعت تاو شارژ میشهو بعد از شارژ نقش کلید باز رو ایجاد میکنه . منظورت این بود ؟

• Like

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
وقتی برق توی نیروگاه تولید میشه در حدود 20الی 30kV هست که با استفاده از ترانس به ولتاژ مورد نظر در بخش انتقال تبدیل میشه بعدش این ولتاژ باز در قسمت فوق توزیع به ترانس داده میشه تا سطح ولتاژ کاهش پیدا کنه
میشه بفرمایید نحوه اتصال ترانس سه فاز در بخش انتقال و فوق توزیع به چه شکل هست و دلیل استفاده از این آرایش رو توضیح بدید؟ و اینکه چرا در طرف فشار ضعیف ترانس توزیع (0.4kV) از آرایش زیگزاگ استفاده میشه؟مگه مزیت زیگزاگ چیه؟

تو سطح فوق توزیع ما نیاز به ولتاژ بالا داریم . ( تا بتونیم به ازای جریان کمتر در نتیجه مقطع کمتر سیم ولی با همون توان تولیدی ژنوراتور انتقال توان بدیم ) پس از اتصالاتی استفاده می کنند که بتونه این مورد رو تامین کنه
تو بحث توزیع و در اخرین مرحله نیاز به نول داریم و سه تا فاز . برای این منظور از اتصالات ستاره یا زیگزاگ در خروجی استفاده میشه. معمولا بعد از ژنوراتور مثلث /مثلث یا ستاره/مثلث هست و در سطوح توزیع و اخرین مرحله هم معمولا مثلث/ستاره یا مثلث زیگزاگ .
زیگزاگ به ازای بارهای مختلف تعادل بیشتر از ولتاژ در خروجی داره + مزیت های دیگه که خاطرم نیست . علاوه بر اینکه نول رو بهت میده .

challenger_69

عضو جدید
تو سطح فوق توزیع ما نیاز به ولتاژ بالا داریم . ( تا بتونیم به ازای جریان کمتر در نتیجه مقطع کمتر سیم ولی با همون توان تولیدی ژنوراتور انتقال توان بدیم ) پس از اتصالاتی استفاده می کنند که بتونه این مورد رو تامین کنه
تو بحث توزیع و در اخرین مرحله نیاز به نول داریم و سه تا فاز . برای این منظور از اتصالات ستاره یا زیگزاگ در خروجی استفاده میشه. معمولا بعد از ژنوراتور مثلث /مثلث یا ستاره/مثلث هست و در سطوح توزیع و اخرین مرحله هم معمولا مثلث/ستاره یا مثلث زیگزاگ .
زیگزاگ به ازای بارهای مختلف تعادل بیشتر از ولتاژ در خروجی داره + مزیت های دیگه که خاطرم نیست . علاوه بر اینکه نول رو بهت میده .

سطح انتقال و توزیع رو دقیقا اشاره فرمودید که از چه آرایشی استفاده میشه، فقط بخش فوق توزیع رو اشاره کردید که آرایش چه ویژگی های باید داشته باشه میشه آرایش این مورد هم بفرمایید.

• Like

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سطح انتقال و توزیع رو دقیقا اشاره فرمودید که از چه آرایشی استفاده میشه، فقط بخش فوق توزیع رو اشاره کردید که آرایش چه ویژگی های باید داشته باشه میشه آرایش این مورد هم بفرمایید.
سلام مهندس
اینم از همون قاعده پیروی میکنه .
یه چیز کلی هست

هز چه از انتقال به سمت توزیع حرکت کنیم ولتاژ به شدت افت میکنه و به همون نسبت برعکسش جریان زیاد میشه .

آخرین ویرایش:

Ti8

عضو جدید
منظور از "شارژ خط در بی باری" چیه و باندل چه تاثیری روی اون داره ؟(منظور حد توان قابل انتظار در بی باری نیست)

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منظور از "شارژ خط در بی باری" چیه و باندل چه تاثیری روی اون داره ؟(منظور حد توان قابل انتظار در بی باری نیست)

به گمانم منظورش القای خط بالایی روی خط پایینی که بی برق شد باشه .
یعنی وقتی خط در پایین داریم که خط گرمی بالای اون هست . خط پایینی به دلیل القا خط بالایی برقدار میشه .
برای جلوگیری از اینکار خط سرد رو زمین میکنن .

• Like

Ti8

عضو جدید
به گمانم منظورش القای خط بالایی روی خط پایینی که بی برق شد باشه .
یعنی وقتی خط در پایین داریم که خط گرمی بالای اون هست . خط پایینی به دلیل القا خط بالایی برقدار میشه .
برای جلوگیری از اینکار خط سرد رو زمین میکنن .
خوب درمورد تاثیر باندل روی این القا چی میشه گفت؟توی سوال دیگه ای گفته"ترانس ایده آل با خط انتقال سری میشه شار P و Q چه تغیری میکنه"، منظور از "شار" مگه تغییرات نیست که جوابش هم فکر کنم P کم و Q زیاد میشه چون راکتانس سلفی سری زیاد میشه،درسته؟

آخرین ویرایش:

amirmohsenm

عضو جدید
سلام...کمکم کنید.رتبم 823 شده به نظرتون الآن بهترین رشته برای انتخاب رشته چیه؟اگر شبانه تهران بتونم بیارم الویت با کدوم دانشگاهاست؟فقط تا شنبه فرصته کمک کنید.مرسی

• Like

Ti8

عضو جدید
سلام...کمکم کنید.رتبم 823 شده به نظرتون الآن بهترین رشته برای انتخاب رشته چیه؟اگر شبانه تهران بتونم بیارم الویت با کدوم دانشگاهاست؟فقط تا شنبه فرصته کمک کنید.مرسی
لطفا سوالتون در تالار کنکور و تحصیلات تکمیلی بپرسید.

Ti8

عضو جدید
این هم یه سوال جالب: میدونیم که دستگاه های اندازه گیری مقدار موثر را"نشان" می دن از طرفی برای تست استقامت، عایق باید تحمل ولتاژ "ماکزیمم" داشته باشه. حالا برای تست عایقی با ولتاژ متناوب از بین کمیتهای موثر، ماکزیمم یا میانگین ولتاژ، کدوم اندازه میگیرن؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این هم یه سوال جالب: میدونیم که دستگاه های اندازه گیری مقدار موثر را"نشان" می دن از طرفی برای تست استقامت، عایق باید تحمل ولتاژ "ماکزیمم" داشته باشه. حالا برای تست عایقی با ولتاژ متناوب از بین کمیتهای موثر، ماکزیمم یا میانگین ولتاژ، کدوم اندازه میگیرن؟

برای محاسبه عایق اینطور نیست که مقداری محاسبه بشه و دقیقا برای همون مقدار عایقی تهیه کنن . عایق رو با توجه به شرایط مخلف از جمله دما . رطوبت . عوامل صنعتی و محیطی و .. معمولا بیشتر از ولتاژ موثر انتخاب میکنن . مثلا تو ایزولاتورهایی مثل مقره ولتاژ فقط نوشته که همون ولتاژ موثر هست . حالا این مقره میخواد بعنوان اسپیسر بین دو فاز باشه که ولتاژ خط روی اون میفته سا اینکه روی دکل هست و ولتاژ فاز رو باید تحمل کنه.
ولی اینها همه موارد نیست . اتفاقاتی میفته که مقره یا عایق بایدد اونها رو هم تحمل کنه . و این مقادیر اینقدر زیاد هستند که اختلاف بین ماکزیمم و موثر به چشم نمیاد . مثلا رعد و برق . اتصال کوتاه خط و یا ...

بنظر من اون مقدار موثر هست .

• Like

Ti8

عضو جدید
برای محاسبه عایق اینطور نیست که مقداری محاسبه بشه و دقیقا برای همون مقدار عایقی تهیه کنن . عایق رو با توجه به شرایط مخلف از جمله دما . رطوبت . عوامل صنعتی و محیطی و .. معمولا بیشتر از ولتاژ موثر انتخاب میکنن . مثلا تو ایزولاتورهایی مثل مقره ولتاژ فقط نوشته که همون ولتاژ موثر هست . حالا این مقره میخواد بعنوان اسپیسر بین دو فاز باشه که ولتاژ خط روی اون میفته سا اینکه روی دکل هست و ولتاژ فاز رو باید تحمل کنه.
ولی اینها همه موارد نیست . اتفاقاتی میفته که مقره یا عایق بایدد اونها رو هم تحمل کنه . و این مقادیر اینقدر زیاد هستند که اختلاف بین ماکزیمم و موثر به چشم نمیاد . مثلا رعد و برق . اتصال کوتاه خط و یا ...

بنظر من اون مقدار موثر هست .
در فصل اندازه گیری فشارقوی الکتریکی بعد از روشهای اندازه گیری موثر، روشهای اندازه گیری ماکزیمم گفته.ببینید درست برداشت کردم:فقط در مدارات تولید موج ضربه به مقدار ماکزیمم نیاز داریم که اونجا دیگه موثر معنی نمیده.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در فصل اندازه گیری فشارقوی الکتریکی بعد از روشهای اندازه گیری موثر، روشهای اندازه گیری ماکزیمم گفته.ببینید درست برداشت کردم:فقط در مدارات تولید موج ضربه به مقدار ماکزیمم نیاز داریم که اونجا دیگه موثر معنی نمیده.
بله.
هنگام ضربه ناشی از رعد و برق و اتصال کوتاه ولتاژ خیلی زیادی روی عایق ها قرار میگیره که در حد 1/20000 ثانیه هست ولی با پیک بالا
بهمین خاطر به اون ضربه میگن
و میدونیم چون فرکانس نداره نمی تونیم براش مقدار موثر تعریف کنیم
تو طراحی عایق اینها رو هم در نظر می کیرن اما نه به این معنی که عایق بزرگتر یا بهتری استفاده کنند
با استفاده از ترفندهایی این اثر رو کم میکنن
مثل استفاده از برق گیر
یا استفاده از انواع خاصی از مقره ها که تخلیه الکتریکی ناشی از رعد و برق رو با داشتن بازوهایی از طریق هوا انجام میدن
تا مسیر خزش خودش رو از روی مقره نبدنده.

خلاصه اینکه نظر من اون مقدار اشاره شده بر حسب کیلو ولت مقدار موثر هست . چون مقادیری که ما استفاده میکنیم هم بر همین اساس هست .مثلا وقتی گفته میشه خط 230 یعنی ولتاژ خط اون 230 موثر هست .

• Like

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
لطفا هرکی میتونه این دوتا سوالو حل کنه

برای سوال اول فکر کنم باید اینطوری بررسی کنی که برای راه افتادن موتور گشتاور بار باید حداقل با گشتاور موتور برابر باشه
پس C باید w برابر کوچکتر از a باشه و d=b
بقیش رو نمیدونم
همیش مربوط میشه به فیزیک مکانیک که خیلی خیلی وقت پیش خوندم و یادم نیست

Ti8

عضو جدید
لطفا در مورد این توضیح نظرتون بگید:در شکل زیر رله های 3و4 که رله های سمت منبع هستن و حفاظت از منبع به عهده دارن باید اضافه جریان جهت دار باشن و رله 1و2 که رله های سمت خط هستن و از خط و بار حفاظت میکنن، نیازی نیست(یا نباید) جهت دار باشن.
مشاهده پیوست 1234.bmp

آخرین ویرایش:

saeed.str

عضو جدید
سلام دوستان قدرتی
من یه سوال داشتم اگه میتونید جواب خواهشا دریغ نکنید؛ این سوال رو استاد بهمون گفته؛
در موتور تکفاز در درس ماشین مخصوص چرا گشتاور روتور در حالت تئوری باید ساعتگرد بچرخه ولی در عمل و واقعیت اینطور نیست و عملا جهت گشتاور پادساعتگرده؟ تشکر میکنم از کسانی که جواب میدن؛

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان قدرتی
من یه سوال داشتم اگه میتونید جواب خواهشا دریغ نکنید؛ این سوال رو استاد بهمون گفته؛
در موتور تکفاز در درس ماشین مخصوص چرا گشتاور روتور در حالت تئوری باید ساعتگرد بچرخه ولی در عمل و واقعیت اینطور نیست و عملا جهت گشتاور پادساعتگرده؟ تشکر میکنم از کسانی که جواب میدن؛

به این مورد تا بحال دقت نکرده بودم . در واقع نشنیدم تا حالا . متن سوال همین صورت بوده یا این برداشت خودت از سوال هست ؟ گشتاور نوعی نیرو هست و اندازه یه نیرو هم نمی تونه منفی بشه ( اندازه نمی تونه ولی نیرو چون بردار هست زاویه اون می تونه هر چی باشه )
تو موتور های تکفاز و قبل از راه انداز گشتاور خنثی داریم . با وارد کردن نیروی راه انداز ( مکانیکی یا الکتریکی ) موتور در جهتی تعیین شده که بستگی به جهت اعمال نیرو داره شروع به چرخش میکنه . حالا اینکه در کجای محاسبات این تناقض هست من دقت نکردم .
اطلاعات بیشتری اگر هست ارائه کن .
برام جالب شد .

• Like