تاپیک سوالات قدرتی

saeed.str

عضو جدید
به این مورد تا بحال دقت نکرده بودم . در واقع نشنیدم تا حالا . متن سوال همین صورت بوده یا این برداشت خودت از سوال هست ؟ گشتاور نوعی نیرو هست و اندازه یه نیرو هم نمی تونه منفی بشه ( اندازه نمی تونه ولی نیرو چون بردار هست زاویه اون می تونه هر چی باشه )
تو موتور های تکفاز و قبل از راه انداز گشتاور خنثی داریم . با وارد کردن نیروی راه انداز ( مکانیکی یا الکتریکی ) موتور در جهتی تعیین شده که بستگی به جهت اعمال نیرو داره شروع به چرخش میکنه . حالا اینکه در کجای محاسبات این تناقض هست من دقت نکردم .
اطلاعات بیشتری اگر هست ارائه کن .
برام جالب شد .

میدونیم که میدان استاتور چون ماشین تکفازه ثابته؛
اصلا چطور میشه جهت چرخش روتور رو عوض کرد؟ چرا در حالت عادی باید چرخش روتور ساعتگرد باشه؟
سعی میکنم از دوستانم بپرسم و سوال رو کاملتر بگم
ممنون

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میدونیم که میدان استاتور چون ماشین تکفازه ثابته؛
اصلا چطور میشه جهت چرخش روتور رو عوض کرد؟ چرا در حالت عادی باید چرخش روتور ساعتگرد باشه؟
سعی میکنم از دوستانم بپرسم و سوال رو کاملتر بگم
ممنون

جهت گردش روتور با توجه به قانون دست راست تعیین میشه . بنابراین اگر جهتی قراردادی داشته باشیم برای جریان و به طبع اون فلوی مغناطیسی جهت حرکت هم با توجه به اون قانون خواهد بود .
حهت چرخش موتورهای تکفاز ( البته نه همه اونها ) با تغییر سیم بندی اون انجام میشه . طبق تئوری باید جای فاز و نول رو در یکی از سیم پیچ های راه انداز و یا اصلی ( معموا راه انداز ) عوض کرد .
با توجه به جهات قرار دادی ما فرض میکنیم که جهت حرکت روتور ساعت گرد هست . این یه قانون محاسباتی نیست که حتما اینطور باشه . چون ما در محاسبات هر چیزی نیاز به مبنا داریم . مبنای این مورد رو هم روی ساعت گرد گذاشتن. البته این حدس من هست .

فردا امتحان دارم برم بخونم :w10::w22:

• Like
واکنش ها: Ti8

saeed.str

عضو جدید
ممنون nutron عزیز
میگم جواب تمرینات تأسیسات الکتریکی کلهر رو ندارید؟ امتحان پایان ترم دارم اگه میشه برام پیدا کنید
خیلی لازمش دارم تشکر
باقی دوستان هم اگه دارن بذارن تشکر

challenger_69

عضو جدید
سلام
کنترل دور موتور کولر چه جوری انجام میشه؟ یعنی وقتی کلید تند کولر رو میزنیم چه اتفاقی میوفته که موتور کولر سریعتر میچرخه؟

• Like

A L I R E Z A

عضو جدید
سلام
کنترل دور موتور کولر چه جوری انجام میشه؟ یعنی وقتی کلید تند کولر رو میزنیم چه اتفاقی میوفته که موتور کولر سریعتر میچرخه؟

تعداد قطب موتور کولر کاهش پیدا میکنه!!! طیق رابطه : n=120f/p که f فرکانس و p تعداد قطبهاست...سرعت و تعداد قطب رابطه عکس دارند.

moh3n_s

عضو جدید
سلام

موتور کولر در واقع دو تا موتور هستش که در یک موتور جاش دادن این دو سیم پیش یکیش شش قطب هست یکیش چهار قطب سیم پیچ کمکی هم خودش باز یه موتور جداست که میشه تقریبا گفت سه تا موتور داره اما کمکی تا راه افتاد از مدار خارج میشه

challenger_69

عضو جدید
موتور کولر در واقع دو تا موتور هستش که در یک موتور جاش دادن این دو سیم پیش یکیش شش قطب هست یکیش چهار قطب سیم پیچ کمکی هم خودش باز یه موتور جداست که میشه تقریبا گفت سه تا موتور داره اما کمکی تا راه افتاد از مدار خارج میشه

اون قسمتی که مربوط به دور تند هست یعنی همون موتور 4 قطبی از نظر مصرف توان با قسمت 6 قطبی چه فرقی داره؟

یعنی میخوام بگم نحوه ی سیم پیچی موتور 4 قطبی به چه نحو هست که پول برق از وقتی موتور داره با دور کند کار میکنه بیشتر میاد؟:cry:

تعداد حلقه های موتور 4 قطبی از موتور 6 قطبی کمتره ؟؟؟ به خاطر همین جریان بیشتری میکشه و پول برق زیادتر میاد؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اون قسمتی که مربوط به دور تند هست یعنی همون موتور 4 قطبی از نظر مصرف توان با قسمت 6 قطبی چه فرقی داره؟

یعنی میخوام بگم نحوه ی سیم پیچی موتور 4 قطبی به چه نحو هست که پول برق از وقتی موتور داره با دور کند کار میکنه بیشتر میاد؟:cry:

تعداد حلقه های موتور 4 قطبی از موتور 6 قطبی کمتره ؟؟؟ به خاطر همین جریان بیشتری میکشه و پول برق زیادتر میاد؟
می تونی از این دیدگاه هم بررسی کنی
یعنی از خروجی موتور ما دور و گشتاور می گیریم
طبق رابطه میدونیم گشتاور رابطه مستقیم با توان داره
پس هر چی در خروجی گشتاور بیشتری داشته باشیم توان بیشتری هم از ورودی دریافت میکنه . ولتاژ که ثابته پس جران بیشتری میگیره ( دور با گشتاور فرق داره )

وقتی میگیم 4 و شش قطب منظور کم و زیاد بوذن کلاف ها نیست . با تغییر سر بندی کلاف ها این قطب ها رو درست میکینم . یعنی ما یه سیم پیچی داریم که با تغییر سر بندی اونها قطب و در نتیجه دور رو عوض میکنیم و این تغییر در سیم پیچی اصلی هست و نه در تحریک .
شاید اینطور هم بشه تحلیل کرد ( البته شک دارم کاملا علمی باشه! )
درواقع با سری کردن بوببین ها ( با ترکیب استاندارد) تعداد قطب ها میره بالا ( N , S بیشتر میشه ) . بوببین هم مقاومت اهمی و القایی داره که با سری شدن زیاد میشه . ولتاژ که ثابت باشه با افزایش امپدانس جریان میاد پایین . این وقتی هست که دور کم داریم و قطب زیاد .
برای دور زیاد هم مثل موازی کردن کلاف هاست که در این حالت قطب کمتر میشه . بدنبال اون مقاومت هم میاد پایین چون موازی هست . ولتاژم که ثابته پس جریان میره بالا.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان نمونه سوال عایق دارند ؟

اگر دارین لطفا شیر کنین .
ممنونم

• Like

sina1415

عضو جدید
سلام دوستان ج این تست چی میشه

سوال : کدام گزینه در مورد باندل کردن درست است؟

1- باندل کردن باعث افزایش تلفات . پایداری شبکه می شود .

2- باندل کردن باعث کاهش تلفات و پایداری شیکه می شود

3- باندل کردن باعث افزایش توان انتقالی خط و افزایش پایداری فرکانس و پایداری ولتاژ می شود

4- باندل کردن باعث افزایش توان انتقالی خط و افزایش پایداری فرکانس و کاهش پایداری ولتاژ می شود .

به نظرم گزینه 3 درسته .. چون 1 و 2 که مسلما نیست چون تلفات به مقاومت بستگی داره/

نظر شما چیه دوستان؟

• Like

afshin 4250

عضو جدید

3- باندل کردن باعث افزایش توان انتقالی خط و افزایش پایداری فرکانس و پایداری ولتاژ می شود

4- باندل کردن باعث افزایش توان انتقالی خط و افزایش پایداری فرکانس و کاهش پایداری ولتاژ می شود .

به نظرم گزینه 3 درسته .. چون 1 و 2 که مسلما نیست چون تلفات به مقاومت بستگی داره/

نظر شما چیه دوستان؟

سلام گزینه سه درسته

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

نظر شما چیه دوستان؟

باندل کردن برای کم کردن خاصیت کرونا هست .
با باندل کردن طول خط به انداز کا درصد افزایش پیدا میکنه . این یعنی مقاوت خط بیشتر میشه .از طرفی سطح موثر هادی بیشتر میشه که باعث کاهش مقاومت خط میشه .ولی
فرکانس ربطی به کرونا نداره . یعنی پدیده کرونا خودش اثر ثانویه فرکانس هست و روی فرکانس تاثیری نداره . بنظر من 2 درست هست .

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
چند وقت پیش رفته بودم یه جای معتبر ;) برای مصاحبه استخدامی یه سوال پرسیدن که برق از سه فازم پرید من که بلد نبودم شما اگه سر در میارید لطفا جوابشو بگید حداقل نادون از دنیا نریم

فرض کنید میخوایم از دو تا پست برق به طور موازی استفاده کنیم (یعنی پست ها رو با هم موازی کنیم) ولتاژ یکی از پست ها 400kV و ولتاژ پست دیگه 407kV هست. اول کدوم پست رو برقدار میکنیم؟:surprised:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
چند وقت پیش رفته بودم یه جای معتبر ;) برای مصاحبه استخدامی یه سوال پرسیدن که برق از سه فازم پرید من که بلد نبودم شما اگه سر در میارید لطفا جوابشو بگید حداقل نادون از دنیا نریم

فرض کنید میخوایم از دو تا پست برق به طور موازی استفاده کنیم (یعنی پست ها رو با هم موازی کنیم) ولتاژ یکی از پست ها 400kV و ولتاژ پست دیگه 407kV هست. اول کدوم پست رو برقدار میکنیم؟:surprised:

مگه پست 407k هم داریم ؟
به نظرم اصلا اینکار عملی نیست ، شاید سوال انحرافی بوده :smile:
از شرایط موازی کردن ترانسفورمرها برابر بودن ولتاژ قطبهای مورد نظر برای اتصال هست.
اگر برابر نباشه ، مثلا همین 7k اختلاف خودش یک ترانسنفورمر رو عملا تبدیل به مصرف کننده میکنه!
البته مطمئن نیستم درست گفته باشم

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان

از شرایط موازی کردن هر منبعی همسانی ولتاژ اون هست . اگر متناوب باشه هم فرکانس هم باشه و چون سه فاز هست گروه برداری خروجی ترانس هم یکی باشه . با موازی کردن ایندوتا یک جریان گردابی بین دو تا ترانس وجود میاد که باعث ایجاد تلفات و حرارت میشه .
نمیشه موازی کرد . باعث ارک میشه .

sina1415

عضو جدید
باندل کردن برای کم کردن خاصیت کرونا هست .
با باندل کردن طول خط به انداز کا درصد افزایش پیدا میکنه . این یعنی مقاوت خط بیشتر میشه .از طرفی سطح موثر هادی بیشتر میشه که باعث کاهش مقاومت خط میشه .ولی
فرکانس ربطی به کرونا نداره . یعنی پدیده کرونا خودش اثر ثانویه فرکانس هست و روی فرکانس تاثیری نداره . بنظر من 2 درست هست .

اصلا باندل کردن روی مقاومت تاثیری نداره عزیز. با باندل شعاع موثر هادی ها رو زیاد می کنیم نه طول خط رو .
باندل کردن تلفات کرونا رو کم می کنه نه تلفات خط رو چون تلفات به مقاومت - p=Ri^2 - بستگی داره

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اصلا باندل کردن روی مقاومت تاثیری نداره عزیز. با باندل شعاع موثر هادی ها رو زیاد می کنیم نه طول خط رو .
باندل کردن تلفات کرونا رو کم می کنه نه تلفات خط رو چون تلفات به مقاومت - p=Ri^2 - بستگی داره

نه مهندس
وقتی باندل میکنیم یعنی به بجای یک شعاع بزرگ چندیدن شعاع کوچک داریم و این یعنی افزایش سطح . بنابراین شعاع رو کاری نمی کنیم .
حالا که چندین رشته داریم باید این رشته ها رو کنار هم قرار بدیم . این رشته ها دور هم و با محوری فولادی پیچیده میشه . این پیچش باعث افزایش طول موثر میشه که به اون رو با ضریب کا نشون میدن . خب وقتی طول بیشتر بشه به ازای قطر و ضریب هدایت ثابت ، یعنی مقاومت بیشتر که این همون تلفاتی هست که شما نوشتی و صرفا بصورت حرارت خودش رو نشون میده .
البته این افزایش مقاومت نسبت به تاثیر باندل کردن کمتر هست .

sina1415

عضو جدید
نه مهندس
وقتی باندل میکنیم یعنی به بجای یک شعاع بزرگ چندیدن شعاع کوچک داریم و این یعنی افزایش سطح . بنابراین شعاع رو کاری نمی کنیم .
حالا که چندین رشته داریم باید این رشته ها رو کنار هم قرار بدیم . این رشته ها دور هم و با محوری فولادی پیچیده میشه . این پیچش باعث افزایش طول موثر میشه که به اون رو با ضریب کا نشون میدن . خب وقتی طول بیشتر بشه به ازای قطر و ضریب هدایت ثابت ، یعنی مقاومت بیشتر که این همون تلفاتی هست که شما نوشتی و صرفا بصورت حرارت خودش رو نشون میده .
البته این افزایش مقاومت نسبت به تاثیر باندل کردن کمتر هست .

من دقیقا این جمله رو تو یه کتاب تست خوندم که باندل کردن تاثیری بر مقاومت نداره و بنابراین تاثیری بر تلفات نداره

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من دقیقا این جمله رو تو یه کتاب تست خوندم که باندل کردن تاثیری بر مقاومت نداره و بنابراین تاثیری بر تلفات نداره
وقتی ما باندل نمیکنیم یعنی فقط یه دونه سیم داشتیم با قطر فرضی . تو باندل به جای یه سیم ضخیم از چند سیم باریک تر استفاده میشه. حالا ما سیم های افشان دارم. این سیم ها رو که نمی تونیم همینجوری روهوا نگه داریم . پس باید کنار هم و روی هم تاب بدیم. وقتی تاب می خوره طول واقعی سیم ها از طول اسپن خط ( با احتساب طول قوس ) بیشتر میشه . مثل فنر که یه اندازه ای داره ولی اون اندازه ، طول سیمی که فنر رو درست کرده نیست.یا مثلا اگه طول سیم باندل شده بین دو تا دکل 100 متر باشه ، طول واقعی اون سیم مثلا 102 متر هست . طول یه هادی هم هر چه بیشتر باشه با قطر برابر مقاومتش بیشتر میشه .
باندل هم همین هست . این افزایش طول رو با ضریب کا نشون میدن ( تو بررسی یک ) که روی مقاومت سیم تاثیر گذار هست . اما تو محاسبات خطوط کلا از مقادیر اهمی صرفنظر میکنن . بهمین خاطر تو تست اینطوری گفته .

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان
ما یه پمپ شناور داریم که باید با مثلث راه اندازی بشه و بعد بره رو ستاره، اما توان پمپ خیلی بالاست و ما می خوایم کلا رو مثلث کار کنه. می خوام مطمین بشم با این کار برای الکترو موتور مشکلی پیش نمیاد. کسی تجربه ای تو این زمینه داره؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ما یه پمپ شناور داریم که باید با مثلث راه اندازی بشه و بعد بره رو ستاره، اما توان پمپ خیلی بالاست و ما می خوایم کلا رو مثلث کار کنه. می خوام مطمین بشم با این کار برای الکترو موتور مشکلی پیش نمیاد. کسی تجربه ای تو این زمینه داره؟

سلام
معمولا ستاره راه اندازی میشه و مثلث کار میکنه .راه اندازی مثلث و کار کردن ستاره چندان منطقی نیست ( مگر اینکه گشتاور زیادی در راه اندازی نیاز داشته باشیم که البته اونهم با انتخاب موتور مناسب حل شدنی هست و نیازی به راه اندازی مثلث نیست )
بیشتر توضیح بدین .

challenger_69

عضو جدید
از شرایط موازی کردن هر منبعی همسانی ولتاژ اون هست . اگر متناوب باشه هم فرکانس هم باشه و چون سه فاز هست گروه برداری خروجی ترانس هم یکی باشه . با موازی کردن ایندوتا یک جریان گردابی بین دو تا ترانس وجود میاد که باعث ایجاد تلفات و حرارت میشه .
نمیشه موازی کرد . باعث ارک میشه .

ولی خود طرف مصاحبه کننده میگفت باید اونیکه ولتاژ کمتری داره زودتر برقدار بشه!
یه دلیلی هم آورد که چون اون موقع استرس داشتم اصلا نفهمیدم چی میگه!!!

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ولی خود طرف مصاحبه کننده میگفت باید اونیکه ولتاژ کمتری داره زودتر برقدار بشه!
یه دلیلی هم آورد که چون اون موقع استرس داشتم اصلا نفهمیدم چی میگه!!!
با تفسیر اون اقا هر پستی رو میشه موازی کرد ! که می دونیم اشتباه هست
اینطوری جریانی ناشی از اون اختلاف پتانسیل بوجود میاد که بین دو تا ترانش گردش میکنه و دائما باعث تلفات میشه . بنظر من فرقی نمیکنه کدوم رو طودتر بیاری تو مدار چون در هر صورت اشتباه هست و قوانین کریشهف رو نقض میکنه .
این مصاحبه کننده ها هم علامه دهر نیستند. زیاد جدی نگیر .

mbkhavari

اخراجی موقت
با سلام خدمت دوستان
کسی اینجا با upfc کار کرده؟ من در شبیه سازی با upfc در متلب دچار مشکل شدم برای یک فالت کوچیک یک هفته طول کشیده برای شبیه سازی
کسی میتونه منو کمک کنه؟

hamedjs11

عضو جدید
با سلام به همه.یک سوال توی مصاحبه گاز ازم پرسیدن میخاستم ببینم نظر دوستان چیه ؟سوال این بود کدوم حالت عملکردی در ژنراتور سنگرون باعث اضافه دما میشه حالت فوق تحریک یا زیرتحریک؟دوستان خواهشان ج بدین

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام به همه.یک سوال توی مصاحبه گاز ازم پرسیدن میخاستم ببینم نظر دوستان چیه ؟سوال این بود کدوم حالت عملکردی در ژنراتور سنگرون باعث اضافه دما میشه حالت فوق تحریک یا زیرتحریک؟دوستان خواهشان ج بدین
سلام
هر دو
ما دو تا محدودیت گرمایی تو ژنوراتور داریم
یکی حد گرمایی فوق تحریک که باعث گرم شده سیم پیچ تحریک میشه
و دومی حد گرمایی زیر تحریک که باعث گرم شدن انتهای آرمیچر میشه

hamedjs11

عضو جدید
مرسی که ج دادین .ولی اگه شرایط نامی باشه تو ژنراتور حد حرارتی مربوط به زیر تحریک میشه چون تو این حالت ژنراتور تبدیل به سلف میشه و توان راکتیو باید مصرف کنه .تو حالت فوق تحریک اگه بخواد از یه حد بیشتری توان راکتیو بده باعث گرمای ژنراتور میشه