تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

PowerM

عضو جدید
سلام به همه بزرگواران

در مدلسازی که با آباکوس انجام دادم کنده شدن المان صورت گرفته امامشکلی که دارم اینه که دقیقا نمیدونم حجم المانهای کنده شده ازمدل را چطور حساب کنم. المان های کنده شده از مدل دقیقا جواب مدلسازیم هستش

ممنون میشم اگه کمک کنید که تو output چیو درخواست بدم که بهم حجم رو بده

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، در ماژول اسمبلی وقتی دوتا اینستنس را مرج می کنید یک پارت جدید ایجاد می شود. به عبارت دیگر با مرج کردن دو اینستنس شما به یک پارت پیوسته دست پیدا می کنید. این درحالی است که اعمال قید تای بین دو سطح شما تمام درجات آزادی این دو سطح را به هم مقید کرده اید. بطور کلی باید بگویم که این دو کار با هم تفاوت ذاتی دارند و برای مقاصد مختلف استفاده می شوند. ارادتمند
ممنون از توضیحتون
تفاوت ایندو در مش بندی رو توضیح بفرمایید.

SHELLBY

کاربر بیش فعال
ممنون از توضیحتون
تفاوت ایندو در مش بندی رو توضیح بفرمایید.
وقتی دو قطعه تای میشن میشه هر کدوم رو با هر سایز و نوعی مش بندی کرد بدون اینکه در محل اتصال شکل مش تغییر کنه...

میخوام توی یک شکل سه بعدی تنش روی همه نودهای یک وجه رو بهم بده، بصورت یه لیست مثلا. چکار باید بکنم؟

amirmash1

عضو جدید
با سلام به وستان
برای مدل کردن مواد ترموپلاستیکی و پلیمری در اباکوس به چه اطلاعاتی احتیاج دارم؟
و چگونه پلیمر را در ماژول Property مدل کنم؟

baseri

عضو جدید
با سلام
دوستانی که علاقمند به دنبال کردن مباحث مرتبط با نرم افزار ABAQUS در سطحی متفاوت هستند، حتما لینک زیر رو مشاهده کنن.
http://hinarad.com/1293-2

برای اولین بار در ایران
دوره آموزشی کد نویسی در نرم‌افزار ABAQUS

mina_civil2014

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان در مورد نحوه مدل کردن لوله های مدفون در خاک تحت اثر گسل مورب کاری کرده؟ مخصوصا نحوه مدل کردن گسل مورب oblique slip fault چون من هرچی مقاله خارجی و ایرانی دیدم بیشتر گل های نرمال و معکوس رو با اباکوس مدل کرده بودن ولی در مورد گسل مورب چیزی پیدا نکردم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند. با تشکر

PowerM

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان در مورد نحوه مدل کردن لوله های مدفون در خاک تحت اثر گسل مورب کاری کرده؟ مخصوصا نحوه مدل کردن گسل مورب oblique slip fault چون من هرچی مقاله خارجی و ایرانی دیدم بیشتر گل های نرمال و معکوس رو با اباکوس مدل کرده بودن ولی در مورد گسل مورب چیزی پیدا نکردم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند. با تشکر

با سلام خدمت شما دوست عزیز
موضوعی که شما اشاره کردین قبلا روش کار شده، و اینجا هم روی همین موضوع داره کار میشه. لطفا مقاله زیر را مطالعه کنین. اگر هم دسترسی به اصل مقاله ندارین ایمیل آدرس بزارین تا واستون بفرستم. موفق باشین.

Engineering Geology 92 (2007) 110 – 132
The deformation of overburden soil induced by thrust faulting and its impact on underground tunnel

آخرین ویرایش:

PowerM

عضو جدید
با سلام به همه ی دوستان
من دارم یک فرایند شکل دهی نموی شبیه سازی می کنم که در آن چند step تعریف کرده ام.step1 را ران می گیرد ولی در شروع ران گرفتن step2 این خطا را می دهد:
The elements contained in element set ErrElemExcessDistortion-Step2 have distorted excessively.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

سلام خدمت شما دوست عزیز
توی element control برای نمونه ای که توی فایل dat ریپورت کرده گزینه Distortion Control رو فعال کن و به اون یه مقدار بده. ببین مشکلت حل میشه!

amirmash1

عضو جدید
با سلام. کسی از دوستان میدونه چه جوری باید xy coordinate تعریف کنیم و بدست بیاوریم

yasser2222

عضو جدید
سلام دوستان
دو قطعه به هم فشرده میشن( البته حرکتم دارن). قطعهی پایین رو تو عکس گذاشتم. نمش فون میززی که مقدارشو اباکوس داره نشون میده مربوط به سطح قطعه نیست و یکم پایینتر از سطح اتفاق افتاده. حالا سوال اینه که تنش روی سطح رو چجوری بدست بیارم؟ ممنون

پیوست ها

• 14.jpg
    14.jpg
    20 کیلوبایت · بازدیدها: 0

PowerM

عضو جدید
با سلام. کسی از دوستان میدونه چه جوری باید xy coordinate تعریف کنیم و بدست بیاوریم

برای تعریف مجور مخصات تو ماژول اسمبلی از گزینه tools گزینه Datum را انتخاب کرده و بر اساس نوع مختصات مورد نظر برای تعریف، گزینه مربوط و روش تعریف آن را انتخاب کنید. در مورد بدست آوردن یک محور مختصات من منظور شما رو متوجه نمیشم. اگه نقطه ای تو یک محور مختصات را میخاین پیدا کنین از گزینه query اینکار را انجام دهید.
موف باشین

PowerM

عضو جدید
سلام دوستان
دو قطعه به هم فشرده میشن( البته حرکتم دارن). قطعهی پایین رو تو عکس گذاشتم. نمش فون میززی که مقدارشو اباکوس داره نشون میده مربوط به سطح قطعه نیست و یکم پایینتر از سطح اتفاق افتاده. حالا سوال اینه که تنش روی سطح رو چجوری بدست بیارم؟ ممنون

سلام خدمت شما دوست محترم

اگر تو مسئله ای که مدلسازیتنو انجام دادین از Interaction استفاده کردین و مقدار عددی تنش را برحسب زمان میخاین تو history درخواست بدین اما میتونین از field output هم توی یک نقطه با استفاده از گزینه tools>create>xy data گزینه ODB field output را انتخاب کنین و تو مکانی که میخاین خروجی بگیرین از viewport انتخاب کنین و خروجی بگیرین.
موفق باشین

parandme

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
سلام از نظر تئوری برای حالتی نماس دو سطح تنش ماکزییم اندکی یاپپین تر از سطح اصلی اتفاق می افته
برای مشاهده پاسخ های تحلیلی و تجربیمیتونین به کتابای الاستیسیته مراجعه کنید
اما برای مشاهده تنش هم که دوستمون PowerM توضیح دادن #1934

samicorp

عضو جدید
.doostan kasi midoone too model hae hyper ansiotropic ke fiber niz dar oon bekar rafte chegoone mishe stressesh o update kard too vumat? too help abaqus neveshte stress bayad bar asase green naghdi rate update beshe

hamid0101

عضو جدید
سلام
ببخشید من تازه کارم . می خوام عکس العمل ممان خمشی رو تو تکیه گاه بدست بیارم . هین طور که تو شکل می بینید سطح Encaster شده . تو اونجا می خوام ببینم چه ممان یا گشتاوری توسط نیروی عمودی که رو سطح اعمال شده بدست میاد . از کجا و چه طوری باید مقدار گشتاور و ممان روی سطح encaster شده رو بدست بیارم ؟
1.jpg

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من هنگام تعریف یک JOb یه INP فایل به نرم افزار معرفی کردم که فایل restart بود . اما با این خطا روبرو شدم:
Restart of input file jobs is not currently supported
علتش چیه؟

PowerM

عضو جدید
سلام
ببخشید من تازه کارم . می خوام عکس العمل ممان خمشی رو تو تکیه گاه بدست بیارم . هین طور که تو شکل می بینید سطح Encaster شده . تو اونجا می خوام ببینم چه ممان یا گشتاوری توسط نیروی عمودی که رو سطح اعمال شده بدست میاد . از کجا و چه طوری باید مقدار گشتاور و ممان روی سطح encaster شده رو بدست بیارم ؟
مشاهده پیوست 227099

از هندسه مدلی که گذاشتین اینجور بر میاد که شما از Interaction استفاده کردین. بهر حال اگر به این شکل باشه حتما سطوحی رو هم تو مدلتون قید کردین. پس خیلی راحت میتونین اونو در History output درخواست بدین و از CMS، CMT ... خروجی بگیرین تا ممان های وارد بر سطح طی زمان حل مدل بدست بیاد.
موفق باشین

hamid0101

عضو جدید
از هندسه مدلی که گذاشتین اینجور بر میاد که شما از Interaction استفاده کردین. بهر حال اگر به این شکل باشه حتما سطوحی رو هم تو مدلتون قید کردین. پس خیلی راحت میتونین اونو در History output درخواست بدین و از CMS، CMT ... خروجی بگیرین تا ممان های وارد بر سطح طی زمان حل مدل بدست بیاد.
موفق باشین
با سلام و تشکر از جوابتون
باید بگم من از محیط interaction استفاده نکردم و فقط می دئنم برای تعریف تماس استفاده می شه ولی اطلاعات دیگه ای ندارم ازش . فقط تو historyout put تیک CMS و CMT رو زدم ولی بعد از Run کردن نتونستم این جواب ها رو تو visualisation پیدا کنم شاید باید تو interaction کاری کنم . اگه بتونین راهنمایی کنین تو interactionپیکار باید بکنم و بعد پپی جوری تو visualisation جواب رو ببینم خیلی خیلی ممنون می شم

neoanderson

عضو جدید
با سلام

من میخواهم یادگیری این نرم افزار تحلیلی را شروع کنم
اگر ممکن است لطفا منبعی که بهترین بهره وری را دارد درصورت امکان به من معرفی کنید؟

با تشکر

student.product

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسان گرامی

من در شبیه سازی یک مدل به مشکل برخورد کرده ام.:(
میخوام یه ترک رو در قطعه تعریف کنم اما قطعه دارای حرکت میباشد و مجبور به استفاده از استپ dynamic explicit هستم وقتی ترک رو تعریف میکنم ارور keyword می دهد.قابل توجه است که قبل از تعریف ترک مشکلی نیست اما وقتی ترک رو تعریف میکنم این مشکل پیش میاد.rahaiyha@gmail.com
دوستانی که درمورد این ارور اطلاع کافی دارن لطفا راهنمایی بفرمایند

رضاافشاری

عضو جدید
دوستان لطف میکنید بگید از کجا میشه تعداد نقاط انتگرال گیری رو واسه یه مساله در آباکوس تغییر داد؟
من میخوام نرم افزار به جای 1 نقطه از 4 نقطه انتگرال گیری استفاده بکنه...
منظورم GAUSS POINT هست.

galangash

عضو جدید
سلام دوستان.همینطور که میدونین برای تحلیل خرش از visco استفاده میشه.سوال من اینه که کسی میدونه ضرایب مربوط به خزش را کجا باید وترد کرد؟
ممنون از پاسخهاتون

PowerM

عضو جدید
با سلام و تشکر از جوابتون
باید بگم من از محیط interaction استفاده نکردم و فقط می دئنم برای تعریف تماس استفاده می شه ولی اطلاعات دیگه ای ندارم ازش . فقط تو historyout put تیک CMS و CMT رو زدم ولی بعد از Run کردن نتونستم این جواب ها رو تو visualisation پیدا کنم شاید باید تو interaction کاری کنم . اگه بتونین راهنمایی کنین تو interactionپیکار باید بکنم و بعد پپی جوری تو visualisation جواب رو ببینم خیلی خیلی ممنون می شم

دوست عزیز
چون شما نیاز به خروجی گرفتن اندرکنش وارد بر یک سطح خاص رو دارید پس باید از سطح ها استفاده کنین. سطح را تعریف کنین و اندرکنش را با اصطکاک صفر قرار بدین. بعد اون رو تو هیستوری درخواست بدین.موفق باشین

PowerM

عضو جدید
دوستان لطف میکنید بگید از کجا میشه تعداد نقاط انتگرال گیری رو واسه یه مساله در آباکوس تغییر داد؟
من میخوام نرم افزار به جای 1 نقطه از 4 نقطه انتگرال گیری استفاده بکنه...
منظورم GAUSS POINT هست.

سلام خدمت شما دوست عزیز
تعداد نقاط انتگرال گیری رو از گزینه Reduced Integration و full integration میتونین تعیین کنین. از پنجره element control استفاده کنین.

mina_civil2014

عضو جدید
سلام وخسته نباشید به همه دوستان
آیا در اباکوس میتوان روانگراییLiquefaction را مدل کرد؟
(روان‌گرایی خاک پدیده‌ای است که در آن خاک اشباع در اثر تنش شدیدی که به آن وارد می‌شود، مقاومت و سختی خود را به طور کامل ازدست می‌دهد و مانند یک مایع رفتار می‌کند. این تنش وارده می‌تواند در اثر تکان‌های ناشی از زمین‌لرزه یا دگرگونی‌های ناگهانی در شرایط تنش خاک باشد.)

PowerM

عضو جدید
سلام وخسته نباشید به همه دوستان
آیا در اباکوس میتوان روانگراییLiquefaction را مدل کرد؟
(روان‌گرایی خاک پدیده‌ای است که در آن خاک اشباع در اثر تنش شدیدی که به آن وارد می‌شود، مقاومت و سختی خود را به طور کامل ازدست می‌دهد و مانند یک مایع رفتار می‌کند. این تنش وارده می‌تواند در اثر تکان‌های ناشی از زمین‌لرزه یا دگرگونی‌های ناگهانی در شرایط تنش خاک باشد.)

مسئله روانگرایی خاک پدیده ای هست که همانطور هم خودتون ذکر کردین کاهش مقاومت و سختی رو در پی داره، پس شما نیاز به یک مدل سازی لاگرانژی دارین اما با توجه به اینکه بعد از کاهش سختی تا یک مقدار مشخص خاک تبدیل به مایع میشه پس باید از مدل سازی اولرین استفاده کنین. پس مسئله روانگرایی مدلی با ترکیبی از لاگرانژی-اولری همراه است که آباکوس چنین مدل سازی رو ساپورت می کنه. اما با توجه به ماهیت مسئله میتونه مدل سازی پیچیده ای رو داشته باشه که تبدیل جامد به مایع را در برداره. شما میتونین برای تعیین مرز کاهش سختی و تبدیل جامد به مایع از سابروتین ها استفاده کنین تا بتونین چنین حالتی رو پیاده کنین. برای درک بهتر میتونین به بخش verifacation manual آباکوس مراجه کنین.
البته شما میتونین از DEM استفاده کنین و حتما نیاز به حل چنین مدلی با روش FEM نیست. قطعا روش المان مجزا میتونه تو مدل سازی محیط دانه ای خاک بسیار قوی تر عمل کنه. برای استفاده از DEM میتونین از نزم افزار PFC استفاده کنین.
موفق باشین.

polikujm

عضو جدید
سلام دوستان وقت بخیر
من توی کار با نرم‌افزار ABAQUS مبتدی و تازه کار هستم و متاسفانه برای مدل کردن یک مدل ساده به مشکل خوردم
مدل رو داخل این لینک آپلود کردم ، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم.

http://www.uploadscenter.com:182/d/jepijmlbe3mvtpgxroza55ebx7osuattx25k777fkz5zrrlqqjlzwrfj/test.zip

زمانی‌ که دستور job رو اجرا می‌کنم ارور و وارنینگ میگیرم.

اما هدف از این شبیه سازی: شبیه سازی فرایند کشش سیم
من می‌خوام یک سیم به قطر ۳ میلیمتر رو به دور قرقره هایی‌ با قطر‌های مختلف مدل کنم.
اما در این مدل می‌خوام سیم به دور قرقره یک بار بپیچه و باز بشه و پس از باز شدن تغییرات ساختاریش رو بررسی‌ کنم ، مخصوصاً تنش پسماند جانبی سیم رو
در مورد پیچیدن سیم به دور قرقره، پیچیند کامل نیاز نیست و به اندازهٔ نیم دایره هم بپیچه و باز شه هم کافی‌ هست اگر اشتباه میکنم دوستان راهنمایی کنند لطفا ، ممنونم.

آخرین ویرایش:

polikujm

عضو جدید
سلام دوستان وقت بخیر
من توی کار با نرم‌افزار ABAQUS مبتدی و تازه کار هستم و متاسفانه برای مدل کردن یک مدل ساده به مشکل خوردم
مدل رو داخل این لینک آپلود کردم ، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم.

http://www.uploadscenter.com:182/d/jepijmlbe3mvtpgxroza55ebx7osuattx25k777fkz5zrrlqqjlzwrfj/test.zip

زمانی‌ که دستور job رو اجرا می‌کنم ارور و وارنینگ میگیرم.

اما هدف از این شبیه سازی: شبیه سازی فرایند کشش سیم
من می‌خوام یک سیم به قطر ۳ میلیمتر رو به دور قرقره هایی‌ با قطر‌های مختلف مدل کنم.
اما در این مدل می‌خوام سیم به دور قرقره یک بار بپیچه و باز بشه و پس از باز شدن تغییرات ساختاریش رو بررسی‌ کنم ، مخصوصاً تنش پسماند جانبی سیم رو
در مورد پیچیدن سیم به دور قرقره، پیچیند کامل نیاز نیست و به اندازهٔ نیم دایره هم بپیچه و باز شه هم کافی‌ هست اگر اشتباه میکنم دوستان راهنمایی کنند لطفا ، ممنونم.

سلام
از دوستان کسی‌ می‌تونه کمک کنه ؟