تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من میخوام استخوان جمجمه رو مدل کنم
میخواستم ببینم از بین نرم افزارای تحلیل تنش کدوم یکی شکستکی استخوان رو بهتر نشون میده؟ آباکوس بهتره یا انسیس؟؟؟

galangash

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون فقط یک مساله میمونه که شریط مرزی دو سر گیر دار رو چجوری تنظیم کنم؟
و یه سوال دیگه این که شرایط مرزی تیر دو سر گیر دار با یک ورق دو سر گیر دار فرق میکنه؟

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام استخوان جمجمه رو مدل کنم
میخواستم ببینم از بین نرم افزارای تحلیل تنش کدوم یکی شکستکی استخوان رو بهتر نشون میده؟ آباکوس بهتره یا انسیس؟؟؟
سلام، فقط حدس می زنم که با کمک آباکوس به دلیل وجود تکنیک XFEM در آن شاید بهتر بتوان مسائل مربوط به ترک و مخصوصا گسترش ترک را مدل کرد.

Zienkiewicz

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون فقط یک مساله میمونه که شریط مرزی دو سر گیر دار رو چجوری تنظیم کنم؟
و یه سوال دیگه این که شرایط مرزی تیر دو سر گیر دار با یک ورق دو سر گیر دار فرق میکنه؟

سلام عزیز جان، از نوع سوالتون حدس می زنم تازه با این نرم افزار آشنا شده اید. اکر کمی در این خصوص مطالعه کنید و چند تا مسئله را از روی کتاب های آموزشی یا حتی هلپ آباکوس دنبال کنید خودتان جوابتان را پیدا می کنید.
اما در خصوص سوال دومتان باید بگویم که بله تیر و ورق کلا دارای تئوری های متفاوتی هستند. اصلا این عبارت «ورق دو سر گیردار» یک عبارت بی معنی است چون که ورق که دو سر ندارد. فرضا هم اگر در خصوص یک ورق مستطیلی صحبت می کنید دارای چهار وجه است نه دو سر.

84220928

عضو جدید
دیروز کتاب فروشی های روبروی دانشگاه تهران بودم اینقد کتاب متفرقه در مورد آباکوس دیدم حالم بد شد همش مساله حل کرده بود کتاب جامع بدرد خور چی هس تو بازار
؟

Zienkiewicz

عضو جدید
دیروز کتاب فروشی های روبروی دانشگاه تهران بودم اینقد کتاب متفرقه در مورد آباکوس دیدم حالم بد شد همش مساله حل کرده بود کتاب جامع بدرد خور چی هس تو بازار
؟

سلام، هیچ چیز! تنها منبع جامع به درد بخور و قابل اطمینان هلپ نرم افزار هست و لاغیر. کتاب هایی که دیدید فقط به درد این می خورد که یک اطلاعات اولیه به دست بیاورید و بقیه را خودتان از هلپ نرم افزار یاد بگیرید.
ارادتمند

amirmash1

عضو جدید
با سلام.
پایان نامه من روی شکل دهی نموی یا افزایشی می باشد.
می خواستم بدونم چه جوری می توانم یک مسیر مارپیچ مخروطی برای حرکت ابزار تعریف کنم؟
لطفا کمک کنید.

rami123

عضو جدید
سلام و عرض ادب
هنگام شبیه سازی کشش عمیق سه بعدی ورق در قالب نفوذ می کنه اول به نظر میومد ورق پاره میشه ولی وقتی با ابزار هاید ماتریس رو هاید میکنم میبینم ورق سالمه و در واقع موقع کشیدن در ماتریس نفوذ میکنه / برای جلوگیری از این کار چیکار باید بکنم و از کجا بفهمم شبیه سازیم درسته یا اشتباه؟
البته برای رفع این عیب خودم شعاع لبه ی ماتریس رو کمی افزایش دادم و مش بندیم رو ریز تر کردم ولی این مشکل هنوز به صورت جزئی هنوزم دیده میشه و ورق تو قسمت لبه ها کمی نفوذ میکنه تو مارتیس
خیلی ممنون از وقتی که میذارید

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب
هنگام شبیه سازی کشش عمیق سه بعدی ورق در قالب نفوذ می کنه اول به نظر میومد ورق پاره میشه ولی وقتی با ابزار هاید ماتریس رو هاید میکنم میبینم ورق سالمه و در واقع موقع کشیدن در ماتریس نفوذ میکنه / برای جلوگیری از این کار چیکار باید بکنم و از کجا بفهمم شبیه سازیم درسته یا اشتباه؟
البته برای رفع این عیب خودم شعاع لبه ی ماتریس رو کمی افزایش دادم و مش بندیم رو ریز تر کردم ولی این مشکل هنوز به صورت جزئی هنوزم دیده میشه و ورق تو قسمت لبه ها کمی نفوذ میکنه تو مارتیس
از ale adaptive mesh هم استفاده كنيد

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام و عرض ادب

سلام، حدس می زنم اگر جای سطوح master و slave را در تعریف تماستان عوض کنید این اشکال برطرف شود یا حداقل کاهش یابد. اگر نشد هیچ چاره دیگری بجز ریز کردن المان ها ندارید. به هر حال در تحلیل های تماس چنین خطا هایی اجتناب ناپذیر است. در ضمن اگر یک تصویری از این مشکل بتوانید بگذارید شاید دقیق تر بتوان اظهار نظر کرد.
ارادتمند

rami123

عضو جدید
سلام، حدس می زنم اگر جای سطوح master و slave را در تعریف تماستان عوض کنید این اشکال برطرف شود یا حداقل کاهش یابد. اگر نشد هیچ چاره دیگری بجز ریز کردن المان ها ندارید. به هر حال در تحلیل های تماس چنین خطا هایی اجتناب ناپذیر است. در ضمن اگر یک تصویری از این مشکل بتوانید بگذارید شاید دقیق تر بتوان اظهار نظر کرد.
ارادتمند

سلام و خیلی ممنون از توجهت
منظور شما اینه که تو قسمت تعریف تماس ها اول سطح ورق تغییر شکل پذیر رو انتخاب کنم و بعد سطح صلب رو انتخاب کنم؟ یعنی عکس کاری که من کردم؟

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام و خیلی ممنون از توجهت
منظور شما اینه که تو قسمت تعریف تماس ها اول سطح ورق تغییر شکل پذیر رو انتخاب کنم و بعد سطح صلب رو انتخاب کنم؟ یعنی عکس کاری که من کردم؟

سطوح صلب همیشه باید Master باشند و نمیشه اونارو به عنوان سطوح Slave انتخاب کرد. اینو یادت باشه

eamcivil

عضو جدید
با سلام و عرض ادب
بنده پروژه ای دارم که مصالح آن دارای رفتار کششی و فشاری هستند و در آباکوس باید هر دو رفتار مدلسازی شوند ولی نتوانستم قسمتی را بیابم که بتوان این دو رفتار را همزمان تعریف کرد ، برای نمونه در قسمت Material Manager در قسمت Edit Material در Plastic قسمتی بصورت Cast Iron موجود است که می توان رفتار کششی و فشاری را مدل کرد ولی این قسمت فقط در حالتی جواب صحیح دارد که تنش تسلیم فشاری بیش از کششی باشد درصورتیکه در اکثر مصالحی که می خواهیم مدل کنیم تنش تسلیم کششی بیشتر از فشاری است . خواهشمندم بنده را راهنمایی کنید که چگونه مشکل را حل کنم ؟ آیا این نرم افزار این قابلیت را دارد ؟

galangash

عضو جدید
سلام.می خوام یک ورق رو تحت نیرو و برق تحلیل کنم.خود ورق رو آماده کردم وارد assembly هم کردم.حالا می خوام مشخص کنم جنس قطعه چیه.,وارد property شدم.create material و create section هم درست کردم فقط در قسمت assign section در قسمت سکشن هیچی نیست حتی دوباره که از همین منو و قستcreate می خوام یه سکشن جدبد بسازم میبینم سکشن قبلی هست با اینکه دوباره هم میسازم اما بازم در قسمت assign section سکشن هایی که ساختم نیستن تا برم سراغ مرحله بعد.اگه راهنماییم کنید خیلی خیلی لطف میکنید.با تشکر

rami123

عضو جدید
سلام خسته نباشید
برای تعریف یک ماده ناهمسانگرد یا Anisotropic در قسمت متریال قسمت پلاستیک بعد از وارد کردن مقادیر تنش های تسلیم و کرنش ها از قسمت suboptions مقادیر r ها رو وارد کردم و یک orientation هم تعریف کردم برای ورقم . میخاستم ببینم تعریف متریالم صحیه؟
چون در قسمت الاستیک D ها رو در اختیار نداشتم اون قسمت رو به صورت isotropic گذاشتم بمونه و دست نزدم و فقط مدول یانگ و ضریب پواسون رو وارد کردم در قسمت الاستیک.
تحلیل من انجام میشه فقط میخاستم ازتون سوال کنم که تعریف متریالم درست بوده یا نه خیلی ممنون.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام.می خوام یک ورق رو تحت نیرو و برق تحلیل کنم.خود ورق رو آماده کردم وارد assembly هم کردم.حالا می خوام مشخص کنم جنس قطعه چیه.,وارد property شدم.create material و create section هم درست کردم فقط در قسمت assign section در قسمت سکشن هیچی نیست حتی دوباره که از همین منو و قستcreate می خوام یه سکشن جدبد بسازم میبینم سکشن قبلی هست با اینکه دوباره هم میسازم اما بازم در قسمت assign section سکشن هایی که ساختم نیستن تا برم سراغ مرحله بعد.اگه راهنماییم کنید خیلی خیلی لطف میکنید.با تشکر

سلام، این که می فرمایید می خواهید یک ورق را تحت نیرو و برق تحلیل کنید یعنی چی؟ منظورتون از برق چیست؟
اما در خصوص سوالتان باید عرض کند که نوع section که تعریف می کنید باید با part که ایجاد کرده اید سازگار باشد. به عنوان مثال اگر part را از نوع 2D تعریف کنید خب طبیعی است نمی توانید section از نوع shell به آن اختصاص دهید. پس اگر می خواهید از المان های shell استفاده کنید لازم است که part را به صورت 3D تعریف کنید بعد در هنگام تعریف section از shell استفاده کنید در این صورت مشکل حل می شود.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام خسته نباشید
برای تعریف یک ماده ناهمسانگرد یا Anisotropic در قسمت متریال قسمت پلاستیک بعد از وارد کردن مقادیر تنش های تسلیم و کرنش ها از قسمت suboptions مقادیر r ها رو وارد کردم و یک orientation هم تعریف کردم برای ورقم . میخاستم ببینم تعریف متریالم صحیه؟
چون در قسمت الاستیک D ها رو در اختیار نداشتم اون قسمت رو به صورت isotropic گذاشتم بمونه و دست نزدم و فقط مدول یانگ و ضریب پواسون رو وارد کردم در قسمت الاستیک.
تحلیل من انجام میشه فقط میخاستم ازتون سوال کنم که تعریف متریالم درست بوده یا نه خیلی ممنون.
سلام، خب کسی نمی تواند جواب دهد. این فقط خودتان هستید که باید در این خصوص قضاوت کنید. شما با این کارتان دارید یک ماده ای را مدل می کنید که رفتار الاستیک ایزوتروپیک و رفتار پلاستیک غیر آیزوتروپیک دارد. آیا همین را می خواهید؟ اگر تمایل دارید در ناحیه الاستیک نیز رفتار ماده غیر ایزوتروپیک باشد خب واضح است که باید ضرایب ماده را داشته باشید و آنها را وارد کنید.

rami123

عضو جدید
سلام، خب کسی نمی تواند جواب دهد. این فقط خودتان هستید که باید در این خصوص قضاوت کنید. شما با این کارتان دارید یک ماده ای را مدل می کنید که رفتار الاستیک ایزوتروپیک و رفتار پلاستیک غیر آیزوتروپیک دارد. آیا همین را می خواهید؟ اگر تمایل دارید در ناحیه الاستیک نیز رفتار ماده غیر ایزوتروپیک باشد خب واضح است که باید ضرایب ماده را داشته باشید و آنها را وارد کنید.

مهندس چطور میتونم اون ضرایب رو به دست بیارم منظورم ضرایبی مثل D1122 و غیره هستن

Zienkiewicz

عضو جدید
مهندس چطور میتونم اون ضرایب رو به دست بیارم منظورم ضرایبی مثل D1122 و غیره هستن

سلام، خب مگر نمی دانید از چه ماده ای دارید استفاده می کنید؟ برای این که بتوانید تحلیلی انجام دهید لازم است ماده مورد نظر خود را بشناسید. البته منظورم این نیست که فقط اسم آن را بدانید منظورم این است که رفتار مکانیکی آن را بشناسید. لطفا این لینک را یک مطالعه ای بکنید.
http://prj4you.blog.ir/post/finite element analysis

rami123

عضو جدید
سلام، خب مگر نمی دانید از چه ماده ای دارید استفاده می کنید؟ برای این که بتوانید تحلیلی انجام دهید لازم است ماده مورد نظر خود را بشناسید. البته منظورم این نیست که فقط اسم آن را بدانید منظورم این است که رفتار مکانیکی آن را بشناسید. لطفا این لینک را یک مطالعه ای بکنید.
http://prj4you.blog.ir/post/finite%20element%20analysis

چرا اسم ماده فولاد EDG هست و من مشخصات زیر رو دارم ولی فقط اون ضرایب D ها رو ندارم
density
young's modulus
poisson's ratio
yield stress
plastic strain
و R11 - R12 - R22 - R33- R13-R23
مهندس من میخام مقادیر گوشواره ای رو در این قطعه حساب کنم ولی با اینکه تحلیلم انجام میشه من گوشواره ای توی قطعه مشاهده نمیکنم برای همین توی شک افتادم.
ممنون

nima.fatahy

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید
من بر روی یک تحلیل شکل دهی در آباکوس کار می کنم. در این تحلیل من نیاز دارم تا چگالی نسبی را بررسی کنم.
ماده مورد تحلیل یک ماده متخلخل است و من برای تعریف تخلخل از porous metal plasticity استفاده کردم.
مشکل اینجاست که نرم افزار خروجی RD (releitive Density) رو به ما نمیده و میگه این خروجی برای این تحلیل موجود نیست!!! برای گرفتن این خروجی باید چه پارامتر هایی را تعریف کرد؟! باید از کدام تحلیل گر استفاده کرد!
لازم به ذکر است تحلیل به طور کامل انجام میشود و مشکلی نیست، اما تغیرات چگالی نسبی را نمی دهد! از تحلیلیگز Abaqus/Explicit استفاده می شود.
لطفا راهنمایی کنید.
خیلی ممنون

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب چه جوری مسیر ابزار مارپیچ مخروطی برای ابزار تعریف کنیم؟
من شنیدم باید مسیر ابزار را با سابروتین باید تعریف کرد.
چرا انقدر سختش میکنید؟

با تعریف مسیر در amp این کاررو بکنید

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من بر روی یک تحلیل شکل دهی در آباکوس کار می کنم. در این تحلیل من نیاز دارم تا چگالی نسبی را بررسی کنم.
ماده مورد تحلیل یک ماده متخلخل است و من برای تعریف تخلخل از porous metal plasticity استفاده کردم.
مشکل اینجاست که نرم افزار خروجی RD (releitive Density) رو به ما نمیده و میگه این خروجی برای این تحلیل موجود نیست!!! برای گرفتن این خروجی باید چه پارامتر هایی را تعریف کرد؟! باید از کدام تحلیل گر استفاده کرد!
لازم به ذکر است تحلیل به طور کامل انجام میشود و مشکلی نیست، اما تغیرات چگالی نسبی را نمی دهد! از تحلیلیگز Abaqus/Explicit استفاده می شود.
لطفا راهنمایی کنید.
خیلی ممنون
یه سوال

شما برای انتقال 5 تن بار از پراید استفاده میکنید یا تریلر؟

لطفا از نرم افزار " پروکست" استفاده کنید

galangash

عضو جدید
سلام.میخوام یک ورق را که از دو طرف به گیره وصل شده و سطح بالایی تحت بار و از یکی از سمت ها هم بهش الکتریسیته وصل شده و جنسش هم از نوع پیزو الکتریکه تحلیل کنم.ورق را از این مسیر طراحی کردم
create part/3d/dwformable/shell//planar
حالا بعد از تعریف کردن مواد یک مقطع باید ایجاد کنم.اینجا باید shell رو انتخاب کنم؟چون وقتی solid را انتخاب میکنم در پنجره ی assign section سکشنی که ساختم نمیاد
یه سوال دیگم دارم:اینکه در قسمت load تنها گزینه ی فعال mechanical است که میتونم بار فشاری که میخوام بهش بدم.پس الکتریسیته رو که باید به یک طرف ورق وصل کنم را چطوری اعمال کنم؟
تا اینجا کارایی که کردم برای طراحی ورق و ایجاد سکشن البته با انتخاب گزینه ی shell در create section درسته؟
ممنون از راهنمایی های قبلی و همچنیین بعدیتون.

آخرین ویرایش:

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال

شما برای انتقال 5 تن بار از پراید استفاده میکنید یا تریلر؟

لطفا از نرم افزار " پروکست" استفاده کنید

پروکست واسه شبیه سازی فرآیندهای ریخته گری مناسبه نه شکل دهی

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام.میخوام یک ورق را که از دو طرف به گیره وصل شده و سطح بالایی تحت بار و از یکی از سمت ها هم بهش الکتریسیته وصل شده و جنسش هم از نوع پیزو الکتریکه تحلیل کنم.ورق را از این مسیر طراحی کردم
create part/3d/dwformable/shell//planar
حالا بعد از تعریف کردن مواد یک مقطع باید ایجاد کنم.اینجا باید shell رو انتخاب کنم؟چون وقتی solid را انتخاب میکنم در پنجره ی assign section سکشنی که ساختم نمیاد
یه سوال دیگم دارم:اینکه در قسمت load تنها گزینه ی فعال mechanical است که میتونم بار فشاری که میخوام بهش بدم.پس الکتریسیته رو که باید به یک طرف ورق وصل کنم را چطوری اعمال کنم؟
تا اینجا کارایی که کردم برای طراحی ورق و ایجاد سکشن البته با انتخاب گزینه ی shell در create section درسته؟
ممنون از راهنمایی های قبلی و همچنیین بعدیتون.

سلام، خب کاملا طبیعی است وقتی پارت خود را به صورت 3D shell تعریف می کنید دیگر نمی توانید section را از نوع solid انتخاب کنید. زیرا تنها المانی که می توانید روی یک پارت 3D shell تعریف کنید المان های پوسته است. اما این که این نوع المان برای کار شما مناسب است یا خیر خب بستگی به فیزیک مسئله دارد. اگر استفاده از المان های پوسته از نظر فیزیکی توجیه نداشته باشد باید از المان های solid استفاده کنید که برای این کار هم باید پارتتان را به صورت solid رسم کنید.

galangash

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون.یه سوال دیگم دارم:اینکه در قسمت load تنها گزینه ی فعال mechanical است که میتونم بار فشاری که میخوام بهش بدم.پس الکتریسیته رو که باید به یک طرف ورق وصل کنم را چطوری اعمال کنم؟چون گزینش غیر فعاله.یعنی صورت مساله مشکل داره و نمیشه به ورق الکتریسیته وصل کرد؟

galangash

عضو جدید
مهندس یه سوال دیگه.تمام ضرایبی که نرم افزار در بخش تعریف ماده می خواد ضروریه؟مثلا اگه جنس ماده پیزوالکتریک باشه نرم افزار 18 عدد می خواد یعنی هر 18 عدد باید وارد بشه؟مقاله ای که یک قطعه ی پیزوالکتریک تحلیل کرده باشه سراغ داید؟تو اینترنت خیلی گشتم ولی اصلا راجع به این ضرایب چیزی پیدا نکردم.

nima.fatahy

عضو جدید
خب سوال من همچنان باقی است...
لطفا راهنمایی کنید.
خیلی ممنون
و ی چیز دیگه! چگالی در هر لحظه رو میده، راهی هست ک جرم و حجم تو هر لحظه رو هم بده؟
کممممممممممممممممممممممممممممک :(