تايپيك اجماع درياجه اورميه ااااااااااااا يالقيز گول قان آغلير

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
آزربایجان دو سه س وئر
اورمو گؤله نفس وئر

آزربایجان!برخیز و ندا کن
بر دریاچه اورمیه نفسی ده

اورمو گؤلؤ جان وئریر
مجلیس اونون قتلیه فرمان وئریر

دریاچه اورمیه جان می دهد
مجلس به قتل آن فرمان می دهد

گلین گئداخ آغلیاخ
اورمو گؤلؤن دولدوراخ

بیایید بگرییم
دریاچه اورمیه را پر کنیم

سددیلری سئندئرئن
اورمو گؤلؤن دولدورون

سدها را درهم شکنید
دریاچه اورمیه را پر کنید

اینا رو گفتن
اینم از هفته ی بعد میگن

Mən bu elin gur-yananı,sönürəm
Mavı dəniz,indi qıra dönürəm
Ölən,Elin nışanıdır,ay haray!
Mən ölmədə,kalavadır köy-saray

من(خورشید)فروزان و شعله ور این سرزمین(هستم)،خاموش می شوم
دریای نیلی(اکنون) به قیر تبدیل می شوم
آنکه می میرد،نشان و هویت این ملت است،فریاد
آنگاه که میرم،این سرزمین خرابه خواهد شد

navasangroup

عضو جدید
در حین بازی طرف ttt ها اعلامیه های کوچکی پخش شد .. سه شنبه ساعت 6 میدان راسته کوچه حمایت از دریاچه ارومیه

• Like
واکنش ها: hah

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از شعارهای مهم می توان به موارد ذیل اشاره کرد :آزربایجان وار اولسون ایستمین کور اولسون
اورمو گولو جان وئریر مجلیس اونون قتلینه فرمان وئریر
یاشاسین آزربایجان
گلین گئدخ آغلیاق اورمو گولون دولدوراخ

آزربایجان زنده باد، بدخواهانش کور باد
دریاچه اورمیه خشک می شود؛ مجلس به قتل آن فرمان می دهد
زنده باد آزربایجان
بیاید بریم با گریه هایمان درثیاچه ی اورمیه را پر از آب کنیم

• Like
واکنش ها: hah

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من الانازبازی رسیدم ...
ماموران زیادی الان خیابان ایل گلی تبریز ریختند..
ورزشگه حدوده 50000 نفر بودند لباس شخصی زیاد بود به هیچ عنوان حق آوردن ظرف آب یا اب معدنی به داخل و بیرون اسستادیون رو نداشتیم
شعارهای خوبی داده شد ...
دو نفر رو که با پرچم از اورمو گولی حمایت کرده بودند گرفتند وبردند
خیابانهای منتهی به استادیوم و دانشگاه تبریز کلا پر از لباس شخصیه
نتیجه ی یک کار قشنگ مدنی و اجتماعی در ایران

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
بازي ديشب خيلي جالب بود مخصوصا اينكه استاندار هم اومده بود نمايندگان مجلس هم اومده بودند!

شعارهايي زيادي براي حمايت ازدرياچه داده شد. واسه بردن آب معدني به داخل استاديوم گير مي دادن.

واسه اينكه بعد بازي برخي از افراطي ها مشكلي پيش نيارند آتيش بازي راه انداخته بودند.

فك كنم مسئولين محترم اين بار صداي تشنگي اورميه رو شنيدند.

مي گن نامه اي از طرف هواداران فوتبال به نمايندگان داده شده مبني بر اين كه

اگه مشكل مي گيد اينه كه عدالت رعايت نمي شه(از لحاظ تخصيص بودجه)

اوراق مشاركت چاپ كنيد ما خودمون درياچه رو احيا مي كنيم.

hah

عضو جدید
مرگ دریاچه ارومیه = مرگ آذربایجان
تا کی باید حودمان را به خواب بزنیم؟
کمی تامل...

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
نمي دونم چرا پست قبلي من ويرايشش رفته:

تو بازي 20 دقيقه اولش خيلي پر شور و زيبا بود نزديك به 65 هزار نفر(92% ورزشگاه) اين بازي رو از نزديك تماشامي كردند

هواداران تراكتور همزمان با تشويق تيم خود بازيكنان شهرداري تبريز را نيز تشويق مي‌كردند كه در نوع خود بسيار جالب بود.

يه چيز چالب ديگه اين بود كه بااينكه شهرداري گل دريافت مي كرد با شعارمعروف عيبي يوخ تراكتور مواجه بود

شعار آذربايجان تيملري فرق المز رهلري و ياشاسين آذربايجان اين اتحاد هواداران دو تيم را كاملا نشان مي داد

حين بازي از حضور خبرنگاران درجايگاه ويژه خبرنگاران و نيز جايگاه تي تي ها جلوگيري شده بود و خبرنگاران كفرانس بعد بازي رو تحريم كرده بودند.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
قابل توجه مدیر محترم تالار گفتگوی آزاد

قابل توجه مدیر محترم تالار گفتگوی آزاد

از شعارهای مهم می توان به موارد ذیل اشاره کرد :آزربایجان وار اولسون ایستمین کور اولسون
اورمو گولو جان وئریر مجلیس اونون قتلینه فرمان وئریر
یاشاسین آزربایجان
گلین گئدخ آغلیاق اورمو گولون دولدوراخ

دو تا پارچه بود تا آخر بازی فکر کنم دست هوادارا بود

کامل نتونستم بخونم

ولی در مورد خائن و این چیزا بود فکر کنم منظور نماینده ی اسکو،آذر شهر و دکتر پزشکیان تو رأس این لیستن!

در ضمن هر موقع ما مثل آدم میریم و میایم اینا خودشون دارن به خودشون برخورد می کنن که تو رو خدا یه کاری بکنین حوصله مون سر نره!

فکر کنم نزدیک 500 مأمور لباس شخصی برای اولین بار تو استادیوم بود!

حالا من نمی دونم چه اتفاقی قرار بود بیفته که اینا به قولی اوغرو پیشیک ئؤزؤن بیلیندیریر!

الان نمی دونم منظورشون از خشکاندن دریاچه ی اورمیه چیه؟

سدها در انحصار بعضی افراد من جمله نماینده های اسکو و آذر شهر و امثال پزشکیان هست!؟
یا زمین های کشاورزی اطراف مال این آقایونه؟
یا قرار بود از بودجه علوم پزشکی کم بشه که این آقای پزشکیان که مادر یا پدرشم اصالتاً کرد هست و کارنامه ی درخشانی هم در خیانت به آزربایجان داره،مخالفت کرده!

یا می خوان اینجا کویر بشه ما به آب آشامیدنی هم محتاج بشیم!؟
یا می خوان ما مهاجرت کنیم و تمرکز جمعیت رو تو شمال غرب بشکنن!؟

شایدم همش و خیلی چیزای دیگه

تو آمریکا یه دونه جوب خشک بشه عزای عمومی اعلام میشه اینجا هم حکومت نظامی میشه برای این حرکات

آتش بازی هم تو نوع خودش جالب بود! من نفهمیدم مناسبتش چی بود؟ شاید سرگرم کردن هوادار که شعار ندن

غفلت کنیم مملکت به باد رفته

مملکت از خیلی وقت پیش به باد رفته...........
اگه میشه شعارای ترکی استادیومو ترجمه کنین.......

آزربایجان دو سه س وئر
اورمو گؤله نفس وئر

آزربایجان!برخیز و ندا کن
بر دریاچه اورمیه نفسی ده

اورمو گؤلؤ جان وئریر
مجلیس اونون قتلیه فرمان وئریر

دریاچه اورمیه جان می دهد
مجلس به قتل آن فرمان می دهد

گلین گئداخ آغلیاخ
اورمو گؤلؤن دولدوراخ

بیایید بگرییم
دریاچه اورمیه را پر کنیم

سددیلری سئندئرئن
اورمو گؤلؤن دولدورون

سدها را درهم شکنید
دریاچه اورمیه را پر کنید

اینا رو گفتن
اینم از هفته ی بعد میگن

Mən bu elin gur-yananı,sönürəm
Mavı dəniz,indi qıra dönürəm
Ölən,Elin nışanıdır,ay haray!
Mən ölmədə,kalavadır köy-saray

من(خورشید)فروزان و شعله ور این سرزمین(هستم)،خاموش می شوم
دریای نیلی(اکنون) به قیر تبدیل می شوم
آنکه می میرد،نشان و هویت این ملت است،فریاد
آنگاه که میرم،این سرزمین خرابه خواهد شد

در حین بازی طرف ttt ها اعلامیه های کوچکی پخش شد .. سه شنبه ساعت 6 میدان راسته کوچه حمایت از دریاچه ارومیه

با عرض معذرت از استارتر محترم تاپیک

مدیر محترم در شهر ما قسمتهایی که پررنگ کردم سیاسی تلقی میشن نه موارد داخل تاپیک من

در ضمن
شعاری که بعضا در مخالفت مجلس و دولت داده شد خودتون بهتر میدونین آقای محترم که از کدام گوشه ورزشگاه بوده و این شعار اصلا هم بهش توجه نشد

عمده شعارها شعارهایی بود که از مدتها پیش توسط تراکتور اسپور مطرح شده بود
در مورد ماموران لباس شخصی .........یک حرف بسیار قابل تامل بود .....معذرت میخوام چطور شمردین ؟ نکنه همه جای ورزشگاه بودین ؟!!!!!!!!!!!
آهان هر کی کت و شلواری بوده لباس شخصی بوده احتمالا
بازم چطور اونا رو شمردین ؟؟؟؟

چه هزارماشاالله چش عقابی دارن بعضیا !!!!!!

مسئله بعدی هم در مرود این فراخوان پیامکی
که به همه گفته میشه مجوز داره
این تظاهرات بواقع چون سردمداران اون و طراحانش ضد انقلاب تشریف دارن و از هیچ نهادی نیست بدون مجوز میباشد و فرماندار شهر ارومیه گفته برخورد خواهد کرد

از استاتر عزیز و دلسوزان این تاپیک خواهش میکنم مواظب باشن تا به خاطر حرفهای یک عده تاپیک به این خوبی به باد نره
بعضیها اخبارشون از سایتهای مسدود شده مثل سانا و ارلاگ قاسی است
لطفا مواظب باشین .........حواسمون به سایت باشه که مسدود نشه

امیدوارم استارتر عزیز حرف منو تحت دخالت در نظر نگیرین
خدا میدونه به دو دلیل بیشتر نیومدم ( شاید اگر بهم اطلاع داده نمیشد اصلا هم نمی آمدم !!!!!!)
مواظب جو تاپیکتون باشین که به بیراهه نره

موفق باشین

................

در ضمن آنهایی که در مورد مملکت حرف زدن

نظر اکثریت و تجلی وحدت امروز در ایران بویژه ارومیه و شهرهای شمال غرب کشور کاملا معلوم بود

و بیانیه بسیار زیبایی صادر شد

اگر باور ندارید تصاویرشو بزارم تا ببینید عامه مردم چی میخوان در شهر حتی خود شما و آرمانهاشون چیا هست ؟

طاقت دیدنشو دارین ؟!!!!!!!!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمی دونم بعضی ها چرا این همه می خوان کار خودشون را مهم نشان بدن و کار ما هارو ...............
من به احترام استارتر عزیز سکوت میکنم
ولی اینو میگم اصلا همچین قصدی ندارم
چه بسا اقدام این تاپیک بسیار با ارزش هست وقتی تاپیکهایی در اون هست که جهت شناسوندن ملت عزیز ایران با این دریاچه شفابخش حقیقتا هست
یه چنتا جواب اضافه کنم :
بله خب این حرفتون به احتمال زیاد درسته چون من از شعر ترکی نمیدونم و از این بابت پوزش
اما در مرود لباس شخصیها ...قانون احتمال رو مطمئن باشین شاید بهتر از شما بدونم .......به به چه دقتی ........مامورین لباس شخصی از عمد گوشه بیسیمشونو میزارن بیرون.....خب چه کاریه با لباس خودشون میومدن !!!!!!!! .........میگم نکنه دوربین شکاری داشتین ؟!!!!!!!!!

ولی خب بایستی مواظب بعضی جنب و جوشها بود چه در تاپیک من چه در تاپیک شما و چه همه تاپیکها در این زمینه
تا به قول یکی از دوستان به این جمله نرسیم
اومدیم ثواب کنیم
کباب کردیم

بازم از استارتر معذرت میخوام ............موفق باشین

آخرین ویرایش:

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

مدیر محترم در شهر ما قسمتهایی که پررنگ کردم سیاسی تلقی میشن نه موارد داخل تاپیک من

در ضمن
شعاری که بعضا در مخالفت مجلس و دولت داده شد خودتون بهتر میدونین آقای محترم که از کدام گوشه ورزشگاه بوده و این شعار اصلا هم بهش توجه نشد

در مورد ماموران لباس شخصی .........یک حرف بسیار قابل تامل بود .....معذرت میخوام چطور شمردین ؟ نکنه همه جای ورزشگاه بودین ؟!!!!!!!!!!!

این تظاهرات بواقع چون سردمداران اون و طراحانش ضد انقلاب تشریف دارن و از هیچ نهادی نیست بدون مجوز میباشد و فرماندار شهر ارومیه گفته برخورد خواهد کرد

از استاتر عزیز و دلسوزان این تاپیک خواهش میکنم مواظب باشن تا به خاطر حرفهای یک عده تاپیک به این خوبی به باد نره

خدا میدونه به دو دلیل بیشتر نیومدم ( شاید اگر بهم اطلاع داده نمیشد اصلا هم نمی آمدم !!!!!!)

موفق باشین

................

نظر اکثریت و تجلی وحدت امروز در ایران بویژه ارومیه و شهرهای شمال غرب کشور کاملا معلوم بود

اگر باور ندارید تصاویرشو بزارم تا ببینید عامه مردم چی میخوان در شهر حتی خود شما و آرمانهاشون چیا هست ؟

اون قسمتی که بلود کردید(دو مصرع آخر شعر لاتین) سیاسی نبود،اگه متوجه معنیش نشدید بهتره سؤال کنید و تفسیرش رو هم بشنوید. چون در زمینه شعر تخصصی ندارید اینگونه به نظرتان رسید.

در مورد مأموران شخصی ،این مسأله به شمردن ربطی ندارد.کل استادیوم را به 20 منطقه تقسیم کردم(ذهناً) با مواجه شدن در یک منطقه با تعدادی از ایشان ،کل تعدادشان را به 20 منطقه تعمیم دادم.این یک قانون احتمال است و یک علم تماما تئوری،این تعداد تخمینی بود.از اینکه آمار و احتمال نمیدانید اینگونه به نظرتان رسید.

در مورد چشمان عقابی،چشمان من بسیار تیز است از دو جهت هم به ظاهر چشمان تیزی دارم( و ان یکاد اللذین ...) و هم چشم آنالیز و تجزیه.
شناختن آدمی که تو استادیوم گوشه ی بیسیمش بیرون اومده کار چندان سختی نیست.

شما هم مراقب خودتون باشید و تو مسائلی که به شما مربوط نیست دخالت نکنید. من به خاطر اخراج شدن از این تاپیک نمی توانم مراعات احوال دریاچه اورمیه را بکنم.
پس لطفاً محترمانه بروید تاپیک هایی که مناسب با احوالتان است.

navasangroup

عضو جدید
من به احترام استارتر عزیز سکوت میکنم
ولی اینو میگم اصلا همچین قصدی ندارم
چه بسا اقدام این تاپیک بسیار با ارزش هست وقتی تاپیکهایی در اون هست که جهت شناسوندن ملت عزیز ایران با این دریاچه شفابخش حقیقتا هست
یه چنتا جواب اضافه کنم :
بله خب این حرفتون به احتمال زیاد درسته چون من از شعر ترکی نمیدونم و از این بابت پوزش
اما در مرود لباس شخصیها ...قانون احتمال رو مطمئن باشین شاید بهتر از شما بدونم .......به به چه دقتی ........مامورین لباس شخصی از عمد گوشه بیسیمشونو میزارن بیرون.....خب چه کاریه با لباس خودشون میومدن !!!!!!!! .........میگم نکنه دوربین شکاری داشتین ؟!!!!!!!!!

ولی خب بایستی مواظب بعضی جنب و جوشها بود چه در تاپیک من چه در تاپیک شما و چه همه تاپیکها در این زمینه
تا به قول یکی از دوستان به این جمله نرسیم
اومدیم ثواب کنیم
کباب کردیم

بازم از استارتر معذرت میخوام ............موفق باشین
با اجازه از استارتر و چون نمی خام تایپیک به باد فنا بره..
چشم عقابی نداریم ولی داریم این جامعه زندگی می کنیم و همه چیزو می بینیم و کور نیستیم.
مثلا عشق یگان ویژه گل کرده بود یه 100 تا کماندو ریخته بود بغل ایل گلی؟
مثلا لباس شخصی ها یا همون کت شلواریها مسیر استادیوم تا مرکز شهر با موتور می یومدند و می گفتند پرچمها رو ببین برین تو و تو خیابون پر از موتوری بدون پلاک بود؟ اونم شب ساعت 2؟
بیایین واقعی تها رو قبول کنیم و این همه انکار نکنیم و سره خودمون هم کلاه نزاریم ..
در مورده شعارها من که از ساعت 7 ورزشگاه بود و تا آخر بازی بودم شعارها هم به خوبی داده شد و یه گوشه نبود و همه اهمیت دادند ... چرا می خایی همه چیزو دروغ جلوه بدی؟ این کار ها رو کردین که دریاچه ارومیه به این وضع رسیده..

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

در ضمن

موفق باشین

................

د.ست من چرا با اعصاب مردم بازی میکنی؟
چرا همیشه جنجال ایجاد میکنی و دوست داری بجث پیش بیاری.
اومدم به یه پیام خصوصی در مورد تایپیک نظر سنجی، دوستانه بهت گفتم که کارهای شما جز ایجاد تفرقه و جری کردن بیشتر بچه ها و در آوردن لج اونها نتیجه ای نداره.
حالا تایپیکت بسته شده، می خاوی تایپیک به این قشنگی رو که همه ی هموطنا صرفنظر از زبان و نژاد توش شرکت کردند رو هم به جنحال بکشی.
بهت میاد آدم مذهبی باشی، پس اینو بدون بازی کردن با اعصاب مردم تحاوز به حقوق اونهاست.
یه نگاه بی طرفانه به پستهای خودت در باشگاه بنداز و ببین جنجال درست میکنی.
ممنون

ayfer.a11

عضو جدید

اورمو گولی ایللر بویی آغلادی

آغلاییب آخیر اوره گین داغلادی

ایندیسه هیجرینده یانان دالغادی

اورمو گولی گوز یاشیوا نه گلدی؟

بوجور یاشدا گور باشیوا نه گلدی !

اورمو گولی داده یئتن یوخدی یوخ

غم سوزونه قولاخ وئره ن یوخدی یوخ

آغلار گوزون یاشین سیله ن یوخدی یوخ

چه ن چکیلیب گوز قاشیوا نه گلدی !

بوجور یاشدا گور باشیوا نه گلدی !

اورمو گولی سن دا کمک سسله مه

اوزاخ، یوخون چایدان مدد ایسته مه

سن اونلارین باتان یئرین ایزله مه

آرخا دوران یولداشیوا نه گلدی؟

بوجور یاشدا گور باشیوا نه گلدی !!!!!!!!!!

http://[URL="[url]http://www.daneshju.ir/forum/f959/خشک-شدن-دریاچه-ارومیه-136003.html شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد..درحال خشک شدن است!!![/URL]"]http://[/URL] شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد..درحال خشک شدن است!!!

navasangroup

عضو جدید
اومدم به یه پیام خصوصی در مورد تایپیک نظر سنجی، دوستانه بهت گفتم که کارهای شما جز ایجاد تفرقه و جری کردن بیشتر بچه ها و در آوردن لج اونها نتیجه ای نداره.
حالا تایپیکت بسته شده، می خاوی تایپیک به این قشنگی رو که همه ی هموطنا صرفنظر از زبان و نژاد توش شرکت کردند رو هم به جنحال بکشی.
بهت میاد آدم مذهبی باشی، پس اینو بدون بازی کردن با اعصاب مردم تحاوز به حقوق اونهاست.
ممنون
خواهشا همه بی خیال شین نزارین تایپیک بسته بشه

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم خیلی حرفا برای گفتن در این تاپیک داشتم چون همین ماه گذشته سفری به اذربایجان داشتم و با دیدن وضعیت مفتضح دریاچه ارومیه واقعا متاثر شدم .

اما بخاطر اینکه تاپیک بهم نریزه و یه عده از اب گل الود ماهی نگیرند ازشون صرف نظر میکنم . فقط همینقدر بگم از کلیه دوستانی که بفکر نجات این دریاچه که بمنزله نگین درخشان مملکت ماست هستند تشکر میکنم . نمایندگان مجلس که مشخص شد فکر و ذکرشون درگیریهای جناحی و زیراب همدیگه رو زدن و پیدا کردن راهکار برای حفظ کرسی نمایندگی شونه و بی خیال دریاچه ارومیه و سایر مشکلات حاد مملکت هستش پس شاید همین حرکتها باعث بشه بلاخره برای نجات دریاچه اقدامی بشه .

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

ممنون
سلام دوست عزیز
شما به بنده تهمت زدین ...........منم راضی نیستم
بنده چند دقیقه پیش فهمیدم تاپیکم بسته شده و اصلا هم دوست ندارم این تاپیک و تاپیکهای مشابه بسته بشه ..........ادعای حرفم پستی که یکی از دوستانم در تاپیکم زدن و پستهایی که بعد فهمیدن در پروفیل مهندس پیرجو زدم
در ضمن نظر شما در مرود اون تاپیک به کل اشتباهس
تو پیام خصوصی هم گفتم
متاسفم که نه عنوان تاپیکها رو میخونین نه پستهای اول رو
برادر من اون نظرسنجی نمادین بود ...........تعریف نظرسنجی نمادین هم معلومه ...........در اون نظرسنجی مطرح شده بود مسئله مهم نه مسئله مهمتر
یک سرچ کوتاه عنوان تاپیکی که گفتم رو میکردین متوجه میشدین و خوبه که برین بالاترین و ببینید چه حرفهایی زده میشه
در ضمن من هیچ حرف دروغ و بدی اینجا نزدم ............یه عده خیلی علاقه مند به سیاسی جلوه دادن این مسئله هستن ......... و در مورد نظام حرف زدن

من این تذکر رو بردرانه به استاتر عزیز تاپیک گفتم

افرادی که درگیرن به بنده جواب دادن تقصیر من نیست
البته به استثنای آقای تاتولماز که یکی از ایرادهایی که گرفته بودم رو برطرف هم کردن ولی در بقیه موارد متاسفانه افراط رو دیدم طبق چیزهایی که میدانم
و در ضمن بنده هم اصلا دوست ندارم این تاپیک برچسب سیاسی بخوره همینوطر که متاسفانه از دید مدیران خیلی به اشتباه میخوره
مسئله دریاچه ارومیه از دید من یک مسئله ملی و زیست محیطی است
اما متاسفانه امکان سواستفاده وجود داره که باید جلوش گرفته بشه
اونم نه به خاطر اینکه من با حرف سیاسی مشکل دارم که نه ..........کاملا هم شنیدار هستم
بلکه به خاطر قوانین و نوع نگاه مدیران به این مسئله

موفق باشین

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
انتقال آب از رودخانه زاب‌؛ تنها راه‌ نجات دریاچه ارومیه

پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه تنها راهکار همیشگی و دائمی نجات دریاچه ارومیه انتقال آب از یکی از سرشاخه های رودخانه زاب کوچک است گفت: انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه باعث کمبود منابع آب در این منطقه می شود که خیانتی بزرگ است.پرویز کردوانی در گفتگو با مهر با اشاره به نیاز دشت مغان به آب روردخانه ارس گفت...

دشت مغان یکی از مناطق استثنایی ایران در تولید بهترین محصولات کشاورزی و زراعی است و انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه باعث کمبود منابع آب در این منطقه می شود که خیانتی بزرگ است.

* احداث سد روی رودخانه زاب کوچک؛ راهکار نجات دریاچه ارومیه

وی با انتقاد از کارشناسانی که پس از 14 سال مطالعه هنوز نتوانسته اند راهکار نجات دریاچه ارومیه را پیدا کنند افزود: این راهکار نیاز به 14 ماه مطالعه هم نداشت و با 14 روز بررسی و شناخت درست از منابع آب کشور می توانستند راهکار حل این معضل که همانا احداث سد بر روی یکی از سرشاخه های رودخانه زاب کوچک و انحراف آب آن است را دریابند.

به اعتقاد کردوانی، در حال حاضر تمام آب این رودخانه برای جمع آوری به سد دوکان به عراق می رود و هیچ استفاده زراعی و کشاورزی از این منبع آب شیرین در کشور نمی شود.

وی با اشاره به اینکه زاب کوچک پس از کارون بزرگترین رودخانه کشور است گفت: انتقال آب این رودخانه به دریاچه ارومیه چندین مزیت دارد که مهمترین آنها دائمی بودن این منبع و عدم نیاز به آب آن در دیگر مناطق کشور است و البته با انتقال آب این رودخانه جایی خشک نمی شود بنابراین مدعی ندارد.

* احداث سد روی رودخانه زاب اشکال بین المللی ندارد

کردوانی در پاسخ به اینکه آیا عراق با این کار مخالفت نمی کند گفت: طبق قوانین بین الملل از سال 2012 انتقال آب با احداث سد بر رودخانه های بین المللی ممنوع است ولی احداث سد بر سرشاخه این رودخانه در تنگه گرژال بین پیرانشهر و سردشت هیچ اشکال بین المللی ندارد.

وی در خصوص انتقاداتی که برخی از مسئولان از این طرح به دلیل طولانی تر شدن مسیر انتقال نسبت به رودخانه ارس می کنند اظهار داشت: اولاً مسیر این انتقال طولانی تر نیست ولی اگر چندین کیلومتر طولانی تر باشد به دلیل اینکه اقدامی اصولی و بی زیان است می ارزد.

* تنها 20 درصد کشاورزی کردستان به صورت آبی است

او با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها 20 درصد از کشاورزی در استان کردستان به صورت آبی است و 80 درصد آن دیم است تصریح کرد: با توجه به اینکه انتقال آب از این رودخانه به دریاچه ارومیه نیاز آبی این دریاچه را به طور کامل ازبین می برد می توان از مازاد آن برای زمینهای کشاورزی کردستان و حتی دشت مهاباد در آذربایجان غربی استفاده کرد.

* کم شدن شوری دریاچه ارومیه اتفاق خوبی است

کردوانی در پاسخ به اینکه آرتمیا آبزی دریاچه ارومیه به آب شور احتیاج دارد و با انتقال آب شیرین این رودخانه به دریاچه ارومیه بستر زیست این گونه مختل می شود گفت: نیاز آرتمیا به نمک برابر 180 تا 240 گرم بر لیتر نمک در آب است که دریاچه ارومیه آنقدر شور است که این نیاز را حتی با انتقال آب شیرین زاب بر طرف می کند ولی اگر شوری دریاچه به واسطه این انتقال کم شود نه تنها اتفاق بدی نیافتاده که بسیار هم بهتر می شود زیرا در حال حاضر به دلیل شوری بیش از حد هیچ نوع ماهی در این دریاچه دوام نمی آورد اما در آن صورت می توان به پرورش انواع ماهی در دریاچه ارومیه اقدام کرد.

*امکان پرورش آرتمیا در یاچه‌های کویری وجود دارد

وی در پاسخ به اینکه دراین صورت تکلیف آرتمیا که گونه ای بسیاربا ارزش است چه می شود اظهار داشت: نه تنها آرتمیا که میگو را نیزمی توان در دیگر دریاچه های کویری کشور مانند آران و بیدگل و یا دریاچه میقان در شمال اراک با احداث چند حلقه چاه در اطراف این دریاچه ها مانند آنچه که در بحر المیت انجام می دهند پرورش داد.

* باز کردن دریچه سدها ضمانت اجرایی ندارد

این استاد دانشگاه با انتقاد از دیگر راهکارهای که برای تأمین آب دریاچه ارومیه پیشنهاد می شود گفت: باز کردن دریچه سدهای رودخانه های اطراف ارومیه با توجه به اینکه اولویت انسان و بعد کشاورزی و در نهایت نجات ارومیه است هیچ ضمانت اجرایی ندارد و به محض اینکه در مناطق شهری اطراف کم آبی پیش بیابد مانند آنچه که در مورد سد لتیان ، کرج و لار انجام می شود آب را به روی ارومیه می بندند.

*بارور کردن ابرها راهکاری فصلی است

به اعتقاد وی بارور کردن ابرها نیز یک راهکار فصلی است و در فصل تابستان که مهمترین فصل کم آبی دریاچه ارومیه است کاربردی ندارد. این روش در کشورهای پیشرفته برای مقابله با حوادثی مانند تگرگ و مه در زمینهای کشاورزی و یا فرودگاهها به کار می رود.

*انتقال آب از دریای مازندران غیر ممکن است

کردوانی انتقال آب از دریای مازندران را نیز با توجه به مشترک بودن این دریاچه بین 5 کشور غیر ممکن دانست و افزود: آبخوان داری نیز نه تنها مشکل دریاجه ارومیه را حل نمی کند که حجم آب این دریاچه را کمتر می کند.

به گفته وی، با توجه به ارزش محصولات کشاورزی زمین های اطراف دریاچه ارومیه روش های آبیاری که در کمیت و کیفیت این محصولات تآثیر بگذارد نیز کاربرد ندارد و عملی نمی شود.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز ayfer یه لینک گذاشتن تو پست قبلیشون... اینو هم بنده ازون لینک برداشتم...
"
نامه ای به اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست IUCN

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست که بیشتر با نام اختصاری «آی‌یوسی‌ان»(IUCN) شناخته می‌شود،سازمان بین المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعیدر سراسر کره زمین است.

با رفتن یه لینک زیر و قرار دادن متن زیر از این سازمان برای نجات دریاچه کمک بخواین.

http://www.iucn.org/about/union/secr...cnwame_contact

در فیلد اول اسمتون،در فیلد دوم ایمیلتون،در فیلد سوم کشور ایران یا آزربایجان(ایران بهتره)،( ice : بنده بی تقصیرم... کپی پیست کردم:D) فیلد چهارم متن زیر کپی کنید و در آخر تصویر امنیتی وارد کنید.

Hello Dear Sir / Madam
Our large group of people left living in Iran, we're unhappy with the country's lack of attention.As you know The world's largest salt lake in the country is Iran.But we saw in the last few years and in a few days ago Serious disregard of the parliament and the country heads towards the lake was drying up and drying. Lake Urmia in West Azarbaijan, are extremely dry and neglected officials We are very concerned about drying it. You're desperate for help to restore the lake With a warning to officials Please hurry up and gone from the lake.Please take the necessary measures as soon as possible
Thanks

"

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر می کنید اونهایی که تو استانهای دیگه هستن چه کاری می تونن بکنن؟؟؟
جمع آوری امضا فایده ای داره؟؟؟ مثلا برای نماینده مون بفرستیم؟؟!!!

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام دوست عزیز

من این تذکر رو بردرانه به استاتر عزیز تاپیک گفتم

افرادی که درگیرن به بنده جواب دادن تقصیر من نیست
البته به استثنای آقای تاتولماز که یکی از ایرادهایی که گرفته بودم رو برطرف هم کردن ولی در بقیه موارد متاسفانه افراط رو دیدم طبق چیزهایی که میدانم
و در ضمن بنده هم اصلا دوست ندارم این تاپیک برچسب سیاسی بخوره همینوطر که متاسفانه از دید مدیران خیلی به اشتباه میخوره
مسئله دریاچه ارومیه از دید من یک مسئله ملی و زیست محیطی است
اما متاسفانه امکان سواستفاده وجود داره که باید جلوش گرفته بشه
اونم نه به خاطر اینکه من با حرف سیاسی مشکل دارم که نه ..........کاملا هم شنیدار هستم
بلکه به خاطر قوانین و نوع نگاه مدیران به این مسئله

موفق باشین
دوستان تذکر محمد عزیز کاملا بجاست الان وضعیت طوری شده که حساسیت رو مسئله دریاچه کمی زیاد شده یه ذره مراعات کنید

الان تو کشورمون ایران رو این مسئله افراطی های هر دو طرف زوم کردند و منتظر بهانه هایی برای رسیدن به اهدافشون هستند.

;3977198 گفت:
خواهشا همه بی خیال شین نزارین تایپیک بسته بشه

اینو کاملا موافقم

شاید واسه خاطر یه تایپیک قسمتی از سایت فی ل تر بشه مدیرای سایت هم اینو که نمی خواند پس تایپیک حذف میشه.ممنون از همگی

مهم اینه که فریاد تشنگی دریاچه اورمیه به گوش مسئولین برسه در این راستا لطفا مطالبی که می زاریم در این ارتباط باشه از مطالب بدون منبع و دارای منبع فی ل تر تا حد امکان استفاده نکنیم. متنهای ترکی رو تا حد امکان فارسیشو هم بنویسید. همه دوستان بهتر از من می دونید دامن زدن به مساعل سیاسی الان به نفع بزرگترین دریاچه کشورمون نیست.نمی گم کسی خودشو بایکد کنه و حرف دلشو نگه اما بعضی وقتا واسه یه چیز مهم باید از برخی چیزا گذشت این تایپیک صرفا به خاطر اطلاع رسانی خطر مرگ دریاچه اورمیه زده شده. دریاچه ای که با نابودی اون یقین بدونیم زندگی در یک چهارم کشور ساقط خواهد شد :gol::gol:

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
یک پیشنهاد: تشكيل «ستاد بحران»

یک پیشنهاد: تشكيل «ستاد بحران»

خبرگزاری فارس: نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت بايد با تشكيل «ستاد بحران» براي كنترل و مديريت احياي درياچه اروميه آن را در دستوركار خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، ضیاءالله اعزازی در آیین افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاه پیام‌نور « سر درب جديد، محوطه‌سازي و سايت تخصصي دانشگاه پيام نور مركز بناب» كه براي اجرا و تكميل اين پروژه‌ها جمعاً بیش از 3 ميليارد و 500 ميليون ريال هزينه شده است، با واكنش به برخي اظهار نظرهاي غيركارشناسي توسط برخي افراد در خصوص معادل شدن مدارك تحصيلي دانشگاه پيام نور و رد اين اظهارات اظهارداشت: به اعضاي محترم هيئت علمي و دانشجويان عزيز اين دانشگاه اطمينان مي‌دهيم كه چنين چيزي واقعيت نداشته و اين فقط يك اظهار نظر شخصي بود.
وی افزود: نبايد مطلبي را بدون كار كارشناسي مطرح كنيم كه در جامعه موجب ايجاد التهاب و يأس و نااميدي شود.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: نمايندگان مجلس با امضاي نامه‌اي ضمن حمايت خود از برنامه‌ها و كيفيت حاكم بر سيستم دانشگاه پيام‌نور بر تمام شايعات خط بطلان كشيدند.
وی ادامه داد: با تعاملي كه بين دولت و مجلس وجود دارد، در آينده شاهد توسعه و پيشرفت روز افزون دانشگاه پيام نور در كشور خواهيم بود.
نماينده مردم بناب در مجلس شوراي اسلامي در ادامه سخنان خود اشاره‌اي نيز به خطرات ناشي از خشك شدن درياچه اروميه داشت.
اعزازی با بيان اينكه قطعاً بي‌توجهي به خشك شدن درياچه اروميه موجب خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري مي‌شود؛ اظهار داشت:

متأسفانه عده‌اي افراد سودجو و فرصت‌طلب قصد جوسازي و بهره‌برداري سياسي از اين موضوع را دارند
كه در قبال آن بايد هوشيار باشيم.
وي افزود: اين دور از انصاف است كه بگوييم هيچ اتفاقي در سال‌هاي اخير براي حل مشكل درياچه اروميه نيفتاده؛ ولي كارهايي كه در دولت نهم و دهم براي حل مشكل درياچه اروميه شده است، بايد 30 سال قبل اين كارها انجام مي‌شد.
اعزازی تأكيد كرد: دولت و مجلس با جديت تمام دنبال حل مشكل درياچه اروميه است و دولت بايد تلاش خود را براي نجات اين درياچه مضاعف كند.
نماینده مردم بناب در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه خشك شدن درياچه اروميه كشاورزي و باغات منطقه را در آستانه نابودي كامل قرار داده و در صورت نبود راه حل اورژانسي شاهد فاجعه زيست محيطي در منطقه خواهيم بود؛ گفت: دولت بايد با تشكيل « ستاد بحران » براي كنترل و مديريت احياي درياچه اروميه آن را در دستور كار خود قرار دهد.

منبع :http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900604003655

آخرین ویرایش:

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
فکر می کنید اونهایی که تو استانهای دیگه هستن چه کاری می تونن بکنن؟؟؟
جمع آوری امضا فایده ای داره؟؟؟ مثلا برای نماینده مون بفرستیم؟؟!!!
چرا که نه اتفاقا پیشنهاد خوبیست تو دانشگاه می شه چنین کاری رو عملی کرد

magnet

عضو جدید
نامه سرگشاده نمایندگان آذربايجان در مجلس: به داد دریاچه ارومیه برسید / دولت پاسخگوي پيامدهاي خشك شدن درياچه باشد !!!

نامه سرگشاده نمایندگان آذربايجان در مجلس: به داد دریاچه ارومیه برسید / دولت پاسخگوي پيامدهاي خشك شدن درياچه باشد !!!

عصرايران - نمایندگان مردم استان هاي اذربايجان غربي ،‌آذربايجان شرقي و اردبيل در مجلس شوراي اسلامي با انتشار نامه سرگشاده اي نامه‌ای خطاب به هیات رییسه مجلس، خواستار توجه فوري و كارشناسانه براي حل مشکل دریاچه ارومیه شدند.

اين نامه در پي آن منتشر مي شود كه مجلس به دو فوريت طرح انتقال آب به درياچه اروميه رأي نداد و برخي رسانه ها با انتشار خبرهاي جعلي، تعدادي از نمايندگان موافق طرح را ،‌ به عنوان مخالف معرفي كردند!

در این نامه آمده است:
متأسفانه در برخی از سایت‌های خبری و سایت خبری مجلس طرح دوفوریتی برای نجات دریاچه ارومیه، نام تعدادی از نمایندگان آذربایجان را منتشر کرده‌اند که به آن طرح رأی مخالف داد‌ه‌اند.

ما امضاءکنندگان ضمن تکذیب این خبر اعلام می‌داریم، علاوه بر رأی مثبت به دو‌فوریت طرح، همچنان به شدت پیگیر حل مشکل دریاچه ارومیه هستیم.

از هیات ‌رئیسه محترم در ارتباط با دریاچه درخواست پیگیری و حل مشکل دریاچه را به طور کارشناسانه و فوری داشته و در ضمن دولت باید در قبال تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاصل از روند خشک شدن دریاچه پاسخگو باشد.

هرگونه گرفتاری در امور فوق متوجه دولت و دست‌اندرکاران مسئول است و ما نمایندگان آذربایجان و اردبیل به شدت پیگیر حل و رفع گرفتاری آن هستیم.

اسامی امضا کننده های این نامه به شرح زیر است:

1- سید‌سلمان ذاکر نماینده ارومیه
2- نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه
3-شکور اکبرنژاد نماینده تبریز
4- احد خیری نماینده بستان آباد
5- مسعود پزشکیان نماینده تبریز
6- بشیر خالقی نماینده خلخال
7- سلیمان جعفرزاده نماینده ماکو
8- سیدمحمدرضا حاجی اصغری نماینده میانه
9- علی مطهری نماینده شبستر
10- زنجانی حسنلوئی نماینده نقده و اشنویه
11- سیروس سازدار نماینده مرند و جلفا
12- ارسلان فتحی‌پور نماینده کلیبر
13- یونس اسدی نماینده مشکین‌شهر
14- مؤید حسینی‌صدر نماینده خوی
15- ضیاء الله اعزازی نماینده بناب
16- محمد‌قسیم عثمانی نماینده بوکان
17- محمدعلی پرتوی نماینده سردشت
18- جلال محمودزاده نماینده مهاباد
19- سلمان خدادادی نماینده ملکان
20- مجید نصیرپور نماینده سراب
21- جواد صبور نماینده اردبیل
22- غلامحسین مسعودی ریحان نماینده اهر و هریس

دو نکته کاملاً اتفاقی !!! در مورد نامه !
1. اکثر اینا همونایی هستن که یا رأی ندادن به فوریت طرح ، یا گفتن بیرون بودیم راهرو بودیم نشنیدیم !!!
2. سیاسی کاری اینجام دیده میشه ! برگشتن نوشتن دولت رو مسئول می دونیم و .... ، دولت صد در صد باید پاسخگو باشه و مسئوله ، ولی در برابر مردم و نمایندگانی که دل سوزاندند. نه شما که رفتین اونجا با فوریت !!! (هنوز نمیگیم طرح خوبه یا بده ، دقت کنین با فوریت) مخالفت می کنین یا نمی دونم سرتون کجا گرمه که یادتون رفته چیکاره اید و باید تو صحن باشین و یه مواقعی انگشت مبارکتون رو برای رأی به زحمت بندازین. البته یادمون هست که انتخابات نزدیکه و ...

وضعیت
موضوع بسته شده است.