◄ چیستــان پـزشکـی ►

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

مهم ترین عامل خطر سکته مغزی چیست؟
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فشار خون بالا:smile:


پاسخ شما صحیح است. ممنـون.

فشارخون بالا مهم ترین عامل خطر برای این بیماری است. البته این عامل قابل کنترل است و می توان آن را به سطوح نرمال کاهش داد. سایر عوامل خطر که به طور برابر قابل کنترل هستند،به ترتیب شامل بیماری قلبی عروقی و کشیدن سیگار می باشد. خطر سکته مغزی با فشار خون مستقیما تغییر می کند،به این معنی که هنگامی که فشار خون افزایش می یابد،خطر سکته مغزی نیز افزایش پیدا می کند. جنسیت تاثیری روی فشارخون ندارد و زنان با فشار خون بالا همانند مردان در معرض خطر سکته مغزی هستند.
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جزایر لانگرهانس در کجا واقع شده است؟
لوزالمعده


پاسخ شما صحیح است. ممنـون.

لوزالمعده یا پانکراس غده ‌ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌ است. متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. وزن پانکراس حدود صد گرم است و همانند کبد یکی از غدد ضمیمه دستگاه گوارش است که در انحنای ابتدای روده کوچک یا دوازدهه قرار گرفته است.
این غده دارای دو بخش‌ درون ‌ریز برای ترشح هورمون و برون‌ ریز برای ترشح آنزیم‌ ها و مواد لازم برای هضم غذا است.
بخش درون‌ ریز لوزالمعده دارای سلول ‌های آلفا، بتا، دلتا، F و APUD است که به ترتیب: گلوکاگون،انسولین،سوماتواستاتین،پلی ‌پپتید پانکراس و سروتونین را ترشح می‌کنند. این سلول‌ ها به صورت دسته‌ های سلولی که «جزایر لانگرهانس» نامیده می‌شوند در لوزالمعده قرار گرفته ‌اند. هورمون‌ های تولید شده در بخش درون ‌‌ریز به طور مستقیم وارد خون می‌شوند.
 

ricardo

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی ، تاپیک خوبیه ، اطلاعات پزشکی آدمو بالا میبره ...
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی ، تاپیک خوبیه ، اطلاعات پزشکی آدمو بالا میبره ...


خواهش می کنم.
من هم از حضور شما،دوست عزیـز متشکـرم.
امیدوارم در طرح سوالات و پاسخ گویی نیز ما را همراهی نمایید.
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در بدن انسان،کوچکترین استخوان در کجا قرار داشته و نام آن چیست؟
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی از تاپیک خوبتتون خیلی جالبه...گل

استخوان رکابی،پشت پرده گوش قرار داره


خواهش می کنم.
دوست عزیـز،از حضور و پاسخ صحیح شما متشکـرم.


اسکلت بدن هر فرد از تعدادی استخوان درست شده است. این استخوان ها ساختار بدن را می سازند و باعث حرکت بدن می شوند و همچنین از اعضای داخلی بدن محافظت می کنند. استخوان های گوش،کوچک ترين استخوان های بدن هستند و استخوان رکابی پشت پرده گوش کوچک ترين آن ها است که حدود ۶/۲ تا ۳/۳ میلمتر طول دارد.
 

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر میکنم زردپی آشیل باشه..البته نمیدونم زردپی مترادف هست با تاندون یا نه!!
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فکر میکنم زردپی آشیل باشه..البته نمیدونم زردپی مترادف هست با تاندون یا نه!!پاسخ شما صحیح است. ممنون.

تاندون ( زردپی ) آشیل بزرگ ترین و قوی ترین تاندون بدن انسان است. آشیل،تاندون عضله سه سر ساقی است که در پشت ساق قرار دارد. این تاندون 15 سانتی متر طول دارد و در پائین با یک زاویه 30 درجه به استخوان پاشنه اتصال دارد.
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در يک كودک مبتلا به آبله مرغان از مصرف چه دارويی باید پرهيز كرد؟

 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از مصرف اسپرین باید پرهیز کرد زیرا باعث ایجاد سندروم کشنده ای در کودک میشه و بر مغز و کبد اثر میذاره ...


پاسخ شما صحیح است. ممنون.


مصرف آسپرين در اطفال مبتلا به عفونت های ويروسی نظير آنفلوانزا، آبله مرغان و ... ممنوع است. زيرا در اين شرايط امكان بروز سندرم ری (Reyes Syndrome) می باشد. این بیماری تمام ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد،اما عارضه اصلی آن بر روی مغز و کبد پدیدار می شود. سندرم ری باعث افزایش حاد فشار در مغز و تجمع چربی در کبد و سایر اندام ها می شود. سندرم ری به صورت یک بیماری دو مرحله ای آغاز می شود زیرا این بیماری به طور معمول همراه با یک عفونت ویروسی از قبیل آنفلوانزا یا آبله مرغان ایجاد می شود. این بیماری معمولاً در خلال دوره بهبودی عفونت های ویروسی ایجاد می شود ولی با وجود این سندرم ری می تواند 3 تا 5 روز پس از بیماری های ویروسی نیز ایجاد شود.
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شيوع آسم در پسرها دو برابر دخترهاست که در سن بلوغ برابر ميشه و پس از آن در زنان شايع‌تر از مردان هست ...پاسخ شما صحیح است. ممنون.

آسم یک کلمه یونانی قدیمی به معنی نفس زدن است. آسم عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ مزمن‌ همراه‌ با حملات‌ مکرر خس ‌خس‌ و تنگی‌ نفس‌. این‌ بیماری‌ در تمام‌ سنین‌ می ‌تواند وجود داشته‌ باشد اما 50% از موارد،کودکان‌ زیر 10 سال‌ هستند. آسم‌ بیشتر در پسران‌ رخ‌ می ‌دهد تا دختران‌،اما در آسمی‌ که‌ در سنین‌ بزرگسالی‌ آغاز می ‌شود زنان‌ سهم‌ بیشتری‌ را به‌ خود اختصاص‌ می‌ دهند.


 

sutern

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدام دسته از چربی ها،خطر انسداد عروق قلبی را کاهش می دهند؟


چربیهای اشباع نشده مثل روغن سویا ، روغن ذرت ، روغن آفتابگردان ، روغن زیتون ....
چربیهای اشباع نشده در ماهی نیز به رقیق شدن خون کمک میکنه و خطر انسداد عروق رو کاهش میده ...
 

canopus

مدیر بازنشسته
کاربر ممتازپاسخ شما صحیح است. ممنون.


لوزه‌ ها جزء دستگاه لنفاوی بدن هستند كه وظیفه مقابله بدن با عفونت‌ ها را به ‌عهده دارند. در نتیجه لوزه‌ ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. لوزه‌ها، 2 توده هستند كه در عقب دهان و در دو طرف زبان قرار دارند. لوزه سوم كه اسم درست آن آدنوئید است،یک توده لنفی دیگر است كه بین دو لوزه قبلی قرار می‌گیرد،جای این توده در عقب سقف دهان است و به همین خاطر فقط با وسایل مخصوص می‌توان آن را دید. اگر آدنوئید بزرگ شود،راه عبور هوا از بینی را مسدود می‌كند.

 

Similar threads

بالا