تقدیر یا خواست خدا؟ شاید هم شانس قضا و قدر هر چه هست هر که هست نمیدانم!

تقدیر یا خواست خدا؟ شاید هم شانس قضا و قدر هر چه هست هر که هست نمیدانم!

• اعتقاد دارم

رای: 23 79.3%
  • اعتقاد ندارم

رای: 2 6.9%
  • همه چیز دست خود ادم است

رای: 3 10.3%
  • به این مسائل اهمیتی نمیدهم

رای: 1 3.4%

• مجموع رای دهندگان
    29
  • نظرسنجی بسته .

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایا تو زندگی به تقدیر یا ..... ایمان دارین؟
آیا قبول دارین که تو زندگی کنترل کننده ای یا بهتر بگم هدایت کننده ای هست که همیشه ادمو به بهترین نقطه سوق میده و این ما ادم ها هستیم که بجای رفتن به مسیر مستقیم بر اساس هوا و هوس نفسانی و احساسات مسیر زندگی رو برای خودمون عوض میکنیم و آخر سر تو دردسر میفتیم؟ و وقتی دوباره برگشتیم به مسیر درست با خودمون میگیم درستش همین بود!!!

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
قضا وقدر تا حالا حل نشده، هر کی یه برداشتی داره!
اینکه تو پیشونیت چی نوشته، بزار کنار، تو تلاشت رو بکن که سرنوشت حوبی برای خودت رقم بزنی!
مثل اعتقاد به اون دنیا میمونه! اینکه هست یا نه، ولش کن، احتمال بده که هست، وتلاشتو بکن که تو اون دنیا اذیتت نکند، حالا اگرم نبود چیزی از دست نمیدی که!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه تو پیشونیت چی نوشته، بزار کنار، تو تلاشت رو بکن که سرنوشت حوبی برای خودت رقم بزنی!
مثل اعتقاد به اون دنیا میمونه! اینکه هست یا نه، ولش کن، احتمال بده که هست، وتلاشتو بکن که تو اون دنیا اذیتت نکند، حالا اگرم نبود چیزی از دست نمیدی که!

درسته.
بنده به قضا و قدر اعتقاد دارم اما اسمش شانس نیست.

قضا و قدر هم عموما با فعالیت های ما و تلاشهای ما در این دنیا قابل هدایت هستن.

sadeghol

عضو جدید
خواست خدا خدا مهربونه پس شمایم مهربون باشید تا خدا هم باهتون مهربون باشه ;)

chehresaz

عضو جدید
من هم با دوستان موافقم...
انسان از خوب بودن ضرری نمیبینه ...خدا واسه ی همه کسانی که هم لیاقت خودشونو اثبات کردند هم تلاششونو انجام دادن بهتری ها رو میخواد.دیگه این ماییم که چقدر زحمت میکشیم و به خوشبختی و موفقیتی که خدا واسه ما میخواد نزدیک میشیم

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
!
سلام
این حرفتان را من کاملا قبول دارم...
توی زندگی من اصلا شانس معنی نداره و اصلا بهش اعتقدی ندارم ..برای من زندگی is in my palm
درسته.
بنده به قضا و قدر اعتقاد دارم اما اسمش شانس نیست.

قضا و قدر هم عموما با فعالیت های ما و تلاشهای ما در این دنیا قابل هدایت هستن.

در تکمیل صحبت شما می تونم بگم قضا و قدر محیط بر دایره زندگی است اما وسعت این دایره is in my palm

اما متاسفانه بعضی از ما آدما
به قول دکتر شریعتی کوتاهی ها و اشتباهات خودمان را واگذار می کنیم بر قضا و قدر و تقدیر ........

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو اگر به چیزی که میگی ایمان داشته باشی تلاشتو بکنی اما بهش نرسی چی؟؟
نمیگی حتما یک جای کار میلنگه؟؟

نا امید نمیشی؟

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تعريفش كنم ؟؟؟؟

يكم سخته !!! شايد نتونم منظورم رو برسونم !!!! يكم با دقت بخونيد كه به منم در رسوندن منظور كمك كرده باشيد

ماجرا اينه :

تقدير رو خداوند اين طوري نوشت كه ، به انسان اختيار داد كه هر كاري بكنه

پس تو هر كاري بكني در راستاي تقدير خداونده

معتاد بشي خدا خواسته : چون خدا خواسته تو اختيار داشته باشي

فيلسوف بشي هم خدا خواسته : چون باز خدا خواسته تو اختيار داشته باشي

پس خواست خداوند ، قضا و قدر الهي ، همون اختياره كه در دست تو هستش

عطر بارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم تو زندگی ما 50 درصد تقدیر و 50 درصد دیگر اختیارات ماست که سرنوشت آینده مونو تعیین میکنه

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم تو زندگی ما 50 درصد تقدیر و 50 درصد دیگر اختیارات ماست که سرنوشت آینده مونو تعیین میکنه

به نظر من 100 درصد اختياره در راستاي تقدير

اصلا تقدير يك چيزه : اختيار

خدا يك تقدير نوشت : انسان اختيار داشته باشد

پس تو با اختيار هر كاري انجام بدي ، تقدير تو بوده

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو اگر به چیزی که میگی ایمان داشته باشی تلاشتو بکنی اما بهش نرسی چی؟؟
نمیگی حتما یک جای کار میلنگه؟؟

نا امید نمیشی؟

تلاشت اگاهانه بوده یا غیراگاهانه؟
چیزی کم نزاشتی؟
اگر تو همه مغز و قدرتت رو برای رسیدن به هدفی که مطمئنی از نظر حکم خدا تضادی نداشته و بهش نرسیدی، پس بدون که راهی که میری خیری در ان نیست،ولی اگر کم گذاشتی ویا راهت ان راهی نیست که خدا ازت انتظار داره، پس برگرد وراهت رو اصلاح کن

nima.trojan

عضو جدید
چیزی کم نزاشتی؟
اگر تو همه مغز و قدرتت رو برای رسیدن به هدفی که مطمئنی از نظر حکم خدا تضادی نداشته و بهش نرسیدی، پس بدون که راهی که میری خیری در ان نیست،ولی اگر کم گذاشتی ویا راهت ان راهی نیست که خدا ازت انتظار داره، پس برگرد وراهت رو اصلاح کن

تایید میشه.

من نمونه این قسمت و تقدیر رو چن وقت پیش دیدم.
تصمیم داشتم برای خدمت سربازی امریه بگیرم برم عسلویه , دو ماه خدمتمو انداختن عقب و با این که آشنا هم داشتم نشد که نشد.(داستانش طولانیه)
حالام اول شهریور باید برم سربازی اونم نیروی امتظامی. :Ph34r:
به این میگن قسمت و ماهم راضیم به رضاش.:smile:

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از نظر من انسان یه موجوده مختار هست و سرنوشتشو خودش میسازه اما توی دنیا برای رسیدن به یک هدف ممکنه اتفاقات و حوادث غیرقابل پیش بینی و خارج از کنترل انسان بیفته حالا اینا تصادف میشه نامگذاری کرد یا تقدیر ،نمیدونم

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
چیزی کم نزاشتی؟
ممکنه از نظر من تلاشم کافی بوده باشه اما از نظر تو ممکنه کم بوده باشه
پس الان تکلیف چیه؟؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تعريفش كنم ؟؟؟؟

يكم سخته !!! شايد نتونم منظورم رو برسونم !!!! يكم با دقت بخونيد كه به منم در رسوندن منظور كمك كرده باشيد

ماجرا اينه :

تقدير رو خداوند اين طوري نوشت كه ، به انسان اختيار داد كه هر كاري بكنه

پس تو هر كاري بكني در راستاي تقدير خداونده

معتاد بشي خدا خواسته : چون خدا خواسته تو اختيار داشته باشي

فيلسوف بشي هم خدا خواسته : چون باز خدا خواسته تو اختيار داشته باشي

پس خواست خداوند ، قضا و قدر الهي ، همون اختياره كه در دست تو هستش
مثلا اگر خدا بخواهد تو دانشمند بشی اما درس هم نخونی تو دانشمند میشی!!!!عجب!!!

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثلا اگر خدا بخواهد تو دانشمند بشی اما درس هم نخونی تو دانشمند میشی!!!!عجب!!!

نه ديگه خوش تيپ

نگرفتي چي شد

خدا خواسته اختيار داشته باشي

پس تو با اختيارت هركار كني ميشه هموني كه خدا خواسته

خدا ميخواد تو آزاد باشي و هر كاري كني ، اختيار داري ديگه

پس تو ميتوني با اين اختيار هر كاري بكني

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه ديگه خوش تيپ

نگرفتي چي شد

خدا خواسته اختيار داشته باشي

پس تو با اختيارت هركار كني ميشه هموني كه خدا خواسته

خدا ميخواد تو آزاد باشي و هر كاري كني ، اختيار داري ديگه

پس تو ميتوني با اين اختيار هر كاري بكني

پس تقدیری در کار نیست درسته و همه چی دست خود ادمه؟؟

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس تقدیری در کار نیست درسته و همه چی دست خود ادمه؟؟

آره همه چيز دست خود آدمه ، دقيقا

اين تقديره كه همه چيز دست خودت باشه

تو قرآن ذكر شده

الان دقيقا آيه يادم نيست ، پيدا ميكنم ميزارم براتون

اينجوري ميگه :‌هر كس هدايت يا گمراه شود مسئولش خودشه ، چون به انسان اختيار داديم

اما يك چيز ديگه بگم :

گاهي خداوند هم تاثير گذاره و جلوي اختيارت رو ميگيره

شنيدي وقتي يكاري ميكني اما درست نميشه همه ميگن يك حكمتي توش بوده

گاهي اوقات ممكنه ما به سمتي بريم ، كه اون راه به ضرر ما تموم بشه ، چون خداوند تو رو دوست داره نميزاره كه بيراهه بري (( و خداوند هركس را بخواهد هدايت ميكند ، آيه قرآنه ))

و گاهي هم ما يك راهي رو انتخاب ميكنيم كه بر خلاف حكمت الهي هست ، اونجا باز خداوند جلوي ما رو ميگيره

حالا به اين ميگن قضا الهي

اميدوارم منظورم رو رسونده باشم

اگه يكم پيچيده شد بگيد ساده ترش كنم

sarah89

عضو جدید
50-50 هه بنظر من!
یعنی خدا درخت زندگی رو داده دس خودمون و خدا خودش میوه های شاخه ها رو برامون آماده کرده....
به این مفهوم انتخاب شاخه ی زندگی دست خودمونه...ولی نهایتش این خداست که سرنوشت ما رو, رو هر شاخه مقدر کرده...

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين داستان كتاب دين و زندگي دوران دبيرستانه

هميشه تو خاطرم ميونه چون خيلي جالبه !!! البته به ظاهر يك داستان ساده است !!! اما برعكس خيلي مفهومي هست

داستان :

روزي حضرت علي با جمعي از يارانش در سايه ديواري نشسته بود ، حضرت علي متوجه شد كه ديوار سسته و ميخواد فرو بريزه ، بلند شد و رفت زير سايه يك ديوار ديگه نشست

يكي از يارانش گفت : يا امير ، از قضاي الهي فرار ميكني ؟؟؟ ( منظورش اين بود اگه قرار باشه ديوار توي سر ما خراب نشه و ما سالم بمونيم خوب خراب نميشه ديگه ، پس لازم نيست زير سايه ديوار ديگه بريم)

حضرت علي گفت از قضاي الهي به قدر الهي پناه ميبرم

يعني قدر (تقدير) اينه كه من اختيار دارم از جون خودم دفاع كنم ، پس بايد دفاع كنم

اما اين حكم و حكمت خدا هست كه ديوار سست بايد بريزه ، حكمت خدا براي نجات جون ما كه باطل نميشه

ALviin

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچوقت معتقد نبودم...

شانس رو چرا ولی اینطور نیست که تا یه چیزی خراب میشه بگم خواست خدا بود...

همیشه مسوولیتش رو به عهده میگیرم.

hiva13

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/294013-قاتل-مرد-آهنين-در-دادگاه-چه-گفت؟
این تاپیکو بخون!
این قاتل قبل از اینکه با داداشی درگیرشه، با یکی دیگه هم درگیر شده، اونو نکشته ولی داداشی رو کشت؟
این چیه به نظرت؟ قضا و قدر یا تقصیر خود افراد؟
به نظرم جوابش کاملا مشخصه قرار نیست هر چیزی رو به پای قضا وقدر بذاریم این اتفاق کاملا بازتاب رفتار فردیه

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم جوابش کاملا مشخصه قرار نیست هر چیزی رو به پای قضا وقدر بذاریم این اتفاق کاملا بازتاب رفتار فردیه

آفرین! پس اگه رفتار داداشی طور دیگه ای بود، این قضا و قدر اتفاق نمیفتاد! ولی قضا و قدر این فرد رو جلوی راه داداشی سبز کرد، قبول دارین؟
فکر کنم تونستم فرق اختیار و اجبار رو با این مثال توضیح بدم

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفرین! پس اگه رفتار داداشی طور دیگه ای بود، این قضا و قدر اتفاق نمیفتاد! ولی قضا و قدر این فرد رو جلوی راه داداشی سبز کرد، قبول دارین؟
فکر کنم تونستم فرق اختیار و اجبار رو با این مثال توضیح بدم
نه نتونستی
منم نمونه های زیادی دیدم که یارو اصلا مقصر نبوده اما مشکلاتی براش بوجود اومده که حد و اندازه نداره

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه نتونستی
منم نمونه های زیادی دیدم که یارو اصلا مقصر نبوده اما مشکلاتی براش بوجود اومده که حد و اندازه نداره
اصلا بحث مقصر بودن اینجا مطرح نیست داداش من! مگه داداشی مقصر بود؟ نه! ولی نوع برخوردش با اون نفر قبلی فرق میکرد! گرفتی منظورمو؟ شاید شما اصلا تو یه قضیه ای مقصر هم نباشید، ولی یه اتفاقاتی بیفته که دلخواه شما نیست!
سیلور جان، من احساس میکنم شما اصلا دنبال جواب نیستین، بلکه هدفتون اثبات کردن چیزی هست که مد نظر خودتونه! چون خیلی مبهم حرف میزنید!

As7az

عضو جدید
درود
یه داستان مستند
منبع: اینجانب

قرار بوده بزرگترین گناهه زندگیمو انجام بدم، قبل ها هم براش تلاش کرده بودم و نشد، دفعه ی آخر تمام جنبه هاش رو سنجیده بودم و امکان نداشت که موضوع منتفی بشه....
ولی باز تو آخرین لحظه یه عامل بسیار خنده دار موضوع رو از بیخ پودر کرد و من به لطف خدا خطای 100% رو مرتکب نشدم.....

داستانی دیگه:
می خواستم به دختری پیشنهاد رفاقت بدم و نمیشد....
یه مدتی گذشت و دیگه تصمیمو گرفتم ولی همون روز این پیامک برام فرستاده شد اونم از طرف کسی که از ماجرا خبری نداشت
"خدایا کمکم کن تا درهایی که به سویم می بندی ندانسته نبندم و کمکم کن درهایی که به رویم می بندی به اصرار نگشایم."

تو این دو تا داستان دقیقا لطف خدا مشخص بود، درسته؟.....
حالا اگه تقدیر مفهومش اراده ی ما باشه، با هم دیدیدم که خدا تو اراده ی ما به خاطر ما دستکاری کرد و این در حالیه که ازین کمکا زیاد هست تو زندگیمون.....
نتیجه این که تقدیر مفهومش اراده ی کامل ما نیس....

تقدیر این بود که تو اون لحظه سالم بمونم پس خدام نقشی ایفا کرد تا سالن بمونم......
پس تقدیر 50 50ست....