تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

shahrameng

کاربر فعال
T_0 = T[1+(gamma-1)*(M^2)/2] CpT_0 = u^2/2 + Cp*T

where T_0 is the Total temperature and T is the static temperature. If u consider a fluid flowing and consider a fluid particle if this particle is brought to rest adiabatically then the temperature measured by the particle is called Total temperature or stagnation temperature. where the other T is called static temperature. The temperature measured by ur thermometer and ohter insturments.[/QUOT
دوست من سپاس
اما من نفهمیدم
من تو فلوئنت میخوام ببینم چه تفاوتی دارند

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
T_0 = T[1+(gamma-1)*(M^2)/2] CpT_0 = u^2/2 + Cp*T

where T_0 is the Total temperature and T is the static temperature. If u consider a fluid flowing and consider a fluid particle if this particle is brought to rest adiabatically then the temperature measured by the particle is called Total temperature or stagnation temperature. where the other T is called static temperature. The temperature measured by ur thermometer and ohter insturments.[/QUOT
دوست من سپاس
اما من نفهمیدم
من تو فلوئنت میخوام ببینم چه تفاوتی دارند

زمانی که یه جسم جامد داخل محیط سیال حرکت میکنه ( مثل هواپیما ) ؛ یه بخش از انرژی جنبشی در اثر برخورد با جسم جامد تبدیل به اصطکاک و حرارت میشه که باعث میشه دما بیشتر از دمای سیال بشه
Untitled.png
به طور خلاصه اگه ماخ جریانت زیاد باشه این دو تا دما اختلاف دارند در غیر این صورت تقریبا با هم برابرند

shahrameng

کاربر فعال
زمانی که یه جسم جامد داخل محیط سیال حرکت میکنه ( مثل هواپیما ) ؛ یه بخش از انرژی جنبشی در اثر برخورد با جسم جامد تبدیل به اصطکاک و حرارت میشه که باعث میشه دما بیشتر از دمای سیال بشه
مشاهده پیوست 174082
به طور خلاصه اگه ماخ جریانت زیاد باشه این دو تا دما اختلاف دارند در غیر این صورت تقریبا با هم برابرند

مهندس جان من یه جریان ساده با سرعت 0.01 بین دو صفحه با فاصله 0.1 با دمای سطح زیرین 300 و دومای سطح بالایی 500 دارم
و این دوتا نمودار در خروجی 2 صفحه رو بهم میده که با هم فرق دارند و دمای کل با شرایط مرزیم نمی خونه ماخ رو محاسبه نکردم ولی دلیل تغییر دما در دو نمودار کل و استاتیک رو نمی فهمم
temp2.jpgtemp5.jpg

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس جان من یه جریان ساده با سرعت 0.01 بین دو صفحه با فاصله 0.1 با دمای سطح زیرین 300 و دومای سطح بالایی 500 دارم
و این دوتا نمودار در خروجی 2 صفحه رو بهم میده که با هم فرق دارند و دمای کل با شرایط مرزیم نمی خونه ماخ رو محاسبه نکردم ولی دلیل تغییر دما در دو نمودار کل و استاتیک رو نمی فهمم
مشاهده پیوست 174087مشاهده پیوست 174088

ببین زمانی که شما سطح بالایی رو حرکت میدی میشه اینطور تصور کرد که صفحه ثابته و سیال داره توش حرکت میکنه که باعث انتقال حرارت جابجایی میشه و دما در نزدیک سطح تا حدی میاد پایین در حالت توتال.
این چیزیه که به نظر من میرسه

shahrameng

کاربر فعال
با سپاس از امیر عزیز که خیلی لطف داشته این تعاریف تو نت پیدا کردم
۱-۲- دمای استاتیک : درجه حرارتی که در یک شاره در چنین شرایطی اندازه گیری می شود و اثری روی سنجش و اندازه گیری ندارد از طریق سرعت تولید می شود .
۲-۲- دمای دینامیک : اگر انرژی سرعت شاره گاز یا هوا در سرعت یکسان به طور کامل و بدون اتلاف به انرژی گرمایی تبدیل شود منجر به افزایش دما و درجه حرارت میشود .
۳-۲- دمای کل : حاصل جمع دمای استاتیک و دینامیک است که شرایط درجریان انرژی شاره ای که به گرمایی بدون اتلاف تبدیل می شود تعیین می کند . در حالت ساکنی از شاره یا جسم سیال FLUID ، دمای استاتیک و دمای کل از نظر کمی برابرند .

مکاترونیک8282

عضو جدید
سلام

سلام

دوستان این مسئله رو میشه با فلوئنت حل کرد؟تابش خورشیدی با شدت فلان به یک سطح بتونی گسیل داده میشه، اطلاعات مرزی و ... رو داریم. دمای سطح با چه آهنگی زیاد میشه؟

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان این مسئله رو میشه با فلوئنت حل کرد؟تابش خورشیدی با شدت فلان به یک سطح بتونی گسیل داده میشه، اطلاعات مرزی و ... رو داریم. دمای سطح با چه آهنگی زیاد میشه؟
این مثال با Finite-element analysis فکر میکنم قابل حله
تو تاپیک انسیس یا ورک بنچ سوال کنید

ali08884

عضو جدید
دنبال یه کتاب خوب برای آموزش fluent میگردم اگه سراغ دارین لطفا میکنین که بگین.

میثم...

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میدونه تفاوتهای بین مدل k-omega و k-epsilon چی هست؟
منظورم از نظر کاربردهای هرکدام از این مدل هاست.

8618993

عضو جدید
سلام. دوستان من مکانیکی نیستم. دانشجوی ریخته گری هستم
میخواستم بدانم در فلوئنت میشه انجماد رو مدل کرد؟

Asghar_

عضو جدید

سلام این سوال منم هست.اصلا منظور از k-epsilon چی هست؟

و میخوام در مورد تمامی آپشن های پنجره Solver نظیر pressure based و Density Based و Velocity Formulation و Implicit و Explicit و Porous Formulation اطلاعاتی بدست بیارم و اصلا هر کدوم این گزینه ها برای چی هستن؟ممنون میشم کامل و مفید بهم توضیح بدین.اینم شکل زیر که گزینه های بالا در آن هستن:

در واقع میخوام مفهوم اینا رو خوب متوجه شم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ساده ترین مدل برای مدلسازی جریان های مغشوش مدل k-e هست و اصولا مدل های دو معادله ای هستند و بعد از حل این دو تا معادله به صورت جداگانه، سرعت اغتشاش و طول مشخصه به صورت مجزا تعیین می شند. البته این مدل علاوه بر قدرتمند بودن در حوزه های مهندسی، اقتصادی بودن از نظر هزینه های محاسباتی و دقت محاسباتی قابل قبول در حد مهندسی رو دارا هست. این مدل یک مدل نیمه تجربی هست برای آشنایی بیشتر با معادلات این مدل لینک زیر رو نگاه کنین:
http://www.cfd-online.com/Wiki/Standard_k-epsilon_model
اما مدل k-w بر اساس مدل مغشوشیت Wilcox نوشته شده و در اون برای محاسبه ویسکوزینه توربولنسی از فرکانس توربولنسی(w) به جای نرخ از بین رفتن انرژی(e در k-e) استفاده می شه . در این مدل اثرات اعداد رینلودز پایین، تراکم پذیری و جدایش جریان های برشی خیلی بهتر به حساب میاد چیزی که در مدل k-e کمتر بهش توجه شد. بر اساس توضیحاتی که ارائه کردم این مدل قابلیت مدلسازی جریان های محصور به دو دیواره و جریان های آزاد برشی رو داره و در محدوده وسیع تری از رینولدز نسبت به k-e جواب های بهتری ارائه می کنه:
http://www.cfd-online.com/Wiki/Wilcox's_k-omega_model

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام این سوال منم هست.اصلا منظور از k-epsilon چی هست؟

و میخوام در مورد تمامی آپشن های پنجره Solver نظیر pressure based و Density Based و Velocity Formulation و Implicit و Explicit و Porous Formulation اطلاعاتی بدست بیارم و اصلا هر کدوم این گزینه ها برای چی هستن؟ممنون میشم کامل و مفید بهم توضیح بدین.اینم شکل زیر که گزینه های بالا در آن هستن:

در واقع میخوام مفهوم اینا رو خوب متوجه شم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

تمامی توضیحاتی که می خواین در user guide فلوئنت هست، اگر تئوری و مفهوم این ها رو میخواین در fluent theory guide هست اما اگر دقیق تر میخواین یاد بگیرین برین سراغ کتاب های CFD و کلاس های CFD که من این رو بیشتر پیشنهاد م یکنم

akbar159

عضو جدید
سلام دوستان

میخواستم در مورد implicit و explicit اطلاعاتی کسب کنم.ممنون میشم توضیح مفیدی در این باره بدین.

یا اگه میشه لینکهای مفید در این باره بدین ممنون میشم.میخوام در واقع با مفهوم این گزینه ها در کادر Solver در نرم افزار فلوئنت آشنا بشم.

باتشکر

یاعلی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان

میخواستم در مورد implicit و explicit اطلاعاتی کسب کنم.ممنون میشم توضیح مفیدی در این باره بدین.

یا اگه میشه لینکهای مفید در این باره بدین ممنون میشم.میخوام در واقع با مفهوم این گزینه ها در کادر Solver در نرم افزار فلوئنت آشنا بشم.

باتشکر

یاعلی
حل های صریح یا explicit حل هایی هستند که در حل های ناپایا برای تخمین مقادیر هر گره از اطلاعات گره های مجاور در یک گام زمانی قبل استفاده می شه بر همین اساس، حل هایی که با روش صریح صورت می گیرند تشکیل معادلات جبری رو در نهایت می دند، این حل ها مشکل همگرایی دارند و ممکنه به ازای بعضی گام های زمانی و مکانی واگرا بشند. اما حل های ضمنی یا غیر صریح یا implicit حل هایی هستند که از مشتق های مکانی و زمانی گره و گره های مجاور در همون گام زمانی مورد نظر و گام های زمانی قبل استفاده میکنه. در نهایت این روش به حل دستگاهی منجر میشه که هر کدوم به تنهایی قابل حل نیستند، این روش مشکل همگرایی نداره و مشروط نیست. برای اینکه تفاوت این حل کننده ها رو بهتر متوجه بشین می تونین به کتب CFD یا theory guide Fluent مراجعه کنید، اگر جه در در مورد این روش های عددی در فصل چهارم انتقال حرارت اینکروپرا هم توضیحات خوبی داده

mr3_player

عضو جدید

سلام
این کتاب رو مطالعه کنید:

مقدمه ای بر مفاهیم جریانهای آشفته و مدلسازی آنها
نویسنده: مهدی صنیعی نژاد

میتونید از اینترنت هم دانلودش کنید

shahrameng

کاربر فعال
با سپاس فراوان از دوستانم amir-14 , alimec , sadegh1068 و سایر عزیزانی که به من کمک کردند. گزارش زیر مواردی بود که من پرسیده بودم و دوستان جواب دادند و من با مطالعه هلپ نرم افزار جمع بندی کردم.امیدوارم به کار سایر عزیزان هم کمک کنه.خواهش می کنم اگر ایراد یا اشتباهی داشت حتما اطلاع بدید که از نشر اطلاعات غلط جلوگیری بشه
با سپاس
مشاهده پیوست fluent project guide - Copy.rar

sadegh1068

عضو جدید
سلام
این کتاب رو مطالعه کنید:

مقدمه ای بر مفاهیم جریانهای آشفته و مدلسازی آنها
نویسنده: مهدی صنیعی نژاد

میتونید از اینترنت هم دانلودش کنید

سلام دوست عزیز
اگه بتونید لینک کتاب رو بزارید خیلی ممنون میشم. من گشتم پیدا نشد متاسفانه!

mr3_player

عضو جدید

akbar159

عضو جدید
سلام دوستان

من یه مدل 2 بعدی از پمپ رو با گمبیت طراحی کردم و با فلوئنت هم تحلیل کردم،حالا میخوام این مدل رو سه بعدی کنم،ممنون میشم که منو راهنمایی بفرمایید

خیلی برام مهمه. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.وقتم کمه.

یاحق

akbar159

عضو جدید
سلام دوستان

من یه مدل 2 بعدی از پمپ رو با گمبیت طراحی کردم و با فلوئنت هم تحلیل کردم،حالا میخوام این مدل رو سه بعدی کنم،ممنون میشم که منو راهنمایی بفرمایید

خیلی برام مهمه. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.وقتم کمه.

یاحق

کسی نیست راهنمایی کنه؟:(

ثواب داره:(

shahrameng

کاربر فعال
کسی نیست راهنمایی کنه؟:(

ثواب داره:(

دوست عزیز سوال شما مشخص نیست(من علامت سوالی ندیدم :) )
باید در گمبیت یا انسیس یا هر جایی که تمایل دارید مدل 3 بعدی بسازید و در فلوئنت تحلیل کنید
حالا سوالتونو واضح بپرسید

akbar159

عضو جدید
باید در گمبیت یا انسیس یا هر جایی که تمایل دارید مدل 3 بعدی بسازید و در فلوئنت تحلیل کنید

سلام دوست عزیز

آخه استادم گفت با همین مدل دوبعدی رو میشه سه بعدیش کرد!!!!!!

من گیج شدم.....یکی راهنمایی بفرماید

ممنون با تشکر

akbar159

عضو جدید

سه بعدیشو درست کردم.

از فایل زیر استفاده کردم.

صفحه 15 به بعد رو توجه بفرمایید.

پیوست ها

• Modeling Air Flow and Heat Transfer in Multichannel.pdf
    5.2 مگایابت · بازدیدها: 0

akbar159

عضو جدید
سلام دوستان من دچار مشکلی در گمبیت شدم.نمیتونم خروجی بگیرم برای فلوئنت.

ارور میده که تعدادی المان به هم کانکت نشدن!!!مدلم یه پمپ سه بعدی هست.من تو این همه مش و صفحه و حجم چطور میتونم این المانها رو پیدا کنم؟؟؟!!!

ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید.خیلی برام مهمه.پروژه محاسبات عددی پیشرفته هست:(

اینم ارورش:

آخرین ویرایش:

1nima1

عضو جدید
سلام خوب هستین خسته نباشین ببخشید میشه منو راهنمایی کنی تا بتونم با کامسول وفلوئنت نقطه جدایش سیال لزج رو از روی کره واستوانه مشخص کنم

akbar159

عضو جدید
سلام

من حتی بعضی از حجمها رو حذف کردم ولی باز ارور میداد و خروجی برای فلوئنت نمیده.در نهایت فایل گمبیت رو ضمیمه کردم

درضمن حلگر هم تغییر دادم. و از Fluent4 به Fluent5/6 قرار دادم ولی باز درست نشد.

گله:

خیلی بده که حتی یک نفر هم نمیتونه در مورد مشکل من بهم راهنمایی کنه!!!!

مثلا باشگاه مهندسان هستاااااااااااااااااااااااا....

خوش بگذره

پیوست ها

• centerypump@@mesh and error export.rar
    10 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

من حتی بعضی از حجمها رو حذف کردم ولی باز ارور میداد و خروجی برای فلوئنت نمیده.در نهایت فایل گمبیت رو ضمیمه کردم

درضمن حلگر هم تغییر دادم. و از Fluent4 به Fluent5/6 قرار دادم ولی باز درست نشد.

گله:

خیلی بده که حتی یک نفر هم نمیتونه در مورد مشکل من بهم راهنمایی کنه!!!!

مثلا باشگاه مهندسان هستاااااااااااااااااااااااا....

خوش بگذره
شما اگر سیستماتیک پیش بری این مشکلات پیش نمیاد، سعی کن یه طرح انتزاعی از پمپ رو توی ذهنت در نظر بگیری و اتصالات رو شماره گذاری کنی، داخل گمبیت هم با همون نامگذاری طرحت رو بکشی، البته اگر بلد هستی با کتیا هندسه خودت رو بکش و ورودی گمبیت رو از کتیا بگیر خیلی کارت راحت تر هست، اگر هم میخوای مشکل همین رو حل کنی، بیا داخل face ها و volume ها دونه دونه ببین که کدوم ها رو انتخاب کردی و کدوم سطح یا المان رو جا انداختی(در این قسمت هر حجمی رو از لیست انتخاب کنی به رنگ قرمز در میاد) تازه می تونی از گزینه ای که با کلیک روی حجم سطح یا نقطه با ایکن i یا info مشخص شده ببینی که مشخصات اون قسمت از شکل چی هست. من یکم سرم شلوغه(یکم که یعنی خیلی زیاد، وگرنه فایلت رو نگاه می کردم:D) ولی با این اوصاف این مراحل رو یک بار از اول به صورت مرحله به مرحله برو جلو، مطمئنم مشکلت حل میشه

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خوب هستین خسته نباشین ببخشید میشه منو راهنمایی کنی تا بتونم با کامسول وفلوئنت نقطه جدایش سیال لزج رو از روی کره واستوانه مشخص کنم
در مورد فلوئنت مطمئنم با یک سرچ ساده می تونین جریان حول یک استوانه یا یک کره یا سیلندر رو به صورت فایل آموزشی یا tutorial دانلود و استفاده کنین. اما در مورد کامسول هم بگم که روند همونه و به احتمال زیاد فایل آموزشی هم داره