تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان یه مشکل دارم که دوتا لوله که یکیش داخل اونه (جاکت) و یه جریان بینشون برقراره و لوله داخلی میچرخه حول محور مدلسازی 2 بعدی رو انجام دادم ولی نمیدونم چرخش لوله داخلی رو چطوری وارد کنم؟
شرایط مرزی ورودی خروجی رو دیوار ساده گرفتم

برای نمونه تو سرعت دادن به دیواره روتیشن به میزان 0.5 انتخاب کردم آیا دوتا دیوار داخلی رو باید سرعت با علامت مخالف بدم؟ به هر حال سرعت در بالا و پایین با هم فرق داره و جواب به نظرم غلطه عکسشو گذاشتم چون جریان جهتش عوض میشهpipe rot into pipe.jpg
دوستان کسی میتونه کمک کنه؟

آخرین ویرایش:

shahrameng

کاربر فعال
فک می کنم برای مدل سازی چرخش توی حالت دوبعدی باید از گزینه ی axisymmetric swirl در قسمت solver استفاده کنید

بسیار سپاسگذارم ، فقط دوست من تکرار شروع می کنم همون ابنداش این ارورو میده
Error: Floating point error: invalid number

Error Object: ()

آخرین ویرایش:

htafrishi

عضو جدید
سلام. من میخوام با فلوینت تنش برشی روی پره های یه کمپرسور Axial رو بدست بیارم. اما فلوینت رو در این حد بلد نیستم. مقدماتی بلدم. کی میتونه کمکم کنه؟ یا چی میتونه کمکم کنه؟؟

sadegh1068

عضو جدید
بسیار سپاسگذارم ، فقط دوست من تکرار شروع می کنم همون ابنداش این ارورو میده
Error: Floating point error: invalid number

Error Object: ()
والا این جوری که نمیتونم نظری بدم. فایل case ت رو اینجا آپلود کن یا واسم ایمیل کن ببینم کاری میتونم بکنم

sadegh1068

عضو جدید
سلام. من میخوام با فلوینت تنش برشی روی پره های یه کمپرسور Axial رو بدست بیارم. اما فلوینت رو در این حد بلد نیستم. مقدماتی بلدم. کی میتونه کمکم کنه؟ یا چی میتونه کمکم کنه؟؟
سلام دوست من
همونطور که توی این پست به دوستان دیگه گفتم معمولا با این سوال های کلی به جوابی نمیرسین. شما اول مقدمات رو انجام بدین و هر جا گیر کردین و یا با ارروری مواجه شدید اینجا مطرح کنید تا دوستان کمکتون کنن

shahrameng

کاربر فعال
والا این جوری که نمیتونم نظری بدم. فایل case ت رو اینجا آپلود کن یا واسم ایمیل کن ببینم کاری میتونم بکنم

مرسی لطف می کنی دوست من
دوتا لوله که یکیش داخل اونه (جاکت) و یه جریان بینشون برقراره و لوله داخلی میچرخه حول محور مدلسازی 2 بعدی رو انجام دادم
مشاهده پیوست pipe rotary into pipe.rarمشاهده پیوست pipe rotary into pipe.rar

sadegh1068

عضو جدید
مرسی لطف می کنی دوست من
دوتا لوله که یکیش داخل اونه (جاکت) و یه جریان بینشون برقراره و لوله داخلی میچرخه حول محور مدلسازی 2 بعدی رو انجام دادم
مشاهده پیوست 167064مشاهده پیوست 167064

این هندسه ی شما اشتباه ساخته شده.
این چیزی که شما ساختی دو تا کاناله که ربطی به هم ندارن و به هیچ وجه لوله نیست!
شما برای مدل کردن لوله باید نصف بالایی (یا پایینی) اون رو مدل کنی و اون ضلعی که محور تقارن هست رو شرط axis بهش بدی و بعد توی فلوئنت از حلگر axisymmetric استفاده کنید تا یک لوله رو با استفاده از حلگر دو بعدی حل کنید

htafrishi

عضو جدید
سلام دوست من
همونطور که توی این پست به دوستان دیگه گفتم معمولا با این سوال های کلی به جوابی نمیرسین. شما اول مقدمات رو انجام بدین و هر جا گیر کردین و یا با ارروری مواجه شدید اینجا مطرح کنید تا دوستان کمکتون کنن

باشه. من سعی میکنم با آموزش های فلوینتی که واسه همچین مساله ی پیچیده ای پیدا میکنم (که البته تا حالا که نبوده!) مساله رو تا یه جایی پیش ببرم بعد اشکالات رو بپرسم.

shahrameng

کاربر فعال
این هندسه ی شما اشتباه ساخته شده.
این چیزی که شما ساختی دو تا کاناله که ربطی به هم ندارن و به هیچ وجه لوله نیست!
شما برای مدل کردن لوله باید نصف بالایی (یا پایینی) اون رو مدل کنی و اون ضلعی که محور تقارن هست رو شرط axis بهش بدی و بعد توی فلوئنت از حلگر axisymmetric استفاده کنید تا یک لوله رو با استفاده از حلگر دو بعدی حل کنید

صادق جان مدل رو همون جور که گفتی آماده کردم ولی تو شرایط مرزی این مشکلاتو دارم
1-باید ورودی سرعت و خروجی فشار تعریف کنم؟ فکر نکنم لازم باشه چون نرم افزار می تونه یه ظرف دربسته رو هم آنالیز کنه (من همه رو دیوار ثابت تعریف کردم)فقط لوله داخل میچرخه
2-راجع به ضلع شادو باید تو شرایط مرزی چی وارد کنم ؟من همون سرعت گردش رو وارد کردم
متاسفانه هیچ محاسبه ای انجام نمی ده و در صفر همگرا می شه
مشاهده پیوست pipie into pipe.rar

sadegh1068

عضو جدید
صادق جان مدل رو همون جور که گفتی آماده کردم ولی تو شرایط مرزی این مشکلاتو دارم
1-باید ورودی سرعت و خروجی فشار تعریف کنم؟ فکر نکنم لازم باشه چون نرم افزار می تونه یه ظرف دربسته رو هم آنالیز کنه (من همه رو دیوار ثابت تعریف کردم)فقط لوله داخل میچرخه
2-راجع به ضلع شادو باید تو شرایط مرزی چی وارد کنم ؟من همون سرعت گردش رو وارد کردم
متاسفانه هیچ محاسبه ای انجام نمی ده و در صفر همگرا می شه
مشاهده پیوست 167121

آقا شهرام یه اشتباهی داره توی مدل سازی داره رخ میده! ببینید اگه میخواید دوتا لوله ی بلند رو که داخل همدیگه قرار گرفتن و بدون ورود و خروج سیال و فقط بر اثر چرخش یکی از لوله های جریان بوجود میاد رو مدل کنید باید هندسه تون دو تا دایره ی هم مرکز در حالت دو بعدی باشه که به یکشون سرعت میدید! ولی اگه بخواین ورود و خروج سیال هم داشته باشین قضیه فرق میکنه و به احتمال زیاد باید سه بعدی مدل کنید

مریم.الف

عضو جدید
سلام من یه پروژه شبیه سازی جابجایی ازاد حول استوانه بیضی شکل دارم که باید برای رایلی هاو پرانتل های مختلف و زاویه های مختلف بیضی نسبت به نیروی گرانش بررسیش کنم و کانتور دمارو سرعتو رسم کنم و ناسلتو بدست بیارم یه کارایی کردم اما جواب نگرفتم کسی میتونه بهم کمک کنه؟

sadegh1068

عضو جدید
سلام من یه پروژه شبیه سازی جابجایی ازاد حول استوانه بیضی شکل دارم که باید برای رایلی هاو پرانتل های مختلف و زاویه های مختلف بیضی نسبت به نیروی گرانش بررسیش کنم و کانتور دمارو سرعتو رسم کنم و ناسلتو بدست بیارم یه کارایی کردم اما جواب نگرفتم کسی میتونه بهم کمک کنه؟

سلام. من در زمینه جایجایی آزاد زیاد کار کردم. یه مقاله هم در این زمینه چاپ کردم که از لینک زیر میتونید ببینیدش:
http://jsfm.shahroodut.ac.ir/?_action=articleInfo&article=138
چند تا مقاله دیگه هم در دست داوری دارم.

مشکل شما دقیقا با کدوم بخش از مسئله س؟ استوانه تون در یک محفظه بسته ست؟ یا ورود و خروج جریان دارید؟ ناسلت میانگین میخواید حساب کنید یا ناسلت لوکال؟

shahrameng

کاربر فعال
آقا شهرام یه اشتباهی داره توی مدل سازی داره رخ میده! ببینید اگه میخواید دوتا لوله ی بلند رو که داخل همدیگه قرار گرفتن و بدون ورود و خروج سیال و فقط بر اثر چرخش یکی از لوله های جریان بوجود میاد رو مدل کنید باید هندسه تون دو تا دایره ی هم مرکز در حالت دو بعدی باشه که به یکشون سرعت میدید! ولی اگه بخواین ورود و خروج سیال هم داشته باشین قضیه فرق میکنه و به احتمال زیاد باید سه بعدی مدل کنید

صادق جان بسیار سپاسگذارم
هم مدل دوتا دایره داخل همو درست کردم هم دوتا استوانه سه بعدی و واقعا کمک بزرگی کردی
فقط یه مشکل دارم اونم اینه که حل مساله دیر همگرا میشه با اینکه مقادیر باقی مانده هم0.001 گذاشتم (روش سیمپل فرست اوردر) به نظرت چطوری میتونم این شرایطو بهتر کنم به نظر تغییر روش حل تاثیر میزاره؟

sadegh1068

عضو جدید
صادق جان بسیار سپاسگذارم
هم مدل دوتا دایره داخل همو درست کردم هم دوتا استوانه سه بعدی و واقعا کمک بزرگی کردی
فقط یه مشکل دارم اونم اینه که حل مساله دیر همگرا میشه با اینکه مقادیر باقی مانده هم0.001 گذاشتم (روش سیمپل فرست اوردر) به نظرت چطوری میتونم این شرایطو بهتر کنم به نظر تغییر روش حل تاثیر میزاره؟

خواهش میکنم دوست من
طول کشیدن زمان حل بیشتر بخاطر حجیم بودن هندسه و تعداد زیاد مش ها میتونه باشه. برای اینکه سرعت حل بیشتر بشه (اگه CPU سیستمتون چند هسته ایست) میتونید از قابلیت parallel فلوئنت استفاده کنید تا از تمام توان سی پی یو تون استفاده کنید تا حل زودتر انجام بشه.

shahrameng

کاربر فعال
خواهش میکنم دوست من
طول کشیدن زمان حل بیشتر بخاطر حجیم بودن هندسه و تعداد زیاد مش ها میتونه باشه. برای اینکه سرعت حل بیشتر بشه (اگه CPU سیستمتون چند هسته ایست) میتونید از قابلیت parallel فلوئنت استفاده کنید تا از تمام توان سی پی یو تون استفاده کنید تا حل زودتر انجام بشه.

ببخش من سوالمو بد پرسیدم من منظورم این بود که شکل همگرایی منطقی نیست و اول کم میشه دوباره افزایش باقی مونده دارم
شکلشو گذاشتم (از نظر شما همگرا شده؟)pipe into pipe 3d itr.jpg

مریم.الف

عضو جدید
من تو یه محفظه بسته گرفتم که ورودیشو velocity inlet گرفتم خروجیشو presshureoutlet با دمای ورودی گرفتم دو ضلع دیگشم دما ثابت با دمای ورودی گرفتم . ناسلت متوسطی که به دست میارم با مقاله ای که باید با اون مقایسه کنم یکی نمیشه.من با توجه به پرانتل از جدول مشخصات هوارو خوندم دمای هوای ورودیم از همونجا خوندم دمای استوانه رو ثابت با یه مقذار دلخواه گرفتم بعد از فرمول رایلی وبا توجه به عددش و بقیه پارامترها که داشتم قطر بزرگ استوانرو بدست اوردم و با توجه به نسبت دو قطر تو گمبیت مش زدم و بعدش ران گرفتم .نمیدونم کجای کارم اشتباس که جواب نمیگیرم تو یه عکس کانتور دمای خودمو با مقاله میذارم ببینید.اگه بتونید بهم کمک کنید ممنون میشم .1.jpg

sadegh1068

عضو جدید
ببخش من سوالمو بد پرسیدم من منظورم این بود که شکل همگرایی منطقی نیست و اول کم میشه دوباره افزایش باقی مونده دارم
شکلشو گذاشتم (از نظر شما همگرا شده؟)مشاهده پیوست 167356

بعضی موقع ها پیش میاد همچین چیزی، فک نمیکم مشکلی باشه. در ضمن برای اینکه بفهمید حلتون همگرا شده بهتره از یک مانیتور استفاده کنید، مثلا سرعت رو توی یه نقطه بر حسب تکرار ها رسم کنید اگه ثابت شد یعنی حل همگرا شده. (البته این رو هم بگم همیشه همگرا شدن حل دلیلی بر درست بودن نتایج نهایی نیست)

sadegh1068

عضو جدید
من تو یه محفظه بسته گرفتم که ورودیشو velocity inlet گرفتم خروجیشو presshureoutlet با دمای ورودی گرفتم دو ضلع دیگشم دما ثابت با دمای ورودی گرفتم . ناسلت متوسطی که به دست میارم با مقاله ای که باید با اون مقایسه کنم یکی نمیشه.من با توجه به پرانتل از جدول مشخصات هوارو خوندم دمای هوای ورودیم از همونجا خوندم دمای استوانه رو ثابت با یه مقذار دلخواه گرفتم بعد از فرمول رایلی وبا توجه به عددش و بقیه پارامترها که داشتم قطر بزرگ استوانرو بدست اوردم و با توجه به نسبت دو قطر تو گمبیت مش زدم و بعدش ران گرفتم .نمیدونم کجای کارم اشتباس که جواب نمیگیرم تو یه عکس کانتور دمای خودمو با مقاله میذارم ببینید.اگه بتونید بهم کمک کنید ممنون میشم .مشاهده پیوست 167357

خب اولین چیزی که به ذهن من میرسه اینه که معمولا توی مسائل جابجایی آزاد ورودی رو از شرط pressure inlet استفاده میکنن چون شما پروفیل سرعت رو ندارید که بخواید به شرط velocity inlet اعمال کنید.
دوم اینکه توی شکل مقاله دیواره ای دیده نمیشه در حالی توی شکل شما دیواره خیلی نزدیک به بیضی ست ( دیواره ها هم که دما ثابت در نظر گرفتین) که طبیعتا این تاثیر زیادی روی انتقال حرارت داره.
یه سوال هم این که شما چجوری ناسلت رو حساب میکنید؟
در آخر هم اگه میتونید لینک مقاله ای که نتایج رو باهاش مقایسه میکنید تا بتونم بیشتر بهتون کمک کنم

sadegh1068

عضو جدید
سلام من ناسلتو از خود فلوینت مستقیم میخونم. دیواره رو چجوری میتونم بگیرم؟
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0017931008005218

راستش من وقت نکردم کامل مقاله رو بخونم ولی با یه نگاه کلی چیزایی که دستگیرم شد رو بهتون میگم.
اول اینکه ناسلتی که فلوئنت میده با ناسلت مقاله ها جور در نمیاد و شما باید خودتون ناسلت رو حساب کنید. برای اینکار هم از فرمول های 9 و 10 داخل مقاله میتونید استفاده کنید Q یا q رو میتونید از فلوئنت استخراج کنید بقیه پارامتر ها رو هم دارید.
دوم اینکه فرض شده این مانع گرم در یک محیط بزرگ از سیال قرار گرفته و به همین علت دیواره ای در کانتور ها نمیبینیم. برای اینکار شما هم باید این محیط بزرگ رو بتونید مدل کنید. پیشنهاد من اینه که محط اطراف رو با یه دایره یا بیضی مدل کنید و قسمت بالایی دایره رو pressure outlet بدید و قسمت پایین رو pressure inlet انتخاب کنید. اینجوری دیگه دیواره ای ندارید.(البته ممکنه با این کار در بعضی از سلول ها با reverse flow مواجه بشین)

مریم.الف

عضو جدید
راستش من وقت نکردم کامل مقاله رو بخونم ولی با یه نگاه کلی چیزایی که دستگیرم شد رو بهتون میگم.
اول اینکه ناسلتی که فلوئنت میده با ناسلت مقاله ها جور در نمیاد و شما باید خودتون ناسلت رو حساب کنید. برای اینکار هم از فرمول های 9 و 10 داخل مقاله میتونید استفاده کنید Q یا q رو میتونید از فلوئنت استخراج کنید بقیه پارامتر ها رو هم دارید.
دوم اینکه فرض شده این مانع گرم در یک محیط بزرگ از سیال قرار گرفته و به همین علت دیواره ای در کانتور ها نمیبینیم. برای اینکار شما هم باید این محیط بزرگ رو بتونید مدل کنید. پیشنهاد من اینه که محط اطراف رو با یه دایره یا بیضی مدل کنید و قسمت بالایی دایره رو pressure outlet بدید و قسمت پایین رو pressure inlet انتخاب کنید. اینجوری دیگه دیواره ای ندارید.(البته ممکنه با این کار در بعضی از سلول ها با reverse flow مواجه بشین)

سلام
ممنون از راهنماییتون .شما به من کمک بزرگی کردین .فقط یه سوال دیگه من تمام دمای دایره اطرافشو همون دمای سیال گرفتم این درسته؟

sadegh1068

عضو جدید
سلام
ممنون از راهنماییتون .شما به من کمک بزرگی کردین .فقط یه سوال دیگه من تمام دمای دایره اطرافشو همون دمای سیال گرفتم این درسته؟

خواهش میکنم:gol:
اگه منظورتون دمای ورود و خروج سیال توی مرز های ورودی و خروجی باید عرض کنم بله، باید همون دمای سیال بگیرید.

farzin1370

عضو جدید
با سلام
ببخشین من تو وارد کردن ایرفویل به گمبیت گیر کردم.نمیدونم چرا همش گیر میده که نقاط صحیح نیست
میشه مرحله به مرحله نحوه وارد کردن مثلا naca0015 رو برام توضیح بدین.
ممنون

sadegh1068

عضو جدید
با سلام
ببخشین من تو وارد کردن ایرفویل به گمبیت گیر کردم.نمیدونم چرا همش گیر میده که نقاط صحیح نیست
میشه مرحله به مرحله نحوه وارد کردن مثلا naca0015 رو برام توضیح بدین.
ممنون
سلام فرزین عزیز
همونطور که میدونی باید از منوی فایل گزینه ی import و از اونجا هم vertex data رو انتخاب کنی و فایل مربوط به مختصات نقاط رو وارد کنی.
چون شما متن دقیق error رو ننوشتی من فقط میتونم حدس بزنم که مشکلتون چیه:smile:
معمولا مشکلی که برای اکثر بچه پیش میاد اینه که مختصات محور Z رو توی فایل مختصات ها ذکر نمیکنن و بخاطر همین در زمان وارد کردن مختصات با اررور مواجه میشن. هر چند که هندسه ی شما دو بعدیه ولی باید برای محور z ها هم مختصات صفر رو وارد کنید.
یه فایل هم از مختصات NACA 0015 براتون آپلود کردم که به احتمال 99% با وارد کردن این فایل به مشکل بر نخواهید خورد.

پیوست ها

• NACA 0015.txt
    567 بایت · بازدیدها: 0

sadegh1068

عضو جدید
ببخشید یه سوال دیگه من وقتی ران میگیرم بعد ار یکی دو ساعتم جواب نمیده چیکارش کنم؟
عدم همگرایی میتونه دلایل زیادی داشته باشه، شما لطف کنید از نمودار باقیمانده ها یک عکس بگیرید و اینجا بزارید تا ببینم چجوریه، در ضمن از شبکه بندی مسئله تون هم یک تصویر بزارید بی زحمت.

مریم.الف

عضو جدید
عدم همگرایی میتونه دلایل زیادی داشته باشه، شما لطف کنید از نمودار باقیمانده ها یک عکس بگیرید و اینجا بزارید تا ببینم چجوریه، در ضمن از شبکه بندی مسئله تون هم یک تصویر بزارید بی زحمت.

سلام من اولش با مش مربعی و اختلاف دمای 50درجه ران گرفتم .بعد با اختلاف دمای 25با مش مثلثیم ران گرفتم جواب نداد .عکسای مش مثلثیو گداشتم 3.jpgmesh.jpgممکنه مشکلش از حلگرش باشه .تنظیماتش برجه اساسه؟
اگه وقت دارین خواهشا راهنمایی کنین اخه نتیجه های کنکور اومده و من هنوزپروژمو انجام ندادم

آخرین ویرایش:

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان کسیاطلاعات فارسی راجع به قسمت ریپورت نرم افزار داره؟نحوه محاسبه فورس و فلاکس معلومه اما راجع به محاسبه انواع سرعتها و انواع دبی ها و تنش های برشی و رینولدز و ناسلت و.... تو هلپ مواردی اومده اما من اطلاعات فارسی میخوام (فصل 29 هلپ نرم افزار)

mrh

عضو جدید
کجاست یاری کننده ای که یاریم کند؟
زمان تهویل پروژه رو به اتمام هستو من از انجامش عاجزم
به جریان در یک لوله با مقطع ثابت میخوام حرارت بدم اما مشکل اینجاست که من باید حرارت رو به واحد کیلوژول به کیلو گرم بدم اما در فلونت واحد حرارت وات بر متر مربع هست
درود خدا بر شما...

آخرین ویرایش: