بایگانی بخش آموزش بیان معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sahar a

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بجهها

من تازهههههههههههههه قراره یاد بگیرم

چی کار کنم ؟

حس میکنم هیچچچچچچچچچچی بلد نیستو و یاد نمیگیرم
:surprised::surprised:
کم کم راه می افتی نگران نباش
فقط باید تمرین کنی رو نقطه ضعفات
دستتو قوی کن
اولش همیشه این جوره

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
راستی بچه ها کتابای IVO DORPIC رو دارید؟ فکر نکنم گیر بیاد من شخصا کل خ.انقلابو زیرو رو کردم زبان اصلیش گیرم نیومد:( اما کتابه خوبیه اگه مایل باشین میتونم راندوهاشو به عنوان نمونه بذارم تو سایت;););)
ما منتظریم

memar87

عضو جدید
سلام بچه ها خو بین :redface:
من همونیم که این کاره باهم راندو کنیمو شروع کرد ولی به خاطر یه سری مشکل نشد بیام ولی قول میدم از شنبه 1 اسفند شروکنم به فعالیت ;)

memar87

عضو جدید
سلام:rambo:
بچه ها خو بین
من همونیم که این کاره باهم راندو کنیمو شروع کرد
ولی به خاطر یه سری مشکل نشد بیام:redface:
ولی قول:w16: میدم از شنبه 1 اسفند 88شروکنم به فعالیت :rambo: ;):w11:

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز ... این ها هم 2 شیت راندو که در هر کدوم از پرسپکتیوها باید هم از مدادرنگی هم از ماژیک و هم از آبرنگ استفاده میشد ( البته من حدود 9 ماه از عالم معماری دور بودم )

niloufary

کاربر فعال
سلام بر معماران گرامی
من دانشجوی کاردانی معماریم این ماکت مربوط به درس ساخت و ارایه مقدماتی است
اون تصاویری که اطراف ماکت هستند رو من با sketchup کشیدم(البته استاد چنین چیزی نخواسته بود ولی خیلی حال کرد.)
خوشحال میشم نظراتتون رو بشنوم!!(بخونم):D
http://www.mypicx.com/02162010/maket/

http://www.mypicx.com/02162010/maquette/

البته تو این عکس هنوز سایت ماکت کاملا تکمیل نشده بود.
سلام كارتون خيلي قشنگه بخصوص اينكه خيلي شاده و ادم ذوق زده ميشه خيلي دوست دارم هم در مورد اين برنامه توضيح بديد هم ماكتتون

monir arch

عضو جدید

این تمرینم انجام دادم ولی چون نمونه ای رو که گذاشتین رو نتونستم ببینم واسه همین نمیدونم منظورتون اینجوری بود؟
یه مشکلی دارم که نمیدونم چجوری بگم:w05:..........
من از کشیدن درخت میترسم:w45: وقتی میخوام شرو کنم به کشیدن درخت یا حتی فکر هم میکنم که میخوام درخت بکشم ترس همه وجودمو میگیره حتی از موش به این اندازه نمیترسم که از درخت
میشه بگین از کجا شرو کنم به کشیدنش؟چون واقعا میخوام یاد بگیرم:redface::neutral:

rozhann

مدیر بازنشسته

این تمرینم انجام دادم ولی چون نمونه ای رو که گذاشتین رو نتونستم ببینم واسه همین نمیدونم منظورتون اینجوری بود؟
یه مشکلی دارم که نمیدونم چجوری بگم:w05:..........
من از کشیدن درخت میترسم:w45: وقتی میخوام شرو کنم به کشیدن درخت یا حتی فکر هم میکنم که میخوام درخت بکشم ترس همه وجودمو میگیره حتی از موش به این اندازه نمیترسم که از درخت
میشه بگین از کجا شرو کنم به کشیدنش؟چون واقعا میخوام یاد بگیرم:redface::neutral:
نمونه های درخت رو میتونی ببینی؟
لرزش دست برای درخت خیلی خوبه،ازش استفاده کن.

mohandes_javan

عضو جدید
نمونه تمرینهای اسکیس معماری سال 83 و 84 و 85 و 86 در آتلیه دریانی

تصویر دارای تعادل غیر رسمی بوده ولی از اصل کنتراست استفاده نشده است.​
شیت زیر دارای تعادی غیر رسمی بوده و اصل کنتراست جهت معرفی بهتر پرسپکتیو رعایت شده است.​
ولی ایجاد مرکز توجه بصورت حرفه ای نمی باشد که با تغییر جای پرسپکتیو و یکی دیگر از مدارک این امر​
میسر خواهد شد.​
قرار گیری پرسپکتیو طرح در مرکز شیت ایجار تعادل غیر رسمی می نماید که نتیجه ی آن توقف چشم در مرکز شیت می باشد و برای موضوع کافی شاپ که پویایی را می طلبد مناسب نیست.​
پرسپکتیو و پلان به طرز جالبی با یکدیگر ترکیب شده اند به طوری که خطوط ماژیک نمایش دهنده ی سطوح دیوارهای پرسپکتیو زمینه ی پلان طرح را در پایین پرسپکتیو تشکیل داده اند.​
طرح دارای تعادل غیر رسمی بوده و مدارک در جای مناسب خود قرار داده شده اند.​
با استفاده از عنصر "خط" مدارک شیت با یکدیگر ترکیب شده اند اما به دلیل قرار گیری اکثر مدارک در قسمت چپ شیت نا متعادل شده است.​
در این اسکیس کادر به خوبی با عناصر تعریف شده است.​
قرار گیری پرسپکتیو ها به صورت عمودی ترکیب بندی جالبی بوجود نیاورده است. در صورتی که با قرار گیری قطری ترکیب به صورت زیبا در خواهد آمد.​
درصد سفیدی کار بسیار زیاد شده و مدارک به صورت جدا از هم قرار داده شده اند.​
در شیت اسکیس جهت شمال به سمت بالای صفحه می باشد و چون سایت پلان و سایت یک جهت جغرافیایی دارند باید در یک جهت ترسیم گردند.​
از خطوط توپوگرافی جهت ترکیب عناصر بخوبی استفاده شده است.​
:cool:

architectinium

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام كارتون خيلي قشنگه بخصوص اينكه خيلي شاده و ادم ذوق زده ميشه خيلي دوست دارم هم در مورد اين برنامه توضيح بديد هم ماكتتون

ممنون از لطفتون

برای اشنایی با برنامه SKETCHUP میتونید به لینک زیر مراجعه کنید

http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php?f=378

ولی فقط بطور خلاص خدمتتون عرض کنم که یک برنامه طراحی سه بعدی هستش که پیچیدگی کمتری نسبت به 3DMAX داره وکار با اون کمی راحتتره ولی بسیار نرم افزار قوی ومحبوبی هستش که از طرف شرکت GOOGLE منتشر شده و با نصب پلاگین هایی که برای این برنامه موجود میباشد میشه گفت که تقریبا هیچ کاری نیست که نشه با این برنامه انجام داد.
پیشنهاد میکنم که حتما کار با اون رو امتحان کنید.

در مورد ماکتم هم همونطور که گفتم چون مربوط به درس ساخت و ارایه مقدماتی بود خیلی وارد جزییات نشدیم.من این ماکت رو با یونولیت فشرده به ضخامت یک سانتیمتر درست کردم
که هر ردیف از این یونولیتها در واقع بیانگر یک طبقه بودند چون مقیاس کارم 300/1بود و در این شرایط یک سانتیمتر بیانگر سه متر ارتفاع هر طبقه بود.

بازم اگه سوالی بود در خدمتتون هستم.
موفق باشید.

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
حافظیه شیراز

حافظیه شیراز

سلام
جای شما خالی هفته پیش با دوست گلم مهندس خمیرانی رفته بودیم شیراز

اون فلشی هم که میبینین نوشته عمق و سایه ندارد خط استاد گلم محبوبی عزیز دلم که واقعا مدیونشم...
اولین بار اسم کروکی معماری ر از ایشون شنیدم...
اولین بار ایشون مجبورم کرد برم برم جلو یه بنای معماری بشینم و کروکی بزنم ازش!
واقعا مدیونشم
با اینکه زیاد دوسم نداشت حتی یه بار تحدیدم کرد میبردم کمیته انظباتی!!!!
اما من خیلی خیلی دوسش داشتم...
هر چند دوسم داشت اما من یه مشکلی داشتم که خیلی آزارش میداد اونم واسه خودم میگفت...
فکر که میکنم میبینم چون دوسم داشت نمیخواست..................
بگذریم
این خطیه که روی اولین کروکیهام کشید :

یادگاری نیگرش داشتم.....
نوشته درخت و 2تا علامت سوال گذاشته..........
یادش بخیر...
اصلا اون ترم و اینکه به دستور خانم دکتر با ایشون درس ور نداشتم و رفتم سر کلاس طرح ایشون اصلا همه چیز انگار عوض شد...
وقتی دستم ر دید که اینقدر ضعیفه گفت میری هفته ای 10 تا کروکی ورمیداری میاری!!!!!!!!!!!
من بیچاره نمیدونستم اصلا کروکی چی هست . . .
یادش بخیر

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
باز هم کمترین نمره کلاس!!!!!!!!

باز هم کمترین نمره کلاس!!!!!!!!

این طرح 5 منه که 5 روز پیش تحویل دادم...
1:

2:

3:

4:

5:

6:

7:

8:

9:

10:

11:

12:

13:

همینها بود دیگه . . .
ظاهر و باطن...
بازم کمترین نمره ر من شدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شدم : 10.5
اصلا نمیدونم چرا هر کاریم بکنمم بازم کمترین!!!!!!!!!!!!!!!!
ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااا

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام محمد جان .
از اونجا که برای زحمتهات خیلی ارزش قائلم و مدتهاست به من لطف داری و از من نظر می خوای راجه به کارهات ، اینبار سعی می کنم به طور کاملا و جزء به جز به نحوه ارائه کارت بپردازم . در مورد معماری نظری نمی دم چون به هر حال هر ایده کرکسیونهای خاصی در طول ترم داشته و بالاخره به جوابهایی رسیده که به ارائه رسیده . بنابر این مطالب زیر رو بهت می گم امیدوارم بتونه قدری در بهبود ارائه کارت کمک کنه .

این طرح 5 منه که 5 روز پیش تحویل دادم...
1:

یکی از مواردی که در شیتهای سایت انالیز ، ایده و شیتهایی که جمع بندی مطالعاتی کار و معرفی اون رو به عهده داره ، این هست که عناصر هم ارزش به هیچ عنوان در اون امتیازی ندارن . معمولا ایده هر معمار برای طراحی یک ایده اصلی هست و مبنای رسیدن ایده به طرح ، یک روند خاص رو دنبال می کنه که عقاید طراحی طرح رو و نحوه رسیدنش به جواب که همانا طرح نهایی باشه رو بیان می کنه .

طرح شما اگر چه بسیار پر کاره ولی هیچ وزنی نداره ، نحوه برقراری اتصال بین قسمتهای مختلف به شدت ضعیفه . خط مشکلی عمودی شیت رو به دو قسمت کاملا مجزا تقسیم کرد . خطوط افقی آبی عملا هیچ نوع کاربردی در این شیت ندارن و صرف زیبایی ترسیم شدن .و از قاعده و یا قانونی پیروی نمی کنن .
میشه گفت هر چقدر یک معمار برای یک طرح زحمت بکشه و در نهایت طرح خوبی رو هم خلق کنه ، اگر در ارائه ضعیف عمل کنه ف متاسفانه طرح زیباش هم از ارزش میفته و نمره یا امتیازش رو تحت الشعاع قرار میده .
برای حل این مشکل توصیه هایی دارم :

اول اینکه از رنگهای مشخص و بهتری برای راندوی شیاا استفاده کن . معمولا هر طرحی پذیرای یک نوع رنگ خاص هست که بسته به نوع کار و فرم انتخابی ، میشه با نوع رنگ هم جلوه خاصی به کل طرح داد . هر چند از نظر من رنگ هیچ وقت نمی تونه جای معماری رو پر کنه و جلا دادن به طرح با رنگ یک نوع خود فریبی محسوب میشه .

دوم اینکه سایه های با کنتراست بالا در کارهای انالیزی می تونه خیلی مفید باشه . دقت در نوع برخورد با اقلیم و توجه اون به هنگام راندوی شیت ، از مهمترین مواردی هست که باید خیلی بهش توجه بشه .

سوم ، یک شیت ، عملا یک کادر تجسمی هست . وزن داره ، عناصر داخل اون باید با کمپوزیسیون خاصی چیده شده باشن و وزن قسمتهای مختلف با تاکید همراه باشه . عناصر با توجه به جهتشون در شیت قرار بگیرن و ارتباط بین اونها چه در شیت و چه با عناصر دیگه به شکل منطقی ایجاد بشه و گرنه طرح رو از بین خواهد برد .

چهارم ، چیدمان شیت در یک برگه قبل از ترسیم اصل کار شاید خیلی معمتر از چیدن خود شیت اصلی باشه . وقتی قراره یک شیت با اینهمه زحمت چیده بشه ، از ابتدا باید برنامه کلی عناصر در اون معلوم باشه و معمار باید کادرش رو با توجه به تمام قانونهایی که در ذهن داره از عناصر پر کنه ، فضاهای مشخص ، ارتباطهای منطقی و. این کار ممکنه برای هر شیت ، ساعتها طول بکشه . اول روی چندین کاغذ آ3 طرح کلی شیت رو امتحان کنید ، در صورتی که نتیجه گرفتید به کارتون ادامه بدید و روی شیت اصلی زمان بگذارید .

پنجم ، اونچه در معماری هر طرح اهمیت داره، به وضوح در سر فصل اون اومده . مثلا بعضی از طرحهها ، اول باید فقط به پلانش توجه بشه و حجم بر اساس پلان بوجود میاد . بعضی از طرحهها به حجم تاکید زیادی داره . طرحههای ترم اخر این فرایند توام انجام میشه و در نهایت می بایست قدرت یک طراح طوری باشه که در هنگام طراحی هر قسمتی ، سایر قسمتها رو هم فرض کنه . توجه به این فراینده ها می تونه بسیار زیاد به نحوه ارائه کمک کنه .

توصیه اکید می کنم برای بهتر شدن وضعیت شیت بندی ، نمونه های شیت بندی دانشگاههای معتبر رو ببینید . اونهایی که از چیدمان مناسبی برقران . حتی برای خودتون علامت گذاری کنید مکان تمام عناصر رو در یک صفحه و به عنوان یک آرشیو برای تمرین خودتون نگه دارید .

:

3:

4:

5:

6:

7:

8:

9:

10:

11:

12:

13:

همینها بود دیگه . . .
ظاهر و باطن...
بازم کمترین نمره ر من شدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شدم : 10.5
اصلا نمیدونم چرا هر کاریم بکنمم بازم کمترین!!!!!!!!!!!!!!!!
ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااا

موارد دیگه ایی که به ذهنم میرسه برای بهتر شدن کارت بگم :

از نظر من استفاده از هر رنگی باید متناسب با طرحی باشه که انتخاب می کنی . راندو همونطور که می تونه باعثشفافیت یک طرح و درک بیشتر بییننده نسبت به کار بشه ، همونطور هم می تونه باعث تخریب جلوه اصلی کار بشه و اون رو از ارزش واقعی خودش پایین تر نشون بده .
راندوهای مختلفی برای گزینه های مختلف وجود داره و شما می تونی برای بهتر شدن کارت از اونها استفاده کنی .
نوع چیدمانت از نظر من خیلی نیاز به تغییر داره . البته این رو هم بگم که من خودم برای چیدن شاسی هام ، زمان بسیار زیادی میگذاشتم . روی رنگ ، طرح ، ارتباط ، پیوستگی ، نوع فونت ، محل اینها ، نوع رنگ غالب طرح ، نوع راندوی مشترک ، و عامل تسلسل در همه شیتها .
البته نمی دونم همه این شیتها مر بوط به همین ترم هست یا نه . ولی اگر هست ، از نظر من هیچ ارتباطی بین اونها دیده نمیشه و نه تنها من ، بلکه هر بیننده ایی برای اینکه متوجه بشه این کار مربوط به یک نفر و یک طرح هست ، قطعا باید به نوشته ها رجوع کنه و این یکی از ضعفهای کار هست .
توصیه می کنم سه جلد کتاب آقای مهندس طایفه رو تهیه کنی و هم شیت بندیهاش ایشون و هم آموزشهاشون رو با دقت و ممارست زیاد انجام بدی .
آخر همه این حرفها دلم می خواد یک موضوع رو یاد اوری کنم .
من برای همین نمره ده و نیم شما ارزش بسیار زیادی قائلم . نمره ایی که با زحمت و تلاش فراوون به دست میاد ، خیلی ارزشمند تر از نمره ایی هست که بدون زحمت و الکی توی پروندت می مونه . یادت باشه ، راندو و ارائه دستی الان دیگه تو هیچ جامعه معماری ای جایی نداره . اگر چه هویت اسکیس ، کروکی ، و طرحههای سه بعدی یک هنر مند معمار مثل فرش دستباف همیشه ارزش داشته ، اما توی جامعه کاری ، ارائه دستی به هیچ عنوان حرفی برای گفتن نداره . پس این نباید نگرانی شما باشه .
یک معمار نباید طرح معماریش رو فدای سایر مسائل بکنه . پس حتما به معماریت اهمیت بده . اگر از نظر خودت تونستی به مر حله ایی برسی که بدون هیچ مشکلی یک مجتمع مسکونی کال رو با تمام نیازهاش بشناسی ، طراحی کنی و به مرحله اجرا برسونی ، یعنی نمره دیگه هیچ اهمیتی نداره . و برنده واقعی شما هستی .
بهت خسته نباشید می گم و ّبرات آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگیت رو دارم .

nj_un

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خوبین من 1 اسکیس نیاز دارم

1 کیوسک رسانه
گنجایش فضا 150 تا 200 متر مکعب

1) دیاگرام های ایده پردازی
2)تبدیل ایده به فرم
3)پلانها و مقاطع مقیاس 1.100
4) پرسپکتیوهای داخلی و خارجی
5) شیت آ3

ممنونم

Neo_2007_k

عضو جدید
واقعا کارتون خوبه
بچه ها من یه آموزشگاه معماری دارم . اگه دوست دارین نمونه کارهای آتلیه من رو ببینید و تو کاراتون استفاده کنید به شما پبشنهاد میکنم یه سری به سایت من بزنید
www.tarhekhak.com

بچه ها تبلیغ نمی کنم من ، فقط میخوام شما ها نمونه کار داشته باشین ، راستی تو سایت نظر هم بدین ، بگین نظرتون راجع به سایت چیه
مرسی

وضعیت
موضوع بسته شده است.