*** آرشیو اخبار تاریخ گذشته ***

*** آرشیو اخبار تاریخ گذشته ***


  • مجموع رای دهندگان
    71

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تصاویر تحسین‌برانگیز ستاره‌شناسی در رقابت «عکاس نجومی» 2013

تصاویر تحسین‌برانگیز ستاره‌شناسی در رقابت «عکاس نجومی» 2013

» سرویس: علمي و فناوري - علمي

کد خبر: 92050904555
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۸تصویری از سیاره ناهید در حال عبور از برابر خورشید بر فراز دریای سیاه در رومانی و ابرهای کیهانی گازی سرخ رنگ که شکل‌گیری ستارگان در کهکشانهای دور را نمایش داده‌اند، از جمله تصاویر جالبی هستند که برای رقابت عکاس نجومی سال 2013 ارسال شده‌اند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این رقابت که اکنون در پنجمین سال خود قرار داشته، توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ با همکاری مجله آسمان در شب اجرا می‌شود.
این رقابت بیش از 1200 اثر از عکاسان آماتور و حرفه‌ای از اطراف جهان دریافت کرده است.
تصاویر نهایی شامل نمایش آتش‌بازی زیبای بارش شهابی برساووشی بر روی یک پس زمینه برفی در وایومینگ، منظره ستودنی کمان کهکشان راه شیری بر فراز گذرگاه طاقدار Durdle Door و یک تماشاگر تنها که در چادر خود در کوهستان Korgfjellet نروژ نشسته و بارش شهابی جباری را از بالای سر خود شاهد است.
اما تنوع مکانی این تصاویر تنها به زمین محدود نشده است. برخی از تصاویر به ثبت مناظر از منظومه شمسی، کهکشان و ورای آن پرداخته‌اند.
از توفانهای خورشیدی دیوانه‌وار بر سطح خورشید تا خوشه‌های ستارگان آبی داغ پوشیده در غبار در حال گردش، عکاسان با شیوه‌هایی که شاید مردم عادی کمتر شاهد بوده‌اند، به ثبت عجایب جهان پرداخته‌اند.
داوران این رقابت شامل دکتر مگی آدرین پوکوک، دانشمند فضایی و مجری تلویزیونی به همراه کربی بریملی، سردبیر مجله آسمان در شب و و دکتر مارک کوکولا، ستاره شناس عمومی رصدخانه گرینویچ هستند.
برندگان چهار گروه و سه جایزه ویژه این رقابت در روز 18 سپتامبر(27 شهریور) اعلام خواهند شد.
برنده کلی این رقابت 1500 پوند جایزه گرفته و عکاس نجوم جوان سال از جایزه 500 پوندی برخوردار خواهد شد.
همچنین سه گروه زمین و فضا شامل مناظر، مردن و سایر چیزهای زمینی،‌بهترین تصویر از منظومه شمسی و تصاویر ورای منظومه شمسی شامل ستارگان، سحابی‌ها و کهکشانها وجود دارند.
برنده هر گروه 500 پوند جایزه دریافت کرده و همچنین جوایزی برای نفرات دوم و اثرهای تقدیر شده وجود دارد.
نمایشگاهی از تمام تصاویر برنده در روز بعد در رصدخانه سلطنتی گرینویچ افتتاح خواهد شد.
به یاد پاتریک مور از مجله آسمان در شب که پیش از این یکی از داوران این رقابت بود، جایزه بهترین تازه‌وارد به عنوان «جایزه پاتریک مور به بهترین تازه‌وارد» نام گرفته است.
این نمایشگاه تا 23 فوریه 2014 (چهارم اسفند) ادامه خواهد داشت.
تصاویر برندگان و آثار ثبت شده نهایی همچنین در کتاب رسمی رقابت منتشر خواهند شد.
همچنین دو جایزه ویژه برای تصاویری که انسانها را به شیوه خلاقانه ثبت کرده و تصویر رباتیک سال برای عکسهایی که با استفاده از یکی از تلسکوپهای رایانه‌ای در سایتهای رصد گرفته شده، اهدا خواهند شد.
جایزه پاتریک مور برای بهترین تازه‌وارد به شخصی اهدا خواهد شد که که در سال گذشته به عکاسی فضا علاقه‌مند شده و هیچ تصویری در رقابت‌های پیشین وارد نکرده است.
 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تصویر نمایش شفقهای قطبی از جیمز وودندهمزمانی غروب ماه در غرب با طلوع خورشید در شرق و روشنایی افق برفی آلپ در تصویر استفانو د روزاتولد ستاره‌های آبی از ابرهای گازی سحابی پلیکان در تصویر آندر وان در هوونتصویر اینگولفور بجارگموندسن از بازتاب خورشید در صفحه ماه و دنباله‌دار پن استارزتصویر پل هائیه از صفحه کامل خورشید و برخاستن رشته‌های تاریک از سطح آنتصویر ابرهای شب‌تاب بر فراز تپه‌های پنین در شمال انگلیس از مارک شاوسحابی اوریون با تاکید بر ساختار ظریف ابرهای غبار آن از نیک سزیمانکمنظره ستارگان و صورت فلکی شعرای یمانی در پس زمینه یک درخت بربادرفته توسط آنا والز
 

اخبار

ربات
چرا امروز عید فطر اعلام نشد؟

چرا امروز عید فطر اعلام نشد؟

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری توضیحاتی را در مورد اتفاق‌های عصر دیروز، گزارش‌های رویت هلال، چگونگی بررسی آن‌ها و نظر فقهی رهبر معظم انقلاب ارائه کرده است.

بيشتر...
 

اخبار

ربات
گزارش‌های رویت هلال تایید نشد، فردا ۳۰ رمضان است

گزارش‌های رویت هلال تایید نشد، فردا ۳۰ رمضان است

پس از بررسی گزارش ارسالی گروه‌های رصدی به دفتر استهلال مقام معظم رهبری، گزارش نهایی نتوانست در مجموع حجت شرعی لازم را تامین کند و بنابراین فردا ۳۰ رمضان است.

بيشتر...
 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حل اسرار 40 ساله جریان ماژلانی کهکشانی توسط «هابل»

حل اسرار 40 ساله جریان ماژلانی کهکشانی توسط «هابل»

» سرویس: علمي و فناوري - علمي

کد خبر: 92052010570
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۹اخترشناسان با استفاده از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل موفق به رمزگشایی از منشأ جریان ماژلانی شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابر ماژلانی بزرگ و کوچک (Large & Smal Magellanic Clouds) دو کهکشان کوتوله قهوه ای هستند که به دور کهکشان راه شیری می‌چرخند.
جریان ماژلانی یک نوار طولانی گاز است که از دو ابر ماژلانی بزرگ و کوچک آغاز شده و نیمی از کهکشان راه شیری را نیز در بر می‌گیرد.
از زمان کشف این جریان توسط تلسکوپهای رادیویی در دهه 1970 میلادی، اخترشناسان بدنبال کشف منشأ اصلی این گاز و تعیین سرچشمه گرفتن آنها از یک یا هر دو کهکشان کوتوله قهوه‌ای بودند.
مشاهدات جدید تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد، بخش اعظم این گاز در حدود دو میلیارد سال قبل از ابر ماژلانی کوچک (SMC) محروم شده است و منطقه دوم این جریان بیشتر از ابر ماژلانی بزرگ (LMC) نشأت می‌گیرد.
گروهی از اخترشناسان به سرپرستی پروفسور «اندرو فاکس» از موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور برای تعیین منبع جریان گازی، از طیف نگار اصلی کیهانی (COS) تلسکوپ هابل استفاده کرده و میزان عناصر سنگین از قبیل اکسیژن و سولفور را در شش منطقه در امتداد جریان ماژلانی اندازه‌گیری کردند.
عناصر سنگین از راه جذب نور فرابنفش بوسیله عناصر شناسایی شدند.
 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سرنخ جدید از تصویر جهان در 100 هزار سال پس از انفجار بزرگ

سرنخ جدید از تصویر جهان در 100 هزار سال پس از انفجار بزرگ

[h=2]
[/h]
پژوهش محقق ایرانی مؤسسه «جهان اولیه» کره جنوبی با همکاری محققان آزمایشگاه ملی «لاورنس برکلی» و «مرکز کیهان‌شناسی تاریک» دانمارک به ارائه سرنخ‌های جدید از آنچه ممکن است بین 100 تا 300 هزار سال پس از انفجار بزرگ رخ داده باشد، پرداخته است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علیرضا حجتی و همکارانش، تجزیه و تحلیل گسترده‌ای در مورد تابش حرارتی باقی مانده از انفجار بزرگ موسوم به تابش زمینه کیهانی انجام داده‌اند.

این مطالعه از نظریه‌ای پشتیبانی می‌کند که بر اساس آن، انفجار بزرگ بین 13.789 و 0.037 میلیارد سال قبل اتفاق افتاده و جهان پس از آن را ساخته است.

اریک لیندر، فیزیکدان نظری آزمایشگاه ملی لاورنس برکلی اظهار کرد: ما دریافتیم که تصویر استاندارد جهان اولیه که در آن تسلط ماده در پی تسلط تابش بوده، به سطحی اشاره داشته که ما می‌توانیم با داده‌های جدید آن را آزمایش کنیم.

لیندر افزود: اما در اینجا نشانه‌هایی وجود داشته که بر اساس آن تابش آن طور که انتظار می‌رفت، به ماده اولویت نداده است. بنظر می‌رسد که یک خط فاصله اضافی تابش وجود داشته که در نتیجه فوتونهای تابش زمینه کیهانی نیست.

در حال حاضر دانش ما در مورد انفجار بزرگ و شکل‌گیری اولیه جهان تقریبا بطور کل از سنجشهای تابش زمینه کیهانی ریشه می‌گیرد.

اینها فوتونهای بسیار کهنی هستند که هنگامی که جهان به اندازه کافی برای جداسازی ذرات تابش و ذرات ماده از یکدیگر خنک شده، آزاد شده‌اند.

این سنجشها به نمایش تاثیر این تابش بر رشد و توسعه ساختار مقیاس بزرگی پرداخته که امروزه آن را در جهان شاهد هستیم.

حجتی و همکارانش با استفاده از داده‌های اخیر ماهواره‌ای از ماموریت پلانک سازمان فضایی اروپا و کاوشگر ناهمسانگردی ریزموج ویلکینسون ناسا به بررسی سنجشهای تابش زمینه کیهانی با وضوح بالاتر، اختلال کمتر و پوشش‌دهی بیشتر آسمان نسبت به تجربیات قبلی پرداخته‌اند.

به گفته محققان، یکی از دلایل این ذرات نسبیتی، نسخه‌های اولیه از ذرات زیراتمی شبح‌وار نوترینوها بوده که دومین سکنه پرجمعیت جهان امروز هستند.

نظریه دیگر، انرژی تاریک یا همان نیروی ضدگرانشی بوده که انبساط جهان را سرعت می‌بخشد.


به عقیده این محققان، انرژی تاریک اولیه ممکن است عاملی بوده باشد که هفت میلیارد سال بعد منجر به شتاب کیهانی حاضر شده است.

کشف واقعی این انرژی نه تنها بینش جدیدی در مورد منشا شتاب کیهانی ارائه کرده بلکه شاید بتواند شواهد جدید برای نظریه ریسمان و دیگر مفاهیم فیزیک پر انرژی ارائه کند.

این پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ارسال بقایای عزیزان به فضا با 2000 دلار !

ارسال بقایای عزیزان به فضا با 2000 دلار !

» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92052312732
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۴

یک شرکت آمریکایی که توسط یک مهندس ناسا تاسیس شده به مردم اجازه می‌دهد تا خاکستر و بقایای عزیزان خود را به فضا ارسال کنند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شرکت Elysium Space به علاقمندان امکان می‌دهد که بخشی از بقایای عزیزانشان را با هزینه ای حدود 1995 دلار به فضا بفرستند.
مشتریان می‌توانند بخشی از مرده خود را در یک کپسول ویژه قرار داده و با یک فضاپیمای Elysium برای یک پرواز فضایی یادبود به فضا ارسال کنند.
پس از پرتاب این کپسول به فضا، افراد می‌توانند آن را بر روی فضاپیما توسط یک برنامه خاص پیگیری کنند.
این شرکت توسط «توماس سیویت» تاسیس شده که از تجربیات ماموریتهای فضایی زیادی برخوردار بوده و در پروژه تلسکوپ فضایی هابل با ناسا همکاری داشته است.
پرتاب بعدی برای تابستان 2014 برنامه‌ریزی شده و این شرکت در حال حاضر در حال پذیرش سفارش‌ها از مردم آمریکاست.
 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
انسان فرازمینی چگونه در فضا بقا خواهد یافت؟

انسان فرازمینی چگونه در فضا بقا خواهد یافت؟

» سرویس: علمي و فناوري - علمي

کد خبر: 92052916553
سه‌شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۵یک تصویر ارائه‌شده به جامانده از سال 1963 این موضوع را به نمایش می‌کشد که چگونه انسان‌های آینده با محیط‌های متخاصم سازگار خواهند شد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان هوانوردی به نام‌های «توبی فریدمن» و «جرالد اس. لیندر» در نوامبر سال 1963 از چرخ، اسکی، کایاک، خودروهای ورزشی و هندسی محض حرکت به عنوان شیوه‌هایی برای سازگاری با محیط نام بردند.
این دو فیزیکدان مدعی بودند که تکامل مدت‌های طولانی و به اندازه کافی دین خود را در قبال بشریت ادا کرده و زمان آن رسیده که با علم به جنگ ضعف انسان رفت.
فریدمن و لیندر اعلام کردند که "به جای اصلاح کشتی، انسان را اصلاح کنید."
آن‌ها معتقد بودند به زودی انسان‌ها از ابزار پروتز به جای دست‌های طبیعی استفاده خواهند کرد و کبدها و قلب‌های ضعیفشان را به شیوه‌ای که پس از طی 30 هزار مایل تایر خودرو را تعویض می‌کنند، مبادله خواهند کرد.
تصویر ارائه‌شده کاریکاتوری از این ایده‌های دورنگرانه‌ است و برخلاف فضانوردی که کارکردهای بیولوژیکی‌اش با ابزار الکترونیکی جایگزین شده‌اند، فیردمن و لیندر انسان آینده‌ای را پیش‌بینی کردند که بسیار نرمال اما قوی‌تر و سریع‌تر است و اکسیژن و غذای کمتری را می‌طلبد.
آن‌ها در مقاله‌ای نوشتند: در این لحظه‌ای که ما می‌گوئیم سازگاری بیولوژیکی غیرممکن است، چنین امری در قلمر حیوانات مشاهده می‌شود و این تخیل‌های علمی-تخیلی نیست که غیرواقعی هستند، بلکه دانشمندان محافظه‌کارند.
پنجاه‌سال بعد و در سال 2013، دانشمندان و مهندسان هنوز از محدودیت‌های بدن انسان رنج می‌کشند و به طور مثال، بزرگ‌ترین مانع برای مسافرت با سرعت بالا لطافت گوشت و خون انسان است.
با این حال، تعدادی از زیست‌شناسان معتقدند اعضای سه‌بعدی بدن می‌توانند سرانجام نوعی از انسان بهینه‌شده را تولید کنند که فریدمن و لیندر در سال 1963 رویای آن را در سر می‌پروراندند.
انتهای پیام

Click here to view the original image of 800x727px.
انسان پسازمینی چگونه در فضا بقا خواهد یافت؟
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
روایتی خواندنی از مسابقه 400 هزار کیلومتری آمریکا و شوروی

روایتی خواندنی از مسابقه 400 هزار کیلومتری آمریکا و شوروی

[h=1]

[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - فناوري
کد خبر: 92053017439
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۸بیست و ششمین شماره ماهنامه «آسمان شب» ویژه چهل‌ و چهارمین سالگرد پرواز نخستین انسان به ماه منتشر شد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این ویژه‌نامه در 104 صفحه، همراه با ده‌ها مقاله و مطالب جذاب و خواندنی در دسترس علاقمندان است. تغییر ساختار طراحی و صفحه آرایی مطالب به همراه اضافه شدن بخش های جدید را می‌توان از مهم ترین ویژگی‌های این شماره از ماهنامه «آسمان شب» برشمرد.

«پنجاه سال اخترشناسی پرتو ایکس»، عنوانی است که در این مجله برای گفت وگو با دکتر مارتین وایسکوف، دانشمند ارشد تلسکوپ فضایی پرتوایکس چاندرا انتخاب شده است.

وایسکوف در تمام طول مدت طراحی، ساخت و همچنین مدیریت تلسکوپ فضایی چاندرا عهده‌دار هدایت علمی این پروژه بزرگ فضایی بوده است. او در سال ١٩٦٩، درجه دکتری‌اش را در رشته فیزیک از دانشگاه براندیس ماساچوست اخذ کرده و پس از سه سال استادیاری دانشگاه کلمبیا به‌عنوان اخترشناس ارشد پرتو ایکس به مرکز فضایی مارشال ناسا نقل مکان کرده است.

وایسکوف به‌ ترتیب در سال‌های ١٩٩٢ و ١٩٩٩ میلادی، مدال‌های «خدمت استثنایی» و «دستاورد علمی» ناسا را دریافت کرده و در سال ٢٠٠٤ هم به اتفاق تانانباوم، جایزه Rossi، وابسته به شاخه اخترفیزیک انرژی‌های بالای انجمن نجوم ایالات متحده را به پاس دوراندیشی، تعهد و تدبیر در ساختن، آزمودن و رهبری رصدخانه فضایی پرتو ایکس چاندرا، به خود اختصاص داده است. از او تاکنون بالغ بر ٢٥٥ مقاله در زمینه اخترشناسی پرتو ایکس منتشر شده است.

وی در گفت‌و‌گوی خود نیم نگاهی دارد به جوانب گوناگون این رشته از اخترفیزیک رصدی.

از دیگر مطالب جالب این شماره مجله آسمان شب، گفت‌وگوی سیروس برزو با گئورگی گرچکو - کیهان‌نورد نامدار روسی - است که در بخش فضایی مجله که با عنوان «مرزهای بیکران فضا» منتشر می‌شود، درج شده است. گرچکو یکی از طراحان سامانه‌های مه‌نورد و یکی از افرادی بوده که در دوران شوروی برای سفر به ماه، آماده می‌شد و او را می‌توان از مطلع‌ترین افراد درباره این طرح، دانست. برزو به‌ مناسبت چهل وچهارمین سالگرد فرود انسان بر ماه در گفت‌و‌گو با او از سفر به ماه و نظر کارشناسانه‌اش پیرامون پیروزی آمریکایی‌ها در این مسابقه علمی و فنی پرداخته است.

«باغ وحش فضایی» هم عنوان گزارش دیگری است که در آن به پرتاب تازه ترین محموله زیستی روسیه به فضا پرداخته شده است.

در بهار امسال از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان، پرتابی به فضا انجام شد که طی آن، یک محموله زیستی فضایی در مدار زمین قرار گرفت. این محموله زیستی که «بیون.ام» نام دارد، حامل تعداد زیادی از جانوران اعم از خزندگان، حشرات، پستانداران کوچک و غیره بود و هدف از آن، انجام یک‌سری آزمایش‌های بیولوژیکی روی این جانوران در هنگام سفر به فضا، اعلام شد.

کپسول بیون که برخی آن را به یک باغ‌وحش فضایی تشبیه کرده‌اند، پس از انجام یک ماموریت 30 روزه، با موفقیت به‌زمین بازگشت.

در مطلب دیگری از تازه ترین شماره مجله آسمان شب هم با عنوان «شکارچی فضا» به فضاپیمای اوریون - نسل جدید سفینه‌های سرنشین‌دار ناسا - پرداخته شده است.

پس از بازنشستگی شاتل‌های فضایی، ناسا به طراحی و ساخت فضاپیمای جدیدی روی آورده است که قرار است نیازهای این سازمان فضایی را برای چندین دهه پاسخ دهد. فضاپیمای اوریون، نسل آینده فضاپیماهای سرنشین‌دار آمریکایی است و علاوه‌بر توانایی حمل و نقل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی، نسخه‌های بهینه‌سازی شده آن قادر است فضانوردان را به ماه، مریخ و حتی سیارک‌ها ببرد.

علاوه بر این مطالب و گزارش‌ها، ده‌ها مقاله و مطلب خواندنی دیگر در بیست و ششمین شماره ماهنامه آسمان شب به چاپ رسیده که علاقمندان می‌توانند برای خرید آنلاین این نشریه به سایت www.forooshi.com مراجعه و یا در تماس با شماره 26411228، ماهنامه را تلفنی سفارش دهند تا نسخه خریداری شده به صورت رایگان با پست پیشتاز به نشانی آنها ارسال شود.

انتهای پیام
 

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند+تصاویر

جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند+تصاویر

» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92053017417

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴آزمایش مهره‌های باستانی توسط باستان‌شناسان نشان می‌دهد این جواهرآلات، از صخره‌های آسمانی ساخته شده‌اند و کار با آهن بیش از آنچه تصور می‌شد، قدمت دارد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته تیلو رهرن، پروفسور دانشگاه کالج لندن، در «بیابان صحرا» یافتن صخره‌های فضایی در میان شن‌های سبک و گسترده آسان است و پنج هزار سال پیش مصریان چنین صخره‌هایی را جست‌وجو می‌کردند.
رهرن و تیمی از باستان‌شناسان بر روی جواهرآلات مصری مطالعه کردند که نخست از گوری متعلق به 1911 کشف شده بودند.
این گور حاوی مجموعه‌ای از مهره‌ها بود که به سه هزار و 200 سال پیش از میلاد تعلق داشت. علائم موجود بر روی سرامیک‌ها چنین بازه زمانی را پیشنهاد می‌داد.
مهره‌ها به صورت تشریفاتی بر روی یک گردنبند به یکدیگر متصل شده بودند و به دور گردن جسد درون گور قرار داشتند.
جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند

این مهره‌ها قدیمی‌ترین صنایع هنری آهنینی هستند که تاکنون به دست آمده‌اند.
در واقع، آن‌ها به اندازه‌ای قدیمی هستند که به پیش از گداختن آهن (که در آن فلز از سنگ خام تولید می‌شد) تعلق دارند.
این تکنیک در عصر آهن به کار می‌رفت و در این عصر ابزار و سلاح‌های محکم‌تر جریان تاریخ بشر را دستخوش تغییر کردند.
مدت‌های مدیدی تصور می‌شد که خرده‌ریزهای آهن موجود در چاه‌، پیش از عصر آهن از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند و هم‌اکنون این تصور به یقین تبدیل شده است.
این بدین معناست که کار با آهن هزاران سال پیش از گسترش آن صورت گرفته است.
در دهه 1920 بر روی این مهره‌ها آزمایشاتی صورت گرفته‌اند و در آن زمان بود که باستان‌شناسان برای نخستین بار با آزمایش نابودگرانه، یکی از مهره‌ها را با هدف تحلیل اجزایش ذوب کردند.
در درون این مهره نیکل و کبالت در نسبت‌هایی وجود داشتند که نشان می‌داد این جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها ساخته شده‌اند، اما این تحلیل هنوز به مرحله قطعیت نرسیده بود.
در ماه می، تیم متفاوتی که در حال مطالعه یکی از مهره‌های همان مجموعه بود، از میکروسکوپی الکترونی و پرتونگاری مقطعی رایانه‌ای برای تایید مقادیر بالای نیکل موجود در این مهره‌ها استفاده کردند و ساختار بلورینی را به نام الگوی Widmanstätten که در آهن شهاب‌سنگ‌ها وجود دارد، یافتند.
با این حال، رهرن و همکارانش با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر رادیوگرافی نوترونی توانستند نه تنها سطح مهره‌ها، بلکه داخل آن‌ها و ترکیباتشان را مطالعه کنند.
در رادیوگرافی نوترونی واکنش‌های نوترون‌های شات‌شده به درون نمونه‌موردی در تصویری سیاه و سفید گرفته می‌شود.
در داخل این سازه و در مواد سازنده، دانشمندان مولفه‌ای را یافتند که تا آن زمان مشاهده نشده بود و آن میزان بسیار کوچک عنصر ژرمانیوم بود.
حتی چنین مقدار مینیاتوری از این ماده نشان می‌دهد که جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند. ژرمانیوم به هیچ وجه در فلز ناشی از گداختن آهن یافت نمی‌شود.
جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند

هنگامی که این مهره‌ها ساخته شدند، هزار و 500 سال پیش از گداختن آهن و همچنین 500 سال پیش از جایگزینی آهن توسط مس به عنوان فلزی برای ابزارسازی بود. این بدین معناست که کار با آهن حرفه‌ای قدیمی‌تر از آن چه انتظار می‌رفت، بود.
به گفته رهرن، چکش‌زدن به ورقه‌های فلز و شکل‌دادن آن‌ها به شکل‌های لوله‌ای‌مانند مهره‌های مورد مطالعه، سطح خاصی از مهارت را می‌طلبد.
بنابراین، مجموعه‌ای افراد ماهر وجود داشتند که صدها سال پیش از متدوال‌شدن این فرایند، با فلز کار می‌کردند.
افزون بر این، آمدن آهن از آسمان ممکن است الهام‌بخش اعتقادات مذهبی باستانی باشد.
انتهای پیام
جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند

جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند

جواهرآلات از شهاب‌سنگ‌ها آمده‌اند 

M@TI$A

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه سیارات بجای ماه بودند

اگه سیارات بجای ماه بودند

چقدر زیبا میشد اگه این اتفاق میفتاد
به نظر شما کدومش زیباتره؟؟؟


یک عکاس نجومی تصاویری ارائه داده با این موضوع که اگر سیارات منظومه شمسی را جایگزین ماه کنیم، آسمان چگونه به نظر خواهد رسید؟ مدیر هنری سابق ناسا از حقه دیجیتالی برای تحمیل‌ طرح‌های عطارد، ونوس، مریخ، ژوپیتر، زحل، اورانوس و نپتون بر یک چشم‌انداز یکسان بهره برده است. در این طراحی‌های علمی فوق‌العاده، هر یک از سیارات در فاصله‌ای از زمین قرار دارند که ماه واقع شده است. در یکی از این تصاویر سیاره عظیم ژوپیتر که 11 برابر زمین است، بر آسمان سایه انداخته در حالی که مریخ تقریبا دو برابر اندازه ماه به نظر می‌رسد.

تصویری از ماه بعنوان تصویر پایهتصویر ژوپیتر اگر جایگزین ماه شودتصویر مریخ اگر جایگزین ماه شودتصویر اورانوس اگر جایگزین ماه شود


 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

نگار پاستور

متخصص میکروبیولوژی
وای بعضی هاشون یه خرده ترسناک بودن. فکر کن یه جسمی به عظمت سیاره مشتری بالای سرت تو آسمون باشه. بعد اگر بخواد سقوط کنه یه جا نیست پناه بگیری. خودت و آرزوهات که جای خود داره، سیاره تم بر باد فناست :w47:. همین ماه خودمون خوبه ولی نه، اورانوسم باشه من مخالفتی ندارم. زحلم اگر کوچیکتر بود دیدنش تو آسمون حس خوبی داشت.
مرسی مینای عزیز عکسای جالبی بودن. :smile:
 

Unline

عضو جدید
سلام

اندازه ها به خصوص برای زحل و مشتری کوچک تر از حد طبیعی به تصویر کشیده شده بودند

ضمنا همچین چیزی از لحاظ فیزیکی موجب بروز اتفاقاتی می شود که اصلا ممکن هست چنین تصاویری را مشاهده نکنیم

منتها فقط به عنوان یک تصور قشنگ بودند
 

Similar threads

بالا