[ گفت و گو ] - ارشـــد 91

jijal

عضو جدید
سلام دوستان من امسال می خوام حتما ارشد قبول شم.به نظر شما کدوم موسسه برم؟ مدرسان شریف؟ سنجش تکمیلی؟ پارسه؟ توروخدا راهنماییم کنید

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان من امسال می خوام حتما ارشد قبول شم.به نظر شما کدوم موسسه برم؟ مدرسان شریف؟ راهیان ارشد؟ سنجش تکمیلی؟ پارسه؟ توروخدا راهنماییم کنید

ببینید همه این کلاسهایی که گفتید حداکثر 20 درصد بهتون کمک میکنه و 80 درصد به تلاش خودتون بستگی داره و جدیدا متاسفانه این نوع کلاسا بیشتر به جیب خودشون فک میکنن و به بررسی تستهای سوخته سالهای پیش میپردازند به نظر من بهترین انتخاب مطالعه کتابهای مرجع هست

sadeq.sh

عضو جدید
سلام فکر کنم مطالب زیر که یه گفتگو در تالار ک"کجا قبول شدین"هست به دوستان کنکور 91 کمک کنه:
من:مهر 89 بود توی مسابقات aut cup شرکت کردیم وفقط 4 ماه تا کنکور باقی مونده بود شروع کردم خوندن
به خودم گفتم من که فارغ التحصیل دانشگاه آزاد فراهانمhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w09.gif اگه خوب بخونم می تونم شبانه رو بیارم ولی از خدا خواستم اونیکه می خواد بشه... رتبم اومد 493
الانم روزانه صنعتی اصفهان پدیه های انتقال قبول شدم http://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w11.gif
فکرشم نمی کردم یه روزی بیام توی سایت iran-eng و این مطالب رو بنویسم
خدایا شکرتhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w40.gif
یکی از دوستان:ایول خدارو شکر....
منم راهنمایی کن لطفا....
چطور بحونم....
درصداتون رو بگین دوستان...

من:
چند نکته :
1. از درسایی که عاشقش هستن شروع کنن
2.خلاصه نویسی کنن (من سه چهار بار خواستم این کار رو رهاکنم ولی باز خودم رو مجبور کردم که البته بسیار خوب جواب داد)توشیه ی اکید پارسه هم همین بوده
3.دو هفته ی آخر رو هر دو روز یک بار از خودم آزمون می گرفتم (این مورد بسیار موثر بود چون رتبه ای که در کنکور کسب کردم با رتبه های آزمایشی پارسه بسیار فرق داشت.)
4.دانشجویان دانشگاه های داغون مثل آزاد.... (که من هم یکی از اونا بودم) باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشن اصلا مغرور باشن چون دانشجو های دانشگاه های دیگه شاید رتبه ی بالاتری از لحاظ علمی داشته باشن ولی در کنکور یک نقطه شروع داریم و یک نقطه پایان که نقطه شروع برای همه داوطلبین یکیه.
5.پشتکار در هر شرایطی( اولین کنکور آزمایشی پارسه از 1100 نفر شدم 711 در کنکور دومش که خوب خونده بودم از همون 1100 نفر شدم 850 خوب ...می تونستم بگم همینه دیگه هر کس تو یه سطحیه ولی گفتم این دلیل نمی شه که همه سعیم رو نکنم بهترین رتبه امتو آزمایشی ها 400 شد که باز بعد از اون رتبم توی جامع ها بد شد 500-600 ولی گفتم من کارم رو انجام می دم یکی از دوستان که از لحاظ رتبه ی پارسه با من توی یه سطح بود تو کنکور رتبش بالای 1000 شد.)
6.کنکور های آزمایشی
7.نظم در درس خواندن(من اصلا آدم منظمی نیستم ولی توی اون 4 ماه با وسواس مراقب منظم خواندن درس ها ودوره های پی در پی بودم .
8.در جو کنکور بودن (من شخصا برای این که در جو کنکور باشم هفته یا دو بار به تالار کنکور سایت می اومدم البته یکی شاید باشه که اصلا به جو اعتقادی نداشته باشه)

از دوستای دیگه هم می خوام تجربه ی کنکور دادن خودشون رو بنویسن چون خودم به شخصه مدیون مشورت های دوستان هستم و بخشی از موفقیتم هم به همین خاطر بوده.
یه دوست دیگه:
سلام... اولا صمیمانه بهتون تبریییییییییییییییک میگم..:gol::gol::gol:
واقعا دستت درد نکنه ،حرفاتون آرامش و اطمینان خاصی بهم داد مخصوصا این جملتون:
"اولین کنکور آزمایشی پارسه از 1100 نفر شدم 711 در کنکور دومش که خوب خونده بودم از همون 1100 نفر شدم 850 خوب ...می تونستم بگم همینه دیگه هر کس تو یه سطحیه ولی گفتم این دلیل نمی شه که همه سعیم رو نکنم"
چه پارامترهایی رو رعایت کردین که این همه پیشرفت شگفت انگیز داشتین؟؟؟؟؟؟ میدونین چرا این سوال رو می پرسم ،آخه خیلی ها هستن که زیاد میخونن اما نتیجه اونی نمیشه که انتظارشو داشتن... تلاش ، اراده ، پشتکار ، توکل اینارو که خب میدونم اما میخام بهم بگین که چطور شد که از رقبا این همه پیشی گرفتین؟؟؟
من امسال باااااااااااید رتیه ی خوبی بیارم ... ممنون میشم خوبه خوب راهنماییم کنی

... امیدوارم دست حق یار همیشگییه زندگیت باشه :smile:
برا موفقیتت دعا می کنم شما هم واسه من خیییییییییییییییییییییلی دعا کن.... تا آخر خط ام همه ی تلاشمو میکنم.
باز اگه چیز خاصی به ذهنت اومد که میتونه راهنمای خوبی واسم باشه برام بفرست، خیلی ممنونت میشم... بی صبرانه منتظر جوابتون هستم.
یا حق!
من:
سلام خوشحالم که برای کسی مفید بودم
درسته تلاش ، اراده ، پشتکار ، توکل و... همش کلمست اما معنی اونهارو هیچکی نمی دونه جز اونایی که تجربش کردن
اما کسایی که برای اولین بار می خوان به این معانی عمل کنن چه باید بکنن؟
..

.
ببینید من هم اینها رو اول که می خواستم درس بخونم توی ذهنم داشتم ولی مطمئنم اگه همه ی این جملات رو همه ی جای زندگی بنویسم باز هم اثری نداشت
تجربه شخصی من اینطوری بود
گفتم باید این 4 ماه رو کاملا وقف درس بکنم
چه کار کنم که 4 ماه رو کم نیارم چه کار کنم که 4 ماه رو مفید بخونم چه کار کنم که فکری چیزی من رو مشغول خودش نکنه تمرکز داشتهع باشم؟و...
تنها جوابی که تونستم پیدا کنم این بود:
.
.
.
عاشق درس خوندن بشم
من روحیه ام طوری هست که اگه به درس به طور رقابتی نگاه کنم کم می آرم و واقعا توی همه ی کنکور های آزمایشی استرس داشتم و وقت کم می آوردم رفیقام می گفتن ما هیچی نخوندیم و رتبه هاشون از من خیل بهتر بود توی پارسه.
از ته دل همه ی جای درساتو دوست داشته باش خیلی خلاصه نویسی کن توی مشاوراتی که با پارسه داشتم بعضا توی یک صفحه سه با ر پشت سر هم و با فونت بزرگ نوشته بودن خلاصه نویسی خلاصه نویسی خلاصه نویسی
اگه می خواید مهر درساتون به دلتون بشینه خلاصه نویسی کنید
آخرین کنکور آزمایشی رو دادم شده بودم 550 از 1300 نفر با رفیقم صحبت می کردم یهم گفت :یه سیب رو که بندازی هوا هزارتا چرخ می خوره تا بیاد پایین.
از خدا خواستم توکل کردن رو بهم یاد بده بهش از ته دل گفتم تو یادم بده تا باز به خودت توکل کنم
صبح کنکور آروم ترین صبح زندگیم بود باور میکنید سر کنکور 10 دقیقه هم اضافه آوردم
ببینید شما می تونید از الان که میخواید شروع کنید و کلا توی این چند ماه توی فکر ثانیه ای باشید که می گن وقت تمام شده ورقه ها بالا !!
و می تونید توی یک رمانی که خودتون نویسندشین زندگی کنین و بنویسین
بالاخره موفق شدم
ببینید همیشه هم توقع نداشته باشین که درس خوندن بزرگترین لذت زندگیتون باشه روزها یی هم هست که میلتون به درس کمه حتما سراغ مجله ای چیزی برین تا در عین مشغول بودن ذهنتون کاملا درس ها رو به ناخودآگاهتون بسپارین باید تجربه کنین تا درک کنین چی می گم
هر روز توقعتون از خودتون بیشتر باشه و از ذهنتون ،بیشتر بهش بیشتر اعتماد کنین! چون ذهنتون داره رشد می کنه اینو هم باید بگم رشد ذهنتون مساوی بالا رفتن رتبتون توی کنکور های آزمایشی نیست
یه نکته ای که برای من خیلی موثر بود کنکور های یه روز در میون دو هفته ی آخر بود که از خودم می گرفتم.یه روز کنکور می دادم یه روز نکته های تمام تست ها رو چه اونایی که جواب درست بهشون داده بودم و چه اونایی که غلط جواب دادم. مرور می کردم خیلی از استرس کم می کرد و بهم اثبات می کرد که بد پاسخ دادن به کنکور های پارسه به خاطز استرس بود بهتون توصیه می کنم برای کنکور آزمایشی 50 در صد اول
این کار رو بار ها انجام بدین
از روز اول درستون یه برنامه عملی برای خودتون بنویسین و در غلط بودن اون شک نکنین مطمئن باشین همون برنامه فرشته نجاتتونه مو به مو انجام بدین (سعی کنین ) هر چقدر عملکرد تون به برنامه نزدیکتر باشه شما موفقتر خواهید بود البته بعد از چند هفته هیچ ایرادی نداره که تغییراتی توی ترتیب درس خوندن تعداد صفحات اهمیت موضوع ها و ...انجام بدین.
در همون روز های اول درس چند بار منابع درسی خودتون رو از اول تا آخر فهرست کنین بخش بندی کنین این کار نگاهتون به درس رو جامع می کنه و از نگرانی کم.
من راهیان ارشد و جزوات پارسه رو خوندم چون وقتم کم بود اما شما این کار رو نکنین
بازم می گم خلاصه نویسی کنین
من شده یک درس رو 5 بار به طرق مختلف و در زمان های دوره ای خلاصه نویسی کنم
پوستر هم درست کنید من الان که دارم به دانشگاه صنعتی می رم از نمودار های شاخه بندی شده ی دروس که خودم تهیه اش کردم دارم استفاده می کنم مثلا کعادلات دیفرانسیل :1-درجه اول
2-درجه دوم
حالا برای هر کدام شاخه بندی کنین درجه اول:معادلات جداشدنی،کامل، انتگرالساز،برنولی،تغییر متغیر،انتگرالهای خاص (حالا جلوی هر کدوم معادلاتش رو بنویسین!)
باور کنید همین معادلات دیفرانسیل که برای خیلی ها زجر آور هستش برای من شیرین ترین درس شده روز قبل از کنکور فقط با یک نگاه همه ی مطلب یادتون می یاد و علاوه بر اون اعتماد به نفس پیدا می کنین (که این اعتماد به نفس خیلی با ارزشه) حالا بعد از 2 ساعت درس و خلاصه نویسی یه سری هم به بخش عجیب تر از علم مجله دانستنی ها(یا هر مطلب بی ربط و خواندنی دیگه) بزنین ...مطمئنم بعد از دو سه هفته عاشق اون میز و صندلی میشین.
در حقیقت این نظم هستش که شما رو به درس علاقه مند می کنه
به هر حال من فقط تجربم رو گفتم و این ها چیزایی بود که برام اتفاق افتاده لزومی نداره کسی عینا همین ها رو انجام بده شما خیلی خیلی باید بهتر باشین!

هر چیزی زکاتی داره و زکات علم هم نشر علمه
اگه سوالی هست خوشحال می شم کمکتون کنم.:lol:

nicenet1369

عضو جدید
ای ول

ای ول

سلام فکر کنم مطالب زیر که یه گفتگو در تالار ک"کجا قبول شدین"هست به دوستان کنکور 91 کمک کنه:
من:مهر 89 بود توی مسابقات aut cup شرکت کردیم وفقط 4 ماه تا کنکور باقی مونده بود شروع کردم خوندن
به خودم گفتم من که فارغ التحصیل دانشگاه آزاد فراهانمhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w09.gif اگه خوب بخونم می تونم شبانه رو بیارم ولی از خدا خواستم اونیکه می خواد بشه... رتبم اومد 493
الانم روزانه صنعتی اصفهان پدیه های انتقال قبول شدم http://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w11.gif
فکرشم نمی کردم یه روزی بیام توی سایت iran-eng و این مطالب رو بنویسم
خدایا شکرتhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w40.gif
.
.
.
2-درجه دوم
حالا برای هر کدام شاخه بندی کنین درجه اول:معادلات جداشدنی،کامل، انتگرالساز،برنولی،تغییر متغیر،انتگرالهای خاص (حالا جلوی هر کدوم معادلاتش رو بنویسین!)
باور کنید همین معادلات دیفرانسیل که برای خیلی ها زجر آور هستش برای من شیرین ترین درس شده روز قبل از کنکور فقط با یک نگاه همه ی مطلب یادتون می یاد و علاوه بر اون اعتماد به نفس پیدا می کنین (که این اعتماد به نفس خیلی با ارزشه) حالا بعد از 2 ساعت درس و خلاصه نویسی یه سری هم به بخش عجیب تر از علم مجله دانستنی ها(یا هر مطلب بی ربط و خواندنی دیگه) بزنین ...مطمئنم بعد از دو سه هفته عاشق اون میز و صندلی میشین.
در حقیقت این نظم هستش که شما رو به درس علاقه مند می کنه
به هر حال من فقط تجربم رو گفتم و این ها چیزایی بود که برام اتفاق افتاده لزومی نداره کسی عینا همین ها رو انجام بده شما خیلی خیلی باید بهتر باشین!

هر چیزی زکاتی داره و زکات علم هم نشر علمه
اگه سوالی هست خوشحال می شم کمکتون کنم.:lol:

دمت گرم خیلی خوب بود
کاش بقیه ام از این وقتا بزارن

منابع درسیتو یکم ریزتر میگی عیب و نقص اشونو خوبیاشونو ....
به پست زیرم یسر بزن سعی کن تکمیلش کنی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/248988-خلاصه-نویسی

آخرین ویرایش:

sadeq.sh

عضو جدید
دمت گرم خیلی خوب بود
کاش بقیه ام از این وقتا بزارن

منابع درسیتو یکم ریزتر میگی عیب و نقص اشونو خوبیاشونو ....
به پست زیرم یسر بزن سعی کن تکمیلش کنی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/248988-خلاصه-نویسی
سلام لطف دارین
ببین دوست عزیز چیدن کلی جزوه و کتاب و چیز های دیگه به هیچ وجه خوب نیست
چیزی که خوبه درک مفهوم هستش من از کتاب های راهیان ارشد استفاده کردم و چون در تمام آزمون های پارسه شرکت کرده بودم جزوه های پارسه رو هم بهم دادن ولی چون تعدد منابع سر در گمی پش میاره تا 2 ماه قبل از کنکور فقط چند بار چند نکته رو از روی جزوه پارسه خوندم نکاتی که از راهیان درست نفهمیده بودمش.
در باره ی منابع درسی و خوبی ها و بدی هاشون : به نظر من یه نگاه کلی به کل درسها داشته باشین بعد بشینین خودتون خلاصه نویسی کنین اینطوری خیلی بازده بالاتری خواهید داشت
اصلا به فکر این نیفتید که خلاصه نویسی بقیه رو بخونید مطمئن باشین نمی خوام اذیتتون کنم ولی هیچ راهی نداره!! خودتون خلاصه نویسی کنید یه نویسنده خیلی بیشتر از یه خواننده تسلط روی موضوع داره البته تیپ خلاصه نویسی دوستان رو می تونید نگاه کنین ولی فقط به عنوان یاد گیری طرز درست خلاصه نویسی خوندن مثل نگاه کردن به سوال وجوابه (حتی هیچ هیجانی نداره)و خلاصه نویسی مثل خودآزمون هایی هست که خودتون طراحی کردین و خودتون می خواهید به اون جواب بدین!!
ای خدا... هر کاری می کنم نمی تونم پاسخ کوتاه به در خواست هاتون بدم!!(عذاب وجدان می گیرم:hypocrite:! )
طرز خلاصه نویسی:
برای راه افتادن در ابتدا نکته بنویسین (خواهشا متن نکته از خودتون باشه)
تو همون هفته های اول سعی کنید یه مطلب روبنویسن از یه موضوعی که تازه دربارش خوندین تیتر بنویسین در باره ی این سر فصل توضیح بدین بگین توی این فصل فلان فرمول ها اومده فلان روش ها مقداری هم جای خالی بزارین تا در ارجاع هاتون بتونین خلاصه نویسی کنین(کلا چیزی بنویسین که بعد از یک مدت اگه بهش رجوع کردین بتونین راحت یادآوری کنین)بعد از خوندن درس ودر خلاص نویسی فرمول ها رو از حافظتون پیدا کنید و بنویسین اگه تونستین نمودار بکشین ،برای نکته ها می تونین از علامت استفاده کنین یا هر چیز دیگه ای ...هیچ ایرادی نداره اگه ضعفی در نوشتن دارین مهم اینه که در یک مسیر رو به رشد قرار گرفته باشین
من برای یه درس جرم از راهیان 3 بار و از پارسه 1 بار خلاصه نویسی کردم و مطمئن هستم که نوشتن به هیچ وجه وقت گیر نیست بلکه در هر بار چیز هایی بیشتری ملکه ذهنم شده
به نظرم برای حفظ فرمول های زیاد مهندسی شیمی این کار بسیار لازمه
در آخر اینو هم باید گفت که بهترین روشهای درس خوندن برنامه هایی هست که خودتون برای خدتون تجویز می کنین
..خلاصه نویسی هم بکنین
:wallbash: !
زیاد هم وب گردی نکنین ...دیگه کمکم شروع کنید.:evil: اگه تو هفته های بعدی مشکلی داشتین من درخدمتم.:w36:

آخرین ویرایش:

nicenet1369

عضو جدید
اول بگم اینو از یکی از تالارای برق کپی کردم (با تشکر از "dadash masoud" نویسنده اصلی مطلب برای برق ) :
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رشناسي-ارشد-...-تا-ارشد?p=4003140#post4003140
آقای مسعود ---------> رتبه 3 كنترل
آقای صائمي ---------> دانشجوي ارشد اميركبير و فعال در بازار كار و صنايع دفاعي كشور
--------------------------------------------
1- روش خودتونه كه به نظر من با يه كم اصلاح شدن بهترين روشه چون عادت داريد مگر اين كه هنوز خوندنو و روش خوندني در كار نيست كه بهتر سراغ روش هاي بعد بريد.

2- روش اقا مسعوده :اين طور پيشنهاد دادن ابتدا مثلا این هفته یک درسو بخونید هفته بعد درس بعدیو(حالا ممکنه اولش برای شما 10 روز طول بکشه) واين روندو ادامه بديد و هر چه ميگذره تعداد روزهاي هر درسو كم كنيدمثلا جلوتر که رفتید هفته ای دو درس بخونید به طوري كه در نهایت نزديكاي كنكور حتما براي هر درس يه روز كافي باشه و از درسا، تستا و نكات خلاصه کامل بگيريد و باز از خلاصه هاتون خلاصه بگيريد تا كنكور.
ايشون تاكيد عجيبي روي تست زدن زياد كردن كه در تست زني هر درس به مهارت كامل برسيد.

3- روش اقاي ساكت : كه تاكيد روي كتاب داشتن و رفتن به كلاس كنكور و وقت تلف كردن ميدونستند وميگفتن اين كه چند منبعو با هم بخونيد ديد خوبي به شما ميده و اين كه يك كتاب ممكنه يك مبحثو خوب گفته باشه كتاب ديگه مبحث ديگه اي رو خوب گفته شما از همه منابع خلاصه کنید وكتاباتون كه تموم شد چندين و چند بار خلاصه هارو بخونيد

4- روش اقاي صائمي: كه ميگفتن از تابستون كه شروع ميكنيد روزي دو درس از چهار درس بخونيد تا پاییز
پیشنهاد من ("ریاضی" و "جرم ،عمل II،I " و "حرارتII،I" و "ترمو") برای میم شیمی
پلیمریام کتاب پدیده انتقال bird (فارسیشم اومده) و ریاضی و کتابای استاد حدادی

1-زبان عمومی: "504 و گرامر این یوز" یا کتاب بابک رستمی انتشارات نصیر(babakrostami.net)

2-زبان تخصصی : زدن تستای سال پیش و هر درسیوکه واسه کنکور میخونید لغتاشو تو یه دفتر چه یادداشت کنید

3-ریاضیات :
"معادلات-----> گاج مختصر و مفید و کامل "
"ریاضی مهندسی ------> نصیر(nasir.ir) مال مهندس کریمی و پارسه باهم ((اگه پایتونم خیلی ضعیفه بجای پارسه کتاب مدرسان شریف))"

4-سیالات : کتاب انتشارات نصیر کنارشم پارسه (واقعا کافیه)

5-حرارت : پوران پژوهش برای رفرنسم اینکروپرا

6-جرم : من خودم میگم کتاب مفاهیم انتقال جرم چالکش امیری (استاد خودم) واقعا کامله حالا هر چی مد نظرتونه

7-کنترل : پارسه مختصر و مفید

8-ترمو و عمل و راکتور : من پلیمریم نمیدونم ولی واسه ترمو و راکتور پورانو شنیدم خوبه

9- واسه پلیمریا : اول کامل علویا رو بخونید اون آخرا جزوه های امیر کبیرو نگاه کنید چون رتبه 24 به من گفت سوالا عین جزوه امیر کبیره ولی مفهومو علوی بهتر رسونده

10-رئولوژی فصل 8 کتاب پدیده های انتقال bird هم اضافه کنید

آزمون آزمایشم پارسه واسه مهندسی شیمی
برای پلیمریام مدرسان شریف( زیاد گذینه نداریم!)

نظراتتونو حتما بزارید

آخرین ویرایش:

hosseinas

عضو جدید
سلام
بنده رتبه ام 59 شد ... یه سری نکات به ذهنم رسید ... گفتم شاید بد نباشه با دوستانی که می خوان سال بعد کنکور بدن در میون بزارم :

راستش بنده یه نکته رو اصل قرار دادم، اون هم اینکه درس ها رو بفهمم! باور کنید درس ها خیلی ساده هستن، من خودم در مدت کارشناسی اصلا درس نخوندم و واقعا وقتی کنکور شروع کردم همه چیز برام جدید بود، از طرفی بنده فقط 4.5 ماه برای کنکور وقت گذشتم، اون هم در دو بازه 2.5 و 2 ماهه که وسطشون 2 ماه اینطورا هیچی نخوندم، اینا رو میگم که بدونید واقعا کار سختی نیست جمع کردم دروس.

به شدت بهتون توصیه می کنم دروس رو از منابعی بخونید که خیلی خوب و ساده توضیح داده، و کمک می کنه که شما دروس رو بفهمید.مهم نیست که اون منبع نکات کمی گفته باشه، مهم اینه که شما کلیت درس رو بفهمید.
بهترین منابع برای این کار، به نظرم جزوه های دست نویس کلاس های موسسه پارسه است، اصلا نیازی نیست که برید و این کلاس ها رو ثبت نام کنید، به راحتی می تونید از انتشاراتی موسسه این ها رو بگیرید (خیلی خیلی ارزونتر میشه، در حد چند صد برابر ارزونتر :d ) .... بنده خودم از دوستم که حضوری این کلاس ها رو ثبت نام کرده بود و خیلی خوب جزوه می نوشت جزوه هاش رو گرفتم.
کتاب هایی که خود موسسه هنگام ثبت نام ازمون ها بهتون میده، برای دروس جرم و عملیات، ترمودینامیک، ریاضی، سیالات و رآکتور واقعا خوب و مفید هستن (مخصوصا مخصوصا دوتای اول) حتما این کتاب ها رو تهیه کنید (یا از خود موسسه یا با دست دوم خریدن)

بعد از اینا در مورد انتقال جرم اگر ضعیف هستید کتاب انتقال جرم دکتر چالکش خوب توضیح داده.
در مورد ترمودینامیک حتما حتما کتاب پوران پژوهش رو بارها بخونید و تست هاش رو بزنید (مخصوصا فصل های آخر)
رآکتور هم پوران پژوهش خوب گفته.
حرارت جزوه ی دست نویس موسسه پارسه عالیه در کنار کتاب پوران.
سیالات کتاب موسسه پارسه، قسمت سیالات 1 پوران و جزوه دست نویس پارسه.

از اون طرف هم واقعا کتاب های عملیات واحد و سیالات و ریاضی پوران مفید نبودن برام.

و اما رمز طلایی موفقیت من : :d

بنده همه ی دروس رو خلاصه نویسی می کردم (این کار رو از همون اول انجام دادم) یعنی وقتی درس رو می خوندم و می فهمیدم بعدش سعی می کردم اون چیزایی که فهمیدم رو با همه ی نکات و فرمول هاش که مثلا توی منابع شده 30 صفحه، در چند صفحه خلاصه کنم و دفعات زیادی این خلاصه ها رو کامل تر و بعضا خلاصه تر کنم.
باور کنید خلاصه نویسی با اینکه خیلی وقت می گیره ازتون اما باعث میشه خیلی خوب درس رو بفهمید (چون یه بار دیگه فهمیده هاتون رو می نویسید) هم اینکه موقع مرور (مخصوصا روزهای نزدیک به کنکور) سرعتتون را بی نهایت بالا می بره.

چقدر حرق زدم!!! شرمنده! امیدوارم نسبتا کامل بوده باشه.
اگر سوال دیگه ای داشتید در خدمتم.
بازم آرزو می کنم موفق باشید.

hosseinas

عضو جدید
نکته ی طلایی دیگه ای که واقعا لازم می دونم بهتون بگم بر می گیرده به نحوه ی تست زدن و امتحان دادن :

بنده با خودم اینطور حساب کرده بودم که چه کنکور سخت باشه (مثل همین امسال) چه ساده باشه (مثل پارسال) در هر حالت اگر بتونم همه ی دروس رو حداکثر 60 درصد بزنم (خیلی بالاست ها!!) حتما یه رتبه ی عالی میارم ... خوب برای اینکه یه درس با 15 سوال رو بتونیم 60 درصد بزنیم باید 9 تا درست داشته باشیم و 6 تا نزده ... مثلا اگر در درس حرارت شما فقط 9 سوال رو بلد باشید (حتی اگر یه مورد رو غلط بزنید) درصدتون 60 میشه (حتما بالای 50 میشه با یک غلط) ... یا برای درسی که 20 سوال داره شما می تونید 8 سوال (واقعا تعداد زیادیه ها) رو نزنید و 12 سوال رو با اطمینان خیلی بیشتری بزنید.

پس توصیه ی مشخص بنده این هست که : قبل از شروع آزمون با خودتون کنار بیایید که مثلا در درس حرارت قراره 6 تا تست رو نزنم و ازشون رد بشم و مثلا در درس ترمو یا جرم قراره 8 تا تست رو جواب ندم ... وقتی سر جلسه امتحان یه تست رو نمی تونید جواب بدید استرسش باعث میشه برای سوالات بعدی هم نتونید به خوبی تمرکز کنید ... با این روش به راحتی می تونید استرستون رو کاهش بدید ... وقتی یه سوالی از حرارت رو مثلا بلد نیستید کنارش می نویسید سوال اول از 6 سوالی که قراره نزنم (!!!) ... دوستان اگر کنکور سخت باشه این روش بی نهایت جواب میده ... فقط لازم هست که این روش رو در آزمون های آزمایشی امتحان کنید تا سر جلسه بتونید پیاده اش کنید.

این روش به شدت تعداد غلط هاتون رو کاهش میده و این یعنی شما چوب نمره ی منفی تست های غلط رو نمی خورید ... من کنکور سال گذشته 12 تا تست جرم زدم که 11 تا از اون ها درست بود ... از طرفی چون قبلا با خودم کنار اومده بودم که تو این درس قراره 12 سوال رو با درصد اطمینان بالا بزنم اصلا استرس نگرفتم که وای خدای من 8 تا سوال رو جواب ندادم دیگه قبول نمیشم !!

راستی این یک روش حداقلی است ... یعنی اگر سوالات درسی براتون ساده بود و تعداد سوالاتی که می تونستید با درصد اطمینان بالا بزنید بیشتر از 9 تا یا 12 تا بود حتما بزنید.

moein6788

عضو جدید
نکته ی طلایی دیگه ای که واقعا لازم می دونم بهتون بگم بر می گیرده به نحوه ی تست زدن و امتحان دادن :

بنده با خودم اینطور حساب کرده بودم که چه کنکور سخت باشه (مثل همین امسال) چه ساده باشه (مثل پارسال) در هر حالت اگر بتونم همه ی دروس رو حداکثر 60 درصد بزنم (خیلی بالاست ها!!) حتما یه رتبه ی عالی میارم ... خوب برای اینکه یه درس با 15 سوال رو بتونیم 60 درصد بزنیم باید 9 تا درست داشته باشیم و 6 تا نزده ... مثلا اگر در درس حرارت شما فقط 9 سوال رو بلد باشید (حتی اگر یه مورد رو غلط بزنید) درصدتون 60 میشه (حتما بالای 50 میشه با یک غلط) ... یا برای درسی که 20 سوال داره شما می تونید 8 سوال (واقعا تعداد زیادیه ها) رو نزنید و 12 سوال رو با اطمینان خیلی بیشتری بزنید.

پس توصیه ی مشخص بنده این هست که : قبل از شروع آزمون با خودتون کنار بیایید که مثلا در درس حرارت قراره 6 تا تست رو نزنم و ازشون رد بشم و مثلا در درس ترمو یا جرم قراره 8 تا تست رو جواب ندم ... وقتی سر جلسه امتحان یه تست رو نمی تونید جواب بدید استرسش باعث میشه برای سوالات بعدی هم نتونید به خوبی تمرکز کنید ... با این روش به راحتی می تونید استرستون رو کاهش بدید ... وقتی یه سوالی از حرارت رو مثلا بلد نیستید کنارش می نویسید سوال اول از 6 سوالی که قراره نزنم (!!!) ... دوستان اگر کنکور سخت باشه این روش بی نهایت جواب میده ... فقط لازم هست که این روش رو در آزمون های آزمایشی امتحان کنید تا سر جلسه بتونید پیاده اش کنید.

این روش به شدت تعداد غلط هاتون رو کاهش میده و این یعنی شما چوب نمره ی منفی تست های غلط رو نمی خورید ... من کنکور سال گذشته 12 تا تست جرم زدم که 11 تا از اون ها درست بود ... از طرفی چون قبلا با خودم کنار اومده بودم که تو این درس قراره 12 سوال رو با درصد اطمینان بالا بزنم اصلا استرس نگرفتم که وای خدای من 8 تا سوال رو جواب ندادم دیگه قبول نمیشم !!

راستی این یک روش حداقلی است ... یعنی اگر سوالات درسی براتون ساده بود و تعداد سوالاتی که می تونستید با درصد اطمینان بالا بزنید بیشتر از 9 تا یا 12 تا بود حتما بزنید.

این روش حسین خیلی روش مفیدی هست...شما اگه به قسمت بانک اطلاعات مهندسی شیمی برید می بینید منی که سعی می کردم همه ی تست هارو بزنم با حسین که گلچین کرد تفاوت زیادی بین درصدهامون نیست...این روش فوق العاده جواب میده و استرسو کم می کنه.
اگه کنکور هم ساده باشه که ساده ترین کنکور سال 89 بود با میانگین 60 رتبه ی زیر 100 میشد اورد

hosseinas

عضو جدید
این روش حسین خیلی روش مفیدی هست...شما اگه به قسمت بانک اطلاعات مهندسی شیمی برید می بینید منی که سعی می کردم همه ی تست هارو بزنم با حسین که گلچین کرد تفاوت زیادی بین درصدهامون نیست...این روش فوق العاده جواب میده و استرسو کم می کنه.
اگه کنکور هم ساده باشه که ساده ترین کنکور سال 89 بود با میانگین 60 رتبه ی زیر 100 میشد اورد

داش معین ارادت داریم ... شاگردتیم هم دانشگاهی گذشته و نیز آینده :)
دوستان این آقا معین سالاریه واسه خودش تو پلی تکنیک ... حتما برنامه درس خوندنش رو بگیرید و اجرا کنید ... شک نکنید نتیجه می گیرید.

moein6788

عضو جدید
داش معین ارادت داریم ... شاگردتیم هم دانشگاهی گذشته و نیز آینده :)
دوستان این آقا معین سالاریه واسه خودش تو پلی تکنیک ... حتما برنامه درس خوندنش رو بگیرید و اجرا کنید ... شک نکنید نتیجه می گیرید.

حسین جان لطف داری...خودت که یه پا مشاور و کارشناس هستی...همه ی حرفات هم درسته

دوستان چند تا نکته هست که به نظرم میاد اینجا عرض می کنم:
1-تمام صحبت های حسین درست است و از نظر من تایید میشه
2-برای شروع همه ی دروس من جزوات دست نویس پارسرو توصیه می کنم چون خیلی مفهومی و به زبان ساده گفته شده (در همین تالار هم دیدم لینک دانلودش وجود داره برای دوستانی که در تهران نیستند یا دسترسی ندارند.)
3-برای تمام دروس یه کتاب تست نیاز هست که میتونه هر کتاب تستی باشه به شرطی که پاسخ نامه ی خوب و کم غلطی داشته باشه(من راهیان ارشد یا پوران رو پیشنهاد می کنم.)
4-برای دروس انتقال جرم-عملیات واحد و ترجیحا حرارت کتاب رفرنس توصیه میشه(جرم تریبال---عملیات مک کیب---حرارت هولمن یا اینکروپرا)
5-مورد 4 برای کسانیست که می خوان کم نذارن...اگه فرصت رفرنس خوندن ندارید حتما درسنامه ی این 3 درس رو از کتاب تستتون بخونید.
6-در درس ترمو مخصوصا قسمت محلولها حتما درسنامه ی کتاب تستتون رو بخونید.
7-خلاصه نویسی روش بسیار خوبی است و توصیه میشه...فقط بین زمان خلاصه نویسی و خوندن هر مطلب برای اولین بار یه فاصله ی چند روزه بدید چون اگه همون اول که می خونید خلاصه کنید عملا چیزی خلاصه نمیشه.
8-در روش تست زنی چند نکته مد نظر قرار بدید:-تستهای هر مبحث مربوط به 3-4 سال اخیر رو در تستهای مبحثی نزنید و اونهارو بذارید برای نزدیک کنکور و به صورت جامع بزنید...اگه در تستهای مبحثی تستهای سالهای اخیر رو بزنید در آزمونهای جامع که از خودتون میگیرید درصدهای غیر واقعی به دست میارید. -سعی کنید تستهای هر مبحث رو 3 قسمت کنید...قسمت اول رو بلافاصله بعد از خوندن درس به صورت آموزشی و بدون در نظر گرفتن زمان بزنید...قسمت دوم رو چند روز قبل از آزمون آزمایشی مربوط به آن مبحث و به صورت زمانی بزنید و قسمت سوم رو برای آزمونهای جامع آزمایشی نزدیک کنکور بزنید (تستهای ارشد بر خلاف لیسانس محدود هستند لذا سعی کنید به بهترین نحو از اونا استفاده کنید
9-یک دفتر تهیه کنید و تستهایی که غلط می زنید را به همراه نکته ی سوال یادداشت کنید تا از یک سوراخ دوبار گزیده نشید.
10-شرکت در یک آزمون آزمایشی توصیه می شود...من چون هم ماهان دادم و هم پارسه،پارسرو توصیه می کنم چون رتبه ی بچه ها در کنکور به رتبه های پارسه نزدیک تر بود تا ماهان...هرچند ماهان بعضا سوالات خوبی داشت که از دوستاتون که ماهان میروند تهیه کنید و نگاه بندازید
11-نکته ی کلیدی از دید من اینه که به جای اینکه چند منبع بخونید یه منبع رو چند بار بخونید تا ملکه ی ذهنتون بشه و وارد حافظه ی تصویریتون بشه.
12-به هیچ وجه دلسرد نشید...انگیزه و تلاش داشته باشید حتما موفق میشید
فعلا دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه...اگه یادم اومد میگم
موفق باشید

sadeq.sh

عضو جدید
7-خلاصه نویسی روش بسیار خوبی است و توصیه میشه...فقط بین زمان خلاصه نویسی و خوندن هر مطلب برای اولین بار یه فاصله ی چند روزه بدید چون اگه همون اول که می خونید خلاصه کنید عملا چیزی خلاصه نمیشه.
8-در روش تست زنی چند نکته مد نظر قرار بدید:-تستهای هر مبحث مربوط به 3-4 سال اخیر رو در تستهای مبحثی نزنید و اونهارو بذارید برای نزدیک کنکور و به صورت جامع بزنید...اگه در تستهای مبحثی تستهای سالهای اخیر رو بزنید در آزمونهای جامع که از خودتون میگیرید درصدهای غیر واقعی به دست میارید. -سعی کنید تستهای هر مبحث رو 3 قسمت کنید...قسمت اول رو بلافاصله بعد از خوندن درس به صورت آموزشی و بدون در نظر گرفتن زمان بزنید...قسمت دوم رو چند روز قبل از آزمون آزمایشی مربوط به آن مبحث و به صورت زمانی بزنید و قسمت سوم رو برای آزمونهای جامع آزمایشی نزدیک کنکور بزنید (تستهای ارشد بر خلاف لیسانس محدود هستند لذا سعی کنید به بهترین نحو از اونا استفاده کنید
9-یک دفتر تهیه کنید و تستهایی که غلط می زنید را به همراه نکته ی سوال یادداشت کنید تا از یک سوراخ دوبار گزیده نشید.
10-شرکت در یک آزمون آزمایشی توصیه می شود...من چون هم ماهان دادم و هم پارسه،پارسرو توصیه می کنم چون رتبه ی بچه ها در کنکور به رتبه های پارسه نزدیک تر بود تا ماهان...هرچند ماهان بعضا سوالات خوبی داشت که از دوستاتون که ماهان میروند تهیه کنید و نگاه بندازید
11-نکته ی کلیدی از دید من اینه که به جای اینکه چند منبع بخونید یه منبع رو چند بار بخونید تا ملکه ی ذهنتون بشه و وارد حافظه ی تصویریتون بشه.
12-به هیچ وجه دلسرد نشید...انگیزه و تلاش داشته باشید حتما موفق میشید
این نکات بسیار موثرند (مخصوصا نکات توی نقل قول)
البته نکته 11 تا اونجایی معتبر هست که منبع مورد مطالعه کامل و شامل توضیح داده باشه مثلا من در مورد محلول های ترمودینامیکی چیزی از راهیان دستگیرم نشد و آرزو می کردم همون اول وقتی دیدم راهیان خوب نیست سراغ پارسه می رفتم. به نظرم با این تبصره ی کوچیک حرفای دوستمون رو کاملتر می شه.
در کل ای کاش من پارسال قبل از شروع درس این نکات رو می دونستم و هفته ها صرف یادگیری روش های یادگیری! نمی کردم(قابل توجه برو بچه های 91)

nazanin fazelii

عضو جدید
سلام من از فردا میخوام شروع کنم.دیره؟روزی چقدر بخونم؟از چی شروع کنم؟واقعا گیجم:(

nazanin fazelii

عضو جدید
یه سوال دیگه اینکه ,کتابی هست که فقط کنکورهارو داشته باشه با پاسخ نامه؟؟نه که درس درس جدا.

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها منم امسال میخوام ارشد بدم
اما نمیدونم برم سر کار یا ارشد بخوونم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
کسی میتونه بگه بچه های ارشد دولتی چندروز در هفته کلاس دارن ؟ ینی مثه ازاد دوروز در هفته یا بیشتر؟

nicenet1369

عضو جدید

nazanin fazelii

عضو جدید
راستی الان یادم اومد مدرسانم یه بانک سوالات عالی داره ولی فکر کنم طبقه بندی اونجوری که شما میخواید نیست
واسه کنکور چه کتابایی میخونید؟
راستش من پروژه ام رو فردا پس فردا می دم تایپ و دیگه شروع می کنم,راهیان دارم,جزوه ماهانم دارم.طبقه بندی نمیخوام...مثلا کنکور90 باشه بعد پاسخ نامش,اینجوری.

nicenet1369

عضو جدید

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
فک کن تشریحی نخوام:biggrin:

اگه پاسخنامه تشریحی از سال 75 تا 89 رو میخاین مدرسان شریف یه کتاب داره که پارسال 16000 تومن بود توش خوب توضیح داده بود هر کنکور با جواب تشریحی حتی زبانم توش بود

nazanin fazelii

عضو جدید
اگه پاسخنامه تشریحی از سال 75 تا 89 رو میخاین مدرسان شریف یه کتاب داره که پارسال 16000 تومن بود توش خوب توضیح داده بود هر کنکور با جواب تشریحی حتی زبانم توش بود

وااای ی ی ی مرسی دقیقا همین و میخوام .انگار دفترچه کنکور با جوابش.

nicenet1369

عضو جدید
روزهای باقی مونده...

روزهای باقی مونده...

روزهای باقی مونده...

نمی دونم تو جزء کدوم دسته ای، اونایی که تا الان خوب درس خوندن، یا از اون دسته ای هستی کم کاری کردن و وقتشونو به حاشیه دادن...
به هر حال اگه خوبم درس نخوندی این چند خط رو بخون چون می دونم حتما به دردت میخوره...

چند سالیه که کنکور ارشد تکنیکی شده و کسایی قبول می شن که تکنیکای لازم رو بلد باشن اینکه حتما دانشمند باشی شرط قبولی نیست و به نظر من باید بدونی که چی بخونی،کی بخونی و چه جوری بخونی
پس اگه فکر می کنی همه دانشمندنو قبول می شن و فقط تو از قطار ارشد جا می مونی اشتباه می کنی، خوب حواست رو جمع کن و بخون:
کنکور تکرار مکرراته و کسایی قبول می شن که مطالب مهمو چند بار مرور کرده باشن پس تو زمان باقی مونده سعی کن به مرور مطالبی بپردازی که بلدی و حداقل یکبار خونده باشی چون از الان به بعد دیگه وقت یادگیری مطالب جدید نیست پس سعی کن مرور کنی و بری تست های اون درس و بزنی.
سعی کن تو این مدت کوتاه ساعت درس خوندنتو بیشتر کنی و کمتر تو حاشیه باشی... (اخ که چقد روزی ٢ساعت درس خوندن سخته...)
اگه تستای یه کتابی رو زدی و تموم کردی بازم از اول شروع کن به زدنش(نترس وقت تلف نمیکنی مفیده...)
اخ اخ میدونم زبان و گذاشتی کنارو به سفید گذاشتنش داری فکر می کنی ولی اگه از من بپرسی بهت می گم تو همین مدت شروع کن بین درسات به لغت خوندن و دایره کلماتتو گسترده کن...(به این فکر باش که زبان حتی میتونه عامل قبولیت باشه باورش کن بابا...)
سعی کن تو این مدت منابع مطالعاتیتو محدود کنی و چیزایی رو بخونی که به دردت می خوره...(بابا به خدا کتاب ٥٠٠ صفحه ای رو نباید کلشو حفظ کنی خوب گیج می شه آدم...(
اگه تا الان خلاصه برداری کردی شروع کن به خوندنشون چون بهترین خلاصه ها بدون مرور هیچ ارزشی ندارن.
سعی کن تو این مدت برنامه ریزی روزانه منعطف داشته باشی تا زمان کنکورت، این قدرم حرص نخور که وای نمی رسم، بالاخره می رسی...(امسالم نشد سال دیگه ای بابا...)
ساعت خوابتو مرتب کن که یه وقت زیاد نخوابی...
یه کم جلوی شکمت رو بگیرو کمتر غذاهای چرب بخور...(بابا خوب خوابت می گیره...)
تو این مدت کوتاه عصبی نشو و نذار کسی عصبیت کنه ...
خوب حالا که تا تهش خوندی کار خوبی کردی و سعی کن به همشون عمل کنی...یادتم باشه که هیچ هدفی بدون داشتن پشتکار تحقق پیدا نمی کنه . آرزو میکنم برای شما دوست عزیز که زحمت کشیدی، نه تنها در کنکور ارشد بلکه در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشی.
به امید دیدار شما عزیزان

مسئول گروه مشاوره کارشناسی ارشد گاج

nicenet1369

عضو جدید
مهمترین اشتباهات رتبه های برتر کنکور!!!!

مهمترین اشتباهات رتبه های برتر کنکور!!!!

در اين قسمت به قلم تعدادي از دانشجوياني كه كنكور ارشد داده‌اند مهم‌ترين اشتباهات آن‌ها از ديدهاي مختلف آمده است. اميدواريم وقتي كنكور مي‌دين اين اشتباهات جزو كارنامه شما نباشد.

1ـ من سر جلسه کنکور چند تا سؤال را علامت زدم و با خودم گفتم برمی‌گردم بعداً جواب می‌دهم. یادم رفت! یعنی فکر می‌کنم مهم‌ترین اشتباه من نداشتن استراتژی پاسخ‌گویی به سؤالات بود. با اینکه در آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کرده بودم اما استراتژی تست‌زنی را تمرین نکرده بودم.

2ـ من در آزمون آزمایشی شرکت کرده بودم و در تمام آزمون‌ها رتبه اول یا دوم كسب كردم. ولی هرگز بعد از آزمون‌ها سؤالات را مرور نمی‌کردم تا نقاط ضعف و علت غلط زدن بعضی ‌تست‌ها را بررسی کنم.آزمون‌های آزمایشی برای من فقط شبیه‌سازی کنکور بود و جنبه آموزشی آن‌ها خیلی کم بود.
(فرزاد طاهرخانی ـ رتبه 9 مکانیک 88)

3- سوالی رو که کلی روش فکر کرده بودم و حل کرده بودم درپایان زمان کنکور برگشتم و جواب اون رو با یک بی دقتی و در نظر نگرفتن تمام جوانب عوض کردم ، شاید اگه این کارو نمی کردم الان از سربازی معاف بودم !!
(دانش رضوی ـ رتبه 3 کامپیوتر 88)

4ـ اشتباه اول من انتخاب نکردن رشته مورد علاقه‌ام برای کنکور کارشناسی ارشد بود. اشتباه دوم من این بود که دروس آمار و زبان كلاس نرفتم و در آزمونهاي آزمايشي شركت نكردم. اشتباه سوم من اين بود كه دوستام فهميدن من واسه كنكور ارشد درس مي‌خونم و اين موضوع فشار رواني مضاعفي به من وارد كرد. چون مرتب سؤال مي‌كردند كه چقدر درس مي‌خوني؟! كجايي؟! و اما مهمترين اشتباه من روشن كردن موبايلم بود!
(اسحاق سام‌خانیان ـ رتبه 7 روانشناسی 87)

5ـ روز قبل از کنکور حس می‌کردم تمامی مطالب را فراموش کردم. تا ساعت 8 شب در حال درس خواندن بودم اما نتیجه‌ای جز استرس و نگرانی برایم نداشت و هیچ کدام از آن مطالب در روز آزمون به کارم نیامد. فکر می‌کنم اگر روز آخر را به تفریح و استراحت می‌پرداختم، در سر کنکور آرامش بیشتری داشتم.
(حسین محبی میبدی ـ رتبه 81 مدیریت صنعتی 87)

6ـ من دفترچه کنکور کارشناسی ارشد را خوب مطالعه نکرده بودم. طبق اطلاعاتی که از داوطلب‌های قبلی گرفته بودم فکر می‌کردم 2 درس در دفترچه اول و 5 درس در دفترچه دوم ارائه می‌شود. اما ترتیب سؤالات در آن سال تغییر کرده بود. 20 دقیقه وقت باقی مانده بود و من هنوز 3 درس را جواب نداده بودم. خیلی استرس داشتم اما تمام تلاشم را کردم که خودم را کنترل کنم. اول توکل به خدا، بعد یک لیوان آب و یک نفس عمیق و دوباره شروع کردم. هیچ درسی را کنار نگذاشتم اما 20 دقیقه هم وقت کمی بود. رتبه من یک نشد اما خدا را شکر قبول شدم. فکر می‌کنم در کنار مطالعه کسب آمادگی برای شرایط پیش‌بینی نشده و توانایی در حفظ آرامش خیلی اهمیت دارد.
(نصیر داستان ـ رتبه 40 مشاوره 87)

7ـ دو ماه قبل از کنکور به اشباع رسیده بودم یعنی آمادگی کامل داشتم که در کنکور شرکت کنم. این موضوع باعث شد دو هفته از درس جدا شوم و درس خواندن دیگر برایم جذابيتي نداشت.
(محمد حسین سلیمانی ـ رتبه 6 مدیریت 88)

8ـ من به درس ریاضی و آمار علاقه نداشتم و وقتی آن‌ها را وارد برنامه‌ام می‌کردم بعد از یک ربع مطالعه به خودم تلقین می‌کردم که یادگیری ضعیفی دارم و دلسرد می‌شدم. اما با نزدیک شدن به کنکور به اجبار ریاضی را خواندم و متوجه شدم که چقدر درس آسانی است و پشیمان شدم که چرا به تدریج آن‌ها را نخوانده بودم و آنقدر فشار را در ماه‌های آخر متحمل شدم.

9ـ اشتباه من این بود که سؤال‌های قدیمی کنکور(مثلاً از سال 70) را خواندم. چون در بعضی کتاب‌های کنکور این تست‌ها تفکیک نشده است.
(سید مجتبی پایدار ـ رتبه 6 تربیت بدنی 88)

10ـ من درس ریاضی مهندسی را در تابستان مطالعه کردم و در پاییز فرصت مطالعه مجدد آن را پیدا نکردم و در نتیجه مطالب را فراموش کردم و نتوانستم در این درس نتیجه خوبی بگیرم.
(الهام صالحون ـ رتبه 120 مواد 88)

11ـ من خودم را برای شرایط غیر منتظره آماده نکرده بودم، اما همیشه همه چیز به صورت طبیعی پیش‌نمی‌رود. با مرور اتفاقاتی که در سال کنکور برایم پیش‌آمده فکر می‌کنم باید همیشه برای رویارویی با مشکلاتی مثل فوت عزیزان در نزدیکی‌های کنکور، تصادف، بیماری و مواردي از این دست آماده بود.
(م صادقی ـ رتبه 180 مکانیک87)

12ـ بزرگترین اشتباه من شرکت در آزمون‌های آزمایشی غیر استاندارد بود.
(رضا رئیسی ـ رتبه 47 مواد 88)

13ـ بزرگترین اشتباه من عدم اعتماد به نفس بود. همیشه به نتیجه خوب و بد کنکور فکر می‌کردم با اینکه وضعیت درسی‌ام خوب بود اما توانایی کسب رتبه خوب را در خودم نمی‌دیدم.

14ـ به علت تسلطی که روی برخی دروس داشتم و در آزمون‌های آزمایشی هم نتایج خیلی خوبی می‌گرفتم توقع درصد 100 را در روز آزمون اصلی خودم داشتم، ولی در کنکور سؤالات آن درس بسیار سخت طرح شده بود و من چون احساس می‌کردم به هدفم نرسیده‌ام در سر آزمون خیلی ناامید شدم .

15ـ زمانی که تصمیم گرفتم برای کنکور ارشد درس بخوانم به دلیل عدم برنامه‌ریزی برای دوره کردن دروس و تست نزدن همراه با مطالعه درس‌ها، خیلی از انرژی و وقتم تلف شد. شاید اگر در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردم بهتر می‌تونستم زمانم رو مدیریت کنم.
(رضا دهقان ـ رتبه 22 حقوق 87)

16ـ من روی درس زبان خیلی سرمایه‌گذاری کردم، انصافاً خودمو تقویت کردم و به اعتماد به نفس لازم تو درس زبان رسیدم، فکر می‌کردم سرکنکور، زبان نقطه‌ی قوتم خواهد بود. اونقدر اعتماد به نفس داشتم که با زبان شروع کردم. ولی از شانس من زبان کنکور 88 خیلی مشکل بود، ولی من نمی‌تونستم بپذیرم و سه دور سؤالات زبان را خوندم ولی باز نمی‌تونستم ازش بگذرم و نتونستم اون تعداد سؤالی که مد نظرم بود را پاسخ دهم، تا به خودم اومدم دیدم 50 دقیقه گذشته و من فقط 11 سؤال را با اطمینان کامل پاسخ دادم، خیلی ناراحت شدم و چند تا سؤال دیگرو که مطمئن نبودم پاسخ دادم، ولی متأسفانه همه رو غلط زده بودم. و چون خیلی روی زبان وقت گذاشتم (سر جلسه‌ی کنکور) به درس پژوهش عملیاتی نرسیدم و فقط تونستم 7 سؤال را بخونم و پاسخ بدم، چون فقط 10 دقیقه از وقتم مونده بود. و همین باعث شد که به رتبه‌ای که مد نظرم بود نرسم.
( سید حبیب موسوی ـ رتبه 159 مدیریت مالی 88)

منبع : arshad.gaj.ir

بالا