سوالات و مشکلات حقوقی خود را اینجا مطرح کنید

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
اگر شخصی بدون دریافت ویزا و پاسپور از مرز غرب به کردستان عراق برورد
حکم قانومی راج این شخص چیه ؟
با تشکر

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
اگر شخصی بدون دریافت ویزا و پاسپور از مرز غرب به کردستان عراق برورد
حکم قانومی راج این شخص چیه ؟
با تشکر
سلام

پوزش بابت تاخير در جواب گويي دوست عزيز

خدمتتون عرض كنم مجازات خروج غیرقانونی، یک تا دو سال حبس یا جریمه نقدی یا جمع هر دو مورد(بسته به نظر قاضی) می باشد
.

green-eye

عضو جدید
با سلام
1- در صورت صدور حکم عدم تمکین از دادگاه میتوان دادخواست اختیار زوجه داد؟
2- چه شرایطی را برای دادخواست اختیار زوجه دوم باید در نظر داشت؟
3- در صورتیکه بعد از اختیار زوجه دوم، زوجه اول خواست تمکین کند میتواند دادخواست مسکن جدا نماید؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
1- در صورت صدور حکم عدم تمکین از دادگاه میتوان دادخواست اختیار زوجه داد؟
2- چه شرایطی را برای دادخواست اختیار زوجه دوم باید در نظر داشت؟
3- در صورتیکه بعد از اختیار زوجه دوم، زوجه اول خواست تمکین کند میتواند دادخواست مسکن جدا نماید؟
سلام

1-بله در صورت عدم تمکین زوجه میتوان از دادگاه درخواست اجازه برای ازدواج مجدد کرد.
2-شرایط خاصی وجود ندارد و همه چیز مربوط به اجازه دادگاه است.
3-خیر همسر اول در این مورد حق درخواست مسکن جدا ندارد

موفق باشيد:gol:

Arman 512™

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز./
مشکل بنده پیرامون موتور سنگین هستش./
چند روز پیش با حکم دادستان شهرستان به منزل ما اومدن و موتور منو بردن ...
خواستم ببینم از نظر قانونی حدود چقدر جریمه میبرن و حکم چیه ؟؟
مدل: هوندا 950CC

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز./
مشکل بنده پیرامون موتور سنگین هستش./
چند روز پیش با حکم دادستان شهرستان به منزل ما اومدن و موتور منو بردن ...
خواستم ببینم از نظر قانونی حدود چقدر جریمه میبرن و حکم چیه ؟؟
مدل: هوندا 950CC

با سلام

اگه موتور داراي مدارك باشد ميتوانيد موتور رو تحويل بگيرين و با يك جريمه مسئله تمام ميشود

ولي اگر موتور شما غیر مجاز بوده وفاقد مجوز جهت دریافت شماره انتظامی باشد ، قاچاق محسوب می شود توقیف و ضبط خواهد شد

موفق باشيد

Sima

مدیر تالار مهندسی هسته ای همکار مدیر تالار زبان
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام...
اگه کسی یه زمین رو به نام یکی دیگه کنه وبا نام خرید ثبتش کنن میتونه دوباره شکایت کنه و پس بگیره؟؟؟
ممنون

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام...
اگه کسی یه زمین رو به نام یکی دیگه کنه وبا نام خرید ثبتش کنن میتونه دوباره شکایت کنه و پس بگیره؟؟؟
ممنون
با سلام
بستگی به مدارک دارد ولی قاعده این چنین است که عقد صحیح است واگر دلیلی برای فسخ یا ابطال عقد دارید باید بررسی شود

من به شما پيشنهاد ميكنم با موئسسه هاي حقوقي تماس حاصل فرماييد.
موفق باشيد
:gol:

آخرین ویرایش:

green tree

اخراجی موقت
سلام

1-بله در صورت عدم تمکین زوجه میتوان از دادگاه درخواست اجازه برای ازدواج مجدد کرد.
2-شرایط خاصی وجود ندارد و همه چیز مربوط به اجازه دادگاه است.
3-خیر همسر اول در این مورد حق درخواست مسکن جدا ندارد

با سلام
میشه مستند قانونی سوال 3 رو بزارید.
چون در یه سایت پرسیدم بر خلاف جواب شما گفتند در لینک زیر
http://www.blogylaw.com/forum/showthread.php?tid=6719&pid=13695#pid13695
پست 23 و 24 و 25

M.SN

عضو جدید
می خواستم بدونم در مصاحبه دانشگاه علوم قضایی چه سوالاتی می برسند؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
می خواستم بدونم در مصاحبه دانشگاه علوم قضایی چه سوالاتی می برسند؟
با سلام

راحب به مصاحبه دانشگاه علوم قضايي بايد بگم كه سوالاتي كه از شما پرسيده ميشه به 4 بخش تقسيم ميشه كه شامل(عقيدتي-سياسي ، قابليت قضايي ،روانشناسی و اطلاعات عمومی ،احادیث و روایات) پرسيده ميشه كه شماره 1 و 2 رو يه توضيح مختصري دادن اگر اطلاعاتي مربوط به احاديث و روايات خواستيد بگيد كه براتون ارسال كنم

1.عقیدتی-سیاسی

در این بخش سوالات مذهبی و سیاسی ازتون پرسیده میشه.براي مثال آیت الکرسی رو حفظ هستيد یا نه.به بعضی ها گفته ميشه اون رو بخون و هم چنین سوره های کوچک قرآنو.آيا نماز جمعه می رید یا نه و چقدر.یعنی همیشه می رید یا تفننی.در هیئت ها و مراسم دعا شرکت می کنید یا نه. از افرادی که در واقعه ی کربلا حضور داشتند و نسبت برخی از مشهوران شهیدان بزرگوار کربلا با هم پرسیده ميشه.یا در مورد سیاست و ولایت و رهبری سوالاتی ميشه.در مورد نهادهای حکومتی و وظایف و کارکردشون مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام یا شورای نگهبان هم پرسيده ميشه.در مورد برخی احکام مشهور فقهی هم می پرسن که در رساله ها اومده و معمولا مذهبی ها حتی نیاز به مرور اون هم ندارید.شخصي هم كه ازتون مصاحبه ميگيره تمام صحبت هاتون رو تند تند ياداشت ميكنه...

2.قابلیت قضایی
در این قسمت از نام و نام خانوادگی تا تعداد اعضای خانواده ، شغل و میزان تحصیلات پدر و مادر ، میزان ارتباط شما با اجتماع ، دلیل و هدف انتخاب کردن کار قضائی و این دانشگاه ، این که از خانواده ی شما کسی سوء پیشینه دارد یا خير و این که در خانوادتون اشخاصی در کار قضائی هستند یا نه ، میزان اطلاعات شما در مورد سیستم قضائی و حقوقی و علم حقوق و ... پرسیده میشه.گاها در آخر زمان يك برگه كوچيك به شما داده ميشه و در مدت كوتاهي بايد به سوالات پاسخ بديد و براي مثال سوالات اینگونه است كه که مهم ترین معضل اجتماعی در جامعه در وضع فعلی چیه و چرا.بیش تر می خواهند در این مرحله با امثال سوالاتی که مطرح کردم متوجه بشن که آیا شما توانایی ها و قابلیت های لازم برای تصدی امر قضا رو دارید یا خير و حتی شوخی ها و طرز صحبت کردن شما در این مرحله مهمه.شايد پرسيده بشه که بهترین و بدترین خاطره ی طول عمرت چیه.یا حدیثی که در حفظ داری و خیلی به دلت نشسته یا کلامی که خیلی دوسش داری یا یه شعری که حفظی بخون.در این بخش یا بخش عقیدتی سیاسی ميگن کدوم دعا یا سوره رو بیش تر دوست دارید و يه خورده بخون.در کل در این بخش هم اطلاعات عمومی شما از این بخش مد نظره و سوال مفهومی و حفظی نمی پرسند معمولا و این که قابلیت ها و توانایی های بالقوه ی شما بیش تر مد نظره تا بالفعل.

naser916

عضو جدید
خودکشی؟

خودکشی؟

با سلام
بهتره شرح ماوقع رو بیان کنید.
اصولا جرم خودکشی قائم به شخص است.
انتساب عمل ارتکابی با قوانین جزایی امری بسیار ظریف و تعیین کننده است.
ممکن است همین عنصر مادی مرتکب را مستوجب مجازات شروع،و یا معاونت در قتل عمد دیگری نماید.

mamalirani

عضو جدید
بابت تصادفی که یک سال پیش کردم دوهفته پیش جلسه ای دردادگاه تشکیل شد وازبیمه هم نامه فرستاده بودند قاضی گفت دوهفته دیگه حکم دیه می اید ولی درجلسه دادگاه مبلغ حکم را نگفتند ایا درست هست این روش واینکه ایا دوباره به من که مقصرم نیازی هست دردادگاه یا بیمه حضورپیداکنم

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بابت تصادفی که یک سال پیش کردم دوهفته پیش جلسه ای دردادگاه تشکیل شد وازبیمه هم نامه فرستاده بودند قاضی گفت دوهفته دیگه حکم دیه می اید ولی درجلسه دادگاه مبلغ حکم را نگفتند ایا درست هست این روش واینکه ایا دوباره به من که مقصرم نیازی هست دردادگاه یا بیمه حضورپیداکنم

با سلام

تصمیم قاضی كاملا صحیح بوده است و تا زمانی که رای صادر نشده است نباید به کسی اطلاع داد
بعد از صادر شده رای دیگر جلسه ای تشکیل نمی شود
شما با همکاری مصدوم باید پرونده ای در بیمه مربوطه جهت پرداخت دیه باید تشکیل دهید
موفق باشید:gol:

Atefeh86

عضو جدید
سلام دوستان،
من از 25 خرداد ماه توی یه کارخونه خصوصی مشغول به کار شدم و بیمه هم نشدم، اگه الان بخوام بیام بیرون یعنی ترک کار کنم کارخونه میتونه حقوق باقیمونده من رو بهم نده؟! یا با ادعای خسارت به خاطر یک هفته غیبتی که توی شهریور داشتم یا اینکه ترک کار کردم بقیه حقوقمو رو به جای خسارت برداره؟!
در هر صورت می خوام ببینم اگه من ترک کار کنم (با توجه به اینکه تا 3 ماه کار من آموزشی محسوب میشه و توی قرارداد نوشته اگر 3 ماه اول ترک کار کنم مابقی حقوقم رو بهم نمیده) می تونم حقوق باقیموندمو بگیرم ازشون ؟! یا مثلا بذارم 25 شهریور که 3 ماه تموم شه بیام بیرون از کار؟! یا میتونن با ترفند و دوز و کلک بقیه حقوقم رو ندم.

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید، نیاز فوری به جواب ااین سوال دارم

mamalirani

عضو جدید
با سلامتصمیم قاضی كاملا صحیح بوده است و تا زمانی که رای صادر نشده است نباید به کسی اطلاع دادبعد از صادر شده رای دیگر جلسه ای تشکیل نمی شودشما با همکاری مصدوم باید پرونده ای در بیمه مربوطه جهت پرداخت دیه باید تشکیل دهیدموفق باشید:gol:
منون دوست عزیز قبلا دربیمه تشکیل پروندهد اده ایم

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان،
من از 25 خرداد ماه توی یه کارخونه خصوصی مشغول به کار شدم و بیمه هم نشدم، اگه الان بخوام بیام بیرون یعنی ترک کار کنم کارخونه میتونه حقوق باقیمونده من رو بهم نده؟! یا با ادعای خسارت به خاطر یک هفته غیبتی که توی شهریور داشتم یا اینکه ترک کار کردم بقیه حقوقمو رو به جای خسارت برداره؟!
در هر صورت می خوام ببینم اگه من ترک کار کنم (با توجه به اینکه تا 3 ماه کار من آموزشی محسوب میشه و توی قرارداد نوشته اگر 3 ماه اول ترک کار کنم مابقی حقوقم رو بهم نمیده) می تونم حقوق باقیموندمو بگیرم ازشون ؟! یا مثلا بذارم 25 شهریور که 3 ماه تموم شه بیام بیرون از کار؟! یا میتونن با ترفند و دوز و کلک بقیه حقوقم رو ندم.

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید، نیاز فوری به جواب ااین سوال دارم
با سلام
با توجه به اینکه زمان زیادی تا 25 شهریور باقی نمانده بهتر است که تا ان موقع صبر نمایید و سپس از طریق استعفا به قرار داد خود خاتمه دهید اما در صورت پیگیری شما از طریق اداره کار ،کارفرما ملزم به واریز حق بیمه و حقوق معوقه می گردد

*ABER*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان.راستش یکی از دوستام یه چیزی گفت ک من میخواستم با شما در میون بذارم ببینم حرفش درسته یا نه؟
آیا بعد از فوت پدری که ارث خودشو ب میل خودش ب طور مساوی بین دختر و پسرش تقسیم کرده با وجود وصیت نامه پسر میتونه شکایت کنه و سهم بیشتری بخواد؟؟؟:surprised:

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان.راستش یکی از دوستام یه چیزی گفت ک من میخواستم با شما در میون بذارم ببینم حرفش درسته یا نه؟
آیا بعد از فوت پدری که ارث خودشو ب میل خودش ب طور مساوی بین دختر و پسرش تقسیم کرده با وجود وصیت نامه پسر میتونه شکایت کنه و سهم بیشتری بخواد؟؟؟:surprised:
با سلام
یله امکان عدم تنفیذ وصیت نامه وجود دارد
:gol:

*ABER*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله میتوان وصیت مازاد را رد نمود البته به این شرط که مسبوق به قبول نباشد.

مسبوق ب قبوووووووووووووووول :surprised::razz:من ک نفهمیدم ولی مث اینکه میتونه شکایت کنه.آخه این چ قانونیه وصیت که نوشته شده توسط پدر:que:

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مسبوق ب قبوووووووووووووووول :surprised::razz:من ک نفهمیدم ولی مث اینکه میتونه شکایت کنه.آخه این چ قانونیه وصیت که نوشته شده توسط پدر:que:

فرد در وصیت محدودیت دارد و پدر دوست شما تا ثلث اموال را می توانسته وصیت نماید

jujushow

عضو جدید
سلام .
قضیه مهریه 110 سکه توی مجلس تصویب شد ؟ الان به عنوان قانون دراومده یا نه ؟ من از هر کسی میپرسم یه عده میگند اره یه عده میگند نه !

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام .
قضیه مهریه 110 سکه توی مجلس تصویب شد ؟ الان به عنوان قانون دراومده یا نه ؟ من از هر کسی میپرسم یه عده میگند اره یه عده میگند نه !
با سلام
این موضوع در قانون حمایت خانواده تصویب و به اجرایی گردیده اما ماده مزبور استحقاق زوجه را به کل مهریه نفی نمی کند و فقط از لحاظ اجرایی موثر می باشد