سوالات و مشکلات حقوقی خود را اینجا مطرح کنید

rel!ance

کاربر فعال
سلام
یه سوال دارم:
مبلغی پول چند سال قبل به یکی از بستگان قرض داده شده و به اعتبار فامیلی!!! هیچ چک سفته یا رسیدی دریافت نشده
الان پس از چندسال فرد موصوف حاضر به بازپرداخت پول نیست
تنها مدرک ما پیامهایی است که به موبایل ارسال شده که در اولین انها (که مال چندسال پیشه و نگهش داشتیم) درخواست قرض شده و در یکی دوسال بعد گفته که مثلا دستم الان خالی است و یکی دو ماه دیگر می پردازم و شبیه اینها...

حالا آیا با استناد به این پیامها میتوانیم به مراجع قانونی شکایت کنیم؟ آیا این پیامها جنبه حقوقی دارد یا خیر؟
ممنون از کمکتون

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال دارم:
مبلغی پول چند سال قبل به یکی از بستگان قرض داده شده و به اعتبار فامیلی!!! هیچ چک سفته یا رسیدی دریافت نشده
الان پس از چندسال فرد موصوف حاضر به بازپرداخت پول نیست
تنها مدرک ما پیامهایی است که به موبایل ارسال شده که در اولین انها (که مال چندسال پیشه و نگهش داشتیم) درخواست قرض شده و در یکی دوسال بعد گفته که مثلا دستم الان خالی است و یکی دو ماه دیگر می پردازم و شبیه اینها...

حالا آیا با استناد به این پیامها میتوانیم به مراجع قانونی شکایت کنیم؟ آیا این پیامها جنبه حقوقی دارد یا خیر؟
ممنون از کمکتون

با عرض سلام

شما می توانید ابتدا اظهارنامه ای برای ایشان ارسال نمایید که در صورت اقرار به چنین دینی می توانید به استناد همین اظهارنامه علیه وی شکایت نمایید و یا اینکه در صورت داشتن شاهد علیه وی دادخواست دهید

انشالله که مشکلتون حل خواهد شد

major7

عضو جدید
سلام
میخواستم ببینم از نظر پوشش بدن کشورهای دیگه چه قوانینی دارن ،آیا اصلا قوانینی در این زمینه در کشورهای دیگه وجود داره یا خیر ...ممنون

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم ببینم از نظر پوشش بدن کشورهای دیگه چه قوانینی دارن ،آیا اصلا قوانینی در این زمینه در کشورهای دیگه وجود داره یا خیر ...ممنون

سلام

اطلاع از متن قوانین همه ی کشورها غیرممکن است. لیکن به نظر می رسد همانطور که در قوانین موضوعه ی ایران در خصوص این موضوع، تصریحی نشده، در قوانین سایر کشورها نیز همینطور است. با ذکر این توضیح که این مسائل مربوط به دین اسلام بوده و در مقررات شرعی گنجانده شده است. بنابراین باید به اسلامی بودن یا نبودن مردم هر کشور توجه نمود دوست عزیز.

موفق باشید.

major7

عضو جدید
سلام

اطلاع از متن قوانین همه ی کشورها غیرممکن است. لیکن به نظر می رسد همانطور که در قوانین موضوعه ی ایران در خصوص این موضوع، تصریحی نشده، در قوانین سایر کشورها نیز همینطور است. با ذکر این توضیح که این مسائل مربوط به دین اسلام بوده و در مقررات شرعی گنجانده شده است. بنابراین باید به اسلامی بودن یا نبودن مردم هر کشور توجه نمود دوست عزیز.

موفق باشید.
منظورم اینه که اتو کشورهای دیگه (مثل فرانسه انگلستان آمریکا و...)زن یا مرد میتونن لخت بدون اینکه پلیس طبق قانون اونا رو دستگیر کنه قدم بزنن؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورم اینه که اتو کشورهای دیگه (مثل فرانسه انگلستان آمریکا و...)زن یا مرد میتونن لخت بدون اینکه پلیس طبق قانون اونا رو دستگیر کنه قدم بزنن؟

جواب قبلی هم صحیح هست البته به این صورت که شما بیان فرمودید خیر در کشور های دیگر هم نمی توان زندگی نمود بلکه در هر کشور طبق فرهنگ و دین خودش متفاوت است در برخی کشور ها آزادی دین است یعنی هرکس طبق دین خود (مسلمان-مسیحی و...) می تواند حجاب داشته باشد اما در برخی کشور ها هم مانع حجاب افراد هستند نه اینکه به صورت کاملاً آزاد بلکه تاحد معمول و برخی هم مانع بد حجابی می شوند

zahra..71

اخراجی موقت
سلام
چکی برگشت بخوره بعد از 6 ماه از برگشت زدن بخایم بریم دادگاه میشه؟؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
چکی برگشت بخوره بعد از 6 ماه از برگشت زدن بخایم بریم دادگاه میشه؟؟
سلام

اگر 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک گذشته باشد فقط می توانید دادخواست حقوقی بدهید و جنبه ی کیفری چک از بین می رود اما اگر داخل در این زمان باشید و 6 ماه دوم تمام نشده باشد علاوه بر دادخواست حقوقی دادخواست کیفری هم می تو
انید بدهید.موفق باشید

zahra..71

اخراجی موقت
سلام

اگر 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک گذشته باشد فقط می توانید دادخواست حقوقی بدهید و جنبه ی کیفری چک از بین می رود اما اگر داخل در این زمان باشید و 6 ماه دوم تمام نشده باشد علاوه بر دادخواست حقوقی دادخواست کیفری هم می تو
انید بدهید.موفق باشید
ضامن یه نفر شدم پرداخت نکرد بانک هم چکمو برگشت زد گذاشت روش اقدامی نکرد برای دادگاه حدود 8ماه هست الان میگه بیا چک جدید بزار چکتو ببر رفع سوء اثر کن.منظورشون چیه؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ضامن یه نفر شدم پرداخت نکرد بانک هم چکمو برگشت زد گذاشت روش اقدامی نکرد برای دادگاه حدود 8ماه هست الان میگه بیا چک جدید بزار چکتو ببر رفع سوء اثر کن.منظورشون چیه؟

دو حالت وجود دارد

1-ممکن است چک شما ایراد داشته باشد وبخواهند با استفاده از این حربه از شما یک چک بگیرند که ایراد نداشته باشد

2-با خوش بینانه ترین حالت شما را دوست دارند وبخواهند کاری بکنند که شما در گرفتن دسته چک جدید مشکل نداشته باشید

zahra..71

اخراجی موقت
دو حالت وجود دارد

1-ممکن است چک شما ایراد داشته باشد وبخواهند با استفاده از این حربه از شما یک چک بگیرند که ایراد نداشته باشد

2-با خوش بینانه ترین حالت شما را دوست دارند وبخواهند کاری بکنند که شما در گرفتن دسته چک جدید مشکل نداشته باشید
یعنی برای بانک فرقی نمیکند که شش ماه از برگشتی چک گذشته باشد یا نه؟
رییس بانک میگه میخام تحویل بدم منتقل بشم واسه همین !!

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی برای بانک فرقی نمیکند که شش ماه از برگشتی چک گذشته باشد یا نه؟
رییس بانک میگه میخام تحویل بدم منتقل بشم واسه همین !!
متاسفانه که شما دسترسی به سایت رو در حال حاضر ندارید.امیدوارم پاسخ سوالتون رو دریافت کنید

خدمتتون عرض کنم که چنانچه با توجه به قراردادی که در بانک امضا نموده اید چک شما شرایط اقامه دعوی کیفری را داشته باشد پس از گذشت 6 ماه از تاریخ برگشت دیگر قابلیت تعقیب کیفری ندارد اما چنانچه در خصوص چک اقدام حقوقی انجام شود مهلت مذکور بی تاثیر است.

موفق باشید:gol:

rel!ance

کاربر فعال
سلام
میخواستم بدانم برای تغییر نام کوچک و نام خانوادگی اگر غیرمعمول نباشد راهی وجود دارد؟
چطور میشه اسامی را (خصوصا نام خانوادگی) را عوض کرد؟ (هیچ سوسابقه ای هم نداریم!)
دادگاه در چه شرایطی رای به تغییر نام میده؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بدانم برای تغییر نام کوچک و نام خانوادگی اگر غیرمعمول نباشد راهی وجود دارد؟
چطور میشه اسامی را (خصوصا نام خانوادگی) را عوض کرد؟ (هیچ سوسابقه ای هم نداریم!)
دادگاه در چه شرایطی رای به تغییر نام میده؟
با سلام

شما دادخواست خود را تقدیم دادگاه کنید در مورد این موضوع رویه ی ثابتی بین قضات وجود ندارد بستگی به نظر قاضی مربوطه دارد.
:gol:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بستگان درجه یک و دو

بستگان درجه یک و دو

سلام
من دوتا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین

1- اگر امضای یک نفر بعد از افتتاح یک حساب بانکی تغییر کرده باشه آیا امکانش هست امضای جدید جایگزین بشه؟

2- به طور دقیق "بستگان درجه یک" و "بستگان درجه دو" شامل چه نسبت هایی هستن؟

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من دوتا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین

1- اگر امضای یک نفر بعد از افتتاح یک حساب بانکی تغییر کرده باشه آیا امکانش هست امضای جدید جایگزین بشه؟

2- به طور دقیق "بستگان درجه یک" و "بستگان درجه دو" شامل چه نسبت هایی هستن؟

با سلام :gol:
پاسخ سوال اولتان مثبت است
پاسخ سوال دومتان را به دلیل مبهم بودن سوال نمی توان پاسخ قاطع داد زیرا بستگان درجه اول و دوم در موارد متعدد فرق دارند مثلاً در سفارتخانه در ارث در بانک در قوانین متعدد و .....
شما باید از همان محلی که اعلام نموده استعلام نمایید اما به صورت کلی پدر مادر فرزند و همسر معمولاً بستگان درجه اول محسوب می شوند

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام :gol:
پاسخ سوال اولتان مثبت است
پاسخ سوال دومتان را به دلیل مبهم بودن سوال نمی توان پاسخ قاطع داد زیرا بستگان درجه اول و دوم در موارد متعدد فرق دارند مثلاً در سفارتخانه در ارث در بانک در قوانین متعدد و .....
شما باید از همان محلی که اعلام نموده استعلام نمایید اما به صورت کلی پدر مادر فرزند و همسر معمولاً بستگان درجه اول محسوب می شوند

ممنون از پاسختون :gol:
در مورد سوال اول، امضا توی قانون چه نقشی داره؟ چطور پیگیری میشه؟ اینکه یک نفر امضاهای متعدد داشته باشه مهم نیست؟

در مورد سوال دوم، میشه یه مختصر در مورد بستگان درجه 2 هم بگین؟ و خواهر و برادر جز کدوم دسته هستن؟ آیا جاهای مختلف فرق می کنه؟

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام
وقتتون بخير
من در سال 89 بصورت قراردادي با يك شركت خصوصي قرارداد بستم و مشغول به كار شدم.كه هر سال سنوات رو در پايان سال تسويه ميكرد(و همچنين عيدي)
در بهمن 91 نتونستم ديگه توي شركت بمونم و به دلايلي ترك كار كردم.در سال 91 طي يك قرارداد 6 ماهه از 1/1/91 تا 31/6/91 مشغول به كار بودم و قرارداد بعدي من نيز از 1/7/91 الي 30/12/91 بود كه در بهمن 91 ترك كار نمودم.
ضمنا علاوه بر مبلغي كه در فيش حقوقي من ذكر شده بود و به حسابم واريز ميشد مقداري هم هر 2 ماه يكبار بصورت نقدي بهم داده ميشد و از من رسيد گرفته ميشد.(اما در جائي ثبت نشده كه بايد اين مبلغ به من داده بشه)

كارفرما در حال حاضر سنوات و عيدي من رو نميده.از طرفي در بحث نقدي هم با توجه به اينكه هر 2 ماه يكبار بود من 2 ماه از شركت طلبكار هستم
سوالات:
1-آيا سنوات من رو ميتونه نده؟چون جايي خوندم كه چون ترك كار كردم بهم تعلق نميگيريه(سنوات 6 ماهه اول كه قراردادم رو تكميل رفتم رو هم ميتونن ندن؟)
2-با توجه به اينكه مستندات دال بر اينه كه من پست مديريتي در شركت فوق داشتم و حتي نامه اي هم دارم كه شركت از كار من به عنوان مدير راضي بوده،و در شركت هاي ديگر شرايط حقوقي يك مدير واقعا فرق داره و بسيار بالاست آيا ميتونم ادعائي در اين زمينه كنم؟
(ضمنا ً در بيمه اسم من بعنوان كارگر ساده رد ميشده!! اما مستندات مديريت بنده موجوده)

ممنون ميشم راهنمائي كنيد

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون :gol:
در مورد سوال اول، امضا توی قانون چه نقشی داره؟ چطور پیگیری میشه؟ اینکه یک نفر امضاهای متعدد داشته باشه مهم نیست؟

در مورد سوال دوم، میشه یه مختصر در مورد بستگان درجه 2 هم بگین؟ و خواهر و برادر جز کدوم دسته هستن؟ آیا جاهای مختلف فرق می کنه؟
خواهش میکنم
امضا نوعی تایید اراده می باشد و به هر طریق که بتوان ثابت نمود اراده طرف جاری بوده کافی می باشد مثلاً علامت سر به معنی رضایت نوعی تایید اراده است و (کلاً امضا طریقت دارد نه موضوعیت)
همانطور که عرض کردم درجه بندی به عهده مرجع می باشد به هر حال برادر و خواهر معمولاً اقوام درجه 2 محسوب می شوند

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
وقتتون بخير
من در سال 89 بصورت قراردادي با يك شركت خصوصي قرارداد بستم و مشغول به كار شدم.كه هر سال سنوات رو در پايان سال تسويه ميكرد(و همچنين عيدي)
در بهمن 91 نتونستم ديگه توي شركت بمونم و به دلايلي ترك كار كردم.در سال 91 طي يك قرارداد 6 ماهه از 1/1/91 تا 31/6/91 مشغول به كار بودم و قرارداد بعدي من نيز از 1/7/91 الي 30/12/91 بود كه در بهمن 91 ترك كار نمودم.
ضمنا علاوه بر مبلغي كه در فيش حقوقي من ذكر شده بود و به حسابم واريز ميشد مقداري هم هر 2 ماه يكبار بصورت نقدي بهم داده ميشد و از من رسيد گرفته ميشد.(اما در جائي ثبت نشده كه بايد اين مبلغ به من داده بشه)

كارفرما در حال حاضر سنوات و عيدي من رو نميده.از طرفي در بحث نقدي هم با توجه به اينكه هر 2 ماه يكبار بود من 2 ماه از شركت طلبكار هستم
سوالات:
1-آيا سنوات من رو ميتونه نده؟چون جايي خوندم كه چون ترك كار كردم بهم تعلق نميگيريه(سنوات 6 ماهه اول كه قراردادم رو تكميل رفتم رو هم ميتونن ندن؟)
2-با توجه به اينكه مستندات دال بر اينه كه من پست مديريتي در شركت فوق داشتم و حتي نامه اي هم دارم كه شركت از كار من به عنوان مدير راضي بوده،و در شركت هاي ديگر شرايط حقوقي يك مدير واقعا فرق داره و بسيار بالاست آيا ميتونم ادعائي در اين زمينه كنم؟
(ضمنا ً در بيمه اسم من بعنوان كارگر ساده رد ميشده!! اما مستندات مديريت بنده موجوده)

ممنون ميشم راهنمائي كنيد
با سلام
پست شما مهم نیست و شما باید اثبات نمایید چقدر حقوق می گرفتید و در صورت عدم اثبات همان حقوقی که در لیست بیمه بوده ملاک عمل است در خصوص سنوات نیز به شما تعلق می گیرد

mamalirani

عضو جدید
سلام دوست عزیز ببخشید مزاحم میشم من تقریبا ده ماه پیش تصادف کردم وبه یک عابر زدم وامروز رفتیم تشکیل پرونده دادیم دربیمه و تاریخ دادگاه هم بیت چهارم تیرماه هست برای بررسی و دیه ایا لازم وضروری هست که من دردادگاه حضور داشته باشم اگرنداشته باشم چه می شود

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ببخشید مزاحم میشم من تقریبا ده ماه پیش تصادف کردم وبه یک عابر زدم وامروز رفتیم تشکیل پرونده دادیم دربیمه و تاریخ دادگاه هم بیت چهارم تیرماه هست برای بررسی و دیه ایا لازم وضروری هست که من دردادگاه حضور داشته باشم اگرنداشته باشم چه می شود

با سلام

عقل به حضور در دادگاه و اطلاع از موضوع حکم می کند.

linktaz

کاربر بیش فعال
با سلام
پست شما مهم نیست و شما باید اثبات نمایید چقدر حقوق می گرفتید و در صورت عدم اثبات همان حقوقی که در لیست بیمه بوده ملاک عمل است در خصوص سنوات نیز به شما تعلق می گیرد

سلام
قسمت اول جوابتون كلا برام نامفهمومه.ميشه توضيح بديد يعني چي؟!!
در مرود سنوات هم بند قانون مرتبط رو پيدا كردم.
دستورالعمل شماره 17 روابط كار
ميشه بخونيدش .طبق اين دستورالعمل به من سنوات تعلق نميگيره.

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
قسمت اول جوابتون كلا برام نامفهمومه.ميشه توضيح بديد يعني چي؟!!
در مرود سنوات هم بند قانون مرتبط رو پيدا كردم.
دستورالعمل شماره 17 روابط كار
ميشه بخونيدش .طبق اين دستورالعمل به من سنوات تعلق نميگيره.

مجدداً عرض میکنم که مدیریت شما ملاک تعیین حقوق نیست و سندی باید ارائه کنید که نشانه حقوق شخص شما باشد وگرنه ملاک تعیین حقوق همان لیست بیمه می باشد
در مورد سنوات هم اگر معتقدید به شما تعلق نمی گیرد پس مطالعه نفرمایید.

در ضمن شما میتوانید با مشاوران حقوقی هم تماس حاصل فرمایید.موفق باشید:gol:

linktaz

کاربر بیش فعال

مجدداً عرض میکنم که مدیریت شما ملاک تعیین حقوق نیست و سندی باید ارائه کنید که نشانه حقوق شخص شما باشد وگرنه ملاک تعیین حقوق همان لیست بیمه می باشد
در مورد سنوات هم اگر معتقدید به شما تعلق نمی گیرد پس مطالعه نفرمایید.

در ضمن شما میتوانید با مشاوران حقوقی هم تماس حاصل فرمایید.موفق باشید:gol:
اطلاعات بنده ناقص است اما تا اونجايي كه ميدونم مكان هاي توليدي بالاي 100 يا 150 نفر بايد طبقه بندي مشاغل داشته باشند.و طبيعتا در طبقه بندي مشاغل سطوح و حقوق با هم فرق ميكند.و حتي نداشتن طبقه بندي مشاغل هم كارفرما را مشمول جريمه ميكند.
چيو مطالعه نكنم؟!!
بهرحال ممنون

آخرین ویرایش:

green tree

اخراجی موقت
با سلام
آیا احکام قطعی صادر شده از دادگاه های تجدید نظر استان قابل اعتراض است؟
با تشکر