روزه خوری در ملا عام

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث اصلا این چیزا نیست... بحث وسوسه شدن نیست چون اگه بخواد با غذا خوردن یکی دیگه کسی روزه شو بخوره که اون دین و ایمون و مسلمونیشو بذاره در کوزه آبشو بخوره...
بحث فقط سر چیزیه به اسم ارزشهای اسلامی... یعنی اینکه تو جامعه ی اسلامی توی این ماه همه باید روزه باشن مگر عده ی کمی اونهم با عذر خاص...
حالا مساله اینجاست که ما این جامعه رو جامعه اسلامی تعریف کنیم یا نه... که من به شخصه بعید می بینم اگه بحثی هم پیش بیاد به نتیجه ای برسه... پس بیخیال شین و بذارین هرکی کار خودشو بکنه... چون تعداد روزه خوارا اونقدر زیاده که واقعا نمی شه گفت عده ی اندکی دارن خلاف اصول اسلامی رفتار می کنن... یه جورایی شک من بیشتر به اسلامی نبودن جامعه می ره تا اسلامی بودنش!!

sarah89

عضو جدید
2تا فرمول اساسی همیشه تو زندگی ما آدم صادقه:

ادعا * معلومات =مقدار ثابت!

یعنی هرچی سواد یکی کمتره,در مقابل ادعاش بیشتر و بلعکس....

دومیش هم که مربوط به این تاپیکه:

اجبار*احترام خودآگاه=cte

که متاسفانه اینجام بدلیل بالا رفتن برخی تعصبات مربوط به دیدگاه اجبار ,در مقابل حتی احترام ناخود آگاه یه مسلمون بی روزه رم تحت تاثیر قرار داده ,چه برسه به احترام خوداگاه یک متعهد به دینی دگر!

farhad moradeyan

عضو جدید
به نظر من اگه جلوی حرمت شکنیای دیگه را بگیرن خود به خود این حرمت شکنیا از بین میره

به امید روزی که دیگه از این حرمت شکنیا حداقل در ایران نبیینیم

pari ko0cho0lo0

عضو جدید
چقدر؟ 3تا روزه دارو بکشی که ارزون تر تموم میشه. خدا را شاکرم ما روزمونو میگیریم و جریمه نمیشیم. و بدا به حال انان که در ملا عام روزه خواری میکنن، که باید بخاطر عدم توانایی مالی برن زندون بزور روزه بگیرن
پارسال روز پیشواز که رفته بودم حرم، قبل این که برسم رفتم یه سوپر که یه آبمیوه بخورم، خیلی تشنم بود... صاحب سوپریه بهم گفت پشتتو به در ورودی کن که از صبح چند نفرو به خاطر روزه خواری بازداشت کردن و بردن.
پرسیدم : "خب تا کی نگهشون میدارن" که گفت تا اینقدر جریمه بدن!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
منم اونجا اینقدر جا خوردم که به جای شاخ،سیم خار دار از تو سرم در اومد!

sarah89

عضو جدید
به نظر من اگه جلوی حرمت شکنیای دیگه را بگیرن خود به خود این حرمت شکنیا از بین میره

به امید روزی که دیگه از این حرمت شکنیا حداقل در ایران نبیینیم

موافقم ولی آیا با اجبار و جرایم 300 تا 1000,000 کار درست میشه؟

تنها راهش بالا بردن دید ارزشی این موضوع با روندی تدریجی و بدون تعصبه که در ان صورت اقلیت ها هم به عظمتش بیشتر ایمان پیدا میکنند...
نشنیدید قضیه ی نذر عاشورایی و اعتقاد محکم یک زرتشتی به عاشورا و داستان باقیشو که همین اعتقادش باعث نجات بچه ش شد؟
این باور عمیق از کجا بود.....چرا الانه کم رنگ شده؟!

Schneider

مدیر بازنشسته
تا چند سال پیش شاید همین 4-5 سال پیش اگه کسی روزه نیم تونست بگیره یا اصلاً اعتقادی نداشت یا مسافر بود یا هر چیز دیگه، خودشو هزار تا سوراخ قایم می کرد تا یه وقت مردم نبیننش و «آبروش نره» اما این روزا اوضاع خیلی فرق کرده.
تو خیابون که راه می ری ملت اند که راحت و آسوده قلپ قلپ آب معدنی سر می کشنن و تو مترو و اتوبوس لقمه در میارن و می خورن و ...
نمی دونم چی شده؟ چی شده که اینقدر روزه خوری در ملأ عام راحت شده. یعنی ظرف سه چار سال مردم اینقدر عقایدشون عوض شده؟ نظر شما چیه؟ اصلاً بنظرتون روزه خوری ایرادی داره؟
مردم دارن وافعگرا میشن#

doost4

عضو جدید
والا دیگه اینقد ملت جلومون روزه خوای کردن که دیگه عادی شده برامون ! طوری شده که اگه از تشنگی بمیریم تو خیابون ببینیم یکی آب می خوره دلمون آب نمیکشه ! :razz: آخرالزمان شده !

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته که روزه خوری در ملا عام درست نیست و باید به کسی که روزه داره احترام گذاشت ولی تکلیف کسی که مسلمون نیست چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا کسایی که به هر دلیلی نمیتونن روزه بگیرن؟؟؟؟؟

دخترم این حرف از تو بعیده.
ما تویه کشور مسلمان زندگی میکنیم.
در ضمن هر چیزی یه حرمتی داره.این دلیل نمیشه چون من تشنمه بطری آبو سر بکشم.
ما به هر دلیلی که نمیتونیم روزه دار باشیم دلیل نمیشه نشون بدیم که روزه نیستیم.
این بی حرمتی هم به خودمونه هم به بقیه.

alborz_2000

اخراجی موقت
نباید به عمد روزه خواری کرد، اما کسی که تشنشه، وسط خیابون که نمیتونه خف کنه اب بخوره! من خودم روزه میگیرم، ولی تو باشگاه همه دارن اب میخورن، نه میتونم و نه درسته که جلوشونو بگیرم، یا بگم جلوی من نخورید. نمیشه همه چیز با زور به بقیه فهموند که!

eng.b.ch

عضو جدید
دوست گرامی موضوع اصلا جیزی که شما فرمودیدنیست
قصیه فقط وفقط نگه داشتن حرمتها درحامعه اسلامیست
مدتهاست ماایرانی ها تمام ارزشهای انسانی ودینی روازبین بردیم
از احترام به بزرگترها وزنها بگیرتا مسائل دیگه
همین یکی باقی مونده بود که اونم به مدد رفتارهای ضددینی ...ازبین رفت

ببخشید ولی فکر میکنم شما دو تا چیز رو یکم اشتباه گرفتید (ارزش های اسلام و ایران)
ارزش زن در فرهنگ ایران خیلی بالا بود و هست اگه کم و کاستی هم توش پیش اومدهبه بعد از اسلام نسبت داده میشه(چون هر کسی هرچیزی که به کم شدن ارزش زن منتج شده رو تو جامعه ی فعلی به اسلام نسبتش میده )
تو اسلام احترام به پدر و مادر خیلی روش تاکیید مستقیم شده ولی صرفا بزرگتر تو فرهنگ ایران تعریف میشه ؛ نقض اون هم ریشه ای فراتر از بحث ها و ارزش های دینی داره و صرفا مخصوص ایران نیست و گریبان خیلی جامعه ها رو گرفته سوای دین و نوع حکومت و ملیت و ...
جای بحث خیلی زیاد هست .
ولی صحبت ما در مورد روزه خواریه ..متاسفانه از طرف سردمداران دین رفتار مناسبی به مردم ارایه نشده وخیلی از حرمت های جامعه از طرف خیلی بالا نشین ها نگه داشته نشده پس جای گله برای ما روزه دارا باقی نمونه که انتظار نگه داشتن حرمتومن رو داشته باشیم .امیدوارم منظورمو گرفته باشید چون
نمیتونم خیلی اینو گسترش بدم چون سی یا سی میشه که اینجا جاش نیست .
موفق باشید:gol:

z.alavi

کاربر فعال
اول سلام به همه دوستان موافق و مخالف.
دوم،بهتره چند جانب قضیه رو جداگانه مشخص کنیم:
1- با توجه به دین برگزیده شده برای جامعه مون، که در حال حاضر اسلام هست، ماه رمضان یکی از شعائر این ماه هست، لذا بایستی احترام خاص خودش رو داشته باشه.
2- پیش میاد به هر حال فردی مجبور به روزه خواری در ملأ عام میشه، اون هم بر حسب ضرورت، این هیچ عیبی نداره، اگر قصد و غرضی در کار نباشه و فقط بخواد به نیاز گرسنگی و تشنگی اش پاسخ بده.اما اگر افراد بخوان به این ماه عزیز و بقیه ی هم وطناشون که روزه هستند،احترام بذارند، در این مورد هیچ وقت زیاده روی رخ نمیده . اگر هم ضرورتی نباشه، بر اساس همون احترام متقابل ، طرف میتونه صبر کنه تا در یه جایی که تنهاست، گرسنگی و تشنگی اش رو رفع کنه.این ها همه به شخصیت خود آدم ها برمیگرده.در ضمن فقط خودمون رو نبینیم، بچه هایی که تازه به سن تکلیف میرسند و روزه هستند رو هم در نظر بگیریم.مراعات نکردن این بچه های معصوم که به هرحال با ذوق و شوق روزه گرفتند، یه مقدار زیادی کم لطفی هست.
3- بر اساس همون احترام متقابل و هم چنین احترام به ارزش های اسلامی، روزه داران هم باید مراعات روزه خواران رو بکنند، شاید طرف واقعا مشکلی داشته باشه.
4- موضوع جریمه هم یک موضوع قضایی هست، که من به علت عدم وقوف به موضع و قوانین در این زمینه واردش نمیشم و روش بحث نمی کنم.

ولی در کل موضوع تاپیک زیاده روی برخی در این زمینه هست،که این امر کلا به نظرم کار درستی نیست، کشور های دیگه دین رسمیشون اسلام نیست، لذا لزومی هم نداره که بخوان اکثریت شون به ماهی که در اون اقلیت شون روزه اند، احترام بذارند اما این جا شرایط متفاوته.
همگی در پناه حق.

h_1991

عضو جدید
کسی که واقعا داره روزه ی درست حسابی می گیره با غذا خوردن بقیه چیزیش نمیشه.این روزه گرفتنی که با فشار آوردن به بقیه باشه اصلا بدرد نمی خوره.همیشه به بقیه گیر دادن که اینجور نکنید اونجور نکنید تا مسلمونا راحت باشن چون اکثریت هستند. همین رفتارهاست که این همه نفرت و لجبازی بوجود اورده و هر روز تعداد اونهایی که از دین خارج میشن بیشتر میشه.به قول سعدی:
آسايش دو گيتي[FONT=arial, sans-serif] تفسير اين دوحرف است/ با دوستان مروت با دشمنان مدارا[/FONT]

اگر واقعا همه ی ما مسلمونا دنبال جامعه سالم هستیم یکم باید جای اینکه به فکر خودمون باشیم به فکر بقیه هم باشیم.اینجوری هرکسی اعتقاد نداشته باشه به احترام مسلمونا رعایت می کنه چون ما هم با اونا مدارا کردیم.حتی ممکنه به سمت اعتقادات ما هم کشیده بشن.
اگر مسلمون هستیم باید از خودمون بیشتر از بقیه انتظار داشته باشیم که خودمون رو حفظ کنیم

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من اشکالی نداره! کسی اعتقاد داره روزه میگیره و کسی که نداره نمیگیره.............
فلسفه ی روزه مگه همدردی با ندار ها نیست؟! مگه ندار ها هر روز و هر ساعت ادم های دارا رو نمیبینن؟! جلوی رستوران جلوی بقالی همه جا! اتفاقا روزه خواری در ملا عام میتونه به همین فلسفه کمک کنه..............:redface:

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا وقتی هدف، ایمان،اعتقاد،دین و خیلی چیزای دیگه مشخص نیست چنین بحث هایی هم بی فایده ست.

venema80

عضو جدید
مشکل خوده اون شخصیه که روز نمیگره چون فکر میکنه اطرافیاش نمیگیرن این هم نباید بگیره

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز
شروع این بحث باعث ذوق زدگی برخی شده ! متاسفانه این افراد قصد دارند القا کنن جو ضد دین در جامعه ی ایران شکل گرفته و به قول خودشون مردم آگاه تر شدن(!) ( حال اینکه یکی از تفاوت های انسان و حیوان در همین روشمند و دیندار زندگی کردنه.)
اما در پاسخ به این ادعا:
با بخشی از نظر شما موافقم . مردم آگاهتر شدند. اگر 30-40 سال پیش مردم از روی عادت و با شناخت و معرفت کمتر مناسک دینی رو انجام می دادند امروز جوان ها مسائل رو عمیق تر دنبال می کنند و خالصانه تر و با معرفت و شناخت پایبند آداب دین و روش زندگی خود هستند.
اما این جو ضد دینی از زمان حضرت آدم تا امروز در تمام جوامع در قشری که در ایران خوشبختانه در اقلیت هستند وجود داشته.
اگر امروز این اقلیت جسارت بیشتری برای دهنکجی به اعتقادات ملت پبدا کردند به دلیل جو اجتماعی و آزادی هایی هست که به مرور بعد از دهه ی شصت در جامعه ی ایرانی ایجاد شده . البته تمام این موارد در تهران و برخی شهرهای بزرگ مصداق داره .

tak2750

عضو جدید
تا چند سال پیش شاید همین 4-5 سال پیش اگه کسی روزه نیم تونست بگیره یا اصلاً اعتقادی نداشت یا مسافر بود یا هر چیز دیگه، خودشو هزار تا سوراخ قایم می کرد تا یه وقت مردم نبیننش و «آبروش نره» اما این روزا اوضاع خیلی فرق کرده.
تو خیابون که راه می ری ملت اند که راحت و آسوده قلپ قلپ آب معدنی سر می کشنن و تو مترو و اتوبوس لقمه در میارن و می خورن و ...
نمی دونم چی شده؟ چی شده که اینقدر روزه خوری در ملأ عام راحت شده. یعنی ظرف سه چار سال مردم اینقدر عقایدشون عوض شده؟ نظر شما چیه؟ اصلاً بنظرتون روزه خوری ایرادی داره؟

این چه ایمان سستیه که دارید.
شما اگه روزه ایی اثوابت پیش خدا محفوظه
دیگه چرا میخای سر کسایی رو ببری که روزه نیستند؟

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا چرا روزه دارا به روزه ندارا احترام نميذارن؟؟؟ اينه كه گفتن هميشه حق با دارا جماعت هست و ندار بدبخته . خب شما به احترام ما بخوريد چرا ما به احترام شما نخوريم؟؟

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
با بخشی از نظر شما موافقم . مردم آگاهتر شدند. اگر 30-40 سال پیش مردم از روی عادت و با شناخت و معرفت کمتر مناسک دینی رو انجام می دادند امروز جوان ها مسائل رو عمیق تر دنبال می کنند و خالصانه تر و با معرفت و شناخت پایبند آداب دین و روش زندگی خود هستند.

ببخشید،ولی فک کنم سرتون شلوغ بود،بند و با دریافت حقوق و ساندیس رو فراموش کردین! گفتم یاداوری کنم که اضافه کنین! چه دانشجوهایی که تعداد سجده هاشون پاشون رو به دانشگاه واز کرده و چه چوپان هایی که به خاطر دولا راست شدن،امروز سوار ماشین اخرین سیستم میشن و دم از دین و دیانت میزنن!!

میگه روزی پیامبر رفت مسجد،دید یه بابایی داره نماز میخونه و عبادت میکنه!! پیامبر حال میکنه که این بابا،قبل از خودش اومده اینجا.....بعد از ظهر میاد و میبینه که طرف بازم اونجاست ......شب هم به همچنین....بالاخره پیامبر میره ازش میپرسه که شما از اینجا بیرون هم رفتی؟! میگه نه من فقط عبادت میکنم!!
پیامبره میپرسه که اقا،شما اونوقت چطوری خرج زندگی رو تامین میکنی؟!
یارو بر میگرده میگه برادر من ادم با ایمانی نیست!! اون میره کار میکنه و خرج من رو هم میده!!
پیامبر هم میگه که اون از تو با ایمان تره!! ایمان جای خودش، کار و زندگی هم جای خودش!!!

حالا یه سری ادم ها توی این مملکت ما هستن که شغلشون نماز خوندن و فک زدن در مورد دینه!! نمی دونم اگه پیامبر بود چی می گفت به این ادم ها!! ولی خیلی دوست دارم این امام زمان بیاد ببینیم این چیزی میگه یا ایشون هم داشتن کاخ و خدمه و پول و همه چیز رو میذاره بالای سرش و خدا رو فراموش میکنه!!

عبادت کردن،یعنی اینکه زندگیت رو مثل بچه ی ادم انجام بدی و سر وقتش،از خدا هم بابت نعمت هایی که داده و تو برای بدست اوردنشون رفتی از 7 تا 11 شب سه شیفت کار کردی تا به دستش بیاری زحمت کشیدی و معلوم نیست نقش خدا توی بدست اوردنش تشکر کنی!! نه اینکه 24 ساعته بشینی رو خرخره ی مردم و سرمایه ی ملیشون رو حراج کنی که خودت بخوری!! حتی رضا شاه و پسر کودنش هم وقتی داشتن پول نفت رو میخوردن،برا مملکت یه کاری کردن!! لااقل چارتا کارخونه و دانشگاه ساختن! یه خدمتی کردن!! یه اسمی از ایران بالا کشیدن!!!

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه فکر اشتباهی که تو خیلی ها دیدم و تو این تاپیک هم کم نبوده. اینه که بعضی فکر میکنن دلیل اینکه روزه خواری در جمع منع شده به خاطر اینه که (به قول معروف) اونایی که روزه دارن دلشون آب نشه یا اینکه وسوسه نشن و دووم بیارن.:d
اگه اینجوری بود باید مجری برنامه آشپزی رو اعدام میکردن و تبلیغات غذا ها رو جمع میکردن.
در حالی که فلسفه ی این حرف اینه که انجام یه گناه تو جامعه عادی نشه و یه عده بدخواه از این رفتار ما سوءاستفاده نکنن.
خیلی جاها میبینم که این قضیه روزه خواری رو بعضیا اینجور تفسیر میکنن که مردم از دین فاصله گرفتن.مثلا تو فامیل ما هستن کسایی که بعضی از روزها رو روزه میگیرن و اون روزایی که روزه ندارن زیاد رعایت نمیکنن و دلیلشون هم اینه که خیلی ها رعایت نمیکنن و ... . حالا یه عده آدم دشمن دین اینجور آدما رو و اونایی که یه دین الهی دیگه دارن رو با خودشون جمع میبندن و اینجور القا میکنن که جامعه از دین دور شده.
در حالی که تفاوت قدیم با الان فقط اینه که. اون عده ای که قبلا در خلوت این کار رو میکردن تبدیل شدن به کسایی که تو جمع هم این کار رو بکنن.

دو نکته دیگه هم اینکه.
1-در کشور ما با اکثریت مسلمان .انجام کارهایی که از نظر دین گناهه در ملا عام جرمه و غیر قانونیه.و فکر میکنم هر انسان با فرهنگی میدونه که باید به قانون هر کشور احترام گذاشت حتی اگه اون قانون به ضرر ما باشه.(تو کشور های پیشرفته احترام به قانون یه اصل پذیرفته شده هست.)
نمیشه هر کسی هر قانونی رو دوست نداشت انجامش نده. (البته ایرانی جماعت میتونه ).
2-توی این یه ماه که برای همه ی مسلمونا خیلی عزیزو مورد احترامه و بیشتر مردم روزه دارن آیا خیلی سخته که ما برای احترام به دیگران هم که شده یه چیزایی رو رعایت کنیم.
نه به خاطر اینکه قانونه بلکه به خاطر کسایی که روزه دارن.:gol:
در کل فکر نمیکنم هیچ انسان سالمی تو مجلس عزای دیگران (هرچند خیلی احساس شادی کنه).شروع کنه به آواز خوندن و رقصیدن.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
(تو کشور های پیشرفته احترام به قانون یه اصل پذیرفته شده هست.)
البته فکر میکنم حتی شما هم تایید کنین که تو این کشورها،غذا خوردن یا اهنگ گوش کردن یا تی شرت پوشیدن جرم نیست!!که مردم به قانون احترام میذارن!!
سرعت مطمئنه رانندگی کردن،یه قانونه که من نقضش نمیکنم!!
ولی غذا نخوردن؟ یه قانون مسخره هستش که برای شخص من هیچ اهمیتی نداره!! دلیلش هم اینه که اگر کسی روزه گرفته،خوب چیزی نمی خوره!! منم روزه نیستم و الان گشنمه و میخوام برم تو این ساندویچی و یه ساندویچ بزنم!!مثلا وسط کلاس،نیم ساعت استاد استراحت داده و من گشنمه و میخوام یه چیزی بزنم!! چرا باید این ساندویچی تعطیل باشه؟!
این قانون رعایت کردن نداره!!
شما چی فکر میکنی؟! ایا اگر همین فردا،اقایون از خواب بیدار بشن و قانون بذارن که هر کی روزه بود،شل و پلش کنن،شما روزه میگیری یا طبق قانون پیش میری؟!

Metal Guard

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید،ولی فک کنم سرتون شلوغ بود،بند و با دریافت حقوق و ساندیس رو فراموش کردین! گفتم یاداوری کنم که اضافه کنین! چه دانشجوهایی که تعداد سجده هاشون پاشون رو به دانشگاه واز کرده و چه چوپان هایی که به خاطر دولا راست شدن،امروز سوار ماشین اخرین سیستم میشن و دم از دین و دیانت میزنن!!

میگه روزی پیامبر رفت مسجد،دید یه بابایی داره نماز میخونه و عبادت میکنه!! پیامبر حال میکنه که این بابا،قبل از خودش اومده اینجا.....بعد از ظهر میاد و میبینه که طرف بازم اونجاست ......شب هم به همچنین....بالاخره پیامبر میره ازش میپرسه که شما از اینجا بیرون هم رفتی؟! میگه نه من فقط عبادت میکنم!!
پیامبره میپرسه که اقا،شما اونوقت چطوری خرج زندگی رو تامین میکنی؟!
یارو بر میگرده میگه برادر من ادم با ایمانی نیست!! اون میره کار میکنه و خرج من رو هم میده!!
پیامبر هم میگه که اون از تو با ایمان تره!! ایمان جای خودش، کار و زندگی هم جای خودش!!!

حالا یه سری ادم ها توی این مملکت ما هستن که شغلشون نماز خوندن و فک زدن در مورد دینه!! نمی دونم اگه پیامبر بود چی می گفت به این ادم ها!! ولی خیلی دوست دارم این امام زمان بیاد ببینیم این چیزی میگه یا ایشون هم داشتن کاخ و خدمه و پول و همه چیز رو میذاره بالای سرش و خدا رو فراموش میکنه!!

عبادت کردن،یعنی اینکه زندگیت رو مثل بچه ی ادم انجام بدی و سر وقتش،از خدا هم بابت نعمت هایی که داده و تو برای بدست اوردنشون رفتی از 7 تا 11 شب سه شیفت کار کردی تا به دستش بیاری زحمت کشیدی و معلوم نیست نقش خدا توی بدست اوردنش تشکر کنی!! نه اینکه 24 ساعته بشینی رو خرخره ی مردم و سرمایه ی ملیشون رو حراج کنی که خودت بخوری!! حتی رضا شاه و پسر کودنش هم وقتی داشتن پول نفت رو میخوردن،برا مملکت یه کاری کردن!! لااقل چارتا کارخونه و دانشگاه ساختن! یه خدمتی کردن!! یه اسمی از ایران بالا کشیدن!!!

متاسفانه ارتباط پاسخ شما رو به بحث متوجه نشدم.
نمی دونم دلیل این براشفتگی چیه؟!
نتیجه ی افزایش معرفت دینی به هیچ وجه افزایش تعداد سجده ها یا به دید شما دولا راست شدن نیست!
نتیجه ی این معرفت همینه که یک جوون در جامعه ای که از اجتماع بگیر تا رسانه های مختلفش مدام در حال ایجاد شبهه و وسوسه های شیطانی در اعتقاداتش هستند محکم و خالصانه پای ایمانش می ایسته و 30 روز پا روی لذت های دنیایی میذاره تا تسلیم بودن در برابر امر خدا رو نشون بده.
نتیجه ی این معرفت رو تو محرم امام حسین ببینید.
مسلما" یکی از نتایج ایمان واقعی ایجاد روحیه ی تلاش و جهاد در امور زندگی هست. آفتی که قرن ها به خاطر سطحی نگری دینی و به قول شما دولا راست شدن ها و سجده های بدون اخلاص و معرفت اسیرش بودیم همین تن پروری و بی تحرکی مردم بود که خدا رو شکر امروز تعدد نخبه ها و دانشمندان جوان ایرانی به خوبی درمان این بیماری رو نشون میده.
کسی می تونه 3شیفت کار کنه که اهل اخلاق و حلال و حروم باشه.
انسان بی بند و بار و لاییک بنده ی هوی و هوسشه و مثل انگل از زحمت دیگران به ناحق اموراتش رو میگذرونه.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه ارتباط پاسخ شما رو به بحث متوجه نشدم.

ارتباطش اینه که ملت اگر قرار نباشه که از این نماز روزه هاشون پول در بیارن،عمرا انجام نمی دن!!

اکثر ادمایی که من میشناسم،همه یه مشت اسکل بودن که به اندازه ی یه بچه ی 4 ماهه هم شعور ندارن!! ولی به واسطه ی نماز خوندن و ب س یج و خود شیرینی جلو رئیس روسا،شدن صاحب مال و منال و زندگی راحت.....
حالا که دین برای خیلی ها،یه شغله، چرا باید من بهش کوچکترین اعتنایی بکنم وقتی صبح تا شب دارم کار میکنم و با جون کندن خرج زندگیم رو در میارم؟!
در طول سال های گذشته،من به این نتیجه رسیدم که نماز و روزه،به هیچ دردی نمی خوره مگر داشته باشی توی یه اداره استخدام بشی که بتونی از پس سوالای استخدامی بر بیای!!یا مثلا بخوای رئیس مذهبیت رو خر کنی که بهت بیشتری بده!!
تظاهر مذهبی خیلی بیشتره تا ادم هایی که مذهب رو برای خدا دارن و دستوراتش رو انجام میدن!!
اگه شما این میلیون ها بازیگر رو نمی بینی،این دیگه مشکل خودته!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ارتباطش اینه که ملت اگر قرار نباشه که از این نماز روزه هاشون پول در بیارن،عمرا انجام نمی دن!!
اکثر ادمایی که من میشناسم،همه یه مشت اسکل بودن که به اندازه ی یه بچه ی 4 ماهه هم شعور ندارن!! ولی به واسطه ی نماز خوندن و ب س یج و خود شیرینی جلو رئیس روسا،شدن صاحب مال و منال و زندگی راحت.....
حالا که دین برای خیلی ها،یه شغله، چرا باید من بهش کوچکترین اعتنایی بکنم وقتی صبح تا شب دارم کار میکنم و با جون کندن خرج زندگیم رو در میارم؟!
در طول سال های گذشته،من به این نتیجه رسیدم که نماز و روزه،به هیچ دردی نمی خوره مگر داشته باشی توی یه اداره استخدام بشی که بتونی از پس سوالای استخدامی بر بیای!!یا مثلا بخوای رئیس مذهبیت رو خر کنی که بهت بیشتری بده!!
تظاهر مذهبی خیلی بیشتره تا ادم هایی که مذهب رو برای خدا دارن و دستوراتش رو انجام میدن!!
اگه شما این میلیون ها بازیگر رو نمی بینی،این دیگه مشکل خودته!
اعمال دیگران بهانه خوبی برای فرار ما از دستورات نمیشه چون خودمون هم میشیم جزو همونها!

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید ولی فکر میکنم شما دو تا چیز رو یکم اشتباه گرفتید (ارزش های اسلام و ایران)
ارزش زن در فرهنگ ایران خیلی بالا بود و هست اگه کم و کاستی هم توش پیش اومدهبه بعد از اسلام نسبت داده میشه(چون هر کسی هرچیزی که به کم شدن ارزش زن منتج شده رو تو جامعه ی فعلی به اسلام نسبتش میده )
تو اسلام احترام به پدر و مادر خیلی روش تاکیید مستقیم شده ولی صرفا بزرگتر تو فرهنگ ایران تعریف میشه ؛ نقض اون هم ریشه ای فراتر از بحث ها و ارزش های دینی داره و صرفا مخصوص ایران نیست و گریبان خیلی جامعه ها رو گرفته سوای دین و نوع حکومت و ملیت و ...
جای بحث خیلی زیاد هست .
ولی صحبت ما در مورد روزه خواریه ..متاسفانه از طرف سردمداران دین رفتار مناسبی به مردم ارایه نشده وخیلی از حرمت های جامعه از طرف خیلی بالا نشین ها نگه داشته نشده پس جای گله برای ما روزه دارا باقی نمونه که انتظار نگه داشتن حرمتومن رو داشته باشیم .امیدوارم منظورمو گرفته باشید چون
نمیتونم خیلی اینو گسترش بدم چون سی یا سی میشه که اینجا جاش نیست .
موفق باشید:gol:
منطورمن حفظ حرمت زن درحامعه بود نه اونی که شمامدنظرتونه
تا چندسال قبل وقتی درخیابون خانمی موردبی حرمتی به هرشکلی قرارمیگرفت
اقایون اون خانم رومثل ناموس خود میدیدندوبه هرشکل شده ازاو دفاع می کردند
ولی الان نه تنها بی تفاوت شدندبلکه بعضا دربعضی موارد همون کاروانجام میدن
درمورد سیاسی بودن حق باشماست
اگربه نقطه چین درپست قبل من نگاه کنید دقیقا متوجه منظورم خواهیدشدکه چرا نقطه چین گذاشتم
درمورد کرامت زن قبل ازوروداسلام به ایران باهاتون موافقم ولی اسلام رومقصرنمیدونم بلکه مشکل ازسوبرداشت های ما ازدین اسلام هست

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته فکر ميکنم حتي شما هم تاييد کنين که تو اين کشورها،غذا خوردن يا اهنگ گوش کردن يا تي شرت پوشيدن جرم نيست!!که مردم به قانون احترام ميذارن!!
سرعت مطمئنه رانندگي کردن،يه قانونه که من نقضش نميکنم!!

براي اطلاع شما :در همين کشورهاي مدافع حقوق بشر و آزادي .قانون منع حجاب وجود داره .و اونهايي که ميخوان اعتقادشون رو حفظ کنن حق تحصيل ندارند.يه نمونه ي گويا برات زدم که بحثي نمونه...
شما بايه سرچ کوچيک ميتوني نمونه هاي زيادي از قوانین عجیب هر کشوري رو پيدا کني که با جريمه هاي سنگين همراهه .
و ميدوني فرقش با ايران چيه: اينکه اونا هر قانوني رو تصويب کنن حتما اجراش ميکنن.نه مثل ما که فقط در حد حرفه.

در کل حرف من اینه :وقتی ما انتخاب قوانين رو حق خودمون بدونيم هيچ قانوني از دست ما در امان نيست و هرج و مرج رو در جامعه به دنبال داره.
يکي ديرش شده از چراغ رد ميشه .يکي سواد نداره يه مدرک ميخره .يکي قانون ماليات رو دوست نداره .خوب ماليات نميده و هزاران نمونه ديگه...

ولي غذا نخوردن؟ يه قانون مسخره هستش که براي شخص من هيچ اهميتي نداره!!
فکر کنم من هرچي بگم شما باز حرف خودتو بزني.

شما چي فکر ميکني؟! ايا اگر همين فردا،اقايون از خواب بيدار بشن و قانون بذارن که هر کي روزه بود،شل و پلش کنن،شما روزه ميگيري يا طبق قانون پيش ميري؟!
و نظرم درباره ی سوالت:هر کسي بر خلاف قوانين عمل کنه بايد عواقبش رو هم بپذيره.
رضاشاه منع حجاب رو قانون کرد.اونايي که رو حفظ حجابشون پافشاري کردن سالها تو خونشون موندن و سختي کشيدن.
پسرش حکومت نظامي کرد .مردم ريختن تو خيابونا و شهيد دادن.
اگه يه روزي به خاطر دينم جلوي قانون وايسم ارزش شل و پل شدن رو داره.

• Like
واکنش ها: Sarp