رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال! ببینم کی زودتر جواب میده ها! فقط با منبع باشه لطفا!
اهمیت مسجد جامع نایین در چیست؟
درب منبت کاری شده
ایوان منبت کاری شده
محراب منبت کاری شده
ستون منبت کاری شده

با سلام ........

با مطالعه ای که الان در اینترنت داشتم .........

بیشتر اشاره به محراب و ستون های ...........اون شده ............. که در مطالب به خاطر تنوع ستونها و موارد عنوان شده دیگر............... پاسخ به ستونها بیشتر نزدیکه ....................

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با سلام ........

با مطالعه ای که الان در اینترنت داشتم .........

بیشتر اشاره به محراب و ستون های ...........اون شده ............. که در مطالب به خاطر تنوع ستونها و موارد عنوان شده دیگر............... پاسخ به ستونها بیشتر نزدیکه ....................

فك كنم تو كتاب كياني درب اون مطرح شده!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

با سلام .........

مهندس جان ............عرض کنم ...........بایستی اون مسجد دیگری در نایین باشه به نام سید محمدیه ........ که به درب منبت کاری شدش معروفه

[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]مسجد سيد محمديه[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]
[/FONT][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]اين مسجد يكي ار قديمي ترين مساجد نايين و حتي ايران است كه در محله پادرخت محمديه با فاصله 200 متري از مركز محمديه قرار دارد.[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif] اين مسجد احتمالا متعلق به دوره صفويه بوده و از ويژگي هاي آن وجود گنبدي زيبا و درب منبت كاري شده ي بسيار زيبا و نفيس به تاريخ 997 هجري مي باشد.

[/FONT]

76342f77-7e5b-40ac-a30b-7c0036d4e772.jpg

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز

جواب تست همینه که گفتی اما الان تو کتاب کیانی نگاه کردم چیزی ندیدم کجاشه؟
تومتن کتابا طبق گفته دوستمونrahpardaz بیشتر از محراب و ستون گفته شده برا همینشک دارم میخوام مطمئن شم

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
جواب تست همینه که گفتی اما الان تو کتاب کیانی نگاه کردم چیزی ندیدم کجاشه؟
تومتن کتابا طبق گفته دوستمونrahpardaz بیشتر از محراب و ستون گفته شده برا همینشک دارم میخوام مطمئن شم

کتاب تاریخ هنر معماری ایران در دوره اسلامی
محمد یوسف کیانی
صفجه 43 ، پایین صفحه ;)
(البته فقط توی این کتاب نوشته، کتابهای دیگه از گچبری محراب و ستون گفتن!)
(یک جور دیگه هم میشه به تست جواب داد اینکه منبت کاری مربوط به چوب میشه ، در قدیم هم در از چوب بوده (یا پنجره) ، جاهای دیگه از گچبری و کاشی و ... استفاده می کردند:))

آخرین ویرایش:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شروع کاربندی از چه دوره ایه و کدوم بنا؟؟؟
پیرنیا شروعشو از یزد میدونه ، دکتر مندین از دوره تیموری تو و ویکی پدیا زده اولین بار در مسجد جامع نایین؟:surprised::eek::w22::w22:
سوال دوم :جدایی مناره ها از ایوان رو متدین گفته از دوره تیموری نمونه ایم که آورده مدرسه شیردر در میدان ریگستان.من چیزی متوجه نشدم:confused:

آخرین ویرایش:

imah

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیرنیا شروعشو از یزد میدونه ، دکتر مندین از دوره تیموری تو و ویکی پدیا زده اولین بار در مسجد جامع نایین؟:surprised::eek::w22::w22:
نمونه كامل كاربندي را در قرن چهارم هجري در گنبد مقصوره‌ مسجد جامع نایین مي‌بينيم . در قرن سوم هجري در مسجد جامع شيراز به نمونه‌اي بر مي‌خوريم كه اگرچه كاربندي نيست ولي شباهت كاملي به كاربندي دارد و مقدمه‌اي است براي آغاز كاربندي .

فرم تپکانه (طاق بندی) را هم که مقدمه‌ای برای ‌آغاز کاربندی است در قرن سوم هجری در مقبره امیر اسماعیل سامانی در بخارا می‌بینیم . از نمونه‌های کاربندی در قرن پنجم می‌توان کاربندی شبستان شرقی گنبد خواجه نظام الملک مسجد جامع در اصفهان نام برد .

به قسمت هایی ک برجسته کردم دقت کنید
اینو هم مطالعه کنید
مشاهده پیوست JFAUP296801360960200.pdf

آخرین ویرایش:

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال دوم :جدایی مناره ها از ایوان رو متدین گفته از دوره تیموری نمونه ایم که آورده مدرسه شیردر در میدان ریگستان.من چیزی متوجه نشدم:confused:
يه پيشنهاد، اصلن به ويكى پديا واسه اطلاعات دقيق معمارى تكيه نكنيد، چون يه سايت كاربر محوره و آدما مطالبو مى ذارن توش، اشتباهاتش مى تونه خيلى زياد باشه، خصوصن ويكى پدياى فارسى، چون اگه هم دقت كنين، منابعى كه براى هر مدخل فارسى هست خيلى كم و نا كامله. :smile:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

نمونه كامل كاربندي را در قرن چهارم هجري در گنبد مقصوره‌ مسجد جامع نایین مي‌بينيم . در قرن سوم هجري در مسجد جامع شيراز به نمونه‌اي بر مي‌خوريم كه اگرچه كاربندي نيست ولي شباهت كاملي به كاربندي دارد و مقدمه‌اي است براي آغاز كاربندي .

فرم تپکانه (طاق بندی) را هم که مقدمه‌ای برای ‌آغاز کاربندی است در قرن سوم هجری در مقبره امیر اسماعیل سامانی در بخارا می‌بینیم . از نمونه‌های کاربندی در قرن پنجم می‌توان کاربندی شبستان شرقی گنبد خواجه نظام الملک مسجد جامع در اصفهان نام برد .

يه پيشنهاد، اصلن به ويكى پديا واسه اطلاعات دقيق معمارى تكيه نكنيد، چون يه سايت كاربر محوره و آدما مطالبو مى ذارن توش، اشتباهاتش مى تونه خيلى زياد باشه، خصوصن ويكى پدياى فارسى، چون اگه هم دقت كنين، منابعى كه براى هر مدخل فارسى هست خيلى كم و نا كامله. :smile:
مرسی تو معماری اسلامی به نظر من اولویت با دکتر متدینه ولی چون جزوه اش کم کیفیته میپرسم شاید تو منابع دیگم آورده شده باشه که به یقین برسم

imah

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی تو معماری اسلامی به نظر من اولویت با دکتر متدینه ولی چون جزوه اش کم کیفیته میپرسم شاید تو منابع دیگم آورده شده باشه که به یقین برسم
ی ضمیمه اضافه کردم ب پستم...بخونش

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز

اینو هم مطالعه کنید
مشاهده پیوست 178586

چقدر خوبه اين مقاله! مرسيييييييييييييييييى!:w27:

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز

سوال اول رو که Imah جان جواب دادن، منبع معتبرش هم (که مقاله ای هم که گذاشتن از اون استخراج کرده) کتاب هندسه در معماری بزرگمهری هست

سوال دوم :
در قدیم مناره ها کارکرد های مختلفی داشته یکیش این بوده که برای نگاه داشتن ایوان های بلند به جای پشت بند می تونستند از مناره استفاده کنند و می کردند
اما از دوره تیموری به بعد عملکرد مناره و ایوان مستقل میشه یعنی دیگه مناره به عنوان پشتبند عمل نمی کنه و به شکل یک عنصر کنار ایوان (چسبیده به اون یا جدا از اون) قرار می گیره

rigestan.jpg

آخرین ویرایش:

n.b1987

عضو جدید
دوستان شما توضيحات بيشترى راجع به
نف nef
تراوه teravee
و ترانسپت transept
كه درجزوه استاد متدين هست دارين؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
دوستان شما توضيحات بيشترى راجع به
نف nef
تراوه teravee
و ترانسپت transept
كه درجزوه استاد متدين هست دارين؟

جزوه ی متدین چه چیزایی رو گفته !! :surprised::eek:
واجب شد یه دور بخونم ! :surprised:

نف : قسمت اصلی کلیسا که مردم میشینن، و یک دید مرکزی داره به محراب روبرو
قسمت رنگی در تصویر زیر:
nef.JPG

تراوه : در معماری رمانسک و گوتیک، به هر سلول در شبستان که توسط 4 پایه محدود می شده و بالاش با تاق بسته می شده گفته می شه
(مثل تاق های چهار بخشی ما که هر سلولش میشه مدول تاق)
(در تصویر بالا هر مستطیل بخش اصلی یا نف رو تراوه می گن)

ترانسپت : به محور عرضی کلیسا که محور طولی رو قطع می کنه و شکل چلیپا در پلان کلیسا رو به وجود میاره
قسمت پررنگ شده در تصویر زیر:
transept.JPG

sara_slash1

عضو جدید
کاربر ممتاز

قسمت رنگی در تصویر زیر:
مشاهده پیوست 178644

تراوه : در معماری رمانسک و گوتیک، به هر سلول در شبستان که توسط 4 پایه محدود می شده و بالاش با تاق بسته می شده گفته می شه

ترانسپت : به محور عرضی کلیسا که محور طولی رو قطع می کنه و شکل چلیپا در پلان کلیسا رو به وجود میاره
مشاهده پیوست 178643

از رو چه کتابی اینارو حوندی؟
اسمش با نویسندشو میگی لطفا:surprised:

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من يه مشكل مسخره دارم، بهم نخندينا! ولى اسامى رو تو كتاب بانى مسعود يه جور نوشته، تو زارعى يه جور، كدوم درست تره؟ و مثل كدوم سوال مياد؟ چون آدم موقع حفظ كردن قاطى مى كنه هى... :w20:

n.b1987

عضو جدید

قسمت رنگی در تصویر زیر:
مشاهده پیوست 178644

مشاهده پیوست 178643

IMG_2361.jpg
IMG_2362.jpg این دو صفحه یه چیزایی رو راجع بهشون گفته یه ذره جزیی تره..

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
از رو چه کتابی اینارو حوندی؟
اسمش با نویسندشو میگی لطفا:surprised:

ببخشید دیگه نرفتم کتابا رو نگاه کنم تو اینترنت سرچ کردم (سایت های خارجی)
البته کلماتی که ایشون گفتن فرانسویه یعنی مثلا انگلسی nef میشه nave
توی اینترنت اطلاعات خوبی هست شاید موثق نباشه ولی خیلیاشون درسته و کمک می کنه (منظورم بیشتر سایت های خارجی است)

بچه ها من يه مشكل مسخره دارم، بهم نخندينا! ولى اسامى رو تو كتاب بانى مسعود يه جور نوشته، تو زارعى يه جور، كدوم درست تره؟ و مثل كدوم سوال مياد؟ چون آدم موقع حفظ كردن قاطى مى كنه هى... :w20:

آره منم همینچوریم میدونی چرا؟ جون کلمه انگلیسی بوده هر کی یه جور تلفط کرده!
مثل detail که یکی میگه دیتایل یکی میگه دیتیل یکی می گه دتایل!!
(نمی دونم کدوم کتاب بهتره چون هر دو به عنوان منبع گقته شده)

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

به نطرم فصلای مشترکشو با هم بخونین ارگ سارگون رو تو بانی مسعود شروکین گفتن:D که میتونه آدمو به اشنباه بندازه..تو غرب قبادیان و از زمان و معماری و بانی مسعود به وفوره اینا......................

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نطرم فصلای مشترکشو با هم بخونین ارگ سارگون رو تو بانی مسعود شروکین گفتن:D که میتونه آدمو به اشنباه بندازه..تو غرب قبادیان و از زمان و معماری و بانی مسعود به وفوره اینا......................
فكر كنم بانى مسعود فضايى خونده اينارو! امروز تازه داشتم مى خوندمش بعد راجع به تمدنى به اسم موكناى نوشته بود، با خودم مى گفتم عجب، اين چقد مطالب جديدتر داره، نگو همون ميسنى ها منظورش بوده!!!!! :w15:
پيشنهاد خوبيه!

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 178661
مشاهده پیوست 178663 این دو صفحه یه چیزایی رو راجع بهشون گفته یه ذره جزیی تره..
تو نقشه هايى كه تو كتاب زارعى هست هم، اگه دقت كنى روى مقاطع نوشته اسماشونو، مثلن همون nave اينارو، به نظرم چند نمونه كليسا رو رو نوشته هاى نقشه هاش دقيق شو، خيلياشو بهتر مى فهمى.

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید دیگه نرفتم کتابا رو نگاه کنم تو اینترنت سرچ کردم (سایت های خارجی)
البته کلماتی که ایشون گفتن فرانسویه یعنی مثلا انگلسی nef میشه nave
توی اینترنت اطلاعات خوبی هست شاید موثق نباشه ولی خیلیاشون درسته و کمک می کنه (منظورم بیشتر سایت های خارجی است)

خدا تو رو واسه ما نگه داره مريم جون! :w40:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی محض رضای خدا بگه کعبه زرتشت کدومه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پیرنیا ص 63 سه تا هکس گذاشته گفته اینه جالب اینجاست زارعی ازش نقل قول گرفته و گفته این مقبره کمبوجیه س؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من میگم پیرنیای مرحوم راس گفته شما چی؟؟؟؟

shahmirzadi

عضو جدید
من اسلامیو تموم کردم.هاا متدبن جان هم موندن.عسگری و سبک شناسی تموم شده.تست یزنم! ذوباره بخونم.لدفن چنتا ایده بدین بهم.الان برم دور ه اش کنم یا برم جهانو شرو کنم؟
بعدم بانی کسعودو از منابعم خط زدم .خیلی کاره اشتباهیه؟

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من اسلامیو تموم کردم.هاا متدبن جان هم موندن.عسگری و سبک شناسی تموم شده.تست یزنم! ذوباره بخونم.لدفن چنتا ایده بدین بهم.الان برم دور ه اش کنم یا برم جهانو شرو کنم؟
بعدم بانی کسعودو از منابعم خط زدم .خیلی کاره اشتباهیه؟

بانی مسعود واجبههههههههههه . اگه وقت نداری جهانشو نخون فقط معاصر. من پارسال نخوندمش خیلی ضرر کردم . چرا تاریخ هارو با هم پیش نمیبری؟

shahmirzadi

عضو جدید
بانی مسعود واجبههههههههههه . اگه وقت نداری جهانشو نخون فقط معاصر. من پارسال نخوندمش خیلی ضرر کردم . چرا تاریخ هارو با هم پیش نمیبری؟

اخه میترسم به همه شون نرسم واسه همین اول اسلامیو خوندم .بعدم تا پایانه آذر به هرکدومشون برسم.بانی مسعود دوتا کتاب داره؟ :cry:ینی کلن جهانو نخونم.؟ حتی زارعی؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
یکی محض رضای خدا بگه کعبه زرتشت کدومه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پیرنیا ص 63 سه تا هکس گذاشته گفته اینه جالب اینجاست زارعی ازش نقل قول گرفته و گفته این مقبره کمبوجیه س؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من میگم پیرنیای مرحوم راس گفته شما چی؟؟؟؟

پست چند صقحه ی پیش منو خوندی راحع به این دو تا؟
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-ارشد-معماری?p=6988879&viewfull=1#post6988879
با تمام احترامی که برای آقای پیرنیا و آقای معماریان قائلم باید بگم مقبره کمبوجیه (زندان سلیمان) است
(به نظر من)

http://www.makanbin.com/fars/place/مقبره-کمبوجیه-پاسارگاد-زندان-سلیمان/

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان من در مورد این که اولین مناره تو کدوم مسجد بوده به مشکل برخوردم یعنی این مسجد سیراف میتونه جواب درست باشه عایا؟؟؟؟؟؟؟؟؟