رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
تناسب طلایی

تناسب طلایی

ببخشید که دیر شد :confused:
یک مقاله براتون می زارم که خلاصه در مورد هندسه توضیح داده :
خوبه این عناوین رو مطالعه کنید:

- نسبت زرین
- هندسه مقدس در معماری ایرانی
- هندسه مقدس در الگوها
- ایده های افلاطونی در الگوهای معماری ایرانی
- تحلیل هندسی بناهای تاریخی (تخت جمشید و ...)
- رابطه بین هندسه و ویژگی های سازه ای
...........

مشاهده پیوست tanasobate talaii.pdf

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
پنج ضلعی و هندسه حاصل از آن

پنج ضلعی و هندسه حاصل از آن

شالوده های هندسی زیرنقش طرح بناها بیش از هر چیز بر شکل های پنج ضلعی و ترکیبات آنها استوارند و در میان این شکل ها پنج ضلعی منتظم نقش اصلی را ایفا می کند. دلیل یا دلایل این عطف توجه به پنج ضلعی منتظم در معماری اسلامی را نمی دانیم و اشاراتی هم که در منابع تمدن های دیگر به اهمیت این شکل وجود دارد نمی تواند علت استفاده از پنج ضلعی در این معماری را توضیح دهد. اما همین قدر می توان گفت که این شکل, نسبت به شکل های دیگر امکانات بیشتر و متنوع تری دارد. اگر مثلث, مربع یا شش ضلعی و هشت ضلعی در توسعه یا تقسیم درونی خود به تناسب های ساده و یکسانی می رسند, پنج ضلعی, چه در تقسیم درونی و چه در گسترش بیرونی, ترکیب ها و اندازه های متفاوت و تناسب های متنوعی را می آفریند که در عین کثرت به هم وابسته اند و ریشه مشترکی دارند. به این ترتیب انتخاب پنج ضلعی به عنوان شکل اصلی هندسه پنهان, فارغ از معانی خاضی که ممکن است این شکل در ذهن معمار داشته باشد و ما از آن مطلع نیستیم, به مهندس معمار این فرصت را می دهد که هم طرح را در قالب کلی هندسه منظمی قرار دهد و هم در گزینش شکل ها و ابعاد و تناسب های مطلوب خود محدودیتی نداشته باشد. با توجه به اهمیتی که پنج ضلعی و هندسه حاصل از آن در این بررسی ها یافته است.

توضیح بیشتر در مورد 5 ضلعی:

مشاهده پیوست 5zeli.rar

بررسی این هندسه در بناهای مختلف از جمله :
پلان مدرسه غیاثیه خرگرد, مقطع گنبد تاج الملکی مسحد جامع اصفهان, نمای مقبره شیخ احمد جام, نمای ورودی مسجد شیخ لطف الله, پلان مسجد شاه اصفهان

مشاهده پیوست Masadigh.rar

منبع : کتاب خشت و خیال: شرح معماری اسلامی ایران (نویسندگان : کامبیز نوایی, کامبیز حاجی قاسمی)(انتشارات سروش)

(بابت کیفیت عکس ها هم به بزرگی خودتون ببخشید :smile:)

sorooshalish

عضو جدید
بچه ها یه سری تست می خوام از تاریخ که از اعتبار علمی خوبی برخوردار باشه(ترجیحا کنکورهای ارشد سالهای قبل) تا ببینم اصلا چه جوری این درسو باید خوند؟از کجا می تونم تهیه کنم؟؟؟؟

معمارباشی

عضو جدید
بچه ها یه سری تست می خوام از تاریخ که از اعتبار علمی خوبی برخوردار باشه(ترجیحا کنکورهای ارشد سالهای قبل) تا ببینم اصلا چه جوری این درسو باید خوند؟از کجا می تونم تهیه کنم؟؟؟؟
کتاب تست عصر کنکاش یا مرکز معماری ... هر دو خوبند

sorooshalish

عضو جدید
مثلا تو کتاب بانی مسعود پلان و نمای ساختمون رو باید اسمشو حفظ کنیم با اسم سازندش و ویژگی های مورد استفاده؟(مثلا شکل پلان و نمای کاخ ضیافت ایگنو جونز و با این که از پالادیو و معماری روم الهام گرفته؟یا این که ریچارد بویل در طرح ساختمان سالن اجتماعات از معابد یونان الهام گرفته؟یا این که ساختمون کدلستن رو رابرت ادم طراحی کرد.اینا رو باید حفظ کنیم؟خیلی سخته!!!!:mad:)

آخرین ویرایش:

sorooshalish

عضو جدید
بچه ها این کتاب از زمان و معماری منوچهر مزینی چه جوریاست؟کسی میدونه؟تو ایوان خانه گفته که برا معاصر بانی مسعود و قبادیان و این کتابو بخونید.

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها سلام، کسی می تونه یه منبع خلاصه و گویا بهم معرفی کنه که انواع تاق ها و گوشه سازیا و کلن اصطلاحات فنی ای که توی بحثای تاریخ استفاده می شه رو توضیح داده باشه؟ من خیلی گیر دارم سر این موضوع.:confused:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها سلام، کسی می تونه یه منبع خلاصه و گویا بهم معرفی کنه که انواع تاق ها و گوشه سازیا و کلن اصطلاحات فنی ای که توی بحثای تاریخ استفاده می شه رو توضیح داده باشه؟ من خیلی گیر دارم سر این موضوع.:confused:
درک عمومی عسگری

mehraz87

عضو جدید
جزوه معماری اسلامی نسیم عسگری خوبه.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سبک عباسی و عربی همون شبستانیه؟؟؟؟
اینا هم ببینین درسته :
اولین بنای چهار ایوانی کاخ آشور
اولین بنای چهار ایوانی بعد از اسلام مدرسه بوده و نه مسجد (مدرسه غیاثیه خرجرد)
اولین مسجد چهار ایوانی =مسجد جامع زواره

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا هم ببینین درسته :

مگه اولین بنای چار ایوانی بعد از اسلام کاخ لشگری بازار نیست؟

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مگه اولین بنای چار ایوانی بعد از اسلام کاخ لشگری بازار نیست؟
خب منم به همین خاطر پرسیدم(چون خودمم شک داشتم )........آندره گدار میگه مدرسه غیاثیه هستش...........شما منبعتونو میشه ذکر کنین..............

archisal

کاربر بیش فعال
سلام
من خوندم این کتابو. مفیده اما سطحش یه خورده بالاس. مثل بقیه کتابای معماری جهان و غربه. البته همه مطالبو توش آورده. باید چند بار بخونیش. با یه بار خوندن فایده نداره.

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
اینا هم ببینین درسته :

مساجد عربی:
محصوره مستطیل شکلی است که دارای یک حیاط باز و در طرف قبله دارای یک فضای سرپوشیده است. نمازخانه یا شبستان یا شامل چند ردیف ستون می شود که سقفی مسطح را برپا داشته اند و یا دارای طاق بندی هایی است که بام شیب داری را نگه می دارند. تاکید بر ردیف ستونها ی منظم نزدیک به هم موجب شد که این نوع مساجد را به نام «شبستان ستوندار hypostyle» بنامند. ....

سبک عباسی : چون شدت آفتاب خیلی زیاد بود و فقط یک سمت رواق داشت تصمیم گرفتن این رواق رو در سه جبهه دیگه هم ادامه بدن تا سایه اندازی مناسبی داشته باشه, می تونسته عمق زیادی هم داشته باشه (تا سه یا حتی پهار فرش انداز) یک مقدار هم شیوه صف بندی طاف ها تغییر کرد که باعث تنوع بشه (در کل در این زمان، فضای سرپوشیده گسترش پیدا کرد)

منبع : (کتاب معماری اسلامی روبرت هیلن برند, ترجمه دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی)

اولین بنای چهار ایوانی قبل از اسلام : کاخ آشور
اولین بنای چهار ایوانی بعد از اسلام (غیر مذهبی) : کاخ لشکری بازار در افغانستان
اولین مدرسه چهار ایوانی بعد از اسلام (بنای مذهبی) : مدرسه غیاثیه خرگرد
اولین مسجد چهار ایوانی : مسجد جامع زواره

(توضیح : کاخ لشکری حدودا به دوره ی سلجوقی بر می گرده ولی مدرسه غیاثیه به دوری تیموری (سلجوقیان قبل از تیموریان بوده) ولی کاخ یک بنای غیر مذهبی هست و مدرسه یک بنای مذهبی محسوب میشه)

(شرمنده یادم نمیاد توی کدوم کتابها بود ولی توی آرشیو این باشگاه بچه ها نوشته بودن جزوه متدین!)

آخرین ویرایش:

مهسا 67

عضو جدید
سلام
من خوندم این کتابو. مفیده اما سطحش یه خورده بالاس. مثل بقیه کتابای معماری جهان و غربه. البته همه مطالبو توش آورده. باید چند بار بخونیش. با یه بار خوندن فایده نداره.
ببخشید. کودوم کتاب؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها مقبره عرب عطا سامانیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کسی عکسی از بنا نداره؟؟؟

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
بچه ها مقبره عرب عطا سامانیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کسی عکسی از بنا نداره؟؟؟

برات نگاه کردم
ساختش مربوط به سال 367 هجری میشه (تیم, ازبکستان) که هم زمان با سامانیانه ولی مربوط به سلسله قراخانی هست که اونجا ساکن بودن (یک نژاد ترکی بودن)
جزو مقابر مربع شکلی هست که روش گنبد قرار گرفته و تزئیناتی مثل آجر کاری و مقرنس داره
عکس هایی که ازش بود اینهاست:
شماره 5/67 مربوط به سردرشه و 5/79 فکر کنم مقطعش باشه و 5/57 سه بعدیش, بقیه تصاویر مربوط به مقابر دیگه میشه:

IMG_2069.jpg IMG_2071.jpg

منبع : معماری اسلامی (روبرت هیلن برند, ترجمه دکتر باقر آیت الله شیرازی)

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز اینا رو از چه منبعی میخونی؟
جزوه متدین 1..کیفیتش پایینه ولی پر توش نکته س
نکته »دوره خشت (خراسانی)
دوره آجر (آل بویه ، سلجوقی ، رازی)
دوره گچ (آذری و مغولها ) چرا پارتی یا ساسانی رو نگفتن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوره کاشی (اصفهانی)

آخرین ویرایش:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها من دارم جزوه 1 متدین (همون بی کیفیت رو میخونم ) اونم با چه زحمتی ولی خب ارزششو داره........الان یه سوال از همون جزوه :صقحه 36 یه جاییش نگرفته اونم اینه:سلجوقی ها توانستند بناهای با دوامی بسازند این دوران را میتوان دورانبنامییم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها من دارم جزوه 1 متدین (همون بی کیفیت رو میخونم ) اونم با چه زحمتی ولی خب ارزششو داره........الان یه سوال از همون جزوه :صقحه 36 یه جاییش نگرفته اونم اینه:سلجوقی ها توانستند بناهای با دوامی بسازند این دوران را میتوان دورانبنامییم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من یه جزوه از متدین دارم دست نویس 70 صفحه اما همچین چیزی تو این صفحش نبود....نکنه مال من با مال شما فرق داره:razz:

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
نکته »دوره خشت (خراسانی)
دوره کاشی (اصفهانی)

نمی دونم چرا نگفتن!
«پیشینه گچ بری نیز در ایران بسیار کهن است. در کاوش های انجام شده در هفت تپه خوزستان, آثار گچبری مربوط به دوران ایلامی (هزاره دوم پیش از میلاد) به دست آمده است. آثار گچبری باقی مانده از دوران ماد و هخامنشی و اشکانی بسیار ساده و گاه به صورت ترکیبی یا تلفیقی است. اما در دوران ساسانی این هنر به اوج اعتلا خود می رسد و تکنیک ها و روش هایی خاص برای اجرای آن به کار گرفته می شود.

منبع : کتاب آمود های ایرانی

فکر کنم دوران هنری آجر در معماری مان بدانیم. (اوج آجر, شکوه آحر, هزار تا چیز میشه:d)

من یه جزوه از متدین دارم دست نویس 70 صفحه اما همچین چیزی تو این صفحش نبود....نکنه مال من با مال شما فرق داره:razz:

جزوه ای که ایشون میگن متدین 1 هست :
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...اری**/page22?p=5627412&viewfull=1#post5627412

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نکته »دوره خشت (خراسانی)
دوره کاشی (اصفهانی)
متوجه شدم اینا برای بعد از اسلامه واسه همین پارتی و ساسانی رو نگفتن

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها کاخ هترا مگه تو نقشه سه تا ایوان نداره؟؟؟؟؟؟؟؟چرا نسیم عسگری میگه یک ایوانیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

imah

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها کاخ هترا مگه تو نقشه سه تا ایوان نداره؟؟؟؟؟؟؟؟چرا نسیم عسگری میگه یک ایوانیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کاخ هترا : نمای این بنا دارای دو ایوان بزرگ است که از قطعات بزرگ سنگ ساخته شده اند.
(سبک شناسی)
نقشه رو ک نگاه کنی دو تا نمای شبیه هم داره و یکی متفاوته
اون دو تا توی نما ظاهر میشن و یکیشون خیلی کوچیکتره شاید منظورش اون بوده (سومی) که ب یک اتاق خلفی متصل شده و اون رو جزو اون دونمای یکسان ک طاق آهنگ بلند هم دارن نگفته

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاخ هترا : نمای این بنا دارای دو ایوان بزرگ است که از قطعات بزرگ سنگ ساخته شده اند.
(سبک شناسی)
نقشه رو ک نگاه کنی دو تا نمای شبیه هم داره و یکی متفاوته
اون دو تا توی نما ظاهر میشن و یکیشون خیلی کوچیکتره شاید منظورش اون بوده (سومی) که ب یک اتاق خلفی متصل شده و اون رو جزو اون دونمای یکسان ک طاق آهنگ بلند هم دارن نگفته
مسی inna
من پیرنیا رو هم دیدم عکسشم چن بار زیر و رو کردم ولی نمیدونم چرا میگه یک ایوانی؟؟؟؟؟؟؟به نطرت برای این نیس که همشون به موازات همن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

imah

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسی inna
من پیرنیا رو هم دیدم عکسشم چن بار زیر و رو کردم ولی نمیدونم چرا میگه یک ایوانی؟؟؟؟؟؟؟به نطرت برای این نیس که همشون به موازات همن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه
پشت ایوان اول رو از تو نقشه ببین
ب ی اتاق ختم میشه ک پوشش گنبددار داره
من فکر میکنم چون یک ایوان هست ک ب گنبد ختم شده ب این دلیل بهش تک ایوانی گفته
و چون 3 جهت دگ هیچ ایوانی نیس