تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
این جدول اطلاعات فنی قطعه در سالیدورک هست که شامل نام ماده یا مواد قطعه کار ، مقیاس نقشه ، نام نقشه ،تلرانس ، وزن قطعه و علائم اختصاری مثل صافی سطح یا سطح ماشینکاری شده و از این قبیل اطلاعات می باشد.
کتیا هم این جدول را داره اما کمی متفاوت
درسته این جدول رو از سالید گرفتم
اگه وقت دارید میشه دونه دونه مشخصات رو با هم چک کنیم؟

mech.shima

کاربر ممتاز
دونه دونه !!! باشه تا جایی که بلدم من زیاد به سالید مسلط نیستم

منم همینطور اما این جدولش رو احتیاج دارم و چون کارم حساسه بخاطر این میخواستم کسی که اطلاعاتش قوی تر باشه اهنماییم کنه
خب شروع کنید

mansour71

عضو جدید
منم همینطور اما این جدولش رو احتیاج دارم و چون کارم حساسه بخاطر این میخواستم کسی که اطلاعاتش قوی تر باشه اهنماییم کنه
خب شروع کنید

حساس ؟؟؟؟؟؟ خیره انشالله که میخواهید اورانیوم غنی سازی کنید.
خب پایین نقشه سمت راست A1 نشان دهنده نوع کاغذ نقشه است که میتوان انواع کاغذ را استفاده کرد مثل A2,A3,A4 با استانداردهای مختلف
DWG NO نام فایلی است که آن را اجرا کردین
TITLE میتونید یه تیتر اضافه کنید
MATERIAL نوع ماده یا مواد قطعه رو می تونید وارد کنید
WEIGHT وزن اون ماده
DATE تاریخ
SIG NATURE فکر کنم علامت مربوط به ماشینکاری و زبری و صافی سطح باشه ! مطمئنم نیستم
SCAL مقیاس نقشه است
بسه دیگه !!!
با اینا کارت راه میوفته

mech.shima

کاربر ممتاز
حساس ؟؟؟؟؟؟ خیره انشالله که میخواهید اورانیوم غنی سازی کنید.
خب پایین نقشه سمت راست A1 نشان دهنده نوع کاغذ نقشه است که میتوان انواع کاغذ را استفاده کرد مثل A2,A3,A4 با استانداردهای مختلف
DWG NO نام فایلی است که آن را اجرا کردین
TITLE میتونید یه تیتر اضافه کنید
MATERIAL نوع ماده یا مواد قطعه رو می تونید وارد کنید
WEIGHT وزن اون ماده
DATE تاریخ
SIG NATURE فکر کنم علامت مربوط به ماشینکاری و زبری و صافی سطح باشه ! مطمئنم نیستم
SCAL مقیاس نقشه است
بسه دیگه !!!
با اینا کارت راه میوفته

وای نه پس بقیه شون چی؟
همه رو باید پر کنم واسه غنی سازیه:cool:

mech.shima

کاربر ممتاز
TOLERANCE تلرانس نقشه
DIMEN ARE IN MILIMETER فاصله به میلیمتر
BREAK SHarp فکر کنم مربوط به جاهای برش خورده و نوک تیز باشد.
خسته نباشم !!!!!!!

خسته نباشید:redface:
ولی پسQA
MFG
APPVD
CHKD
اینارو هم میشه بگید لطفا

mech.shima

کاربر ممتاز
وای من از خستگی دارم بیهوش میشم
اگه بتونید بقیه مشخصات رو هم بگید عالی میشه و کلی جای تشکر داره
من فقط تا فردا شب برای تموم شدن کارم وقت دارم
قعلا شبتون خوش
خیلی ممنونم;)

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
خسته نباشید:redface:
ولی پسQA
MFG
APPVD
CHKD
اینارو هم میشه بگید لطفا
draw نام کسی که نقشه رو کشیده
check نام کسی که تقشه رو چک و بررسی کرده
approved نام کسیه که نقشه رو تایید نهایی کرده
به همراه امضا و تاریخ
اون دوتای دیگه رو نمیدونم

mech.shima

کاربر ممتاز
draw نام کسی که نقشه رو کشیده
check نام کسی که تقشه رو چک و بررسی کرده
approved نام کسیه که نقشه رو تایید نهایی کرده
به همراه امضا و تاریخ
اون دوتای دیگه رو نمیدونم

سلام
خیلی ممنونم
یه سوال:
میشه قطعه طراحی شده رو از سالید به کتیا منتقل کرد؟
و اینکه کتیا همچین جدولی داره؟

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
سلام
خیلی ممنونم
یه سوال:
میشه قطعه طراحی شده رو از سالید به کتیا منتقل کرد؟
و اینکه کتیا همچین جدولی داره؟
شدنش که میشه با فرمت stp یا STEP ذخیره میکنید و با کتیا باز کنید
من خودم به شخصه از یک کادری که دستی طراحی کردم استفاده میکنم و دستی ویرایش میکنم
یعنی یه بار نشستم کشیدم ذخیره کردم به عنوان پیشفرض
ولی استفاده از کادر در سالید برام راحت تره چون هر چیزی رو که بخوام میتونم لینک کنم

mehran.eng

عضو جدید
سلام دوستان من کتیا مبتدی کلاس می رفتم و تمومش کردم اما حالا می خوام یه کتابی بخرم که توش بیشتر آموزش طراحی یک جسم رو داده باشه (منظور به صورت پروژه ای هستش )
مثلث نارنجی خوبه بگیرم ؟
واسه این محیطا می خوام بیشتر
sketch
part
asssembly
draft

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام دوستان من کتیا مبتدی کلاس می رفتم و تمومش کردم اما حالا می خوام یه کتابی بخرم که توش بیشتر آموزش طراحی یک جسم رو داده باشه (منظور به صورت پروژه ای هستش )
مثلث نارنجی خوبه بگیرم ؟
sketch
part
asssembly
draft

سلام
این کتاب از نظر من فوق العاده اس
راهنمای کاربردی کتیا
نویسنده:نیما جمشیدی و ...
انتشارات عابد
من خودم بدون هیچ کلاسی با خوندن همین کتاب یادگرفتم
موفق باشید

سلام به شما دوست عزیزم. ببینید به نظر من یک کتابی که مربوط به پروژه های کتیاست رو بگیرید. من واقعا با اون خیلی قوی شدم. فکر کنم شما هم تو اون مرحله ای هستید که من بودم. واسه انتشارات نگارنده دانش. من خیلی لذت بردم برای شما هم ایشالا خوب باشه.
مثلث نارنجی خوبه بگیرم ؟
sketch
part
asssembly
draft

hossein_r

عضو جدید
سلام به شما دوست عزیزم. ببینید به نظر من یک کتابی که مربوط به پروژه های کتیاست رو بگیرید. من واقعا با اون خیلی قوی شدم. فکر کنم شما هم تو اون مرحله ای هستید که من بودم. واسه انتشارات نگارنده دانش. من خیلی لذت بردم برای شما هم ایشالا خوب باشه.

در تایید صحبت آقای آذرشب، جلد اول کتاب آموزش کتیای آقای محمدرضا علی پور حقیقی (از انتشارات نگارنده دانش) ، کتاب مناسبی برای یادگیری کاربردی هست.
البته کتاب مثلث نارنجی هم، قطعا کتاب ارزنده ایست.

bsaeed86

عضو جدید
سلام، محیط aerospace sheetmetal design در کتیا r21 نیست.. دوستان میشه کمک کنن که جریان چیه؟ و کجاس این محیط؟ ممنون

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام، محیط aerospace sheetmetal design در کتیا r21 نیست.. دوستان میشه کمک کنن که جریان چیه؟ و کجاس این محیط؟ ممنون

باید نسخه p3 نصب کنید. این بخش از کتیا بیشتر بدرد طراحی قطعات ورقی فرم دار که بیشتر کاربرد هوافضایی دارند می خورد.

bsaeed86

عضو جدید
باید نسخه p3 نصب کنید. این بخش از کتیا بیشتر بدرد طراحی قطعات ورقی فرم دار که بیشتر کاربرد هوافضایی دارند می خورد.

ممنونم از جوابتون.. میشه در مورد نسخه P3 توضیح کوتاه بدین؟ بعد یعنی من نرم افزار اشتباهی خریدم؟! یا توی همین r21 هست و باید فعال بشه؟!!!

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنونم از جوابتون.. میشه در مورد نسخه P3 توضیح کوتاه بدین؟ بعد یعنی من نرم افزار اشتباهی خریدم؟! یا توی همین r21 هست و باید فعال بشه؟!!!

کتیا در بسته های مختلف p1, p2 و p3 عرضه می شود که کامل ترین نسخه p3 است که شامل تمام بخش ها و میزهای کاری workbenches می شود. اغلب نسخه های که فروخته می شود p2 هستند. در موقع خرید باید از p3 بودن آن مطمئن شوید.

mogermez

عضو جدید
سلام دوستان
من موقع نصب سرویس پک های کتیا 21 به مشکل خوردم. دقیقا مثل راهنمای پی دی اف نرم افزار رو کرک میکنم..( DS_License_Server ) ولی باز وقتی میرم تا از stsrt گزینه Start – All Programs – CATIA – Tools - Setting Management رو باز میکنم هیچی تو صفحه ای که باز میکنه نشون نمیده.. خداییش الان چند وقته درگیر اینم.. یه پلاگین می خوام رو کتیا نصب کنم برا همین نیاز دارم که سرویس پک حتماً روش نصب شده باشه. خواهشاً راهنمایی کنید.

چرا از کتیا ورژن 23 استفاده نمیکنید؟؟؟ واقعا بهتره. من خیلی خوب ازش نتیجه میگیرم. در ضمن نصبش خیلی سختتره و یک ریزه کاری هایی داره و لی واقعا خوبه
سلام دوستان
من موقع نصب سرویس پک های کتیا 21 به مشکل خوردم. دقیقا مثل راهنمای پی دی اف نرم افزار رو کرک میکنم..( DS_License_Server ) ولی باز وقتی میرم تا از stsrt گزینه Start – All Programs – CATIA – Tools - Setting Management رو باز میکنم هیچی تو صفحه ای که باز میکنه نشون نمیده.. خداییش الان چند وقته درگیر اینم.. یه پلاگین می خوام رو کتیا نصب کنم برا همین نیاز دارم که سرویس پک حتماً روش نصب شده باشه. خواهشاً راهنمایی کنید.

hamid0101

عضو جدید
با سلام
من قبلا سوال پرسیده بودم که برای کار با مجموعه اسمبلی های بزرگ برای اینکه این مجموعه ها رو به صورت کم حجم و visual ببینیم چیکار باید بکنیم که دوستان از جمله مهندس موسویان گفتند که از فرمت cgr یا گزینهwork with cashe استفاده کنم که خیلی خوب بود و سرعت را بالا برد ولی یه مشکل عمده وجود داره اینه که من می خوام چند مجموعه اسمبلی بزرگ رو کنار هم قرار بدم و فاصله و قید بین آن ها قرار بدم مثلا فرض کنید 3 دستگاه داریم که دستگاه اول یک محصولی تولید می کنه و این محصول تولید شده باید توسط یک دستگاه دیگه کاری روی آن انجام بشه که حد فاصل این دو دستگاه با یک نوار نقاله پر می شه که با توجه به شیب نوار نقاله و ... فاصله این دو دستگاه بدست می آدحالا با استفاده از فرمت cgr نمی تونم بین این دستگاه ها قید گذاری کنم و باید پسوند های معمول رو استفاده کنم که حجم زیادی می بره تصور کنید هر کدوم از دستگاه ها شامل 500 قطعه باشه و تعداد این دستگاه ها و نوار نقاله ها زیاد باشه چکار می تونم بکنم که کارم راه بیفته و فاصله و ارتباط بین دستگاه ها رو بتونم برقرار کنم ولی تغییری در ابعاد خود دستگاه ها نمی خوام بدم نهایتا ابعاد نوار نقاله می خواد تغییر کنه . این مشکل بزرگیه که بهش برخوردم اگه بتونین راهنماییم کنین خیلی خیلی خیلی ممنون می شم

bsaeed86

عضو جدید
سلام، آموزشی کامل راجب به K factor در ورقکاری برنامه کتیا میخواستم.. ممنون