تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

yasser2222

عضو جدید
طریقه کار هر دو رو یکم توضیح میدید؟ ممنون
ببخشید اینقد سوال میکنما!

یه سوال دیگه
من قطعات با ابعاد مختلف دارم مثلا یه قطعه با طول 30 میلیمتر. چقد تلرانس برای این باید بزارم. ینی استانداردی وجود داره که مثلا بگه 0.01 طول رو تلرانس بده؟
یه چیزایی در مورد تلرانس ها پیدا کردم که چهار ردهfine, medum, coarse, very coarse معرفی میکنه که از بین اینها میشه انتخاب کرد. مثلا برای طول 30 میلیمتر و در رده fine تلرانس باید 0.1 باشه. جزوه اموزش تلرانس گروه مپنا
http://s1.picofile.com/file/7958752682/GD_T_Tuga_www_mechanicspa_mihanblog_com_.rar.html

آخرین ویرایش:

E_khaleghi

کاربر فعال
با سلام خدمت دوستان عزيزم
خوب دوستان يادمه يك زماني گفتم كه كتيا در پارتيشن FAT32 خيلي سريعتر لوود ميشه نسبت به پارتيشن NTFS
يه چيزي حدود 3 برابر سريعتر براي اولين بارگزاري
خوب امروز دليل اين موضوع رو فهميدم
به صورت پيش فرض در پارتيشن FAT32 كلاستر ها 16K تعريف شده و در پارتيشن NTFS كلاستر ها 4K
به اين علت در پارتيشن NTFSهارد زمان بيشتري رو صرف پيدا كردن فايلها صرف ميكند
توسط نرم افزار پارتيشن مجيك ميتوان كلاستر هاي پارتيشن NTFS را به 16 كيلو تغيير داد و نتيجه مشابهي نسبت به FAT32 بدست آورد
ولي دوستان به هيچ وجه با پارتيشني كه حاوي اطلاعات هست اين كار رو نكنند كه يا ERROR ميده يا اطلاعات پارتيشن پاك ميشه
صرقا جهت اطلاعات عمومي عرض كردم

آخرین ویرایش:

Edris1987_66

عضو جدید
ممنون میشم اگه هرکدوم از دوستان اگه اطلاعات آموزشی در باره Digital Mockup دارن در اختیارم قرار بدن
هرچی بیشتر معرفی کنید ممنون میشم
با تشکر

yasser2222

عضو جدید
سلام دوباره!!

دوستان مشکلات تلرانس گزاری معمولی حل شد. حالا توی تلرانس های هندسی مشکل دارم. یه عکس میزارم میخام بدونم مقدار تلرانسی که داخل کادرها داده شده بر چه اساسی است.؟ آیا برای اینا هم استانداردی مث تلرانس های حدی که 4 کلاس fine, medium,.... داشت وجود داره؟ ممنون
Untitled.jpg

mehd0551

عضو جدید
سلام دوباره!! دوستان مشکلات تلرانس گزاری معمولی حل شد. حالا توی تلرانس های هندسی مشکل دارم. یه عکس میزارم میخام بدونم مقدار تلرانسی که داخل کادرها داده شده بر چه اساسی است.؟ آیا برای اینا هم استانداردی مث تلرانس های حدی که 4 کلاس fine, medium,.... داشت وجود داره؟ ممنون مشاهده پیوست 180432
سلام. صفحه 11 تا 113 کتاب استانداردها مربوط به تلرانس گزاری هستش(البته خیلی مختصر توضیح داده اما اگه دقت کنید جواب خودتون را در میارید)صفحه 11 تلرانس عمومی و 112 تا 113 مربوط به تلرانس های هندسی و وعی هستش- اگه هم هند بوک استاندارد داری از din iso 2768 - میتونی استفاده کنی

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوباره!!

دوستان مشکلات تلرانس گزاری معمولی حل شد. حالا توی تلرانس های هندسی مشکل دارم. یه عکس میزارم میخام بدونم مقدار تلرانسی که داخل کادرها داده شده بر چه اساسی است.؟ آیا برای اینا هم استانداردی مث تلرانس های حدی که 4 کلاس fine, medium,.... داشت وجود داره؟ ممنون
مشاهده پیوست 180432

تلرانس ها بر مبنای کلاس تلرانسی که اشاره کرده اید و همینطور بر مبنای اندرکنش و رابطه هندسی بین قطعات تعریف می شوند. برای بررسی این رابطه هم از تحلیل تلرانسی استفاده می شود که می تواند بطور دستی یا توسط نرم افزار انجام شود. بطور کلی در طراحی یک محصول، کیفیت هندسی مورد نیاز برای دستیابی به کارایی مورد نیاز قطعات، نوع کلاس تلرانس (fine, medium, coarse) را تعریف می کند. در گام دوم، و برای قطعه بخش هایی از هندسه هر قطعه که در ارتباط با سایر قطعه هستند مورد ارزیابی و تحلیل تلرانسی قرار می گیرند تا از عملکرد صحیح هندسی قطعه یا قطعات اطمینان حاصل شود.

yasser2222

عضو جدید
تلرانس ها بر مبنای کلاس تلرانسی که اشاره کرده اید و همینطور بر مبنای اندرکنش و رابطه هندسی بین قطعات تعریف می شوند. برای بررسی این رابطه هم از تحلیل تلرانسی استفاده می شود که می تواند بطور دستی یا توسط نرم افزار انجام شود. بطور کلی در طراحی یک محصول، کیفیت هندسی مورد نیاز برای دستیابی به کارایی مورد نیاز قطعات، نوع کلاس تلرانس (fine, medium, coarse) را تعریف می کند. در گام دوم، و برای قطعه بخش هایی از هندسه هر قطعه که در ارتباط با سایر قطعه هستند مورد ارزیابی و تحلیل تلرانسی قرار می گیرند تا از عملکرد صحیح هندسی قطعه یا قطعات اطمینان حاصل شود.

ممنون از توضیحات شما، این نرم افزارهای تلرانس گذاری چیا هستن؟

pishrosanat

عضو جدید
سلام دوستان

آیا کتابخانه های آماده غیر از آنچه به صورت پیش فرض در محیط Mold tooling design وجود دارد که بتوان به کتیا افزود

mavi3253

عضو جدید
سلام دوستان عزیز کمکم کنید میخوام تو کتیا یه شبیه سازی انجام بدم ولی نمیشه میخوام به حرکت یه قطعه اون یکی قطعه رو حرکت بده ولی همش از وسطش رد میشه البته بیشتر بگم یه جک پرسه که بعد حرکت بعد طی مقداری مسافت به داخل قالب بخوره وبا ذفشار اونو دربیاره من موندم چطوری این کارو کنم جک از وسط قالب رد میشه چطوری به اینا برخورد بدم خیلی فوریه به دادم برسید

mavi3253

عضو جدید
سلام دوستان عزیز کمکم کنید میخوام تو کتیا یه شبیه سازی انجام بدم ولی نمیشه میخوام به حرکت یه قطعه اون یکی قطعه رو حرکت بده ولی همش از وسطش رد میشه البته بیشتر بگم یه جک پرسه که بعد حرکت بعد طی مقداری مسافت به داخل قالب بخوره وبا ذفشار اونو دربیاره من موندم چطوری این کارو کنم جک از وسط قالب رد میشه چطوری به اینا برخورد بدم خیلی فوریه به دادم برسید
کسی نیست کمک کنه خیلی ضروریه لطفا کمکم کنید:w42:

mehdibaghaee

عضو جدید
می خوام مقطعی ضربدری یا I شکل را در محیط Generative Shape design به یکباره اکسترود کنم. چکار کنم

mehdibaghaee

عضو جدید
اینو که خودم هم می دونستم. امتحان کنین نمی زنه. یه ضربدر بزنین بعد اکسترود کنین ارور می ده

smmoosavian

عضو جدید
اینو که خودم هم می دونستم. امتحان کنین نمی زنه. یه ضربدر بزنین بعد اکسترود کنین ارور می ده

وقتي كه شما توي اسكچر دو تا خط متقاطع رسم مي كنيد نرم افزار نمي تونه با اون دو تا خط يك سطح اكسترود شده ايجاد كنه. با دوبار استفاده از اسكچ و فرمان extrude اين كار امكان پذيره.
فيلم رو دانلود كنيد متوجه ميشيد.
در ضمن به هيچ عنوان نمي تونيد يك سطح پيوسته داشته باشيد كه شكل ضربدر داشته باشه. الزاما بايد دو تا سطح ِ جدا باشن.

پیوست ها

• cross.zip
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

mehdibaghaee

عضو جدید
هدف اکسترود مقطع متقاطع ضربدری با یک دستور بود چون قرار است به تعداد زیاد از این مقطع ایجاد شود.
به هر حال تشکر

smmoosavian

عضو جدید
هدف اکسترود مقطع متقاطع ضربدری با یک دستور بود چون قرار است به تعداد زیاد از این مقطع ایجاد شود.
به هر حال تشکر

هر مقطع ضربدري رو ميشه با دو تا مقطع V شكل ايجاد كرد.
فايل رو دانلود كنيد تا بيشتر متوجه بشيد.

پیوست ها

• points.zip
    39.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

B a h m a N

عضو جدید
با سلام
دوستان من هر وقت کتیا (catia v5 R21)را باز میکنم این دو پیام را میده
0.jpg
[h=3]1.jpg[/h] [h=3]راهی هست که دیگه این دو پیام نیاد؟[/h] [h=3][/h]

yasser2222

عضو جدید
و اما باز من و دوستان گرانقدر و تلرانس هندسی!

دوستان سه تا فایل نقشه بسیار ساده کتیا گذاشتم و میخام برای دو سه تا تلورانس هندسی کمکم کنید. چیزی که میخام از شما اینه که
1- آیا تلرانس هندسی که گذاشتم رو درست گذاشتم؟ اگه نه شما لطف کنید درستشو بزارید! ممنون
2- برای این تلرانس ها و برای داشتن یه تلرانس با کیفیت مقدار تلرانس چقد باید باشد؟ اینم رو فایل اعمال کنید لطفا.
ممنون.دوستان ضروریه خواهشا کمک کنید
ممنون

پیوست ها

• telorance.rar
    238.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

leon15851

عضو جدید
من یه سوال دارم
وقتی از قطعه تو محیط Drafting نما تهیه می کنم فقط جسم رو از بیرون نشون میده، چکار کنم که جزئیات داخل رو بصورت خط چین نشون بده
در ضمن برش هم نمی خوام بزنم، فقط 3 نما رو می خوام
ممنون میشم بهم کمک کنین

yasser2222

عضو جدید
من یه سوال دارم
وقتی از قطعه تو محیط Drafting نما تهیه می کنم فقط جسم رو از بیرون نشون میده، چکار کنم که جزئیات داخل رو بصورت خط چین نشون بده
در ضمن برش هم نمی خوام بزنم، فقط 3 نما رو می خوام
ممنون میشم بهم کمک کنین
رو کادر نمای مورد نظر کلیک راست کن و propertise اونچا میتونی تیک خطوط پنهان، خط محور،... رو فعال کنی

yasser2222

عضو جدید
و اما باز من و دوستان گرانقدر و تلرانس هندسی!

دوستان سه تا فایل نقشه بسیار ساده کتیا گذاشتم و میخام برای دو سه تا تلورانس هندسی کمکم کنید. چیزی که میخام از شما اینه که
1- آیا تلرانس هندسی که گذاشتم رو درست گذاشتم؟ اگه نه شما لطف کنید درستشو بزارید! ممنون
2- برای این تلرانس ها و برای داشتن یه تلرانس با کیفیت مقدار تلرانس چقد باید باشد؟ اینم رو فایل اعمال کنید لطفا.
ممنون.دوستان ضروریه خواهشا کمک کنید
ممنون
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=183213&d=1386247337

کسی کمک نمیکنه؟!!:cry:

siyamak2

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
دوستان یه مجموعه منوتاژی دارم، میخوام به صورت انیمیشن اینو مونتاژ کنم. یعنی اجزا به ترتیب بیان و مونتاژ بشن. چجوری باید این انیمیشن رو ساخت؟ خود کتیا قادر هست اینکارو بکنه؟
پیشاپیش ممنون از راهنمایی دوستان

yasser2222

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
دوستان یه مجموعه منوتاژی دارم، میخوام به صورت انیمیشن اینو مونتاژ کنم. یعنی اجزا به ترتیب بیان و مونتاژ بشن. چجوری باید این انیمیشن رو ساخت؟ خود کتیا قادر هست اینکارو بکنه؟
پیشاپیش ممنون از راهنمایی دوستان
تو اسمبلی اسمبل کن. بعد برو تو dmu fitting اونجا با دستور track و سپس square میتونی اینکارا رو بکنی