تاپیک سوالات قدرتی

vortex2007

عضو جدید
سلام من کاردانی برق صنعتی از دانشگاه علمی کاربردی دارم.الان دانشجوی ترم 2 کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی برق-قدرت آزاد هستم.با برنامه ریزی خودم دو ترم دیگه تمام میکنم و به امید خدا میتونم ارشد 90 رو شرکت کنم.تا الان درسهای معادلات و آمار و مدار1،2 ماشین 1،2را پاس کردم.در ترم جاری دروس ریاضیات مهندسی و زبان تخصصی و ماشین 3 و کنترل خطی و بررسی 1 را دارم.با توجه به اینکه کیفیت مطالب درسی در دانشگاه علمی کاربردی کمی پایین است در نتیجه من پایه ام کمی ضعیف هست.از تمام دوستان میخواستم که من رو برای ارشد 90 راهنمایی کنن.چه جوری برنامه ریزی کنم؟
و اینکه آیا فقط مباحث ماشین 1،2 میاد یا مباحث ماشین 3 و مخصوص هم میاد؟با تشکر از همه

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام من کاردانی برق صنعتی از دانشگاه علمی کاربردی دارم.الان دانشجوی ترم 2 کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی برق-قدرت آزاد هستم.با برنامه ریزی خودم دو ترم دیگه تمام میکنم و به امید خدا میتونم ارشد 90 رو شرکت کنم.تا الان درسهای معادلات و آمار و مدار1،2 ماشین 1،2را پاس کردم.در ترم جاری دروس ریاضیات مهندسی و زبان تخصصی و ماشین 3 و کنترل خطی و بررسی 1 را دارم.با توجه به اینکه کیفیت مطالب درسی در دانشگاه علمی کاربردی کمی پایین است در نتیجه من پایه ام کمی ضعیف هست.از تمام دوستان میخواستم که من رو برای ارشد 90 راهنمایی کنن.چه جوری برنامه ریزی کنم؟
و اینکه آیا فقط مباحث ماشین 1،2 میاد یا مباحث ماشین 3 و مخصوص هم میاد؟با تشکر از همه

سلام
به تالار کنکور و تحصیلات تکمیلی مراجعه کنید
انجا کامل توضیح داده شده
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php?f=400

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما فکر میکنید دستمزد روزانه 9 ساعت کار در شرکت چقده؟
حالا شما زیاد سخت نگیر. برو سر کار. ببین اصلا قبولت می کنند(قصد توهین ندارم) بعد سر قیمت باهات صحبت می کنند یک ماه باید کار کنی، تو این یک ماه اگه کارشون درست باشه باهات قراداد می بندند. اگر ریگی به کفششون باشه و قرارداد نداند تو قانونا می تونی به اداره کار شکایت کنی. قراداد حداقلش طبق قانون کاره فکر کنم امسال 300 هزار تومنه(مطمئن نیستم). وبعدش می تونید توافقی حتی 2 میلیون در ماه بگیرید.
نگفتی کارت چیه؟ :que:

REZA1200

عضو جدید
کنتور سه فاز

کنتور سه فاز

سلام من یک سوال دارم

در کنتور سه فاز زمانی که یک مصرف کننده سه فاز از هر فاز 10 امپر میگیرد کنتور سه تا مصرف رو ثبت میکند ؟

maryam.h

عضو جدید
کمک
من در حال انجام پروژه با نرم افزار DIGSILENT هستم و آموزش این نرم افزار که توسط برق منطقه ای فارس تهیه شده کافی نیست .
کسی می تونه کمکم کنه؟

maryam.h

عضو جدید
کمک
من در حال انجام پروژه با نرم افزار DIGSILENT هستم و آموزش این نرم افزار که توسط برق منطقه ای فارس تهیه شده کافی نیست .
کسی می تونه کمکم کنه؟

amirmohsenm

عضو جدید
جواب

جواب

سلام من یک سوال دارم

در کنتور سه فاز زمانی که یک مصرف کننده سه فاز از هر فاز 10 امپر میگیرد کنتور سه تا مصرف رو ثبت میکند ؟
سلام.بله ...خوبم حساب میکنه...نمیدونم چی فکر کردی ولی وقتی هر فاز 10آمپر میکشه اونوقت شما فقط لطف کردید به شرکت برق کمک کردیدکه تعادل فازی خوبی از شما داشته باشن.
یا حق

amirmohsenm

عضو جدید
یافتم یافتم .....

یافتم یافتم .....

سلام.آقا اینم فهرست بها برق و یه سری رشته های دیگه ...اگر میخواد قیمتتون قانونی و...(غیرش مهمتره)به این سایت برن ودانلود کنن.

آخرین ویرایش:

navidkhob

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

کمک
کسی می تونه کمکم کنه؟

با سلام به شما دوست عزیز.
در جواب شما دوست عزیز می تونم این رو بگم که بسیاری از ماها در اوایل کار با نرم افزار های مهندسی فکر می کنیم که باید از مطالب مختصر مفید ترجمه شده راجع به آموزش نرم افزار مربوطه استفاده کنیم در صورتی که به غیر از کتاب های کامل و حرفه ای بقیه اونها تنها معرفی بخش های از ابزار های نرم افزار هستند که شاید خود شما به راحتی از آنها می گذرید.
چیزی در کل بسیار مهم هست اینه که تجربه نشون داده کار های که حاصل فعالیت خودمون بوده کارایی و بهره بهتری داشته.
بازم خوشبختانه در کشور های توسعه یافته که نرم افزار تولیدی محصول همان کشور بوده و مهندسان همان کشور از آن استفاده می کنند حدود نود درصد آموزش نرم افزار را از help خود برنامه می گیرن چون بسیار کمک کننده است.
برای شما هم که می فرمایید مطلب قبلی واستون کافی نبوده پس نشون میده که شما کم کم دیگه وقتش رسیده که سر به help بزنید و اون رو مرجع اصلی خودتون قرار بدید.
و یا شاید اگر به دنبال نمونه های انجام شده آن هستید باز می تونید sample folder رو فراخوانی کنید و نمونه ها را که کاملا آماده تست و نتیجه گیری است رو بررسی و مشاهده کنید.
امیدوارم کمکی کرده باشم.

mahsam58

عضو جدید
ترانس ایزوله

ترانس ایزوله

با سلام
می خواستم ببینم کسی دلیل علمی ایمنی ترانس ایزوله و محافظت از برق گرفتگی رو می دونه یا نه؟

hosseinassar

مدیر ارشد
با سلام
می خواستم ببینم کسی دلیل علمی ایمنی ترانس ایزوله و محافظت از برق گرفتگی رو می دونه یا نه؟

برای جدا کردن دو مدار از هم از ترانس ایزوله استفاده می کنند

چون دو مدار با هم ارتباط الکتریکی ندارند وقتی در یکی از مدار ها مشکلی ایجاد بشه
به مدار دیگری آسیبی وارد نمیشه
این توضیح کوتاه بود
اگه خواستید بیشتر توضیح بدم

mahsam58

عضو جدید
با سلام مجدد
طرز کار ترانس ایزوله رو تقریبا میدونم ولی دلیل علمی اون رو نمی دونم منظورم اینه که می دونم به دلیل جدا بودن دو طرف ترانس از هم باعث عدم اسیب به طرف دیگه می شه اما مثلا "اگه در ثانویه به بدن تماس بگیره باعث برق گرفتگی نمی شه "دلیل علمی اینو می خوام

amirmohsenm

عضو جدید
جوابی خوش چو آبی بشنو از ما/که دریابی طریق جمله اسما(

جوابی خوش چو آبی بشنو از ما/که دریابی طریق جمله اسما(

با سلام مجدد
طرز کار ترانس ایزوله رو تقریبا میدونم ولی دلیل علمی اون رو نمی دونم منظورم اینه که می دونم به دلیل جدا بودن دو طرف ترانس از هم باعث عدم اسیب به طرف دیگه می شه اما مثلا "اگه در ثانویه به بدن تماس بگیره باعث برق گرفتگی نمی شه "دلیل علمی اینو می خوام
سلام.چون دو سر سیم ثانویه اختلاف ولتاژ داره...اگه تو یه سر سیم ثانویه را بگیری و با زمین هم اتصال داشته باشی برق نمیگیره...شاید این سوال پیش بیاد که "زمین صفره،چرا نباید عبور جریان داشته باشیم؟"که برمیگرده به قانون kvlکه باید حلقه بسته باشه نه باز یعنی اگر دوسرش را گرفتی اونوقته که دیگه آره..!..حالا آدم متوجه میشه چرا برق خونه آدمو میگیره!:w29:چرا؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.چون دو سر سیم ثانویه اختلاف ولتاژ داره...اگه تو یه سر سیم ثانویه را بگیری و با زمین هم اتصال داشته باشی برق نمیگیره...شاید این سوال پیش بیاد که "زمین صفره،چرا نباید عبور جریان داشته باشیم؟"که برمیگرده به قانون kvlکه باید حلقه بسته باشه نه باز یعنی اگر دوسرش را گرفتی اونوقته که دیگه آره..!..حالا آدم متوجه میشه چرا برق خونه آدمو میگیره!:w29:چرا؟

من این سیتم رو تو یکی از کارخانو های نساجی خیلی بزرگ و قدیمی در تابلویی که 60 سال پیش آلمانی ها نصب کرده بودند و برای اولین بار باز میشد دیدم( تو کاراموزی) . جالب این که مهندسی که اونجا دلیل اینکار ور درک نمیکرد . و نکته جالب تر استفاده از فیوزهای کپسولی در قسمت اولیه ترانس دراین مدار بود( ترانس 380/220 ) . این چیزی که دوستمون گفت درسته ولی میشه اینطور هم گفت که ما تو ترانس ها چیزی داریم بنام نسبت تبدیل که میشه اونو با تغییر دور کلاف ها یا تغییر میزان جریان و ولتاژ بدست آورد . حالا ما میتونیم این نسبت تبدیل رو طوری طراحی کنیم که به ازای جرایانی خاص دز طرف ثانویه به اندازه نسبت تبدیل برار اون جریان از اولیه عبور کنه که با این کار میشه از عمل فیوز ها و سیستم حفاظتی مطمئن شد . اینکار وقتی به درد می خوره که ما دوتا مدار مختلف رو به هم کوپل میکنیم . از اونجا که هیج ارتباط فیزیکی و الکتریکی ندارن احتمال اسیب به کمترنی مقدار می رسه

آخرین ویرایش:

mahsam58

عضو جدید

با سلام و تشکر
فکر کنم یا من بد سوالم رو مطرح کردم یا شما بد متوجه شدید
من یه مثال میزنم :وقتی ما میگم 220 تا بیشتر . شنونده از ما می پرسه 220تا از چی بیشتر ؟یعنی داره دنبال یه مرجع می گرده تا منظور ما رو از 220 تا بیشتر درک کنه اگه بگیم 220 تا از 100 بیشتر در ذهن طرف قطعا عدد 320تداعی می شه(320=100+220)چرا؟چون مرجع اعداد 0 است یعنی در واقع 220تا از 100 بیشتر یعنی 320 تا از صفر بیشتر که ما در گفتگو دیگه (از صفر بیشتر )رو استفاده نمیکنیم همین جوری میگیم 320
حالا بیایم سراغ مساله خودمون در طرف اولیه ترانس ایزوله شما 220 ولت داری در طرف ثانویه هم 220 ولت داری یعنی اختلاف ولتاژ بین دو سر سیم در ثانویه 220 ولت است .اوکی؟
اختلاف بین دو سر سیم ثانویه 220 ولت هست ولی هر کدام از این سیمها بالاخره یک ولتاژی نسبت به مرجع دارند(مثال بالا)حالا فرض کنیم ولتاژ سر سیم اولی نسبت به مرجع(هر مرجعی که دلتون میخواد بگیرید مثلا زمین یا هر مرجع دیگه)100 باشه و دومی قاعدتا 320 یا 120-(برای اینکه اختلافشون 220 بمونه مثلا یکی 100 دیگری 320. اوکی؟
حالا عامل برق گرفتگی چیه؟جریان الکتریکی
جریان چجوری بوجود میاد ؟قرار گرفتن یک مقاومت بین دو نقطه که اختلاف ولتاژ داشته باشند (i=v/r)
حالا اگه آدمی یک دستش روی یک سر سیم ثانویه و دست دیگش به مرجه وصل باشه اختلاف پتانسیل 320 ولت بین دو دستش هست .آیا این اختلاف جریان را توی بدن شخص جاری نمیکنه؟
چرا؟
امیدوارم منظورمو رسونده باشم

amirmohsenm

عضو جدید
تو خود دانی که چون من آن شنودم

تو خود دانی که چون من آن شنودم

با سلام و تشکر
فکر کنم یا من بد سوالم رو مطرح کردم یا شما بد متوجه شدید
من یه مثال میزنم :وقتی ما میگم 220 تا بیشتر . شنونده از ما می پرسه 220تا از چی بیشتر ؟یعنی داره دنبال یه مرجع می گرده تا منظور ما رو از 220 تا بیشتر درک کنه اگه بگیم 220 تا از 100 بیشتر در ذهن طرف قطعا عدد 320تداعی می شه(320=100+220)چرا؟چون مرجع اعداد 0 است یعنی در واقع 220تا از 100 بیشتر یعنی 320 تا از صفر بیشتر که ما در گفتگو دیگه (از صفر بیشتر )رو استفاده نمیکنیم همین جوری میگیم 320
حالا بیایم سراغ مساله خودمون در طرف اولیه ترانس ایزوله شما 220 ولت داری در طرف ثانویه هم 220 ولت داری یعنی اختلاف ولتاژ بین دو سر سیم در ثانویه 220 ولت است .اوکی؟
اختلاف بین دو سر سیم ثانویه 220 ولت هست ولی هر کدام از این سیمها بالاخره یک ولتاژی نسبت به مرجع دارند(مثال بالا)حالا فرض کنیم ولتاژ سر سیم اولی نسبت به مرجع(هر مرجعی که دلتون میخواد بگیرید مثلا زمین یا هر مرجع دیگه)100 باشه و دومی قاعدتا 320 یا 120-(برای اینکه اختلافشون 220 بمونه مثلا یکی 100 دیگری 320. اوکی؟
حالا عامل برق گرفتگی چیه؟جریان الکتریکی
جریان چجوری بوجود میاد ؟قرار گرفتن یک مقاومت بین دو نقطه که اختلاف ولتاژ داشته باشند (i=v/r)
حالا اگه آدمی یک دستش روی یک سر سیم ثانویه و دست دیگش به مرجه وصل باشه اختلاف پتانسیل 320 ولت بین دو دستش هست .آیا این اختلاف جریان را توی بدن شخص جاری نمیکنه؟
چرا؟
امیدوارم منظورمو رسونده باشم
سلام.منظورتون را فهمیدم...ولی یه چیزی را اشتباه متوجه شدین....صبر کن اصلاً بذار منظورتو از زبون خودم بگم بعد جوابتون را میدم.
شما میگین وقتی ما میگیم 220 ولت یعنی مرجع که زمین هستش را صفرگرفتیم پس ولتاژ ما میشه 220 ولت(در اصل اختلاف ولتاژ میشه 220 ولت)حالا که ما دو سر سیم پیچ ثانویه 220 ولت داریم چرا برق نمیگیره...یعنی چرا یه دستم به یه سر سیم ودست دیگرم به زمین(شما گفتین مرجع ولی اشتباهه بلکه مرجع اونسر سیمه نه زمین)وصله برق نمیگیره یا مهندسی ترش چرا جریان نداریم...
میدونی من فکر میکنم چون برات جالبه؛برات سواله...یعنی میگی :مگه میشه آدمی که تا یه دست به فاز ویه دست به زمین میزنه برق میگیردش چه جوری میشه که اینجا برق نمیگیره...خوب تفاوت سر همون مرجعه یعنی اونجا(برق شهر) مرجعش که مرکز ستاره ترانس هستش زمین شده(چرا؟) و برای همین برق مارو میگیره ولی اینجا(ترانس ایزوله) مرجع که اون سر سیمه زمینش نکردیم .اگر اون سر سیم را زمین کنیم اونوقت جریان بین اون سر که زمین نشده وخود زمین دز صورت وجود مقاوت(بدن انسان)عبور جریان داریم خلاصش اینکه برق میگیردت(امتحانش مجانیه:w47:)
امیدوارم تونسته باشم به شما کمک کرده باشم....
التماس دعا:gol:

mahsam58

عضو جدید
سلام.منظورتون را فهمیدم...ولی یه چیزی را اشتباه متوجه شدین....صبر کن اصلاً بذار منظورتو از زبون خودم بگم بعد جوابتون را میدم.
شما میگین وقتی ما میگیم 220 ولت یعنی مرجع که زمین هستش را صفرگرفتیم پس ولتاژ ما میشه 220 ولت(در اصل اختلاف ولتاژ میشه 220 ولت)حالا که ما دو سر سیم پیچ ثانویه 220 ولت داریم چرا برق نمیگیره...یعنی چرا یه دستم به یه سر سیم ودست دیگرم به زمین(شما گفتین مرجع ولی اشتباهه بلکه مرجع اونسر سیمه نه زمین)وصله برق نمیگیره یا مهندسی ترش چرا جریان نداریم...
میدونی من فکر میکنم چون برات جالبه؛برات سواله...یعنی میگی :مگه میشه آدمی که تا یه دست به فاز ویه دست به زمین میزنه برق میگیردش چه جوری میشه که اینجا برق نمیگیره...خوب تفاوت سر همون مرجعه یعنی اونجا(برق شهر) مرجعش که مرکز ستاره ترانس هستش زمین شده(چرا؟) و برای همین برق مارو میگیره ولی اینجا(ترانس ایزوله) مرجع که اون سر سیمه زمینش نکردیم .اگر اون سر سیم را زمین کنیم اونوقت جریان بین اون سر که زمین نشده وخود زمین دز صورت وجود مقاوت(بدن انسان)عبور جریان داریم خلاصش اینکه برق میگیردت(امتحانش مجانیه:w47:)
امیدوارم تونسته باشم به شما کمک کرده باشم....
التماس دعا:gol:
سلام ممنون از لطفتون
یه سوال منو میشه جواب بدید:que::):):)
توی ثانویه همون ترانس ایزوله 220 ولتی بالا !!:w13:اگه یه ولتمتر بین سرسیم اول با زمین بگیریم چند ولت نشون میده؟حالا اگه بین سرسیم دوم و زمین بگیریم چند؟
در نهایت دو تا عددی که بالا اندازه گرفتیم رو اگه از هم کم کنیم چند می شه؟

المینا

عضو جدید
سلام
من اطلاعاتی درباره اندازه گیری امپدانس مولفه صفر ترانسفورماتور ونسبت Xo/Ro میخوام.
مقاله ای.....چیزی....هرچی....
فقط خیلی.......زود....:(

amirmohsenm

عضو جدید
سلام ممنون از لطفتون
یه سوال منو میشه جواب بدید:que::):):)
توی ثانویه همون ترانس ایزوله 220 ولتی بالا !!:w13:اگه یه ولتمتر بین سرسیم اول با زمین بگیریم چند ولت نشون میده؟حالا اگه بین سرسیم دوم و زمین بگیریم چند؟
در نهایت دو تا عددی که بالا اندازه گرفتیم رو اگه از هم کم کنیم چند می شه؟

دوباره سلام.من تا حالا مورد سوالت را امتحان نکردم ولی فکر میکنم صفر چون یه چیزی را که هم من مطمئنم وهم تو اینه که جریان عبوری صفره پس از مقاومت بسیار بزرگ ولت متر جریانی رد نمیشه که بخواد ولت متر عددی نشون بده پس برای همین باید صفرنشون بده:surprised:

نیکلا تسلا

عضو جدید
دوباره سلام.من تا حالا مورد سوالت را امتحان نکردم ولی فکر میکنم صفر چون یه چیزی را که هم من مطمئنم وهم تو اینه که جریان عبوری صفره پس از مقاومت بسیار بزرگ ولت متر جریانی رد نمیشه که بخواد ولت متر عددی نشون بده پس برای همین باید صفرنشون بده:surprised:

سلام خدمت شما دو دوست عزیز، در جواب اینکه در خروجی ترانس ایزوله هر سر نسبت به زمین چه ولتاژی داره باید بگم یه ولتاژ ناچیز بین هر سر خروجی ترانس ایزوله با زمین وجود دارد ولی این ولتاژ کمتر از آستانه خطر برای انسان است. طبیعی هم است چراکه بین هر دو جسم بطور طبیعی ولتاژ وجود دارد مگر آنکه هم پتانسیل شده باشند.(طبق قانون فاراده یک سیم حامل جریان بر روی تمام ذرات اطراف خود ولتاژ القا می کند و البته اندازه و بزرگی این ولتاژ بسته به فاصله و جنس و ابعاد و.. جسم می باشد.) شما میتونید یک سر ولتمتر را به فاز و سر دیگر را به اجسام مختلف متصل کنید خواهید دید هیچگاه ولتمتر صفر را نشان نمی دهد. ;)

نیکلا تسلا

عضو جدید
سلام من یک سوال دارم

سلام دوست عزیز در جواب سوالتون باید بگم در لحظه ای که از یک فاز سیستم سه فاز 10 آمپر از شبکه به سمت مصرف کننده میره در همون لحظه مجموع برداری جریانهای دو فاز دیگر 10 آمپر و جهت آن به سمت شبکه است پس امکان نداره از هر سه فاز جریان به سمت مصرف کننده برسد یا برعکس. پس همان 10 آمپر ثبت می شود. اگه منظورم رو متوجه نشدی میتونی به کتاب های مدار قسمت سیستمهای سه فاز مراجعه کنید.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز در جواب سوالتون باید بگم در لحظه ای که از یک فاز سیستم سه فاز 10 آمپر از شبکه به سمت مصرف کننده میره در همون لحظه مجموع برداری جریانهای دو فاز دیگر 10 آمپر و جهت آن به سمت شبکه است پس امکان نداره از هر سه فاز جریان به سمت مصرف کننده برسد یا برعکس. پس همان 10 آمپر ثبت می شود. اگه منظورم رو متوجه نشدی میتونی به کتاب های مدار قسمت سیستمهای سه فاز مراجعه کنید.
با این تحلیل شما مخالفم
می تونیم یه موتور سه فاز رو مثال بزنیم . همه میدونیم بهترین حالت کارکرد یه موتور سه فاز وقتیه که از هر سه فاز تغذیه جریانی یکسان عبور کنه یعنی سه مقدار برابر با اختلاف مکانی و زمانی 120 درجه. که در این صورت منتجع این سه جریان صفر خواهد شد و نقطه نول صفر ولت ررو بوجود خواهد آورد . حالا اگه به هر دلیلی این تعادل بهم بریزه یعنی تعادل مکانی که امکان نداره ، تعادل زمانی که باز هم غیر ممکنه پس می مونه تعادل تغذیه که جریان ورودی هر دسته کلافه. با افت پتانسیل کلاف ها و در نتیجه کاهش راندمان موتور ها مواجه میشیم .
پس ما میتونیم مصرف کنند های داشته باشیم که سه جریان نابرابر مصرف کنه ولی این چیز دلخواهی نیست .
خلاصه اینکه :
- از هر سه فاز جریان به مصرف کنند ه میرسه اما با دامنه یکسان و اختلاف زمانی( بازه) نابرابر (120 درجه)
- میشه مصرف کنند ه ی سه فازی داشت که از هر سه فاز همزمان X مقدار جریان بکشه( یعنی با پیک برابر).

احتمالا شما نتونستی منظورتونو خوب بیان کنید و یا اینکه من اشتباه متوجه شدم ولی اینهایی که گفتم مبانی اولیه و بسیار ساده درس ماشینه که مطمئنم بلدی :gol:

mehdibayani

عضو جدید
سلام من یک سوال دارم

===============================================
در کنتور سه فاز همواره مصرف برای یک مصرف کننده سه فاز ثبت میشه حالا ممکنه منتعادل و نا متادل باشه

mehdibayani

عضو جدید
سلام من یک سوال دارم

در کنتور سه فاز زمانی که یک مصرف کننده سه فاز از هر فاز 10 امپر میگیرد کنتور سه تا
مصرف رو ثبت میکند ؟
===============================================
در کنتور سه فاز همواره مصرف یک مصرف کننده سه فاز ثبت میشه که ممکنه متعادل یا نا متعادل باشه

mahsam58

عضو جدید
سلام خدمت شما دو دوست عزیز، در جواب اینکه در خروجی ترانس ایزوله هر سر نسبت به زمین چه ولتاژی داره باید بگم یه ولتاژ ناچیز بین هر سر خروجی ترانس ایزوله با زمین وجود دارد ولی این ولتاژ کمتر از آستانه خطر برای انسان است. طبیعی هم است چراکه بین هر دو جسم بطور طبیعی ولتاژ وجود دارد مگر آنکه هم پتانسیل شده باشند.(طبق قانون فاراده یک سیم حامل جریان بر روی تمام ذرات اطراف خود ولتاژ القا می کند و البته اندازه و بزرگی این ولتاژ بسته به فاصله و جنس و ابعاد و.. جسم می باشد.) شما میتونید یک سر ولتمتر را به فاز و سر دیگر را به اجسام مختلف متصل کنید خواهید دید هیچگاه ولتمتر صفر را نشان نمی دهد. ;)

سلام دوست عزیز و تشکر از شما
با فرض درست بودن صحبت شما پس ما اگه یک ولت متر بین یکی از سر سیمهای سمت ثانویه ترانس با زمین بگیریم ولتاژی کمتر از حد تحمل بدن باید باشه (مثلا 10 ولت یا ....)پس اختلاف ولتاژ این سر با زمین 10 ولته
از طرفی اختلاف سیم اول(همین سیم که با زمین گرفتیم) با سیم دوم ثانویه 220 ولت باید باشد(ترانس ایوزله 220 ولت درثانویه دارد) پس با یک جمع و تفریق ساده ولمتر وقتی بین سیم دوم و زمین رو اندازه می گیره باید 210 ولت نشون بده و این 210 ولت خطر ناکه

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز و تشکر از شما
با فرض درست بودن صحبت شما پس ما اگه یک ولت متر بین یکی از سر سیمهای سمت ثانویه ترانس با زمین بگیریم ولتاژی کمتر از حد تحمل بدن باید باشه (مثلا 10 ولت یا ....)پس اختلاف ولتاژ این سر با زمین 10 ولته
از طرفی اختلاف سیم اول(همین سیم که با زمین گرفتیم) با سیم دوم ثانویه 220 ولت باید باشد(ترانس ایوزله 220 ولت درثانویه دارد) پس با یک جمع و تفریق ساده ولمتر وقتی بین سیم دوم و زمین رو اندازه می گیره باید 210 ولت نشون بده و این 210 ولت خطر ناکه
من این بحث رو دنبال کردم . حرف همه دوستان درسته فقط یکم بسته توضیح داده شده . از دوستان کسی بتونه علمی تر نشون بده خیلی خوب میشه . ولی در عمل چیزی که هست اینه که ما توترانس ایزوله چیزی بنام نول بمعنای نولی که به زمین وصل شده نداریم و اومدیم به کمک القا در سمت ثانویه یه نقطه صفر مجازی درست کردیم که این نقطه مجازی با توجه به قوانین موجود در ترانس در صورت برخورد موجب برق گرفتگی نمیشه . ولی اگر شما در ثانویه ترانس ایزوله یه دستتو به فاز بزنی و دست دیگتو به نول سمت اولیه اونوقت:w47:

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا جواب سلام واجبه!
راستش من هرکاری میکنم نمیتونم مدارارو PLOTکنم.حتی یه مدار ساده رو!
یعنی توی قسمت متغیرا هیچ متغیری نمیاد!:eek:
من باید یه شبکه8 شینه رو مدل کنم........

ببخشید جواب سلام رو فراموش کردم . علیکم السلام.

ولت متر و آمپر متر توی شبکه گذاشتین ؟؟؟؟؟ به احتمال زیاد یادتون رفته.