تاپیک سوالات قدرتی

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
دو تا تا سوال از نرم افزار Matlab مرتبط با قدرت داشتم
1- وقتی میخوایم در محیط سیمولینک توان اکتیو و راکتیو یک مدار سه فاز رو بدست بیاریم یه بلوک هست که ولتاژ و جریان سه فاز رو بهش میدیم و اون توان اکتیو و راکتیو سه فاز لحظه ای رو میده. اگه بخوایم توانی که میده به جای توان لحظه ای، توان فازوری باشه باید چی کار کرد یا از چه بلوکی استفاده کرد؟
مثلا وقتی توان اکتیو 250w هست به جای اینکه یه شکل موج سینوسی بده که مقدار متوسطش 250 باشه یه خط صاف بده که مقدارش 250 باشه. حالا برای توان اکتیو میشه از یه بلوک که میانگیر میگیره استفاده کرد و از توان لحظه ای متوسط گرفت که میشه همون توان اکتیو! ولی برای توان راکتیو دیگه این راه جواب نمیده
خواهشا نگید که توان اکتیو رو حساب کن بعد از فرمول Q^2=S^2-P^2 استفاده کن چون خیلی راه حل جوادی هست.

سوال 2- فرض کنید یه مقاومت 1اهم رو در محیط سیمولینک به یه منبع ولتاژ DC وصل میکنیم خوب طبیعتا یه جریان ازش میگذره
حالا اگه این همین مقاومت رو به یه منبع ولتاژ AC با فرکانس بالا وصل کنیم آیا متلب اثر پوستی رو برای این مقاومت در نظر میگیره یا خیر؟

mathical

عضو جدید

1- وقتی میخوایم در محیط سیمولینک توان اکتیو و راکتیو یک مدار سه فاز رو بدست بیاریم یه بلوک هست که ولتاژ و جریان سه فاز رو بهش میدیم و اون توان اکتیو و راکتیو سه فاز لحظه ای رو میده. اگه بخوایم توانی که میده به جای توان لحظه ای، توان فازوری باشه باید چی کار کرد یا از چه بلوکی استفاده کرد؟

من واسه بار RL تک فاز انجام دادم جواب داد تو حالت phasors بذار
واست فایل سیمولینک گذاشتم
http://s1.picofile.com/file/7721829886/pqrlc.mdl.html

moh3n_s

عضو جدید
کسی میدونه که فاصله بین هادی ها ی هر فاز در خطوط باندل استاندارد ایران چقدره ؟
مثلا برای خط 400kv دو باندل فاصله بین هادی های هر فاز را چند سانتی متری هم قرار میدهند؟؟؟چهار باندل چی؟
برای 230 چطور

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میدونه که فاصله بین هادی ها ی هر فاز در خطوط باندل استاندارد ایران چقدره ؟
مثلا برای خط 400kv دو باندل فاصله بین هادی های هر فاز را چند سانتی متری هم قرار میدهند؟؟؟چهار باندل چی؟
برای 230 چطور
خط 132 دو مداره رو میدونم که فاصله 40 سانتی متر هست چون برا پروژم اطلاعات یک شبکه 132 رو گرفته بودم. بقیه رو نمیدونم!

Youck

عضو جدید
سلام دوستان من امتحان میانترم دارم و به جواب تمرینای فصل 6 و 7 (ماتریس شبکه و پخش بار) کتاب بررسی 1 احد کاظمی (مولف ) نیاز مبرم دارم خواهشا هرکسی میتونه کمک کنه دریغ نکنه

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا اینجا اینقدر ساکت شده؟
استخدامی نیرو هم قبول نشدم نه من نه هیچ کدوم از بچه ها:w22:
یعنی اصلا کسی تا حالا با این ازمونا قبول شده بره سر کار؟:huh:

• Like
واکنش ها: Ti8

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چرا اینجا اینقدر ساکت شده؟
استخدامی نیرو هم قبول نشدم نه من نه هیچ کدوم از بچه ها:w22:
یعنی اصلا کسی تا حالا با این ازمونا قبول شده بره سر کار؟:huh:
قبول میشی ایشالله :w24:
پسرداییم امتحان داد و قبول شد . بنده خدا پارتی هم نداشت

هفته پیش هم یکی از دوستام رو دیده بودم که اتفاقا اون هم از طریق همین امتحانات استخدام شده بود . ( بانک مرکزی قبول شده بود ) البته دو سه جا دیگه هم قبول شد که نرفت !

دولت چند سالی با منع مجلس استخدامی نداشته . الان شدیدا احتیاج به نیرو داره . تو پیک بازنشستگی ها هستیم . امید استخدم هست . نا امید نشو .
هر روز به سایت بانکی ( اسم سایت هست ) سر بزن و استخدامی ها رو نگاه کن

در مورد سکوت انجمن من من بی تقصیرم :w12:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
قبول میشی ایشالله :w24:
پسرداییم امتحان داد و قبول شد . بنده خدا پارتی هم نداشت

هفته پیش هم یکی از دوستام رو دیده بودم که اتفاقا اون هم از طریق همین امتحانات استخدام شده بود . ( بانک مرکزی قبول شده بود ) البته دو سه جا دیگه هم قبول شد که نرفت !

دولت چند سالی با منع مجلس استخدامی نداشته . الان شدیدا احتیاج به نیرو داره . تو پیک بازنشستگی ها هستیم . امید استخدم هست . نا امید نشو .
هر روز به سایت بانکی ( اسم سایت هست ) سر بزن و استخدامی ها رو نگاه کن

در مورد سکوت انجمن من من بی تقصیرم :w12:

فکر نمیکنم شاید بحث پارتی نباشه ولی اکثرا کارمندای پیمانی خودشونو قبول میکنن که قبلا هم کار میکردن اونجا و از این راه فقط استخدام رسمی میشن. از جمله خیلی هایی که میشناسم!
پسرداییتون کجا شرکت کرده بود؟ و چه شهری؟
اخه من کسایی رو میشناسم که واقعا از نظر اطلاعات چیزی کم نمیارن ولی شرکت میکنن و رد میشن. یااصلا ازمون مخابرات واقعا سوالای سختی نداشت برای من چون داشتم برای کنکور میخوندم اکثرشو راحت جواب میدادم ولی قبول نشدم! شاید اینجا اینطوریه چون واقعا پارتی داره حرف اولو میزنه میرفتم شرکت برق میگفتم با اقای فلانی کار دارم میگه کدوم یکیشون:biggrin: کلا خانوادگی کار میکنن اونجا:razz:
امیدوارم امیدی باشه:smile:

• Like

challenger_69

عضو جدید
من میگم یه تاپیک بزنیم دوستانی که سابقه ی حضور در مرحله گزینش و مصاحبه آزمون های استخدامی رو داشتن بیان به ما ها که تازه کاریم یکم کمک کنن مثلا بگن تو مصاحبه های بعد از آزمونا چی می پرسن؟
سوالای فنی شون در چه سطحه؟ سوالای اعتقادی و ... چه جوریه؟ سوالای سیاسیشون:cry: چه شکلیه؟

Ti8

عضو جدید
من میگم یه تاپیک بزنیم دوستانی که سابقه ی حضور در مرحله گزینش و مصاحبه آزمون های استخدامی رو داشتن بیان به ما ها که تازه کاریم یکم کمک کنن مثلا بگن تو مصاحبه های بعد از آزمونا چی می پرسن؟
سوالای فنی شون در چه سطحه؟ سوالای اعتقادی و ... چه جوریه؟ سوالای سیاسیشون:cry: چه شکلیه؟
بهتره از دانشجوهای ترم آخر بخایم توی حل نمونه سوالات استخدامی تخصصی کمک کنند چون حتما برای اونها خیلی راحته. البته اگه شما در مرحله گزینش هستید حتما خودتون هم میتونید این سوال ها حل کنید.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتره از دانشجوهای ترم آخر بخایم توی حل نمونه سوالات استخدامی تخصصی کمک کنند چون حتما برای اونها خیلی راحته. البته اگه شما در مرحله گزینش هستید حتما خودتون هم میتونید این سوال ها حل کنید.

مصاحبه منظورشون بود.
سوالات استخدامی که یه تاپیک داشت فکر کنم!
بعضیاش هم که همینجا مطرح میشد بچه ها جواب میدادن دور همی یادش بخیر:D

Ti8

عضو جدید
مصاحبه منظورشون بود.
سوالات استخدامی که یه تاپیک داشت فکر کنم!
بعضیاش هم که همینجا مطرح میشد بچه ها جواب میدادن دور همی یادش بخیر:D

من هم منظورم این بود که چون از مرحله آزمون گذشتن، دور همی با بچه های این تاپیک به بعضیها (Ti8و:)و...) کمک کنن.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال میذارم شاید یخ انجمن باز شد !

همه ما معادله ی زیر رو بار ها و بارها استفاده کردیم :

V=Vm sin( wt+alpha

سوال اینه

اون زاویه ی آلفا چی هست ؟ رنج اون از کجا تا کجاست ؟!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

V=Vm sin( wt+alpha

سوال اینه

اره:D
زاویه ولتاژه دیگه!! کلا نسبیه. یه مرجع باید داشت برا اینکه بگیم رنجش چیه!!
خب خیلی کلی پرسیدین:huh:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه مهندس
زاویه ولتاژ نیست . ( اگر باشه زاویه ولتاژ با چی ؟ )
فرض کن اون معادله جریان باشه که بتونی راحت تر به جواب برسی .
یه راهنمایی :
این مورد تو ستینگ رله ها و فالتها ی شبکه کاربردی هست .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه مهندس
زاویه ولتاژ نیست . ( اگر باشه زاویه ولتاژ با چی ؟ )
فرض کن اون معادله جریان باشه که بتونی راحت تر به جواب برسی .
یه راهنمایی :
این مورد تو ستینگ رله ها و فالتها ی شبکه کاربردی هست .

خب تو جریان هم میشه زاویه جریان که بازم مرجعش مهمه:D
تو چه رله ای؟

• Like

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب تو جریان هم میشه زاویه جریان که بازم مرجعش مهمه:D
تو چه رله ای؟

نه .
از سمت چپ به راست . مقدار ماکزیممی هست که ضرب در سینوس امگا تی میشه ( فرکانس ) بعلاوه یه زاویه . اون زاویه چی هست و چرا هست .
اخلاف فاز نیست.
دقت کرده باشی این نوع نوشتن رو برای منابع اعلام میکنند . منبع هم که اختلاف فاز براش معنی نداره . پس اختلاف فاز نیست .

ساده تر بگم اینطوری میشه .
یه منبع متناوب سینوسی داریم با فرکانس امگا تی . حالا اون بعلاوه آلفا چی هست و چه لزوی داره که باشه ؟ ما مقدار ماکزیمم رو داریم، فرکانس رو داریم ، شکل سینوسی اون هم بیان شده . پس اون زاویه برای چی هست ؟!
یه راهنمایی دیگه . رنج اون زاویه 0-360 هست بر مبنای درجه .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه .
از سمت چپ به راست . مقدار ماکزیممی هست که ضرب در سینوس امگا تی میشه ( فرکانس ) بعلاوه یه زاویه . اون زاویه چی هست و چرا هست .
اخلاف فاز نیست.
دقت کرده باشی این نوع نوشتن رو برای منابع اعلام میکنند . منبع هم که اختلاف فاز براش معنی نداره . پس اختلاف فاز نیست .

ساده تر بگم اینطوری میشه .
یه منبع متناوب سینوسی داریم با فرکانس امگا تی . حالا اون بعلاوه آلفا چی هست و چه لزوی داره که باشه ؟ ما مقدار ماکزیمم رو داریم، فرکانس رو داریم ، شکل سینوسی اون هم بیان شده . پس اون زاویه برای چی هست ؟!
یه راهنمایی دیگه . رنج اون زاویه 0-360 هست بر مبنای درجه .

منابع هم زاویه دارن!:huh:
خب دقیقا همون اختلاف فاز هست:huh:
اختلاف فاز هم میتونه از 0 تا 360 باشه:huh:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منابع هم زاویه دارن!:huh:
خب دقیقا همون اختلاف فاز هست:huh:
اختلاف فاز هم میتونه از 0 تا 360 باشه:huh:

نه . منبع ، اختلاف فاز با معنی رایج این کلمه نداره . اون زاویه قدرت منبع هست و جهت توان اکتیو رو مشخص میکنه .
دوستای دیگمون ببینیم چی میگن.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه . منبع ، اختلاف فاز با معنی رایج این کلمه نداره . اون زاویه قدرت منبع هست و جهت توان اکتیو رو مشخص میکنه .
دوستای دیگمون ببینیم چی میگن.

خب جهت توان اکتیو با توجه زاویه ولتاژ طرفین تعیین میشه مثلا زاویه ولتاژ یه طرف 8- درجه هست و طرف دیگه صفر تو این حالت از زاویه بیشتر توان اکتیو میره به زاویه کمتر!
باشه.

kuchuluuu

عضو جدید
درخواست اطلاعات در مورد فیوزها

درخواست اطلاعات در مورد فیوزها

با سلام به همه دوستان
من به یه سری اطلاعات در مورد انواع فیوز نیاز دارم.مخصوصا" فیوز کتابی و استوانه ای و چاقویی.
فرق فیوز مینیاتوری و فشنگی چیه و آیا نمیشه بجای فیوز فشنگی زیر کنتور یا جاهای دیگه از مینیاتوری استفاده کرد؟
اصلا" چطور باید تشخیص بدیم که از چه فیوزی باید استفاده کرد؟
پیشاپیش ممنون از همه

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان
من به یه سری اطلاعات در مورد انواع فیوز نیاز دارم.مخصوصا" فیوز کتابی و استوانه ای و چاقویی.
فرق فیوز مینیاتوری و فشنگی چیه و آیا نمیشه بجای فیوز فشنگی زیر کنتور یا جاهای دیگه از مینیاتوری استفاده کرد؟
اصلا" چطور باید تشخیص بدیم که از چه فیوزی باید استفاده کرد؟
پیشاپیش ممنون از همه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/445326-تفاوت-فیوزها?p=6227392#post6227392

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

V=Vm sin( wt+alpha

سوال اینه

سلام دوستان

Vm که مقدار ماکزیمم هست
wt هم نشانگر فرکانس هست

alpha هم زاویه بین بردار جریان و ولتاژ هست
تا اونجائی که میدونم این زاویه در تشخیص جهت انتقال توان در رله های جهتی و رله برگشت توان در محافظت از ژنراتور کاربرد داره

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

Vm که مقدار ماکزیمم هست
wt هم نشانگر فرکانس هست

تا اونجائی که میدونم این زاویه در تشخیص جهت انتقال توان در رله های جهتی و رله برگشت توان در محافظت از ژنراتور کاربرد داره

چرا زاویه بین ولتاژ و جریان؟
زاویه بین ولتاژ یه نقطه و یه مرجع!!:D

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دو تا تا سوال از نرم افزار Matlab مرتبط با قدرت داشتم
مثلا وقتی توان اکتیو 250w هست به جای اینکه یه شکل موج سینوسی بده که مقدار متوسطش 250 باشه یه خط صاف بده که مقدارش 250 باشه. حالا برای توان اکتیو میشه از یه بلوک که میانگیر میگیره استفاده کرد و از توان لحظه ای متوسط گرفت که میشه همون توان اکتیو! ولی برای توان راکتیو دیگه این راه جواب نمیده
خواهشا نگید که توان اکتیو رو حساب کن بعد از فرمول Q^2=S^2-P^2 استفاده کن چون خیلی راه حل جوادی هست.

سوال 2- فرض کنید یه مقاومت 1اهم رو در محیط سیمولینک به یه منبع ولتاژ DC وصل میکنیم خوب طبیعتا یه جریان ازش میگذره
حالا اگه این همین مقاومت رو به یه منبع ولتاژ AC با فرکانس بالا وصل کنیم آیا متلب اثر پوستی رو برای این مقاومت در نظر میگیره یا خیر؟
سلام

1-پیشنهاد میکنم یه سری به extra library توی قسمت simpower بزنید

2- خیر دوست عزیز
متلب در اون حد نیست! متلب حتی نمیتونه یک دیود رو غیر ایده آل محاسبه کنه و محاسباتش با فرض ایده آل بودن ادوات هست!
اصولا متلب واسه سرگرمی نرم افزار خوبیه نه واسه انجام محاسبات و شبیه سازی های پیچیده و حساس
البته واسه بعضی کاربرد ها واقعا مناسبه و همینطور همه پسند

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
چرا زاویه بین ولتاژ و جریان؟
زاویه بین ولتاژ یه نقطه و یه مرجع!!:D

چرا نداره که! خوب ببینید اون نقطه مرجع به جه دردی میخوره؟! اون فقط برای درک بهتره مسئله هست و هیچ فرقی نداره که مرجع رو کجا بگیرید
چیزی که به درد ما میخوره زاویه بین بردار ولتاژ و جریان هست که باعث ایجاد گشتاور در رله های الکترومکانیکی میشه و ...
البته نه فقط در رله، بلکه خیلی کاربرد های دیگه ای میتونه داشته باشه

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان

Vm که مقدار ماکزیمم هست
wt هم نشانگر فرکانس هست

ممنون مهندس
اما این هم چواب کامل نیست .
در مورد منبع نمیشه اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان مطرح کرد . این مربوط به بار هست . منبع یا پریونیت اسلک هست که زاویه صفر قدرت داره یا غیر شناور که زاویه مثبت یا منفی داره.
یه راهنمایی دیگه :
این زاویه هیچ ربطی به اندازه و زاویه بار نداره .

راهنمایی سوم :
فرض کنید این منبع یه مدار RL هست . یعنی شبیه ساز خطوط انتقال .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مقاومت با وجود فرکانس بالا خاصیت خازنی به خودش میگیره .
چیه اثر پوسته ای رو میخوای محاسبه کنی ؟
خودش که واحد نداره
ولی اثارش رو میتونی اندازه گیری کنی . اونم با تقریب و در سطوح خیلی زیاد .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا نداره که! خوب ببینید اون نقطه مرجع به جه دردی میخوره؟! اون فقط برای درک بهتره مسئله هست و هیچ فرقی نداره که مرجع رو کجا بگیرید
چیزی که به درد ما میخوره زاویه بین بردار ولتاژ و جریان هست که باعث ایجاد گشتاور در رله های الکترومکانیکی میشه و ...
البته نه فقط در رله، بلکه خیلی کاربرد های دیگه ای میتونه داشته باشه

خب وقتی همه زاویه ها نسبت به اون مرجع باشه به خیلی دردا میخوره!
شما مرجع رو کجا گرفتین که این زاویه شده زاویه بین ولتاژ و جریان؟

اون زاویه که میاد تو رله ها ساخته میشه یعنی فقط ولتاژ که به رله وصل نمیشه جریان هم میاد و زاویه ایجاد میشه!

مقاومت با وجود فرکانس بالا خاصیت خازنی به خودش میگیره .
چیه اثر پوسته ای رو میخوای محاسبه کنی ؟
خودش که واحد نداره
ولی اثارش رو میتونی اندازه گیری کنی . اونم با تقریب و در سطوح خیلی زیاد .

این الان یه بحث دیگه هست؟

ممنون مهندس
اما این هم چواب کامل نیست .
در مورد منبع نمیشه اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان مطرح کرد . این مربوط به بار هست . منبع یا پریونیت اسلک هست که زاویه صفر قدرت داره یا غیر شناور که زاویه مثبت یا منفی داره.
یه راهنمایی دیگه :
این زاویه هیچ ربطی به اندازه و زاویه بار نداره .

راهنمایی سوم :
فرض کنید این منبع یه مدار RL هست . یعنی شبیه ساز خطوط انتقال .
اون زاویه غیر شناور با بخش بار بدست میاد
درسته جهت انتقال توان این زاویه رو درست میکنه .

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب وقتی همه زاویه ها نسبت به اون مرجع باشه به خیلی دردا میخوره!
شما مرجع رو کجا گرفتین که این زاویه شده زاویه بین ولتاژ و جریان؟

اون زاویه که میاد تو رله ها ساخته میشه یعنی فقط ولتاژ که به رله وصل نمیشه جریان هم میاد و زاویه ایجاد میشه!

این الان یه بحث دیگه هست؟

اون زاویه غیر شناور با بخش بار بدست میاد
درسته جهت انتقال توان این زاویه رو درست میکنه .

مرجع این زاویه صفر هست . از صفر تا 360 قابل تغییر هست .
بازم ساده تر میکنم
فکر کن یه مدار RL سری داری که به منبع سینوسی متصل هست . با همون مقادیر ماکزیمم و فرکانس امگاتی .
این منبع با یه کلید سری به بار RL متصل هست .
فرض کن در لحظه ی t کلید بسته میشه ( یعنی زمان فالت تو سیستم ) . حالا نقش اون زاویه چی هست .
راهنمایی بعدی :
اون زاویه تاثیر شدیدی روی فالت داره . یعنی به ازای شرایط کاملا برابر ولی در زمانهای نابرابر ( حتی میلی ثانیه ای ) مقدار فالت متغیر خواهد بود .
چیزی که باعث تغییر اندازه فالت ( یعنی جریان اتصال کوتاه ) در شاریط برابر میشه همین زاویه هست .

البته مثال شبکه بالا رو برای درک بهتر موضوع بیان کردم
وگرنه این مقدار همانطور که میدونید همه جا بوده و هست .

یه راهنمایی دیگه :
معادله دیفرانسیل مدار سری RLرو بنویسید و ببینید این اثرش کجاست
این معادله دو تا مولفه داره . یکی نمایی هست و یکی سینوسی. یعنی مجموع این دو تاست .
نمایی در صفر مقدار واحد داره و در بی نهایت صفر میشه ( میل به صفر میکنه )
این یعنی وقتی با مقدار سینوسی جمع میشه یه فالتی داریم که بعد از مدت زمانی ( همون مدتی که نمایی داره به سمت بی نهایت میل میکنه ) میرا میشه .
یعنی همون اثر گذاری فالت ( البته تا قبل از میرا شدن ) .
حالا شما به این زاویه ی آلفا تو سه تا بازه مقدار بدید .
ببینید که مقدار فالت بدون هیچ تغییری در دیگر مولفه ها در حد حتی دو برابر متغیر هست .

جوابشو گفتم تقریبا :w16:

آخرین ویرایش: