تاپیک سوالات قدرتی

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

مدار رو یه بار تا میکنی
ساده میشه
مثلث وسط رو ستاره میکنی
حالا یه نوع پل وتستون تشکیل شده که شاخه وسط رو حذف میکنه
در نهایت میمونه دو جفت خارن سری که با همموازی شدن

البته اینا رو برای مدار اصلی گفتم
برای اینی که گذاشتی نیست

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدار رو یه بار تا میکنی
ساده میشه
مثلث وسط رو ستاره میکنی

برای اینی که گذاشتی نیست

بااین دوستمون موافقم.

برای این شکلی هم که آقا مصطفی گذاشته قانون پل وتستون درسته .چون به صورت مورب مقادیربرابرهستندپس خازن 2 میکروفارادوسطی حذف میشه.
درنتیجه خازن3.2موازی با2 میکروبدست میاریم ضرب در2 میکنیم.

منم 746 میدونم.
منم نظرم همینه.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بدست اوردم
بین 736 تا 750 است که نمیدونم بر چه اساس اما مختلف در نظر میگیرن

مدار رو یه بار تا میکنی
ساده میشه
مثلث وسط رو ستاره میکنی

برای اینی که گذاشتی نیست
بله تبدیلات رو مهندس ایران دخت و اصغری به من گفتن
تایید

منم 746 میدونم.

بااین دوستمون موافقم.برای این شکلی هم که آقا مصطفی گذاشته قانون پل وتستون درسته .چون به صورت مورب مقادیربرابرهستندپس خازن 2 میکروفارادحذف میشه.
درنتیجه خازن3.2موازی با2 میکروبدست میاریم ضرب در2 میکنیم.

منم نظرم همینه.

منم موافقم :redface:
البنه بعد از اینکه اقای گروسی توضیحات کامل دادن موافقت کردم :D
نظر منم مثل شما اول از طریق تقارن خازن ها بعد مثلث به ستاره تبدیل بشه و بعد هم پل وتستون
از همه ممنونم .
از همه ی دوستان عزیز

آخرین ویرایش:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
بدست اوردم
بین 736 تا 750 است که نمیدونم بر چه اساس اما مختلف در نظر میگیرن
من یه دایر المعارف برق - قدرت دارم فکر کنم سعید دیده، الان رفتم اون رو هم نگاه کردم اونجا هم 746 نوشته.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
بستگی به اسبش داره مهندس
:biggrin:

:biggrin:
من یه دایر المعارف برق - قدرت دارم فکر کنم سعید دیده، الان رفتم اون رو هم نگاه کردم اونجا هم 746 نوشته.
آره شهرام جان. واسه برق معمولا 746 در نظر میگیرن
ولی خب یه بازه ای هست که هر رشته عددی رو انتخاب میکنه:D

خودت چته!

عضو جدید
سلام

بر اساس برخي استانداردها، دماي مبناي طراحي باسبار داخل تابلو 80 درجه سلسيوس منظور مي شود در حاليكه باسبارها قادر به تحمل افزايش دماي به مراتب بيشتري هستند. به نظر شما دليل اين انتخاب چيست؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام

بر اساس برخي استانداردها، دماي مبناي طراحي باسبار داخل تابلو 80 درجه سلسيوس منظور مي شود در حاليكه باسبارها قادر به تحمل افزايش دماي به مراتب بيشتري هستند. به نظر شما دليل اين انتخاب چيست؟
سلام
باسبار ساخته شده طبق استانداردی در دمایی مشخص جریان مشخصی رو عبور میده .
مثلا باسبار 5×50 در دمای 40 درجه 200 امپر را عبور میدهد .
هرچه این دما بیشتر شود مقدار جریان دهی شمش کمتر میشود .
دمایی که شما میفرمایید مربوط به لحظه ی اتصال کوتاه است
در لحظه ی اتصال کوتاه مثلا باسباری 500 درجه سیلیسیوس رو در 3 ثانیه تحمل میکندو اگر زمان یا مقدار دما در لحظه ی اتصال کوتاه بیشتر شود باعث از بین رفتن و سوختن شمش میشود .
80 درجه به ازای عبور جریان نامی :surprised:
کدوم کارخونست ؟؟
من نهایتا 50 درجشو دیده بودم
شمش ها : بر اساس نوع F25تا F37 دارند
هر چه مقدار F بیشتر باشد جریان دهی شمش کمتر و لی استحکام مکانیکی بیشتر است
.

خودت چته!

عضو جدید
سلام
در لحظه ی اتصال کوتاه مثلا باسباری 500 درجه سیلیسیوس رو در 3 ثانیه تحمل میکندو اگر زمان یا مقدار دما در لحظه ی اتصال کوتاه بیشتر شود باعث از بین رفتن و سوختن شمش میشود .
کدوم کارخونست ؟؟
.

ممنون

راستش شنیده بودم واسه همین برام سوال پیش اومد

مثلا باید میپرسیدم چنین تابلویی هست اصلا.به هر حال ممنون

اینم یه سری استانداردها:

مواردي كه تحت شرايط محيطي استاندارد براي طراحي و بهره برداري تابلوهاي برق اهميت دارد محدوده دماي هوا -رطوبت هوا-ارتفاع از سطح دريا و نوع الودگي است كه هر كدام داراي مقرراتي به شرح زير است: 1-(AMBIENT AIR TEMPERATURE):طبق استاندارد IEC60439 دماي استاندارد درجه گرماي هوا در 24 ساعت بايدبطور نرمال 35 درجه سانتي گراد باشد و مقدار ماكزيمم ان نبايد از40 درجه سانتي گراد بيشتر شود وهمينطور مقدار مينيمم ان نبايد از 5-درجه سانتي گراد كمتر باشد..
2-(ATMOSFER HUMIDITY):طبق استاندارد IEC60439 در هواي پاك كه رطوبت نسبي است رطوبت هوا نبايد در حداكثر مجاز دماي هوا كه40درجه سانتي گراد است بيشتر از 50درصد باشد.
3-(ALTITUDE):طبق استاندارد IEC60439 ارتفاع از سطح دريادر سطح ولتاژ فشار ضعيف نبايد از مقدار 2000متر تجاوز كند كه در سطح ولتاژ فشار متوسط از 1000متر نبايد تجاوز كند.
انواع آلودگي:
-درجه يك:آلودگي وجود ندارد يا الودگي از نوع خشك مي باشد.
-درجه دو: الودگي از نوع خشك مي باشد كه با رطوبت به نوع هادي تبديل ميشود.
-درجه سه: الودگي از نوع هادي و به شكل موقتي وجود دارد و (ايتم دو).
-درجه چهار:آلودگي از نوع هادي و بطور دايمي وجود دارد.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام

سلام
کدوم کارخونست ؟؟
.

بله دقیقا
به عنوان مثال حداکثر درجه کاری کابل 70 درجه سانتیگراد هست. باسبار هم به همین صورت
یک عددی به صورت استاندارد مشخص میکنن که تا اون درجه هیچ مشکلی در کارائی اون تجهیز بوجود نمیاد و با عبور از اون عدد ، ممکنه (الزاما نه، فقط امکان داره) که مشکلی برای تجهیز به وجود بیاد

میدونید که رابطه بین مقاومت و حرارت مستقیم هست
یعنی با افزایش حرارت ، مقاومت افزایش پیدا میکنه

شما فرض کنید که شینه ای رو به عنوان شینه ارت مورد استفاده قرار دادید
میدونید که سیستم ارت به مقاومت خیلی حساس هست و عدد کوچکی برای مقاومت سیستم ارت در نظر میگیرن (مثلا 2 اهم)
حالا اگر مقاومت شینه ارت بالا بره و مقاومت سیستم زمین از حد مجاز تجاوز کنه و اتفاقا یک اتصال بدنه ای رخ داده باشه ... خودتون حساب کنید که چه اتفاقی ممکنه رخ بده!!

MHM1365

عضو جدید
[h=2]محاسبه جریان و ولتاژ[/h]
در یک سلول خورشیدی (pv) جریان اتصال کوتاه و ولتاژ حلقه باز بصورت تئوری فرمول هایی داره..... خب حالا بدون آزمایش از طریق این فرمول ها و دانستن مقادیری مانند میزان تابش چجوری میشه مقادیر ولتاژ و چربان رو حساب کرد؟؟؟؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون

راستش شنیده بودم واسه همین برام سوال پیش اومد

مثلا باید میپرسیدم چنین تابلویی هست اصلا.به هر حال ممنون

اینم یه سری استانداردها:

مواردي كه تحت شرايط محيطي استاندارد براي طراحي و بهره برداري تابلوهاي برق اهميت دارد محدوده دماي هوا -رطوبت هوا-ارتفاع از سطح دريا و نوع الودگي است كه هر كدام داراي مقرراتي به شرح زير است: 1-(AMBIENT AIR TEMPERATURE):طبق استاندارد IEC60439 دماي استاندارد درجه گرماي هوا در 24 ساعت بايدبطور نرمال 35 درجه سانتي گراد باشد و مقدار ماكزيمم ان نبايد از40 درجه سانتي گراد بيشتر شود وهمينطور مقدار مينيمم ان نبايد از 5-درجه سانتي گراد كمتر باشد..
2-(ATMOSFER HUMIDITY):طبق استاندارد IEC60439 در هواي پاك كه رطوبت نسبي است رطوبت هوا نبايد در حداكثر مجاز دماي هوا كه40درجه سانتي گراد است بيشتر از 50درصد باشد.
3-(ALTITUDE):طبق استاندارد IEC60439 ارتفاع از سطح دريادر سطح ولتاژ فشار ضعيف نبايد از مقدار 2000متر تجاوز كند كه در سطح ولتاژ فشار متوسط از 1000متر نبايد تجاوز كند.
انواع آلودگي:
-درجه يك:آلودگي وجود ندارد يا الودگي از نوع خشك مي باشد.
-درجه دو: الودگي از نوع خشك مي باشد كه با رطوبت به نوع هادي تبديل ميشود.
-درجه سه: الودگي از نوع هادي و به شكل موقتي وجود دارد و (ايتم دو).
-درجه چهار:آلودگي از نوع هادي و بطور دايمي وجود دارد.
خوب اگر هم محل نصب تابلو از ارتفاع 1000 متر بیشتر شد باید محاسبات شمش و اتصال کوتاه تابلو در ضریبی ضرب بشه .به دلیل اینکه در ارتفاع بالا تبادل حرارتی مشکل تر میشه جریان عبوری از شمش کاهش پیدا میکنه .
بله که دمای مورد نظر رو بوسیله ی یک هیتر و سنسور یا یک فن و سنسور ( که البته هیتر مناسب تره ) بوجود میارن .
بله رطوبت هوا باعث ایجاد شبنم میشه و امکان آرک زدن و خوردگی تجهزات رو زیاد میکنه
تشکر .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین عزیز
مسابقه های تلویزیونی رو دیدید که گروه بندی داره و بعد از پرسیدن سوال هر گروهی که زودتر شستی رو فشار بده فقط اون گروه میتونه جواب بده .
این مدار چطور طراحی میشه ؟؟
توضیحات:
هر گروه لامپ رنگی مخصوص به خود داشته باشد
بعد از اعلام امادگی توسط هر گروه گروه دیگری نتواند زنگ خود را به صدا در بیاورد .
برای یک گروه 4 نفره طراحی شود
زنگ مشترکی برای هر 4 گروه وجود داشته باشد

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین عزیز
مسابقه های تلویزیونی رو دیدید که گروه بندی داره و بعد از پرسیدن سوال هر گروهی که زودتر شستی رو فشار بده فقط اون گروه میتونه جواب بده .
این مدار چطور طراحی میشه ؟؟
توضیحات:
هر گروه لامپ رنگی مخصوص به خود داشته باشد
بعد از اعلام امادگی توسط هر گروه گروه دیگری نتواند زنگ خود را به صدا در بیاورد .
برای یک گروه 4 نفره طراحی شود
زنگ مشترکی برای هر 4 گروه وجود داشته باشد

MOSABEGHE.JPG

سلام داداش
خدمت شما. همین الان طراحیش کردم;)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
درسته
اما سعی کن با منطق دیجیتالی طراحی کنی
اونطوری قابل اجرا تر هست
خیلی هم ارزانتر و راحت تر

سلام
ممنون از راهنمائیتون دوست عزیز
دقیقا متوجه منظورتون نشدم. خوشحال میشم طراحی با منطق دیجیتالی رو ازتون باد بگیرم. منتظر طراحی شما برای این مدار هستم:);)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلامی دوباره
در رابطه با سلول خورشیدی سوال داشتم.
خوب میدونیم که هزینه ی راه اندازی این سیستم بالا هست. و هر چی توان مصرفی بره بالا تر نیاز به صفحه های بزرگتر و در نتیجه گران تری است.
حالا اگه برق تولید شده رو سینوسی کنیم و بدیم به یه ترانس که مثلا یک امپر ورودی داره و 100 امپر در ثانویه تولید کنه . ایا این پیشنهاد عملی هست ؟؟
یعنی میشه با صفحه ای که 1 امپر تولید میکنه 100 امپر برق داشته باشیم ..؟؟؟
از نظر اقتصادی هنوز براورد نکردم اما اگر هزینه ی یک ترانس تک فاز 1 میلیون تومن باشه در دراز مدت این سیستم به صرفه میشه...البته اگه عملی باشه.

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با سلامی دوباره
در رابطه با سلول خورشیدی سوال داشتم.
خوب میدونیم که هزینه ی راه اندازی این سیستم بالا هست. و هر چی توان مصرفی بره بالا تر نیاز به صفحه های بزرگتر و در نتیجه گران تری است.
حالا اگه برق تولید شده رو سینوسی کنیم و بدیم به یه ترانس که مثلا یک امپر ورودی داره و 100 امپر در ثانویه تولید کنه . ایا این پیشنهاد عملی هست ؟؟
یعنی میشه با صفحه ای که 1 امپر تولید میکنه 100 امپر برق داشته باشیم ..؟؟؟
از نظر اقتصادی هنوز براورد نکردم اما اگر هزینه ی یک ترانس تک فاز 1 میلیون تومن باشه در دراز مدت این سیستم به صرفه میشه...البته اگه عملی باشه.

سلام

چرا نمیشه!؟ خوب هم میشه و ربطی به سلول خورشیدی نداره و بحث در مورد ترانس هست
شما یک ترانس دارید که 1 آمپر جریان ورودی اون هست و 100 آمپر جریان خروجی اون
فقط بحث اینجاست که توان ورودی و خروجی ترانس برابر است و در طورت 100 برابر شدن جریان، مقدار ولتاژ 1/100 برابر خواهد شد!! که فکر نمی کینم این ولتاژ به دردی بخوره!

یک نکته دیگری هم خوبه یاداوری بشه. اونم اینه که مقدار جریان رو بار تعیین میکنه و مقدار ثابتی نیست که بگیم این ترانس همیشه جریان خروجیش 100 آمپره!

حالا واسه عملی شدن این مورد، باید یک اینورتر داشته باشیم تا ولتاژ مستقیم تولیدی توسط صفحه خورشیدی که در باتری ذخیره شده بود به ولتاژ متناوب تبدیل بشه و بعدش ترانس و ....

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام

چرا نمیشه!؟ خوب هم میشه و ربطی به سلول خورشیدی نداره و بحث در مورد ترانس هست
شما یک ترانس دارید که 1 آمپر جریان ورودی اون هست و 100 آمپر جریان خروجی اون
فقط بحث اینجاست که توان ورودی و خروجی ترانس برابر است و در طورت 100 برابر شدن جریان، مقدار ولتاژ 1/100 برابر خواهد شد!! که فکر نمی کینم این ولتاژ به دردی بخوره!

یک نکته دیگری هم خوبه یاداوری بشه. اونم اینه که مقدار جریان رو بار تعیین میکنه و مقدار ثابتی نیست که بگیم این ترانس همیشه جریان خروجیش 100 آمپره!

حالا واسه عملی شدن این مورد، باید یک اینورتر داشته باشیم تا ولتاژ مستقیم تولیدی توسط صفحه خورشیدی که در باتری ذخیره شده بود به ولتاژ متناوب تبدیل بشه و بعدش ترانس و ....
ممنونم استاد
نحوه ی انتخاب این صفحه ها بر چه اساس هست ؟؟ مثلا برحسب توان هست یا غیره ؟
خوب این یک مزیته . ما هم یک صفحه ای انتخاب میکنیم که ولتاژ کمی تولید کنه که متناسب با تعداد دور در خروجی بشه 230 ولت . اونوقت هم صفحه ارزونتر میشه هم به ولتاژی که میخواییم میرسیم.
بله استاد درسته منظورم از جریان همون توان بود در ولتاژ تک فاز . 100 امپر میشه تقریبا 22000 وات .
خوب ایا میشه با یک صفحه ای که 12 ولت و مثلا جریان 1 امپر تولید میکنه 22000 وات برق مصرف کرد ؟؟؟
از نظر عملی مشکلی برای دستگاها اینورتر و باتری و خود صفحه بوجود نمیاره ؟؟؟

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ممنونم استاد
نحوه ی انتخاب این صفحه ها بر چه اساس هست ؟؟ مثلا برحسب توان هست یا غیره ؟
خوب این یک مزیته . ما هم یک صفحه ای انتخاب میکنیم که ولتاژ کمی تولید کنه که متناسب با تعداد دور در خروجی بشه 230 ولت . اونوقت هم صفحه ارزونتر میشه هم به ولتاژی که میخواییم میرسیم.
بله استاد درسته منظورم از جریان همون توان بود در ولتاژ تک فاز . 100 امپر میشه تقریبا 22000 وات .
خوب ایا میشه با یک صفحه ای که 12 ولت و مثلا جریان 1 امپر تولید میکنه 22000 وات برق مصرف کرد ؟؟؟
از نظر عملی مشکلی برای دستگاها اینورتر و باتری و خود صفحه بوجود نمیاره ؟؟؟

قربونت
بله بر حسب توان هست
بله حتما از یک ترانس استفاده میکنید و به ولتاژ دلخواه میرسید ولی دلیل ارزونتر بودنش رو متوجه نمیشم!

:surprised:با یک صفحه 12 ولتی و جریان 1 آمپری مشخصه که توان 12 واتی بهمون میده!!!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
قربونت
بله بر حسب توان هست
بله حتما از یک ترانس استفاده میکنید و به ولتاژ دلخواه میرسید ولی دلیل ارزونتر بودنش رو متوجه نمیشم!

:surprised:با یک صفحه 12 ولتی و جریان 1 آمپری مشخصه که توان 12 واتی بهمون میده!!!

من یه همچین چیزی شنیدم .
هر چه به توان بالا تر نیاز بود صفحه ی خورشیدی بزرگتری نیاز است . ما یک صفحه ی کوچیک میخریم که 12 وات تولید کنه ... بعد میدیم به ترانس که بشه 22000 وات استفاده کرد . این عمل شدنی هست یا ؟؟؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
من یه همچین چیزی شنیدم .
هر چه به توان بالا تر نیاز بود صفحه ی خورشیدی بزرگتری نیاز است . ما یک صفحه ی کوچیک میخریم که 12 وات تولید کنه ... بعد میدیم به ترانس که بشه 22000 وات استفاده کرد . این عمل شدنی هست یا ؟؟؟

داداش من عرض کردم که ترانس توان رو تغییر نمیده! و توان ورودی و خروجیش ثابته
حالا شما چطور انتظار داری که 12 وات بدی و 22000 وات بگیری؟!:surprised:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
DSP300m
مدل
W300
وات
W300
توان مجاز
VDC1000
ولتاژ ماکس
V36.5
ولتاژ کاری مجاز
A 8.15
جریان کاری مجاز
V45.4
مدار ولتاژ باز
A 8.56
جریان اتصال کوتاه
45 - تا 80 درجه سانتیگراد
محدوده دمای مجاز
> 17.1%
راندمان
3%±
تلرانس
72 عدد (12*6)
تعداد سلولها
mm 4
قطر شیشه جلو
mm 50* (W) 992 * (L) 1956
اندازه
kg 27
وزن

این یه مثالیه که میتونه فکرت رو باز کنه:gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
به عنوان مثال در جدول بالا
36.5 ولت * 8.15 آمپر = 300 وات

حالا اگه ما بخوایم با یک اینورتر و ترانس، ولتاژمون رو به 220 برسونیم، جریان به 1.35 آمپر کاهش پیدا میکنه!

moh3n_s

عضو جدید
سلام دوستان میگم یه سوالی چرا تو شبکه های هوایی منظور همون خطوط هوایی تو بارون و برف سیم ها به هم اتصالی نمیکنه مثلا خط 63 کیلوولت چرا وقتی برف میاد روی مقره ها میشینه با وجود ولتاژ بالا تازه خط سه فاز دو مداره در مواقع یخ زدگی سیم ها به هم اتصالی نمیکنه به اون صورت که برق قطع بشه ....تازه با وجود بارندگی بازم هیچ اثری از قطعی نیست به اون صورتمگر در شرایط خاص

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان میگم یه سوالی چرا تو شبکه های هوایی منظور همون خطوط هوایی تو بارون و برف سیم ها به هم اتصالی نمیکنه مثلا خط 63 کیلوولت چرا وقتی برف میاد روی مقره ها میشینه با وجود ولتاژ بالا تازه خط سه فاز دو مداره در مواقع یخ زدگی سیم ها به هم اتصالی نمیکنه به اون صورت که برق قطع بشه ....تازه با وجود بارندگی بازم هیچ اثری از قطعی نیست به اون صورتمگر در شرایط خاص
سلام

دوست عزیز تک مداره یا 2 مداره بودن خط ربطی به اتصالی و آرک زدن نداره
تعداد مقره ها رو هم طوری انتخاب میکنن که در مقابل هوای مرطوب مقاوم باشه
ولی در مورد آرک زدن:

چرا ، در مواقعی که رطوبت هوا بیش از حده و یا بارون میباره یا برف نشسته روی مقره ها (مقره ها طوری طراحی میشن که برف و بارون و گرد و خاک تا حد امکان نمونه روی سطحشون) ممکنه آرک بین هادی و تاور برقرار بشه که با حرارت لحظه ای بالائی همراه هست (تمام رطوبت حوالی مقره رو از بین میبره) که با ریکلوز تکفاز این خطا برطرف میشه و عموما برای مصرف کننده چندان محسوس نخواهد بود و هر سه فاز قطع نخواهد شد;)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

راستی دوست عزیز

همونطور که میدونید سیستم قدرت یه سیستم به هم پیوسته هست و آرایشش در سطح انتقال (ولتاژ بالا) به صورت رادیال نیست بلکه گرید هست
پس با قطعی کلی یک خط هم الزاما نمیشه گفت که برق کاملا قطع خواهد شد!!

امروزه سیستم های حفاظت پیشرفت زیادی کردن و قطعی برق در سمت مصرف بعید شده

moh3n_s

عضو جدید
سلام

دوست عزیز تک مداره یا 2 مداره بودن خط ربطی به اتصالی و آرک زدن نداره
تعداد مقره ها رو هم طوری انتخاب میکنن که در مقابل هوای مرطوب مقاوم باشه
ولی در مورد آرک زدن:

چرا ، در مواقعی که رطوبت هوا بیش از حده و یا بارون میباره یا برف نشسته روی مقره ها (مقره ها طوری طراحی میشن که برف و بارون و گرد و خاک تا حد امکان نمونه روی سطحشون) ممکنه آرک بین هادی و تاور برقرار بشه که با حرارت لحظه ای بالائی همراه هست (تمام رطوبت حوالی مقره رو از بین میبره) که با ریکلوز تکفاز این خطا برطرف میشه و عموما برای مصرف کننده چندان محسوس نخواهد بود و هر سه فاز قطع نخواهد شد;)

ممنونم مهندس جون میگم قربام میشه بگید ریکلوز تکفاز چیه:confused:;)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ممنونم مهندس جون میگم قربام میشه بگید ریکلوز تکفاز چیه:confused:;)

خواهش میکنم دوست خوب

ریکلوزر تجهیزی هست که در موقع بروز یک خطا ، مدار رو باز و بسته میکنه تا اگر خطا با قطع لحظه ای مدار رفع شد، دیگه نیازی به بی برق شدن مدار نباشه
اگه با یک بار باز و بسته شدن مدار، خطا رفع شده باشه و جریان مدار به حد مجاز رسیده باشه ، دیگه حله
ولی اگه رفع نشده باشه تا دفعات خاصی دوباره این کار رو انجام میده و در صورت باقی موندن خطا کلا مدار رو باز میکنه!

ریکلوز هم به صورت 3 فاز و هم تک فاز در سیستم نصب میشه
90% خطاها به صورت تکفاز هستن! به همین خاطر ریکلوز تکفاز کاربرد زیادی در سیستم خواهد داشت

خطاهایی که با ریکلوز کردن رفع میشن:
رطوبت بالا و برقراری آرک
اتصالی به دلیل حیوانات و عبور پرندگان
و ...