تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مسعود جان چرا عصبانی میشی؟! :D بله حرف شما کاملا درسته، من فقط در ادامه صحبت ستاره خانوم در مورد بدست آوردن ریشه های روی jw با اپسیلون یه مثال آوردم که اگه اختلافشون صفر باشه نمیشه گفت که ریشه روی jw نداریم ، همین :D

من عصبانی نشدم ذاتا اینطوریم :D

بلاخره ادم یه سوالو بلد باشه و مفهومو بدونه ولی بنا به استفاده از روشهای طولانی که در طی این روس احتمال بروز خطا و اشتباه خیلی هم زیاد میشه آدم به جواب نادرست برسه یکم ناراحت کنندس خب.

Armin-Z

کاربر ممتاز
من عصبانی نشدم ذاتا اینطوریم :D

بلاخره ادم یه سوالو بلد باشه و مفهومو بدونه ولی بنا به استفاده از روشهای طولانی که در طی این روس احتمال بروز خطا و اشتباه خیلی هم زیاد میشه آدم به جواب نادرست برسه یکم ناراحت کنندس خب.
:D
آره دیگه منم یه مثالی آوردم که اگه به اون روش استناد میکردیم به جواب غلط میرسیدیم

یه برقی

عضو جدید
یه برقی جان سوالی که گذاشتم که مشابه سوال دیشب بود رو دیدی؟

ارمین خان اول از همه ازت یه دنیا ممنونم...میگم سوالای بینش خوبه...هر چند پاسخنامه هاش روی اعصابه... در رابطه با سوال ریشه های روی محور موهومی میدونی من از روی کتاب اقای امین رضایی میخوندم بعدش ایشون ناحیه ها رو که تقسیم کردند به بالای معادله ی کمکی و پایین معادله ی کمکی و من همیشه برام جای سوال بود که خود اون قسمتی که سطش صفر میشه رو توی کدوم ناحیه در نظر بگیرم که به جوابی نرسیدم و چون توی تست ها هم بهش برخورد نکردم دیگه کلا حتی این سوالمم رو فراموش کردم و با دیدن این سوال دوباره یادم اومد و تا الان داشتم روی این سوال فکر میکردم از دو ساعت پیش !!! و به این نتیجه رسیدم این جور مواقع قبل هر قضاوتی !! بیام از روی خود معادله ی کمکی ریشه هاشو بدست بیارم که توی چنین تست هایی قطعا طوری معادله هستش که بشه راحت ریشه هاشو بدست اورد دقیقا مثل این تست .... . . .. . . . .. . . وضنا من کلا چنین مساله هایی که یک درایه داریم و صفر میشه رو با روش اپسیلون حل نمیکنم و با روش معادله ی کمکی حل میکنم و الان توی این تست هم از این بابت به هیچ استثنایی بر خورد نکردم و همون طور که گفتم مشکلم این بود مونده بودم وقتی خود سطری که صفره ضرایبشو از روی معادله کمکی مینویسم تغییر علامت میده چیکار کنم که به حمد الله مشکلم رفع شد ازت یه دنیا ممنونم....
.
.
.
اها در رابطه با سوال تالیفیت خیلی اقایی دستت درد نکنه ...ببین من بعید میدونم الان که ماشین حساب مجاز نیست از این تستا بیاد توی کنکور ولی هر چند توی برق 91 که اومده بود و کلا شاید نباید این تست ها رو حل کرد ولی حل من حالا برای این تست زیر 1 دقیقه !!

من اومدم ریشه هایی که شما داده بودی منفی بود و شرط لازم رو داشت بعدش اومدم توی معادله کمکی گذاشتم و با یه حساب سر انگشتی میبنی که این ور تساوی که ضریب s به توان دو مثبت میشه و از طرفی اون طرف تساوی هم عددی مثبت هستش پس ریشه ی موهومی نداریم وهمون حالت سومی که گفتم برقرا نمیشه پس روی محور موهومی ریشه نداریم....

ولی توی اون تست بینش بله همون طور که ستاره خانم گفتند باید بررسی کنیم و اون جا ضریب s به توان دو مثبت هستش ولی اون ور تساوی عددی منفی داریم پس ریشه روی محور موهومی داریم....
.
.
ولی تمام حرف من این بود چون مشابه این تست توی کنکور نیومده اگه بیاد منظور طراح همین خواهد بود و من بلافاصله اونی که محور موهومی رو قطع کرده میزنم....حالا به خاطر شما یه بررسی هم میکنم :smile:
.
.
راستی من فراموش کردم سلام کنم ...سلام :)

Armin-Z

کاربر ممتاز
ارمین خان اول از همه ازت یه دنیا ممنونم...میگم سوالای بینش خوبه...هر چند پاسخنامه هاش روی اعصابه... در رابطه با سوال ریشه های روی محور موهومی میدونی من از روی کتاب اقای امین رضایی میخوندم بعدش ایشون ناحیه ها رو که تقسیم کردند به بالای معادله ی کمکی و پایین معادله ی کمکی و من همیشه برام جای سوال بود که خود اون قسمتی که سطش صفر میشه رو توی کدوم ناحیه در نظر بگیرم که به جوابی نرسیدم و چون توی تست ها هم بهش برخورد نکردم دیگه کلا حتی این سوالمم رو فراموش کردم و با دیدن این سوال دوباره یادم اومد و تا الان داشتم روی این سوال فکر میکردم از دو ساعت پیش !!! و به این نتیجه رسیدم این جور مواقع قبل هر قضاوتی !! بیام از روی خود معادله ی کمکی ریشه هاشو بدست بیارم که توی چنین تست هایی قطعا طوری معادله هستش که بشه راحت ریشه هاشو بدست اورد دقیقا مثل این تست .... . . .. . . . .. . . وضنا من کلا چنین مساله هایی که یک درایه داریم و صفر میشه رو با روش اپسیلون حل نمیکنم و با روش معادله ی کمکی حل میکنم و الان توی این تست هم از این بابت به هیچ استثنایی بر خورد نکردم و همون طور که گفتم مشکلم این بود مونده بودم وقتی خود سطری که صفره ضرایبشو از روی معادله کمکی مینویسم تغییر علامت میده چیکار کنم که به حمد الله مشکلم رفع شد ازت یه دنیا ممنونم....
.
.
.
اها در رابطه با سوال تالیفیت خیلی اقایی دستت درد نکنه ...ببین من بعید میدونم الان که ماشین حساب مجاز نیست از این تستا بیاد توی کنکور ولی هر چند توی برق 91 که اومده بود و کلا شاید نباید این تست ها رو حل کرد ولی حل من حالا برای این تست زیر 1 دقیقه !!

من اومدم ریشه هایی که شما داده بودی منفی بود و شرط لازم رو داشت بعدش اومدم توی معادله کمکی گذاشتم و با یه حساب سر انگشتی میبنی که این ور تساوی که ضریب s به توان دو مثبت میشه و از طرفی اون طرف تساوی هم عددی مثبت هستش پس ریشه ی موهومی نداریم وهمون حالت سومی که گفتم برقرا نمیشه پس روی محور موهومی ریشه نداریم....

ولی توی اون تست بینش بله همون طور که ستاره خانم گفتند باید بررسی کنیم و اون جا ضریب s به توان دو مثبت هستش ولی اون ور تساوی عددی منفی داریم پس ریشه روی محور موهومی داریم....
.
.
ولی تمام حرف من این بود چون مشابه این تست توی کنکور نیومده اگه بیاد منظور طراح همین خواهد بود و من بلافاصله اونی که محور موهومی رو قطع کرده میزنم....حالا به خاطر شما یه بررسی هم میکنم :smile:
.
.
راستی من فراموش کردم سلام کنم ...سلام :)

ایول ، خیلی خوشحالم این سوال باعث شد یه سوال گوشه ذهنت حل بشه
در مورد اون سوال که خودم تغییرش دادم هم، آره بررسی کن به خاطر منم شده :D خدا رو چه دیدی یدفه شاید مثه اینجا شد
در مورد پاسخنامه بینش هم ما خیلی اعتراض کردیم، ولی متاسفانه خیلی فرقی نکرد، ولی خوب بعد آزمون ها کلاس رفع اشکال داشت که اونجا میشد سوالات رو پرسید
فردا هم یه کلاس رفع اشکال رایگان برای کنترل، سیگنال و الکترونیک گذاشتن که هر کی بخواد میتونه بیاد

یه برقی

عضو جدید
ایول ، خیلی خوشحالم این سوال باعث شد یه سوال گوشه ذهنت حل بشه
در مورد اون سوال که خودم تغییرش دادم هم، آره بررسی کن به خاطر منم شده :D خدا رو چه دیدی یدفه شاید مثه اینجا شد
در مورد پاسخنامه بینش هم ما خیلی اعتراض کردیم، ولی متاسفانه خیلی فرقی نکرد، ولی خوب بعد آزمون ها کلاس رفع اشکال داشت که اونجا میشد سوالات رو پرسید
فردا هم یه کلاس رفع اشکال رایگان برای کنترل، سیگنال و الکترونیک گذاشتن که هر کی بخواد میتونه بیاد

اره خداییش خیلی دعات کردم این چند روز..تازه اگه کنکور مشابهش بیاد و بررسی کنم و همون محور موهومی قطع کنه دعا میکنم یه تست کلا بیش تر از تواناییت بزنی ولی اگه قطع نکرد دو تا بیش تر بزنی :biggrin:...شوخی کردم انشالله همه رو بزنی....
.
.
اره خب این از سیاست هاشون هست... و حق هم دارند...این طوری دیگه کسی کلاس رفع اشکال نمیره و نمی خواد....بازم خدا خیرشون بده.. و همچنین شما رو.... دقیقا همون طور که طراح های کنکور میان میبینند چی توی کتابای کنکور کمتر گفته شده یاگفته نشده یا اشتباه گفته شده تست میدند قطعا این بزرگواران هم به بقیه کتاب ها اشراف دارند ...به هر حال حالا بعد دو ساعت ولی نهایتش به جواب میرسیم دیگه...

بزام ازت ممنونم...

Armin-Z

کاربر ممتاز
اره خداییش خیلی دعات کردم این چند روز..تازه اگه کنکور مشابهش بیاد و بررسی کنم و همون محور موهومی قطع کنه دعا میکنم یه تست کلا بیش تر از تواناییت بزنی ولی اگه قطع نکرد دو تا بیش تر بزنی :biggrin:...شوخی کردم انشالله همه رو بزنی....
.
.
اره خب این از سیاست هاشون هست... و حق هم دارند...این طوری دیگه کسی کلاس رفع اشکال نمیره و نمی خواد....بازم خدا خیرشون بده.. و همچنین شما رو.... دقیقا همون طور که طراح های کنکور میان میبینند چی توی کتابای کنکور کمتر گفته شده یاگفته نشده یا اشتباه گفته شده تست میدند قطعا این بزرگواران هم به بقیه کتاب ها اشراف دارند ...به هر حال حالا بعد دو ساعت ولی نهایتش به جواب میرسیم دیگه...

بزام ازت ممنونم...
خواهش میکنم دوستم، وظیفم بوده :smile: منم حتما برای شما دعا میکنم
به هر حال اینکه برای جذب دانشجو یه سری راهکار داشته باشن طبیعیه، ولی استاد کنترل اون موسسه که من خودم هم از ایشون کنترل رو یاد گرفتم، درسته که گه گاه به شوخی یه چیزایی میگن و دانشجو ها هم جدی میگیرن ولی از با خدا ترین انسان هایی هستن که دیدم ، توی موسسه حتی از وقت ناهار و استراحتشون میزدن برای جواب دادن به سوالات بچه ها، حالا باز شاید شما بگین این سیاستشون هست، ولی اگه این سیاست همه انسانها برای جذب مخاطب باشه فک نمیکنم سیاست غیراخلاقی ای باشه، حتی سر کلاس وقتی بچه ها میگفتن فلان سوال رو فلان استاد اشتباه حل کرده، ایشون از اینکه اسم کسی آورده شده خیلی ناراحت میشدن و برای بقیه اساتید بسیار احترام قائل هستن
من هیچ نسبتی با ایشون ندارم که بخوام اینجا ازشون دفاع کنم، ولی به عنوان یه شاگرد که کلی چیز از ایشون یاد گرفتم کلی حق به گردنم هست

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
انصافا من امروز با این ذهنیت که ازمون جامع بینشو از خودم میگیرم و بیشتر خوشحال بودم چون الان با سوالات کنترلش کلی حال میکنم ولی بعد حلشون و ارجاع به پاسخنامه اینجوری شدم:confused:، اخه خدایش یعنی چی چرا در پاسخنامه فقط گزینه صحیح اعلام شده ، تازه میفهمم که موسسه ای مثل مدرسان اگه پول بیشترم میگیره حقشه چون به داوطلب خدماتم میده ، عجب ها
من سوالات مدرسانو ندارم فقط پاسخنامشو دارم در زیر یه صفحه از پاسخنامه مدرسان و بیشنو گذاشتم ، و خدایش اصلا قابل مقایسه نیست .
90.jpg

Armin-Z

کاربر ممتاز
آقا ارمین شما به این موضوع اعتراضی نکردید تاحالا ؟؟
چرا خیلی اعتراض کردیم، متاسفانه خیلی فرقی نکرد، میگفتن که به علت اینکه سوالات دیر حاضر میشه فرصت کافی ندارن...
اما خوب کلاس های رفع اشکال بعد آزمون بود که یه مقدار این مساله رو جبران میکرد، به نظرم این بزرگترین ضعف آزمون های بینش هست، چون واقعا حیف اون سوالات هست که جواب کاملی براش ارائه نشه

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چرا خیلی اعتراض کردیم، متاسفانه خیلی فرقی نکرد، میگفتن که به علت اینکه سوالات دیر حاضر میشه فرصت کافی ندارن...
اما خوب کلاس های رفع اشکال بعد آزمون بود که یه مقدار این مساله رو جبران میکرد، به نظرم این بزرگترین ضعف آزمون های بینش هست، چون واقعا حیف اون سوالات هست که جواب کاملی براش ارائه نشه

من به قول خودشون جز بینشی ها هستم اما خب چون در ازمونشون شرکت نکردم حق اعتراض ندارم ، ولی مطمئن باش اگه حتی یه ازمونم شرکت میکردم هینجوری ساکت وا نمیستادم ، و یه جوری اعتراض میکردم که نتونن پشت گوش بندازن . انصافا این فرصت کافی نداشتن نیست این خود پیچوندنه.

Armin-Z

کاربر ممتاز
من به قول خودشون جز بینشی ها هستم اما خب چون در ازمونشون شرکت نکردم حق اعتراض ندارم ، ولی مطمئن باش اگه حتی یه ازمونم شرکت میکردم هینجوری ساکت وا نمیستادم ، و یه جوری اعتراض میکردم که نتونن پشت گوش بندازن . انصافا این فرصت کافی نداشتن نیست این خود پیچوندنه.
کاش بودی اقلا ما به یه جواب درست حسابی میرسیدیم، به حرف ما که گوش نمیدادن :D

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کاش بودی اقلا ما به یه جواب درست حسابی میرسیدیم، به حرف ما که گوش نمیدادن :D

اخه بعضی چیزا با رفتن و درخواست اینکه لطفا پاسخنامه تشریحی تر باشه و گفتگو حل نمیشه و کاریشم نمیشه ، باید یه جور دیگه وارد عمل شد :w43: ، ولی من به خاطر این کارشون میدونم چکار کنم ، از یه جایی میزنم که ندونم از کجا خوردن .

.V A H I D.

عضو جدید

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چی کار میخوای کنی؟! دم کنکوری دستتو به خون آلوده نکنیااا :confused:

نه بابا:D من کیلومتر ها از اونا دورم ، اما خب هر کاری راهی داره ، اونم به وقتش بزار برم خدمت ورزیده بشم :w41: :biggrin: ، بعد میام حسابشونو میرسم .:w08:

یه برقی

عضو جدید
دوستان در رابطه با این سوال بینش که ازمون 7 هستش و گزینه ی 4 زده جواب درست میشه و مشابهش پارسال توی برق 92 اومدو امسال هم خیلی احتمالش زیاد هست بیاد

مگه فرکانس طبیعی یعنی w اندیس n مربوط به قطب کوچتر نیستش و یک هستش و فرکانس صفر دو هستش پس انتظار داریم اول توی دیاگرام ندازه اول قطب رخ بده و اول بیاد پایین مشابه گزینه ی دو البته واضح هست گزینه ی دو کاملا غلطه چرا که باید از مثبت 12 شروع بشه که اون جا از منفی 12 شروع شده و کلا رد میشه ولی به هر حال برام جای سواله چرا گزینه ی 4 میشه و بر عکس شده و اول صفر رخ داده و بعدش قطب ؟؟
.
.
اینم ضمیمش
http://upload7.ir/imgs/2014-02/67033346324936572708.png

آخرین ویرایش:

.V A H I D.

عضو جدید
مگه فرکانس طبیعی یعنی w اندیس n مربوط به قطب کوچتر نیستش و یک هستش و فرکانس صفر دو هستش پس انتظار داریم اول توی دیاگرام اندازه اول قطب رخ بده و اول بیاد پایین مشابه گزینه ی دو
اینجا رو داری اشتباه می کنی
یه بار دیگه به منبعت نگاه کن متوجه میشی

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان در رابطه با این سوال بینش که ازمون 7 هستش و گزینه ی 4 زده جواب درست میشه و مشابهش پارسال توی برق 92 اومدو امسال هم خیلی احتمالش زیاد هست بیاد

مگه فرکانس طبیعی یعنی w اندیس n مربوط به قطب کوچتر نیستش و یک هستش و فرکانس صفر دو هستش پس انتظار داریم اول توی دیاگرام ندازه اول قطب رخ بده و اول بیاد پایین مشابه گزینه ی دو البته واضح هست گزینه ی دو کاملا غلطه چرا که باید از مثبت 12 شروع بشه که اون جا از منفی 12 شروع شده و کلا رد میشه ولی به هر حال برام جای سواله چرا گزینه ی 4 میشه و بر عکس شده و اول صفر رخ داده و بعدش قطب ؟؟
.
.
اینم ضمیمش
از لحاظ اندازه این سوال خیلی شبیه سوال برق 92 هست، فقط اونجا اول صفر بود بعد قطب به همین خاطر اول یه پایین زدگی به خاطر صفر مختلط و بعد یه بالا زدگی به خاطر قطب مختلط داشتیم حالا اینجا برعکس شده، یعنی اول قطب و بعد صفر رخ داده که تو همه گزینه ها به جز گزینه 3 اینطور هست

یه برقی

عضو جدید
اینجا رو داری اشتباه می کنی
یه بار دیگه به منبعت نگاه کن متوجه میشی

ممنون...
دوست من توی کتاب اقای امین رضایی این قسمتو خبو نگفته و اصلا هیچی..

توی کتاب اقای تقوی هم بر اساس فرکانس طبیعی رسم کرده... و من با این استدلال هم تست برق 92 رو میزنم درست در میاد اون جا فرکانس صفر کمتره توی گزینه ی یک و دقیقا هم اول نمودار میره بالا و جوابم درست بود

ولی این جا؟؟

یه برقی

عضو جدید
از لحاظ اندازه این سوال خیلی شبیه سوال برق 92 هست، فقط اونجا اول صفر بود بعد قطب به همین خاطر اول یه پایین زدگی به خاطر صفر مختلط و بعد یه بالا زدگی به خاطر قطب مختلط داشتیم حالا اینجا برعکس شده، یعنی اول قطب و بعد صفر رخ داده که تو همه گزینه ها به جز گزینه 3 اینطور هست

ممنون ارمین جان...

دقیقا مشکل من هم همینه.... مثلا مگه توی صفر مزدوج مختلط وقتی اول رخ میده نباید هم فاز بره بالا و هم اندازه ولی بر عکسه چرا؟؟ فاز میره بالا ولی اندازه میاد پایین؟؟ ممنون میشم توضیح بدی ...متاسفانه منابع من اینا رو اصلا خوب نگفتند و عدل از همینا تست اومده...

Dashpot

عضو جدید
دوست من اینو یادگاری مینویسم برای شما و هر کی به دردش خورد

ببنید توی تست های مکان تا دیدید توی گزینه ها گزینه هایی هستش که با محور موهوی برخورد داره و گزینه هایی هست که برخورد نداره سریع سوالی که باید بیاد توی ذهنتون این هست که ایا با محور موهومی برخورد داره یا خیر که در ادامه توضیح میدم سه حالت ممکنه رخ بده با محور موهومی برخورد کنه و در غیر این صورت با محور برخورد نداره و این طوری میتونیم حداقل یک گزینه رو حذف کنیم و یا در تستی مثل برق 91 گزینه ی صحیح رو کشف کنیم چرا که تنها یک گزینه با محور موهومی برخورد داشت درست مثل همین تست بینش

و اما این سه حالت :

حالت اول : توی چنین تست هایی بیاید سریع معادله مشخصه رو بنویسید و اون شرط برخورد با محور موهومی که باید سطر s به توان یک صفر شه رو بررسی کنید (البته برای سیستم های مرتبه ی دو و سه راث نمی نویسیم و از نکاتش که از روی ضرایب شرطشو بررسی میکنیم ولی برای 4 و بالاتر ناچاریم راث بنویسیم و ارزش حفظ کردن نداره و حالبه اکثرا توی کنکور مرتبه ی سه هستش ) بعدش مثلا شما بررسی میکنید می بینید که به ازای k های منفی این اتفاق می افته حال اگه توی صورت تست مکان رو برای k های منفی خواسته بود پس محور رو قطع میکنه ولی اگه برای k های مثبت خواسته بود پس قطع نمی کنه این حالت اول و تست های مشابهش مثل تست های کتاب اقای تقوی چاپ دوم تست 2 صفحه ی 216 یا تست 36 یا تست 41 (البته این تست ها با روش های دیگه توی کتاب حل شده ولی به طور کامل بررسی کنید میبنی دبا این روش ها خیلی بهتر میشه به جواب رسید و تست های اخیر هم دقیقا همین نکات داره تکرار میشه من از سال 68 گفتم تا 87 )

حالت دوم : حالت دوم وقتی هستش که بیایم شرط پایداری رو بررسی کنیم مشابه تست 5 صفحه ی 217 کتاب اقای تقوی چاپ دوم اون جا وقتی شرط پایداری رو بررسی کنید میشه a بزرگتر از منفی دو و از طرفی مکان رو در صورت تست برای a های مثبت خواسته لذا در این صورت سیتم همیشه پایداره و هیچ وقت مرز پایداری نداریم ویعنی هیچ وقت محور موهوی مرو قطع نمی کنه (البته این تست این جانیاز نبود با این روش حل بشه ولی من دارم حل کامل بهتون میگم )

حالت سوم : حالت سومی که میتونه رخ بده این هستش که مشابه تست برق 91 وقت شرط صفر شدن رو بررسی میکنیم اون K که بدست میاریم درسته از نظر علامت مثلا منفی هست و صورت تست هم به ازای K منفی خواسته ولی با کمی دقت با جایگذاری k توی معادله ی کمکی بالایی که توی راث نوشتیم ریشه هایی غیر موهوی داره و این طور میشه که اون هم غیر قابل قبول میشه

و از این سه حالت نمیتونه حارج باشه.امیدوارم کامل متوجه شده باشید.
سلام؛
میشه لطفاً حل برق 91 را به روشتون قرار بدید اگه وقتتون را نمیگیره.با تشکر

Dashpot

عضو جدید

.
.
اینم ضمیمش
وقتی قطب مختلط یا صفر مختلط داری نباید اول ببینی نمودار پایین رفته بلکه باید انتهاش را بعد از پیک نگاه کنی.مثلاً قطب مختلط داریم یک پیک رو به بالا و بعد باشیب -40 دسی بل به سمت پایین (پس بعدش مهمه ،بعد از پیک)
پیک را به بالا یعنی قطب مختلط و پیک رو به پایین یعنی صفر مختلط در نتیجه گزینه 2 غلط ،گزینه 1 هم غلط است چون فاز برای قطب فقط کم شده و برای صفر سمت راست باید باز هم کم بشه.
گزینه 3 و چهار در محل وقوع تمام گذر اختلاف دارند (تمام گذر اون صفر سمت راست و قطب سمت چپ است که فاز انتهایی را 180 کم میکند) در صورت تست محل وقوع قطب و صفر تمام گذر فرکانس 1 است پس باید از 0.1 قبلتر فاز شروع به کم شدن کرده باشد که گزینه 3 خلاف این موضوع را نشون میده و گزینه 4 صحیح است.

Armin-Z

کاربر ممتاز
ممنون ارمین جان...

دقیقا مشکل من هم همینه.... مثلا مگه توی صفر مزدوج مختلط وقتی اول رخ میده نباید هم فاز بره بالا و هم اندازه ولی بر عکسه چرا؟؟ فاز میره بالا ولی اندازه میاد پایین؟؟ ممنون میشم توضیح بدی ...متاسفانه منابع من اینا رو اصلا خوب نگفتند و عدل از همینا تست اومده...

توی تابع هایی که صفر مختلط یا قطب مختلط داریم، احتمال اینکه یه بالازدگی برای قطب و پایین زدگی برای صفر داشته باشیم هست، برای اینکه بفهمیم این اتفاق میافته یا نه و شدتش چقدر هست میتونیم ضریب میرایی اون صفر یا قطب مرتبه دو رو بدست بیاریم، این مقدار اگه از 1 بر رادیکال 2 کوچکتر باشه قطعا پیک تشدید خواهیم داشت یعنی همون حرکت خلاف جهت انتظار در ابتدای اثر اون صفر یا قطب
هر چی این ضریب میرایی کوچکتر باشه ، این پیک تشدید شدید تر میشه به طوری که اگه یه زوج قطب یا صفر کاملا موهومی داشته باشیم این پیک با دامنه بی نهایت خواهد شد
توی سوال برق 92 اگه دقت کنی اون دو تا پیک کوچیکی که ایجاد شده تقریبا هم دامنه هستن، و اون نشون دهنده تقریبا برابر بودن ضریب میرایی اون 2 صفر و قطب است و گزینه 3 با این رد میشه
در مورد فاز هم این پیک تشدید خودش رو به صورت یه تغییر ناگهانی در فاز نشون میده که هر چی ضریب میرایی کوچکتر باشه این تغییر فاز شدید تر خواهد بود به طوری که در ضریب میرایی 0 به طور کاملا عمودی در فرکانس صفر یا قطب 180 درجه تغییر میکنه

امیدوارم کامل بوده باشه، حالا بازم جاییش مبهم بود در خدمتم

یه برقی

عضو جدید
وقتی قطب مختلط یا صفر مختلط داری نباید اول ببینی نمودار پایین رفته بلکه باید انتهاش را بعد از پیک نگاه کنی.مثلاً قطب مختلط داریم یک پیک رو به بالا و بعد باشیب -40 دسی بل به سمت پایین (پس بعدش مهمه ،بعد از پیک)

توی تابع هایی که صفر مختلط یا قطب مختلط داریم، احتمال اینکه یه بالازدگی برای قطب و پایین زدگی برای صفر داشته باشیم هست، برای اینکه بفهمیم این اتفاق میافته یا نه و شدتش چقدر هست میتونیم ضریب میرایی اون صفر یا قطب مرتبه دو رو بدست بیاریم، این مقدار اگه از 1 بر رادیکال 2 کوچکتر باشه قطعا پیک تشدید خواهیم داشت یعنی همون حرکت خلاف جهت انتظار در ابتدای اثر اون صفر یا قطب
هر چی این ضریب میرایی کوچکتر باشه ، این پیک تشدید شدید تر میشه به طوری که اگه یه زوج قطب یا صفر کاملا موهومی داشته باشیم این پیک با دامنه بی نهایت خواهد شد
توی سوال برق 92 اگه دقت کنی اون دو تا پیک کوچیکی که ایجاد شده تقریبا هم دامنه هستن، و اون نشون دهنده تقریبا برابر بودن ضریب میرایی اون 2 صفر و قطب است و گزینه 3 با این رد میشه
در مورد فاز هم این پیک تشدید خودش رو به صورت یه تغییر ناگهانی در فاز نشون میده که هر چی ضریب میرایی کوچکتر باشه این تغییر فاز شدید تر خواهد بود به طوری که در ضریب میرایی 0 به طور کاملا عمودی در فرکانس صفر یا قطب 180 درجه تغییر میکنه

امیدوارم کامل بوده باشه، حالا بازم جاییش مبهم بود در خدمتم

دوستان گلم ازتون یه دنیا ممنونم.... من اصلا حواسم نبود این جا متلب هست !! و دقیق رسم میشه و به قول شما اون اختلاف پیک که حالا ممکنه بسته به زتا های مختلف پایین یا بالا باشه ولی اون مهم نیست و مهم بعدش هست و الان کاملا متوجه شدم

خدا انشالله خیرتون بده .... انشالله بهترین نتایج رو کسب کنید....
.
.
داشپوت جان انشالله فردا برات حلو میزارم کامل البته این جا برای برق 91 شاید 20 دقیقه طول بکشه و ماشین حساب باید باشه سریع حساب شه ولی اون تست دیگه بعید میدونم تکرار شه و برای دانشگاه خوبه ولی قطعا از ایدش سوال خواهد اومد که با عدد های ساده حل شه... مشابهش همین تست بینش یا دکترا 92 بود که راجبش حرف زدیم .... حالا انشالله فردا میزارم..
.
.
ارمین جان از شما هم ممنونم...کاملا واضح بود..مرسی همچنین داشپوت جان..

یه برقی

عضو جدید
راستی ارمین جان سوال 57 ازمون هفتم بینش هم سوال قشنگی هست و اینم با همون نکته ی بررسی قطع محور موهومی راحت سریع دو گزینش حذف میشه...

سوال 63 ازمون هفتم بینش خیلی سوال خوبی هستش مشابه برق 91 که احتمال مشابه این هم بیاد زیاد هست و من با پاسخ کاملا تشریحی اینا به قول حمید دوست سربازمون چیزی نفهمیدم ...شما تونستی حلش کنی ....؟؟

راستی سوال 68 ازمون هشتم بینش هم خیلی خیلی سوال قشنگ و مفهمومی هستش و به نظرم واقعا جاش توی کنکور خالی هستش... و قبلنا از نکاتش جدا جدا توی کنکور اومده ولی توی این تست همه ی اون نکات یه جا اومده و باید بلد باشید و به دوستان پیشنهاد میکنم حلش کنید حتما

Armin-Z

کاربر ممتاز
راستی ارمین جان سوال 57 ازمون هفتم بینش هم سوال قشنگی هست و اینم با همون نکته ی بررسی قطع محور موهومی راحت سریع دو گزینش حذف میشه...

سوال 63 ازمون هفتم بینش خیلی سوال خوبی هستش مشابه برق 91 که احتمال مشابه این هم بیاد زیاد هست و من با پاسخ کاملا تشریحی اینا به قول حمید دوست سربازمون چیزی نفهمیدم ...شما تونستی حلش کنی ....؟؟

راستی سوال 68 ازمون هشتم بینش هم خیلی خیلی سوال قشنگ و مفهمومی هستش و به نظرم واقعا جاش توی کنکور خالی هستش... و قبلنا از نکاتش جدا جدا توی کنکور اومده ولی توی این تست همه ی اون نکات یه جا اومده و باید بلد باشید و به دوستان پیشنهاد میکنم حلش کنید حتما
البته سوال 57 غلط هست، گزینه صحیح باید مشابه گزینه 3 باشه اما نباید با محور موهومی تقاطع داشته باشه یعنی نقطه شکستش باید سمت راست باشه

سوال 63 هم باید یه تابع نمودار نایکویستش رو کامل کنید که در w1- یک دور کامل میزنه و دوباره در w1+ به همونجا برمیگرده
میشه تابع تبدیل حدودیش رو هم نوشت ، 2تا قطب موهمومی مکرر و یک صفر موهومی، که اندازه صفر بزرگتر از قطب هست

یه برقی

عضو جدید
البته سوال 57 غلط هست، گزینه صحیح باید مشابه گزینه 3 باشه اما نباید با محور موهومی تقاطع داشته باشه یعنی نقطه شکستش باید سمت راست باشه

سوال 63 هم باید یه تابع نمودار نایکویستش رو کامل کنید که در w1- یک دور کامل میزنه و دوباره در w1+ به همونجا برمیگرده
میشه تابع تبدیل حدودیش رو هم نوشت ، 2تا قطب موهمومی مکرر و یک صفر موهومی، که اندازه صفر بزرگتر از قطب هست

ارمین جان اتفاقا به یک مشکلی که خوردم توی همین ازمون 5 هم بود میشه راهنمایی بکنی چجوری میشه از روی نایکوئیست تابع تبدیل رو بنویسیم به طور دقیق مثلا توی همین تست من متوجه نشدم
http://upload7.ir/imgs/2014-02/39896688901566671159.png سوال

http://upload7.ir/imgs/2014-02/14220619627184497081.png جواب
.
.
یه دنیا ازت ممنونم حسابی این چند روز اقایی کردی.

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

در مورد سوال 57 منم دیروز کلی بررسیش کردم و درست از اب در نیومد چون صفر سمت راستی به نقطه شکستی که میخواد رخ بده نزدیکتره حتما باید مکان بره به سمت راست .
اقا ارمین من نمودار سوال 63 رو کامل میکنم ولی با جواب درست از اب در نمیاد شما میشه رو همین عکس که در زیر گذاشتم با paint کامپیوتر یه خط بکشی و بگی کامل چطوری میشه ؟
93.jpg

یه برقی

عضو جدید
سلام؛
میشه لطفاً حل برق 91 را به روشتون قرار بدید اگه وقتتون را نمیگیره.با تشکر

داشپوت جان خدمت شما....البته این جا واقعا حلش خیلی طولانی شد ولی مشابهش که تست دکترا هست یا توی ازمون بینش هم بود اون جا طراح محترم زحمت کشیدند و ریشه ها رو داده دیگه و وما فقط اخرش سریع میزاریم توی معادله ی نوسان اگه اون طرف تساوی
s به توان دو مثبت بود مثل این جا پس ریشه ی موهومی نداریم و حمور رو قطع نمیکنه و اگه منفی شد گه ریشه ی موهومی داریم و قطع میکنه...

حل تست مکان برق 91

بالا