تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال این p=2 از کجا تشخیص دادید ؟؟
میشه گفت چون نمودار قطبی یه دور (2*180) پادساعتگرد حول -1 چرخیده میشه 2تا قطب سمت راست ؟؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال این p=2 از کجا تشخیص دادید ؟؟
میشه گفت چون نمودار قطبی یه دور (2*180) پادساعتگرد حول -1 چرخیده میشه 2تا قطب سمت راست ؟؟
این که همون تعداد قطب سمت راست میشه ، چون ما اولش گفتیم دو تا قطب سمت راست داریم.

morad009

عضو
سلام
سوالی داشتم
خطای دائم سیستم نوع اول به ورودی پله چند است؟
ممنون

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تو صورت مساله گفته ؟؟

نه نگفته ، ببینید ما گفتیم نمودار دو بار (معادل 180 درجه) افزایش فاز به خاطر دو صفر سمت چپ و دوبار (معادل 180 درجه) افزایش فاز دیگه به خاطر دو قطب سمت راست (همون قطبای غیر مینیمم فاز) داره. حالا اینو از روی نمودار فهمیدیم یعنی همون دو قطبه یعنی P=2

dizgah

عضو جدید
با تشکر از ارمین جان
دوستان این حل کامل سوال63 ازمون هفتم بینش هست که پیشنهاد میکنم حتما بخونیدش .
http://s5.picofile.com/file/8112391834/95.jpg
سلام
میشه لطف کنید در این مورد توضیح بدید که :
1- چرا این که نمودار از بینهایت آغاز شده یعنی قطب مکرر داریم ؟
2- چرا وقتی نمودارو تکمیل کردیم به جای یه دور ، دو دور خوردش؟

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچها تمام شواهد،اسناد و مدارک:twisted: میگه که امسال شبیه این تست دکترای 92 که در زیر گذاشتم و جواب صحیحشم مشخص کردم قراره بیاد پس حتما بخونیدش
مشاهده پیوست 193921

دیگه دوستان توضیحات کامل رو دادن، این هم تابع تبدیل این سیستم هستش، با توجه به سوالات کنکور، میشه به توجه ویژشون به سیستم تمام گذر رو دید، تو این سوال علاوه بر نکات خوب همه دوستان ، با توجه به ثابت بودن اندازه ، میشد به راحتی هم تابع تبدیلشو حدس زد
sys.jpg
البته من دفه اول خودم از روشی که یه برقی جان گفتن حل کردم این سوال رو :D
حالا اگه این تابع تبدیل قطب و صفر b و -b رو نداشت یه نیم دایره میشد که کامل شدش به صورت یه دایره میشد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
میشه لطف کنید در این مورد توضیح بدید که :
1- چرا این که نمودار از بینهایت آغاز شده یعنی قطب مکرر داریم ؟
2- چرا وقتی نمودارو تکمیل کردیم به جای یه دور ، دو دور خوردش؟

چون به بینهایت رفته اول عامل دومی رو داریم حالا که اون عاملو داریم با فرض exc کردن اون نیم دایره پادساعتگرد نگاشت میشه به یه نیم دایره پادساعتگرد بزرگ که اگه این کارو بکنیم ادامه نمودار باید از سمت چپ باشه که ما میبینیم نمودار ادمش سمت راسته یعنی دوتا قطب بوده و دو نیم دایره وجود داشته که باعث شده برگرده سرجاش و ادامشو بده ، بعدم این نمودار به ازایه فرکانس صفر مثبت تا بینهایت مثبت رسم شده اگه کاملش کنیم یه دور دیگه رو خودش میخوره . من خواستم تو حل شکل کاملترشو بزارم اما متاسفانه چون فقط غیر از اون دایره ها بقیه شکل رو محور حقیقیه و هر رفت و برگشت داره خیلی قاطی پاتی میشه واسه همین با توضیح گفتم.

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دیگه دوستان توضیحات کامل رو دادن، این هم تابع تبدیل این سیستم هستش، با توجه به سوالات کنکور، میشه به توجه ویژشون به سیستم تمام گذر رو دید، تو این سوال علاوه بر نکات خوب همه دوستان ، با توجه به ثابت بودن اندازه ، میشد به راحتی هم تابع تبدیلشو حدس زد
مشاهده پیوست 193977
البته من دفه اول خودم از روشی که یه برقی جان گفتن حل کردم این سوال رو :D
حالا اگه این تابع تبدیل قطب و صفر b و -b رو نداشت یه نیم دایره میشد که کامل شدش به صورت یه دایره میشد

ارمین جان به نظرم تابع تبدیلش این میشه ها 97.jpg

Armin-Z

کاربر ممتاز
ارمین جان به نظرم تابع تبدیلش این میشه ها مشاهده پیوست 193979
اینم یه حالت از اونه حمید جان، مگه اونی که من نوشتم اندازش 3 نمیشه به ازای همه فرکانسها؟ پس هیچ فرقی نمیکنه، اون a,b اگه برابر باشن میشه این حالتی که شما گفتین که اینم همون شکل رو میده
تغییر فاز همشون هم که 360 درجه هستش

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینم یه حالت از اونه حمید جان، مگه اونی که من نوشتم اندازش یک نمیشه به ازای همه فرکانسها؟ پس هیچ فرقی نمیکنه، اون a,b اگه برابر باشن میشه این حالتی که شما گفتین که اینم همون شکل رو میده
تغییر فاز همشون هم که 360 درجه هستش
درسته میگی اما اگه a و b برابر نباشن تغیر فازامون در فرکانسایه متفاوتی رخ میده و باعث میشه این تقارنی که دیاگرام داره بهم بخوره .(من از رو بودش میگم )

Armin-Z

کاربر ممتاز
درسته میگی اما اگه a و b برابر نباشن تغیر فازامون در فرکانسایه متفاوتی رخ میده و باعث میشه این تقارنی که دیاگرام داره بهم بخوره .(من از رو بودش میگم )
تقارنش چجوری به هم میخوره ؟ یعنی میگی انحنا ایجاد میشه؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تقارنش چجوری به هم میخوره ؟ یعنی میگی انحنا ایجاد میشه؟

درست میگی ، من نمودار بودشو تصور کردم و کشیدمش ، با این تصور که نمودار بودشم باید همین تغییر فاز یکنواخت و یه جور حالت تقارن داشته باشه گفتم که باید a,b برابر باشن.

Armin-Z

کاربر ممتاز
درست میگی ، من نمودار بودشو تصور کردم و کشیدمش ، با این تصور که نمودار بودشم باید همین تغییر فاز یکنواخت و یه جور حالت تقارن داشته باشه گفتم که باید a,b برابر باشن.
شکل نمودار ها کاملا مشابه و به صورت یه دایره کامل هست در هر حال فقط با تغییر a و b فرکانس های وقوع جاشون تغییر میکنه، مثلا اون فلش هایی که روی شکل نشون میدن که میگن اینجا w این هست جای اونها تغییر میکنه

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شکل نمودار ها کاملا مشابه و به صورت یه دایره کامل هست در هر حال فقط با تغییر a و b فرکانس های وقوع جاشون تغییر میکنه، مثلا اون فلش هایی که روی شکل نشون میدن که میگن اینجا w این هست جای اونها تغییر میکنه

درسته ، من بیشتر اوقات تغیر فازو با بود تجسم میکنم واسه همین گفتم باید برابر باشن نمودار بودش تو عکس گذاشتم اگه a,b برابر نبودن رو فاز اولیه و نهایی تاثیری نداشت اما شکل نمودارو بهم میزد .
98.jpg

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچها من سوال 65 ازمون هشتم بینشو میخواستم حل کنم اما هیچ روش تحلیلی به ذهنم نرسید (منظورم روش کوتاهه) ، پستایه چند صفحه قبل که بچها هم گذاشتم خوندم اما بازم چیزی خاصی نفهمیدم ، میشه یه جمع بندی از این سوال بکنیم ؟
یه روش روتینش اینکه از روی سطر 3 و 4 جدول راث معادله رو بنویسیم و با یه سری روشایه تشریحی (که ستاره خانومم زحمتشو کشیدن ) این سوالو حل کنیم ، اما خب این از جور جواب دادن از اون حل هایه که کلی وقت میبره و تازه ممکنه به یه محاسبات سنگینم برخورد کنیم ، به نظر شما میشه از روی گزینه ها تابعی برای این سوال تخمین زد؟ (چون همشون محل صفر و قطباشون یکیه) البته اونجور بازم کار داره.
لطفا نظراتتونو در بازه این سوال بازم بگید تا به یه جمع بندی برسیم .;)

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر ممتاز
بچها من سوال 65 ازمون هشتم بینشو میخواستم حل کنم اما هیچ روش تحلیلی به ذهنم نرسید (منظورم روش کوتاهه) ، پستایه چند صفحه قبل که بچها هم گذاشتم خوندم اما بازم چیزی خاصی نفهمیدم ، میشه یه جمع بندی از این سوال بکنیم ؟
یه روش روتینش اینکه از روی سطر 3 و 4 جدول راث معادله رو بنویسیم و با یه سری روشایه تشریحی (که ستاره خانومم زحمتشو کشیدن ) این سوالو حل کنیم ، اما خب این از جور جواب دادن از اون حل هایه که کلی وقت میبره و تازه ممکنه به یه محاسبات سنگینم برخورد کنیم ، به نظر شما میشه از روی گزینه ها تابعی برای این سوال تخمین زد؟ (چون همشون محل صفر و قطباشون یکیه) البته اونجور بازم کار داره.
سریعترین روشی که به ذهن من میرسه اینه که دوتا k ای که داده رو توی ستون اول جایگذاری کنیم، از اونجایی که این k ها یا برخورد با jw رو نشون میدن یا محور حقیقی رو، با توجه به اینکه یکیشون تغییر علامتی نداره نشون دهنده روی jw هستش و دیگری 2 تا تغییر علامت داره و نشون دهنده ریشه روی محور حقیقی هستش

یه برقی

عضو جدید

حمید جان بهتره میگفتی این تست مشابه دکترای 92 :biggrin:...
.
ببین سریع ترین راهش این هست که طبق لینک زیر که حل 91 رو گذاشتم

حل تست مکان برق 91

چون طراح توی این تست دکترا یا بینش اومده k ها رو داده (k هایی که میتونه اون سطر صفر شه و مکان با محور موهومی برخورد داشته باشه ) و از طرفی هر دو k منفی هستش و با شرط مکان که برای k منفب خواسته تناقضی نداره و ظاهرا میتونه با محور موهومی برخورد کنه ولی برای اطمینان صد در صد
مثل همون حل برق 91 که گذاشتم از اون قسمتی که نارنجی کردم عمل کن و معادله نوسان روسریع بنویس و اون k هایی که طراح داده رو سریع جایگذاری کن و باید اون طرف تساوی منفی بشه که ریشه ی موهومی خالص داشته باشیم ولی اگه مثبت شد که ریشه ها حقیقی هستش و محور موهومی رو قطع نمی کنه

الان توی تست برق 91 وقتی بررسی میکنی میبینی اره اون طرف مثبت هست پس برخورد نداره ولی توی این تست منفی میشه پس برخورد داره و تنها گزینه ی صحیح سه میتونه باشه
.
.
حالا اگه توی کنکور اومد و مثلا دو گزینه توی گزینه ها بود که مثلا با محور موهومی برخورد داشت یا نداشت اون وقت بعد از این که با این روش دو تا رو حذف کردیم احتملا با بررسی زاویه خروج از قطب یا ورود به صفر یا این جیزا گزینه ی کاملا صحیحی رو انتخاب میکنیم...
.
.
لپ کلام در واقع سریع ترین راه همین هستش که ذهنی ببینی اون طرف تساوی علامت مثبت میشه یا منفی...

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حمید جان بهتره میگفتی این تست مشابه دکترای 92 :biggrin:...
.
ببین سریع ترین راهش این هست که طبق لینک زیر که حل 91 رو گذاشتم

حل تست مکان برق 91

چون طراح توی این تست دکترا یا بینش اومده k ها رو داده (k هایی که میتونه اون سطر صفر شه و مکان با محور موهومی برخورد داشته باشه ) و از طرفی هر دو k منفی هستش و با شرط مکان که برای k منفب خواسته تناقضی نداره و ظاهرا میتونه با محور موهومی برخورد کنه ولی برای اطمینان صد در صد
مثل همون حل برق 91 که گذاشتم از اون قسمتی که نارنجی کردم عمل کن و معادله نوسان روسریع بنویس و اون k هایی که طراح داده رو سریع جایگذاری کن و باید اون طرف تساوی منفی بشه که ریشه ی موهومی خالص داشته باشیم ولی اگه مثبت شد که ریشه ها حقیقی هستش و محور موهومی رو قطع نمی کنه

الان توی تست برق 91 وقتی بررسی میکنی میبینی اره اون طرف مثبت هست پس برخورد نداره ولی توی این تست منفی میشه پس برخورد داره و تنها گزینه ی صحیح سه میتونه باشه
.
.
حالا اگه توی کنکور اومد و مثلا دو گزینه توی گزینه ها بود که مثلا با محور موهومی برخورد داشت یا نداشت اون وقت بعد از این که با این روش دو تا رو حذف کردیم احتملا با بررسی زاویه خروج از قطب یا ورود به صفر یا این جیزا گزینه ی کاملا صحیحی رو انتخاب میکنیم...
.
.
لپ کلام در واقع سریع ترین راه همین هستش که ذهنی ببینی اون طرف تساوی علامت مثبت میشه یا منفی...

البته تست 91 از طریق قضیه میانی حل میشه اما خب واسه سال 91 ممکن بود به ذهن کسی نرسه اما الان که میدونیم میشه با قضیه میانی اونو حل کرد.

یه برقی

عضو جدید
البته تست 91 از طریق قضیه میانی حل میشه اما خب واسه سال 91 ممکن بود به ذهن کسی نرسه اما الان که میدونیم میشه با قضیه میانی اونو حل کرد.

حمید جان خودت جواب خودتو دادی دیگه.... قول میدم دیگه اون قضیه میانی هیچ وقت تکرار نشه.. ولی این ایده ببین سال بعدش توی دکترا تکرار شده و توی کنکور هم تکرار خواهد شد حالا امسال نه سال های بعد...
توی اون پیامم گفتم که این سوال رو طراح گذشاته برای حل نکردن و در دانشگاست...کلا یه ربع طول میکشه ریشه ها رو بدست بیاری.. ولیایدش قشنگه و میتونه با اعداد ساده دوباره طرح بشه...
.
.
جالبه بدونی من اون قضیه میانی رو اصلا نخوندم و توی هر کتابی هم اون حل رو دیدم خطش زدم...

ارتمیس فخری

عضو جدید
سلام..دوست من ..متاسفانه من دیگه الان امکان گذاشتن عکس رو ندارم و واقعا ناراحت شدم از این بابت...شما اگه منابعتون کتاب اقای رضایی یا کتاب دانشگاه تهران هست بگید بهتون ادرس بدم.. و گرنه صورتشو و سالی که این تست اومده رو بهتون میگم و برید از توی کتابتون پیداش کنید... و ضمنا بعدش کامل توضحاتمو در رابطه با این حالت براتون مینویسم فقط شما اول سوالو پیدا کنید...

ولی بگم این حالت دوم زیاد مهم هم نیست... مهم حالت اول و دوم هستش که داره این سال ها ازش توی ارشد و دکترا سوال میاد.ولی به هر حال خوبه بدونید.

اگر وقت دارین میشه راجع به این سه سوال روش حلتونو بگین کلا باهاشون مشکل دارم:(
سوال 8 کنکور90وسوالای2و 3 کنکور 92.میشه تحلیلی توضیح بدین.
ی سوال دیگه ام راجع به تشخیص تابع حلقه باز از روی دیاگرامای نایکویست وبود .میشه اگه وقت کردین یه توضیح با نکات بهم بدین با اینکه این مباحث خوب خوندم ولی تستای این چند سال اخیر و نمیتونم بزنم:(
تو سوال 8 کنکور 90-خوب طبق تابع ای که ب ما داده ما 7 تا نقطه شکست داریم پ س یکی از گزینه های 1 یا 4 هستش؟؟؟ولی جواب گزینه 3!!!(اگه تحلیلم غلط نخندیدا خوب مشکل کنترل من پایه ایی)
یا تواین سوالی ک دوستان لطف کردن گذاشتن از روی دیاگرام نایکویست ما چطور بفهمیم تابع حلقه باز سره اس؟
در ضمن ی توضیحی دادین ببینیم که طرف دو تساوی + یا - .خوب باید k رو پیدا کنیم ولی حل معادله درجه 2 ایی که هست سخته؟یعنی تو کنکور میشه جوابش و پیدا کرد؟؟؟

آخرین ویرایش:

یه برقی

عضو جدید
اگر وقت دارین میشه راجع به این سه سوال روش حلتونو بگین کلا باهاشون مشکل دارم:(
سوال 8 کنکور90وسوالای2و 3 کنکور 92.میشه تحلیلی توضیح بدین.
ی سوال دیگه ام راجع به تشخیص تابع حلقه باز از روی دیاگرامای نایکویست وبود .میشه اگه وقت کردین یه توضیح با نکات بهم بدین با اینکه این مباحث خوب خوندم ولی تستای این چند سال اخیر و نمیتونم بزنم:(
تو سوال 8 کنکور 90-خوب طبق تابع ای که ب ما داده ما 7 تا نقطه شکست داریم پ س یکی از گزینه های 1 یا 4 هستش؟؟؟ولی جواب گزینه 3!!!(اگه تحلیلم غلط نخندیدا خوب مشکل کنترل من پایه ایی)
یا تواین سوالی ک دوستان لطف کردن گذاشتن از روی دیاگرام نایکویست ما چطور بفهمیم تابع حلقه باز سره اس؟
در ضمن ی توضیحی دادین ببینیم که طرف دو تساوی + یا - .خوب باید k رو پیدا کنیم ولی حل معادله درجه 2 ایی که هست سخته؟یعنی تو کنکور میشه جوابش و پیدا کرد؟؟؟

دوست من چرا فکر میکنید به سوالای یه نفر قراره بخندیم...خیلی از سوالایی که شما پرسیدید یه زمانی برای خود من هم سوال بود...
من سوالاتون رو جدا جدا جواب میدم...
.
.
در رابطه با سوال 8 برق 90 ببنید قبول دارید دیگه نهایتش ما 7 نقطه ی شکست میتوینم داشته باشیم درست ؟؟ ولی گزینه ی 2 و چهار 6 نقطه ی شکست حقیقی دارند که شما احتمالا اونا رو در نظر گرفتید ولی دو نقطه ی شکست مزدوج مختلط هم داریم همونایی که روی محور موهومی همدیگه رو به قرینه قطع کردند...
من خودمم این سوالا مشکل داشتم دوستان لطف کردن کمک کردند..عرفان خان و فردی جان و اقا ثمین و دیگه یادم نیست ولی خب دستشون دردنکنه...

بعدش برای انتخاب بین دو گزینه یک و سه میشه دو تحلیل رو انتخاب کرد
یا این که بگیم باید مکان کامل نسبت به ارایش صفر و قطب تقارن داشته باشه که واضحه اگه دو گزینه ی یک و سه توی هرکدوم بیاید اون دو شکلو ادغام کنید باید متقارن باشند که گزینه ی یک نامتقارنه و رد میشه

ودلیل دوم بر غلط بودن گزینه ی یک این هستش که مکان مثبت و منفی نباید با هم هیچ تقاطعی داشته باشند فکر کنم دقیق یادم نیست ولی به قول یکی از بچه ها که در جواب دوستمون پرسید چرا نباید تقاطعی داشته باشند ایشون گفتند که اگه تقاطع داشته باشه که اون وقت مشخص نیست جز مکان مثبت هستش یا منفی !!!
.
.
راجب سوال مکان هندسی 92 جالبه بدونید من اصلا تحلیلش نکردم اون جز سخت ترین سوالات کنترل بوده و دیدم یه نکته ی کاملا جدید داره و ترجیح دادم اصلا ذهنمو درگیرش نکنم ...اگه مشابهش توی کنکور بیاد جواب نمیدم...
.
.
راجب اون سوال محدود بودن برق 92 که هم 91 اومده و شاید باز مشابهش بیاد ... من توی همین تاپیک بحث کردم که خیلی راحت میشه زیر 30 ثانیه دو گزینه رو حذف کرد و گفتم اگه مشابهش بیاد و دو گزینه رو سریع حذف کنم دیگه شانسی بین اون دو تا یکی رو جواب میدم که حالا لینکشو بعدش براتون قرار میدم...
.
.
راجب اون سه حالت هم توی همین تاپیک بحث کردیم البته حالت دوم رو بی خیال شید مهم نیست ولی راجب اون دو حالت هم براتون باشه دوباره که برگشتم توضیح میدم...با مثال حل شده...
.
راجب تشخیص حلقه باز از روی نایکوئیست هم که من اصلا هیچی بلد نبودم !!! ولی از ارمین خان یاد گرفتم و ایشون اگه این پست منو خوندند ازشون ممنون میشم یه جمع بندی توی این حالت بکنند و بزارند ولی اگه ایشون این کار رو نکردند من خودم طی روزای دیگه براتون میزارم ولی در این حد بگم مشابه این تستا یا دیگه نمیاد یا اگه بیاد فکر نکنم از دو حالت خارح بیاد که گفتم یا کاملا نایکوئیست موهومی باشه یا کاملا حقیقی و همش چند تا نکته داره...
.
.
راجب این که از کجا بهمیم سره هستش ببنید توی نایکوئیست توی فرکانس های بی نهایت
اگه نایکوئیست به مبدا رفت یعنی درجه ی مخرج از صورت بیش تره یا سیستم اکیدا سره هستش
اگه نایکوئیست به نقطه ای روی محور حقیقی ختم شد درست مثل همون سوال دکترا (البته مشابه این تست توی برق 81 یا 82 هم اومده ) سیستم درجه ی مخرج و صورت برابره یا سره هستش

و اگه نایکوئیست به بی نهایت بره که تا حالا تست مشابهش نیومده یا حداقل من ندیدم سیستم ناسره هستش یا درجه ی صورت از مخرج بیش تر هستش.....

redhat7

عضو جدید
Capture.jpg

دوستان توی این سوال بینش، مگه نباید دو تا تغییر علامت قبل از سطر صفر داشته باشیم؟

(جواب رو گزینه 4 زده)

بالا