تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

یه برقی

عضو جدید
گزینه 4 باید باشه

اره به نظر 4 میاد...
ولی به نظر من این تست کامل نیست و باید حذف شه :biggrin:...چرا که طراح محترم !!!

اخه صراحتا نگفته تابع تبدیل حلقه باز یا حلقه بسته واین نکته ی انحرافیش هستش...و اگه منظور حلقه بسته باشه ممکنه گزینه ی دیگه ای درست باشه !!!

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوست من بعد ها این پست من باشه ولی اگه متاب اقای رضایی رو خوندی صفحه ی 299 و 300 رو بخون و اون جا کامل توضیح داده بعدش همون پایین صفحه ی 299 یه مثل زده که گفته ببنید با این که سطر s به توان یک صفر شده ولی ریشه ی موهومی نداریم ودلیلش هم این هستش که وقتی توی معادله ی کمکی بالاش رو تشکیل بدیم واضح هستش که ریشه های مثبت و منفی یک خواهد بود و اصلا موهومی نیستش و دقیقا مشابه همین توی مکان برق 91 اومد که جز حالت سومی میشه که در چند پست بالا توضیح دادم..
.
.
به هر حال امیدوارم کنایه ای نگفته باشی با همین روش نتیجه ی خوبی بگیرم :smile:
چون که من 4 تست کنترل هم بزنم راضی هستم ...
نه نه نه اصلا!!! به هیچ وجه اهل کنایه نیستم!!!
من خودم سر جلسه به ازای هر تست کنترلی که بزنم، کلی خوشحالی خواهم کرد!!!
منظورم فقط این بود که هر کسی با هر روشی به نتیجه مطلوب برسه چون واقعا الان زمان تغییر دادن روش نیست! که من بخوام شما رو قانع کنم یا شما من رو!
فقط چون به روش شما مطمئن نبودم اون حرف رو زدم! امیدوارم ناراحتتون نکرده باشه

یه برقی

عضو جدید
نه نه نه اصلا!!! به هیچ وجه اهل کنایه نیستم!!!
من خودم سر جلسه به ازای هر تست کنترلی که بزنم، کلی خوشحالی خواهم کرد!!!
منظورم فقط این بود که هر کسی با هر روشی به نتیجه مطلوب برسه چون واقعا الان زمان تغییر دادن روش نیست! که من بخوام شما رو قانع کنم یا شما من رو!
فقط چون به روش شما مطمئن نبودم اون حرف رو زدم! امیدوارم ناراحتتون نکرده باشه

نه دوست من ..شوخی کردم رومون به هم باز بشه :smile:....
بابت لطفی که در حقم کردی بابت سوالا بازم ازت ممنونم...
.
.
حرفتو کاملا قبول دارم...راسیت راجب اون سوال مدرسان بازم میگم به نظرم باید طراح میگفت منظورش حلقه بازه یا بسته...
اقایی...

Armin-Z

کاربر ممتاز
نه دوست من ..شوخی کردم رومون به هم باز بشه :smile:....
بابت لطفی که در حقم کردی بابت سوالا بازم ازت ممنونم...
.
.
حرفتو کاملا قبول دارم...راسیت راجب اون سوال مدرسان بازم میگم به نظرم باید طراح میگفت منظورش حلقه بازه یا بسته...
اقایی...
من مخلصم
نمیدونم، خوب لزومی نداره به نظرم بگه، چون وقتی میگن تابع تبدیل یعنی تابع تبدیل کل سیستم، مگر جاهای که واضجه طراح منظورش حلقه باره

یه برقی

عضو جدید
من مخلصم
نمیدونم، خوب لزومی نداره به نظرم بگه، چون وقتی میگن تابع تبدیل یعنی تابع تبدیل کل سیستم، مگر جاهای که واضجه طراح منظورش حلقه باره

لطف داری...
شما درست میگی...اصلا این جا با توجه به فرم گزینه ها چون توی مخرج عدد ثابت داریم مثل روز روشن هستش که منظور طراح به قول شما حلقه بسته هستش و گر نه که حلقه باز مرتبه ی دو مخرجش عدد ثابت نداره ویکیش S به توان دو هستش و یکی توان یک که درش عددی ضرب شده

خواستم بگم ادم اگه بخواد از طراح ها ایراد بگیره میشه گرفت ولی درست نیست...:)
.
دیگه ما بریم ...
شبت بخیر دوست خوبم.

dizgah

عضو جدید
سلام متاسفانه در حل سوال زیر که مربوط به سال 88 بنده به پاسخی میرسم که با پاسخ صحیح تفاوت داره
ممنون میشم اگه اشکال استدلال منو بهم بگن ( بیشتر ار از خود پاسخ صحیح ،دوستن اشکال خودم برام مهمه )
mhd.jpg
ببخشید که با سوالای ساده وقتتون رو میگیرم :gol:

آخرین ویرایش:

3tare_87

عضو جدید
وای شما برای حل این تست این قدر وقت گذاشتید یاد امتحان پایان ترم افتادم !!!

این کلا حلش به نظر من کمتر از 15 ثانیه کار داشت... و ضمنا این تست مشابه کنکور دکترا 92 هستش و البته اون جا گزینه ها خیلی حرفه ای تر طراحی شده بود ...
این جا که مثل اب خوردن هستش...
با توجه به گزينه ها محاسبه ريشه ها نياز نبود، اما قسمت دوم كه k رو در سطر قبل قرار دادم و محاسبه كردم رو شما ذهني تو ١٥ ثانيه حل كرديد!!؟؟
خودتون هم فرمديد كه بايد امتحان كنيم k رو اگر در سطر قبل قرار بديم بايد ريشه موهومي بده!!
نكته ي ديگه اينكه آقاي رضايي تو كتابشون گفتن شرط صفر شدن سطري رو بررسي ميكنيم،نگفتن سطرs درسته كه تو اغلب سوالا اين اتفاق براي سطرs ميفته اما شايد امسال سوالي اومد كه نشون بده هميشه واسه سطر s اتفاق نميفته!!!

3tare_87

عضو جدید
سلام متاسفانه در حل سوال زیر که مربوط به سال 88 بنده به پاسخی میرسم که با پاسخ صحیح تفاوت داره
ممنون میشم اگه اشکال استدلال منو بهم بگن ( بیشتر ار از خود پاسخ صحیح ،دوستن اشکال خودم برام مهمه )
مشاهده پیوست 193510
شما از قضيه مقدار اوليه استفاده كرديد،مقدار اوليه در حوزه لاپلاس معادل مقدار نهايي در حوزه زمان،
در شكل الف مقدار نهايي ١٠٥يا ٣/٢ كه در همه گزينه ها هم اگر s=0 قرار بديد ميبينيد برقراره!!

Armin-Z

کاربر ممتاز
با توجه به گزينه ها محاسبه ريشه ها نياز نبود، اما قسمت دوم كه k رو در سطر قبل قرار دادم و محاسبه كردم رو شما ذهني تو ١٥ ثانيه حل كرديد!!؟؟
خودتون هم فرمديد كه بايد امتحان كنيم k رو اگر در سطر قبل قرار بديم بايد ريشه موهومي بده!!
نكته ي ديگه اينكه آقاي رضايي تو كتابشون گفتن شرط صفر شدن سطري رو بررسي ميكنيم،نگفتن سطرs درسته كه تو اغلب سوالا اين اتفاق براي سطرs ميفته اما شايد امسال سوالي اومد كه نشون بده هميشه واسه سطر s اتفاق نميفته!!!
ستاره خانوم دوستمون آقای یه برقی روشی رو گفتن که اگه سطر s^1 صفر باشه و به ازای k منفی خواسته باشه، به محور موهومی برخورد میکنه(به عبارت درست تر روی محور موهومی ریشه مکرر داره!) اما من الان یک مثال دیگه اینجا میذارم که خودم طراحی کردم :) و میخوام اگه میشه شما هم جوابتون رو بگید
در مورد قبلی حل شما کاملا درست بود
راه سریعی هم که میشد براش در نظر گرفت این بود که اگه تو ستون اول 2 k ای که سوال رو داده بود جایگزین میکردیم به ازای k کوچکتر 2 تغییر علامت داشتیم و به ازای k بزرگتر تغییر علامتی نداشتیم که یکی نشون دهنده ریشه راست و چپ و دیگری نشون دهنده ریشه روی jw بود
اینم تغییر یافته اون سوال:
control1.jpg

3tare_87

عضو جدید
ستاره خانوم دوستمون آقای یه برقی روشی رو گفتن که اگه سطر s^1 صفر باشه و به ازای k منفی خواسته باشه، به محور موهومی برخورد میکنه(به عبارت درست تر روی محور موهومی ریشه مکرر داره!) اما من الان یک مثال دیگه اینجا میذارم که خودم طراحی کردم :) و میخوام اگه میشه شما هم جوابتون رو بگید
در مورد قبلی حل شما کاملا درست بود
راه سریعی هم که میشد براش در نظر گرفت این بود که اگه تو ستون اول 2 k ای که سوال رو داده بود جایگزین میکردیم به ازای k کوچکتر 2 تغییر علامت داشتیم و به ازای k بزرگتر تغییر علامتی نداشتیم که یکی نشون دهنده ریشه راست و چپ و دیگری نشون دهنده ریشه روی jw بود
اینم تغییر یافته اون سوال:
مشاهده پیوست 193524
خيلي هم عالي
خب الان ديگه با محور موهومي برخودر نداريم درسته؟؟؟

3tare_87

عضو جدید
بله بله کاملا درسته، اینجا گزینه 1 درست هست
شما كارتون درسته!!!
روش كه گفتيد k كوچيك و بزرگ رو ميزاريم،منظورتون رو من درست متوجه شدم آيا ؟؟؟
وقتي سطر s صفر ميشه براي اينكه مطمئن شيم آيا ريشه موهومي داريم به جاش اپسيلن ميزاشتيم بعد يه بار صفر مثبت يه بار صفر منفي مينيمم تغيير علامت در هر دو حالت ميشد تعداد ريشه ها سمت راست محور كه ميشه صفر و تفاضل تعداد تغيير علامت ها در دو حالت ميشه ريشه هاي روي محور موهومي كه اينجا ميشه دوتا!!!

Armin-Z

کاربر ممتاز
شما كارتون درسته!!!
روش كه گفتيد k كوچيك و بزرگ رو ميزاريم،منظورتون رو من درست متوجه شدم آيا ؟؟؟
وقتي سطر s صفر ميشه براي اينكه مطمئن شيم آيا ريشه موهومي داريم به جاش اپسيلن ميزاشتيم بعد يه بار صفر مثبت يه بار صفر منفي مينيمم تغيير علامت در هر دو حالت ميشد تعداد ريشه ها سمت راست محور كه ميشه صفر و تفاضل تعداد تغيير علامت ها در دو حالت ميشه ريشه هاي روي محور موهومي كه اينجا ميشه دوتا!!!
خواهش میکنم
بله این روش هم کاملا درسته فقط یه نکته ای تو این روش هست که من خودم یه بار تو دامش افتادم، اونم اینکه وقتی تعداد تغییر علامت اپسیلون مثبت و منفی برابر شد هیچ لزومی نداره ریشه روی jw نداشته باشیم!
فقط وقتی اختلاف دارن به تعداد اختلاف داریم
اما تو این سوال با توجه به اینکه اون سطر فقط یه درایه داره و اون صفر میشه به ازای 2 تا k، قطعا با سطر قبلیش هم علامت هست، چون که ما سطر صفر رو از مشتق سطر قبلیش یا همون معادله کمکیش میتونیم کامل کنیم

3tare_87

عضو جدید
خواهش میکنم
بله این روش هم کاملا درسته فقط یه نکته ای تو این روش هست که من خودم یه بار تو دامش افتادم، اونم اینکه وقتی تعداد تغییر علامت اپسیلون مثبت و منفی برابر شد هیچ لزومی نداره ریشه روی jw نداشته باشیم!
فقط وقتی اختلاف دارن به تعداد اختلاف داریم
اما تو این سوال با توجه به اینکه اون سطر فقط یه درایه داره و اون صفر میشه به ازای 2 تا k، قطعا با سطر قبلیش هم علامت هست، چون که ما سطر صفر رو از مشتق سطر قبلیش یا همون معادله کمکیش میتونیم کامل کنیم
ممنون آقا آرمين!! نكته خوبي بود من تا حالا برنخورده بودم به اين دام ها:)

dizgah

عضو جدید
شما از قضيه مقدار اوليه استفاده كرديد،مقدار اوليه در حوزه لاپلاس معادل مقدار نهايي در حوزه زمان،
در شكل الف مقدار نهايي ١٠٥يا ٣/٢ كه در همه گزينه ها هم اگر s=0 قرار بديد ميبينيد برقراره!!
ممنون از تئضیحاتتون
اما یعنی شما میفرمایید خطای حالت دائم ما یا ess برابر kp هست و نه kp + 1 )/1 ) درست متوجه شدم ؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
ممنون آقا آرمين!! نكته خوبي بود من تا حالا برنخورده بودم به اين دام ها:)
خواهش میکنم
اینم یه نمونه مثالش. توی سطر s^3 به سطر صفر میرسیم که از معادله کمکی پرش میکنیم، اما توی سطر s^2 به یه سطر با درایه اول صفر میرسیم که اگه از اپسیلون استفاده کنیم، برای هر دو حالت + و - ، 2 تغییر علامت داریم پس اختلافشون 0 هست، اما در اینجا دو ریشه روی jw داریم!
routh.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
خواهش میکنم
اینم یه نمونه مثالش. توی سطر s^3 به سطر صفر میرسیم که از معادله کمکی پرش میکنیم، اما توی سطر s^2 به یه سطر با درایه اول صفر میرسیم که اگه از اپسیلون استفاده کنیم، برای هر دو حالت + و - ، 2 تغییر علامت داریم پس اختلافشون 0 هست، اما در اینجا دو ریشه روی jw داریم!
مشاهده پیوست 193557

سلام تپ سطر اس بتوان سه جطور به سطر صفر رسیدید؟! فقط درایه اولش صفر میشه که

Armin-Z

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 193510
دوستم توی این حلی که نوشتی یه سری اشتباهات کردی که به جواب نادرست رسیدی:
اول اینکه مگه e=r-y نیست؟ پس ess اینجا -0.5 هست نه 0.5، پس kp اینجا -3 بدست میاد
بعد اینکه مگه ما این روش ثابت خطا رو برای سیستم با فیدبک واحد استفاده نمیکردیم؟ خوب اینجا که حرفی از فیدبک نیاورده، یه تابع تبدیل داده گفته پاسخ پله اش اینه، اگه میخوای از اون روش استفاده کنی باید تابع تبدیل ها رو به صورت یه تابع تبدیل با فیدبک واحد در بیاری یعنی در واقع صورت رو از مخرج کم کنی که انگار قبلا فیدبک واحد بوده و ما تابع تبدیل کلیش رو نوشته بودیم
حالا اگه s->0 رو بذاری میبینی که همه گزینه ها kp برابر -3 بهت میدن

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام تپ سطر اس بتوان سه جطور به سطر صفر رسیدید؟! فقط درایه اولش صفر میشه که
یعنی درایه بعدیش رو غیر صفر بدست آوردی؟!
اگه میتونی به ترتیب درایه هات رو اینجا بنویس، واسه هر سطر رو توی یه خط بنویس

llvll.asoud

کاربر ممتاز
یعنی درایه بعدیش رو غیر صفر بدست آوردی؟!
اگه میتونی به ترتیب درایه هات رو اینجا بنویس، واسه هر سطر رو توی یه خط بنویس

اقا درسته من جمله شما درایه رو ندیده بودم خیال کردم منظورتون سطر کلا صفر هستش:دی

3tare_87

عضو جدید
خواهش میکنم
مشاهده پیوست 193557

من که حل کردم اینجوری شد!!!
06022014527.jpg

یه برقی

عضو جدید
خواهش میکنم
مشاهده پیوست 193557

دوست من میشه بگی این سوال ماله کدوم موسسه هستش ؟؟
به نظر من طراح محترم گزینه ها رو اشتباه کرده....
.
.
و گزینه ی صحیح میشه یک ریشه سمت راست و یک ریشه سمت چپ و 4 ریشه روی محور موهومی حالا یه بررسی بکن اگه درست بود من حلمو میگم....

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوست من میشه بگی این سوال ماله کدوم موسسه هستش ؟؟
به نظر من طراح محترم گزینه ها رو اشتباه کرده....
.
.
و گزینه ی صحیح میشه یک ریشه سمت راست و یک ریشه سمت چپ و 4 ریشه روی محور موهومی حالا یه بررسی بکن اگه درست بود من حلمو میگم....

سلام دوستم
برای موسسه بینش هست، سوال درست هست
ریشه ها +1 ، -1 ، 2 ، -3 ، -j و +j هستن

Armin-Z

کاربر ممتاز
یه برقی جان سوالی که گذاشتم که مشابه سوال دیشب بود رو دیدی؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
هه آره چه اشتباهی !!:D
من فک کنم دلیل اینکه اون فرمول این جا جواب نداده!! چون یکی از جمله ها معادله مشخصه صفره!!
ممکنه اینطور باشه، اما مطمئن نیستم، به هرحال بهتره موقعی که اختلافشون 0 شد دیگه با اون روش در مورد موهومی ها نظر ندیم

llvll.asoud

کاربر ممتاز
من که حل کردم اینجوری شد!!!
مشاهده پیوست 193571

اصلا نیازی به اپسیلون مثبت و منفی نیستش که چرا بیخودی وقت تلف میکنید؟!

یه سطر که کلا صفر شده ریشه هاشو بدستم میاریم میشه 4 تا.حالا میمونه 2 تا ریشش.تا سطری که صفر داشته باشیم تغییر علامت نداریم.سطر اس بتوان 4 درایه اولش منفیه و سطر اس بتوان صفر مثبت هستش حالا چون دوتا ریشمون مونده پس صد در صد تو این سطرهای باقی مونده یه دونه تغییر علامت داریم.دیگه حالا نمیخواد اپسیلون ضرب کنی بعد مثبت منفی بگیری

Armin-Z

کاربر ممتاز
اصلا نیازی به اپسیلون مثبت و منفی نیستش که چرا بیخودی وقت تلف میکنید؟!

یه سطر که کلا صفر شده ریشه هاشو بدستم میاریم میشه 4 تا.حالا میمونه 2 تا ریشش.تا سطری که صفر داشته باشیم تغییر علامت نداریم.سطر اس بتوان 4 درایه اولش منفیه و سطر اس بتوان صفر مثبت هستش حالا چون دوتا ریشمون مونده پس صد در صد تو این سطرهای باقی مونده یه دونه تغییر علامت داریم.دیگه حالا نمیخواد اپسیلون ضرب کنی بعد مثبت منفی بگیری
مسعود جان چرا عصبانی میشی؟! :D بله حرف شما کاملا درسته، من فقط در ادامه صحبت ستاره خانوم در مورد بدست آوردن ریشه های روی jw با اپسیلون یه مثال آوردم که اگه اختلافشون صفر باشه نمیشه گفت که ریشه روی jw نداریم ، همین :D

بالا