تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

600ali

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم

امیدوارم ک خوب و سلامت باشید!

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.مگه این عبارتی ک توی سوال زیرش خط کشیدم ب این معنی نیست ک دو سر میله دمای ثابتی داره؟(مشتق u نسبت ب x صفر میشه؟) این رو پرسیدم چون توی جوابش خود u رو در ابتدا و انتها صفر گرفته..!؟؟

مشاهده پیوست 183071

2.متاسفانه اصلا این سوال رو متوجه نمیشم!میشه توضیح بدید؟

مشاهده پیوست 183072

ممنونم از همگی....:gol:;)

درسته خود u باید صفر باشه دیگه u دما رو نشون میده دیگه. اگه میگفت عایقه مشتقش صفر میشد.

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درسته خود u باید صفر باشه دیگه u دما رو نشون میده دیگه. اگه میگفت عایقه مشتقش صفر میشد.

یعنی دمای یخ رو صفر درر نظر گرفته؟؟

خب یه سوال! وقتی ما یک سر میله رو عایق در نظر میگیریم،یعنی همواره دمای ثابتی داره،درسته؟خب این هم توی یخ هست و همواره دمای ثابتی داره!!

600ali

عضو جدید
IMG_0518.jpg
سلام دوستان عزیزم

امیدوارم ک خوب و سلامت باشید!

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.مگه این عبارتی ک توی سوال زیرش خط کشیدم ب این معنی نیست ک دو سر میله دمای ثابتی داره؟(مشتق u نسبت ب x صفر میشه؟) این رو پرسیدم چون توی جوابش خود u رو در ابتدا و انتها صفر گرفته..!؟؟

مشاهده پیوست 183071

2.متاسفانه اصلا این سوال رو متوجه نمیشم!میشه توضیح بدید؟

مشاهده پیوست 183072

ممنونم از همگی....:gol:;)

600ali

عضو جدید
یعنی دمای یخ رو صفر درر نظر گرفته؟؟

خب یه سوال! وقتی ما یک سر میله رو عایق در نظر میگیریم،یعنی همواره دمای ثابتی داره،درسته؟خب این هم توی یخ هست و همواره دمای ثابتی داره!!

نه وقتی میگه عایقه تبادل گرمایی با بیرون صفره نه دما. خیلی هم مهم نیست فقط اگه گفتن عایقه باید مشتق شرایط مرزی رو صفر بگیری

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان میشه در مورد حل این سواله توضیح بدین . (من هر وقت این تیپ سوالارو میبینم اینجوری میشم :weirdsmiley:)

پیوست ها

• 13.jpg
    13.jpg
    12.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان میشه در مورد حل این سواله توضیح بدین . (من هر وقت این تیپ سوالارو میبینم اینجوری میشم :weirdsmiley:)

دیگه مجبورم خودم جواب سوال خودمو بدم :biggrin:
ببین دوست عزیز اقایه معتقدی زحمت کشیدن تو کتابشون یه سری از فرمتای انتگرالارو فرموله کردن و شما باید زحمت بکشی اونا رو حفظ کنی جواب سوالتونم بدون اینکه دست به قلم ببری توشون پیدا میشه .:w16: (این توضیحم اضافه کنم اخرین ویرایش کتاب معتقدی مربوط به سال 88-89 بوده و این سوال مربوط به سوال 90 میشه پس اقایه معتقدی از روی این سوال اینا رو به کتابش اضافه نکرده ، نتیجه این میشه که اینا مهمن )

پیوست ها

• 15.jpg
    15.jpg
    41.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

samin_m

کاربر ممتاز
دیگه مجبورم خودم جواب سوال خودمو بدم :biggrin:
ببین دوست عزیز اقایه معتقدی زحمت کشیدن تو کتابشون یه سری از فرمتای انتگرالارو فرموله کردن و شما باید زحمت بکشی اونا رو حفظ کنی جواب سوالتونم بدون اینکه دست به قلم ببری توشون پیدا میشه .:w16: (این توضیحم اضافه کنم اخرین ویرایش کتاب معتقدی مربوط به سال 88-89 بوده و این سوال مربوط به سوال 90 میشه پس اقایه معتقدی از روی این سوال اینا رو به کتابش اضافه نکرده ، نتیجه این میشه که اینا مهمن )

حمید جان سلام

اول از همه من هلاک ادبیاتت شدم وقتی داشتی توی پستت جواب hamid_3469 v رو میدادی!!!:biggrin::biggrin:;) خدا خیرت بده ب جونای مردم کمک میکنی!;)

ایول! دمت گرم!

حالا من از اونجایی ک از فرمول بدم میاد یه چیز دیگه هم میگم ک مبوط ب این سواله!!!

شما زحمت بکش یه بار a=0 قرار بده،جواب انتگرالت بی نهایت میشه ک این فقط توی گزینه 2 مشاهده میشه!!

و من الله توفیق!:D

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
حمید جان سلام

اول از همه من هلاک ادبیاتت شدم وقتی داشتی توی پستت جواب hamid_3469 v رو میدادی!!!:biggrin::biggrin:;) خدا خیرت بده ب جونای مردم کمک میکنی!;)

ایول! دمت گرم!

حالا من از اونجایی ک از فرمول بدم میاد یه چیز دیگه هم میگم ک مبوط ب این سواله!!!

شما زحمت بکش یه بار a=0 قرار بده،جواب انتگرالت بی نهایت میشه ک این فقط توی گزینه 2 مشاهده میشه!!

و من الله توفیق!:D

خیلی هم عالی میفرمایید و این کار خیلی مواقع میتونه مفید باشه
اما
اینجا گفته a بزرگتر از 0
مسلما دیگه شما نمیتونی a=0 رو قرار بدی
یا علی

samin_m

کاربر ممتاز
خیلی هم عالی میفرمایید و این کار خیلی مواقع میتونه مفید باشه
اما
اینجا گفته a بزرگتر از 0
مسلما دیگه شما نمیتونی a=0 رو قرار بدی
یا علی

به به به...

سلام ب داداش گلم! آقا مشتاق دیدار!

جدا خوشحال شدم!;)

خب اگه ما +0=a رو در نظر بگیریم چی؟:D

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
به به به...

سلام ب داداش گلم! آقا مشتاق دیدار!

جدا خوشحال شدم!;)

خب اگه ما +0=a رو در نظر بگیریم چی؟:D
چاکرم
تو تایپیک مدار هم پست داده بودم که
در مورد صفر مثبت شوخی میکنی دیگه
ولی من این کار که وقتی یه انتگرال میخاد که دو تا متغیر داره-یا بعضا میشه که یه تابع دو متغیره داریم و مانده میخاد- ما متغیری که مهم نیست برا مون رو صفر در نظر بگیریم.
یا یک در نظر بگیریم-خیلی مواقع کمک کنده هست.

samin_m

کاربر ممتاز
چاکرم
تو تایپیک مدار هم پست داده بودم که
در مورد صفر مثبت شوخی میکنی دیگه
ولی من این کار که وقتی یه انتگرال میخاد که دو تا متغیر داره-یا بعضا میشه که یه تابع دو متغیره داریم و مانده میخاد- ما متغیری که مهم نیست برا مون رو صفر در نظر بگیریم.
یا یک در نظر بگیریم-خیلی مواقع کمک کنده هست.

هرجایی هم ک پست بزنی،تاپیک ریاضی یه جورایی تاپیک خودته! اینجا نباشی انگار هیچجا نیستی!:D;)

حالا درسته زیاد شوخی میکنم،ولی فکر کنم 0+ درست باشه!!! مگه جواب گزینه 2 نمیشه؟

گفته a>0 خب؟ شما a رو 0.000000001 فرض کن!

در زوایای کوچک هم sin(b)=b هست! پس فقط گزینه 2 هست ک بینهایت میشه!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

هرجایی هم ک پست بزنی،تاپیک ریاضی یه جورایی تاپیک خودته! اینجا نباشی انگار هیچجا نیستی!:D;)

حالا درسته زیاد شوخی میکنم،ولی فکر کنم 0+ درست باشه!!! مگه جواب گزینه 2 نمیشه؟

گفته a>0 خب؟ شما a رو 0.000000001 فرض کن!

در زوایای کوچک هم sin(b)=b هست! پس فقط گزینه 2 هست ک بینهایت میشه!

چاکرخاتیم
در مورد این که این استدلال کاملا درست هست یا نه دقیق چیزی نمیتونم بگم.ولی احتمالا درست باشه.حداقل اینجا که داره ج میده
اگه بچه های سالهای پیش هر از گاهی به تایپیک ریاضی سر میزدن خیلی عالی میشد.اونها میتونستن بهتر راهنمایی کنن.

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام بچه ها خسته نباشین
من ریاضی و معادلات رو کامل خوندم ولی تمرین و تست خیلی کم داشتم، واسه هر کدوم تستای چه رشته هایی جز برق رو بزنم و از چه سالی به بعد؟
کلا چجوری به نظرتون میشه به یه تسلط خوب رسید؟
ممنونم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خسته نباشین
من ریاضی و معادلات رو کامل خوندم ولی تمرین و تست خیلی کم داشتم، واسه هر کدوم تستای چه رشته هایی جز برق رو بزنم و از چه سالی به بعد؟
کلا چجوری به نظرتون میشه به یه تسلط خوب رسید؟
ممنونم

از تستهای مواد اصلا غافل نشید.
بعضا تستهاش از برق هم سخت تر هست.
کامپیوتر هم تستهای خوبی داره ولی مکانیک و عمران با حالی که اسم دارن ولی تستهای راحتی دارن.
البته عمران رو تو معادلات دیدم که تستهاش خیلی راحت بودن.
کلا برق و مواد رو اولویت قرار بدین.
در ضمن تبریک میگم بابت تموم کردنشون -من مشتقات جزیی رو نصفه خوندم.معادلات هم معادله بسل و لژاندرم مونده. البته بقیه فصل سری ها رو خوندم.
شما با کدوم کتاب پیش میرفتین؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
از تستهای مواد اصلا غافل نشید.
بعضا تستهاش از برق هم سخت تر هست.
کامپیوتر هم تستهای خوبی داره ولی مکانیک و عمران با حالی که اسم دارن ولی تستهای راحتی دارن.
البته عمران رو تو معادلات دیدم که تستهاش خیلی راحت بودن.
کلا برق و مواد رو اولویت قرار بدین.
در ضمن تبریک میگم بابت تموم کردنشون -من مشتقات جزیی رو نصفه خوندم.معادلات هم معادله بسل و لژاندرم مونده. البته بقیه فصل سری ها رو خوندم.
شما با کدوم کتاب پیش میرفتین؟
ممنونم از توضیحت
من جزوه آقای معتقدی رو در کنار کتاب آقای کریمی خوندم
جزوه ی معادلات آقای معتقدی از نظر من عالیه، به نظرم اگه کسی شروع نکرده و نمیخواد نزده بذاره حتما این جزوه رو بخونه

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
چنتا سوال بدون جواب رو ميزارم
بحث نگاشت.
دوستان حل کنن .
چند روز ديگه ايشالا جوابهاش رو ميزارم که با جواب دوستان مقایسه کنیم.
negasht.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

baran.z.d

عضو جدید
سلام میشه راهنمایی کنید کتاب انالیز عددی دکتر کرایه چیان رو از کدوم سایت میتونم بیابم؟؟؟؟:cry:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
دوستان عزیز از این به بعد هر پستی کلمه تبلیغات داشته باشه بدون برو برگشت حذف می کنم
هیچ اشکال نداره هر کی می تونه از هرکتابی سوال یا تمرینش رو بزاره ....بخاطر حساسیت تعدادی از کاربران تا جای که تونستید از نوشتن اسم کتابتون یا منبع تون خوداری کنید
گرچه ما پارسال اصلا در این مورد با هم هیچ مشکلی نداشتیم!!! اتفاقا خوشحال هم می شدیم !!!!
-----------------------------------
خواهشمندم قوانین تاپیک رو رعایت کنید

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
باعرض سلام خدمت تمام دوستان عزیزم

میدوارم ک خوب و شاد و سلامت باشید!!

بلاخره من دوباره شروع کردم و دارم سعی میکنم با حل کردن چندتاسوال ب شرایط قبل برگردم و ذهنم و رو آماده کنم،اما نمیدونم چون هنوز تمرکز 100% ندارم این سوالات برام پیش اومده یا واقعا سوال هام بجا و منظقی هست،درهرصورت ممنونم از اینکه حوصله ب خرج میدی و بنده حقیر رو تحمل میکنید:gol:

سوال اولم این هست ک توی این سوال،منحنی y در بی نهایت ب صفر میل میکنه،یعنی ب ازای x های بزرگ هم صفر مطلق نمیشه و ب صورت حدی ب صفر میل میکنه و مقدار داره (گرچه خیلی کوچیک)! اما جواب سوال 6 میشه و بی نهایت نمیشه! میخواستم بپرسم ک من اشتباه میگم یا جواب سوال اشتباه هست یا چیز دیگه ای هست ک بنده اطلاع ندارم!؟

IMAG1094.jpg

سوال دومم هم این هست ک برای حل سری ب صورت زیر چطور عمل میکنیم؟

IMAG1096.jpg

و سوال آخرم هم این هست ک رابطه دترمینان ماتریس ضرایب چند معادله-چند مجهول با جواب های معادله ب چ صورت هست؟

ممنونم از لطف و توجهتون;)

samin_m

کاربر ممتاز
سلام ب دوستان عزیزم

نمیدونم سواد من نم کشیده یا اینجا اشتباه کردن

انقدر هم ک اشتباه محاسباتی داشتم و دارم نمیدونم ب خودم شک کنم یا با حل سوال! انقدر هم تمیز و شیک حل کرده ک آدمو ب شک میندازه!!!!!!!

مگه جواب معادله -1 با مربته سه نمیشه؟؟؟
:w09::w19::w20:

Untitled.jpg

Untitled1.jpg

600ali

عضو جدید
سلام ب دوستان عزیزم

نمیدونم سواد من نم کشیده یا اینجا اشتباه کردن

انقدر هم ک اشتباه محاسباتی داشتم و دارم نمیدونم ب خودم شک کنم یا با حل سوال! انقدر هم تمیز و شیک حل کرده ک آدمو ب شک میندازه!!!!!!!

مگه جواب معادله -1 با مربته سه نمیشه؟؟؟
:w09::w19::w20:

مشاهده پیوست 185039

مشاهده پیوست 185040

سلام شما درست میگید این اشتباه حل کرده

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باعرض سلام خدمت تمام دوستان عزیزم

میدوارم ک خوب و شاد و سلامت باشید!!

بلاخره من دوباره شروع کردم و دارم سعی میکنم با حل کردن چندتاسوال ب شرایط قبل برگردم و ذهنم و رو آماده کنم،اما نمیدونم چون هنوز تمرکز 100% ندارم این سوالات برام پیش اومده یا واقعا سوال هام بجا و منظقی هست،درهرصورت ممنونم از اینکه حوصله ب خرج میدی و بنده حقیر رو تحمل میکنید:gol:

سوال اولم این هست ک توی این سوال،منحنی y در بی نهایت ب صفر میل میکنه،یعنی ب ازای x های بزرگ هم صفر مطلق نمیشه و ب صورت حدی ب صفر میل میکنه و مقدار داره (گرچه خیلی کوچیک)! اما جواب سوال 6 میشه و بی نهایت نمیشه! میخواستم بپرسم ک من اشتباه میگم یا جواب سوال اشتباه هست یا چیز دیگه ای هست ک بنده اطلاع ندارم!؟

مشاهده پیوست 184939

سوال دومم هم این هست ک برای حل سری ب صورت زیر چطور عمل میکنیم؟

مشاهده پیوست 184947

و سوال آخرم هم این هست ک رابطه دترمینان ماتریس ضرایب چند معادله-چند مجهول با جواب های معادله ب چ صورت هست؟

ممنونم از لطف و توجهتون;)
جواب سوال دومتون 2/3 میشه؟؟؟

و اگه منظورتون از سوال اخر همون رونسکین هس!؟؟میشه گفت اگه دترمینان جواب ها(رونسکین )صفر شد جوابهای معادله وابسته خطی هستن و در صورت غیر صفر شدن جوابهای معادله مستقل خطی باشن!(البته زیاد مطمین نیستم:que:چون خیلی وقته خبری از معادلات ندارم)

آخرین ویرایش:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان تو فصل معادلات حرارت موج لاپلاس
این روش چک کردن گزینه ها و صدق کردن شرایط مرزی در گزینه ها چجوریه ؟؟ منظورم اینه که چجوری باید چک کرد که صدق میکنه یا نه ؟؟
100_8454.jpg

تو این مثال و مثالهای دیگه کتاب مومن زاده فقط گفته صدق میکنه ولی نحوه ی چک کردن گزینه ها نگفته .

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درود
این روش چک کردن گزینه ها و صدق کردن شرایط مرزی در گزینه ها چجوریه ؟؟ منظورم اینه که چجوری باید چک کرد که صدق میکنه یا نه ؟؟
مشاهده پیوست 185289

تو این مثال و مثالهای دیگه کتاب مومن زاده فقط گفته صدق میکنه ولی نحوه ی چک کردن گزینه ها نگفته .
مسی جون جاگذاری میکنی تو گزینه ها دیگه،جای x و t میذاری،نهایت وقتی یه سری گزینه ها حذف شد یه مشتق هم میگیری باز جاگذاری میکنی

arash250

عضو جدید
درود
مشاهده پیوست 185289

سلام عزیز
اول میای داخل صورت سوال نیگاه می کنی که می بینی یسری شروط داده .مثلا داخل صورت سوال داده u(x,0)=0 میای داخل گزینه ها t=0 میزای هر کدوم که صفر نشده یعنی داخل شرایط مرزی صدق نمی کنه و اون گزینه حذق میشه و یا مثلا u(0,t)=0 میای داخل گزینه ها x=0 میزای هر کدوم که صفر نشده یعنی داخل شرایط مرزی صدق نمی کنه و یک گزینه دیگه حذف میشه و همینطور بقیه شرایط را تست می کنی مثلا ut(x,0)=2sinx میز میای از گزینه ها بر حثب t مشتق میگیری بعد t=0 میزای هرکدوم که برابر 2sinx نشد اون هم حذف میشه که در نهایت سه تا از گزینه ها به وسیله چک کردن شرایط مرزی حذف میشه و یکدونه از گزینه ها می مونه که اون گزینه تمام شرایط مرزی توش صدق می کنه .
داخل خود مومن زاده هم گفته به صوتر یک نکته .

بالا