تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام داش عرفان
تو دانشگاه و حل تمرین اره مدار معادل میکشیم ولی دیگه تو کنکور وقت نیست که تو 3دقیقه همون مدارشو بکشی!:(
برا پیدا کردن مقاومت که گویا پرطرفدار شده تو کنکور بهترین راه منبع تسته اگه فرمول بلدی باز هم تست بزن چرا که مقاومت ها اکثرا فیدبک دارن و فرمولا برا حالات بدون فیدبک هستن
وقتی منبع تست بزنی مدار خودش به ادم میگه که چطوری باید حل کرد

dizgah

عضو جدید
سلام توی این تست سال 90
با معادل پای خب به این جواب میرسیم
ولی تو معادل T مگه مگه مقاومت re رو نمیبینیم ؟ چرا اگه منبع جریان نبود (که در نتیجه امیتر زمین میشه ) مقاومت re رو میدیم ولی الان نه ؟
shabake.jpg
2-:
تو مدار زیر جریان i2 منهای i1 مگه جریان مقاومت 22 کیلویی نیستش ؟
با فرض ro ها مقداری محدود
مگه نباید برای محاسبه ولتاژ خروجی این i2-i1 تنها در مقاومت 2 کیلویی ضرب کنیم؟
ممنون

آخرین ویرایش:

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
سوال 110 آزمون 92
منظورش از gmb چیه ؟؟

مث لاندا که توی فرمول جریان هست و بیشتر وقتا صفره اون تیکه رو نداریم این هم یکی از اوناس که یه رابطه داره که ماله ارشده تو لیسانس اصلا به ما نگفتن

طراحش سوادشو به رخ کشیده:D

890031156

کاربر ممتاز
سلام توی این تست سال 90
ولی تو معادل T مگه مگه مقاومت re رو نمیبینیم ؟ چرا اگه منبع جریان نبود (که در نتیجه امیتر زمین میشه ) مقاومت re رو میدیم ولی الان نه ؟
مشاهده پیوست 191983
2-:
ممنون
سلام داداش
این حل ها مال کجاس>؟؟؟؟ خیلی بد و غلط حل کرده
اگه از فرمول استفاده میکنی باید درست استفاده کنی وگرنه باید تست بزنی
چون کلکتور 2 مدار بازه از امیتر 2 فقط rpai میبینیم مثل اینه که ترانزیستور 1 تو امیترش یه rpai داره بیاد بیس میشه بتا+1برابر که با rpai 1 جمع شه میشه بتا +2
دوباره میگم تو کنکور برا مقاومتا تست بزنین فقط تست فقط جاهایی که مطمئن هستین و با حل به جواب یکسانی رسیدین قبل آزمون استفاده کنین

mahdi_ml

عضو جدید
سلام توی این تست سال 90
مشاهده پیوست 191983
2-:
ممنون

اگه سولاتونو یکی یکی بپرسید بپرسید بهتر میشه جواب داد .اما در حالت کلی اگه اگه منبع جریان نباشه ویا بجاش اتصال کوتاه باشه باید در دیدن مقاومت بتا را اثر بدید چون توی کلکتور جریان داریم و
باید توجه داشت که همیشه مدلی رو استفاده می کنیم که کار را برای ما آسانتر کنه نه سخت تر!!!!

dizgah

عضو جدید
سلام داداش
این حل ها مال کجاس>؟؟؟؟ خیلی بد و غلط حل کرده
اگه از فرمول استفاده میکنی باید درست استفاده کنی وگرنه باید تست بزنی
چون کلکتور 2 مدار بازه از امیتر 2 فقط rpai میبینیم مثل اینه که ترانزیستور 1 تو امیترش یه rpai داره بیاد بیس میشه بتا+1برابر که با rpai 1 جمع شه میشه بتا +2
دوباره میگم تو کنکور برا مقاومتا تست بزنین فقط تست فقط جاهایی که مطمئن هستین و با حل به جواب یکسانی رسیدین قبل آزمون استفاده کنین
ممنون
یه فایله پی دی اف مال موسسه ماهانه
اگه سولاتونو یکی یکی بپرسید بپرسید بهتر میشه جواب داد .اما در حالت کلی اگه اگه منبع جریان نباشه ویا بجاش اتصال کوتاه باشه باید در دیدن مقاومت بتا را اثر بدید چون توی کلکتور جریان داریم و
باید توجه داشت که همیشه مدلی رو استفاده می کنیم که کار را برای ما آسانتر کنه نه سخت تر!!!!
ممنون و متشکر
---------------------------------
دوستان کسی چن تا تست خوب از تفاضلی بار فعال با حل تشریحی داره لطف کنه بزاره اینجا ؟
ممنون

Joe_Bel

کاربر ممتاز

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم
دنبال یک آینه جریان ایده ال می گردم ...
که مقاومت ورودی کوچک ... مقاومت خروجی بزرگ ... دقت انتقال جریان بالا ... توان کم ... فرکانس کاری بالا ... و .... خلاصه هر چی خوبه رو داشته باشه ممنون میشم ...

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم
دنبال یک آینه جریان ایده ال می گردم ...
که مقاومت ورودی کوچک ... مقاومت خروجی بزرگ ... دقت انتقال جریان بالا ... توان کم ... فرکانس کاری بالا ... و .... خلاصه هر چی خوبه رو داشته باشه ممنون میشم ...

در کتاب grey meyer پیدا نکردید؟

moheby25

عضو جدید
دوستانی که الکترونیک اسلام پناه رو استفاده کردند لطفا بگین چاب دوم این کتاب که پاییز منتشر شد آیا همه ی حلهای کتاب صحیحه؟(چاپ اول بعضی از مسائل رو اشتباه حل کرده بود البته تعدادشون کم بود.)
و با خوندن این کتاب آیا نیاز به کتاب دیگری هم هست مثلن کتاب رضوی
اگه اطلاعی از زمان چاپ نسخه جدیدش هم دارین بگین؟
با سپاس

zam_13

عضو جدید
سلام به همه دوستان کسی میدونه سوال اول الکترونیک امسال از کدوم کتابه ؟ سوال های مشابه اون رو کجا میشه پیدا کرد ؟

Reza82N

عضو جدید

سلام قسمتی که مشخص کردم دلیل علمیش چی هستش ؟ ممنون.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در اتصال دو قطعه الکتريکي به هم ، قطعه اول که مي خواهيم خروجي آنرا به قطعه بعدي بدهيم بايد مقاومت خروجي بسيار کمي داشته باشد تا سيگنال خروجي آن در خودش (يا به عبارت بهتر در مقاومت معادل تونن ديده شده از خروجي آن) تلف نشود و به طور کامل به طبقه بعد برسد. همچنين قطعه دوم که سيگنال خروجي اولي به آن وارد مي شود ، بايد مقاومت ورودي بسيار زيادي داشته باشد تا هيچ جرياني از مقاومت معادل تونن ديده شده از ورودي آن عبور نکند و بنابراين هيچ افت سيگنالي در ورودي خود نداشته باشد. این که گفتم مال مورد دال هستش. برای بقیه هم همینطوری میشه استدلال کرد و به نتیجه رسید!!! .

arashbadami

عضو جدید
خسته نباشید دوستان
من نحوه بدست آوردن پیک مثبت و منفی برای ماکزیمم سوئینگ رو متوجه نمی شم . این دو تا فرمول چه جوری به دست میاد؟
ممنون میشم راهنمایی کنید
swing.jpg

Reza82N

عضو جدید

در اتصال دو قطعه الکتريکي به هم ، قطعه اول که مي خواهيم خروجي آنرا به قطعه بعدي بدهيم بايد مقاومت خروجي بسيار کمي داشته باشد تا سيگنال خروجي آن در خودش (يا به عبارت بهتر در مقاومت معادل تونن ديده شده از خروجي آن) تلف نشود و به طور کامل به طبقه بعد برسد. همچنين قطعه دوم که سيگنال خروجي اولي به آن وارد مي شود ، بايد مقاومت ورودي بسيار زيادي داشته باشد تا هيچ جرياني از مقاومت معادل تونن ديده شده از ورودي آن عبور نکند و بنابراين هيچ افت سيگنالي در ورودي خود نداشته باشد. این که گفتم مال مورد دال هستش. برای بقیه هم همینطوری میشه استدلال کرد و به نتیجه رسید!!! .

سلام/ممنون از توضیحات شما/ اما در توضیحات شما مورد دال حکم قطعه اول داره یا قطعه دوم،چون من توضیحات شمارو که مطالعه میکنم استنباط من برعکس اونچیزی هست که در دال میبینم/

اونچیزی که تفاوت ایجاد کرده جنس ولتاژ و جریانه بطوریکه :

وروردی از جنس جریان >>>>~ مقاومت ورودی در حال ایده آل = ۰ گرفته
وروردی از جنس ولتاژ >>>>~ مقاومت ورودی در حال ایده آل =بینهایت گرفته

خروجی از جنس جریان >>>>~ مقاومت خروجی در حال ایده آل = بینهایت گرفته
خروجی از جنس ولتاژ >>>>~ مقاومت خروجی در حال ایده آل = ۰ گرفته

هدف من دانستن علت این موضوعه/علت تفاوت ها.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

آخرین ویرایش:

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منظورم از قطعه ی اول سمت چپ تقویت کننده بود(ورودی) و قطعه ی دوم سمت راست(خروجی).بذارید ساده تر بگم. شما میخاین سیگنال جریانتونو برسونید به خروجی دیگ. خوب دلتونم میخاد که با کمترین افت این کار صورت بگیره.
اون قسمت که منبع جریان هست و مقاومت منبع که همینطوری رسم کنید اما به جای طبقه ی روبه روش معادل توننشو بذارید که Ri هستش. خوب حالا یه تقسیم جریان ساده انجام بدین. جریانی که ازRi میگذره باید تقریبا همون جریان منبعتون باشه خوب پس باید Ri خیلی کوچیک باشه.(i=i*Rs/Rs+Ri)
همین کارو برای خروجی انجام بدین. مقاومت بار رو بذارین و مقاومت دست چپشو معادلشو که Ro هستش بذارید. برای اینکه تمام جریان شما به خروجی برسه پس Ro نباید جریان بکشه. و این اتفاق نمیوفته مگر اینکه Roخیلی بزرگ باشه.دقت کنید نورتون بزنید چون جریانیه.
حالا اگه سیگنال ورودیتون ولتاژه تقسیم ولتاژ انجام بدین.(Vi=Ri/Ri+Rs*Vi) خوب حالا معلومه که اگ ولتاژ بخاد بدون کمترین افت منتقل بشه باید Ri خیلی بزرگ باشه. و همین طور برای خروجی اگ ولتاژ بخاد که تونن بزنید که باز Ro باید کوچیک باشه تا ولتاژ به طبقه ی خروجی برسه. اگ خروجی از جنس جریان بخاید نورتون بزنید از سمت چپ بار، که معلومه دیگ باید Ro کوچیک باشه که جریان نکشه.

آخرین ویرایش:

dizgah

عضو جدید
خدا رحمت کند کسی را که پاسخی برای این سوالات داشته باشد:
1-صفحه 91 کتاب الکترونیک آقای اسلام پناه/مثال 4:
ایشون این مثال رو از طریق معادل تونن حل نموده اند ،حال سوال من اینه که اگر ما از معادل تونن استفاده نکنیم تقسیم ولتاژ ولتاژ 5 ولتی رو برای بیس و با شرط فعال بودن ولتاژ 4.3 ولت برای امیتر بدست میاره که با RE=1k جریان امیتر 4.3 میلی آمپر بدست میاد در صورتی که با روش تونن 1 میلی آمپر نتیجه میده (من روش معادل تونن رو کاملا متوحه میشم ولی دلیل تناقض و غلط بودن این روش رو نمیفهمم)
2-صفحه 360 مقاومت خروجی آینه جریان:چرا مقاومت دیده شده از بیس ترانزیستور اول را برابر re ولی مقاموت دیده شده از بیس ترانزیستور دومی رو برابر rpi در نظر میگیریم؟
3-صفحه 450 مثال 3 : چرا از دو مقاموت بالایی جریان عبور نمیکنه ؟
4- صفحه 459 :چرا 1/gm4 رو برای محاسبه vx تاثیر نداد ؟ کلا میشه یه بنده خدایی مفصلا روش و استدلال آقای اسلام پناه رو تو حل تفاضلی با بار فعال توضیح بده ؟
با تشکر

Armin-Z

کاربر ممتاز
خدا رحمت کند کسی را که پاسخی برای این سوالات داشته باشد:
1-صفحه 91 کتاب الکترونیک آقای اسلام پناه/مثال 4:
ایشون این مثال رو از طریق معادل تونن حل نموده اند ،حال سوال من اینه که اگر ما از معادل تونن استفاده نکنیم تقسیم ولتاژ ولتاژ 5 ولتی رو برای بیس و با شرط فعال بودن ولتاژ 4.3 ولت برای امیتر بدست میاره که با RE=1k جریان امیتر 4.3 میلی آمپر بدست میاد در صورتی که با روش تونن 1 میلی آمپر نتیجه میده (من روش معادل تونن رو کاملا متوحه میشم ولی دلیل تناقض و غلط بودن این روش رو نمیفهمم)
2-صفحه 360 مقاومت خروجی آینه جریان:چرا مقاومت دیده شده از بیس ترانزیستور اول را برابر re ولی مقاموت دیده شده از بیس ترانزیستور دومی رو برابر rpi در نظر میگیریم؟
3-صفحه 450 مثال 3 : چرا از دو مقاموت بالایی جریان عبور نمیکنه ؟
4- صفحه 459 :چرا 1/gm4 رو برای محاسبه vx تاثیر نداد ؟ کلا میشه یه بنده خدایی مفصلا روش و استدلال آقای اسلام پناه رو تو حل تفاضلی با بار فعال توضیح بده ؟
با تشکر

سلام، اگه بتونی سوالات رو با عکس بذاری تا جایی که بلد باشم میتونم کمک کنم، چون کتاب اسلام پناه رو ندارم

بالا