تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

ehsan_991

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
من صفحه ای رو در fluent تحلیل کردم و توزیع فشار رو بر روی اون بدست آوردم. حالا میخام خروجی اون رو وارد آباکوس کنم و تغییر شکل سازه ای اون رو بر تحت توزیع فشار بدست اومده از انسیس محاسبه کنم.راهی هست که بشه انسیس و آباکوس رو باهم لینک کرد؟

Zienkiewicz

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
من صفحه ای رو در fluent تحلیل کردم و توزیع فشار رو بر روی اون بدست آوردم. حالا میخام خروجی اون رو وارد آباکوس کنم و تغییر شکل سازه ای اون رو بر تحت توزیع فشار بدست اومده از انسیس محاسبه کنم.راهی هست که بشه انسیس و آباکوس رو باهم لینک کرد؟

سلام، اگر منظورتان از لینک کردن این باشد که فلوئنت و آباکوس به طور دو طرفه با هم اطلاعات ردوبدل کنند و به هم دستور بدهند خیر امکان ندارد. ولی می توان توزیع فشار هایی که توی فلوئنت به دست آورده اید را در قالب یک فایل متننی ذخیره کنید و سپس آنها را در آباکوس اعمال کنید.
ارادتمند

ehsan_991

عضو جدید
منظورم اعمال توزیع فشاربدست اومده از فلوئنت در آباکوس هست. در مورد ذخیره و فراخوانی فایل متنی اگه امکانش هست مقداری توضیح بدین
ممنون

mina_civil2014

عضو جدید
سلام دوستان
من یه بادبند sandwiched buckling-restrained در اباکوس مدل کردم ولی چند تا مشکل اساسی دارم
1- چگونه میتونم همزمان کمانش و بارگذاری چرخه ای رو در یک step تعریف کنم؟
2- ایا از تحلیل static general میتونم برای اینکار استفاده کنم؟
3- بهترین گزینه برای تعریف interaction بین پیچ و هسته داخلی و غلاف و .... چی میتونه باشه؟
4- نحوه اعمال نیرو مثل شکل زیر درسته ؟؟؟
ممنون میشم جوابمو زود بدید چون استادم بدجوری گیر داده
ممنون

پیوست ها

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    9.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • bbb.jpg
    bbb.jpg
    40.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
انجام دادم ولی متاسفانه باز هم انگار دستگاه استوانه ای رو نمیشناسه!
بچه ها كسي ميتونه مشكل منو حل كنه؟
به نظر خيلي ساده مياد.
فرض كنيم ميخوايم يه پارت صلب رو حول يه قطعه ديگه بچرخونيم و همچنين در هنگام چرخش به صورت شعاعي از قطعه دور بشه ،كه كل حركت ميشه مارپيچي.
چجوري بايد اين حركت شعاعي رو بهش بدم؟

سلام دوستان
من یه بادبند sandwiched buckling-restrained در اباکوس مدل کردم ولی چند تا مشکل اساسی دارم
1- چگونه میتونم همزمان کمانش و بارگذاری چرخه ای رو در یک step تعریف کنم؟
2- ایا از تحلیل static general میتونم برای اینکار استفاده کنم؟
3- بهترین گزینه برای تعریف interaction بین پیچ و هسته داخلی و غلاف و .... چی میتونه باشه؟
4- نحوه اعمال نیرو مثل شکل زیر درسته ؟؟؟
ممنون میشم جوابمو زود بدید چون استادم بدجوری گیر داده
ممنون

1_ آناليز كمانش غيرخطي تحت بارگذاري سيكلي به سادگي امكان پذير است و مشكلي ندارد و كافي است در سيستمي كه از حالت ايده‌آل خارج شده (نقص اوليه يا عدم تقارن) بارگذاري اعمال كنيد و كمانش را مشاهده !
2_ بله مي‌شود ! ولي براي مدل پيچيده شما شايد كمي مشكل باشد و يا حتي در برخي مقالات و نظر بعضي اساتيد غيرممكن باشد!! ولي مي‌شود و بهترين گزينه هم هست بنظر من
3_ تعريف جفت‌هاي تماسي كفايت مي‌كند و قيد خاصي لازم نيست، البته اگر مطالعه شما بر روي پيچ‌ها متمركز نباشد جهت ساده سازي مي‌توان پيچ‌ها رو حذف و قيدي مناسب را استفاده كرد كه دو غلاف رو يكپارچه كند
4_ تكيه‌گاه ها را براي اعمال بار و شرايط مرزي بروي عرض هسته مهاربند تعريف كنيد، ( من از مطالعه شما مطلع نيستم، ولي فكر نكنم لزومي به تعريف سوراخ هاي محل اتصال گاست باشد !) بصورت صفحه اي

مدلسازي BRB نيازمند صبر و حوصله است! موفق باشيد

mina_civil2014

عضو جدید
سلام ممنون از پاسخ شما تعریف این نقص اولیه چطوری هست ؟؟ اگه مثالی دارید ممنون میشم لطف کنید ارائه بدید . منظور شما از قید مناسب برای پیچ کدام قید است میشه واضح تر توضیح بدید؟ منظور شما از محل اعمال بار توی شکل زیر ناحیه عرضی 1 هست یا ناحیه 2 که محل سوراخ داره؟؟ ببخشید این همه سوال میپرسم شرمنده:):(

پیوست ها

• cccc.jpg
    cccc.jpg
    52.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:
سلام ممنون از پاسخ شما تعریف این نقص اولیه چطوری هست ؟؟ اگه مثالی دارید ممنون میشم لطف کنید ارائه بدید . منظور شما از قید مناسب برای پیچ کدام قید است میشه واضح تر توضیح بدید؟ منظور شما از محل اعمال بار توی شکل زیر ناحیه عرضی 1 هست یا ناحیه 2 که محل سوراخ داره؟؟ ببخشید این همه سوال میپرسم شرمنده:):(

براي نقص اوليه بارها در اين انجمن و انجمن‌هاي ديگر توضيح داده شده است، براي كدها و مثال در اين مورد به كتاب آباكوس خلخالي مراجعه كنيد - اول بايد بفرماييد هدف مطالعه شما چيست و اينكه آيا پيچ ها به عنوان يك پارامتر مطرح هستند يا نه ؟! بعد قيد مناسب رو مي‌شود انتخاب كرد !!

مطمئننا ناحيه 2 چراكه تكيه‌گاه واقعي هم نمي‌تونه در ضخامت باشه !!
:surprised:

آخرین ویرایش:

rezagi

عضو جدید
سلام
میخوام تست کشش رو مدلسازی کنم،یک طرف قطعه رو ثابت میکنم،و به طرف دیگه از boundry conditionتو dynamic explicitیه سرعت حرکت ثابت اعمال می کنم.تو انتها وقتی کرنش رو بر حسبزمان درمیارم،نه تنها یه نمودار خطی نیست،بلکه بعد یه زمانی نزولی میشه،در حالیکه قطعه با سرعت ثابت در حال کششه. دوستان اگه به این مشکل من جواب بدن ممنون میشم.

butifully

عضو جدید
سلام

وقت شما بخیر

من میخوام یک تحلیل انجام بدم روی لوله ممنون میشم هر چه سریع تر کمک کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بسیار مهم

ایجاد 15 سوراخ با قطر 5میلیمتر در موقعیتهای مختلف طولی و زاویه ای لوله . اعمال نیروی

حداکثر دامنه های تحریک به صورتی که (1) یک تابع مثلثی نیرو با فرکانس یک هرتز و (2) یک تابع ضربه با حداکثر فرکانس 3 کیلوهرتز باعث آسیب به لوله نشود. بر مدلهای سوراخدار ومدل سالم به مدت 120 ثانیه و ضبط سیگنال تعیین شده
اگر میتونید کمک کنید لطفا اطلاع دهید به میل
nove_nor_15@yahoo.com

با تشکر

butifully

عضو جدید
بسیا مهمممممممممممممم

بسیا مهمممممممممممممم

سلام

وقت شما بخیر

من میخوام یک تحلیل انجام بدم روی لوله ممنون میشم هر چه سریع تر کمک کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟بسیار مهم

ایجاد 15 سوراخ با قطر 5میلیمتر در موقعیتهای مختلف طولی و زاویه ای لوله . اعمال نیروی

حداکثر دامنه های تحریک به صورتی که (1) یک تابع مثلثی نیرو با فرکانس یک هرتز و (2) یک تابع ضربه با حداکثر فرکانس 3 کیلوهرتز باعث آسیب به لوله نشود. بر مدلهای سوراخدار ومدل سالم به مدت 120 ثانیه و ضبط سیگنال تعیین شده

اگر میتونید کمک کنید لطفا اطلاع دهید به میل
nove_nor_15@yahoo.com

با تشکر

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها كسي ميتونه مشكل منو حل كنه؟
به نظر خيلي ساده مياد.
فرض كنيم ميخوايم يه پارت صلب رو حول يه قطعه ديگه بچرخونيم و همچنين در هنگام چرخش به صورت شعاعي از قطعه دور بشه ،كه كل حركت ميشه مارپيچي.
چجوري بايد اين حركت شعاعي رو بهش بدم؟
كسي ميتونه مشكلم روحل كنه؟

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام
میخوام تست کشش رو مدلسازی کنم،یک طرف قطعه رو ثابت میکنم،و به طرف دیگه از boundry conditionتو dynamic explicitیه سرعت حرکت ثابت اعمال می کنم.تو انتها وقتی کرنش رو بر حسبزمان درمیارم،نه تنها یه نمودار خطی نیست،بلکه بعد یه زمانی نزولی میشه،در حالیکه قطعه با سرعت ثابت در حال کششه. دوستان اگه به این مشکل من جواب بدن ممنون میشم.

سلام، کرنش کدام نقطه را دارید رسم می کنید؟ کرنش یک نقطه در انتهای میله؟ اگر اینطور است که خب به نظر می رسد جواب درستی گرفته اید. کرنش اون نقطه ای که گلویی شده را هم رسم کرده اید؟ نتیجه آن چی بوده؟

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، کرنش کدام نقطه را دارید رسم می کنید؟ کرنش یک نقطه در انتهای میله؟ اگر اینطور است که خب به نظر می رسد جواب درستی گرفته اید. کرنش اون نقطه ای که گلویی شده را هم رسم کرده اید؟ نتیجه آن چی بوده؟

آیا ضریب کرنش سختی را هم لحاظ میفرمایید؟

samanohet

عضو جدید
سلام .
در آباکوس ترک بیضوی مدل کردم . حالا چند تا سوال دارم
تکینگی تنش یعنی چی؟؟
چطور بفهمم کجا تمرکز تنش وجود داره ؟ می خوام با ضریب شدت تنش یه مقایسه ای بکنم و به نتیجه ای برسم

rami123

عضو جدید
The rigid bodies with the reference nodes contained in node set ErrNodeRefNodeNoMass have no mass associated with them and some degrees of freedom of the reference node are not restrained. Either mass must be defined or all of the translational degrees of freedom must be constrained. See the status file for further details

دوستان در هنگام اجرای مسئله کشش عمیق سه بعدی این ارور رو داده کسی نمیدونه چی کار باید بکنم؟

جسم صلبت باید بهش جرم متمرکز نسبت داده بشه

سلام مهندس عرض ادب
منم همین مشکل دوستمون رو داشتم این کار رو کردم برای هر سه جسم صلب سنبه و ماتریس و نگه دارندم از طریق زیر جرم تعریف کردم ولی باز همین خطا داد نظرت رو میگی؟
Spesial<inertia<creat<point mass inertia

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام مهندس عرض ادب
منم همین مشکل دوستمون رو داشتم این کار رو کردم برای هر سه جسم صلب سنبه و ماتریس و نگه دارندم از طریق زیر جرم تعریف کردم ولی باز همین خطا داد نظرت رو میگی؟
Spesial<inertia<creat<point mass inertia

سلام، اول این که باید برای هر جسم صلبی یک reference point توی ماژول part تعریف کنید. دوما این که شرایط مرزی جسم صلب را باید روی این reference point اعمال کنید. سوما این که جرم های متمرکز هم اگر لازم است باید روی همین نقطه گذاشته شود هرچند من فکر می کنم نیازی به تعریف جرم برای این مسئله نیست. و آخرین مورد این که تمام درجات آزادی جسم صلب باید مقید شوند و هیچ کدام از درجات آزادی نباید رها باشد. اگر این کارها را درست انجام دهید این خطا برطرف می شود.
ارادتمند

rami123

عضو جدید
سلام، اول این که باید برای هر جسم صلبی یک reference point توی ماژول part تعریف کنید. دوما این که شرایط مرزی جسم صلب را باید روی این reference point اعمال کنید. سوما این که جرم های متمرکز هم اگر لازم است باید روی همین نقطه گذاشته شود هرچند من فکر می کنم نیازی به تعریف جرم برای این مسئله نیست. و آخرین مورد این که تمام درجات آزادی جسم صلب باید مقید شوند و هیچ کدام از درجات آزادی نباید رها باشد. اگر این کارها را درست انجام دهید این خطا برطرف می شود.
ارادتمند

سلام و خیلی ممنون از راهنماییت
من همه چیزایی که گفتین رو انجام دادم ولی باز متاسفانه خطا داد و اجرا نشد
همه ی مراحل شبیه سازی رو مطابق کتاب (مرجع کاربردی آباکوس " مهندس باقری و عباسی و کتابچی ") انجام میدم ولی انجام نمیشه حتی خود مثال کتاب هم اجرا نمیشه نمیدونم اشکالش کجاست

Zienkiewicz

عضو جدید

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام، اینجانب نمونه ساده ای از یک فرایند شکل دهی تدریجی ورق را شبیه سازی کردم. انیمیشن های حاصل را می توان در لینک زیر مشاهده کرد.
http://prj4you.blog.ir/post/simulation%20of%20sheet%20metal%20incremental%20forming%20using%20abaqus
سلام
توی یکی از این انیمیشن ها که فکر میکنم اولیش بود. یک گوی روی یک صفحه به صورت جرخشی حرکت میکرد و همزمان به مرکز صفحه که همان مرکز دوران بود نزدیک می شد. چطوری این حرکت رو براش تعریف کردید؟

mina_civil2014

عضو جدید
براي نقص اوليه بارها در اين انجمن و انجمن‌هاي ديگر توضيح داده شده است، براي كدها و مثال در اين مورد به كتاب آباكوس خلخالي مراجعه كنيد - اول بايد بفرماييد هدف مطالعه شما چيست و اينكه آيا پيچ ها به عنوان يك پارامتر مطرح هستند يا نه ؟! بعد قيد مناسب رو مي‌شود انتخاب كرد !!

مطمئننا ناحيه 2 چراكه تكيه‌گاه واقعي هم نمي‌تونه در ضخامت باشه !!
:surprised:

سلام ممنون آقای مهندس اگه پیچ به عنوان یه پارامتر مهم باشه چه قیدی مناسبه ؟ کتاب دکتر خلخالی اصلا پیدا نمیشه شما اگه لطف کنید اون مثال رو برام ایمیل کنید خیلی خیلی ممنون میشم
:)

سلام ممنون آقای مهندس اگه پیچ به عنوان یه پارامتر مهم باشه چه قیدی مناسبه ؟ کتاب دکتر خلخالی اصلا پیدا نمیشه شما اگه لطف کنید اون مثال رو برام ایمیل کنید خیلی خیلی ممنون میشم
:)

فقط تماس بين پيچ با غلاف كافي است و قيد خاصي لازم نيست - لينك براي خريد كتاب‌ رو براتون فرستادم و همچنين چند صفحه‌اي كه كد‌ها رو نوشته را در لينكي براتون فرستادم - اگر مشكل شما در كد‌ها باشه كه از كتاب يا عكس‌هاي فرستاده شده، اصلاح مي‌فرماييد اما اگر در محل ذخيره و بارگذاري باشه، كه فرستادن مثال كمكي نمي‌كنه ! _ موفق باشيد

آخرین ویرایش:

mina_civil2014

عضو جدید
فقط تماس بين پيچ با غلاف كافي است و قيد خاصي لازم نيست - لينك براي خريد كتاب‌ رو براتون فرستادم و همچنين چند صفحه‌اي كه كد‌ها رو نوشته را در لينكي براتون فرستادم - اگر مشكل شما در كد‌ها باشه كه از كتاب يا عكس‌هاي فرستاده شده، اصلاح مي‌فرماييد اما اگر در محل ذخيره و بارگذاري باشه، كه فرستادن مثال كمكي نمي‌كنه ! _ موفق باشيد

سلام ممنون آقای مهندس ولی انگار لینکتون کار نمیکنه

engi79

عضو جدید
سلام . من دارم شکل دهی یک ورق رو شبیه سازی می کنیم. برای معیار Damage از FLD استفاده کردم . در قسمت Damage Evoloution باید برای Displacement at fracture مقداری وارد کنم تا نرم افزار بر اساس اون ، شروع آسیب رو در ورق نشون بده . حالا می خوام بدونم که اصولا این مقدار برای Displacement at fracture رو بر چه اساسی باید تعیین کرد؟ برای بدست آوردن مقدار مناسبش روش یا فرمول خاصی داره ؟

galangash

عضو جدید
سلام به همه دوستان.میتونین کمکم کنین که چه طور میتونم جنس قطعمو پیزو الکتریک کنم؟
و یک سوال دیگه این که چه طور میتوتم دو سر یک تیر رو گیره بزنم؟یعنی بشه یک تیر دو سر گیر دار
ممنون میشم راهنکاییم کنین.

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام به همه دوستان.میتونین کمکم کنین که چه طور میتونم جنس قطعمو پیزو الکتریک کنم؟
و یک سوال دیگه این که چه طور میتوتم دو سر یک تیر رو گیره بزنم؟یعنی بشه یک تیر دو سر گیر دار
ممنون میشم راهنکاییم کنین.

سلام، در مورد پیزوالکتریک تجربه ای ندارم اما در مورد تیر دو سر گیر دار کافی است که شرایط مرزی مناسب را انتخاب کنید. همین و بس.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

رضاافشاری

عضو جدید
سلام
من به مشکل عجیبی برخوردم!
میخوام یه رینگ ساده(دایره ای) رو بین دو صفحه صلب قرار بدم و صفحه پایینی ثابت ولی بالایی مقداری بیاد پایین. صفحه بالایی هم در ابتدا در تماس هست با رینگ. حالت dynamic/explicit مساله رو حل میکنم و به جواب مورد نظر میرسم.
ولی واسه یه رینگ مربعی(حالا رینگ نمیشه گفت) یه shell مربعی دوباره همین کار رو میکنم error نمیده ولی اصلا رینگ در قسمت visualization تغییر مدل نمیده ولی سایر متغیرها تغییر میکنن.
کسی میدونه مشکل از کجاست؟ شاید از interaction باشه! من مجبور شدم صفحه صلب بالایی رو به صورت analytical rigid تعریف کنم و نمیدونم چرا discrete rigid پاسخ نداد.
عکس رو ببینید.11.JPG22.jpg

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام
من به مشکل عجیبی برخوردم!
میخوام یه رینگ ساده(دایره ای) رو بین دو صفحه صلب قرار بدم و صفحه پایینی ثابت ولی بالایی مقداری بیاد پایین. صفحه بالایی هم در ابتدا در تماس هست با رینگ. حالت dynamic/explicit مساله رو حل میکنم و به جواب مورد نظر میرسم.
ولی واسه یه رینگ مربعی(حالا رینگ نمیشه گفت) یه shell مربعی دوباره همین کار رو میکنم error نمیده ولی اصلا رینگ در قسمت visualization تغییر مدل نمیده ولی سایر متغیرها تغییر میکنن.
کسی میدونه مشکل از کجاست؟ شاید از interaction باشه! من مجبور شدم صفحه صلب بالایی رو به صورت analytical rigid تعریف کنم و نمیدونم چرا discrete rigid پاسخ نداد.
عکس رو ببینید.مشاهده پیوست 220482مشاهده پیوست 220483
سلام، در مقایسه این دو مدل به نظرم تغییر شکل مسئله ای که حلقه دایره ای دارد خیلی بیشتر از حالتی است که حلقه مربعی دارید. زیرا که دو ضلع مربع تحت بارگذاری inplane قرار گرفته و تغییر فرم کمی را ایجاد می کند اما در مورد حلقه دایره ای بارگذاری و تغییر شکل به صورت out of plane است و تغییر شکل ها خیلی بزرگ تر خواهد بود. اگر چنین نتیجه ای گرفته اید خب این کاملا منطقی است. اگر می خواهید رفتار buckling این مسئله را مدل کنید باید استپ buckling تعریف کنید و اگر می خواهید رفتار post buckling این سازه را به دست بیاورید شاید لازم باشد یک انحنای اولیه کم به اضلاح مربع بدهید. شاید هم لازم باشد از استپ riks استفاده کنید. اگر توضیح بیشتری بدهید شاید بهتر بتوانم کمک کنم.
ارادتمند

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام، در مقایسه این دو مدل به نظرم تغییر شکل مسئله ای که حلقه دایره ای دارد خیلی بیشتر از حالتی است که حلقه مربعی دارید. زیرا که دو ضلع مربع تحت بارگذاری inplane قرار گرفته و تغییر فرم کمی را ایجاد می کند اما در مورد حلقه دایره ای بارگذاری و تغییر شکل به صورت out of plane است و تغییر شکل ها خیلی بزرگ تر خواهد بود. اگر چنین نتیجه ای گرفته اید خب این کاملا منطقی است. اگر می خواهید رفتار buckling این مسئله را مدل کنید باید استپ buckling تعریف کنید و اگر می خواهید رفتار post buckling این سازه را به دست بیاورید شاید لازم باشد یک انحنای اولیه کم به اضلاح مربع بدهید. شاید هم لازم باشد از استپ riks استفاده کنید. اگر توضیح بیشتری بدهید شاید بهتر بتوانم کمک کنم.
ارادتمند

سلام آقاي Zienkiewicz l خوب هستيد؟
ميشه توضيح بديد تو انيميشن مربوط به شكل دهي تدريجي كه با گوي يك ورق رو شكل مي داديد. حركت گوي روچطوري تعريف كرديد.؟ چون منم دقيقا هنگام تعريف اين نوع حركت مارپيچي دچار مشكل شدم
ممنون