·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یک سوال داشتم

ما یک چوبی داریم که میخاهیم با استفاده از روشهای یا روشی از بین اندازه های داده شده بهترین مقادریر رو انتخاب کنیم تا کمتریم مقدار پرت رو داشته باشه

مثلا چوبمون هست 5 متر

اندازه هامون هم هست 1.2
2
1.5
2
2.2
3
1.7

چجوری این اعداد رو انتخاب کنیم که کمترین مقدار بی استفاده رو داشته باشیم منظورم پرت

ممنون میشم جوابی برای این مساله پیدا کنین

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من یک سوال داشتم

ما یک چوبی داریم که میخاهیم با استفاده از روشهای یا روشی از بین اندازه های داده شده بهترین مقادریر رو انتخاب کنیم تا کمتریم مقدار پرت رو داشته باشه

مثلا چوبمون هست 5 متر

اندازه هامون هم هست 1.2
2
1.5
2
2.2
3
1.7

چجوری این اعداد رو انتخاب کنیم که کمترین مقدار بی استفاده رو داشته باشیم منظورم پرت

ممنون میشم جوابی برای این مساله پیدا کنین

سلام
یک مساله برنامه ریزی با اعدادصحیح هست
لازم هست که تعداد قطعه چوبهایی که از هرمدل نیاز دارید رو هم مشخص کنید
مثلا از قطعه چوب به طول 1.2 فرضا 10 عدد نیاز دارید

یک مثال:

فرض کنیم طول هر چوب قبل برش 13 متر باشه
وما قطعه چوبهایی به صورت زیر نیاز داریم:
قطعه چوبی به طول 6متر به تعداد حداقل 10 عدد
قطعه چوبی به طول 5متر به تعداد حداقل 10 عدد
قطعه چوبی به طول 4متر به تعداد حداقل 10 عدد

میخواهیم چوب 13 متری رو برش بدیم به این ابعاد به قسمی که هم نیاز برآورده بشه هم کمتریت ضایعات برشی داشته باشیم
به این مساله میگن "مساله cutting stock"

راه ابتدایی که به ذهن میرسه اینه که کل راه های برش این چوب 13 متری رو در نظر بگیریم
پس مساله رو مدل بندی میکنیم
یه مساله برنامه ریزی ریاضی تشکیل شده از تابع هدف + قیدها و محدودیتها

فرض کنیم
تعداددفعات برش چوب به روش jام باشه

تو این مثال کل حالتهای مختلف برش به صورت زیر هست
روش اول چوب 13 متری رو به دو تکه 6متری برش بدیم که یک متر میشه ضایعات!
روش دوم چوب 13 متری رو به دو تکه 4متری و یک قطعه 5متری برش بدیم
روش سوم به سه تکه 4متری برش بدیم
روش چهارم به یک 6متری و یک 5متریبرش بدیم
روش پنجم به دوتا 5 متریب رش بدیم
روش ششم به یک 6متری و یک 4 متریبرش بدیم

خب تابع هدف:

و داریم محدودیتها:

و
و صحیح

ولی پیش بینی کل راههایبرشی مشکل هست بخصوص در ابعاد بزرگتر! بنابریان ابتدا مساله رو با تعدادی راه برشی حل میکنیم اگر چواب بهینه نبود یک الگوی جدید ارائه میدیم و دوباره مساله رو حل میکنیم:

مثلا فرض کنیم سه الگوی اول رو داریم:

وصحیح

این مساله برنامه ریزی بااعداد صحیحی رو بایستی حل کرد!

آخرین ویرایش:

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه ریاضی دوستان عزیز،
یک سوال داشتم.
من یک نقطه در یک محور مختصاتی دارم، حالا می خوام ببینم این نقطه معادل کدوم نقطه در یک محور مختصاتی دیگه هست.
فرض کنید من نقطه (1و1) رو در محور مختصاتی اولم دارم، مرکز محور مختصاتی دومم هم درنقطه (1و2) از محور مختصاتی اولم هست.
در ضمن محور مختصاتی دومم نسبت به محور مختصاتی اولم مثلاً 90- درجه دوران داشته، حالا من نقطه معادل نقطه (1و1) رو چطور می تونم در سیستم مختصاتی دوم پیدا کنم؟
من اول نقطه (1و1) رو انتقال دادم که حاصل انتقال میشه (0و1-) بعد توی ماتریس زیر ضربش کردم:

کد:
 (-1)cos(-90)+(0)sin(-90)
-(-1)sin(-90)+(0)cos(-90)

که حاصلش میشه (1-و0).
بعدش دوباره نقطه رو منتقل کردم که نتیجه شد:(1و2) که اشتباه هست و باید بشه (3و0)

من چه اشتباهی در این محاسبات دارم؟

با تشکر

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
می شه جواب بدین؟ :(

عزیز من اینجا مکانی برای رفع اشکال هست.
اینجا کسی بیکار نیست که تمرینهای شما رو حل کنه.
با کمال احترام ولی رفتار دوستانی مثله شما باعث میشه بچه های با سواد کم کم رغبت خودشون رو برای فعالیت از دست بدن و اینجا هم مثله انجمن ریاضی پی سی ورد متروکه بشه.

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
یک سوال ساده اما.........

یک سوال ساده اما.........

سلام به همه دوستان ریاضیدان!
من این سوالی رو که گذاشتم هر کس می تونه یه روش تشریحی براش ارائه کنه البته دو مرحله از سوال حل شده مونده باقیش.
این سوال توی یکی از مراکز آموزشی مطرح شد که فقط 4 تا از دانشجویان دکترا تونستن حلش کنند!!!!!!!!!!
این سوال به صورت ذهنی خیلی زود جواب می ده اما روش تشریحی هنوز ............ من خودم هم دارم حلش می کنم که ببینم به کجا می رسم
اگه با روش ذهنی بخواهیم حلش کنیم جواب 2 و 4 میشه
معادله مقابل را حل کنید 2[SUP]x[/SUP] = x[SUP]2
[/SUP]
Log 2[SUP]x[/SUP] = Log x[SUP]2
[/SUP]
x Log2= 2 Log x

آخرین ویرایش:

امیدی

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان ریاضی دان

کسی میدونه تابع معادل erfc^-1(x رو چی میشه نوشت .میخوام توی اکسل بنویسم

با تشکر

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان ریاضی دان

کسی میدونه تابع معادل erfc^-1(x رو چی میشه نوشت .میخوام توی اکسل بنویسم

با تشکر

ERF و ERFC برای محاسبه تابع خطا در اکسل کاربرد دارند. در هلپ خود اکسل سرچ کنین syntax رو آموزش داده. در مورد تابع معکوسش من ندیده تو اکسل تعریف بشه.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان ریاضیدان!
من این سوالی رو که گذاشتم هر کس می تونه یه روش تشریحی براش ارائه کنه البته دو مرحله از سوال حل شده مونده باقیش.
این سوال توی یکی از مراکز آموزشی مطرح شد که فقط 4 تا از دانشجویان دکترا تونستن حلش کنند!!!!!!!!!!
این سوال به صورت ذهنی خیلی زود جواب می ده اما روش تشریحی هنوز ............ من خودم هم دارم حلش می کنم که ببینم به کجا می رسم
اگه با روش ذهنی بخواهیم حلش کنیم جواب 2 و 4 میشه
معادله مقابل را حل کنید 2[SUP]x[/SUP] = x[SUP]2
[/SUP]
Log 2[SUP]x[/SUP] = Log x[SUP]2
[/SUP]
x Log2= 2 Log x

این معادله سه تا ریشه داره. روش حلش رو در این دو تا لینک داده. یک تابع تعریف میشه به اسم: product log function

http://forums.xkcd.com/viewtopic.php?f=17&t=5918
http://mathforum.org/library/drmath/view/54607.html

این هم حله ولفرام:
https://www.wolframalpha.com/input/?i=solve(2^x-x^2=0,x)

امیدی

عضو جدید
ERF و ERFC برای محاسبه تابع خطا در اکسل کاربرد دارند. در هلپ خود اکسل سرچ کنین syntax رو آموزش داده. در مورد تابع معکوسش من ندیده تو اکسل تعریف بشه.

متشکرم erf و erfc میدونم هست من معکوس erfc رو میخواستم اونهم نه توی اکسل ،توی خود ریاضیات چه تابعی معادل با معکوس erfc هست؟

یه چیری شبیه عبارت زیر باید باشه ولی مطمئن نیستم:

erfc^-1(x=(-Lnx/2)^0.5*sqrt(2)

IranSatellite

عضو جدید
سلام
دوستان، دو تا سوال آمار و احتمال داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید.

1- فرض کنید سکه ای را سه مرتبه پرتاب کرده و x را تعداد شیرهای مشاهده شده در سه مرتبه پرتاب سکه و y را تعداد شیرهای مشاهده شده را در پرتاب سوم سکه قرار دهیم. محاسبه کنید:
- تابع احتمال توام x و y
- احتمال اینکه x کوچکتر مساوی y باشد

2- در یک طرف سکه سالم عدد 1 و در طرف دیگر عدد 2 نقاشی شده. سکه را 3 بار پرتاب کرده و اگر x برابر مجموع دو عدد حاصل از دو پرتاب اول و y برابر مجموع دو عدد دو پرتاب آخر باشد، محاسبه کنید:
- تابع احتمال توام x و y
- احتمال اینکه x+y بزرگتر از 6 باشد

*پارلا*

عضو جدید
تشخیص نوع رویه درجه دوم

تشخیص نوع رویه درجه دوم

سلام دوستان,
چطور میشه نوع رویه درجه دوم رو ار روی ضرایب معادله غیر متعارفیش تشخیص داد????
ممنون میشم کمکم کنید,یا اگه منبعی کتابی معرفی کنید :62:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان,
چطور میشه نوع رویه درجه دوم رو ار روی ضرایب معادله غیر متعارفیش تشخیص داد????
ممنون میشم کمکم کنید,یا اگه منبعی کتابی معرفی کنید :62:
کتاب حساب دیفرانسیل انتگرال توماس

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
با سلام.
من یک خط L دارم، و یک نقطه دلخواه A که روی خط نیست. شیب خط رو که m هست میدونم و میخوام با همون شیب، یک نقطه مانند B با فاصله 1 واحد از نقطه A و در سمت راستش انتخاب کنم.
با توجه به اینکه شیب خط رو میدونم، دو تا نقطه بدست خواهم اورد، حالا چطور میتونم تشخیص بدم که کدوم نقطه در سمت راست و کدوم در سمت چپ هست؟
چپ یا راست بودن رو این طور در نظر بگیرید که انگار روی نقطه A واسادید و خط L مقابلتون هست. بنابراین راست یا چپ رو از دید محور مختصاتی نگاه نکنید.
با تشکر

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام.
من یک خط L دارم، و یک نقطه دلخواه A که روی خط نیست. شیب خط رو که m هست میدونم و میخوام با همون شیب، یک نقطه مانند B با فاصله 1 واحد از نقطه A و در سمت راستش انتخاب کنم.
با توجه به اینکه شیب خط رو میدونم، دو تا نقطه بدست خواهم اورد، حالا چطور میتونم تشخیص بدم که کدوم نقطه در سمت راست و کدوم در سمت چپ هست؟
چپ یا راست بودن رو این طور در نظر بگیرید که انگار روی نقطه A واسادید و خط L مقابلتون هست. بنابراین راست یا چپ رو از دید محور مختصاتی نگاه نکنید.
با تشکر
من الان دقیقا متوجه نشدم که نقطه B رو چطور انتخاب می کنین. ولی اگر نسبت به ناظر A می خواین زاویه رو حساب کنین، دو تا بردار میشه و زاویه اون رو نسبت به سطح افقی گذرنده از A حساب کنین، زاویه حاده میشه سمت راست و زاویه بزرگتر از 90 میشه سمت چپ

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
من الان دقیقا متوجه نشدم که نقطه B رو چطور انتخاب می کنین. ولی اگر نسبت به ناظر A می خواین زاویه رو حساب کنین، دو تا بردار میشه و زاویه اون رو نسبت به سطح افقی گذرنده از A حساب کنین، زاویه حاده میشه سمت راست و زاویه بزرگتر از 90 میشه سمت چپ
Untitled-3.jpg
شکل بالا رو نگاه کنید.
من میخوام یک نقطه جدید مانند B انتخاب کنم که شیب خط AB برابر همان شیب خط L1 و L2(که رئوس یک مستطیل هستند) باشه، طول خط 1 واحد باشه و نقطه جدید وقتی بر روی A ایستادم، در سمت راست نقطه A قرار بگیره.
در این حالت شیب خط L1 و L2 را حساب می کنیم، به کمک رابطه زیر و یک بار به ازای خود شیب و یک بار به ازای شیب به علاوه 180 دو نقطه مثل B و C بدست میاریم. الان مشکل اینه که چطور بفهمیم کدوم نقطه سمت راست هست، کدوم چپ؟ من یک رابطه دقیق و کلی میخوام، که تو همه حالات درست بگه. چون شیب خط L1 و L2 میتونه هر چیزی باشه
newPoint .x = A.x+1*cos(t)
newPoint .y = A.y+1*sin(t)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 207155
شکل بالا رو نگاه کنید.
من میخوام یک نقطه جدید مانند B انتخاب کنم که شیب خط AB برابر همان شیب خط L1 و L2(که رئوس یک مستطیل هستند) باشه، طول خط 1 واحد باشه و نقطه جدید وقتی بر روی A ایستادم، در سمت راست نقطه A قرار بگیره.
در این حالت شیب خط L1 و L2 را حساب می کنیم، به کمک رابطه زیر و یک بار به ازای خود شیب و یک بار به ازای شیب به علاوه 180 دو نقطه مثل B و C بدست میاریم. الان مشکل اینه که چطور بفهمیم کدوم نقطه سمت راست هست، کدوم چپ؟ من یک رابطه دقیق و کلی میخوام، که تو همه حالات درست بگه. چون شیب خط L1 و L2 میتونه هر چیزی باشه
newPoint .x = A.x+1*cos(t)
newPoint .y = A.y+1*sin(t)

خب همین دیگه، به نظر من اگر بیایم و یک بردار درست کنیم به این صورت که AC و AB بشه، یعنی ابتدای بردار A باشه و انتهای بردارها C , B اون وقت می تونیم زاویه این بردار رو با خط L1L2 حساب کنیم، زاویه بین 0 شد میشه سمت راست، زاویه شد 180 میشه سمت چپ

m.e.a.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
با چه نرم افزارای ریاضی و چگونه میتونم این دستگاه معادلات را حل کنه به شکل صریح بر حسب (dM),(dP),dT),(dZ) دربیاره
(P*(dM))+(M*(dP))-(((M*P)/(2*T))*(dT))-(((M*P)/(2*Z))*(dZ))=0
(dM)+((M/(2*T))*(dT))+((M/(2*Z))*(dZ))+((1/(K*P*M))*(dP))+((4*M*F)/D)=0
(k*(dT))-(s*(dP))+(0.5*(M^2)*T*(dZ))+(M*T*(dM))=0
(dZ)-(v*(dP))+(w*(dT))=0
یعنی مثلا بده
dP=.......
dT=........
dM=.......
dZ=........
در واقع پارامتری این دستگاهو حل کنه
ممنون

انشتین ثانی

عضو جدید
درود
دو سوال داشتم !
چند راه حل برای اثبات وجود بی نهایت بودن اعداد اول وجود دارد؟
دوم اینکه کمترین فاصله ممکن بین دو عدد که حداقل یک عدد اول بین شان باشد چقدر است ؟
سپاس

mr.sijal

عضو جدید
با سلام
دوستان آیا می شود اضلاع دیگر مثلث متساوی الساقین شکل زیر بدست آورد؟
New Bitmap Image.jpg

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
دوستان آیا می شود اضلاع دیگر مثلث متساوی الساقین شکل زیر بدست آورد؟
مشاهده پیوست 207836
بسیار ساده با رسم ارتفاع از راس، دو تا مثلث ثائم الزاویه خواهید داشت که هم با روش فثاغورث و هم روش سینوس ها می تونین اضلاع رو حساب کنید.

david777

عضو جدید
سلام به دوستان

این معادل مختلط حل کردم ولی نمیدونم درسته یا نه؟ یه سوال دیگه هم داشتم مقدار یک منهای i بتوان 3- جوابش چی میشه؟ خیلی ممنون.

پیوست ها

• IMG_4162.jpg
    IMG_4162.jpg
    12.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: 0192

0192

عضو جدید
y^2 y' +3Xy'_ y = 0

y^2 y' +3Xy'_ y = 0

سلام

حل معادله y^2 y' +3Xy'_ y = 0 رو دارم اما ازش سر در نمیارم
ص 56 معادلات مدرسان شریفه

کسی میتونه ازروش خودش حل کنه و عکس بگیره اینجا بذاره

مثلا گفته وقتی متغیر و اعلام میکنه فرض p فلش نسبت به p دیفرانسیل بگیر در عمل میاد از y هم دیف میگیره!:cool:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به دوستان

این معادل مختلط حل کردم ولی نمیدونم درسته یا نه؟ یه سوال دیگه هم داشتم مقدار یک منهای i بتوان 3- جوابش چی میشه؟ خیلی ممنون.

سلام-فک کنم درست حل کردین-کیفیت عکس خوب نیست ولی انگار درسته
اینم سوال دومتون

سلام

حل معادله y^2 y' +3Xy'_ y = 0 رو دارم اما ازش سر در نمیارم
ص 56 معادلات مدرسان شریفه

کسی میتونه ازروش خودش حل کنه و عکس بگیره اینجا بذاره

مثلا گفته وقتی متغیر و اعلام میکنه فرض p فلش نسبت به p دیفرانسیل بگیر در عمل میاد از y هم دیف میگیره!:cool:

این یه معادله خطی مرتبه اول نسبت به x هست.
حلش رو میزارم-البته حل معادله خطی مرتبه اول به عهده خودتون

آخرین ویرایش:

0192

عضو جدید
y^2 y'^2 +3Xy'_ y = 0

y^2 y'^2 +3Xy'_ y = 0

این یه معادله خطی مرتبه اول نسبت به x هست.
حلش رو میزارم-البته حل معادله خطی مرتبه اول به عهده خودتون

ممنون

y^2 y'^2 +3Xy'_ y = 0
باشه اون با من ولی معذرت معادله یه توانش جاموند(راستی بازم فرقی به حال موضع حل:معادله خطی مرتبه اول نسبت به x ، داره؟)
ازینکه 'y ضریب x شده متوجه شدین؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون

y^2 y'^2 +3Xy'_ y = 0
باشه اون با من ولی معذرت معادله یه توانش جاموند(راستی بازم فرقی به حال موضع حل:معادله خطی مرتبه اول نسبت به x ، داره؟)
ازینکه 'y ضریب x شده متوجه شدین؟

متوجه که
راستش نه متوجه نشدم-یه ذره توضیح بده-از چی میترسی-شاید متوجه شدم منظورت چیه؟
یا اینکه حل سوال رو بزار تا راهنمایی کنم.

0192

عضو جدید
متوجه که
راستش نه متوجه نشدم-یه ذره توضیح بده-از چی میترسی-شاید متوجه شدم منظورت چیه؟
یا اینکه حل سوال رو بزار تا راهنمایی کنم.

اگه متوجه نشدی پس چطور جواب دادی:D

میگم چون 'y ضریب x شده متوجه شدی معادله دیف نسبت به x ه؟

قسمت اولشو گذاشتم بقیه ش دیگه مشخصه میدونم چی میگه،سر درنمیارم میگه در طرفین به p دیف بگیر بعد میاد نسبت به y هم میگیره، چرا؟

ضمنا فرض مساله y' = P

z0yk9xnro1tugm7380cp.jpg

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اگه متوجه نشدی پس چطور جواب دادی:D

میگم چون 'y ضریب x شده متوجه شدی معادله دیف نسبت به x ه؟

قسمت اولشو گذاشتم بقیه ش دیگه مشخصه میدونم چی میگه،سر درنمیارم میگه در طرفین به p دیف بگیر بعد میاد نسبت به y هم میگیره، چرا؟

ضمنا فرض مساله y' = P

مشاهده پیوست 208299

راستش نمیدونم چطور تشخیص دادم نوع معادله رو
شما هم زیاد که حل کنی کم کم دستت میاد که معادله نوعش چی هست.
این چیزهارو من پارسال میخوندم زیادم خوندم معادلات تقریبا خوب بلد بودم ولی این بحث تغییر متغییر چون مهم نبود رو یادم رفته-اتفاقا اینو پارسالم خوب یاد نگرفتم-واسه این دقیقا نمیدونم چیکار کرده.
ایشالا دوستان کمک میکنن.
منم تونستم کتابام رو نگا میکنم راهنمایی میکنم.

بالا