تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

sadeghebady

عضو جدید
من یک سوال دارم و اونم اینکه من میخوام با یک مهندس عمران همکاری داشته باشم،رشته خود منم مهندسی مکانیک سیلاته! چطوری میتونم این کارو بکنم؟

anishtain4

عضو جدید
سلام

دوستان کسی میدونه چطور frequency of vortex shedding برای جریان درون یک کانال دوبعدی و از روی یک مانع محاسبه میشه؟

با تشکر

شما ضریب درگ، لیفت، یا فشار یک نقطه پشت اون جسمتون رو میگیرید، و از تغییرات اون متغییر بر حسب زمان فرکانستون رو بدست میارید.

hssnjfry

عضو جدید
سلام دوستان من یک پمپ با دبی۲متر مکعب بر ثانیه میخوام از کجا میتونم تهیه کنم شرکت های خارجی تولید کننده پمپ های برزگ را لطفا معرفی کنید و در صورت امکان سایت ها را برام قرار بدین با تشکر

tarane.barani

عضو جدید
سلام ببخشد چه جوری نرم افزارهایی که به طور خودکار موقع روشن شدن کامپوتر میان رو صفحه رو میشه کاری کرد که تا روشون کلیک نکنیم نیان!؟

sadegh1068

عضو جدید
سلام ببخشد چه جوری نرم افزارهایی که به طور خودکار موقع روشن شدن کامپوتر میان رو صفحه رو میشه کاری کرد که تا روشون کلیک نکنیم نیان!؟

سلام هرچند که سوالتون نه به سیالات ربط داره و نه به مکانیک ولی خب جواب میدم:D
در منوی استارت ویندوز کلمه ی msconfig رو تایپ کنید و برنامه ی پیدا شده با همین نام رو اجرا کنید.
بعد در پنجره ی باز شده به سربرگ startup برید. در این قسمت لیست نرم افزار هایی که با شروع ویندوز شروع به کار میکنن به نمایش گذاشته میشه. اگه تیک کنار هر کدوم از نرم افزار ها رو بردارید با راه اندازی مجدد سیستم دیگه اون نرم افزار به صورت خودکار اجرا نخواهد شد

tarane.barani

عضو جدید
سلام هرچند که سوالتون نه به سیالات ربط داره و نه به مکانیک ولی خب جواب میدم:D
در منوی استارت ویندوز کلمه ی msconfig رو تایپ کنید و برنامه ی پیدا شده با همین نام رو اجرا کنید.
بعد در پنجره ی باز شده به سربرگ startup برید. در این قسمت لیست نرم افزار هایی که با شروع ویندوز شروع به کار میکنن به نمایش گذاشته میشه. اگه تیک کنار هر کدوم از نرم افزار ها رو بردارید با راه اندازی مجدد سیستم دیگه اون نرم افزار به صورت خودکار اجرا نخواهد شد

ممنون:))

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان من یک پمپ با دبی۲متر مکعب بر ثانیه میخوام از کجا میتونم تهیه کنم شرکت های خارجی تولید کننده پمپ های برزگ را لطفا معرفی کنید و در صورت امکان سایت ها را برام قرار بدین با تشکر

دو متر مکعب بر ثانیه میشه تو مقیاس پمپ های سد و آبرسانی شهری، مطمینی درست حساب کردی؟ این پمپ ها معمولا سفارشی تولید میشن تا جایی که خبر دارم.

hssnjfry

عضو جدید
دو متر مکعب بر ثانیه میشه تو مقیاس پمپ های سد و آبرسانی شهری، مطمینی درست حساب کردی؟ این پمپ ها معمولا سفارشی تولید میشن تا جایی که خبر دارم.
سلام اره تازه من راستش به ۵متر مکعب بر ثانیه احتیاج داشتم میخواستم پمپ ها رو موازی کنم تا به ۵ برسه الان خودم تا ۴مترمکعب بر ثانیه پیدا کردم ولی اگر بشه یک پمپ با دبی ۵ پیدا کنم بهتره. میدونم هزینش چند میلیاردی میشه .

shahrameng

کاربر فعال
سلام اره تازه من راستش به ۵متر مکعب بر ثانیه احتیاج داشتم میخواستم پمپ ها رو موازی کنم تا به ۵ برسه الان خودم تا ۴مترمکعب بر ثانیه پیدا کردم ولی اگر بشه یک پمپ با دبی ۵ پیدا کنم بهتره. میدونم هزینش چند میلیاردی میشه .

تو نت بگردی هست من یه زمانی با پمپهای 5 مترمکعب بر ثانیه سرکار داشتم با مارک ksb

lotusmehr

عضو جدید
سلام دوستان مهندس.من دانشجوي ترم 7 مكانيك گيلان گرايش سيالات هستم.قصد ادامه واسه ارشد دارم.چطوري و از كجا بايد شروع كنم.ممنون ميشم اگر راهنماييم كنين

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان مهندس.من دانشجوي ترم 7 مكانيك گيلان گرايش سيالات هستم.قصد ادامه واسه ارشد دارم.چطوري و از كجا بايد شروع كنم.ممنون ميشم اگر راهنماييم كنين
سلام دوست عزیز
میتونید از تاپیک های زیر استفاده کنید که بچه های که قصد دارن واسه ارشد بخونن در این تاپیک ها مشغول هستن
بچه درسخون های مکانیک !(تاپیک انرژی دهی برای مطالعه !)

سرفصل های آزمون کارشناسی ارشد

ارشد 92

ارشد 93

http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/565-آزمون-های-دانشگاهی

hesam_jabbariyan

عضو جدید
سلام و عرض خسته نباشید به همه دوستان مهندس. من هم رشته شما نیستم! اومدم تو تالارتون تا یه خسته نباشید جانانه از ته دلم بهتون بگم چون میدونم واقعا رشتتون سخته خدا قوت! از صمیم قلب واسه تمام دوستای مهندسم آرزوی موفقیت میکنم

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام و عرض خسته نباشید به همه دوستان مهندس. من هم رشته شما نیستم! اومدم تو تالارتون تا یه خسته نباشید جانانه از ته دلم بهتون بگم چون میدونم واقعا رشتتون سخته خدا قوت! از صمیم قلب واسه تمام دوستای مهندسم آرزوی موفقیت میکنم
سلام
خوش اومدی به تالارمون
امیدوارم بازم اینجا ببینیمتون
سر بلند باشی:gol:

doni25

عضو جدید
سلام دوستان
میخوام یه هندسه ی مستطیلی که شامل یک ورودی و یک خروجیه رو با استفاده از کد فرترن مش بندی کنم به نحوی که مش در نواحی نزدیک ورودی و خروجی ریزتر باشه ، خواهش میکنم راهنماییم کنید.

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان
میخوام یه هندسه ی مستطیلی که شامل یک ورودی و یک خروجیه رو با استفاده از کد فرترن مش بندی کنم به نحوی که مش در نواحی نزدیک ورودی و خروجی ریزتر باشه ، خواهش میکنم راهنماییم کنید.

کتاب computational fluid dynamic نوشته ی hoffman رو بخونید، فکر می کنم جلد دومش باید باشه.

shahrameng

کاربر فعال
سلام دوستان

دوست من دقیقا این بروژه رو من انجام دادم و هم کد فرترن و هم توضیحاتشو گذاشتم برای ریز کردن هم توضیح دادم که کدوم بارامترو تغییر بدی فقط لطفا خوب بخونش که من جزپیاتش تو ذهنم نمونده که برات توضیح بدم
بست شماره ۳۱
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/397296-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D8%AF-cfd-%D8%9F%D8%9F%D8%9F/page4

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام دوستان

سلام
به نظرم اگر قصد ادامه کدنویسی و کار در زمینه CDF را دارید، درس GRID GENERATION آقای دکتر جهانگیری در دانشکده هوافضای پلی تکنیک رو پاس کنید. برای بنده که عالی بود.
در مورد این سئوالتون هم اول باید مشخص کنید که قصد دارید مش سازمان یافته یا بی سازمان استفاده کنید؟ قاعدتا مش سازمان یافته مناسب تره. ساده ترین راه هم استفاده از توابع در تولید شبکه ات هست. تابعی استفاده کن که در ورودی و خروجی، سایز مش رو کوچیک کنه.
جوابت رو در HANDBOOK OF GRID GENERATION نوشته THOMPSON می تونی پیدا کنی.
موفق باشید.

doni25

عضو جدید
خــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی ممنونم

Shahr-Zad

عضو جدید
سلام، من میخوام "جریان خون" ر, در رگ با 70% گرفتگی (با انسیس و دو بعدی) مدلسازی کنم.
من رگ رو مدلسازی کرده ام اما در ادامه کار چند سوال برام پیش آمد.
1. برای مش بندی مدلم، فقط باید قسمتی از رگ که خون ازش عبور می کنه رو مش بزنم؟ (یعنی 2 قسمت بالا و پاین که گرفتگی ها هستند نیاز به مش زدن نداره؟ درسته؟)
2. شرایط مرزی رو در کجای شکل باید اعمال کنم؟ منظورم اینه که ورودی و خروجیم رو با توجه به مدلم (شکل) کجا و روی کدوم خط باید بگیرم؟
3. آیا باید فشار و سرعت خون رو در کلیه ی قسمت های شکل داشته باشم؟ (آخه ما سرعت و فشار خون رو "فقط" در یک رگ معمول و بدون گرفتگی میدونیم چه مقداریه) یعنی مثلا باید بدونیم که سرعت خون در فاصله بین خطوط آبی و زرد در شکل (یا سرعت خون بین دو خط زرد و در طول گرفتگی چقدر هست؟)
خواهش می کنم راهنمایی کنید، از قرار معلوم نه خیلی از انسیس سی اف دی سر در میارم نه به طور کلی از تحلیل سیالات!!!!Untitled.jpg

uve

عضو جدید
سلام، من میخوام "جریان خون" ر, در رگ با 70% گرفتگی (با انسیس و دو بعدی) مدلسازی کنم.
من رگ رو مدلسازی کرده ام اما در ادامه کار چند سوال برام پیش آمد.
1. برای مش بندی مدلم، فقط باید قسمتی از رگ که خون ازش عبور می کنه رو مش بزنم؟ (یعنی 2 قسمت بالا و پاین که گرفتگی ها هستند نیاز به مش زدن نداره؟ درسته؟)
2. شرایط مرزی رو در کجای شکل باید اعمال کنم؟ منظورم اینه که ورودی و خروجیم رو با توجه به مدلم (شکل) کجا و روی کدوم خط باید بگیرم؟
3. آیا باید فشار و سرعت خون رو در کلیه ی قسمت های شکل داشته باشم؟ (آخه ما سرعت و فشار خون رو "فقط" در یک رگ معمول و بدون گرفتگی میدونیم چه مقداریه) یعنی مثلا باید بدونیم که سرعت خون در فاصله بین خطوط آبی و زرد در شکل (یا سرعت خون بین دو خط زرد و در طول گرفتگی چقدر هست؟)
خواهش می کنم راهنمایی کنید، از قرار معلوم نه خیلی از انسیس سی اف دی سر در میارم نه به طور کلی از تحلیل سیالات!!!!مشاهده پیوست 169594
...........................خوب 3 تا سوال کردی ...من سعی یکنم هر چی میدونم بهت بگم..ج1.اینکه جریان خون چه جوریه تو یک رگ با این مشخصات...من زیاد نمیدونم ولی در مش زدن باید همیشه کل محدوده اصلیتو مش بزنی و بعد اونجاهایی که برات مهم تره و فک میکنی جوابت بهتر در میاد مششو ریزتر کنی اونم در چند مرحله ولی باید آخر همگرا باشه....ج2.شرایط مرزی یا ورودی خروجیت هم باید طوری بگیری که اونجاهایی که مشتو ریز کردی رو پوشش بده ..و ورودی خروجی هم به نظر من با این شکلی که گذاشتی همون ابتدا انتهای محدوده اصلی جریانت بگیر ...ج3.نه نیاز نیس در همه جا رو بدونی مگه اینکه متغیر باشه....البته فشار که زیاد لازم نیس مگه اینکه بخوای اونو تحلیل کنی ولی سرعت رو حتما باید بدونی هم در ابتدا هم در انتهای مرزات....حالا اینکه 70 درصد گرفتگی چیه من نمیدونم..:D........................ودر آخر باید بگم موفق باشی

mohammad316

عضو جدید
سلام

تا الان سوالمو دوبار تو انجمن گفتم ولی از طرف مدیر ثبت نشده! این چه کار احمقانه ای دیگه؟!

میخوام یه مکعب مستطیلو (1*1*2)که در یک وجهش یک سوراخ با قطر 5mm ایجاد شده رو در کامسول شبیه سازی کنم و به جواب برسم، از این سوراخ گاز هلیم وارد میشه و فضای مکعب رو هوا پر کرده، جریان نا آرام و در طی زمان در حال بررسیه

هر کاری کردم آخرش رسیدم به خطای ناکافی بودن حافظه کامپیوتر، دیگه خسته شدم، 3 روز دیگه باید جواب رو بدم به استاد، تو رو خدا یکی کمک کنه، در صورت امکان فایل جواب درست رو برام آپلود کنه

قطر سوراخ بیشتر هم باشه مشکلی نیست

اینم pdf سوال

اینم حل کامسول بنده

ayoub farhadiani

عضو جدید
سلام ممکنه در مورد نحوه محاسبه میزان درین فن کوئل اطلاعات بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عسلو

عضو جدید
با سلام خدمت مهندس عزیز-بنده به ترجمه فارسی استاندارد API650 نیاز دارم.درصورت امکان کمکم کنید.قبلا از زحمات جنابعالی کمال تشکر را دارم.

MISCALL

عضو جدید
با سلام.
از دوستانی که در مورد سیستم ذخیره سرما (تولید یخ توسط چیلر )جهت استفاده در تهویه ساختمان اطلاعاتی دارند درخواست راهنمایی میشود...
با تشکر فراوان:smile:

maryam72

عضو جدید
با سلام. می خواستم بدونم طول ورودی در یک جریان سیال چه طوری و از چه فرمولی به دست میاد؟ ممنون.

uve

عضو جدید
با سلام. می خواستم بدونم طول ورودی در یک جریان سیال چه طوری و از چه فرمولی به دست میاد؟ ممنون.

................بستگی داره که جریانت لمینار باشه یا توربولنت؟...اگر آرام باشه یعنی رینولدزت از 2300 کوچکتر باشه..از این رابطه.0.05Re =(قطر /طول ورودی) و اگه توربولنت باشه همون رابطه آرام میشه که البته به رینولدز بستگی نداره و لی مقدارکسر اول رو بزرگتر مساوی 10 فرض میکنن..

maryam72

عضو جدید
................بستگی داره که جریانت لمینار باشه یا توربولنت؟...اگر آرام باشه یعنی رینولدزت از 2300 کوچکتر باشه..از این رابطه.0.05Re =(قطر /طول ورودی) و اگه توربولنت باشه همون رابطه آرام میشه که البته به رینولدز بستگی نداره و لی مقدارکسر اول رو بزرگتر مساوی 10 فرض میکنن..
ممنون. چرا در جریان یک لوله سرعت ماکزیمم برابر با سه دوم سرعت متوسط میشه؟ من اثبات این رابطه رو میخوام.

uve

عضو جدید
ممنون. چرا در جریان یک لوله سرعت ماکزیمم برابر با سه دوم سرعت متوسط میشه؟ من اثبات این رابطه رو میخوام.
............................آفرین سه دومش میشه ....دلیلش به خاطر رابطه دبیه Q.....................اینم اثباتش.......................

بنابراین:

با اعمال شرایط مرزی بدست می آوریم:

بدست آوردن سرعت ماکزیمم، سرعت متوسط، دبی

سرعت ماکزیمم
همانطور که میدانیم سرعت ماکزیمم در وسط لوله اتفاق می افتد(از
می توان چنین نتیجه ای گرفت

دبی

سرعت متوسط