تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

shahrameng

کاربر فعال
با سلام من دانشجوی مکانیک حرارت و سیالات ترم 1 ورودی 92 هستم خواستم ببینم رشته من به پایپنگ و شیرآلات و اتصالات و فلنج ها و ... بهش مربوط میشه و در این مورد درسی توش هست؟؟

سلام دوست من
متاسفانه آموزش رشته مهندسی مکانیک در کشور ما در حد موارد اولیه و شناخت پدیده ها و محاسبات بیسیک باقی مونده و علوم کاربردی تدریس نمیشه و از دلایل این موضوع دوری دانشگاه از صنعت هست لذا من توصیه می کنم درستون رو با جدیت بخونید چون کلیه ریشه های مواردی که در صنعت خواهید دید در همون دروس و سرفصلهای دانشگاهی وجود دارده و اما در کنارش با مطالعه مواردی نظیر استانداردها و موارد مرتبط مثل پایپینگ و مخازن و یا هر موردی که علاقمند هستید توانایی خودتون رو بالا ببرید همچنین نرم افزار های مرتبط با علاقه مندیتون فراموش نشه(ضمنا زبان این علم فارسی نیست پس از یاد گرفتن زبان خارجه غافل نشید)
شاد باشید
امیدوارم به جای 20 واحد دروس عمومی بی استفاده چند درس کاربردی به سرفصل ها اضافه بشه و هر دانشجو حداقل چند روز در هفته رو در نزدیک ترین کارخونه بگذرونه و دانشگاهها به این دیدگاه برسند که ارائه پروژه فردی دردی از کشور دفاع نمی کنه و... (درد دل زیاده)

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. :smile:

از دوستان کسی می‌تونه مطالبی در مورد C-Factor، روش اندازه‌گیری و نقشش در piping در اختیار من قرار بده؟

ممنون میشم.

anishtain4

عضو جدید
با سلام خدمت مهندساي عزيز
راستش مي خام براي يه دهكده اي يه توربين بادي بسازم براي يك خانواده كه اونجا زندگي ميكنن
سوال اينجاست كه چطور ميتونم پره هاي توربينمو بسازم يعني زاويش چطوري باشه جنسش ميتونه چوبي باشه؟ و...
(بلدم با دستگاه CNCكار كنم و فكر ميكنم با اون بهتر ميشه فقط تو شكل و اندازه هاي پره موندم)
لطفا در صورت داشتن هرگونه اطلاعات در اين زمينه به من كمك كنيد ممنون.

سطح مقطع توربین ها انواع پروفیل های خاصی دارن که انتخابشون وابسته به خیلی از مسایل طراحیتونه. من به شخصه طراحی نکردم ولی می دونم که یه سریشو می تونید از اینجا پیدا کنید: http://wind.nrel.gov/airfoils/Shapes/S809_Shape.html

anishtain4

عضو جدید
دوستان من یه سئوال پیش پا افتاده دارم

اقا این هد لاست که ما تو رابطه پیوستگی استفاده میکنیم . همون رابطه معروفه که بین دو منبع رو با لوله ارتباط میده اسمش رو یادم رفته

حالا این هد لاست باعث افت سرعت تو لوله میشه یا نه
یعنی سرعت من در ابتدای لوله با انتهای لوله یکی هست یا نه
یعنی دبی وارد شده به لوله با دبی خارج شده از لوله یکی هست یا نه؟

دوست عزیز هد لاست از رابطه دارسی ویسباخ بدست میاد و تو رابطه برنولی استفاده میشه. کلن به رابطه پیوستگی ربطی نداره. رابطه پیوستگی میگه چون جرم نمی تونه از بین بره پس دبی ورودی و خروجی شما یکیه. البته دبی جرمی، اگه جریان تراکم ناپذیر باشه اونوقت دبی حجمی هم مقدار ورودی و خروجیش یکی میشه. با این حال سرعت شما می تونه تو ورودی و خروجی فرق کنه چون سرعت×سطح مقطع = دبی حجمی و دبی حجمی× چگالی =دبی جرمی. پس اگه سطح مقطع های شما فرق کنه سرعتتون فرق می کنه ولی دبیتون ثابته.

anishtain4

عضو جدید
با سلام اینجا کسی هست که درباره لایه مرزی یا ضخامت لایه مرزی مقاله داشته باشه واسه سیالات میخوام!

جلد دوم کتاب وایت. لایه مرزی موضوعی هست که ۱۰۰ سال پیش حل شده و دیگه به اون شکل که شما می خواید توش مقاله نمیدن.

anishtain4

عضو جدید
سلام
برای چه ماده ای؟
سرچ بزنی باید پیدا کنی.
یا علی

قانون کلی برای این قضیه نیست، اگه ترمودینامیک دو رو پاس کرده باشید با مفاهیم فشار و دمای کاهش یافته آشنا هستید که با استفاده از یه نموداری این مقادیر رو بدست میاوردن. گرچه اگه برای سیال خاصی دنبال این رابطه باشید معمولن رابطه های تجربی برازش کردن که چند نمونه اش رو می تونید اینجا ببینید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Temperature_dependence_of_liquid_viscosity

anishtain4

عضو جدید
سلام
من یه سوال داشتم که رسیدن به جوابش خیلی برام مهمه دوستان هر کی میتونه کمک کنه یا از اساتیدتون برام جوابش رو بپرسید
جریان سیال روی صفحه تخت رودر نظر بگیرید یک لایه مرزی داریمویک قسمت خارجلایه مرزی که جریانخارج لایه مرزی را می شه پتانسیل در نطر گرفت حالا مقدار گردش(circulation)برای یک مسیر مستطیلی شکل در این ناحیه پتانسیل رو میخام

مقدار گردش در جریان پتانسیل در صورتی که موج ضربه (shock wave) و انتقال حرارت نداشته باشیم همیشه صفره. همین قاعده است که باعث میشه تو جریان پتانسیل بشه رابطه برنولی رو بین هر دو نقطه ی دلخواه نوشت.

anishtain4

عضو جدید
سلام :)
اينجا كسي ميدونه اگه بخام يه توربين بادي بسازم بايد چه كتاب هايي و ... رو بخونم؟
ميخام همه قسمت هاي توربين رو تحليل كنم
از نحوه طراحي پره ها تا دكل و و ضهيت آب و هواي منطقه مربوطه
با تشكر از توجه تان

دوست عزیز طراحی توربین بادی مبحثیه که خارج از حوصله یه کتابه و الان تعداد زیادی محقق دارن تو این زمینه کار می کنن. تو مقیاس های کوچیک فکر کنم توربین خیلی اصولی نباشه و معمولن رو بازده اون حسابی نمیشه.

anishtain4

عضو جدید
سلام. :smile:

از دوستان کسی می‌تونه مطالبی در مورد C-Factor، روش اندازه‌گیری و نقشش در piping در اختیار من قرار بده؟

ممنون میشم.

از اونجایی که مرجع کاملن گویا و مختصر و مفید نوشته ترجیه میدم به جای ترجمه منبع رو در اختیارت بزارم:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hazen–Williams_equation
البته الان با استفاده از کامپیوتر ضریب اصطکاک رو راحت تخمین میزنن (مثلن از رابطه ی کلبروک) و افت فشار رو به راحتی از فرمول دارسی ویسباخ در میارن. دیگه احتیاجی به این رابطه های قدیمی نیست. خودم هم یه فایل اکسل نوشتم که افت فشار رو برای دما و مشخصات دلخواه لوله حساب می کنه. تو پست ها بگردی پیداش می کنی.

maryam72

عضو جدید
سلام دوستان. من آزمایشگاه سیالات دارم. می خواستم گزارش کار برای آزمایش افت هد در سیستم های آب رسانی بنویسم. برای زانویی نسبت r/d به دست اومده 44. اما تو جدولی که من همه جا دیدم هیچ جا بیشتر ار 4 موجود نیست. این جدول را از کجا میتونم پیدا کنم که مقدار k برای زانویی را به دست بیارم؟ یه سوال دیگه «زانویی یک سر دنده 90 درجه + بوشن یک سر دنده» چه تفاوتی با زانویی معمولی داره و چه طوری می تونم k را براش به دست بیارم؟ ممنون میشم اگه بهم کمک کنید.

آخرین ویرایش:

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان. من آزمایشگاه سیالات دارم. می خواستم گزارش کار برای آزمایش افت هد در سیستم های آب رسانی بنویسم. برای زانویی نسبت r/d به دست اومده 44. اما تو جدولی که من همه جا دیدم هیچ جا بیشتر ار 4 موجود نیست. این جدول را از کجا میتونم پیدا کنم که مقدار k برای زانویی را به دست بیارم؟ یه سوال دیگه «زانویی یک سر دنده 90 درجه + بوشن یک سر دنده» چه تفاوتی با زانویی معمولی داره و چه طوری می تونم k را براش به دست بیارم؟ ممنون میشم اگه بهم کمک کنید.

k ضریب مقاومت بوده و بدون بعد میباشد و بر حسب قطر داخلی لوله و اتصالات مقدار خاصی خواهد داشت در کتب سیالاتی میتوان به عددk دست یافت . مثلا در کتاب white جلد اول ص 475 جدول 6-5 ، ضرایب افت چهار نوع شیر معمولی و زانویی مختلفی را نشان میدهد معمولا k با افزایش اندازه اتصالات کاهش میباید که با افزایش عدد رینولدز و کاهش نسبت زبری لوله های بزرگ سازگار اس با مظالعه کافی در فصل ششم کتاب وایت مقدار k قابل حصول است .

این عکس پایینم ی نگاهی کنید اطلاعات بقیه سوالتون در همین عکسه

20131216_184716.jpg

maryam72

عضو جدید
k ضریب مقاومت بوده و بدون بعد میباشد و بر حسب قطر داخلی لوله و اتصالات مقدار خاصی خواهد داشت در کتب سیالاتی میتوان به عددk دست یافت . مثلا در کتاب white جلد اول ص 475 جدول 6-5 ، ضرایب افت چهار نوع شیر معمولی و زانویی مختلفی را نشان میدهد معمولا k با افزایش اندازه اتصالات کاهش میباید که با افزایش عدد رینولدز و کاهش نسبت زبری لوله های بزرگ سازگار اس با مظالعه کافی در فصل ششم کتاب وایت مقدار k قابل حصول است .

این عکس پایینم ی نگاهی کنید اطلاعات بقیه سوالتون در همین عکسه

مشاهده پیوست 185319
ممنون از راهنماییتون ولی به نظرتون منطقیه که r/d به دست بیاد 44 یا مشکلی در کاره؟ من تو کتاب فاکس دارم این جدولو نداره. هیچ جا این نسبت از 4 بیشتر نبود. فک می کنم مشکلی داره.

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون ولی به نظرتون منطقیه که r/d به دست بیاد 44 یا مشکلی در کاره؟ من تو کتاب فاکس دارم این جدولو نداره. هیچ جا این نسبت از 4 بیشتر نبود. فک می کنم مشکلی داره.

خواهش میکنم . واحدهاتون رو تبدیل کردید ؟؟؟
من خودم ی درصد خطا رو 99 درصد به دست اوردم :smile: ولی همینو دادم و مشکلی نبود برا نمرش . چون که دقیق نیستن دستگاها و چشم ما برا خوندشون
من میگم واحدای شما اشکال دارن . میشه سوالات اخر گزارشکارای سیالات رو ک جواب دادید به صورت عکس یا جوری دیگه برام ارسال کنید ؟؟؟

آخرین ویرایش:

pegah_m

عضو جدید
یا سلام.
من توی نصب نرم افزار فلوئنت روی ویندوز 7 به مشکل برخوردم.کسی علتش میدونه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

maryam72

عضو جدید
خواهش میکنم . واحدهاتون رو تبدیل کردید ؟؟؟
من خودم ی درصد خطا رو 99 درصد به دست اوردم :smile: ولی همینو دادم و مشکلی نبود برا نمرش . چون که دقیق نیستن دستگاها و چشم ما برا خوندشون
من میگم واحدای شما اشکال دارن . میشه سوالات اخر گزارشکارای سیالات رو ک جواب دادید به صورت عکس یا جوری دیگه برام ارسال کنید ؟؟؟

نه مشکل از واحدا نبود. دستگاه فک کنم مشکل داشت. مهم نیست حل شد. ممنون.

پیرسیک

عضو جدید
سلام
من استخراج معادله ناویر استوکس برای سیال تراکم ناپذیر در مختصات کارتزین میخوام. کسی از بچه ها داره؟
ممنون

60600

عضو جدید
1. خروجی توربین دمای بالایی دارد و اگر مستقیما وارد کمپرسور شود. باعث تخریب پره می شود.
سلام دوست من.نمیشه خروجی توربین وارد کمپرسور بشه،چون:۱‏‏)تعریف قانون دوم ترمو دینامیک نقض میشه.۲‏)اگر بخواهیم بخار آب خروجی توربین را کمپرس کنیم نیاز به کمپرسوری داریم که بتواند سیال دوفازی را‏‏(‏آب و بخار)کمپرس کند که شدنی نیست،چون پره های کمپرسور آسیب میبیند.۳‏)اگر قرار باشد بخار خروجی توربین را تا فشار بویلر کمپرس کنیم نیاز به کمپرسوری داریم که ممکن است بسیار بزرگتر از توربین ما باشد و همه کار توربین صرف کمپرسور گردد.۴‏)سیال عامل‏(آب‏)در حالت مایع بیشترین ظرفیت ذخیره انرژی حرارتی بویلر را دارد.

60600

عضو جدید
سلام دوتا سوال در مورد نیروگاه داشتم 1. چرا نمیشه خروجی توربین بو مستقیما توسط کمپرسور وارد بویلرکرد و کندانسور روحذف کرد؟2. چطوری میشه تلفات انرژی ناشی از کندانسور رو جبران کرد؟بحث chp و نیروگاههای سیکل ترکیبی به سوال دومم ربطی داره؟
سلام.نمیشه خروجی توربین وارد کمپرسور بشه،چون:۱‏‏)تعریف قانون دوم ترمو دینامیک نقض میشه.۲‏)اگر بخواهیم بخار آب خروجی توربین را کمپرس کنیم نیاز به کمپرسوری داریم که بتواند سیال دوفازی را‏‏(‏آب و بخار)کمپرس کند که شدنی نیست،چون پره های کمپرسور آسیب میبیند.۳‏)اگر قرار باشد بخار خروجی توربین را تا فشار بویلر کمپرس کنیم نیاز به کمپرسوری داریم که ممکن است بسیار بزرگتر از توربین ما باشد و همه کار توربین صرف کمپرسور گردد.۴‏)سیال عامل‏(آب‏)در حالت مایع بیشترین ظرفیت ذخیره انرژی حرارتی بویلر را دارد.

maryam72

عضو جدید
سلام . یه آزمایش تو آزمایشگاه سیالات هست که آب از یک محزن آب خارج میشه و به میله های قابل تنظیم برخورد میکنه و ما مختصات نقاط را بر اساس میله ها می خونیم و نمودار x-y را رسم میکنیم. اسم این آزمایش چیه؟

ا.حبیب زاده

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز...

من ترم اول سیالاتم(البته کاردانی به کارشناسی) میخواستم بپرسم از همین الان چه نرم افزارهایی رو یاد بگیرم خوبه؟ که بعدا بدردم میخوره!
سلام دوست عزیز.شما نرم افزارای اتوکد و کریر و مطلب رو یاد بگیری خیلی در آینده به دردت میخوره

shahrameng

کاربر فعال
با تشکر از ا.حبیب زاده در خصوص کار کردن نرم افزارها باید خدمتون عرض کنم که موضوع 2 بخش داره و بسته به اینده شغلی باید به این موضوع نگاه کرد
1-کار در محیطهای اکادمیک و تحقیقاتی که نیازمند نرم افزارهای انالیز و محاسباتی و مدلینگ مثل انسیس (+فلوئنت) و برنامه نویسی در یکی از محیطها و نرم افزار مطلب و ... که بستگی به فیلد ادامه تحصیل داره مثل cfx برای دوستانی که در cfd ادامه تحصیل بدهند
2-کار در صنعت که اون هم بر حسب اینکه در چه محیطی کار بکنید فرق می کنه
*کار در صنایع حرارتی برودتی کریر خوبه هرچند اکثر شرکتها نرم افزارهای خودشونو کار می کنند
*کار در نفت و گاز نرم افزارهای مدلسازی pdms و pds و autoplan و.... و نرم افزار محاسباتی caesar II و abaqus و tank و pv-elite و....
*کار در صنایع دیگر که درگیر پروسس هستند نرم افزارهای هایسیس و اسپن و...
*کار در صنایع اب و فاضلاب هم نرم افزارهای خودشو داره مثل سری هک
اما همان طور که در پست بالا گفته شد نرم افزارهای جنرالی نیز هست که هر کارشناسی باید بلد باشه مثل اتوکد و سری افیس(اکسل و اکسس و ورد و...)
این وسط نرم افزارهای خاص هم هست که بسته به نوع کار شرکتها استفاده میشه مثل میکرو استیشن بنتلی یا نرم افزارهای تعمیرات و نگهداری تیمار
من پیشنهادم اینه که دوستان اول فیلد کاریشونو انتخاب کنند بعد شروع کنند به یادگیری نرم افزار و بهترین روش اموزش هم هلپ نرم افزار هست (چون هر کتابی بگیرید یا هر دوره ای که برید همین هلپ رو ترجمه کردند و آموزش میدند و اونم به شکل ناقص)
دوستان اگر ایرادی میبیند لطفا مطلب رو کامل کنند

ا.حبیب زاده

عضو جدید
با تشکر از ا.حبیب زاده در خصوص کار کردن نرم افزارها باید خدمتون عرض کنم که موضوع 2 بخش داره و بسته به اینده شغلی باید به این موضوع نگاه کرد
1-کار در محیطهای اکادمیک و تحقیقاتی که نیازمند نرم افزارهای انالیز و محاسباتی و مدلینگ مثل انسیس (+فلوئنت) و برنامه نویسی در یکی از محیطها و نرم افزار مطلب و ... که بستگی به فیلد ادامه تحصیل داره مثل cfx برای دوستانی که در cfd ادامه تحصیل بدهند
2-کار در صنعت که اون هم بر حسب اینکه در چه محیطی کار بکنید فرق می کنه
*کار در صنایع حرارتی برودتی کریر خوبه هرچند اکثر شرکتها نرم افزارهای خودشونو کار می کنند
*کار در نفت و گاز نرم افزارهای مدلسازی pdms و pds و autoplan و.... و نرم افزار محاسباتی caesar II و abaqus و tank و pv-elite و....
*کار در صنایع دیگر که درگیر پروسس هستند نرم افزارهای هایسیس و اسپن و...
*کار در صنایع اب و فاضلاب هم نرم افزارهای خودشو داره مثل سری هک
اما همان طور که در پست بالا گفته شد نرم افزارهای جنرالی نیز هست که هر کارشناسی باید بلد باشه مثل اتوکد و سری افیس(اکسل و اکسس و ورد و...)
این وسط نرم افزارهای خاص هم هست که بسته به نوع کار شرکتها استفاده میشه مثل میکرو استیشن بنتلی یا نرم افزارهای تعمیرات و نگهداری تیمار
من پیشنهادم اینه که دوستان اول فیلد کاریشونو انتخاب کنند بعد شروع کنند به یادگیری نرم افزار و بهترین روش اموزش هم هلپ نرم افزار هست (چون هر کتابی بگیرید یا هر دوره ای که برید همین هلپ رو ترجمه کردند و آموزش میدند و اونم به شکل ناقص)
دوستان اگر ایرادی میبیند لطفا مطلب رو کامل کنند

ممنون مطالبتون مفید بود.

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام دوستان سر یه دوراهی موندم..یه اداره واسه کار برام جور شده با حقوق پایین تقریبا 700.800 اما خودم به دلم نیست که برم.قصد دارم خودم شرکت پیمانکاری بزنم واسه خودم کار کنم.هیچ اقدامیم نکردم فعلا.از دوستانی که تو این زمینه ها فعالیت دارن خواهش میکنم راهنماییم کنن.ممنون میشم..و اگه نظرتون به تاسیس شرکته چه شرکت و در چه زمینه ای بهتره؟

shahrameng

کاربر فعال
دوست من انتخاب نوع شغل به روحیه و توانایی و سواد کاری و روابط اجتماعی وپارتی و... بستگی داره
من پیشنهاد برای دوستانی که تحمل استرس رو ندارند ویه کار ثابت(امنیت شغلی) با شرح وظایف ثابت و حقوق متوسط بسنده می کنند همین کارهای اداری و دولتیه که ده سال اولش حقوق متوسط میدن بعد حقوق خیلی بهتر میشه (همین استخدامهای نفت و گاز و پتروشیمی و... از همین نوعه)
کارهای ازاد(طراحی مشاوره و طراحی) و کار در شرکتهای خصوصی و کارهای پروژه ای هم یه چیزی تو مایه مورد بالاست با این تفاوت که درامد بالاتری داره ولی امنیت شغلی نداره
اما در خصوص ثبت شرکت و گرفتن کار پیمانی باید خدمتون عرض کنم در کشور ما حرف اول رو لینک و پارتی و روابط عمومی میزنه(مستحضز هستید که در زمینه فساد کشور خوشنامی نیستیم)
و برای گرفتن پیمان مناقصه های سالم برگزار نمیشه مگر ماینس کار رو بردارید(این وسط سرمایه هم مهمه که یه حداقلی لازمه تا اولین صورت وضعیت قرارداد که البته اگر لینکتون خوب باشه براتون تو قرارداد پیش پرداخت میزاره (البته تو قراردادهای رقم بالا وجود داره که بعد از تایید چکها و حساب ضمانت پرداخت میشه)
در این مورد اخیر اشنایی با قوانین و مقررات و بخشنامه و مصوبه ها از اهمیت زیادی برخورداره مثل قانون کار- قوانین بیمه -شرایط عمومی و خصوصی پیمان - قوانین مالیات و ....
در خصوص نوع خدمات شرکت هم باید خدمتون عرض کنم که باید ببینید چه لینکی دارید مثلا اگر لیسانس کتابداری دارید و اشناتون و لینکتون در زمینه کار شهر سازی و ساختمان شما هم شرکت رو ساختمانی ثبت کنید (من شرکت ثبت کردم و سال 84 به امید پیمانکاری به عسلویه رفتم ولی وضعیت با وجدانم جور در نیومد که از حق و حقوق کار گر بزنم و از حقوق انسانی پرسنل مثل غذا و جای خواب و بیمه و عیدی و ایاب ذهاب و... بزنم و بریزم تو حلقوم کار فرما و ناظر و لینکی که کارو برام گرفته(از روی اجبار باید اینکاروبکنی والا چیزی برات نمی مونه البته این سالهای اوله که ممکنه ضرر هم بکنی ولی بعدا اوضاع بهتر میشه و من پیمانکاری نمیشناسم که سالهای اول از اصول اخلاقی عبور نکرده باشه) و به همون حقوق پروژه بسنده کردم )

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان سر یه دوراهی موندم..یه اداره واسه کار برام جور شده با حقوق پایین تقریبا 700.800 اما خودم به دلم نیست که برم.قصد دارم خودم شرکت پیمانکاری بزنم واسه خودم کار کنم.هیچ اقدامیم نکردم فعلا.از دوستانی که تو این زمینه ها فعالیت دارن خواهش میکنم راهنماییم کنن.ممنون میشم..و اگه نظرتون به تاسیس شرکته چه شرکت و در چه زمینه ای بهتره؟

بدون سابقه کار و ارتباط شرکت پیمانکاری بزنی فقط با شکست مواجه میشی، پیشنهاد می کنم اول همین کار رو انجام بدی، برای حدود یک سال، که هم چم و خم کار دست بیاد، هم اینکه ارتباط پیدا کنی که بعدا خودت شرکت زدی بتونی کار بگیری. مخصوصن اگه داری وارد بازار مسکن میشی این بازار تو چند سال آینده با یه رکود وحشتناک روبرو میشه، فقط کسایی که کاملن حرفه ای هستن می تونن جون سالم به در ببرن، هرچی معمار و بساز بفروشه همه اشون ورشکست میشن.

ا.حبیب زاده

عضو جدید
بدون سابقه کار و ارتباط شرکت پیمانکاری بزنی فقط با شکست مواجه میشی، پیشنهاد می کنم اول همین کار رو انجام بدی، برای حدود یک سال، که هم چم و خم کار دست بیاد، هم اینکه ارتباط پیدا کنی که بعدا خودت شرکت زدی بتونی کار بگیری. مخصوصن اگه داری وارد بازار مسکن میشی این بازار تو چند سال آینده با یه رکود وحشتناک روبرو میشه، فقط کسایی که کاملن حرفه ای هستن می تونن جون سالم به در ببرن، هرچی معمار و بساز بفروشه همه اشون ورشکست میشن.
میشه بفرمایید رو چه اساس این حرفو میزنید که با رکود مواجه میشه؟

ا.حبیب زاده

عضو جدید
دوست من انتخاب نوع شغل به روحیه و توانایی و سواد کاری و روابط اجتماعی وپارتی و... بستگی داره
من پیشنهاد برای دوستانی که تحمل استرس رو ندارند ویه کار ثابت(امنیت شغلی) با شرح وظایف ثابت و حقوق متوسط بسنده می کنند همین کارهای اداری و دولتیه که ده سال اولش حقوق متوسط میدن بعد حقوق خیلی بهتر میشه (همین استخدامهای نفت و گاز و پتروشیمی و... از همین نوعه)
کارهای ازاد(طراحی مشاوره و طراحی) و کار در شرکتهای خصوصی و کارهای پروژه ای هم یه چیزی تو مایه مورد بالاست با این تفاوت که درامد بالاتری داره ولی امنیت شغلی نداره
اما در خصوص ثبت شرکت و گرفتن کار پیمانی باید خدمتون عرض کنم در کشور ما حرف اول رو لینک و پارتی و روابط عمومی میزنه(مستحضز هستید که در زمینه فساد کشور خوشنامی نیستیم)
و برای گرفتن پیمان مناقصه های سالم برگزار نمیشه مگر ماینس کار رو بردارید(این وسط سرمایه هم مهمه که یه حداقلی لازمه تا اولین صورت وضعیت قرارداد که البته اگر لینکتون خوب باشه براتون تو قرارداد پیش پرداخت میزاره (البته تو قراردادهای رقم بالا وجود داره که بعد از تایید چکها و حساب ضمانت پرداخت میشه)
در این مورد اخیر اشنایی با قوانین و مقررات و بخشنامه و مصوبه ها از اهمیت زیادی برخورداره مثل قانون کار- قوانین بیمه -شرایط عمومی و خصوصی پیمان - قوانین مالیات و ....
در خصوص نوع خدمات شرکت هم باید خدمتون عرض کنم که باید ببینید چه لینکی دارید مثلا اگر لیسانس کتابداری دارید و اشناتون و لینکتون در زمینه کار شهر سازی و ساختمان شما هم شرکت رو ساختمانی ثبت کنید (من شرکت ثبت کردم و سال 84 به امید پیمانکاری به عسلویه رفتم ولی وضعیت با وجدانم جور در نیومد که از حق و حقوق کار گر بزنم و از حقوق انسانی پرسنل مثل غذا و جای خواب و بیمه و عیدی و ایاب ذهاب و... بزنم و بریزم تو حلقوم کار فرما و ناظر و لینکی که کارو برام گرفته(از روی اجبار باید اینکاروبکنی والا چیزی برات نمی مونه البته این سالهای اوله که ممکنه ضرر هم بکنی ولی بعدا اوضاع بهتر میشه و من پیمانکاری نمیشناسم که سالهای اول از اصول اخلاقی عبور نکرده باشه) و به همون حقوق پروژه بسنده کردم )

حقیقتش من ریسک کردن رو دوس دارم اما نمیدوونم اصلا این ریسک به جا هست یا نه..به نظر شما چطوری میتونم یه کار تاسیساتی یه ساختمون کوچک رو برا اول کار(بدون تاسیس شرکت)بگیرم؟باید روابط عمومیم خوب باشه؟

shahrameng

کاربر فعال
میشه بفرمایید رو چه اساس این حرفو میزنید که با رکود مواجه میشه؟

خب کافیه به امار اقای روحانی تو 8 سال گذشته و رشد منفی اقتصادی توجه بکنید و عدم جذبه سرمایه خارجی و عدم امنیت سرمایه گذاری و...هم از مشکلاته البته بازم میگم اگر لینکتون لینک باشه پروژه های فعال هم هست ولی برای یه قشر خاص از جامعه (پروژه های قرارگاه خاتم - برجهای پدیده و.. ) که میتونید کارهای خوب بگیرید
خیلی از شرکتهای ساختمانی بزرگ مثل تابلیه سرمایشونو بردن ونزوئلا و اکوادر و یا همین شرکت کیسون و...
خیلی از شرکتهای مهندسی مثل نارگان و سازه و .... با جوینت شدن با قرارگاه خاتم دارند ادامه حیات میدند
خیلی از شرکتها هم سهامشون رو به قرارگاه فرستادند مثل صدراو...
پس اوضاع خاکسریه

آخرین ویرایش: