چرا داشتن معجزه، دلیلی بر فرستاده شدن از طرف خداست؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام.

چرا داشتن معجزه از سوی فردی نشان دهنده این است که او از طرف خدا آمده؟

معجزه هم یعنی عملی خارق العاده که فردی برای اثبات مدعای خودش انجام میده و و دیگران نمیتونن انجام بدن و همراه با ادعای نبوته، قابل تعلیم به غیر نیست و...

میدونم که خیلی از دوستان با دیدن این سوالها میگن که ما دوران دبستان اینها رو جواب دادیم! اوکی ، فکر کنید تست حافظه ست.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Essi*

اخراجی موقت
با عرض سلام و خسته نباشید.

چندتا معجزه که خودتون دیدین و به چیزی به نام معجزه در زندگی باور پیدا کردین، میشه نام ببرین؟

چون من میخوام بدونم اصلا چیزی به نام معجزه وجود داره یا نه.

تشکر.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

چندتا معجزه که خودتون دیدین و به چیزی به نام معجزه در زندگی باور پیدا کردین، میشه نام ببرین؟

تشکر.

سلامت باشی

بنده تا به حال سعادت دیدن معجزه رو نداشتم، اما اگه به تاریخ اعتماد کنیم میگن که دیدیم! شمام بگید دیدن!

حالا اگه دیده باشن، "چرا داشتن معجزه از سوی فردی نشان دهنده این است که او از طرف خدا آمده؟"

البته دوست عزیز درسته ما ندیدیم اما ندیدن ما دلیل بر نبودن اون نیست.

موفق باشید

*Essi*

اخراجی موقت
سلامت باشی

بنده تا به حال سعادت دیدن معجزه رو نداشتم، اما اگه به تاریخ اعتماد کنیم میگن که دیدیم! شمام بگید دیدن!

حالا اگه دیده باشن، "چرا داشتن معجزه از سوی فردی نشان دهنده این است که او از طرف خدا آمده؟"

البته دوست عزیز درسته ما ندیدیم اما ندیدن ما دلیل بر نبودن اون نیست.

موفق باشید

اگه به گفتن افراد باشه که یک عده هم سی سال پیش عکس یک انسان رو توی ماه میدیدن و میگفتند معجزه بوده.

تازه یک عده قرن بیست و یکم، یک عده قرن 1 و قبل ترش که دیگر هیچ !!!

منظورم از دیدن الزاما با چشم نیست، بلکه درک کردنش هست.

وگرنه باید گفت سیمرغ رو هم ندیدیم دلیل بر نبودنش نیست، ایرانیان باستان بهش باور داشتن و در شاهنامه هم آمده.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اگه به گفتن افراد باشه که یک عده هم سی سال پیش عکس یک انسان رو توی ماه میدیدن و میگفتند معجزه بوده.

وگرنه باید گفت سیمرغ رو هم ندیدیم دلیل بر نبودنش نیست، ایرانیان باستان بهش باور داشتن و در شاهنامه هم آمده.

عرض من این بود برای جواب دادن به سوال و موضوع تاپیک ، فرض کن معجزه اتفاق افتاده. اگه بگیم اتفاق نیوفتاده که جواب به این سوال معنایی نداره.

در مورد سیمرغ هم بله. ندیدن ما دلیل بر نبودنش نیست. البته امدنش در شاهنامه و اعتقاد عده ای، هم دلیل بودنش نیست

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شاید به خاطر اینکه مردم چون واسه خداوند قدرت بی کران قائلن و خداوند رو قادر به انجام هر کار خارق العاده ای(خارج از قوانین وضع شده در این دنیا) می دونن..معجزه ای که نشون دهنده ی عجز عوام به اون کار باشه نشونه ای از قدرت خداونده و دلیل بر آسمانی بودن و به اذن خداوند بودن
ولی قوانین حاکم بر جهان با اعجاز منافات داره که این موضوع واسه خودمم حل نشدست.

*Essi*

اخراجی موقت
عرض من این بود برای جواب دادن به سوال و موضوع تاپیک ، فرض کن معجزه اتفاق افتاده. اگه بگیم اتفاق نیوفتاده که جواب به این سوال معنایی نداره.

در مورد سیمرغ هم بله. ندیدن ما دلیل بر نبودنش نیست. البته امدنش در شاهنامه و اعتقاد عده ای، هم دلیل بودنش نیست

خودت گفتی جواب این سئوالات رو توی دبستان هم دادند.
من خواستم بحثت جان بگیره یک کم دوستان به تفکر بروند.

اینم جواب کلیشه ای همیشگی:

بله با فرض وجود معجزه خداوند متعال 124000 پیامبر نازل فرموده تا مردم به راه راست هدایت شوند.
مردم هم چون کلا گمراه بودن و حسود، میگفتند از کجا معلوم تو پیامبری؟

اون فرد هم یک حرکتی میومد کل ملت هاج و واج میموندن و دیگه قبولش میکردن.
والسلام .......

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام
شاید به خاطر اینکه مردم چون واسه خداوند قدرت بی کران قائلن و خداوند رو قادر به انجام هر کار خارق العاده ای(خارج از قوانین وضع شده در این دنیا) می دونن..معجزه ای که نشون دهنده ی عجز عوام به اون کار باشه نشونه ای از قدرت خداونده و دلیل بر آسمانی بودن و به اذن خداوند بودن
ولی قوانین حاکم بر جهان با اعجاز منافات داره که این موضوع واسه خودمم حل نشدست.

با تشکر از پاسخت.

شاید سوالم رو خوب نپرسیدم.
داستان اینه که معجزه اگه انسانی نباشه، یا از طرف خداست یا جن و....

فرض کنیم قدرت انجام معجزه از طرف خدا به طرف داده شده. نه اجنه یا فرشتگان( البته این فرض خودش یه تاپیکه؟ چرا باید این فرض درست باشه. حالا!!)

خدا به کسی قدرتی داده که به بقیه نداده. قدرت انجام خرق عادت.
چرا دادن این قدرت یعنی خدا طرف رو تائید کرده و نشانه ای بر اینه که اون نبی خداست و حامل وحیه؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اینم جواب کلیشه ای همیشگی:

بله با فرض وجود معجزه خداوند متعال 124000 پیامبر نازل فرموده تا مردم به راه راست هدایت شوند.
مردم هم چون کلا گمراه بودن و حسود، میگفتند از کجا معلوم تو پیامبری؟

اون فرد هم یک حرکتی میومد کل ملت هاج و واج میموندن و دیگه قبولش میکردن.
والسلام .......

ممنون از پاسخت.

در واقع میفرمایید چون مردم ؛ کار خارق العاده رو نشانه ی از "طرف خدا آمدن" میدونن، پس واقعا این کار خارق العاده نشانه ی آمدن از طرف خداست.

اما اینکه مردم، مخصوصا افراد عامی یک چیزی رو دلیل چیز دیگه ای بدونن، دلیل بر صحت اون نیست. دلیل لازمه و من دنبال اون دلیلم
کما اینکه بعضی عوام عطسه رو نشانه ی این میدونن که باید صبر کرد. اما چه دلیلی هست واقعاً؟

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

معجزه دلیل اثبات پیامبر بودن نبوده ، بلکه مجموعه آموزه هایی که برای انسان ها می آوردند مدرک اصلی اونها بود ولی ازون جایی که افراد عقلشون به چشمشون بود ، حرکت مادی و خارق العاده طلب می کردند . همین شد که معجزه رو دلیل از طرف خدا آمدن کردند .

ولی نکته ای که قابل توجه است این هست که انسان امروز با جهان پیشرفته ی خودش ، برای اثبات صحبتی ، نیاز به معجزه ی مادی ندارد .
چرا انسان ها معجزه می خواهند ؟ و معجزه چرا معجزه شد ؟
انسان ها برای خروج از زمان خود ، نیازمند دیدن گوشه ای از جهان ، از خارج زمان خود اند .
معجزه زمانی معجزه می شود ، که در تناسب با دیگر اتفاقات دنیای حاضر ، خارج از محاسبه قرار گیرد . حال در دنیای امروز که جهان در فراسوی خود اکتشاف جهان های دیگر و سفر به کرات دیگر را دارد ، معجزاتی از این قبیل که در تاریخ دیدیم، به چیزی نمی ارزد و توجهی را جلب نمی کند .

لذا در جهان امروز که فناوری های اتمی و نانو ترانزیستورها ، پرده از راز سفر در زمان را برداشته اند ، چه معجزه ای برای انسان ها کارگر می افتد؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام

معجزه دلیل اثبات پیامبر بودن نبوده ، بلکه مجموعه آموزه هایی که برای انسان ها می آوردند مدرک اصلی اونها بود ولی ازون جایی که افراد عقلشون به چشمشون بود ، حرکت مادی و خارق العاده طلب می کردند . همین شد که معجزه رو دلیل از طرف خدا آمدن کردند .
ممنون از پاسخت.

اگه درست متوجه شده باشم. شما نشانه اصلی نبوت رو مجموعه آموزه ها میدونید نه انجام کار خارق العاده

موفق باشید

*Essi*

اخراجی موقت
ممنون از پاسخت.

در واقع میفرمایید چون مردم ؛ کار خارق العاده رو نشانه ی از "طرف خدا آمدن" میدونن، پس واقعا این کار خارق العاده نشانه ی آمدن از طرف خداست.

اما اینکه مردم، مخصوصا افراد عامی یک چیزی رو دلیل چیز دیگه ای بدونن، دلیل بر صحت اون نیست. دلیل لازمه و من دنبال اون دلیلم
کما اینکه بعضی عوام عطسه رو نشانه ی این میدونن که باید صبر کرد. اما چه دلیلی هست واقعاً؟

مردم عادی و همون عوام به نظرت از زندگی چی میخوان؟

اول باید اینو برای خودت تجزیه و تحلیل کنی که چرا فقرا و قشر ضعیف خیلی بیشتر جذب ادیان میشدن و میشن.

معجزه به معنای حرکت عجیب، بهانه ای بوده تا عوام رو آرامش بده که حیاتی پس از این دنیا هست برای قانع کردن اونها.

اکثریت ادم ها چیزهایی رو میبینند و میشنوند که دوست دارند ببینند و بشنوند.

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
برا یافتن جوابتون توصیه می کنم داستان زندگی سینوهه پزشک مخصوص فرعون رو بخونید
درضمن گوشه ذهنتون این سوال رو داشته باشید که چرا از بین 124000 پیامبر خدا یه چن تاشو (از اون مرغوباش) نزاشت برا قرن 21 به بعدش

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
درضمن گوشه ذهنتون این سوال رو داشته باشید که چرا از بین 124000 پیامبر خدا یه چن تاشو (از اون مرغوباش) نزاشت برا قرن 21 به بعدش

کاش زحمت میکشیدی و برداشتت از اون داستان و درسی که گرفتی رو برام مینوشتی.

برای اون سوال هم بگم چون بشر به حدی رسید که دین رو حفظ کنه و به نسلهای بعد برسونه. مثلا قرآن که تحریف نشده و به ما رسیده.!!

ممنونم

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
شما با تمدن مایاها در امریکای جنوبی چقدر آشنا هستین؟
میدونین چندین هزار سال تمدن دارن و هیچ پیامبری هم نداشتن.

بین باورهاشون و باورهای این منطقه خاورمیانه هم کمترین شباهتی نیست.
ایضا مردم استرالیا و جنوب آفریقا و چین و.....

نسل های این کشورها فقط اومدن و رفتن، بدون هیچ دینی و رسیدن حتی یکی از اون 124000 تا بهشون.
بحث زیاده مهندس.

بگذریم.........

آشنا نیستم عزیزم
حالا شما از کجا میدونی پیامبر نداشتن؟ شاید بوده!!
اگه تفکرات مردم سایر مناطق فرق میکنه شاید برای اینه که خدا متناسب با فرهنگشون از قوم خودشون پیامبرانی رو فرستاده.
شکل ظاهری مهم نیست مهم روح تعالیم انبیاست که همه با هم یکیه!

بگذریم :) به قول خودت بحث زیاده

بذاریم کسانی که کار خارق العاده رو دلیل نبوت میدونن بیان و بحث رو ادامه بدن.
شب خوش

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بحث کردن راجع به اینکه اسم سازننده ی یه ماشین کیه یا اینکه چند سیلندر هست یا ..... بحث زیاد جالبی نیست وقتی سوار ماشین نشدی و....

من ترجیح می دم جای اینکه اسم ماشین و تعداد سیلندر و سوپاپهای یه ماشین خوب را بدونم!

پشت ماشین بشینم و هیچی ندونم و وقت از رانندگی کردن باهاش لذت ببرم!

قطعا چند وقت دیگه اسم ماشین و تعداد سیلندرها و.... را می فهمم

اما با داشتن اطلاعات ماشین معلوم نیست که پشتش بشینم یا نه
================================================

وقتی اسلام هست شما بیا تک تک قانوناشو بخون و هر کدومشو که دوست نداشتی برو در موردش تحقیق کن فکر کن و.... ببین بهش میرسی یا نه (البته کسایی که توانایش رو دارن)

معجزه ی سایر پیامبران زیاد جالب نبوده شاید چون داریم قرن 21 زندگی می کنیم و تو فرهنگ اون زمان عالی بوده!

الان میشه ساخت لامپ ادیسون رو هم معجزه گرفت!

واسه همین خدا 1400 سال قبل این نوع معجزه رو تعطیل کرد و قرآن را فرستاد

و آیه تعدی هم موجود هست هر کس شک داره یه سوره بلکه یه آیه مثل قرآن بیاره!:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
بحث کردن راجع به اینکه اسم سازننده ی یه ماشین کیه یا اینکه چند سیلندر هست یا ..... بحث زیاد جالبی نیست وقتی سوار ماشین نشدی و....

من ترجیح می دم جای اینکه اسم ماشین و تعداد سیلندر و سوپاپهای یه ماشین خوب را بدونم!

پشت ماشین بشینم و هیچی ندونم و وقت از رانندگی کردن باهاش لذت ببرم!

قطعا چند وقت دیگه اسم ماشین و تعداد سیلندرها و.... را می فهمم

اما با داشتن اطلاعات ماشین معلوم نیست که پشتش بشینم یا نه

وقتی اسلام هست شما بیا تک تک قانوناشو بخون و هر کدومشو که دوست نداشتی برو در موردش تحقیق کن فکر کن و.... ببین بهش میرسی یا نه (البته کسایی که توانایش رو دارن)
:gol:

ممنون از پاسخت جالبت
هر چند در جواب تاپیک نبود.

اگه درست متوجه شده باشم میفرمایی که ما به اسلام ایمان داشته باشیم، به دستوراتش عمل کنیم اگه بد بود و خوشمون نیومد بریم راجع به اونها تحقیق کنیم.

خب این هم یه روشه!

البته میشه رفت و یهودی بود و دید آیا قانوناش مشکل دارن یا نه اگه داشت جوابشو بیابیم.
البته مسیحی و زردشتی و بودایی و .... میشه بود.

مهم اینه که وقتی شما به دینی ایمان میاری و دستوراتش رو انجام میدی، این وقت و انرژی گرانبهای شماست که گذاشته میشه در راه عمل به دستوراتش. عمر شما که هرگز بر نمیگرده.

ترجیح من اینه قبل از انتخاب فکر و تحقیق کنم، تا بعدش

همونطور که قبل از حرف زدن فکر میکنم، نه بعدش

==============
البته من با استفاده از مثالهای این شکلی خیلی موافق نیستم. اما اگه ماشین ِ شما که بدون آگاهی پشتش نشستی و داری لذت میبری ترمز نداشته باشی. این لذت آخرین لذت شما میشه.

موفق باشید

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از پاسخت.

شاید سوالم رو خوب نپرسیدم.
داستان اینه که معجزه اگه انسانی نباشه، یا از طرف خداست یا جن و....

فرض کنیم قدرت انجام معجزه از طرف خدا به طرف داده شده. نه اجنه یا فرشتگان( البته این فرض خودش یه تاپیکه؟ چرا باید این فرض درست باشه. حالا!!)

خدا به کسی قدرتی داده که به بقیه نداده. قدرت انجام خرق عادت.
چرا دادن این قدرت یعنی خدا طرف رو تائید کرده و نشانه ای بر اینه که اون نبی خداست و حامل وحیه؟

به خاطر اینکه مردم تو اون دوران به دلیل سطح تفکر و دانششون تنها دلیل اثبات گفته پیامبران رو آوردن معجزه می دونستن
و خودشون از پیامبر درخواست معجزه می کردن(که اگر راست می گویی معجزه ای بیاور....شعرا154) پس معجزه نوعی به مبارزه دعوت کردن پیامبران از طرف مردم بوده و با آوردن معجزه طبق خواسته خودشون و مغلوب شدنشون مورد قبول واقع میشد
البته جواب پست قبل من بیشتر در پاسخ به این سوال بود که "آیا امکان وقوع معجزه وجود دارد؟" که البته بحثش جداست.

[/QUOTE] واسه همین خدا 1400 سال قبل این نوع معجزه رو تعطیل کرد و قرآن را فرستاد[/QUOTE]

البته نه کاملا تعطیل!
چون مشرکان مکه از پیامبر اسلام درخواست شق القمر می کنند که گویا به وقوع هم پیوسته....

آخرین ویرایش:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

دوستان مومن عزیزِ صلوات فرستنده ی این تالار.

چرا داشتن معجزه از سوی فردی نشان دهنده این است که او از طرف خدا آمده؟

معجزه هم یعنی عملی خارق العاده که فردی برای اثبات مدعای خودش انجام میده و و دیگران نمیتونن انجام بدن و همراه با ادعای نبوته، قابل تعلیم به غیر نیست و...

میدونم که خیلی از دوستان با دیدن این سوالها میگن که ما دوران دبستان اینها رو جواب دادیم! اوکی ، فکر کنید تست حافظه ست.

سلام به شما دوست عزیز
من پست های تاپیک رو خوندم. یکی از مشکلاتی که اینجور تاپیک ها داره اینه که بحث به بیراهه میره
انصافا سوال خیلی خوب مطرح شده, مخاطب هم دوستان مومن صلوات فرست بودند.

یعنی فرض استارتر عزیز اینه که کسی که میخواد به تاپیک جواب بده خدا و پیامبر و قرآن رو قبول داره, در نتیجه معجزه رم قبول داره

دوستان عزیزی که در خدا یا پیامبرش شک دارند اول باید راجع به اون موارد بحث کنند بعد اگر قبول کردند برسند به قرآن و معجزه. اگرم قبول نکردند که خوب معجزرم قبول ندارند و دیگه بحثی نمیمونه, مگر اینکه ........

آخرین ویرایش:

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه
اصولا پایه های اعتقادیه هر شخصی بر قبول یا رد هر پدیده ای توسط اون شخص تاثیر میزاره.اگر شما به قرآن اعتقاد دارید ؛ در چنذ جا ذکر شده:انا بشرا مثلکم........وبارها خدا در قران فرموده پیامبر انسانی همانند شماست.پس طبق ایات میپذیریم که پیامبر انسانه و نه جن یا هر موجود دیگری که بتونه کار هایی بکنه که از عده بشر خارج باشه.حالا چطوره که کارهایی ازش سر میزنه که منو شما نمتونیم بکنیم........خوب این بر میگرده به نیرویی که به اذن خدا بهش داده شده تا در طول اراده خداوند بتونه خرق عادت کنه.اگر غیر ازین فکر میکنید شما هم که مثل پیامبر یک انسانید کاری بکنید تا دیگران از انجامش ناتوان باشند

JavadMessi

مدیر بازنشسته
حس عجيبي بهم ميگه فصل كوچ نشيني مجازي از راه رسيده:d

تشکر.

منظورتون از وجود چيه؟؟؟
اگه منظور از وجود مانند چيزهايي است كه روزمره مي بينيد كه ديگه اسمش معجزه نميشد!!اگه نديدن هر چيزي دليل بر نبودنش هست كه مثال از اين دست زياده!
همينطور برداشتتون از معجزه؟؟؟
هر كسي معجزه داره؟؟اصلا دليل معجزه چيه؟!
اتفاقا معجزه خواستن در زمان فعلي البته نه براي اثبات پيامبري بلكه مثلا براي اثبات خدا كاملا بهانه به نظر ميرسه چون وجود خورشيد اثبات نميخواد(گرچه اثباتم داره)
اما نكته اصلي كه تو انجمن مطبوعتون هم بارها دربارش بحث كرديم!!
شما ميتوني ثابت كني معجزه امكان عملي نداره؟؟؟
خواهشا نگو اثبات بر عهده مدعيست چون نفي يك پديده هم اثبات ميخواد و اون دو به شك بودنه كه اثبات لازم نداره
بگذريم اگه معجزه امكان نداره دقيقا به چه دليل تا ادامه بحث رو در اوج امتحانات پايان ترم داشته باشيم:d

منظور از درك كردن همون امكان وقوعه ديگه؟؟؟
راستي براي اثبات اصلا سراغ علوم تجربي نرو چون كاملا با معناي معجزه منافات داره!!تنها راه نفي يا اثباتش منطق ارسطوييه!
خب يه پله رفتيم بالاتر البته كار ما برعكسه چون ما پله اول رو بايد بحث كنيم(وجود خدا)ولي اومديم از پله آخر شروع ميكنيم البته اينو پاي اين نميذارم كه ماترياليستها در پله هاي اول حرفي براي گفتن ندارند!!
اگه دوست داشتي تاپيك جدا در اين مورد بزن ولي اجمالا من نفهميدم با اين پست وجود نبوت زير سوال رفت؟وجود معجزه؟وجود خدا؟همه موارد؟

*Essi*

اخراجی موقت
حس عجيبي بهم ميگه فصل كوچ نشيني مجازي از راه رسيده
:d
جدی چه حسی میگه؟
یه حس غریب، یه حس خوب یا یه حس.......؟ :D

منظورتون از وجود چيه؟؟؟
اگه منظور از وجود مانند چيزهايي است كه روزمره مي بينيد كه ديگه اسمش معجزه نميشد!!اگه نديدن هر چيزي دليل بر نبودنش هست كه مثال از اين دست زياده!
همينطور برداشتتون از معجزه؟؟؟
هر كسي معجزه داره؟؟اصلا دليل معجزه چيه؟!
اتفاقا معجزه خواستن در زمان فعلي البته نه براي اثبات پيامبري بلكه مثلا براي اثبات خدا كاملا بهانه به نظر ميرسه چون وجود خورشيد اثبات نميخواد(گرچه اثباتم داره)
اما نكته اصلي كه تو انجمن مطبوعتون هم بارها دربارش بحث كرديم!!
شما ميتوني ثابت كني معجزه امكان عملي نداره؟؟؟
خواهشا نگو اثبات بر عهده مدعيست چون نفي يك پديده هم اثبات ميخواد و اون دو به شك بودنه كه اثبات لازم نداره
بگذريم اگه معجزه امكان نداره دقيقا به چه دليل تا ادامه بحث رو در اوج امتحانات پايان ترم داشته باشيم:d
بحث رو اصلا نمیخواهیم به سمت خدا ببریم فعلا که دلایل وجودش نیاز به معجزه و این حرفا نداره و....

منظور اینست چرا کلا به چیزی به نام معجزه باید باور داشت؟
اینکه 30 سال پیش مردمی در ماه عکس مولایشان را در ماه دیدند و گفتند معجزه بود، چرا همان مردم 1400 سال پیش نمیتوانستند شق القمر را ببینند و بگویند معجزه شد؟

به هر حال هر لغتی وقتی توی ذهن آدم جا میوفته که تجسمی از اون لغت باشه.

تجسم شما از معجزه چیه؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جدی چه حسی میگه؟
یه حس غریب، یه حس خوب یا یه حس.......؟ :D

بحث رو اصلا نمیخواهیم به سمت خدا ببریم فعلا که دلایل وجودش نیاز به معجزه و این حرفا نداره و....

منظور اینست چرا کلا به چیزی به نام معجزه باید باور داشت؟
اینکه 30 سال پیش مردمی در ماه عکس مولایشان را در ماه دیدند و گفتند معجزه بود، چرا همان مردم 1400 سال پیش نمیتوانستند شق القمر را ببینند و بگویند معجزه شد؟

به هر حال هر لغتی وقتی توی ذهن آدم جا میوفته که تجسمی از اون لغت باشه.

تجسم شما از معجزه چیه؟
مگر امام خميني پيامبر بود؟!!!
معناي معجزه در اسلام واضحه پس خواهشا سوال رو با سوال جواب نده

راستي خوشحالم كه بر خلاف حرفهاي پيشينت عقيده ديگران دوباره برات دغدقه شده(جدي گقتم):gol:

*Essi*

اخراجی موقت
مگر امام خميني پيامبر بود؟!!!
معناي معجزه در اسلام واضحه پس خواهشا سوال رو با سوال جواب نده

راستي خوشحالم كه بر خلاف حرفهاي پيشينت عقيده ديگران دوباره برات دغدقه شده(جدي گقتم):gol:

منظورم رو شما متوجه نمیشین.
سئوال تاپیک هم درباره مفهوم معجزه هست.

شما فرض کنین بنده یک آدم خیلی خوب و درستکار، از طریق قلب و عقل و.... به وجود آفریدگاری برای جهان پی میبرم.
حالا میخوام دیگران رو هم با این آفریدگار آشنا کنم.

هر کاری میکنم این خدا با بنده ی نوعی حرف نمیزنه، اما من درکش میکنم ولی مردم به وجود چنین خدایی باور ندارند و میگن اگر هست مدرکی بیار.

من حرکتی میکنم که مردم متحیر میمانند، آیا این حرکت من مصداق معجزه هست یا خیر؟
چه کسی تشخیص میده این حرکت من آسمانی بوده یا زمینی؟
چه کسی کلا این حرکات خارق العاده تحت عنوان معجزه رو ثبت کرده؟

اینکه میگین عقیده دیگران برام دغدغه شد، خوبه حالا یا بد؟ :)

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
به خاطر اینکه مردم تو اون دوران به دلیل سطح تفکر و دانششون تنها دلیل اثبات گفته پیامبران رو آوردن معجزه می دونستن
و خودشون از پیامبر درخواست معجزه می کردن(که اگر راست می گویی معجزه ای بیاور....شعرا154) پس معجزه نوعی به مبارزه دعوت کردن پیامبران از طرف مردم بوده و با آوردن معجزه طبق خواسته خودشون و مغلوب شدنشون مورد قبول واقع میشد
.

ممنونم اما دقت داشته باشیم که اینکه مردم یک دوره - اون هم عوام- معجزه رو دلیل الهی بودن بدونن، دلیلی نیست بر اینکه صاحب معجزه از طرف خداست.
کما اینکه در قدیم کسوف خشم خدایان بوده در ذهن مردم.

شاید انجام معجزه و کار خارق العاده نعمتیه که به کسی داده شده و اون در جهت نادرست با ادعای نبوت میخواد ازش سو استفاده کنه چون میدونه مردم عادی قدرت انجام این کار را نشان الهی بودن میدونستن.

اما الزامی نیست که خدا قدرت معجزه رو برای تصدیق حرف کسی بهش داده باشه.

اگر هست اون الزام منطقی چیه؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخت جالبت
هر چند در جواب تاپیک نبود.

اگه درست متوجه شده باشم میفرمایی که ما به اسلام ایمان داشته باشیم، به دستوراتش عمل کنیم اگه بد بود و خوشمون نیومد بریم راجع به اونها تحقیق کنیم.

خب این هم یه روشه!

البته میشه رفت و یهودی بود و دید آیا قانوناش مشکل دارن یا نه اگه داشت جوابشو بیابیم.
البته
مسیحی و زردشتی و بودایی و .... میشه بود.

مهم اینه که وقتی شما به دینی ایمان میاری و دستوراتش رو انجام میدی، این وقت و انرژی گرانبهای شماست که گذاشته میشه در راه عمل به دستوراتش. عمر شما که هرگز بر نمیگرده.

ترجیح من اینه قبل از انتخاب فکر و تحقیق کنم، تا بعدش

همونطور که قبل از حرف زدن فکر میکنم، نه بعدش

==============
البته من با استفاده از مثالهای این شکلی خیلی موافق نیستم. اما اگه ماشین ِ شما که بدون آگاهی پشتش نشستی و داری لذت میبری ترمز نداشته باشی. این لذت آخرین لذت شما میشه.

موفق باشید

یه ماشین خوب را بدونم!

صد البته که ممکنه ماشین ترمز نداشته باشه وقتی داشتم می نوشتم این موصوع را یادم افتاد! برای همین گفتم ماشین خوب (ماشین خوبم لازم نیست اطلاع داشته باشی به شخصه! نگاه به بقیه میکنی حتما ماشین های محبوب ترمزم دارن!)

درباره ی مسیح و یهود هم زیاد حتــــــــی بت پرستی! فرقی نداره وقتی از روش نیوتن رافسون استفاده میکنی! هر عددی بهش بدی -9999999 .... تا +9999999....

در اولین استفاده حدود 99 درصد به جواب اصلی نزدیک میشی فرقی نداره چی انتخاب کنی برای بار اول (جوانیای آوینی رو ببین بد نیست!)

اگر وقتشو نداری پس قبول کن!چون فکر و توانایی رو نداری

روز و شب در این فکرم که

از کجا امدم به کجا می روم هدف از این امدن رفتن چه بود؟

جواب اینو بده تا برات مشخص بشه

موفق باشی

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

سلام به شما دوست عزیز
من پست های تاپیک رو خوندم. یکی از مشکلاتی که اینجور تاپیک ها داره اینه که بحث به بیراهه میره
انصافا سوال خیلی خوب مطرح شده, مخاطب هم دوستان مومن صلوات فرست بودند.

یعنی فرض استارتر عزیز اینه که کسی که میخواد به تاپیک جواب بده خدا و پیامبر و قرآن رو قبول داره, در نتیجه معجزه رم قبول داره

دوستان عزیزی که در خدا یا پیامبرش شک دارند اول باید راجع به اون موارد بحث کنند بعد اگر قبول کردند برسند به قرآن و معجزه. اگرم قبول نکردند که خوب معجزرم قبول ندارند و دیگه بحثی نمیمونه, مگر اینکه ........

فرض کنیم خدا هست و قرآن هم کتابیه که کسی نمیتونه مثلش بیاره. یعنی مصداق معجزه است.

سوال من اینه که آوردن کتابی که کسی نمیتونه مثلش بیاره یا انجام هر کاری که بشر از انجامش عاجزه چرا دلیلیه بر نبی بودن اون شخص؟ چرا دادن این نعمت به خصوص به کسی، یعنی تایید شدن حرفهای اون از طرف خدا؟

بدیهی که اگه ما این رو حل نکنیم نمیتونیم از این راه(داشتن معجزه) نتیجه بگیریم پیامبر فرستاده خداست.
مگر با راههای دیگه. مثل نوع آموزه ها که آقای ERFAM_K اشاره کردند.

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم اما دقت داشته باشیم که اینکه مردم یک دوره - اون هم عوام- معجزه رو دلیل الهی بودن بدونن، دلیلی نیست بر اینکه صاحب معجزه از طرف خداست.
کما اینکه در قدیم کسوف خشم خدایان بوده در ذهن مردم.

شاید انجام معجزه و کار خارق العاده نعمتیه که به کسی داده شده و اون در جهت نادرست با ادعای نبوت میخواد ازش سو استفاده کنه چون میدونه مردم عادی قدرت انجام این کار را نشان الهی بودن میدونستن.

اما الزامی نیست که خدا قدرت معجزه رو برای تصدیق حرف کسی بهش داده باشه.

اگر هست اون الزام منطقی چیه؟

پیامبران در دریافت نگه داری و رساندن وحی معصوم بودن می دونستی که

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرض کنیم خدا هست و قرآن هم کتابیه که کسی نمیتونه مثلش بیاره. یعنی مصداق معجزه است.

سوال من اینه که آوردن کتابی که کسی نمیتونه مثلش بیاره یا انجام هر کاری که بشر از انجامش عاجزه چرا دلیلیه بر نبی بودن اون شخص؟ چرا دادن این نعمت به خصوص به کسی، یعنی تایید شدن حرفهای اون از طرف خدا؟

بدیهی که اگه ما این رو حل نکنیم نمیتونیم از این راه(داشتن معجزه) نتیجه بگیریم پیامبر فرستاده خداست.
مگر با راههای دیگه. مثل نوع آموزه ها که آقای ERFAM_K اشاره کردند.

چون این کار از دست هیچ انسانی بر نمیاد

پس از سوی چیزی بجز انسان بوده!

به جن اعتقاد داری اونم داستانش جداست

اینجاس که میگن جنیان هم می تونن معجزه کنن ساختن معبد سلیمان و...

ولی معجزه با معجزه قدرتش فرق داره پس صاحبش هم فرق داره

صاحب اون خدا و صاحب او جن هست!

و... ادامه

من 6 صبح فردا امتحان دارم هنوز یه ورقم نزدم!فعلا

التماس دعا دوستان.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام به همه
اصولا پایه های اعتقادیه هر شخصی بر قبول یا رد هر پدیده ای توسط اون شخص تاثیر میزاره.اگر شما به قرآن اعتقاد دارید ؛ در چنذ جا ذکر شده:انا بشرا مثلکم........وبارها خدا در قران فرموده پیامبر انسانی همانند شماست.پس طبق ایات میپذیریم که پیامبر انسانه و نه جن یا هر موجود دیگری که بتونه کار هایی بکنه که از عده بشر خارج باشه.حالا چطوره که کارهایی ازش سر میزنه که منو شما نمتونیم بکنیم........خوب این بر میگرده به نیرویی که به اذن خدا بهش داده شده تا در طول اراده خداوند بتونه خرق عادت کنه.اگر غیر ازین فکر میکنید شما هم که مثل پیامبر یک انسانید کاری بکنید تا دیگران از انجامش ناتوان باشند

ببینید ؛ کلام الله بودن قرآن منوط به اینه که حضرت محمد پیامبر بوده باشه, برای اثبات پیامبر بودنش باید چکار کرد؟ اصلیترین راه متکلمان مسلمان اینه که میگن ایشون معجزه انجام داده. پس پیامبره.

سوال من هم دقیقا اینجاست که انجام معجزه چرا نشانه ی نبوته.
بدیهی که تا زمانی که این امر اثبات نشده استفاده از قرآن به عنوان کلام الله بود و "کاملا صحیح بودن" اون معنایی نداره.