چرا بی حجابی رو ربط میدید به بی غیرتی شوهر و برادر ؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام علیکم.......دقیقا کجاشو توضیح بدم؟!

یک مورد اینکه

بنابراین به خودی خود این توضیحاتی که برخی دوستان دادند دارای سوال است

سوالتون چی هست؟

و یک توضیح این که تشکرات پای ارسالها روچطور ترجمه فرمودید به زنان بدکار؟:D

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
واضح صحبت کنید جناب مهندس !

یعنی چی فکر شده بود ؟ یعنی هماهنگ شده که بیان از پست های تند برخی (!) تشکر کنند ؟؟؟!!!!!!

دقیقا چه کسی اینو گفت ؟

ازدواج مرد مسلمان با زن کافر
_به هر صورتی _ حرام است !

ازدواج مرد مسلمان با زن اهل کتاب _از نظر اکثر فقها_ به صورت دائم حرام است ! مگر اینکه زن قبل از ازدواج مسلمان شود !

تنها ازدواجی که ایرادی نداره ، ازدواج مرد با زن اهل کتابی _که به دین اسلام و قوانینش احترام بذاره_
به صورت موقت ، جایز است !

سلام بر شما ........تمایلی ندارم اسم شخص یا اشخاص بیارم.......چون کاری با اسم اشخاص ندارم و مهم برای بنده نظرشون بود........البته رودرواسی هم ندارم........اگر ازم میدیدم همون ابتدا نقل قول هم میگرفتم!........طوری برخی عزیزان حرف زدند که زن بدحجاب یعنی بدکاره .......لااقل این دید بنده به نوشته اونا بود .......چه بسا دید خیلی های دیگه (حالا حتی غیر مسلمونا) هم همچنین بوده باشد........درست یا غلط ........طوری که استارتر هم جوابی دیگر نداشتند !.........

اگر به نظر خودتون هم دقت کنید میگوئید اکثر فقها ......همه که مراجعشان یکی نیست ......در ضمن همان اکثریت هم گفته اند بنا بر احتیاط واجب جایز نیست ......در این باره

نظر آیت اله وحید خراسانی چیز دیگریست

[h=1]نظر دو مرجع پيرامون ازدواج با غير مسلمان[/h]
ازدواج دائم يا موقت مرد مسلمان با زن يهودي يا نصراني اگر ترس انحراف يا تزلزل در عقايد حقه نباشد، مانعي ندارد اگرچه احتياط مستحب ترک ازدواج دائم است.

امام خمینی هم فرمودند :مرد مسلمان هم نمى‏تواند با زن هاى کافره ی غیر کتابیه به طور دایم ازدواج کند و به احتیاط واجب ازدواج دایم با زن هاى کافره ی اهل کتاب نیز جایز نیست.
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/ur21278
امام خامنه ای:
ازدواج با زنان کافر غير کتابى مطلقاً جایز نیست و به احتياط واجب ازدواج دائم با زن ‌هاى کافره اهل کتاب نيز جايز نيست
.......ضمن اینکه شما میتونی با یک خانمی که مسلمان نیست محرم بشی و البته با توجه به اینکه گمان میبری میتونه اسلام بیاره .......او رو به راه حق دعوت کنی .....بنابراین بنده نمیفهمم برخی اظهارات از کجا آمد!

برای همه فرصت هست .........

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک مورد اینکه

بنابراین به خودی خود این توضیحاتی که برخی دوستان دادند دارای سوال است

سوالتون چی هست؟

و یک توضیح این که تشکرات پای ارسالها روچطور ترجمه فرمودید به زنان بدکار؟:D

همین دیگر .........درست یا اشتباه این جور هجمه برای بنده قابل درک نبود ..........بنده دو نظر رو پسندیدم که پایشان تشکر کردم ..........بقیه نظرات واقعا عجیب بود .......فکر کنید یکی که مسلمان نیست این چنین نظرات رو ببینه!

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
همین دیگر .........درست یا اشتباه این جور هجمه برای بنده قابل درک نبود ..........بنده دو نظر رو پسندیدم که پایشان تشکر کردم ..........بقیه نظرات واقعا عجیب بود .......فکر کنید یکی که مسلمان نیست این چنین نظرات رو ببینه!

از نظر شما هجمه بوده

درهرحال همه ی کاربران نظر خودشون رو با توجه به دانشی که در این زمینه داشتند ارسال کردند

در بحث ها معمولا همه با هم موافق نیستند

غیر مسلمان اگر سوالی داشت همگی کمک میکنیم پاسخ میدیم:smile:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نظر شما هجمه بوده

درهرحال همه ی کاربران نظر خودشون رو با توجه به دانشی که در این زمینه داشتند ارسال کردند

در بحث ها معمولا همه با هم موافق نیستند

غیر مسلمان اگر سوالی داشت همگی کمک میکنیم پاسخ میدیم:smile:
قطعا خانم آگاهدخت ........نظرات همه قرار نیست یکی باشه ..........و به همین دلیل حق انتقاد هم محفوظه .......البته شاید لفظ هجمه هم صحیح نباشه ......منظور بنده یک چیزی تو همین مایه های شلوغ کاری بود .......و این مسئله در عین عجیب بودن برای بنده خیلی جالب بود!

یک جمله ای هم یادم افتاد به نقل یک شهید عزیز که لازم میدونم بگم ......به خصوص به استارتر محترم که فکر میکنم سوالشون بازی نبود .........البته ایشونم ظاهرا بحث چالشی خیلی تمایل دارن که اگر وقت کردن و تمایل داشتن پیامی به بنده بدن با ایشون حرف دارم .........

شهید زقاقی بودند اگر اشتباه نکنم که به مادرشان میگویند:
مادرم!زمانی که خبر شهادتم را شنیدی گرینه نکن.........زمان تشییع و تدفین من هم گریه نکن........فقط زمانی گریه کن که..........مردان ما غیرت را فراموش کردند و زنان ما عفت را...........وقتی جامعه ما را بی غیرتی و بی حجابی فرا گرفت گریه کن که اسلام در خطر است

آخرین ویرایش:

parsa913

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفرین! دقیقه نظر منم همینه!
خب چرا به اون ده درصد گیر میدن؟
چرا وقتی یه مذهبی رو میبینن که تو خیابون داره با خانمش میره ، و خانمش بد پوشیده، میگن مرده بی غیرته؟

سلام
نظر شما راجع به اون اون درصد کمی که شوهراشون مجبورشون میکنن چادر سر نکنن یا بدتر چیه؟؟

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
بحث داره از دستم خارج میشه.
بزارید من جمع بندیم رو بکنم ببینید درست فهمیدم یا نه:

مردی که همسرش بد حجابه دو حالت داره:
1- یا مرد بیغیرت هست و رفته همچین زنی گرفته و گاهی دوست داره که زنش اینطوری بگرده (که من با این آدما کاری ندارم)
2- مردی که با خانم بدحجابی ازدواج کرده و نمیتونه همسرش رو محجبه کنه.

اگر مرد با غیرت نتونه همسرش رو محجبه کنه، یا طلاق باید بگیره یا اینکه همینطوری باهاش بسازه.

کاری به زن ندارم.
این نتیجه ای هست که گرفتم.
کجاش غلطه؟
کوتاه ، مفید ، مختصر
ممنون

parsa913

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث داره از دستم خارج میشه.
بزارید من جمع بندیم رو بکنم ببینید درست فهمیدم یا نه:

1- یا مرد بیغیرت هست و رفته همچین زنی گرفته و گاهی دوست داره که زنش اینطوری بگرده (که من با این آدما کاری ندارم)

اگر مرد با غیرت نتونه همسرش رو محجبه کنه، یا طلاق باید بگیره یا اینکه همینطوری باهاش بسازه.

کاری به زن ندارم.
این نتیجه ای هست که گرفتم.
کجاش غلطه؟
کوتاه ، مفید ، مختصر
ممنون

اگه حجاب برای یه مرد مسئله مهمی باشه به صورت شرط باید قبل از ازدواج مطرح بشه (عرفاً)... پس دیگه اگه زن بپذیره و بعداً به تعهدش عمل نکنه مقصره....
اگه زن نپذیره و بعد از ازدواج زن اهمیت نده، برمیگرده به روابط زن و شوهر که چجوری با هم کنار بیان....
و اگه مرد قبل از ازدواج اصلا این قضیه رو مطرح نکنه یعنی این مسأله کم اهمیته براش.... که این رو بعضیا دوست دارن بگن بی غیرت!!

امیدوارم متوجه منظورم شده باشین!! در واقع صورت سوال شما یه تناقض کوچیک داره!!
(خلاصه: اگه غیرت یعنی حجاب همسر >>> باغیرت یعنی کسی که حجاب یکی از مهمترین مسائله براش >>> باید قبل از ازدواج مطرح کنه.......)

آخرین ویرایش:

بهار00

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

sevda66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چون عقل مردم ما به چشمشونه
همه چیو با دیدن قضاوت میکنن
اصلا چ ربطی به کسی داره یکی با حجابه یا بی حجابه یا بد حجاب که بخوایم به غیرت شوهرش یا برادرش یا پدرش ربط بدیم
چ ربطی داره به ما که یه آدم چ باور و سلیقه ای داره
واسه همین حرفاست که بعضیا همرنگ جماعت میشن
اصن شاید جواب من ربطی به سوال نداشته باشه زیاد ولی خانه از پایبست ویران است این سوال و جوابها به جایی راه نمیبره
یکی از علت های در جازدن ما بحث و قضاوت و دخالت تو مسائله شخصی آدمهاست
اگر این همه انرژیو رو چیزای دیگه میذاشتیم کشورمون آباد می شد
اما همچنان غرق تو حاشیه هستیم ...

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:warn: دوستان عزیز لطفا اسپم نکنید و جدی بحث کنید !

ممنون ...

سلام بر شما ........تمایلی ندارم اسم شخص یا اشخاص بیارم.......چون کاری با اسم اشخاص ندارم و مهم برای بنده نظرشون بود........البته رودرواسی هم ندارم........اگر ازم میدیدم همون ابتدا نقل قول هم میگرفتم!........طوری برخی عزیزان حرف زدند که زن بدحجاب یعنی بدکاره .......لااقل این دید بنده به نوشته اونا بود .......چه بسا دید خیلی های دیگه (حالا حتی غیر مسلمونا) هم همچنین بوده باشد........درست یا غلط ........طوری که استارتر هم جوابی دیگر نداشتند !.........

اگر به نظر خودتون هم دقت کنید میگوئید اکثر فقها ......همه که مراجعشان یکی نیست ......در ضمن همان اکثریت هم گفته اند بنا بر احتیاط واجب جایز نیست ......در این باره

نظر آیت اله وحید خراسانی چیز دیگریست

نظر دو مرجع پيرامون ازدواج با غير مسلمان

ازدواج دائم يا موقت مرد مسلمان با زن يهودي يا نصراني اگر ترس انحراف يا تزلزل در عقايد حقه نباشد، مانعي ندارد اگرچه احتياط مستحب ترک ازدواج دائم است.

امام خمینی هم فرمودند :مرد مسلمان هم نمى‏تواند با زن هاى کافره ی غیر کتابیه به طور دایم ازدواج کند و به احتیاط واجب ازدواج دایم با زن هاى کافره ی اهل کتاب نیز جایز نیست.
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/ur21278
امام خامنه ای:
ازدواج با زنان کافر غير کتابى مطلقاً جایز نیست و به احتياط واجب ازدواج دائم با زن ‌هاى کافره اهل کتاب نيز جايز نيست
.......ضمن اینکه شما میتونی با یک خانمی که مسلمان نیست محرم بشی و البته با توجه به اینکه گمان میبری میتونه اسلام بیاره .......او رو به راه حق دعوت کنی .....بنابراین بنده نمیفهمم برخی اظهارات از کجا آمد!

برای همه فرصت هست .........

سلام ...

اتفاقا وقتی اسم بگید طرفتون متوجه میشه که منظورتون به پستش هست و میاد ابهام رو برطرف می کنه ! اما با کنایه حرف زدن چیزی رو روشن نمی کنه !

من تمامی پست ها رو دوره کردم ! این برداشت شماست ... بحث صرفا در مورد حجاب بوده ... و به هیچ عنوان کسی که بدحجاب باشه رو با زن بدکاره یکی ندونستن ! ضمن اینکه اگر استارتر در مقابل پستی جوابی نداشته مسلما از ترسش نبوده و بالاخره استارتر از همه بهتر میدونه که منظور از زن بدحجاب چیه و اگر میدیدن که برداشت سایر کاربران اشتباهه ذکر می کردند !

اما در مورد ازدواج با اهل کتاب :

بله من گفتم نظر اکثر فقها ! نه همه ...

لازم اول مفهوم این جمله رو بدونیم : "بنا بر احتیاط واجب ، جایز نیست !"

جایز نیست که یعنی حرام است ! وقتی میگن "احتیاط واجب" یعنی مرجع معتقده که حکم صحیحه البته نه در حد یقین و قطعیت ! مقلد موظفه که احتیاط کنه و به حکم مرجع خودش عمل کنه ولی در عین حال مخیر شده که به مرجع اعلم دیگری که از مرجع خودش پایینتر و از سایر مراجع بالاتره رجوع کنه و به نظر اون مرجع که جایز دونسته عمل کنه !

در واقع امام خمینی و رهبری هر دو این ازدواج رو جایز ندونستن ولی به مقلد اجازه دادن که در مورد این حکم از مرجع دیگری تقلید کنه !

این که برخی اظهارات از نظر شما درست نیست طبیعیه اما لزوما غلط هم نیست ! چون این اختلاف نظرها در بین خود بزرگان دین هم هست !

طبق آیات 30 و 31 سوره توبه : یهود که عزیر رو پسر خدا و نصاری که مسیح رو پسر خدا میدونن کافرن و شرک ورزیدن ! و طبق آیه صریح قرآن ازدواج با کافر و مشرک به هیچ وجه جایز نیست ! پس شاید جواز ازدواج مرد مسلمان با زن اهل کتاب در صورتیاست پیروی زن از دین تحریف نشده باشه ! نه تحریف شده ! (البه این نظر منه !)

البته بحث در این مورد به این تاپیک مربوط نمیشه و چون خیلی گسترده تر از این حرفاست و به دنبالش بحث آیات نسخ وسط میاد، بنابراین ترجیح میدم که بیش از این ادامه ندم !

اما یک روایت هست که اصل حرف من رو در این مورد واضح میگه :

معاویة بن وهب از امام صادق(ع) پرسید: مرد مؤمن می­تواند از زنان یهود یا نصرانى همسر اختیار کند؟
امام فرمود: هنگامى که زن مسلمان در اختیار او است او را با زن یهودى و نصرانى چه­ کار؟
می­گوید: عرض کردم به او دلداده است؟
فرمود: اگر چنین کارى کرد او را از خوردن شراب و گوشت خوک باز دارد،
امّا
بدان همانا در دیندارى او نقصى است که حاضر شده با زن کتابى ازدواج کند.

وسائل الشیعة، ص 536،، باب 2، ح1.

من هم میگم کسی که از اول حاضر به ازدواج با فردی میشه که از لحاظ دینی ، اعتقادات کاملی نداره ، خودش هم از لحاظ اعتقادی کامل نیست !

در آیه 5 سوره تحریم ، 6 ویژگی رو برای همسر مشخص می کنه که دو ویژگی اول ، مسلمان بودن و مومن بودن هست !

پیامبر و ائمه در احادیث و روایاتشون به ایمان طرف مقابل تاکید کردن و این رو اولین ملاک برای انتخاب همسر دونستن ! پیامبر اکرم در حدیثی چهار ویژگی رو برای انتخاب همسر نام میبرن و بعد میفرمایند که تدین و ایمان از همشون مهمتره !

و اما به کرات به هم کفو بودن در مقوله ازدواج توصیه شده و احادیث و روایات زیادی در این رابطه هست !

توصیه می کنم دوستان نظرات آقای دهنوی رو در این رابطه بخونن :
#37و #38

جناب شهریاری ...

فکر می کنم بهتره اول یه نگاهی به پست جناب
parsa913 بندازید و ببینید که اون مورد دومی که شما مدنظر دارین ، مشمول کدوم حالته ؟

قبل از ازدواج با خانومش مطرح کرده و خانوم گفته که عوض میشه ؟
قبل از ازدواج با خانومش مطرح کرده و خانوم گفته که عوض نمیشه ؟
قبل از ازدواج با خانومش مطرح نکرده ؟

اما اینکه بعد از ازدواج باید چیکار بکنه هم توی پست ها ذکر شد :

پست #16 :
بدین ترتیب، مرد باید همسر خود را در رعایت عفاف و حجاب یاری کند و اگر همسرش در این باره کوتاهی کند او را از این کار باز دارد؛
همچنین از حضور او در مجالس مختلط و اماکن شلوغ که بدن مردها و زن ها با هم تماس دارد، جلوگیری کند.

پست #30:
نظر یکی از علما (که یادم نیس کی بود:|) این بود که نمیشه به همسر حجاب رو اجبار کرد ! اما بیرون رفتن همسر از خانه ، باید با اجازه شوهر باشه ! و مرد باید به همسر بدحجابش اجازه خروج از منزل و ورود به محلی که نامحرم هست رو نده !

و البته این هم ذکر کرده بودن که اگر قبل از ازدواج به این نتیجه رسیدید که نمیتونید خانومتون رو از بیرون رفتن منع کنید و نمیتونید وظیفه شرعیتون رو انجام بدین ، نباید باهاش ازدواج کنید !

اگه حجاب برای یه مرد مسئله مهمی باشه به صورت شرط باید قبل از ازدواج مطرح بشه (عرفاً)... پس دیگه اگه زن بپذیره و بعداً به تعهدش عمل نکنه مقصره....
اگه زن نپذیره و بعد از ازدواج زن اهمیت نده، برمیگرده به روابط زن و شوهر که چجوری با هم کنار بیان....
و اگه مرد قبل از ازدواج اصلا این قضیه رو مطرح نکنه یعنی این مسأله کم اهمیته براش.... که این رو بعضیا دوست دارن بگن بی غیرت!!

امیدوارم متوجه منظورم شده باشین!! در واقع صورت سوال شما یه تناقض کوچیک داره!!
(خلاصه: اگه غیرت یعنی حجاب همسر >>> باغیرت یعنی کسی که حجاب یکی از مهمترین مسائله براش >>> باید قبل از ازدواج مطرح کنه.......)

خیلی خوب بود ! کاملا باهاتون موافقم ...

البته من از واژه بی غیرت استفاده نمی کنم ! من میگم اعتقادی به حجاب نداشته و در اصل براش مهم نبوده ...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

ممنون ...

سلام ...

اتفاقا وقتی اسم بگید طرفتون متوجه میشه که منظورتون به پستش هست و میاد ابهام رو برطرف می کنه ! اما با کنایه حرف زدن چیزی رو روشن نمی کنه !

من تمامی پست ها رو دوره کردم ! این برداشت شماست ... بحث صرفا در مورد حجاب بوده ... و به هیچ عنوان کسی که بدحجاب باشه رو با زن بدکاره یکی ندونستن ! ضمن اینکه اگر استارتر در مقابل پستی جوابی نداشته مسلما از ترسش نبوده و بالاخره استارتر از همه بهتر میدونه که منظور از زن بدحجاب چیه و اگر میدیدن که برداشت سایر کاربران اشتباهه ذکر می کردند !

جایز نیست که یعنی حرام است ! وقتی میگن "احتیاط واجب" یعنی مرجع معتقده که حکم صحیحه البته نه در حد یقین و قطعیت ! مقلد موظفه که احتیاط کنه و به حکم مرجع خودش عمل کنه ولی در عین حال مخیر شده که به مرجع اعلم دیگری که از مرجع خودش پایینتر و از سایر مراجع بالاتره رجوع کنه و به نظر اون مرجع که جایز دونسته عمل کنه !

در واقع امام خمینی و رهبری هر دو این ازدواج رو جایز ندونستن ولی به مقلد اجازه دادن که در مورد این حکم از مرجع دیگری تقلید کنه !

این که برخی اظهارات از نظر شما درست نیست طبیعیه اما لزوما غلط هم نیست ! چون این اختلاف نظرها در بین خود بزرگان دین هم هست !

طبق آیات 30 و 31 سوره توبه : یهود که عزیر رو پسر خدا و نصاری که مسیح رو پسر خدا میدونن کافرن و شرک ورزیدن ! و طبق آیه صریح قرآن ازدواج با کافر و مشرک به هیچ وجه جایز نیست ! پس شاید جواز ازدواج مرد مسلمان با زن اهل کتاب در صورتیاست پیروی زن از دین تحریف نشده باشه ! نه تحریف شده ! (البه این نظر منه !)

البته بحث در این مورد به این تاپیک مربوط نمیشه و چون خیلی گسترده تر از این حرفاست و به دنبالش بحث آیات نسخ وسط میاد، بنابراین ترجیح میدم که بیش از این ادامه ندم !

من هم میگم کسی که از اول حاضر به ازدواج با فردی میشه که از لحاظ دینی ، اعتقادات کاملی نداره ، خودش هم از لحاظ اعتقادی کامل نیست !

در آیه 5 سوره تحریم ، 6 ویژگی رو برای همسر مشخص می کنه که دو ویژگی اول ، مسلمان بودن و مومن بودن هست !

پیامبر و ائمه در احادیث و روایاتشون به ایمان طرف مقابل تاکید کردن و این رو اولین ملاک برای انتخاب همسر دونستن ! پیامبر اکرم در حدیثی چهار ویژگی رو برای انتخاب همسر نام میبرن و بعد میفرمایند که تدین و ایمان از همشون مهمتره !

و اما به کرات به هم کفو بودن در مقوله ازدواج توصیه شده و احادیث و روایات زیادی در این رابطه هست !

#37و #38

جناب شهریاری ...

parsa913 بندازید و ببینید که اون مورد دومی که شما مدنظر دارین ، مشمول کدوم حالته ؟

پست #16 :

پست #30:

البته من از واژه بی غیرت استفاده نمی کنم ! من میگم اعتقادی به حجاب نداشته و در اصل براش مهم نبوده ...

وقتی شما یا کسان دیگر طوری میفرمایند که حرام است ........دقیقا همان زن بدکاره است......البته با توضیحات بعدی متوجه شدم منظور شما رو و انشاالله که صرفا بنده دچار برداشت اشتباه شده باشم.....بهتر است تمامی احکام را همانطور که بیان شده نقل کنیم
اسم آیه ای از قرآن کریم آمده .......خوب است معنی و تفسیر آن را ببینیم

عَسى‏ رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَکُنَّ أَنْ يُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَيْراً مِنْکُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ تائِباتٍ عابِداتٍ سائِحاتٍ ثَيِّباتٍ وَ أَبْکاراً5

امید است که اگر پیغمبر شما را طلاق داد خدا زنانی بهتر از شما به جایتان با او همسر کند که همه با مقام تسلیم و ایمان و خضوع اطاعت کنند و اهل توبه و عبادت باشند و رهسپار ( طریق معرفت ) ، چه بکر چه غیر بکر.
استاد الهه قمشه ای
چه بسا پروردگار او، اگر او شما را طلاق دهد، همسران بهتر از شما روزیش کند، همسرانی که مسلمان ، مؤمن ، مطیع و با خشوع وتوبه کننده و عبادت پیشه و روزه گیر و بیوه یا بکر باشند)در این آیه بی نیازی خدا را تذکر داده و می خواهد بفرماید:هر چند که شما به شرف همسری رسولخدا ص مشرف شده اید، اما کرامت در نزد خدا فقط به تقواست و لذااگر آن حضرت شما را طلاق دهد، خداوند زنانی بهتر از شما به او اعطاء می کند زنانی که مسلمان ، مؤمن ، عابد، اهل توبه ، و ملازم با اطاعت و خضوع و اهل روزه باشند، زنانی که بیوه یا دوشیزه باشند، پس ملاک برتری زوجیت و همسری نیست ، بلکه همین صفات مذکور در آیه است‌ .

.............استفاده از منبع یک انجمن دیگر!......تو این دوره زمان مناسبی برای پاسخگویی به سایر موارد نمیدانم

و

آخرین ویرایش:

parsa913

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون عقل مردم ما به چشمشونه
همه چیو با دیدن قضاوت میکنن
اصلا چ ربطی به کسی داره یکی با حجابه یا بی حجابه یا بد حجاب که بخوایم به غیرت شوهرش یا برادرش یا پدرش ربط بدیم
چ ربطی داره به ما که یه آدم چ باور و سلیقه ای داره
واسه همین حرفاست که بعضیا همرنگ جماعت میشن
اصن شاید جواب من ربطی به سوال نداشته باشه زیاد ولی خانه از پایبست ویران است این سوال و جوابها به جایی راه نمیبره
یکی از علت های در جازدن ما بحث و قضاوت و دخالت تو مسائله شخصی آدمهاست
اگر این همه انرژیو رو چیزای دیگه میذاشتیم کشورمون آباد می شد
اما همچنان غرق تو حاشیه هستیم ...

سلام به شما...

اما بنظر من چند تا اشکال توی صحبت شما هست...

* این که میگین کیفیت حجاب دیگران چه ربطی به کسی داره:

>> باور افراد به کسی ربط نداره و شما درست میگین... فقط یه دوسته که از روی دلسوزی و صمیمیت میتونه راجع به باور دوستش باهاش صحبت کنه!! همون احساس وظیفه ای که خونواده نسبت به هم دارند... و این دقیقا نقدیه که من نسبت به نوع امر به معروف توی جامعه دارم. یعنی نباید هرکسی به خودش اجازه دلسوزی برای دیگران رو بده....

* فرمودین واسه همین حرفاست که آدما همرنگ جماعت میشن....

>> من مخالفم ... چون بنظرم این حرفا باعث میشه آدما همرنگ جماعت نشن و مخالفت کنن.... برای من نوعی دوست ندارم کسی به خودش اجازه دخالت در امور شخصیم رو بده....

* گفتین علت درجا زدن صرف انرژی و وقت برای دخالت توی امور دیگرانه....

>> به نظر من علت پرداختن برخی افراد به این بحث ها، عدم صرف انرژیه!! یعنی چون کارهای دیگه انرژی بره و این افراد علاقه ای به صرف انرژی زیاد ندارن سعی میکنن از این طریق یه کاری کرده باشن و وقتشون رو بگذرونن!! برای همین هیچ موقع کارهاشون و تصمیم هاشون مطابق ادعاهاشون پیش نمیره!!
به نظر من : «اون افرادی که مشغول انجام کارهای مفید هستند وقتی به بحثی اهمیت میدن ثمر بخشه... چون اونها عادت دارند انرژیشون رو صرف کارهای بی فایده نکنن... در واقع پرداختن به حاشیه بد نیست!! اما کسی یتونه زیبایی حاشیه ها رو نشون بده که غرق متن باشه، نه غرق حاشیه....»

شهریاری 2

کاربر ممتاز

ممنون ...

سلام ...

#37و #38

جناب شهریاری ...

پست #16 :

پست #30:

یه سوال:
اگر قبلا مطرح کرده و زن پذیرفته ولی الان زده زیرش، نمیتونه که هروقت خواست بره بیرون، درو به روش قفل کنه که!
کم کم میرسه به طلاق.
باید طلاق بگیره یا اینکه دیگه باهاش کاری نداشته باشه؟

*جیگر طلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرد اگه مرد باشه یه حرفی میزنه زنش جرئت داره گوش نده.درسته که حجاب یه چیز زوری نمیشه ولی راحت میشه کنترلش کرد.اگه 70 درصد مقصر خانوم باشه اون 30 درصدم حتما اطرافیانش تاثیر دارن و میتونن کنترلش کنن.
من به اون مردی که با افتخار تو خیابون کنار زنش قدم میزنه و زنش با یه وضع شدیدا افتضاح بیرونه موهاشو رنگ کرده ریخته بیرون هفتاد قلم آرایش کرده چی بگم؟مردش اگه یه چیزی میگفت بهش اون زنه جرئت داشت اونطوری بیاد بیرون؟
بحث نمیکنم اما یه چیزو به طور قطع مطمئنم اگه مردای امروزم مثل مردای قدیم غیرت داشت به راحتی آب خوردن زناشونو کنترل میکردن.من با شوهرم سر هر چیزی بحث کنم و باهاش اختلافم داشته باشم سر غیرتش شوخی نمیکنم که مردونگی مرد به همین غیرت داشتنشه....

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی شما یا کسان دیگر میفرمایند حرام است ........دقیقا همان زن بدکاره است.....بهتر است تمامی احکام را همانطور که بیان شده نقل کنیم

دقیقا چه کسی و در کدوم پست گفته که ازدواج با زن بدحجاب حرام است ؟ که شما برداشت کاربران از زن بدحجاب رو زن بدکاره دونستید ؟

اون چیزی که گفته شد حرامه : ازدواج دائم با اهل کتاب بود اون هم از نظر اکثر مراجع !

حکم رو هم شما به طور کامل گفتید و من توضیح دادم که در اصل چیه و حرفم با اصل حکم تناقضی نداشت !

اسم آیه ای از قرآن کریم آمده .......خوب است معنی و تفسیر آن را ببینیم

عَسى‏ رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَکُنَّ أَنْ يُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَيْراً مِنْکُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ تائِباتٍ عابِداتٍ سائِحاتٍ ثَيِّباتٍ وَ أَبْکاراً5

امید است که اگر پیغمبر شما را طلاق داد خدا زنانی بهتر از شما به جایتان با او همسر کند که همه با مقام تسلیم و ایمان و خضوع اطاعت کنند و اهل توبه و عبادت باشند و رهسپار ( طریق معرفت ) ، چه بکر چه غیر بکر.
استاد الهه قمشه ای
چه بسا پروردگار او، اگر او شما را طلاق دهد، همسران بهتر از شما روزیش کند، همسرانی که مسلمان ، مؤمن ، مطیع و با خشوع وتوبه کننده و عبادت پیشه و روزه گیر و بیوه یا بکر باشند)در این آیه بی نیازی خدا را تذکر داده و می خواهد بفرماید:هر چند که شما به شرف همسری رسولخدا ص مشرف شده اید، اما کرامت در نزد خدا فقط به تقواست و لذااگر آن حضرت شما را طلاق دهد، خداوند زنانی بهتر از شما به او اعطاء می کند زنانی که مسلمان ، مؤمن ، عابد، اهل توبه ، و ملازم با اطاعت و خضوع و اهل روزه باشند، زنانی که بیوه یا دوشیزه باشند، پس ملاک برتری زوجیت و همسری نیست ، بلکه همین صفات مذکور در آیه است‌ .

بله خوب است !

البته در برخی ترجمه ها به جای "مقام تسلیم " واژه "مسلمان" آمده :
لینک

و در تفسیر هم گفته شده که : پس ملاک برتری زوجیت و همسری نیست ، بلکه همین صفات مذکور در آیه است‌ .

ما هم در مورد ویژگی های برتر زوجه حرف میزنیم ! پس تناقضی نیست !

.............استفاده از منبع یک انجمن دیگر!

بله ! استفاده از منبع یک انجمن دیگر ! مشکل ؟

قانون تالار :

در صورت نقل قول از سایت های مرجع ، منبع را ذکر کنید .

من میتونستم متنش رو کپی کنم و بعد منبع بدم ! دیدم طولانیه از اول منبع رو گذاشتم !

اکثر تاپیک های این تالار بر اساس منبع هست ! به خصوص از سایت گفتگوی دینی ! (ضمن اینکه انجمن گفتگوی دینی یک انجمن صرفا مذهبیه و با باشگاه مهندسان فرق داره ، پس تبلیغ به حساب نمیاد !)

با این وجود در صورتی که فکر می کنید تخلفی صورت گرفته ، گزارش تخلف بزنید تا مدیریت رسیدگی کنه ! نه اینکه خودتون وسط تاپیک مطرح کنید و باعث انحراف بحث بشید !

:warn:از تمامی کاربران خواهش می کنم در صورتی که تخلفی (!) رو مشاهده کردند (حتی اگر از دستیارها بود) گزارش تخلف رد کنند ! نه اینکه خودشون جو تاپیک رو مشوش کنند و باعث انحراف بحث بشن !

یه سوال:
اگر قبلا مطرح کرده و زن پذیرفته ولی الان زده زیرش، نمیتونه که هروقت خواست بره بیرون، درو به روش قفل کنه که!
کم کم میرسه به طلاق.
باید طلاق بگیره یا اینکه دیگه باهاش کاری نداشته باشه؟

بهتره با یک مشاور برای ارائه راهکار مشورت کنه و اگر نتیجه نداد از یک عالم دینی تکلیفش رو مطلع بشه ! ولی مسلما بی تفاوتی شوهر قابل قبول نیست !

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا چه کسی و در کدوم پست گفته که ازدواج با زن بدحجاب حرام است ؟ که شما برداشت کاربران از زن بدحجاب رو زن بدکاره دونستید ؟

اون چیزی که گفته شد حرامه : ازدواج دائم با اهل کتاب بود اون هم از نظر اکثر مراجع !

حکم رو هم شما به طور کامل گفتید و من توضیح دادم که در اصل چیه و حرفم با اصل حکم تناقضی نداشت !

بله خوب است !

البته در برخی ترجمه ها به جای "مقام تسلیم " واژه "مسلمان" آمده :
لینک

و در تفسیر هم گفته شده که : پس ملاک برتری زوجیت و همسری نیست ، بلکه همین صفات مذکور در آیه است‌ .

ما هم در مورد ویژگی های برتر زوجه حرف میزنیم ! پس تناقضی نیست !

بله ! استفاده از منبع یک انجمن دیگر ! مشکل ؟

قانون تالار :

من میتونستم متنش رو کپی کنم و بعد منبع بدم ! دیدم طولانیه از اول منبع رو گذاشتم !

اکثر تاپیک های این تالار بر اساس منبع هست ! به خصوص از سایت گفتگوی دینی ! (ضمن اینکه انجمن گفتگوی دینی یک انجمن صرفا مذهبیه و با باشگاه مهندسان فرق داره ، پس تبلیغ به حساب نمیاد !)

با این وجود در صورتی که فکر می کنید تخلفی صورت گرفته ، گزارش تخلف بزنید تا مدیریت رسیدگی کنه ! نه اینکه خودتون وسط تاپیک مطرح کنید و باعث انحراف بحث بشید !

:warn:از تمامی کاربران خواهش می کنم در صورتی که تخلفی (!) رو مشاهده کردند (حتی اگر از دستیارها بود) گزارش تخلف رد کنند ! نه اینکه خودشون جو تاپیک رو مشوش کنند و باعث انحراف بحث بشن !

بهتره با یک مشاور برای ارائه راهکار مشورت کنه و اگر نتیجه نداد از یک عالم دینی تکلیفش رو مطلع بشه ! ولی مسلما بی تفاوتی شوهر قابل قبول نیست !

سلام مجدد .........سایت های مرجع میشوند نام سایتهای انجمن دیگر؟!..........احیانا پس بنده منعی سایت مرجع را نمیدانم!.......بنده نگفتم دنبال تبلیغ هستید در پست های همون صفحات اول هم هست.........ولی این برداشت حق شما هم هست .....البته بارها گفته شده حتی توسط ادمین محترم که در قبال گفتگوهای دینی به این قبیل انجمن ها رجوع کنید

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

باتشکر از تمامی کاربران شرکت کننده در بحث

برای پست های بی ارتباط به تاپیک ضمن حذف اونها امتیاز منفی منظور شد

پست های اسپم و گفتگوی دونفره حذف شد

لطفا بحث اصلی تاپیک رو ادامه دهید

از جناب شهریاری خواهش میکنم اگر به پاسخشون رسیدند یک جمع بندی کلی داشته باشند تا تاپیک به سرانجام برسه =قفل بشه

متشکرم

شهریاری 2

کاربر ممتاز
ممنون از مدیر محترم
من جوابم رو گرفتم و فکر میکنم که پستهای خانم ₪آمیتریس₪ کامل باشه برای جمع بندی. ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا