مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اگر بخوام یکسال این نهال ها رو نگه دارم باید در باغچه نگه دارم یا داخل همون گلدون های نایلونی؟
اونجایی که من م یخوام بکارم هواش تغریبا متعادل بارانش تقریبا متوسط رو به کمه
البته اگه بخوام بکارم میزان باران ماهانه رو از هواشناسی منطقه می گیرم
در رابطه با اب اونجا اب چشمه هست و بالای کوه و تقریبا اینکه هر روز بین 3 تا 5 بار اب استخری 32 متر مکعبی پر میشه اما در تابستان بخاطر حضور خانوار ها کمتر میشه و به 2 بار پر شدن استخر بیشتر نمیرسه؟
حالا نمی دونم البته رسیدگیش اگه تو خونه بخوام انجام بدم برام راحت تره اما بستگی به شرایط داره

یه نکته در خبری خوندم که در توسکان اصلاح نژاد کردن و از درختان با تولید 7.5 تن استفاده کردن برای تولید نهال نمی دونم تا چقدر واقعیت داره ممنون میمش در این مورد راهنماییم کنید
دوست من اونجايي كه ميخواييد بكاريد كجا هست ميشه منطقه رو بفرماييد باور كنيد ما برا چيدن گردوهاتون نميايم
در باره نهال تو همون پلاستيكا تو سايه نگهداري بشن كافيه بعد سبز شدن كافيه يكي دو بار هم مقدار بسيار اندكي كود ازته به نهال بدين تا رشدش بيشتر بشه كافيه اونارو تو حياط خونتون پرورش بدين و بعد به زمين اصلي انتقال بدين اصلا هم زحمت چنداني نداره گردو كافيه سبز بشه بعد فقط هفته اي يكبار اب بدين كافيه

در مورد اب ابياري خوب يكبار براي هميشه ابياري قطره اي با نيروي ثقل كه كم هزينه هست ايجاد كنيد و يك عمر راحت بشيد همون اب هم كفايت ميكنه براتون

در مورد درخت اصلاح نژاد شده هم خوب از گردوهاي همون درختا گير بياري و بكاريد اما من ميگم همون پوست كاغذي عاليه

mmmnnnlll

عضو جدید
جزوه طراحی سیستم های آبیاری

با سلام به همه مهندسین محترم کی جزوه طراحی سیستم های آبیاری را داره ؟ خیلی بهش نیاز دارم یا اینکه یهکتاب خوب در این مورد برام معرفی کنید با تشکر

shalizeh-0123

عضو جدید

ضوابط و معيارهاي فني آبياري تحت فشار

(فایل: پی دی اف)
(صفحه: 244)

(حجم: 2.46 مگابایت)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.این کتاب خیلی کمکت میکنه.
trickle and sprinkle irigation جک کلر

sps_119

عضو جدید
سلام عزيز دلم ميخواست بدونم نتيجه و روند بازسازي باغچه منزلتون به كجا كشيد...از طرحهايي كه دوستان دادند استفاده كرديد؟ اگه امكانش باشه ميتونيد يه عكس ازش برامون بذاريد...خيلي خوشحال ميشم ببينم در چه وضعيتي هست. ممنونم.
سلام گلابتون خانم ،خیلی خوشحال شدم بازم شما را دیدم چشم یک عکس میگیرم این جا میذارم :)

sps_119

عضو جدید
پس سعی میکنم بذر را تهیه کنم
سلام دکتر جان ببخشید که من این دو هفته نبودم اخه یه اتفاق افتاد نتونستم بیام نت ،بازم شرمنده دکترجان من هر چه دنبال این بذر در شهر خودمون گشتم پیدا نکردم که نکردم : الان شما میگید چه کاری انجام بدم :(

sps_119

عضو جدید
دوستان زمان دقیق ازمون دکتری ازاد و سراسری کی هست ؟
من میخوام برنامه ریزی یکساله انجام بدم برای خوندن ،کسی میتونه راهنمایی کنه ؟
سپاس

mohsen_blid

عضو جدید
دوست من اونجايي كه ميخواييد بكاريد كجا هست ميشه منطقه رو بفرماييد باور كنيد ما برا چيدن گردوهاتون نميايم
در باره نهال تو همون پلاستيكا تو سايه نگهداري بشن كافيه بعد سبز شدن كافيه يكي دو بار هم مقدار بسيار اندكي كود ازته به نهال بدين تا رشدش بيشتر بشه كافيه اونارو تو حياط خونتون پرورش بدين و بعد به زمين اصلي انتقال بدين اصلا هم زحمت چنداني نداره گردو كافيه سبز بشه بعد فقط هفته اي يكبار اب بدين كافيه

در مورد اب ابياري خوب يكبار براي هميشه ابياري قطره اي با نيروي ثقل كه كم هزينه هست ايجاد كنيد و يك عمر راحت بشيد همون اب هم كفايت ميكنه براتون

در مورد درخت اصلاح نژاد شده هم خوب از گردوهاي همون درختا گير بياري و بكاريد اما من ميگم همون پوست كاغذي عاليه

من مخلصتم هستم
منطقه ای که من میخوام بکارم در الموت هست که بالای کوه های منطقه هست
خیلی بلند و تمام دره و چندین روستا رو به راحتی دید داره
اونجا اب چشمه داره و اب بسیار قوی در هر روز اگر ساکنین نباشن تا 5 بار در روز هم استخر 32 متر مکعبیش پر میشه چه بسا بیشتر
اونجا گردو کاشتن و شده که درختی 15000 گردو بار بده که خیلیه
گردو هاشون هم درشته
منم می خوام اونجا گردو بکارم

ولی مشکلم اینه که اونجا زمستان سردی داره و به قولی قله کوه بغل دستته و برف اونجا زیاد میاد
تا جایی که خوندم هر دوره ابیاری درخت گردو بین 14 الی 15 روز هست
خاکش تقریبا سبک و ماسه ای هست و اب زود میبره شیب کوه هاش تنده و رو بعضی هاشون سر خوردن عین سرسره هست
البیته می خوام اونجا حدود یه 50 تا 70 تا درخت بکارم
ولی نم یتونم فعلا زیاد برم و در این فکرم که با استفاده از تکنولوژی با استفاده از ارسال اس ام اس مثلا شیر اب باز بشه و اب قطع بشه و ابیاری بدون در دسر انجام بشه بدون اینکه من نیاز باشه برم برای ابیاری
هزینه هر بار رفتن و برگشتن یه نفر به اونجا 50 هزار تومان هست که اینجوری حساب کردم کم کمش 1 میلیون در سال میافته و بیشترش ریسک مسیر هست که جاده کوهستان یو خطر به دره رفتن هم هست
اخه تصادف کردم تو هوای بارانی و ماشین لیز خورد و یه 5 متر اگر عقب تر لیز خورده بودم الان تو خاک بغل اموات خوابیده بودم

حالا می خوام بهترین راه رو برای به عمل اوردن گردو هام بدونم و اگه بشه بینشون درخت هایی مثل هلو بکارم که هم زودتر به باردهی میرسن و همچنین هزینه های رفت امد ام رو تا حدی در میاره و جبران کنه
مرسی که وقت گذاشتی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من مخلصتم هستم
منطقه ای که من میخوام بکارم در الموت هست که بالای کوه های منطقه هست
خیلی بلند و تمام دره و چندین روستا رو به راحتی دید داره
اونجا اب چشمه داره و اب بسیار قوی در هر روز اگر ساکنین نباشن تا 5 بار در روز هم استخر 32 متر مکعبیش پر میشه چه بسا بیشتر
اونجا گردو کاشتن و شده که درختی 15000 گردو بار بده که خیلیه
گردو هاشون هم درشته
منم می خوام اونجا گردو بکارم

ولی مشکلم اینه که اونجا زمستان سردی داره و به قولی قله کوه بغل دستته و برف اونجا زیاد میاد
تا جایی که خوندم هر دوره ابیاری درخت گردو بین 14 الی 15 روز هست
خاکش تقریبا سبک و ماسه ای هست و اب زود میبره شیب کوه هاش تنده و رو بعضی هاشون سر خوردن عین سرسره هست
البیته می خوام اونجا حدود یه 50 تا 70 تا درخت بکارم
ولی نم یتونم فعلا زیاد برم و در این فکرم که با استفاده از تکنولوژی با استفاده از ارسال اس ام اس مثلا شیر اب باز بشه و اب قطع بشه و ابیاری بدون در دسر انجام بشه بدون اینکه من نیاز باشه برم برای ابیاری
هزینه هر بار رفتن و برگشتن یه نفر به اونجا 50 هزار تومان هست که اینجوری حساب کردم کم کمش 1 میلیون در سال میافته و بیشترش ریسک مسیر هست که جاده کوهستان یو خطر به دره رفتن هم هست
اخه تصادف کردم تو هوای بارانی و ماشین لیز خورد و یه 5 متر اگر عقب تر لیز خورده بودم الان تو خاک بغل اموات خوابیده بودم

حالا می خوام بهترین راه رو برای به عمل اوردن گردو هام بدونم و اگه بشه بینشون درخت هایی مثل هلو بکارم که هم زودتر به باردهی میرسن و همچنین هزینه های رفت امد ام رو تا حدی در میاره و جبران کنه
مرسی که وقت گذاشتی
ما هم بيشتر دوست عزيز
ببين اونطرف گذارم نميافته اما چون خودم بچه البرز مركزي هستم شرايط رو كامل درك كردم بنا برا اين دقيقا ميدونم چي ميخواي شما اگه اب چشمه بالي باغتون هست كافيه باغتون رو ابياري قطه اي انجام بدين و بدون متور اب همون از نيروي وزن اب برا ابياري استفاده كن خيلي هم كم هزينه هست اما در مورد كاشت در زمين شيبدار ميتوني سطح طراز زمينتو پيداكني و باغ رو بر اساس اون شكل بدي اما در مورد كاشت درخت هلو فكر كنم تو زمين شيبدار با اون درجه تندي كه شما ميگي به صرفه نباشه كشتش بنظرم اگه شيب زمينتون جنوبي هست و افتاب زياد در طول روز بهش ميرسه خطوط طراز رو نزديكتر بهم بگير و تعداد درخت گردوهات رو بيشتر بكار تا برات بصرفه

بهترين راه هم برا بهره برداري از زمينت اينه نزاري باير بمونه تو كشت و كار كن و اگه خواستي هلو بكاري هم بكار اما به هزينه كاشتش تو زمين شيبدار نميارزه همون گردو چون مقاوم به سرما هست تحمل ميكنه شما هم كافيه فقط تابستونا كه هوا خوبه برا مسافرت بري و ابياري كني نگهداري خاصي هم نداره گردو فقط اب

Satarh

عضو جدید
با سلام من تازه با این سایت آشنا شدم ونیاز دارم در صورت امکان در مورد موضوع سمینار و پایان نامه ام که در ضمن کارشناسی ارشد کشاورزی -آبیاری زهکشی هستم کمک بگیرم

آنسه

عضو جدید
لطفا کمک کنید

لطفا کمک کنید

میشه یک سری عکس از مقایسه بافت اپیدرم در گیاهان تک لپه ای و دو لپه ای به من بدین:) بیشتر روزنه هاشون مد نظر منه:smile:

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای درخت گردو درسته مراقبت یادی نیاز نداره
خب واسه ابیاری اگر زمینت اینقدر باشه که آبیاری قطره ای کنی و برق هم اون نزدیک ها باشه و یا امنیت داشته باشه که دستگاه هات رو نبرن می تونی به راحتی با همون پیامک آبیاری رو وصل و قطع کنی
کاشت درخت هلو هم بدک نیست ولی خب وقتی بخواهی رفت و امد کمتر باشه کاشت هلو به صرفه نیست
یه نکته مهم : هر چند درخت گردو در مناطق سردسیر کشت می شه ولی به سرمازدگی حساس هست پس سعی کن از رقم هایی استفاده کنی که در منطقه شما خوب جواب داده است و مقاومت نشان داده

mohsen_blid

عضو جدید
سلام
جای که من می خوام ایجاد کنم تقریبا بالاترین کوه منطقه هست و هر کسی نمیاد جزء اهالی که همه فامیلن
زمستان هم اونقدر بر هست که کسی اونور نمیره
در رابطه با شیبش اره خیلی تنده اما به نظر میشه با بلاک بندی یکم شیبش رو برید و کمش کرد تا هم برای رفت و امد هم برای چیدنش بعد ها دچار مشکل نشم
نکته ای که داره محل مورد نظر دقیقا شرق هست و افتاب از روبروی کوه مقابل بیرون میاد (اینقدر بالاست)
و اگر درست گفته باشم تا چند ساعت اول فکر کنم تا حول و حوش ساعت 11 به باغ افتاب بخوره
اره اگر اس ام اسی بشه یا الکترونیکی خیلی بهتره هزینه رفت امد و ریسک مسیر کمتر میشه تا زمانی که باغ به جواب برسه
البته یه فکرایی دیگه هم کردم
چشمه دقیقا بالای باغ هست و اونجا استخر زدن و اب با سرعت میاد و برای همین فقط دنبال طرح قطره ای کردنش هستم که شما گفتید
هنوز موندم از گردو های کاغذی استفاده کنم یا از گردو های همون محل برای ایجاد نهال

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام
جای که من می خوام ایجاد کنم تقریبا بالاترین کوه منطقه هست و هر کسی نمیاد جزء اهالی که همه فامیلن
زمستان هم اونقدر بر هست که کسی اونور نمیره
در رابطه با شیبش اره خیلی تنده اما به نظر میشه با بلاک بندی یکم شیبش رو برید و کمش کرد تا هم برای رفت و امد هم برای چیدنش بعد ها دچار مشکل نشم
نکته ای که داره محل مورد نظر دقیقا شرق هست و افتاب از روبروی کوه مقابل بیرون میاد (اینقدر بالاست)
و اگر درست گفته باشم تا چند ساعت اول فکر کنم تا حول و حوش ساعت 11 به باغ افتاب بخوره
اره اگر اس ام اسی بشه یا الکترونیکی خیلی بهتره هزینه رفت امد و ریسک مسیر کمتر میشه تا زمانی که باغ به جواب برسه
البته یه فکرایی دیگه هم کردم
چشمه دقیقا بالای باغ هست و اونجا استخر زدن و اب با سرعت میاد و برای همین فقط دنبال طرح قطره ای کردنش هستم که شما گفتید
هنوز موندم از گردو های کاغذی استفاده کنم یا از گردو های همون محل برای ایجاد نهال

اول از نهال گردو كاغذي كه تو منطقه خودتونه و شما بذرشو ديدي كه خوبه استفاده كن دوم از سيستم ابياري قطره اي ثقلي استفاده كن اصلا نميخواد از سيستم پيشرفته يا موتور و پمپ استفاده كني فقط يادت باشه بعد از تابستون وقبل از شروع فصل سرما شيلنگ اب رو از بالا قطع كني و لوله ها رو تخليه كني كه سرما ازبين نبردشون
سوم باغ كه سمت شرق هست برات مزيت خوبيه كه باعث ميشه درختان زياد دچار سرمازدگي نشن در ضمن كاشت نهال در سطوح تراز يادت باشه

آخرین ویرایش:

yeganehparast

عضو جدید
رابطه قطر داخلی و خارجی

رابطه قطر داخلی و خارجی

با سلام

رابطه قطر داخلی و خارجی رو در مورد انواع لوله زیر می خوام:

- پلی اتیلن (فشار 4، 6، 10)
-PVC
-گالوانیزه(در صورت امکان به تفکیک نوع)

مثلا در مورد پلی اتیلن فشار 6 رابطه ای که دارم اینه:
d=D*0.886

و در مورد پلی اتیلن فشار 4 فکر کنم این باشه:
d=D*0.991

j1148

عضو جدید
کسی هست که منو راهنمایی کنه

کسی هست که منو راهنمایی کنه

در یک باغ، سیب های پاکوتاه وجود داره که 4سال از زمان کشتشون میگذره ولی عمل تربیت و هرس تا حالا روشون انجام نشده به نظر شما الآن که برگهاشون ریزش کرده و موقع هرسشون است چه جوری باید هرسشون کرد؟

یه سوال دیگه، عناصر ضروری شامل کود های میکرو و ماکرو، کدوم عناصر را میشه با هم مخلوط کرد و به صورت چالکود به درخت داد؟​

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
در یک باغ، سیب های پاکوتاه وجود داره که 4سال از زمان کشتشون میگذره ولی عمل تربیت و هرس تا حالا روشون انجام نشده به نظر شما الآن که برگهاشون ریزش کرده و موقع هرسشون است چه جوری باید هرسشون کرد؟

یه سوال دیگه، عناصر ضروری شامل کود های میکرو و ماکرو، کدوم عناصر را میشه با هم مخلوط کرد و به صورت چالکود به درخت داد؟​
سیب های پاکوتاه رو به وصرت داربستی هرس می کنن
واسه چالکود کردن می تونی کودهای فسفره و پتاسه به همراه کمی گوگرد گرانوله شده را و حتی کمی کود حیوانی چالکود کنی
عناصر میکرو را بهتر هست در فصل رشد به گیاه بدهی

• Like
واکنش ها: fgni

deremel400

عضو جدید
کمک:روش پرورش شبو برای گل دهی در عید

کمک:روش پرورش شبو برای گل دهی در عید

در حال حاضر در اصفهان گل فروش ها گل شبو کوچک می فروشند مثلا داخل یک گلدون 30تا گل شبو هست که حدودا ارتفاع هر گیاه چه حدود 5سانته.می خواهم امثال برای عید خودم شبو داشته باشم رفتم 2تا گلدون خریدم .گلخونه دار گفت اینها را از هم جدا کن بکار تو باغچه برا عید گل میده.اما من پارسال این کار را کردم نصفیشون خشکید بقیه هم تازه اردیبهشت گل داد.
حالا دوستان اگه میشه لطف کنند یک برنامه کامل برای پرورش گل شبو در اقلیم اصفهان(ومشابه اصفهان)بدهند ممنون میشوم .
1-گل شبو در طول زمستان و پاییز بیرون باشه یخ نمیزنه؟؟؟؟
2-چه کاری باید انجام بدهیم که برای عید گل بدهد؟؟؟؟؟؟؟؟
3-گل شبو باید مستقیم زیر آفتاب باشه یا در سایه هم مشکلی نداره؟؟؟؟؟؟؟؟

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
سلام

یه دوستی تو اینترنت این سؤالو ازم پرسید:

سلام دوستم . من یه گیاه مارانتا خریداری کردم ( از نمایشگاه گل) .چند روزه که از پایین گلدان برگها داره زرد میشه . ابتدا نوک برگها زرد میشه و بعد خشک میشه و این زردی افزایش پیدا میکنه و تا وسط برگها میرسه .هر روز یه برگ داره اینطوری میشه .امروز تقریبا 5 تاشو از گلدان جدا کردم . نگاه که کردم دیدم یکی دوتا دیگه هم داره اینطوری میشه خیلی ناراحتم آخه خیلی زیباست و دوستش دارم . خریدار گفت که هفته ای دوبار باید بهش آب بدم . یه سرچ که کردم دیدم باید رطوبتش بالا باشه سه روزه که دارم برگهارو اسپری هم میکنم . ولی روند همچنان ادامه داره . چطوری میتونم به گلم کمک کنم و نجاتش بدم . اگه لازمه عکس هم بذارم .ممنون منتظرم.

و من این جواب رو دادم:

سلام

اولین دلیلش اینه که ممکنه در اثر کمبود رطوبت باشه
دلایل دیگه ای هم داره مثل کمبود عناصر که باید از کود استفاده بشه دلیل دیگش اینه که بعضی گیاهان وقتی به محیط جدید منتقل می شن یه مقدار زرد می شن ولی بعد دوباره شاداب می شن.
با توجه به حساس بودنشون می تونید از باکس شیشه ای یا پلاستیکی استفاده کنید استفاده کنید که در این مورد سایت golestan-ali.com نوشته:

"می توانید از شیشه برها کمک بگیرید. که یک مکعب شیشه‌ای برایتان بسازند که ارتفاعش از گیاه بیشتر و عرضش از عرض گلدان بیشتر باشد و گیاه درون آن قرار گیرد.
مثلا عرض ۴۵ سانتی‌متر و ارتفاع ۸۰ سانتی متر. لازم به ذکر نیست که کف و سقف مکعب لازم نیست بسته باشد."

فعلا ً همین اگه چیز دیگه ای بود می گم. زیاد هم نگران نباش اگه مسأله ی خاصی نداشته باشه یه مدت طول می کشه تا به شرایط جدید عادت کنه به سرعت با افزارش رطوبتش شاداب نمی شه.

اگه ممکنه عکسشم ببینم خیلی خوب می شه ترجیحا ً از نزدیک باشه

درست جواب دادم؟ چیز دیگه ای هم هست که باید بهش بگم؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
شايع ترين دليل برا اتفاق بالايي اينه كه انتقال از يك محيط به محيط خونه كه طبعا گرم و خشك هست باعث شوك در گياه ميشه مناسب ترين كار هم اينه گياه رو در سرد ترين نقطه اتاق بگذاريد و مقداري رطوبت بيشتر با اسپري كردن اب برا گياه فراهم كنيد بعد وقتي گياه به محيط اتاق عادت كرد و شروع به جوانه زدن جديد كرد ميتونيد به هر كجاي اتاق منتقلش كنيد

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
سلام یه سؤال دیگه

ببخشید سؤالای ابتدای می پرسم

تصویر 702 و 703 و 705 یه درخته تو دانشکده جلوی درخت اسم علمیش رو نوشته ولی اصلا ً حواسم به اون نبود دوستم پرسید این درخته چیه من گفتم افرا اون و یکی دیگه گفتن چنار و با اطمینان هم گفتن و کلی بهم خندیدن به مادرم هم نشون دادم می گه افرا منم یادمه یه جا تو دانشگاه جلوی یه درختی نوشته بود acer که اون ور محوطه بود ولی فکر کنم درختش شبیه این بود.

عکس 699 رو هم نمی دونم چه درختیه تو خیابون دیدم

699 و 705 رو نتونستم ضمیمه کنم تو ارسال بعدی سعی می کنم شاید ضمیمه شد

پیوست ها

• Picture702.jpg
    Picture702.jpg
    72.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Picture703.jpg
    Picture703.jpg
    47.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
اینم 2 تا عکس بعدی