مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

hobab2007

اخراجی موقت
حباب جام دوست عزيز توجه داشته باش اينترنت بهيچ وجه مرجع مطمئني براي رجوع نيست مخصوصا سايت هاي ايراني كه اكثرشون كپي پست هستند و سنديت ندارن كاش شما با همون اسم كه پيدا كردين يه جست و جوي بيشتري انجام ميداديد و وقطي اطمينان پيدا كردين اونوقت سوال طرح ميكردين همين مشكل رو خودم چند روز پيش و اتفاقا در همين تاپيك داشتم موفق باشي دوست گلم :gol:

با عرض معذرت من خودم می دونم دوست عزیز;)ز
حالا شما به بزرگواری خودتون ببخشید دیگه تکرار نمی شه:(

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با عرض معذرت من خودم می دونم دوست عزیز;)ز
حالا شما به بزرگواری خودتون ببخشید دیگه تکرار نمی شه:(

باشه بخشيدمت بار اخرت باشه http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w20.gif

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
باريكلا حباب جان...باريكلا محمدرضا ..باريكلا هوگان...باريكلا خودم...آفرين خودم..ايووول خودم..

مرسي از همتون...

دوستان بگيد اين چه گياهيه....خيلي آسونه... :w16:

مرسييييييييييييييييييييييييييييييييي :gol:

اين گياه انگل هست و بنام دارواش :D

البته قديم نديما چوپونا تو زمستون ميرفتن سروقت اينا چون سبز بودن و سرشار از پروتئين برا دام خوب بودن اما الان كه نميرن درختاي بيچاره دارن خشك ميشن از دست اين گياه انگل

گلابتون

مدیر بازنشسته
نمی دونم چرا من عکس خانم گلاب و نمی تونم ببینم ؟؟؟؟؟

هوگان جان همون گلاب خالي هم بگي كافيه عزيز...خودموني باش...خواستي ميتوني سايه هم بگي...اسم اصليم هست...:redface::gol:
هوگان جان...شما يه بار ديگه رفرش كن عزيز شايد بتوني ببيني متاسفانه سرعت نت خيلي پايين اومده احتمالا مشكل از اينه....:w20:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

البته قديم نديما چوپونا تو زمستون ميرفتن سروقت اينا چون سبز بودن و سرشار از پروتئين برا دام خوب بودن اما الان كه نميرن درختاي بيچاره دارن خشك ميشن از دست اين گياه انگل
موافقم .... چندوقت پیشا من به عنوان سوال گذاشته بودمش:redface:
اسكيوزمي...يه سوال....البته با عرض شرمندگي ...محبوبه شب با شب بو فرق داره؟؟؟

اين گل شب بو هست كه نام علميش Matthiola spp

گل محبوبه شب
( ياس شب)
Cestrum parpui

اين گياه گونه اي از گياهان جنس CESTRUM از خانواده گوجه فرنگي هاSALONACEES

من هم فكر كنم اكوميسه پيازي با برگها پهن چون گلاب گفتن منم عكسشو گذاشتم شما مطمئني كه نيست

در مورد محبوبه شب و شب بو يه مساله وجود داره اونم اينكه درسته هردو بوي مطبوعي دارن اما از دو خانواده جدا و دو گياه مختلف هستن شب بو گل زينتي و يكساله هست و مخصوص فصل بهار و تابستان اما محبوبه شب چند ساله بصورت درختچه بازم ممنونم از لطفت و دقت نظرت
ممنون محمدرضا بابت توضیح کامل :gol::gol:

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان کدوم عکس رو باید تشخیص بدیم؟؟؟؟؟
قاطی کردم!!!!!
راستی سلام....

گلابتون

مدیر بازنشسته

مرسي از همتون...

دوستان بگيد اين چه گياهيه....خيلي آسونه... :w16:

الان کدوم عکس رو باید تشخیص بدیم؟؟؟؟؟
قاطی کردم!!!!!
راستی سلام....

خانومي عكس سوال اينه عزيزم....راستي سوال واژه رو چرا طرح نميكني گلم...فكرميكنم شما بايد سوال بزاري خانومي:gol::redface:
راستي عليك سلام به روي ماهت

گلابتون

مدیر بازنشسته

خيلي خيلي شرمنده روي ماه دوستان
ببخشيد خيلي دير كردم...:redface::redface::redface:
محمدرضا جان كاملا حق با شماست...دارواش درسته...توضيحاتتون هم صحيح هست...:gol:
بفرماييد عزيزم سوال بعدي رو مطرح بفرماييد.:w27:

گلابتون

مدیر بازنشسته

دارواش، با نام علمی .Viscum album L درختچه ای است نیمه انگل از تیره دارواش (Viscaceae ) که در جنگل های شمال ایران، بر روی تاج درختان مَمرَز و اُوجا و مَلَج و انجیلی و گاه، بید می روید. این درختچه همیشه سبز در جنگل های سردشت نیز انتشار دارد.
گیاه انگل، گیاهی است که خودش قادر به تولید غذا نیست و از غذای دیگر گیاهان استفاده می‌کند.
گیاه نیمه ‌انگل، با گیاه میزبان، حالت داد و ستد دارد و این را می ‌توان در گونه همیشه سبز "دارواش" مشاهده کرد.
دارواش اغلب در ارتفاعات پایین جنگل دیده می‌شود این گونه نیمه‌انگل روی درختانی همچون ممرز، بلوط، پَلَت، شیردار و توسکا قرار دارد.
کارشناسان می‌گویند: گیاهانی مانند موخور (چشم بلبلی) و دارواش، آب و بعضی مواد غذایی لازم را از میزبان خود به دست می‌آورند و رشد آن را کم می‌کنند. دارواش در قاره اروپا به درختان سیب و صنوبر و به خصوص تبریزی حمله می‌کند.

اينم يه عكس از عملكرد گياه دارواش درجهت نفوذ به شاخه درختان و تغذيه شيره نباتي ...ميبينيد ريشه نداره...فقط بازوهاي مكنده داره...

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانومي عكس سوال اينه عزيزم....راستي سوال واژه رو چرا طرح نميكني گلم...فكرميكنم شما بايد سوال بزاري خانومي:gol::redface:
راستي عليك سلام به روي ماهت
سوال واژه مطمئنی با منه؟؟؟!!!
اگه با منه دوستان لطف کنن بگن که پابیل کردن چیه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
پابيل كردن فكرميكنم به برداشتن سطح رويي خاك اطراف درختان به منظور هوادهي براي جذب اكسيژن بيشتر براي ريشه هاي درختان باشد...درسته؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مجبورم اینجا هم اظهار وجود کنم...
وقتی مریم و سایه بگن پیچ مومی دیگه کی جرات داره اسم دیگه ای بیاره؟!
...
من!

شهد مومی هست! (پیچ مومی، شهد مومی یا پیچ شمعی)

مشخصات: اسم علمی پیچ مومی Hoya bella ، از خانواده Asclepidaceae می باشد. این جنس از ۲۰۰ گونه، گیاهان همیشه سبز، تشکیل شده است که بیشتر به صورت بالا رونده هستند. گونه مورد نظر، بوی هندوستان است و ارتفاع آن از حدود ۲۲ تا ۳۰ سانتی‌متر و گسترش آن به ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر، می رسد. هویا شاخه های تقریبا آویزان دارد و برگهای آن تخم مرغی شکل وسبز رنگ پریده است. گل های گوشتی آن ۵ سانتی متر قطر داشته و سفید ومعطر و ستاره ای می باشند و قسمت مرکزی آنها سرخ رنگ است. گل ها از اواسط بهارتا اواخر تابستان ظاهر می گردند.
مراقبت:هویا به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۴ گرم در لیتر هر هفته یکبار، از اسفند تامرداد ماه ، مورد استفاده قرار داد.
خاک: خاک جنگلی غنی از هورموس برای رشد این گیاه مناسب است.
ازدیاد: با وجود اینکه هویا از انواع گیاهان گوشتی است و آب را در بافت خود نگه می دارد. ولی باز هم نیاز مند شرایط رطوبتی مناسب می باشد. چرا که یک گیاه اپی فیت بوده و خاستگاه طبیعی آن جنگلهای بارانی و مرطوب است. شما میتوانید برای تکثیر هویا، با یک چاقو یا قیچی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر جدا کنید و برگهای پایین قلمه ها را به طول ۳ سانتیمتر از ساقه بکنید، سپس انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر ۵ تا ۷ قلمه را برای به دست آوردن گیاهی با شکل مناسب ، در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست بذر و قلمه با پایه پیت قرادهید، دقت کنید که قلمه های انتهایی و ساق ای را جدا گانه بکارید و قلمه را درست در خاک بگذارید چون امکان دارد گیاه وارونه در خاک قرار بگیرد. خاک را نسبتا مرطوب نگهداشته و قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدان ها را در با نور مناسب وکافی و دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد نگه دارید. ریشه دهی دو ماه طول می کشد. بعد از این مدت کیسه پلاستیکی را بردارید و شروع به تغذیه مصنوعی کنید. حداقل تا یکسال گلدان را تغییر ندهید.
عوارض و درمان: اگر مشاهده کردید سطح زیرین برگهای هویا با تارهای عنکبوتی آغشته شده است، با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم سطح زیر برگها را تمیز کنید تا علایم برطرف گردد. عامل این عارضه کنه قرمز است ودر شرایط مرطوب کاهش پیدا می کند. اگر در زمستان برگها چین و چروکدار و منقبض شدند، یعنی خاک خیلی خشک است و گیاه در حال رفتن به استراحت زمستانه می باشد. غنچه های هویا در اثر اشعه مستقیم آفتاب خشک می شوند. ساقه های دراز و منحرف و فاصله زیاد بین دو برگ و ظاهر نشدن گلها می تواند به دلیل نور کم محیط باشد. زمانی که غنچه ها در حال تشکیل هستند، گیاه می تواند اشعه مستقیم را تحمل کند. هوای سرد، برگها را پژمرده و کمرنگ می کند. سیاه شدن برگها در زمستان هم به دلیل هوای سرد است امادر تابستان ، به علت استفاده از ماد براق کننده شیمیاییی می باشد. اگرهم دیر برگها رنگ پریده و چروک خورده شدند. بدانید که هوا خیلی خشک است وحتما غبار پاشی انجام دهید اما گلها را محفوظ نگه دارید. گاز آشپزخانه و کلا هوای کثیف می تواند باعث پیچیدگبی برگها وسقوط گلها بشود. در صورتی که، در فصل تابستان گلها سقو.ط کنند و غنچه های جدید هم ظاهر نشوند. باید آبیاری را تنظیم کنید زیرا گیاه در این شرایط خیلی تشنه است. اگر اصلا غنچه ای تشکیل نشود، می تواند به علت آبیاری بیش از اندازه باشد. حتما زهکش را بازدید کنید و اجازه دهید بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود. چکیدن قطرات شهد از گلها یک اتفاق طبیعی است، بهتر است لوازم منزلتان را محفوظ نگهدارید.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
Gynura aurantica
اسم این گیاه " گینورا " یا شب تابه. از خانواده کاسنی یا composite
گیاهی است علفی از خانواده" کمپوزیته" و زادگاه ان هندوستان " زیبایی فوق العاده ان به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ روی برگها و ساقه های ان است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی گردد و تماشای ان از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است. نگهداری ان ساده ودر صورت حذف هر شش ماه یکبار جوانه های انتهای گیاه حالت پرپشت بخود می گیرد . گلهای ریز زرد رنگ ان کمی بدبوست و به محض مشاهده قبل از بازشدن باید حذف گردند.
نیازها:
نور: جهت نمایان شدن بهتر و بیشتر رنگها در برگ احتیاج به نور قوی دارد. پشت پنجره پر نور بهترین مکان است ولی باید مواظب اشعه مستقیم افتاب بود.
ابیاری: در تابستان ابیاری روزانه و در زمستان هفته یکبار پیشنهاد می گردد.چنانچه درجه حرارت پایین تر از 13 درجه است ابیاری را متوقف کنید .پس از ابیاری برگها را تکان دهید تا قطرات از روی برگها بریزند.
رطوبت: غبار پاشی هفته ای یکبار در تابستان رطوبت مورد نیاز را تامین می نماید
خاک:لیمونی " کمپوست
تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه های سبز

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ای بابا! چه زود جواب مسابقه را یافتند!!
من تازه میخواستم بگم حسن یوسفه!!!!
البته نظر حمید بنت قنسول بود!!! فکر کنم هیبریدش یه چیز تو مایه های گینورا میشه!!!!