سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مهندس جان تو فلوئنت برای یه جریان دوفازی(ذرات جامد معلق در یک سیال)، کجا باید درصد مولیmole fraction رو وارد کنیم؟؟
تو مدل های چند فازی VOF&mixture&Eulerina منظورمه
بیشتر مسایل مربوط به جریان های چند فازی یا ناپایا هستند یا شبه پایا، و باید با استفاده از adaption&patch و یا تعریف هندسه به صورتی که بتونی در یک بخش کسر حجمی رو بدی، از
initialize و بعد patch کسر حجمی اولیه در سیستم رو مشخص کنی، در مورد شرایط مرزی هم در بخش multiphase می تونی کسر حجمی فاز ها رو مشخص کنی.

arash.t

عضو جدید
تو قسمت define تو boundary condition تو قسمت inlet میشه وارد کرد البته من الان فلوئنت رو سیستمم نصب نیست اما چیزی که یادم میاد اینه

ممنوووون،ولی اونجا نمیشه:(
تو inlet فقط میشه داده های قابل محاسبه(مثل سرعت یا فشار) رو وارد کرد...

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنوووون،ولی اونجا نمیشه:(
تو inlet فقط میشه داده های قابل محاسبه(مثل سرعت یا فشار) رو وارد کرد...
ابتدا نوع فاز مورد نظر رو در شرایط مرزی انتخاب کنین، بعد از باز شدن تب مربوط به شرط مرزی ودر قسمت multiphase، کسر حجمی فاز مورد نظر رو در شرط مرزی مورد نظرتون اعمال کنید:

no1.jpg

1nima1

عضو جدید
:( فرشته ام---- شما از همه بهتره راهنمایی هاتون میشه کمک کنیین بگین چطور میشه نقطه جدایی جریان ررو با کامسول بدست آورد.............. ممنونم میشم کمک کنید

arash.t

عضو جدید
ابتدا نوع فاز مورد نظر رو در شرایط مرزی انتخاب کنین، بعد از باز شدن تب مربوط به شرط مرزی ودر قسمت multiphase، کسر حجمی فاز مورد نظر رو در شرط مرزی مورد نظرتون اعمال کنید:

مشاهده پیوست 185876

ممنون از وقتی که گذاشتین،ولی مگه شما نگفتین از قسمت patch درصد مولی هارو وارد کنم؟؟؟آخر چه کار کنم؟؟ نکنه برای روش های mixture یا vof یا Eulerian فرق میکنه؟؟؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از وقتی که گذاشتین،ولی مگه شما نگفتین از قسمت patch درصد مولی هارو وارد کنم؟؟؟آخر چه کار کنم؟؟ نکنه برای روش های mixture یا vof یا Eulerian فرق میکنه؟؟؟
نخیر، patch برای وقتی هست که در سیستم شما مقدار اولیه ای از فازهای گوناگون باشه، و یکجوری میشه شرایط اولیه در داخل مرز های سیستم، اگر شما در شرایطی هستین که تنها سورس انتقال فاز مورد نظرتون از شرط مرزی صورت می گیره باید از طریق شرایط مرزی مقادیر رو وارد کنین اگر هم داخل سیستم از ابتدا کسر حجمی فاز ثانویه دارید از patch

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
:( فرشته ام---- شما از همه بهتره راهنمایی هاتون میشه کمک کنیین بگین چطور میشه نقطه جدایی جریان ررو با کامسول بدست آورد.............. ممنونم میشم کمک کنید

ی تصویر از هندستون میزارین
برای رسم نقطه ی جدایی جریان تو کامسول 4.2 اط قسمت result روش راست کلیک کنین و گزینه 1D plot رو انتخاب کنین ( الان نرم افزارش برام باز نیست ولی گزینش مشابه همین هستش) بعد که 1D تعریف شد روی همین یک بعدی که اومده پایین صفحه راست کلیک کنین و حالت line یا حالت point رو انتخاب کنین در پنجره باز شده از منوی باز شدنی اول Solution رو انتخاب کنین بعدش پایین همین قسمت ی زیر منوی دیگه هستش که برای حالتهای زمان داره میتونین زمان مد نظر یا زمان کل رو انتخاب کنین یا حتی تعداد زمان های تصادفی
بعد ی کادری هستش که بالاش سمت راست ی علامت به اضافه سبز داره اون به اضافه نه، ی شکل کوچولوی دومثلثی کنار اون به اضافه هستش روش کلیک کنین و نوع جریان رو انتخاب کنید
ی کادر مشابه همین کادر پایین قرار داره از اون قسمت زمان رو انتخاب کنین بعد زیر نوار ابزار ی شکل بصورت ی مداد قرمز رنگ تقریبا هستش که میشه plot اونرو بزنین نتایج رو نشون میده

امیدوارم روشن بیان کرده باشم

shahab2514

عضو جدید
با سلام پروژه ای در رایطه با جداسازی مخلوط گازها با نرم افزار کامسول میخوام کسی داره ؟؟؟؟؟؟؟

amir chemistry

عضو جدید
سلام بر همه دوستان
جناب olel-albab و سرکار خانم فرشته

من به یه مشکل بزرگ دارم. در کامسول یه استوانه یه متری دارم که جنسش از سرب هستش و دور تا دورشو پلیمر احاطه کرده. ( توضیح کاری که میخوام بکنم از حوصله جمع خارجه) . مشکل من اینه که باید این جسم استوانه ای من در شرایط محیطی مختلف تست بشه. یعنی باید تغییرات رطوبت هوا( رطوبتهای مختلف) بر روی جسمم( مشخصا بر روی سطح خارجی جسمم که پلیمره) همچنین سرعت باد مثلا بین 3 تا 7 متر بر ثانیه و همچنین اثر UV و نیز اثر نور خورشید رو بررسی کنم. ولی نمیدونم که در کامسول چطوری باید این پارامترهای محیطی رو شبیه سازی و عدد دهی و در نهایت چطور بر جسم استوانه ایم وارد کنم . لطفا راهنمایی کنین ممنونم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام بر همه دوستان
جناب olel-albab و سرکار خانم فرشته

من به یه مشکل بزرگ دارم. در کامسول یه استوانه یه متری دارم که جنسش از سرب هستش و دور تا دورشو پلیمر احاطه کرده. ( توضیح کاری که میخوام بکنم از حوصله جمع خارجه) . مشکل من اینه که باید این جسم استوانه ای من در شرایط محیطی مختلف تست بشه. یعنی باید تغییرات رطوبت هوا( رطوبتهای مختلف) بر روی جسمم( مشخصا بر روی سطح خارجی جسمم که پلیمره) همچنین سرعت باد مثلا بین 3 تا 7 متر بر ثانیه و همچنین اثر UV و نیز اثر نور خورشید رو بررسی کنم. ولی نمیدونم که در کامسول چطوری باید این پارامترهای محیطی رو شبیه سازی و عدد دهی و در نهایت چطور بر جسم استوانه ایم وارد کنم . لطفا راهنمایی کنین ممنونم

استوانه رو ی محیط فرضا 1 بگیرین و اطرافش رو باید ی هندسه بزارین تا بتونین شرایط مختلف رو روش انجام بدین
گویا توی هندسه مشکلتون باید باشه، مثله حالتی که مستطیل داخل یک مستطیل بزرگتر باشه که اونرو احاطه کرده رسمش کنین بعد برای سرعت باد از ماژول فازی و نور خورشید رو میتونین از ماژول حرارتی کمک بگیرین
راستی هندستون میتونه سه حالتی باشه به این صورت که ی مستطیل از جنس سرب و این مستطیل رو داخل یک مستطیل ار جنس پلیمر مورد نظر قرار بدین و سپس این دو مستطیل رو داخل ی مستطیل بزرگتر که محیط اطراف باشه قرار بدین
ایشالا مشکلتون حل بشه و مثه من اینقد درمونده نشین

amir chemistry

عضو جدید
استوانه رو ی محیط فرضا 1 بگیرین و اطرافش رو باید ی هندسه بزارین تا بتونین شرایط مختلف رو روش انجام بدین
گویا توی هندسه مشکلتون باید باشه، مثله حالتی که مستطیل داخل یک مستطیل بزرگتر باشه که اونرو احاطه کرده رسمش کنین بعد برای سرعت باد از ماژول فازی و نور خورشید رو میتونین از ماژول حرارتی کمک بگیرین
راستی هندستون میتونه سه حالتی باشه به این صورت که ی مستطیل از جنس سرب و این مستطیل رو داخل یک مستطیل ار جنس پلیمر مورد نظر قرار بدین و سپس این دو مستطیل رو داخل ی مستطیل بزرگتر که محیط اطراف باشه قرار بدین
ایشالا مشکلتون حل بشه و مثه من اینقد درمونده نشین

سلام مجدد . خیلی لطف کردین ولی من خیلی مبتدی هستم و متاسفانه زیغ وقت هم دارم
میشه بگین این هندسه رو چطوری باید تعریف کنم؟ اخه به سر سرب منبع ولتاژ متصل میکنم. برای رطوبت که اتفاقا اصلی ترین پارامتر منه باید چکار کنم؟
ممنون بابت وقتی که میزارین .
مطمطئنا گره از کار مردم باز کردن باعث این میشه که مشکل پروژه خودتونم حل بشه ایشالا

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام مجدد . خیلی لطف کردین ولی من خیلی مبتدی هستم و متاسفانه زیغ وقت هم دارم
میشه بگین این هندسه رو چطوری باید تعریف کنم؟ اخه به سر سرب منبع ولتاژ متصل میکنم. برای رطوبت که اتفاقا اصلی ترین پارامتر منه باید چکار کنم؟
ممنون بابت وقتی که میزارین .
مطمطئنا گره از کار مردم باز کردن باعث این میشه که مشکل پروژه خودتونم حل بشه ایشالا

مرسی
الان هندستون رو تعریف کردین یا نکردین!!!!!!
یه تصویر از هندستون تو خود محیط کامسول بگیرین و قرار بدین لطفاً

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سپاسگزار و ممنونم

ببخشید آقا اینقدر درگیر کار خودم بودم اصلا یادم رفت اینطرفو
پارامتر های مورد بررسی
1. اثر رطوبت هوا
2. اثر سرعت باد
3. اثر نور خورشید هستش
درمورد پارامتر 2 از ماژول fluid flow کامسول میتونی استفاده کنی و پارمتر 3 به نظر من میتونی از ماژول حرارتی کامسول استفاده کنی،من این دو تا ماژول رو با هم استفاده کردم، میتونی حتی چند تا ماژول رو با هم بگیری

رشتتون چیه؟
ماژولا عین همن فقط ی سری فرمولاشون تفاوت داره من با ماژول برق تا حالا کار نکردم
برای رطوبت هوا: میخواین رطوبت رو روی سطح پلیمری محاسبه کنین دیگه؟ الان تو هندسه مشخص میکنین هر قسمت مربوط به چی هست
اگه قرار باشه جنس رو سرب و اطراف رو پلیمر بگیرین باید از قمست متریال کامسول از قسمت build in جنس رو تعیین کنین و از قمست liquid & gases سپس قسمت gases عبارت steam رو برا رطوبت انتخاب کنین، اما اگه بخواین پلیمرتون جز قسمتهای سازنده ی هندستون نباشه باید تو این بخش حالت دو فازی رو انتخاب کنین و پلیمر و رطوبت رو بعنوان فازهاتون در نظر بگیرین

هر جارو مشکل داشتین تیکه تیکه بپرسین پاسخ بدم
موفق باشین، من مشکلم حل شد جناب
olel-albab کمک بزرگی کردن ایشالا برا شما هم حل شه

MIMCHEM86

عضو جدید
سلام دوستان. کسی هست BIOTECHNOLOGY کار کرده باشه؟ آیا در محیط کامسول ماژول BIO موجوده؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی هست BIOTECHNOLOGY کار کرده باشه؟ آیا در محیط کامسول ماژول BIO موجوده؟

سلام دوست عزیز
اینکه هر رشته ماژولای خودش رو داشته باشه نیست، باید ببینین دقیقا موضوعتون چیه، شاید مخلوط چندتا ماژول باشه شایدم ی دونه
مثلا تو شاخه بیو شاید کسی بخواد انتقال جرم جریان خون رو بررسی کنه دلیل نمیشه چون رشتش بیو هست ماژولی تحت عنوان بیو تعریف شده باشه
در شکل زیر کل ماژول ها بصورت کلی اورده شده، که هر کدومشون زیر مجموعه دارن، اولین کار شما اینه که موضوعتون رو مشخص کنین و ببینین چه پارامترهایی رو میخواین بررسی کنین اون موقع بر اساس پارامترها معادلات رو مشخص کنین وبعد برین سراغ تعریف نرم افزاری و ماژول ها
11.jpg

engm

عضو جدید
سلام

من یک سوال دارم :

من برای شروع کار با نرم افزار از روی Model Library Manual قسمت Separation Through Dialysis اقدام به وارد کردن خود داده های راهنما جهت محاسبه و نتیجه گیری با نرم افزار نمودم .

اما با یک سری مشکلات مواجه شدم !

به نظر من در Model Library Manual یک سری کم و کاستی ها وجود دارد و یک سری بخش ها را خود راهنما هم توضیح نداده است !

چند دفعه چک کردم ، اما مثل اینکه یک سری پارامترها و واحد های داده ها و ... را در این راهنما تعریف ننموده است ! پس چه جوری محاسبات را انجام داده است ؟
اصلاً خود هندسه را هم ناقص تعریف نموده است !

من اشتباه می کنم یا خود راهنما ناقص است ؟

آیا شما هم با این مشکل مواجه شده اید ؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام

من یک سوال دارم :

من برای شروع کار با نرم افزار از روی Model Library Manual قسمت Separation Through Dialysis اقدام به وارد کردن خود داده های راهنما جهت محاسبه و نتیجه گیری با نرم افزار نمودم .

اما با یک سری مشکلات مواجه شدم !

به نظر من در Model Library Manual یک سری کم و کاستی ها وجود دارد و یک سری بخش ها را خود راهنما هم توضیح نداده است !

چند دفعه چک کردم ، اما مثل اینکه یک سری پارامترها و واحد های داده ها و ... را در این راهنما تعریف ننموده است ! پس چه جوری محاسبات را انجام داده است ؟
اصلاً خود هندسه را هم ناقص تعریف نموده است !

من اشتباه می کنم یا خود راهنما ناقص است ؟

آیا شما هم با این مشکل مواجه شده اید ؟

ی قسمتی داره که اطلاعات رو مثله تعریف نرم افزار مطلب در خودش قرار میده، البته کاربر باید این اطلاعات رو بنویسه ها
تو قسمت global همون اوایل برنامه هستش
ببینین پیدا میکنین؟

engm

عضو جدید
ی قسمتی داره که اطلاعات رو مثله تعریف نرم افزار مطلب در خودش قرار میده، البته کاربر باید این اطلاعات رو بنویسه ها
تو قسمت global همون اوایل برنامه هستش
ببینین پیدا میکنین؟

بله می دانم.

درقسمت تعاریف کلی :
پارامترها :

باید تعریف کنیم و من مثل راهنما نرم افزار تعریف کرده ام :

67971459897711027306.jpg

اما بعضی جاها (تعریف هندسه ، شرایط مرزی و ... )ناقص است ...

من خود راهنما را برای شما ضمیمه کردم ، می شود فقط بخش وارد کردن پارامترها و مختصات ... آن را یک نگاه سریع کنید ؛ حتماً منظور من را متوجه می شوید .

ازلطف شما سپاسگذارم.

پیوست ها

• 2.pdf
    93.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
بله می دانم.

درقسمت تعاریف کلی :
پارامترها :

باید تعریف کنیم و من مثل راهنما نرم افزار تعریف کرده ام :

مشاهده پیوست 190953

اما بعضی جاها (تعریف هندسه ، شرایط مرزی و ... )ناقص است ...

من خود راهنما را برای شما ضمیمه کردم ، می شود فقط بخش وارد کردن پارامترها و مختصات ... آن را یک نگاه سریع کنید ؛ حتماً منظور من را متوجه می شوید .

ازلطف شما سپاسگذارم.

توی پارامترها به حروف بزرگ و کوچیک دقت کنین
تو تعریف هندسه مشکلی نیس همه چیرو خیلی واضح بیان کرده
variable ها رو هم باید تو همون global مثل پارامتر تعریف کنین نه تو پارامترها

engm

عضو جدید
توی پارامترها به حروف بزرگ و کوچیک دقت کنین
تو تعریف هندسه مشکلی نیس همه چیرو خیلی واضح بیان کرده
variable ها رو هم باید تو همون global مثل پارامتر تعریف کنین نه تو پارامترها

به روی چشم ، دقت می کنم .

اما مطمئن هستم که هندسه را درست تعریف نکرده ! چون هندسه بخش permeate را تعریف نکرده و تازه موقعیکه می خواهیم3 Explicit دامین 7 برای وارد کردن به نرم افزار تعریف کنیم ، اصلاً وجود ندارد .

همچنین در بخش flux1 برای وارد کردن Species c1 که به این صورت وارد شده است : (M*(c2-K*c1. نرم افزار می گوید که واحد این فرمول اشتباه است و باید mol/m.s باشد که طبق تعریف واحد پارامترها دراول برنامه واحدها به صورت mol/m^2.s درمی آید !!

نمیدانم این ایراد ها ازطرف من است یا ازطرف هلپ نرم افزار ؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
به روی چشم ، دقت می کنم .

اما مطمئن هستم که هندسه را درست تعریف نکرده ! چون هندسه بخش permeate را تعریف نکرده و تازه موقعیکه می خواهیم3 Explicit دامین 7 برای وارد کردن به نرم افزار تعریف کنیم ، اصلاً وجود ندارد .

همچنین در بخش flux1 برای وارد کردن Species c1 که به این صورت وارد شده است : (M*(c2-K*c1. نرم افزار می گوید که واحد این فرمول اشتباه است و باید mol/m.s باشد که طبق تعریف واحد پارامترها دراول برنامه واحدها به صورت mol/m^2.s درمی آید !!

نمیدانم این ایراد ها ازطرف من است یا ازطرف هلپ نرم افزار ؟

اسم کامل مدل رو که تو کتابخونه مدلها هست رو قرار میدین
اره اینجوری واحدا تطابق ندارن!!

engm

عضو جدید
اسم کامل مدل رو که تو کتابخونه مدلها هست رو قرار میدین
اره اینجوری واحدا تطابق ندارن!!

بابت راهنمایی شما بی نهایت سپاسگذارم.

اسم کامل مدل

Separation Through Dialysis

از بخش

Chemical Reaction Engineering Module

می باشد .

خیلی ایرادات دیگر هم وجود دارد !

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
بابت راهنمایی شما بی نهایت سپاسگذارم.

اسم کامل مدل

Separation Through Dialysis

از بخش

Chemical Reaction Engineering Module

می باشد .

خیلی ایرادات دیگر هم وجود دارد !

پیداش کردم ولی تو نرم افزار خطا نگرفته، شایدم ما داریم جایی رو اشتباه میریم باید این فرض رو هم گرفت که شاید جایی از چشم ما دور مونده، نه!!!

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
پیداش کردم ولی تو نرم افزار خطا نگرفته، شایدم ما داریم جایی رو اشتباه میریم باید این فرض رو هم گرفت که شاید جایی از چشم ما دور مونده، نه!!!

فهمیدم ما داریم اشتباه میکنیم

ی سوال بپرسم فک کنم من دارم قاتی میکنم

الان تو نرم افزار میگه که واحد
mol/m^2.s است و خطا هم نگرفته ، این که درسته پس کجاش اشتباهه، الان که نرم افزار ایراد نمیگیره

Image 19.jpg

آخرین ویرایش:

engm

عضو جدید
فهمیدم ما داریم اشتباه میکنیم

ایراد از کجای کار می باشد ؟

باید یکبار دیگر به صورت کامل و دقیق تر بررسی کنم !

ببخشید که شما را هم تو زحمت انداختم .

بابت راهنمایی و کمک خوب شما هم بی نهایت سپاسگذارم.

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
الان این mol/ms که نوشتین از کجا اومده نرم افزار که اشکال نمیگیره، ی همچین پارامتری نداره
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

الان اینو خودتون با نرم افزار حلش میکنین پیغام خطا میده

فهمیدم من اشتباه اصلا متوجه شدم شرمنده

بالا