سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

شما از یک مرز هم ورودی داری و هم خروجی. مثلا در قسمتی که هم مابع وارد میشه هم خارج. اگر کل مرز 100 سانتی متر باشه تا 60 سانت مثلا مایع وارد میشه خب این رو یک مرز تعریف کن از 60 تا 100 سانت رو مرز دیگه و خروجی مایع همین طور برای گاز. مهم نیست که در یک راسنا هستند شرایطشون با هم فرق داره

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
شما از یک مرز هم ورودی داری و هم خروجی. مثلا در قسمتی که هم مابع وارد میشه هم خارج. اگر کل مرز 100 سانتی متر باشه تا 60 سانت مثلا مایع وارد میشه خب این رو یک مرز تعریف کن از 60 تا 100 سانت رو مرز دیگه و خروجی مایع همین طور برای گاز. مهم نیست که در یک راسنا هستند شرایطشون با هم فرق داره
سپاسگذارم خیلی بهم کمک کردین
البته احتمالا باز هم مزاحمتون بشم
بازم سپاس

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
توی اون عکسی که گذاشتم اون لبه ای که با لوله یو شکل تداخل داره
میخوام اون قسمتهایی که با لوله تداخل داره پاک کنم
کل لبه رو نه فقط دو تیکه ازش
چیکار کنم؟

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
و اون شکلی که گذاشتم رو بنظرتون چطور مش بزنم ؟هم قسما استوانه هم لوله ها؟
اون لوله یو شکل یه fire tube و توی استوانه هم مواد نفتی دو فازی
انتهای استوانه هم یه صفحه(plat) که جاشو مشخص مردم که کامل نیست
از چه نوع مشی استفاده کنم؟

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه:
توی گمبیت قسمت خاصی برای کشیدن یه لوله یو شکل یا زانویی وجود داره یا باید از ترکیب حجمها باید استفاده کرد؟
برای کشیدن یه لوله یو شکل چیکار کنم؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه:
توی گمبیت قسمت خاصی برای کشیدن یه لوله یو شکل یا زانویی وجود داره یا باید از ترکیب حجمها باید استفاده کرد؟
برای کشیدن یه لوله یو شکل چیکار کنم؟
به نظرم نه. من که ندیدم. یک فایل آموزشی برای مدل کردن یک زانویی هست که اگر elbow رو سرچ کنین حتما این tutorial رو پیدا می کنین. کامل توضیح داده.
و اون شکلی که گذاشتم رو بنظرتون چطور مش بزنم ؟هم قسما استوانه هم لوله ها؟
اون لوله یو شکل یه fire tube و توی استوانه هم مواد نفتی دو فازی
انتهای استوانه هم یه صفحه(plat) که جاشو مشخص مردم که کامل نیست
از چه نوع مشی استفاده کنم؟

مش بستگی به نوع تحلیل و دقت مورد نیاز شما در نواحی مختلف داره. برای انکار در این هندسه من چیزی الان به ذهنم نمی رسه. ولی یک پیشنهاد دارم براتون. حتما در مقاله های مشابه ببینین چه نوع مشی (با سازمان یا بی سازمان structured or unstructured) استفاده شده از مثلثی یا مربعی استفاده شده؟ مش uniform زده شده یا نه؟ و اندازه مش ها چقدر بوده. متاسفانه من هندسه این طوری مدل نکردم تا بحال ولی با یک سرچ ساده در مقالات می تونین این موارد رو پیدا کنین.

توی اون عکسی که گذاشتم اون لبه ای که با لوله یو شکل تداخل داره
میخوام اون قسمتهایی که با لوله تداخل داره پاک کنم
کل لبه رو نه فقط دو تیکه ازش
چیکار کنم؟
نمی دونم اون تیکه ای که بیرون از بویلرتون هست واقعا در شبیه سازی باید لحاظ بشه یا نه. در این موارد توی همون فایل آموزشی شیوه حذف یک قسمت از هندسه توضیح داده شده. به راحتی می تونین پاکش کنین

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
به نظرم نه. من که ندیدم. یک فایل آموزشی برای مدل کردن یک زانویی هست که اگر elbow رو سرچ کنین حتما این tutorial رو پیدا می کنین. کامل توضیح داده.

مش بستگی به نوع تحلیل و دقت مورد نیاز شما در نواحی مختلف داره. برای انکار در این هندسه من چیزی الان به ذهنم نمی رسه. ولی یک پیشنهاد دارم براتون. حتما در مقاله های مشابه ببینین چه نوع مشی (با سازمان یا بی سازمان structured or unstructured) استفاده شده از مثلثی یا مربعی استفاده شده؟ مش uniform زده شده یا نه؟ و اندازه مش ها چقدر بوده. متاسفانه من هندسه این طوری مدل نکردم تا بحال ولی با یک سرچ ساده در مقالات می تونین این موارد رو پیدا کنین.[/B]

نمی دونم اون تیکه ای که بیرون از بویلرتون هست واقعا در شبیه سازی باید لحاظ بشه یا نه. در این موارد توی همون فایل آموزشی شیوه حذف یک قسمت از هندسه توضیح داده شده. به راحتی می تونین پاکش کنین

ممنون از راهنماییتون خیلی استفاده کردم
مشکل رو حلش کردم یه torus کشیدم با یه مکعب بزرگتر از خودش از وسط قطع دادم و نصفش کردم و به عنوان قسمت یو شکل باانتهای لوله ها وصل کردم مشکل حل شد
حالا یه مشکل دیگه دارم
دو انتهای استوانه قوس داره اون رو نمیدونم چطور بکشم
پیشنهادی دارید؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون خیلی استفاده کردم
مشکل رو حلش کردم یه torus کشیدم با یه مکعب بزرگتر از خودش از وسط قطع دادم و نصفش کردم و به عنوان قسمت یو شکل باانتهای لوله ها وصل کردم مشکل حل شد
حالا یه مشکل دیگه دارم
دو انتهای استوانه قوس داره اون رو نمیدونم چطور بکشم
پیشنهادی دارید؟
می تونین اون قسمت ها رو یک لوله بکشین( سطح جانبی استوانه) و با کمی فاصله دو انحنا رو که در شکل های سه بعدی هم هست مثل بیضی ناقص یا کره ناقص با همون شعاع انحنا قرار بدین بعدش سر و ته اون رو با دو تا دایره ببندین. ولی باز هم تاکید می کنم نیاز نیست هندسه با تمام جزئیات کشیده بشه. فرض های ساده کننده استفاده کنین و ببینین آیا این انحنا در میدان جریان نقشی داره یا نه؟

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
می تونین اون قسمت ها رو یک لوله بکشین( سطح جانبی استوانه) و با کمی فاصله دو انحنا رو که در شکل های سه بعدی هم هست مثل بیضی ناقص یا کره ناقص با همون شعاع انحنا قرار بدین بعدش سر و ته اون رو با دو تا دایره ببندین. ولی باز هم تاکید می کنم نیاز نیست هندسه با تمام جزئیات کشیده بشه. فرض های ساده کننده استفاده کنین و ببینین آیا این انحنا در میدان جریان نقشی داره یا نه؟
ممنون از راهنماییتون درستش کردم
قسمت انحنای دوسر مهم بود باید حتما لحاظ میشد
سپاسگذارم

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
یه سوال دیکه حالا من بخوام ورودی و خروجی ها رو مشخص کنم روی یه کیس سه بعدی باید چیکار کنم؟
یک وردی و سه خروجی

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
یه سوال دیکه حالا من بخوام ورودی و خروجی ها رو مشخص کنم روی یه کیس سه بعدی باید چیکار کنم؟
یک وردی و سه خروجی
مشکلی نداره باید surface هایی رو که ورودی و خروجی دارید مشخص کنید.و متناسب با شرایط ورود و خروج نوع شرط ورود و خروج رو مشخص کنید.

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
مشکلی نداره باید surface هایی رو که ورودی و خروجی دارید مشخص کنید.و متناسب با شرایط ورود و خروج نوع شرط ورود و خروج رو مشخص کنید.
ممنون اما همه چهارتا ورودی خروجی ها روی یک surface هستن
مکانشون مهمه باید همون جایی خاص خودش باشه نه کل یک sur

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
شرایط مرزي و پارامترهاي آشفتگی

شرایط مرزي و پارامترهاي آشفتگی

گروه دینامیک سیالات محاسباتی
دانشگاه صنعتی اصفهان

شرایط مرزي و پارامترهاي آشفتگی در نرم افزار FLUENT

پیوست ها

• jadidifluenttutorial.pdf
    1.9 مگایابت · بازدیدها: 0

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون اما همه چهارتا ورودی خروجی ها روی یک surface هستن
مکانشون مهمه باید همون جایی خاص خودش باشه نه کل یک sur
در مورد یک خط گفتم که چند بخشش کنید. در مورد یک سطح هم چند سطح درست کنین که بشه جدا جدا هر کدوم رو یک نوع شرط مرزی بهش اختصاص داد.

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
در مورد یک خط گفتم که چند بخشش کنید. در مورد یک سطح هم چند سطح درست کنین که بشه جدا جدا هر کدوم رو یک نوع شرط مرزی بهش اختصاص داد.

اینجوری خیلی سخته میشه اخه محاسباتم همه بهم می ریزه انجام اینکار سخته چون مجبورم چهارتا ربع استوانه متفاوت تعریف کنم راه دیگه ای نداره؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینجوری خیلی سخته میشه اخه محاسباتم همه بهم می ریزه انجام اینکار سخته چون مجبورم چهارتا ربع استوانه متفاوت تعریف کنم راه دیگه ای نداره؟
از split و merge استفاده کنین و سطحتون رو به چند سطح بشکنین. البته در فلوئنت گزینه ای به نام separate هم هست. شاید بشه از این گزینه استفاده کرد ولی فکر می کنم شکستن سطح به چند سطح کار خیلی ساده ای باشه.

rahelehstar

عضو جدید
کمک

کمک

سلام
بچه ها من یه سوالی از کامسول دارم، من هندسه ای رو در ماژول حرارتی تعریف کردم که پس از اجرای برنامه تغییرات دمایی بر روی سطح هندسه رو باید اندازه گیری کنم. منتها نمیدونم چرا این تغییرات دمایی با ضریب 10 به توان 9 در پروفایل دمایی نشون داده میشه.
کسی میدونه که من کجای کار ایراد داره؟
ممنونs4.JPG

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها من یه سوالی از کامسول دارم، من هندسه ای رو در ماژول حرارتی تعریف کردم که پس از اجرای برنامه تغییرات دمایی بر روی سطح هندسه رو باید اندازه گیری کنم. منتها نمیدونم چرا این تغییرات دمایی با ضریب 10 به توان 9 در پروفایل دمایی نشون داده میشه.
کسی میدونه که من کجای کار ایراد داره؟
ممنونمشاهده پیوست 197648
سلام
این دیتایی هست که خودتون وارد کردین
شاید تو قسمت دما 10 به توان 9 رو داره و مربوط به خود نرم افزار هستش
دما رو از همون اول کلوین وارد کنین
بعد این دمای 5.5 در 10 به توان 9 بینهایت گرمه ها :D
جایی که دما رو وارد میکنین رو عکس بگیرین و قرار بدین اینجا
با تشکر

shahab2514

عضو جدید
سلام برای شبیه سازی غشا ها با کامسول ما یک R1 , R2 داریم که شعاع داخلی و خازجی غشا هستش فرمولی موجود هستش که R3 که بین دو غشا هست رو محاسبه کنه؟؟؟؟؟ اصلا R3 چی هستش از کجا اوردیم تو مقاله ها نیستش همچین چیزی!!!!!!!

chem-engm

اخراجی موقت
سلام برای شبیه سازی غشا ها با کامسول ما یک R1 , R2 داریم که شعاع داخلی و خازجی غشا هستش فرمولی موجود هستش که R3 که بین دو غشا هست رو محاسبه کنه؟؟؟؟؟ اصلا R3 چی هستش از کجا اوردیم تو مقاله ها نیستش همچین چیزی!!!!!!!

سلام

دوست عزیز درمورد سوالتون به اینصورت جوابگویی سخت است ....

لطف کنید از هندسه خودتان یک عکس قرار بدهید تا بتوانیم شما را بهتر راهنمایی نماییم ....................

shahab2514

عضو جدید
سلام

دوست عزیز درمورد سوالتون به اینصورت جوابگویی سخت است ....

لطف کنید از هندسه خودتان یک عکس قرار بدهید تا بتوانیم شما را بهتر راهنمایی نماییم ....................

هندسه رو گذاشتم R3

توی پست بعدی یه فرمول هم گذاشتم برای تکمیل بحث
shahab.jpg

آخرین ویرایش:

shahab2514

عضو جدید
در زمن فرمول زیر رو هم دارم که نمی دونم یه پارامترشو؟؟؟؟؟

پیوست ها

• 1234.jpg
    1234.jpg
    21.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rahelehstar

عضو جدید
سلام
آره میدونم خیلی گرمه، در حد دمای خورشیده :D
12.JPG
اینجا مقدار اولیه ی دمارو تعریف کردم که همون دمای محیط به کلوینه
جای دیگه ای هست که من دقت نکرده باشم؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
آره میدونم خیلی گرمه، در حد دمای خورشیده :D
مشاهده پیوست 198027
اینجا مقدار اولیه ی دمارو تعریف کردم که همون دمای محیط به کلوینه
جای دیگه ای هست که من دقت نکرده باشم؟

با سلام
روی خود joule heating راست کلیک کنین و temperature رو برای هرکدوم از مرزها وارد کنین
از کدوم ورژن استفاده میکنین؟

rahelehstar

عضو جدید
از ورژن 4.4
دمای محیط برای تمام مرزها تعریف شده و کماکان بعد از اجرا اون ضریب مثل بختک چسبیده به پروفایل دمایی :D

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
از ورژن 4.4
دمای محیط برای تمام مرزها تعریف شده و کماکان بعد از اجرا اون ضریب مثل بختک چسبیده به پروفایل دمایی :D

تو قسمت دمای هوا و پلیمر کدوم مرز رو گرفتین؟
چرا تو نتایج دما رو سلسیوس میزنه درصورتیکه شما کلوین گرفتین؟
مطمئنین ورژنتون ناقص نیس؟ چون یکی از دوستان هم چند وقت پیش با یکی از این اشکالات روبرو شده بودن و ملوم شد اشکال از ورژنشون هست
البته ورژنا درسته تو ایران ناقص اجرا میشه بخاطر فایل کرکش

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
بله میدونم کسر حجمی میشه ولی این مقدار رو چگونه باید به دست آورد ؟ تو مقاله من نیست همچین عددی و کمیتی ؟ برای PP این مقدار چنده؟

تو مقالاتتون حجم رو تعریف نکرده یا مقدار کسر حجمی رو هم ننوشته، شاید تو مقالات دیگه نوشته شده باشه که ارجاع دادن
بعد وسط هندستون هیچ جریانی وجود نداره بنابراین باید تو قسمت LIQUID کسرتون یک و تو قسمت گاز هم یک باشه که اینجوری حل نمیشه

shahab2514

عضو جدید
تو مقالاتتون حجم رو تعریف نکرده یا مقدار کسر حجمی رو هم ننوشته، شاید تو مقالات دیگه نوشته شده باشه که ارجاع دادن
بعد وسط هندستون هیچ جریانی وجود نداره بنابراین باید تو قسمت LIQUID کسرتون یک و تو قسمت گاز هم یک باشه که اینجوری حل نمیشه

داده های من در جدول آوردم کمکم کنید لطفا ممنونم

بنابر این فی برابر 0.125 میشه؟؟؟

پیوست ها

• 2222222.jpg
    2222222.jpg
    42.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا