سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
1287986292_37 (1).jpg

با سلام خدمت دوستان و مهندسین شیمی

لطفا سوالات و مشکلات خود در نرم افزار های فلوئنت، گمبیت و کامسول را تنها در این تاپیک مطرح فرمایید.

آخرین ویرایش:

manhatan176

عضو جدید
سوال

سوال

فایل آموزشی comsol موجود هست؟

comsol به چه دردی می خوره؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
درمورد تصویر زیر چه کاری باید انجام بدم تا تصویر سمت چپی مثله تصویر سمت راست سفید بشه؟
من تازه فلوئنت رو دارم یاد میگیرم اگر مراحل رو کامل شرح بدین ممنون میشم
سپاس بیکران

Image 1.jpg

mkshojaei

عضو جدید
با سلام
درمورد تصویر زیر چه کاری باید انجام بدم تا تصویر سمت چپی مثله تصویر سمت راست سفید بشه؟
سپاس بیکران

مشاهده پیوست 159159

با سلام
از منوی display گزینه grid روانتخاب کن یه پنجره باز میشه در قسمت پایین پنجره گزینه colors رو انتخاب کن پنجره ای باز میشه گزینه color bi type رو انتخاب کن بعد از پنجره خارج شو و از پنجره اول گزینه display رو بزن

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
سپاس بیکران

مشاهده پیوست 159159
اگر از FLUENT های ورژن 12 به بالاتر استفاده می کنین برای تغییر رنگ کانتور ها مسیر زیر رو دنبال کنین:
بعد از انتخاب contour 'گزینه های زیر دیده میشه:
Capture.JPG
همونطور که در این شکل مشخص هست گزینه colormap رو انتخاب کنین و از گزینه editor تنظیمات رنگ رو به حالت زیر در بیارید، همون شکلی میشه که خواسته بودین:
Capture1.JPG
برای فلوئنت های ورژن 6.3.26 به پایین هم از گزینه display می تونین colormap سپس edit رو انتخاب کنین و از name رو به دلخواه و currently define رو بنابه خواستتون تنظیم یا از گزینه های پیش فرض استفاده کنین که فکر کنم برای کیس شما gray گزینه مناسبی باشه سپس ok رو کلیک کنید و بعد از اون apply.
از این به بعد کانتور های شما به رنگ دلخواه شما به نمایش در خواهند آمد.

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

سلام به همگی
اولین سوالو خودم بپرسم
:smile:
با نرم افزار فلوئنت میخوام ی استوانه که از پایین تزریق در اون انجام میگیره رو در مدت زمان 4 ثانیه شبیه سازی کنم که ویسکوزیته از 1 شروع بشه و در انتهای قرآیند پرشدن به 100 برسه
چطوری میتونم این ویسکوزیته رو اعمال کنم که مدام تغییر کنه؟
سپاس

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همگی
اولین سوالو خودم بپرسم
:smile:
با نرم افزار فلوئنت میخوام ی استوانه که از پایین تزریق در اون انجام میگیره رو در مدت زمان 4 ثانیه شبیه سازی کنم که ویسکوزیته از 1 شروع بشه و در انتهای قرآیند پرشدن به 100 برسه
چطوری میتونم این ویسکوزیته رو اعمال کنم که مدام تغییر کنه؟
سپاس
سلام
با توجه به چیز هایی که من اطلاع دارم، ویسکوزیته جزو خواص مواد هست(Physical property) و شرایط مرزی که در فلوئنت موجود هست عبارتند از:
fan, interior, porous jump, radiator, wall,periodic,axis, outflow, mass flow inlet, pressure far- eld, pressure inlet, pressure outlet, symmetry, velocity inlet, wall, inlet vent, intake fan, outlet vent, exhaust fan
که در همه این موارد چیزی به نام ویسکوزیته من ندیدم و شما می تونین در این شرایط مرزی فشار، سرعت، دما، ویژگی های جریان چند فازی یا فاز گسسته، شرایط تابشی و انتقال جرم و واکنش و در نهایت خواص توربولنسی رو وارد کنین، نرم افزار با توجه به شرایط مرزی اعمال شده و جریان ناپایایی که مد نظر شما است مساله رو حل می کنه و در نهایت باید ویسکوزیته شما در آخر مثلا بشه 100
پس به نظر من از ویسکوزیته به عنوان پارامتری برای validation استفاده کنین و شرایط مرزی رو به صورت فشار و یا سرعت و .... به نرم افزار بدین

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
با توجه به چیز هایی که من اطلاع دارم، ویسکوزیته جزو خواص مواد هست(Physical property) و شرایط مرزی که در فلوئنت موجود هست عبارتند از:
fan, interior, porous jump, radiator, wall,periodic,axis, outflow, mass flow inlet, pressure far-eld, pressure inlet, pressure outlet, symmetry, velocity inlet, wall, inlet vent, intake fan, outlet vent, exhaust fan
که در همه این موارد چیزی به نام ویسکوزیته من ندیدم و شما می تونین در این شرایط مرزی فشار، سرعت، دما، ویژگی های جریان چند فازی یا فاز گسسته، شرایط تابشی و انتقال جرم و واکنش و در نهایت خواص توربولنسی رو وارد کنین، نرم افزار با توجه به شرایط مرزی اعمال شده و جریان ناپایایی که مد نظر شما است مساله رو حل می کنه و در نهایت باید ویسکوزیته شما در آخر مثلا بشه 100
پس به نظر من از ویسکوزیته به عنوان پارامتری برای validation استفاده کنین و شرایط مرزی رو به صورت فشار و یا سرعت و .... به نرم افزار بدین

شرمنده من تازه دارم فلوئنتو کار میکنم میشه لطف کنید و بگین از کدوم منو وارد شم،ماده من پلی یورتان هستش و داخل کتابخونه ی فلوئنت نیست،و خودم اطلاعاتشو دستی وارد میکنم اون پایین ویسکوزیته رو یک میزنم،جریانم دوفازی هستش هوا و پلی یورتان
خیلی ممنونم:redface:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
شرمنده من تازه دارم فلوئنتو کار میکنم میشه لطف کنید و بگین از کدوم منو وارد شم،ماده من پلی یورتان هستش و داخل کتابخونه ی فلوئنت نیست،و خودم اطلاعاتشو دستی وارد میکنم اون پایین ویسکوزیته رو یک میزنم،جریانم دوفازی هستش هوا و پلی یورتان
خیلی ممنونم:redface:
برای مشخص کردن تغییرات ویسکوزیته از نظر تئوری دو امکان وجود داره: یکی این که ویسکوزیته رو تابعی از دما بگیرید (مدل های : piecewise-linear و piecewise-polynomial و polynomial و powerlaw و sutherland و kinetic-theory) و مدل هایی که علاوه بر دما می تونن shear rate رو هم به عنوان متغییر مستقل برای تخمین ویسکوزیته بپذیرند مانند مدل های cross و herschel-bulkley و carreau و non-newtonian power law
در صورتی که مواد موجود در سیستم شما به گونه ای هستند که در شرایط مساله که یا تغییرات دما شدید هست یا تغییرات تنش برشی به شدت روی خواص مواد تاثیر گذار هست با تعریف ویسکوزیته متغییر از گزینه creat/edit materials و پنل viscosity گزینه هایی که بالا عرض کردم رو متناسب با شرایط مساله خودتون انتخاب کنین اما اگر تغییرات ویسکوزیته تنها ناشی از اختلاط دو فاز هست نیازی به متغییر تعریف کردن ویسکوزیته نیست، بلکه با انتخاب مدل چند فازی مناسب تغییرات ویسکوزیته رو بدست بیارید و از گزینه کانتور و ویسکوزیته مولکولی تغییرات اون رو چک کنین.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مرسی،ی سوال دیگه
تو فلوئنت ماده ای به اسم پلی یورتان تعریف نشده،اگر بخام این ماده رو وارد کنم باید اول ی ماده مثله اتان رو در نظر بگیرم بعد خصوصیاتشو تغییر بدم درسته،اما یکی از دوستام میگفت من باید بجز شبیه سازی با ی نرم افزار دیگه که chemkin هستش کل واکنشهای تولید پلی یورتان رو انجام بدم و بعد کدهاش رو از اینترنت بگیرم و داخل فلوئنت تعریف کنم،منم رفتم به استادم این قضیه رو گفتم و استادم گفت تو هم انجام بده (خودم کردم که ... )
حالا این قسمتی که باید با ی نرم افزار دیگه واکنش ها رو پیدا کنم و داخل فلوئنت تعریف کنم ایا واقعا لازمه؟ چون وقتی ماده رو میشه داخل فلوئنت تعریف کرد دیگه نیازی به واکنش ها نیست درسته؟ عنوان پایان نامه ی من : شبیه سازی CFD پر شدن قالب با پلی یورتان هستش
این واکنشها که باید داخل فلوئنت تعریف بشه گیجم کرده
ولی تو کامسول پلی یورتان و خواصش تعریف شده هست ، داخل کتابخونش پلی یورتان رو داره،و درمورد کامسول ما چیزی به اسم تعریف واکنش و تبدیل اونها به کد نداریم تا جایی که البته میدونم
سپاس

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مرسی،ی سوال دیگه
تو فلوئنت ماده ای به اسم پلی یورتان تعریف نشده،اگر بخام این ماده رو وارد کنم باید اول ی ماده مثله اتان رو در نظر بگیرم بعد خصوصیاتشو تغییر بدم درسته،اما یکی از دوستام میگفت من باید بجز شبیه سازی با ی نرم افزار دیگه که chemkin هستش کل واکنشهای تولید پلی یورتان رو انجام بدم و بعد کدهاش رو از اینترنت بگیرم و داخل فلوئنت تعریف کنم،منم رفتم به استادم این قضیه رو گفتم و استادم گفت تو هم انجام بده (خودم کردم که ... )
حالا این قسمتی که باید با ی نرم افزار دیگه واکنش ها رو پیدا کنم و داخل فلوئنت تعریف کنم ایا واقعا لازمه؟ چون وقتی ماده رو میشه داخل فلوئنت تعریف کرد دیگه نیازی به واکنش ها نیست درسته؟ عنوان پایان نامه ی من : شبیه سازی CFD پر شدن قالب با پلی یورتان هستش
این واکنشها که باید داخل فلوئنت تعریف بشه گیجم کرده
ولی تو کامسول پلی یورتان و خواصش تعریف شده هست ، داخل کتابخونش پلی یورتان رو داره،و درمورد کامسول ما چیزی به اسم تعریف واکنش و تبدیل اونها به کد نداریم تا جایی که البته میدونم
سپاس
نه اصلا نیازی به این کار نیست، اگر شما تمام خواص فیزیکی مساله مورد نظرتون رو دارید، کافیه اون رو در فلوئنت تعریف کنید. من که تا به حال نشنیده بودم چیزی که دوستتون گفته رو:surprised:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حالا یک سوال:D
با توجه به عنوان پایان نامه شما من reaction نمی بینم، فقط جریان چند فازی و قالب گیری مطرح هست.
سوالم اینه که چرا از نرم افزار فلوئنت؟ دلیل اینکه از comsol استفاده نکردین چیه؟ چرا از poly flow استفاده نمی کنین؟ شما ماده ای دارین احیانا به صورت مذاب و قرار در قالبی ریخته بشه و در طی زمان سرد میشه و ویسکوزیته اون افزایش پیدا می کنه درسته؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
حالا یک سوال:D
با توجه به عنوان پایان نامه شما من reaction نمی بینم، فقط جریان چند فازی و قالب گیری مطرح هست.
سوالم اینه که چرا از نرم افزار فلوئنت؟ دلیل اینکه از comsol استفاده نکردین چیه؟ چرا از poly flow استفاده نمی کنین؟ شما ماده ای دارین احیانا به صورت مذاب و قرار در قالبی ریخته بشه و در طی زمان سرد میشه و ویسکوزیته اون افزایش پیدا می کنه درسته؟

اره جریان چند فازی هستش و قالبگیری البته برای تولید پلی یورتان ایزوسیانات و پلی ال مخلوط میشن،استادم منظورش اینه که اینارو با نرم افزار chemkin شبیه سازی کنم فک کنم میشه تز دکترا:confused:
با کامسول درستش کردم،گفتم با فلوئنتم درستش کنم ی حالت مقایسه ای هم بشه چمیدونستم فلوئنت منو به بقیه نرم افزارا متصل میکنه:cry:
این poly flow چیه!!!از این به بعد به این نتیجه رسیدم هر چی فهمیدم نرم به استاد راهنما بگم،اول بگو این چیه بعد اگه صلاح بود برم بهش بگم:D
اره ماده ی من تقریبا مذابه که ویسکوزیتش افزایش پیدا میکنه

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اره جریان چند فازی هستش و قالبگیری البته برای تولید پلی یورتان ایزوسیانات و پلی ال مخلوط میشن،استادم منظورش اینه که اینارو با نرم افزار chemkin شبیه سازی کنم فک کنم میشه تز دکترا:confused:
با کامسول درستش کردم،گفتم با فلوئنتم درستش کنم ی حالت مقایسه ای هم بشه چمیدونستم فلوئنت منو به بقیه نرم افزارا متصل میکنه:cry:
این poly flow چیه!!!از این به بعد به این نتیجه رسیدم هر چی فهمیدم نرم به استاد راهنما بگم،اول بگو این چیه بعد اگه صلاح بود برم بهش بگم:D
اره ماده ی من تقریبا مذابه که ویسکوزیتش افزایش پیدا میکنه
به نظرم نرید به استادتون درجا بگین قلان هست و بهمان هست.
اول شبیه سازی کنین و مطمئن بشین، تا جایی که می تونین پروژه رو زود جمش کنین بعدش اگر خواستین با استادتون ادامه بدین نیازی نیست که عطش پایان ناپذیر استاد ها رو که زحمتی هم نمی کشند با تلاش بی وقفه خودتون پاسخ بدین، اگر پروژه تموم شد اونوقت برای مقاله بگین می خواین سنگین تر کار کنین همین.
poly flow نرم افزاری هست تخصصی در مجموعه ANSYS 12 به بعد که برای شبیه سازی جریان های ویسکوالاستیک و سیالات غیر نیوتونی نوشته شده، پیش نهاد میشه برای شبیه سازی جریان هایی که ویسکوزیته به شدت تغییر می کنه از این بسته استفاده کنین دیتابیس کاملی هم داره. در ضمن باز هم میگم نیازی به تعریف واکنش در فلوئنت برای کیس شما نیست مگه شما در مساله اصلیتون واکنش دارید؟؟؟
در کل خوب کار رو present کنین حله، باید رگ خواب استادتون دستتون باشه وگرنه شما اگر بهش بگین اگر در کره مریخ ران بذارم نتایج بهتر میشه این اساتیدی که من دیدم میگن اره برو نتایج رو بگیر بیار روش بحث کنیم:D

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
به نظرم نرید به استادتون درجا بگین قلان هست و بهمان هست.
اول شبیه سازی کنین و مطمئن بشین، تا جایی که می تونین پروژه رو زود جمش کنین بعدش اگر خواستین با استادتون ادامه بدین نیازی نیست که عطش پایان ناپذیر استاد ها رو که زحمتی هم نمی کشند با تلاش بی وقفه خودتون پاسخ بدین، اگر پروژه تموم شد اونوقت برای مقاله بگین می خواین سنگین تر کار کنین همین.
poly flow نرم افزاری هست تخصصی در مجموعه ANSYS 12 به بعد که برای شبیه سازی جریان های ویسکوالاستیک و سیالات غیر نیوتونی نوشته شده، پیش نهاد میشه برای شبیه سازی جریان هایی که ویسکوزیته به شدت تغییر می کنه از این بسته استفاده کنین دیتابیس کاملی هم داره. در ضمن باز هم میگم نیازی به تعریف واکنش در فلوئنت برای کیس شما نیست مگه شما در مساله اصلیتون واکنش دارید؟؟؟
در کل خوب کار رو present کنین حله، باید رگ خواب استادتون دستتون باشه وگرنه شما اگر بهش بگین اگر در کره مریخ ران بذارم نتایج بهتر میشه این اساتیدی که من دیدم میگن اره برو نتایج رو بگیر بیار روش بحث کنیم:D

نه بابا استادم همون اول گفت خودت کاراتو کن منم نمیخوام به هیچ وجه کم بیارم:razz:
تو مقاله اصلیه واکنش هارو انجام داده تا پلی یورتان رو بسازه،اخه استاده روز اولی که رفتم پیشش فقط گفت شبیه سازی حرفی از واکنش نیاورد وقتی خودم گفتم اونم گفت
من شهرستانم استادم تهرانه،من فقط برا امضاها پروروزال دیدمش اگه تو خیابون ببینمش نمیشناسمش برا همین رگ خوابو خبر ندارم:confused:
دکتر هاشم آبادی استاد راهنمام هستش ولی خیلی با اخلاقه ، خداییش از این اساتید نیس که از دماغ فیل افتادن،مهربونه
حالا ببینم درمورد این نرم افزار جدیده چی پیدا میکنم
مرسیییییییییی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نه بابا استادم همون اول گفت خودت کاراتو کن منم نمیخوام به هیچ وجه کم بیارم:razz:
تو مقاله اصلیه واکنش هارو انجام داده تا پلی یورتان رو بسازه،اخه استاده روز اولی که رفتم پیشش فقط گفت شبیه سازی حرفی از واکنش نیاورد وقتی خودم گفتم اونم گفت
من شهرستانم استادم تهرانه،من فقط برا امضاها پروروزال دیدمش اگه تو خیابون ببینمش نمیشناسمش برا همین رگ خوابو خبر ندارم:confused:
دکتر هاشم آبادی استاد راهنمام هستش ولی خیلی با اخلاقه ، خداییش از این اساتید نیس که از دماغ فیل افتادن،مهربونه
حالا ببینم درمورد این نرم افزار جدیده چی پیدا میکنم
مرسیییییییییی
دکتر هاشم آبادی علم و صنعت؟ ایشون که یکی از اساتید مطرح CFD در مهندسی شیمی هستند. مشکلی نیست پس. سعی کنین پروژه رو زود تمومش کنین. پک ANSYS 14.5 رو کامل نصب کنین در بخش FLUID DYNAMICS سه نرم افزار وجود داره CFX و FLUENT و POLYFLOW . راهنمای کامل نرم افزار ها هم بعد از نصب قابل استفاده هست. به نظرم مشکلی نییست

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
دکتر هاشم آبادی علم و صنعت؟ ایشون که یکی از اساتید مطرح CFD در مهندسی شیمی هستند. مشکلی نیست پس. سعی کنین پروژه رو زود تمومش کنین. پک ANSYS 14.5 رو کامل نصب کنین در بخش FLUID DYNAMICS سه نرم افزار وجود داره CFX و FLUENT و POLYFLOW . راهنمای کامل نرم افزار ها هم بعد از نصب قابل استفاده هست. به نظرم مشکلی نییست

بله ایشون استادم هستن،الان پرشدن قالب با کامسول و فلوئنت رو شبیه سازی کردم فقط گیرم همین واکنشها بود،پس باید بشینم این تئوری کار رو بنویسم دیگه:) نه دیگه حوصله اون نرم افزار دیگه رو ندارم خسته شدم خو
چرا میگی مشکلی نیس ها؟؟؟!!!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله ایشون استادم هستن،الان پرشدن قالب با کامسول و فلوئنت رو شبیه سازی کردم فقط گیرم همین واکنشها بود،پس باید بشینم این تئوری کار رو بنویسم دیگه:) نه دیگه حوصله اون نرم افزار دیگه رو ندارم خسته شدم خو
چرا میگی مشکلی نیس ها؟؟؟!!!
چون دکتر هاشم آبادی رو میشناسم باهاش صحبت کنید و بگین که شما reaction ندارین و فرایند شما سیال غیر نیوتنی هست که داره سرد میشه و خواص فیزیکی ش تغییر میکنه و نیازی به chemkin نیست. بعدش هم همین کار رو که با کامسول کردین با فلوئنت هم به همون راحتی میشه انجام داد و ایضا به راحتی با poly flow ولی باز توصیه من این هست برای پایان نامه دید حدافلی داشته باشین دفاع کنین بعدش خواستین سنگین تر کار کنید برای مقاله وقت بگذارین

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلام
کل سوالارو من پرسیدم هووووووووووم
من با نرم افزار کامسول ی هندسه کشیدم که وقتی میبرمش تو قسمت run بجای اینکه ماده از سطح 1 سرریز بشه از سطح دو سرریز میشهو سطح 3 و 4 رو هم نمیشه بعنوان دیواره در نظر گرفت ، و این یه استوانه دو بعدیه که فضای اطرافش برای خروج ماده است حالا مشکل اینه که چطوری سطح 3 و 4 رو دیواره بگیرم تا ماده از سطح 1 سرریز شه،مثه فلوئنت هندسه رو با نقطه و خط کشیدم اما کامسول مثه فلوئنت عمل نمیکنه و تاثیری نداشت
اینم هندسم

مشاهده پیوست 161692

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
کل سوالارو من پرسیدم هووووووووووم
من با نرم افزار کامسول ی هندسه کشیدم که وقتی میبرمش تو قسمت run بجای اینکه ماده از سطح 1 سرریز بشه از سطح دو سرریز میشهو سطح 3 و 4 رو هم نمیشه بعنوان دیواره در نظر گرفت ، و این یه استوانه دو بعدیه که فضای اطرافش برای خروج ماده است حالا مشکل اینه که چطوری سطح 3 و 4 رو دیواره بگیرم تا ماده از سطح 1 سرریز شه،مثه فلوئنت هندسه رو با نقطه و خط کشیدم اما کامسول مثه فلوئنت عمل نمیکنه و تاثیری نداشت
اینم هندسم

مشاهده پیوست 161692
توی فلوئنت که مشکلی نیست. توی کامسول مشکل دارین؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
توی فلوئنت که مشکلی نیست. توی کامسول مشکل دارین؟

مرسی
تو فلوئنت مشکلی نیس چون همین مش رو میشه تو فلوئنت درآورد اما توی کامسول نمیشه
تو فلوئنت 3 و 4 رو میشه دیواره انتخاب کرد و سطح 1 میشه interface اما تو کامسول این 4 تا سطح میشن no aplication
هندسه رو چطوری میشه طراحی کرد؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
فهمیدم قضیه چیه
هندسه ای که تو گمبیت کشیده میشه و تو فلوئنت اجرا میشه دلیل بر اینکه حتما توی کامسولم مشابه گمبیت اجرا بشه نیست برا همین من هندسه رو تغییرش دادم تا بتونم خاصیت ریزش رو توش ببینم
با سپاس ازolel_albab عزیز

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
تا جایی که اطلاعاتم قد میده با کامسول نمیشه هندسه های دوبعدی رو import کرد و فقط 3D رو IMPORT میکنه
اما یکی از دوستان میگفت هندسه ی کامسول رو با Catia رسم میکنه و تو کامسول import میکنه ، آیا دوبعدی رو هم میشه؟

snake-bigboss

عضو جدید
تا جایی که اطلاعاتم قد میده با کامسول نمیشه هندسه های دوبعدی رو import کرد و فقط 3D رو IMPORT میکنه
اما یکی از دوستان میگفت هندسه ی کامسول رو با Catia رسم میکنه و تو کامسول import میکنه ، آیا دوبعدی رو هم میشه؟
بلهههههههه
دو بعدی رو باید با اتوکد بفرستید
فرمت dxf

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان ی زحمت دارم
امکانش هست لطف کنین این طرح رو بصورت دو بعدی و با همین فرمت dxf تو اتوکد اگه وخ دارین و لطف کنین برام انجام بدین:redface:
اخه اتوکد بلد نیستم:cry:

12.jpg

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ی زحمت دارم
امکانش هست لطف کنین این طرح رو بصورت دو بعدی و با همین فرمت dxf تو اتوکد اگه وخ دارین و لطف کنین برام انجام بدین:redface:
اخه اتوکد بلد نیستم:cry:

مشاهده پیوست 162949

سلام. برای یاد گرفتن اتوکد می توانید از آموزش های داخل سایت استفاده کنید
اینم فایلتون با فرمت dxf فقط فشرده کردم باید فایل رو Extract کنید

پیوست ها

• Drawing1.zip
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saideh68

عضو جدید
سلام... موضوع پایان نامه منم به کامسول برمیگرده، یکی از موضوعاتی که تازه باهاش درگیر شدم شیوه وارد کردن ضریب شکست مختلط در ورژن 3.5 هست.کسی میدونه مثلا ضریب شکست طلا که وابسته به طول موج هست رو به چه شکل میشه وارد کرد؟ خواهش میدونم یکی کمکم کنه.....

namixx

عضو جدید
سلام
من درگیر پایان نامه ام هستم و از اونجایی که خودتون میدونید این نرم افزار چقدر اذیت میکنه
:cry:
، من تازه یک هفته هست که
تونستم از مدلی که درست کردم run بگیرم و باید تا آخر شهریور هم دفاع کنم
:):eek:
برای فصلی که در مورد کامسول توضیح میده متني رو لازم دارم تا در مورد نرم افزار يه توضيح كلي بده
و اصلا وقت نوشتن متن مورد نیاز این فصل رو ندارم
تازه باید شروع به data گرفتن کنم برای تزم
اگر بتونید کمک کنید ، من رو از 5 ترمه شدن نجات میدین
:(:cry:
منتظر پاسخ دوستان هستم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام... موضوع پایان نامه منم به کامسول برمیگرده، یکی از موضوعاتی که تازه باهاش درگیر شدم شیوه وارد کردن ضریب شکست مختلط در ورژن 3.5 هست.کسی میدونه مثلا ضریب شکست طلا که وابسته به طول موج هست رو به چه شکل میشه وارد کرد؟ خواهش میدونم یکی کمکم کنه.....

سلام دوست عزیز
چرا با ورژن 4.2 کار نمیکنید طریقه ی وارد کردن دیتاها خیلی بهتر از ورژن 3 هستش و خیلی راحت دیتا رو میشه وارد کرد
نصبش کنین متوجه مراحل کار میشین،خیلی راحت طبقه بندی شده
موضوع پایان نامه و رشتتون رو میگین شاید تو خود سایت کامسول بشه جوابی براش پیدا کرد
با کدوم مد کاربردی کار میکنین؟
با توجه به ورژن 4 جوابش این میشه حالا شاید تو ورژن قدیمی هم کارساز باشه
تو ورژن 4 و قتی از قسمت material ماده رو انتخاب میکنید مثلا طلا و در قسمت پایین material انتخاب شده کادری حاوی همه ی اطلاعات وجود داره از اونجا قسمت ضریب شکست رو پیدا میکنین و کلید ادد یا بعلاوه پایین رو فشار میدین و ضریب شکست در کنار بقیه ی خصوصیات مادتون که کامسول بطور پیش فرض انتخاب کرده ظاهر میشه و شما مقدارشو اونجا وارد میکنید.
موفق باشید

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
من درگیر پایان نامه ام هستم و از اونجایی که خودتون میدونید این نرم افزار چقدر اذیت میکنه
، من تازه یک هفته هست که
تونستم از مدلی که درست کردم run بگیرم و باید تا آخر شهریور هم دفاع کنم
:):eek:
برای فصلی که در مورد کامسول توضیح میده متني رو لازم دارم تا در مورد نرم افزار يه توضيح كلي بده
و اصلا وقت نوشتن متن مورد نیاز این فصل رو ندارم
تازه باید شروع به data گرفتن کنم برای تزم
اگر بتونید کمک کنید ، من رو از 5 ترمه شدن نجات میدین
:(:cry:
منتظر پاسخ دوستان هستم

سلام
فقط درمورد معرفی نرم افزار کامسول باشه؟
چند صفحه میخواین؟
عنوان پایان نامتونم بگین تا مدها رو براساس اون بچینین؟
ترتیب چینش زیر رو نگاه کنید به این صورت برین جلو

شبیه سازی های cfd انجام شده
مدل ها و معادلات حاکم
روشتون رو نمیدونم چیه چون عنوان پایان نامتون رو نمیدونم اما روش ها مثل vof و ...
شرایط مرزی
شرط دیواره
شرط ورودی
شرط خروجی
شرط تقارن اگه دارین
معرفی نرم افزارهای cfd بطور مختصر
معرفی نرم افزار کامسول
مقایسه ی کامسول و تواناییهاش با بقیه ی نرم افزارها
نحوه ی حل با نرم افزار
مراحل حل شامل هندسه مواد شرایط مرزی شرایط معادله مش بندی و solve
بعدشم تجزیه و تحلیل حل انجام شده
موفق باشید