[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

negin.ss

عضو جدید
درسته متره کردن مشکله ، دقت بالا ، حوصله زیاد ، و یه ماشین حساب خوب میخواد

اما متره کردن فونداسیون از بقیه قسمت های سازه آسون تره . الان کجاشو مشکل دارید ؟

قسمت های ریز متره شو ... در واقع من حجم عملیات خاکی قالب بندی و میلگرد گذاریشو نوشتم حالا رسیدم به میلگردهای انتظار با توجه به اینکه نواری هست و یه قسمتی از پلان هم پخ هس نمی دونم از کجا باید شروع کنم

negin.ss

عضو جدید
استادمون فقط گفته که به طولشون حدود 1 متر هس اینکه چه طور استفاده میشه و یا اینکه چطوری بین طبقه ها استفاده می کنند و کل شرح عملیاتشو هیچ توضیحی نداد

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
قسمت های ریز متره شو ... در واقع من حجم عملیات خاکی قالب بندی و میلگرد گذاریشو نوشتم حالا رسیدم به میلگردهای انتظار با توجه به اینکه نواری هست و یه قسمتی از پلان هم پخ هس نمی دونم از کجا باید شروع کنم

خب شما 90 درصد کارو انجام دادید . برای میلگرد انتظار شما به قسمت پخی کاری ندارید . اگه تو نقشه ها تعداد و قطر میلگرد انتظار رو داده باشه که همونطور که قبل توضیح دادم حساب کنید . اگه نداده ، سکشن ستون های طبقه اول رو نگاه کنید . همونا میشه میلگرد انتظار

negin.ss

عضو جدید
خب شما 90 درصد کارو انجام دادید . برای میلگرد انتظار شما به قسمت پخی کاری ندارید . اگه تو نقشه ها تعداد و قطر میلگرد انتظار رو داده باشه که همونطور که قبل توضیح دادم حساب کنید . اگه نداده ، سکشن ستون های طبقه اول رو نگاه کنید . همونا میشه میلگرد انتظار

بله مقطع دو تا ستون رو داده و کنارش قطر میلگردها رو نوشته

behrooz civil

کاربر ممتاز
خب شکل زیاد واضح نبود . ولی همه جزییات رو داده ( به پای ستون دقت کنید )

behrooz civil

کاربر ممتاز
یه چیزایی فهمیدم :D مونده طرز نوشتن و جدولاش بازم ازتون ممنونم برای اولین باره که اینطوری گیر کردم :| چون فک میکنم از نظر مفهوم اشکال داشتم

طرز نوشتن و جدولش هم که گفتم تو فصل هفت فهرست بها آیتم خاصی مثلا تحت این عنوان ( میلگرد آجدار برای میلگرد انتظار ستون !!!!! ) وجود نداره . باید اونا رو ببینید اولا چه قطری دارن ، دوما چه مجموع اونا چه طولی داره ، سوما نوع آرماتور چیه . اونوقت بر اساس آیتم خودش برآوردش کنید .
نکته ای که الان یادم اومد اینه که برای محاسبه طول میلگرد انتظار ، اون بخشی از میلگرد که درون بتن قرار داره ( شامل انتهای قلاب شده ) هم یادتون نره

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
درود بر دوستان ......

و تشکر از مهندس غرار...عزیز ........ :gol:

بنده به جهت تسهیل محاسبه و حذف بی دقتی و اشتباه در محاسبات ....... پیشنهاد میدم..... کارهای متره تون رو در فایل اکسل انجام بدید ....... این کار به محاسبات شما بسیار سرعت میده .... و کمک زیادی به شما میکنه ...

بدرود.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.من یه سوالی دارم مممنون میشم راهنماییم کنین:gol::gol:
من می خوام هزینه قالب بندی فلزی یه پلان مسکونی رو حساب کنم.پی ساختمون نواریه.فرمول مساحت قالب بندی اینه:طول شناژ*2*ارتفاع*تعداد مشابه، خب.بدیهیه که از عرض شناژ استفاده نشده و عدد دو هم مربوط به اینه که خب دو طرف شناژ یاد قالب بندی بشه.تا اینجاش مشکلی ندارم. ولی خب تکلیف پی منفرد زیر ستون که شناژ بهش وصل میشه چیه اون وقت؟!ینی خب شناژ نیس که فقط دو طرفش لازم باشه.ینی این رو باید به جای عدد 2 در عدد 4 ضرب کرد؟!........و اینجا هم از عرض صصرف نظر میشه؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوستان.من یه سوالی دارم مممنون میشم راهنماییم کنین:gol::gol:
من می خوام هزینه قالب بندی فلزی یه پلان مسکونی رو حساب کنم.پی ساختمون نواریه.فرمول مساحت قالب بندی اینه:، خب.بدیهیه که از عرض شناژ استفاده نشده و عدد دو هم مربوط به اینه که خب دو طرف شناژ یاد قالب بندی بشه.تا اینجاش مشکلی ندارم. ولی خب تکلیف پی منفرد زیر ستون که شناژ بهش وصل میشه چیه اون وقت؟!ینی خب شناژ نیس که فقط دو طرفش لازم باشه.ینی این رو باید به جای عدد 2 در عدد 4 ضرب کرد؟!........و اینجا هم از عرض صصرف نظر میشه؟

درود بر شما ..

ابتدا بایستی عرض کنم .......این فرمول ....... طول شناژ*2*ارتفاع*تعداد مشابه

همیشه جهت برآورد میزان قالب بندی صادق نیست ...... به این دلیل که ...... در برخی موارد ....... ممکنه یک طرف شناژ ما دیواره یا پی همسایه باشه ..... که در این صورت نیازبه قالب بندی نداره و فقط با پلاستیکی که روی دیواره میکشن .......مشکل قالبندی حله ....

پس در نتیجه بایستی تمام پلان رو بررسی کرد تا اگر در همجواری ها .....نیاز به قالب بندی نیست ....در برآورد آورده نشه ......و هزینه ها هم کاهش پیدا میکنه .....

اینکه می فرمایید .... دور فنداسیون ها رو چطور محاسبه می کنند...... اصلا از این فرمول استفاده نکنین.......... با توجه به پلانی که دارین ..... و تیپهایی که برای ابعاد هر فنداسیون تعریف شده ....... می تونید ..... طول قالب مورد نیاز فنداسیون رو جمع کنید...... تمام .......

اگه متوجه نشدید........ بفرمایید .... تا بیشتر توضیح بدم .......

بدرود. :gol:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر شما ..

ابتدا بایستی عرض کنم .......این فرمول ....... طول شناژ*2*ارتفاع*تعداد مشابه

همیشه جهت برآورد میزان قالب بندی صادق نیست ...... به این دلیل که ...... در برخی موارد ....... ممکنه یک طرف شناژ ما دیواره یا پی همسایه باشه ..... که در این صورت نیازبه قالب بندی نداره و فقط با پلاستیکی که روی دیواره میکشن .......مشکل قالبندی حله ....

پس در نتیجه بایستی تمام پلان رو بررسی کرد تا اگر در همجواری ها .....نیاز به قالب بندی نیست ....در برآورد آورده نشه ......و هزینه ها هم کاهش پیدا میکنه .....

اینکه می فرمایید .... دور فنداسیون ها رو چطور محاسبه می کنند...... اصلا از این فرمول استفاده نکنین.......... با توجه به پلانی که دارین ..... و تیپهایی که برای ابعاد هر فنداسیون تعریف شده ....... می تونید ..... طول قالب مورد نیاز فنداسیون رو جمع کنید...... تمام .......

اگه متوجه نشدید........ بفرمایید .... تا بیشتر توضیح بدم .......

بدرود. :gol:

سلام واقعا لطف کردین وقت گذاشتین:gol::gol:.راستش پلان در حد یه کار دانشجویی متوسطه.ینی حتی استاد نگفته به فرض نوع خاک (برا عملیات خاک برداری) چیه!!!همسایگی وجود نداره.حتی مواردی که باید مترش کنیم خیلی کمه، یه طبقس و ...تقریبا متوجه شدم.من مشکلی با شناژا ندارم و مترشون کردم فقط مونده 9 تا پی که مربع 1 در 1 متره با ارتفاع 0.7، اینجا هم طول ضرب در 2 ضرب در ارتفاع ضرب در تعداد مشابه میکنیم دیگه:razz:من کاردانیم پروژه متره خیلی خوب کار کردم ولی متاسفانه مال چن سال پیشه و جزوشم گم کردم.ولی در کل فک کنم میتونم از پسش بر بیام.:)

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام واقعا لطف کردین وقت گذاشتین:gol::gol:.راستش پلان در حد یه کار دانشجویی متوسطه.ینی حتی استاد نگفته به فرض نوع خاک (برا عملیات خاک برداری) چیه!!!همسایگی وجود نداره.حتی مواردی که باید مترش کنیم خیلی کمه، یه طبقس و ...تقریبا متوجه شدم.من مشکلی با شناژا ندارم و مترشون کردم فقط مونده 9 تا پی که مربع 1 در 1 متره با ارتفاع 0.7، اینجا هم طول ضرب در 2 ضرب در ارتفاع ضرب در تعداد مشابه میکنیم دیگه:razz:من کاردانیم پروژه متره خیلی خوب کار کردم ولی متاسفانه مال چن سال پیشه و جزوشم گم کردم.ولی در کل فک کنم میتونم از پسش بر بیام.:)

درود بر شما .....

یک تصویر از پلان فنداسیونتون بزارید .......تا همین جا مترش کنیم ...... و مواردی که ابهام دارید ........رو رفع کنیم ........

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر شما .....

یک تصویر از پلان فنداسیونتون بزارید .......تا همین جا مترش کنیم ...... و مواردی که ابهام دارید ........رو رفع کنیم ........
اتفاقا عکس گرفتم ازش ولی واقعا راضی به زحمتتون نیستم برا همین نمیذارمش.تا همینجاشم کلی شرمندم کردین:redface:بی نهایت ازتون سپاس گذارم:gol::gol:

Mohandes salman

عضو جدید
اتفاقا عکس گرفتم ازش ولی واقعا راضی به زحمتتون نیستم برا همین نمیذارمش.تا همینجاشم کلی شرمندم کردین:redface:بی نهایت ازتون سپاس گذارم:gol::gol:

با اجازه دوستان
اگه بزاریدش تا دوستان متره کنن و ما هم یه چیزایی بفهمیم:D

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه دوستان
اگه بزاریدش تا دوستان متره کنن و ما هم یه چیزایی بفهمیم:D
باشه حالا که اصرار دارین میذارمش ولی چیز خاصی نداره ها و فقط بازم بگم که راضی به زحمتتون نیستم.در ضمن عکسه بی کیفیت میفته با اجازتون یه جای دیگ آپ میکنم.

متره  قالب فنداسیون.jpg

پیوست ها

• New_WinRAR_ZIP_archive.zip
    45.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
متره میزان قالب بندی فنداسیون و شناز

متره میزان قالب بندی فنداسیون و شناز

باشه حالا که اصرار دارین میذارمش ولی چیز خاصی نداره ها و فقط بازم بگم که راضی به زحمتتون نیستم.در ضمن عکسه بی کیفیت میفته با اجازتون یه جای دیگ آپ میکنم.

مشاهده پیوست 240081

ضمن عرض پوزش .....

ابتدا پستهایی که خارج از بحث بود رو پاک کردم....تا از بحث خارج نشیم....

درود مجدد بر شما ......

با عنایت به پلانی که ارائه دادین ..... فرض بر اینکه اطراف اون همجواری وجود نداره ....... و تمام فنداسیون در فضای آزاد هست..... بنده جهت متره کردن میزان قالب بندی فنداسیون به روش بسیار ساده زیر اون رو متره میکنم ......

شرح عملیات :

1- ابتدا خطوط و اندازه های اضافی رو از روی نقشه پاک می کنم.......

2- می تونید با ترسیم خطوط فرض 1،2،3،4، به صورت افقی ....فقط مرز شناژ و فنداسیون رو از هم جدا کنید ...... و همچنین با ترسیم خطوط فرضی a- b-c-d در محور عمودی مرزهای شناژ و فنداسیون رو جدا سازی نمایید .

3- با توجه به میزان دیواره فنداسیون در پلان ..... جهت متره راحت تر و سریعتر ..و همچنین دقیق تر ....... اون رو تیپ بندی کنید ........

ابعاد فنداسیون 1*1 متر
عرض شناژ : 0.45 متر

نحوه محاسبه قالب فنداسیون.jpg

تیپ بندی و محاسبه قالب فنداسیونها

الف =T1 ...... فنداسیونی که ابعاد دیواره آن 0.55+0.55 +1+1= 3.1 متر جمع کل قالب مورد نیاز یک فنداسیون می شود.
تعداد این تیپ فنداسیون را بشمارید :میشود 4عدد ......پس 4*3.1 =12.4 متر جمع کل قالب این تیپ

ب = T2 ...... فنداسیونی که ابعاد دیواره آن 0.275+0.275+0.55+0.55+1= 2.65 متر جمع کل قالب مورد نیاز یک فنداسیون می شود.
تعداد این تیپ فنداسیون را بشمارید :میشود 4عدد ......پس 4*2.65 =10.6 متر جمع کل قالب این تیپ

ج =T3........ فنداسیونی که ابعاد دیواره آن به عبارتی 8*0.275 می باشد یا 0.275+0.275+0.275+0.275+0.275+0.275+0.275+0.275+ = 2.2 متر جمع کل قالب مورد نیاز یک فنداسیون می شود .
تعداد این تیپ فنداسیون را بشمارید :میشود 1عدد ......پس 1*2.2 =2.2 متر جمع کل قالب این تیپ

4- حالا که میزان قالب فنداسیون ها مشخص شد .....با خیال راحت میریم سراغ شناژها ......

تیپ بندی و محاسبه قالب شناژها

الف - شناژ های بین خط فرضی a تا b ..........
- طول آن طبق اندازه گذاری نقشه برابر است با = 3.08 متر
- تعداد آن برابر است با = 3 چون دو طرف شناژ مد نظر قالب بندی هست پس تعداد را ضربدر 2 میکنیم ....حال حاصل ما برابر است با : 6
- حالا تعداد 6 *3.08 = 18.48 متر

ب- شناژ های بین خط فرضی c تا d ..........
- طول آن طبق اندازه گذاری نقشه برابر است با = 2.13 متر
- تعداد آن برابر است با = 3 چون دو طرف شناژ مد نظر قالب بندی هست پس تعداد را ضربدر 2 میکنیم ....حال حاصل ما برابر است با : 6
- حالا تعداد 6 *3.08 = 12.78متر

ج- شناژ های بین خط فرضی 1 تا 2 ..........
- طول آن طبق اندازه گذاری نقشه برابر است با = 2.83 متر
- حالا تعداد 6 *3.08 = 16.98متر

د- شناژ های بین خط فرضی 3 تا 4 ..........
- طول آن طبق اندازه گذاری نقشه برابر است با = 3.48 متر
- حالا تعداد 6 *3.08 = 20.88متر

قابل توجه دوستانی که مبحث متره برآورد رو پیگیری می کنند.... در این پست کاملا در خصوص محاسبه قالب بندی توضیح داده شد.

آخرین ویرایش:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
جناب مهندس من بی نهایت ازتون سپاسگذارم:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

اجازه دارم چنتا سوال دیگه ازتون بپرسم؟:w05:
1.برای گود برداری، کل سطح پلان رو گودبرداری می کنیم یا فقط محدوده پی و شناژ رو؟
2. واحد عملیات قالب بندی متر مربع هستش. چرا شما تو محاسباتتون متر حساب کردین؟منظورم اینه که دلیل خاصی داره که ارتفاع قالب رو حساب نکنیم؟
3.هر 9 تا فونداسیون ابعادشون یکیه چرا شما به دو دسته تقسیمشون کردین؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
1.برای گود برداری، کل سطح پلان رو گودبرداری می کنیم یا فقط محدوده پی و شناژ رو؟
2. واحد عملیات قالب بندی متر مربع هستش. چرا شما تو محاسباتتون متر حساب کردین؟منظورم اینه که دلیل خاصی داره که ارتفاع قالب رو حساب نکنیم؟
3.هر 9 تا فونداسیون ابعادشون یکیه چرا شما به دو دسته تقسیمشون کردین؟

.برای گود برداری، کل سطح پلان رو گودبرداری می کنیم یا فقط محدوده پی و شناژ رو؟

درود بر شما ........

با توجه به نقشه های اجرایی که تهیه و ارائه میشه ............. معمولا جهت یکپارچگی پی کل ساختمان بعد از گودبرداری اجرای شفته آهک رو در کل سطح دارن ....... بعد داخل اون فنداسیون و شناژها رو پیاده سازی و قالبندی میکنند.

البته این پلان شما با توجه به خط نارنجی که دور فنداسیون و شناژها کشیده شده است ...... نشان از خاکبرداری فقط شناژ و فنداسیون هست ....و چشمه ها ی بین فنداسیونها نیاز به خاک برداری ندارد .
{یعنی کل پلان رو گودبرداری نمی کنن و فقط محل فنداسیون و شناژها رو گودبرداری میکنن}

واحد عملیات قالب بندی متر مربع هستش. چرا شما تو محاسباتتون متر حساب کردین؟منظورم اینه که دلیل خاصی داره که ارتفاع قالب رو حساب نکنیم؟

1- بنده متر طول محاسبه کردم .... بزارید توضیحاتی هم دراین خصوص بدم ....... دوستانی که در اجرا هستن ........قالب بندی فنداسیون رو متر طول معمولا قالبند ها قیمت میدن ........ چون برای قالببندی شناژ و فنداسیون سطح ارتفاع مشخص است ......و بیشتر با طول کار سر و کار دارن ...... برای همین ...... قیمتی که بین شما و پیمانکار رد و بدل میشه ....بر اساس طول قالبندی هست .........اما در قالببندی دیوار برشی و سطوح وسعیت این رو بر اساس متر مربع محاسبه میکنند. ...... و میشه گفت هر دو حالت درسته ..........

2- شما ارتفاع رو در نقشه تون ذکر نکرده بودین .... وگرنه من محاسبه میکردم.......... حالا ارتفاع هر چه قدر بود ....... ضربدر ارتفاع میکنیم.....شما متر طول کل کار رو دارید .....کافیه ضربدر میزان ارتفاع کنید...... پاسخ شما به متر مربع در میاد ....

هر 9 تا فونداسیون ابعادشون یکیه چرا شما به دو دسته تقسیمشون کردین؟

بنده به سه دسته تقسیم کردم (سه تیپ ) ......... نه دو دسته .....

به تصویر زیر دقت کنید ............ قرار شد جهت محاسبه کردن قالب مورد نیاز فنداسیونها ............ شناژ رو از فنداسیون ها جدا کنیم ....... تصویر زیر و محاسبات بالا کاملا گویا می باشد .

بین دو فنداسیون جدا شده خطوط آبی (شناژ ) باقی می مونه

محاسبه قالب فنداسیون2.jpg

آخرین ویرایش:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها ببخشید من همش سوال میپرسم.متره قالب بندی سقف هم مثه بقیه متره ها آسونه؟ینی ارتفاع*طول*عرض*بهای واحد؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
بچه ها ببخشید من همش سوال میپرسم.متره قالب بندی سقف هم مثه بقیه متره ها آسونه؟ینی ارتفاع*طول*عرض*بهای واحد؟

درود بر شما .....

اگر شرایط فرضا طوری باشه که زیر تمام سقف قالب بندی بشه .......... با طول و عرض سر و کار دارین (سطح)

برای قالبندی بندی دور سقف یعنی لبه های سقف ......با طول و ارتفاع در ارتباطین ...........در واقع باز هم میشه سطح

بدرود.

آخرین ویرایش:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان تو جدول متره امسال(94) هزینه مربوط به میلگرد های ساده با ضخامت 12 تا 18 میلی متر، تقریبا هزار تومن بیشتر از بهای واحد برای میلگرد های با قطر بیشا ز 20 میلی متره.علت این چیه؟ینی چون قطرشون بیشتره کار با اونا راحت تره؟یا دلیل دیگه ای داره؟

Mohandes salman

عضو جدید
دوستان تو جدول متره امسال(94) هزینه مربوط به میلگرد های ساده با ضخامت 12 تا 18 میلی متر، تقریبا هزار تومن بیشتر از بهای واحد برای میلگرد های با قطر بیشا ز 20 میلی متره.علت این چیه؟ینی چون قطرشون بیشتره کار با اونا راحت تره؟یا دلیل دیگه ای داره؟

دقیق نمیدونم
گمونم چون میلگرد های 12 تا 18 بیشتر تو ساختمان سازی استفاده میشه هزینش زیاده و هر چی قطر میلگرد بیشتر باشه کار کردن باهاشون سخت تر میشه.
کسی از دوستان هم کامل میدونه توضیح کامل بدید تا ماهم بدونیم
ممنون

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید
دارم پروزه متره مو انجام میدم
تو فصل 23 من از پنجره های UPVC استفاده کردم
میخام ببینم این قیمتی که براش تو فصل 23 مشخص شده
هزینه شیشه هاشم هشت یا نه؟
یا باید برم باز قیمت شیشه هاشو از فصل 24 بردارم؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید
دارم پروزه متره مو انجام میدم
تو فصل 23 من از پنجره های UPVC استفاده کردم
میخام ببینم این قیمتی که براش تو فصل 23 مشخص شده
هزینه شیشه هاشم هشت یا نه؟
یا باید برم باز قیمت شیشه هاشو از فصل 24 بردارم؟

درود بر شما ......

شرح آیتم رو با دقت بخونید ...... ببنید اشاره کرده به شیشه یا نه ..........

البته ...حدس میزنم ........ بدون شیشه باشه ........ و شیشه رو بایستی براش دوباره محاسبه کنید.......

باز هم با دقت آیتم های مطالعه کنید ....

بدرود .

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر شما ......

شرح آیتم رو با دقت بخونید ...... ببنید اشاره کرده به شیشه یا نه ..........

البته ...حدس میزنم ........ بدون شیشه باشه ........ و شیشه رو بایستی براش دوباره محاسبه کنید.......

باز هم با دقت آیتم های مطالعه کنید ....

بدرود .

سلام ممنونم
اما یه مشکلی که هست من دقیقا متوجه توضیحاتش نمیشم

بالا