[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام.

من چند تا سوال داشتم .
1. برای کرسی چینی باید فقط به نقشه پلان هم کف توجه کنم؟؟ بیش تر پلان های هم کف معمولا انباری دارن یعنی زیر همه این دیوار ها کرسی چینی میشه !؟

2. من دارم یه نقشه رو متره میکنم ولی اصلا مشخص نشده که خرک های فونداسیون با چه اندازه ای نسبت به قرار گرفتن باید چجوری محاسبه کنم . دیتیل فونداسیون ندارم . فقط تو فونداسیون شماره میلگرد فاصله مش بندی رو داده .
3. بعد الان باید از کجا متوجه بشم که خاموت رو دور تا دور حساب کنم یا اینکه در بعضی از پروژه ها فقط از هر دو طرف فقط خم میشن .( مثل خاموت دور تا دور نیستن !)

با سلام -همکار محترم:
برای کرسی چینی : معمولا این کار موقعی انجام می شود که فرض همکف (بدون داشتن زیرزمین) از روی بتن مگر شروع و فونداسیون بتنی از تراز و کد خیابان مجاور زمین پایین تر است ولذا برای انکه تراز یا کد کف اطاقها در همکف حداقل 50 -60 سانت بالاتر از کد خیابان باشد که اب از خیابان به داخل ساختمان در بارندگی وارد نشود -روی فونداسیون کرسی چینی می شود تا به تراز 60+سانت بالای کد اسفالت خیابان که 0.00 می گیریم رسیده وباصطلاح اجرایی سوار شود. این عملیات براحتی با یک نیوو یا تئودولیت قابل انجام است . وحتی با شلنگ تراز (باصطلاح نایلون نازک وشیشه ای(اصطلاح بنایی ان)) پر شده از اب.اگر نیاز به توضیح بیشتر است بگویید تا ارائه شود. خاموتها هم دو طرف خم قلاب دارن در همه جا بین 5 تا7 سانت. در مورد خرک ها هم فلوچارت تجربی خوب زیر را برایتان تهیه کرده ام وخوب واجرایی است. در فایل زیر.
اگر نیاز به توضیحات است مطرح شود تا پاسخ داده شوند.
988965_10202076536754177_8824406733777233807_n (1).jpg

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
برای ضخامت پوشش بتن باید نوع قطعه مشخص کنیم و طبق نوع شرایط محیطی ضخامت پوشش رو تعیین کنیم .

میشه یه توضیح مختصری درباره اینا بدید :

تیرها و ستون ها
دال ها و دیوارها و تیرچه ها
پوسته ها و صفحات پلیسه ای
شالوده ها

سوال دوم :

اولیه نوشته 3db حداقل باید 6db باشه ؟
مشاهده پیوست 234584

با سلام مجدد:
دوست عزیز تمام این موارد در اییین نامه:"ابا":ایین نامه بتن ارمه ایران-مرکز تحقیقات مسکن هست. اما بطور تجربی وعملی:معمولا در همه موارد پوشش بتن روی میله گردها :تیر وستون ودیوار برشی و...:3 تا5 سانت و در مورد بتن فونداسیون (کف ان در روی مگر:7 سانت پوشش میلگردهای کششی) است ودر شرایط خاص وبد (زمین مورد حمله سولفاتها) سوای سیمان ضد سولفات بجای معمولی فواصل بیشترند-اینها در تمام ایین نامه ها (امریکا-بریتانیا-المان-فرانسه-ایران بحد کامل وجامع توضیح داده شده اند)-در نطام مهندسی هم با درخواست ایمیل یا مراجعه در ارشیو دارند.

آخرین ویرایش:

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام -همکار محترم:
برای کرسی چینی : معمولا این کار موقعی انجام می شود که فرض همکف (بدون داشتن زیزمین) از روی بتن مگر شروع و فونداسیون بتنی از تراز و کد فرض خیابان مجاور زمین پایین تر است ولذا برای انکه تراز یا کد کف اطاقها در همکف حداقل 50 -60 سانت بالاتر از کد خیابان باشد که اب از خیابان به داخل ساختمان در بارندگی وارد نشود -روی فونداسیون کرسی چینی می شود تا به تراز 60+سانت بالای کد اسفالت خیابان که 0.00 می گیریم رسیده وباصطلاح اجرایی سوار شود. این عملیات براحتی با یک نیوو یا تئودولیت قابل انجام است . وحتی با شلنگ تراز (باصطلاح نایلون نازک وشیشه ای(اصطلاح بنایی ان)) پر شده از اب.اگر نیاز به توضیح بیشتر است بگویید تا ارائه شود. خاموتها هم دو طرف خم قلاب دارن در همه جا بین 5 تا7 سانت. در مورد خرک ها هم فلوچارت تجربی خوب زیر را برایتان تهیه کرده ام وخوب واجرایی است. در فایل زیر.
اگر نیاز به توضیحات است مطرح شود تا پاسخ داده شوند.
مشاهده پیوست 234630

ممنونم . لطف کردید اقای مهندس .
برای این که بخوام کرسی چینی رو حساب کنم میشه یه توضیح بدید چیزی که من بلدم اینه که تو پلان نیگاه کنم جاهایی که دیوار کشی شده این قسمت ها رو حساب کنم ارتفاعش رو هم 35 سانت بگیرم . چون حداقل کرسی چینی 35 سانته . تو نقشه هم مشخص نیست .

برای خاموت هم منظورم اینه که گاهی اوقات خاموت نیست مش بندی هست با خم اصلی . این موضوع رو از کجا باید متوجه بشیم که کدوم حالته ؟؟(امیدوارم منظورمو تونسته باشم بگم . )

ممنونم به خاطر توضیح کامل خرک . :gol:

ENG.L.S

من کرسی چینیمو حساب کردم عدد 54.3 رو بدست اوردم .
حالا میخوام تناژ اجر رو به دست بیارم باید چیکار کنم ؟ کارسختیه یا من کم اوردم مغزم دستور نمیده ؟
:cry:
میتونیم بگیم : 5.5*10*22 سانتی متر رو حساب کنم بعد 54.3 متر مکعب رو تقسیم بر این عدد کنم ؟ که میشه 448780 اجرگری .
خب چجوری اجر رو به تناژ تبدیل کنم وزن یه اجر گری؟
حالا این یه طرف اینی که حساب کردم بدون ملاته برای ملات ملات قایم 1 سانت و برای ملات افقی 1.2 سانت . بحث نیم اجره چیدن اینا هم بیاد وسط سخت میشه

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
من کرسی چینیمو حساب کردم عدد 54.3 رو بدست اوردم .
حالا میخوام تناژ اجر رو به دست بیارم باید چیکار کنم ؟ کارسختیه یا من کم اوردم مغزم دستور نمیده ؟
میتونیم بگیم : 5.5*10*22 سانتی متر رو حساب کنم بعد 54.3 متر مکعب رو تقسیم بر این عدد کنم ؟ که میشه 448780 اجرگری .
خب چجوری اجر رو به تناژ تبدیل کنم وزن یه اجر گری؟
حالا این یه طرف اینی که حساب کردم بدون ملاته برای ملات ملات قایم 1 سانت و برای ملات افقی 1.2 سانت . بحث نیم اجره چیدن اینا هم بیاد وسط سخت میشه

درود بر شما ......و تبریک سال نو ....

وزن مخصوص آجر پخته رسی معمولی .... هر متر مکعبش 1700 کیلو گرم هستش ........ این عدد 54.3 شما اگه به مترمکعب هستش ...........بایستی ضربدر وزن مخصوص بشه ........... 1700*54.3=92310 کیلوگرم و به عبارتی 92.310 تن

بنده فکر می کنم شما در این قسمت اشتباه کردید.........

5.5*10*22 منظورتون 22 سانتی متر است ....... اگر 22 سانتیمتر است بایستی به این صورت در محاسبه آورده شود 5.5*10*0.22 که پاسخ میشود .....12.1متر مکعب

برای بدست آوردن میزان آجر ابعاد 10*5.5 ما به مقدار متر مربع نیاز داریم .....که میشود 55 متر مربع

از قرار اینکه در هر متر مربع دیوار 22 یا 20 سانتی میزان 120 عدد آجر نیاز است ...... پس

55*120= 6600 عدد آجر نیاز است .

و از آنجایی که مقدار 12.1 متر مکعب رو جهت حجم این دیوار محاسبه کردیم .... طی جدول وزن مخصوص هر متر مکعب آجر گری 1700 کیلوگرم است ...... پس

1700*12.1=20570 کیلو گرم و یا به عبارتی 20 تن و 570 کیلوگرم .........

که میشه یک کامیون 10 چرخ آجر آورد .....با اضافه تناژ

در خصوص ملات آیا میزان ملات مورد نیاز دیوار چینی مد نظر تون هست یا ملات جهت اندود .......توضیح بفرمایید .... تا این رو هم همین جا محاسبه کنیم و نتیجه بگیریم ..........

بدرود.

reza119

عضو جدید

وزن مخصوص آجر پخته رسی معمولی .... هر متر مکعبش 1700 کیلو گرم هستش ........ این عدد 54.3 شما اگه به مترمکعب هستش ...........بایستی ضربدر وزن مخصوص بشه ........... 1700*54.3=92310 کیلوگرم و به عبارتی 92.310 تن

5.5*10*22 منظورتون 22 سانتی متر است ....... اگر 22 سانتیمتر است بایستی به این صورت در محاسبه آورده شود 5.5*10*0.22 که پاسخ میشود .....12.1متر مکعب

برای بدست آوردن میزان آجر ابعاد 10*5.5 ما به مقدار متر مربع نیاز داریم .....که میشود 55 متر مربع

از قرار اینکه در هر متر مربع دیوار 22 یا 20 سانتی میزان 120 عدد آجر نیاز است ...... پس

و از آنجایی که مقدار 12.1 متر مکعب رو جهت حجم این دیوار محاسبه کردیم .... طی جدول وزن مخصوص هر متر مکعب آجر گری 1700 کیلوگرم است ...... پس

در خصوص ملات آیا میزان ملات مورد نیاز دیوار چینی مد نظر تون هست یا ملات جهت اندود .......توضیح بفرمایید .... تا این رو هم همین جا محاسبه کنیم و نتیجه بگیریم ..........

بدرود.

در تبدیل مقیاس ها دقت بیشتری لازم است حجم کرسی چینی بر حچم یک آجر با ملات تقسیم می شود

ENG.L.S

بدرود.

ممنونم . سال نو شما هم مبارک .

من اندازه اجرگری رو نوشته بودم .

من طول دیوارم 516.9 شده .

کرسی چینی : 516.9*0.35*0.3=54.30 متر مکعب

که برای تناژ میشه : 54.30*1700=20570 .20تن و 570کیلوگرم

و برای تعداد اجر هم . عرض کرسی چینی رو 0.35 گرفتم .
516.9*0.3= 155.07متر مربع *120=18608.4 تقریبا 18609

طبق گفته های شما درسته ؟ :gol:

میخوام مقدار ملات را هم برای همین کرسی چینی حساب کنم چجوری باید ضخامت ملات برای قایم 1 سانت و برای افقی 1.2 حساب کنم .

کرسی چینی که انجام میشه یک و نیم اجره ست ؟

پرتی رو چگونه حساب کنم؟

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنونم . سال نو شما هم مبارک .

من اندازه اجرگری رو نوشته بودم .

من طول دیوارم 516.9 شده .

که برای تناژ میشه : 54.30*1700=20570 .20تن و 570کیلوگرم

516.9*0.3= 155.07متر مربع *120=18608.4 تقریبا 18609

طبق گفته های شما درسته ؟ :gol:

میخوام مقدار ملات را هم برای همین کرسی چینی حساب کنم چجوری باید ضخامت ملات برای قایم 1 سانت و برای افقی 1.2 حساب کنم .

کرسی چینی که انجام میشه یک و نیم اجره ست ؟

پرتی رو چگونه حساب کنم؟

باسلام .

میزان اجر صحیح محاسبه نشده و میزان شما باید ضربدر 180 عدد بشه چون دیوار شما 35 سانتی هستش

مقدار 120 عدد برای دیوار 20 هستش

تخمین تعداد آجر لازم برای هر متر مربع دیوار چینی در این روش مقصود از آجر، آجر فشاری یا آجر ماشینی با ابعاد فشاری است:

دیوار چینی 11 سانتیمتری (ضخامت دیوار) : هر متر مربع ۷۲-۸۰عدد آجر.
دیوار چینی 22 سانتیمتری (ضخامت دیوار): هر متر مربع 120 عدد آجر.
دیوار چینی 35 سانتیمتری (ضخامت دیوار): هر متر مربع 180 عدد آجر.

با توجه به این مقدار شما حساب کنید و مقادیرتون رو بزارید .............. تا باهم چک کنیم .

ENG.L.S

باسلام .

میزان اجر صحیح محاسبه نشده و میزان شما باید ضربدر 180 عدد بشه چون دیوار شما 35 سانتی هستش

مقدار 120 عدد برای دیوار 20 هستش

تخمین تعداد آجر لازم برای هر متر مربع دیوار چینی در این روش مقصود از آجر، آجر فشاری یا آجر ماشینی با ابعاد فشاری است:

دیوار چینی 11 سانتیمتری (ضخامت دیوار) : هر متر مربع ۷۲-۸۰عدد آجر.
دیوار چینی 22 سانتیمتری (ضخامت دیوار): هر متر مربع 120 عدد آجر.
دیوار چینی 35 سانتیمتری (ضخامت دیوار): هر متر مربع 180 عدد آجر.

با توجه به این مقدار شما حساب کنید و مقادیرتون رو بزارید .............. تا باهم چک کنیم .

ممنونم ازتون :gol:

516.9*0.3= 155.07متر مربع *180=27912.6 تقریبا 27913 تا اجر

مقدار ماسه ملات :

54.3*1.8 = 97.74متر مکعب ماسه

ولی سیمان چی؟

بازم ازتون ممنونم
:gol:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنونم ازتون :gol:

516.9*0.3= 155.07متر مربع *180=27912.6 تقریبا 27913 تا اجر

مقدار ماسه ملات :

54.3*1.8 = 97.74متر مکعب ماسه

ولی سیمان چی؟

بازم ازتون ممنونم
:gol:

درود بر شما .....

ابتدا .....

که برای تناژ میشه :
54.30*1700
=20570 .20تن و 570کیلوگرم

میزان تناژتون در این حاصل ضرب به عدد 92310 کیلوگرم ...... میشه که به عبارتی 92 تن و 310 کیلوگرم است .

برای محاسبه ملات ...... بایستی خدمتتون عرض کنم ....... با توجه به مطلبی که در خصوص محاسبه میزان ملات به شما معرفی کردم .... که برگرفته شده از وب سایت مهندسی عمران بود ........ درست به نظر نمیرسه ...و محاسبه 97 متر مکعب ملات معقول به نظر نمیرسه و قابل قبول نیست . چون اگه دقت کرده باشید ......

گفته شده
برای هر متر مکعب ملات دیوار چینی 1.8 تن ماسه مصرف می شود.

که اشاره به میزان مصرف ماسه در هر متر مکعب ملات داره.

...... اینجانب برای اینکه این قسمت را کامل متوجه بشید ...و به یک پاسخ صحیح برسیم ..... به صورت ریز توضیح میدم ..... تا سایر دوستان هم در صورت نیاز استفاده کنند ...... اگر نقطه مبهمی و یا مشکلی داشت اشاره بفرمایید تا اصلاح کنیم .

محاسبه میزان ملات در دیوار چینی :

ضخامت هر آجر گری را 7 سانت در نظر میگیریم ......ضخامت آجر گری متفاوت بین 5 تا 7 سانت می باشد
ضخامت ملات در رج آجر چینی 2 سانتیمتر می باشد . ......
ارتفاع کرسی چینی ما 30 سانت است .......
طول دیوار :516.9
عرض دیوار چینی :0.35

پس با عنایت به اطلاعاتی که داریم ......

برای 30 سانت کرسی چینی 3 رج آجر کار میکنیم ......... 3*0.07 = 21 سانت

تعداد بند ملات مورد نیاز سه رج کرسی چینی با آجر میشود 5 بند می باشد ..........
3 تا بند بین آجرها و یک بند در بستر کار و یک لایه ملات هم در انتهای کار که روی تمام دیواره پخش میشود که جمع آن 5 بند میشود. 5*0.02 = 10 سانت ضخامت ملات ما

516.9 * 0.35 = 180.91 * 0.1 = 18 متر مکعب

طول دیوار * ضخامت دیوار = سطح ملات مورد نیاز m2 * ضخامت ملات مورد نیاز m = میزان ملات مورد نیاز جهت کرسی چینی

پس میشه این طور به صورت سریع حساب کرد . که یک سوم حجم محاسبه شده دیوار میشود ملات مورد نیاز .

54.3 متر مکعب حجم کل دیوار ما بود 54.3 / 3 = 18.1 متر مکعب ملات مورد نیاز
می بینیم که پاسخ ها نزدیک به هم است .

محاسبه میزان سیمان :

برای محاسبه میزان سیمان آن با توجه به نقشه اجرایی بایستی سیمان را محاسبه کرد که معمولا عیار 200 یا 250 گرفته میشود حال اگر عیار ملات رو 250 داشته باشیم یعنی به ازاء هر یک متر مکعب ملات 250 کیلوگرم سیمان بایستی با آن مخلوط شود .

حال ما به عیار 250 محاسبات رو پی میگیرم .

18 * 250 = 4500 کیلوگرم سیمان مورد نیاز است . که اگر بخواهیم به تعداد پاکت 50 کیلویی بازار محاسبه کنیم که چند پاکت میشه ....... 4500 رو تقسیم بر 50 کیلوگرم میکنیم = حاصل 90 پاکت سیمان میباشد.

آخرین ویرایش:

ENG.L.S

درود بر شما .....

ابتدا .....

میزان تناژتون در این حاصل ضرب به عدد 92310 کیلوگرم ...... میشه که به عبارتی 92 تن و 310 کیلوگرم است .

برای محاسبه ملات ...... بایستی خدمتتون عرض کنم ....... با توجه به مطلبی که در خصوص محاسبه میزان ملات به شما معرفی کردم .... که برگرفته شده از وب سایت مهندسی عمران بود ........ درست به نظر نمیرسه ...و محاسبه 97 متر مکعب ملات معقول به نظر نمیرسه و و قابل قبول نمی باشد . چون اگه دقت کرده باشید ......

گفته شده

که اشاره به میزان مصرف ماسه در هر متر مکعب ملات داره.

...... اینجانب برای اینکه این قسمت را کامل متوجه بشید ...و به یک پاسخ صحیح برسیم ..... به صورت ریز توضیح میدم ..... تا سایر دوستان هم در صورت نیاز استفاده کنند ...... اگر نقطه مبهمی و یا مشکلی داشت اشاره بفرمایید تا اصلاح کنیم .

محاسبه میزان ملات در دیوار چینی :

ضخامت هر آجر گری را 7 سانت در نظر میگیریم ......ضخامت آجر گری متفاوت بین 5 تا 7 سانت می باشد
ضخامت ملات در رج آجر چینی 2 سانتیمتر می باشد . ......
ارتفاع کرسی چینی ما 30 سانت است .......
طول دیوار :516.9
عرض دیوار چینی :0.35

پس با عنایت به اطلاعاتی که داریم ......

برای 30 سانت کرسی چینی 3 رج آجر کار میکنیم ......... 3*0.07 = 21 سانت

تعداد بند ملات مورد نیاز سه رج کرسی چینی با آجر میشود 5 بند می باشد ..........
3 تا بند بین آجرها و یک بند در بستر کار و یک لایه ملات هم در انتهای کار که روی تمام دیواره پخش میشود که جمع آن 5 بند میشود. 5*0.02 = 10 سانت ضخامت ملات ما

516.9 * 0.35 = 180.91 * 0.1 = 18 متر مکعب

طول دیوار * ضخامت دیوار = سطح ملات مورد نیاز m2 * ضخامت ملات مورد نیاز m = میزان ملات مورد نیاز جهت کرسی چینی

پس میشه این طور به صورت سریع حساب کرد . که یک سوم حجم محاسبه شده دیوار میشود ملات مورد نیاز .

54.3 متر مکعب حجم کل دیوار ما بود 54.3 / 3 = 18.1 متر مکعب ملات مورد نیاز
می بینیم که پاسخ ها نزدیک به هم است .

محاسبه میزان سیمان :

برای محاسبه میزان سیمان آن با توجه به نقشه اجرایی بایستی سیمان را محاسبه کرد که معمولا عیار 200 یا 250 گرفته میشود حال اگر عیار ملات رو 250 داشته باشیم یعنی به ازاء هر یک متر مکعب ملات 250 کیلوگرم سیمان بایستی با آن مخلوط شود .

حال ما به عیار 250 محاسبات رو پی میگیرم .

18 * 250 = 4500 کیلوگرم سیمان مورد نیاز است . که اگر بخواهیم به تعداد پاکت 50 کیلویی بازار محاسبه کنیم که چند پاکت میشه ....... 4500 رو تقسیم بر 50 کیلوگرم میکنیم = حاصل 90 پاکت سیمان میباشد.
ممنونم
بله اشتباه نوشتم .
توضیحاتتون واضح بود .
برای کرسی چینی

تناژ اجر
تعداد اجر مقدار ملات
مقدار ماسه
مقدار سیمان
همینا کافیه ؟ مقدار اب که لازم نیست حساب کنم .
5 درصد برای پرتی اجر بگیرم خوبه ؟
میشه درباره تناژ و تعداد چرخا یه توضیح مختصری بدید .
سوالام خیلی شد .
:w05:

ENG.L.S

با سلام.
اگه خاموتم دایره شکل باشه مقدار خم برابر خم خاموت مستطیل شکل حساب میکنیم ؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنونم
بله اشتباه نوشتم .
توضیحاتتون واضح بود .
برای کرسی چینی

تناژ اجر
تعداد اجر مقدار ملات
مقدار ماسه
مقدار سیمان
همینا کافیه ؟ مقدار اب که لازم نیست حساب کنم .
5 درصد برای پرتی اجر بگیرم خوبه ؟
میشه درباره تناژ و تعداد چرخا یه توضیح مختصری بدید .
سوالام خیلی شد .
:w05:
میزان آب مصرفی

جهت تهیه ملاتهای ماسه سیمان به شرح جدول زیر ......
طرح تقریبی اختلاط ماسه، سیمان و آب.jpg
درصد پرتی آجر

به کیفیت مصالح و آجر مصرفی بستگی داره .......

میزان تناژ یا وزن مصالح :

با توجه به مبحث ششم ، و یا کتاب دستیار مهندس ..... می تونید وزن مخصوص انواع مصالح رو داشته باشید و در برآورد ها و تبدیل واحد ها استفاده کنید .......

تعداد چرخ :

منظورتون کامیون هستش ..............:D

والا این یک اصطلاح عامیانه هستش ...... که

به کامیون که ظرفیت بارگیری 10 تن رو داره .......میگن 6 چرخ
به کامیون که ظرفیت بارگیری 17 تن رو داره........ میگن 10 چرخ
به کامیونی که ظرفیت بارگیری 23 تن رو داره .....میگن 18 چرخ (تریلی)

با سلام.
اگه خاموتم دایره شکل باشه مقدار خم برابر خم خاموت مستطیل شکل حساب میکنیم ؟

بسته به نوع شكل هندسي ستون از خاموتهاي مختلف الشكلي استفاده ميشود.
اگر ستونها استوانه اي يا دايره اي شكل باشند ويا براي ساخت شمعها از
خاموتهايي دايره اي شكل به نام دورپيچ ، مارپیچ يا اسپيرال استفاده ميكنند .

طی تصویر زیر که توسط دستگاه آرماتور بندتولید میشه ....... همین طور که مشاهده میکنید....... خم در سر خاموت داده نشده است ....

این خاموتها به صورت پیوسته به دور میلگردها اصلی پیچیده و مهار میشن........

17fc8a6e-c5c8-4e80-9a3f-2e7ea8cf8254.jpg

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
تمرین : محاسبه مصالح کرسی چینی

شایسته است محاسبه نمایید مصالح کرسی چینی یک ضلع از دیوار محوطه را با مشخصات زیر

لازم به ذکر است برآورد مصالح بعد از اجرای فنداسیون مد نظر است .

- طول دیوار 78 متر
- ضخامت دیوار جهت اجرا دیوار 20
-ارتفاع کرسی چینی 45 سانتیمتر

موارد مورد نیاز متره و برآورد .

1- میزان آجر مصرفی جهت کرسی چینی ( محاسبه عرض کرسی چینی با توجه به ضخامت دیوار را مد نظر قرار دهید)
2- میزان ایزوگام مصرفی ( میزان اور لب 15 سانتیمتر و همچنین میزان اجرای ایزوگام در سطح عمودی کرسی چینی به میزان ارتفاع 15 سانتیمتر)
3- برآورد میزان اجرای پلاستر ماسه سیمان روی کرسی چینی
4- برآورد میزان مصالح سیمان ، ماسه شسته جهت اجرای پلاستر
5- برآورد میزان سیمان ، ماسه شسته ملات کرسی چینی
6-برآورد کل ملات مصرفی ماسه سیمان در پایان کار

حالا یک کم سختش میکنیم .........

مدت زمان لازم جهت اجرای کار 78 متر کرسی چینی و آماده سازی جهت اجرای پلاستر چند روز است ؟

منتظر پاسخ های سبزتان هستیم .....

بدرود

ENG.L.S

شایسته است محاسبه نمایید مصالح کرسی چینی یک ضلع از دیوار محوطه را با مشخصات زیر

لازم به ذکر است برآورد مصالح بعد از اجرای فنداسیون مد نظر است .

- طول دیوار 78 متر
- ضخامت دیوار جهت اجرا دیوار 20
-ارتفاع کرسی چینی 45 سانتیمتر

موارد مورد نیاز متره و برآورد .

1- میزان آجر مصرفی جهت کرسی چینی ( محاسبه عرض کرسی چینی با توجه به ضخامت دیوار را مد نظر قرار دهید)
2- میزان ایزوگام مصرفی ( میزان اور لب 15 سانتیمتر و همچنین میزان اجرای ایزوگام در سطح عمودی کرسی چینی به میزان ارتفاع 15 سانتیمتر)
3- برآورد میزان اجرای پلاستر ماسه سیمان روی کرسی چینی
4- برآورد میزان مصالح سیمان ، ماسه شسته جهت اجرای پلاستر
5- برآورد میزان سیمان ، ماسه شسته ملات کرسی چینی
6-برآورد کل ملات مصرفی ماسه سیمان در پایان کار

حالا یک کم سختش میکنیم .........

مدت زمان لازم جهت اجرای کار 78 متر کرسی چینی و آماده سازی جهت اجرای پلاستر چند روز است ؟

منتظر پاسخ های سبزتان هستیم .....

بدرود
این پاسخ سبز من .
من خیلی جاها رو شک دارم ولی با اعتماد به نفس نوشتم .
ممنونم از مثال تون . :gol:

1-
78*0.45*=35.1*180=6318 تعداد اجر

من ضخامت دیوار رو 35 سانت گرفتم به این دلیل که ضخامت کرسی چینی معمولا ده سانت از ضخامت دیوار بیش تره مگر این که ارتفاع کرسی چینی 10 الی 15 سانت باشه هم ضخامت دیواره . ( ممنون میشم عددا رو درست ننوشتم بگید . ) اینجوری میشه 30 سانت ولی حد اقل ضخامت کرسی چینی 35 سانته .
2-
0.15 + 2(0.45) +0.35 +0.15 =1.55*78=120.9 ایزوگام

من متوجه
سطح عمودی کرسی چینی به میزان ارتفاع 15 سانتیمتر) نشدم .
3-پلاستر ملاتش
0.45*2+0.35=1.25*78=97.5
97.5 *0.04 =3.9
4-من ضخامت اجر گریمو 6 سانت در نظر گرفتم . 5 ردیف اجر داریم . 7 ردیف ملات .
7*0.02=0.14 ضخامت ملات

5-میزان ملات مورد نیاز کرسی چینی : 0.14*78*0.35= 3.83

6-کل ملات هم میشه :

3.9+3.83=7.8 متر مکعب ملات

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
1-
78*0.45*=35.1*180=6318 تعداد اجر

من ضخامت دیوار رو 35 سانت گرفتم به این دلیل که ضخامت کرسی چینی معمولا ده سانت از ضخامت دیوار بیش تره مگر این که ارتفاع کرسی چینی 10 الی 15 سانت باشه هم ضخامت دیواره . ( ممنون میشم عددا رو درست ننوشتم بگید . ) اینجوری میشه 30 سانت ولی حد اقل ضخامت کرسی چینی 35 سانته .

پاسخ صحیح است . 6318 تعداد اجر

2-
0.15 + 2(0.45) +0.35 +0.15 =1.55*78=120.9 ایزوگام

من متوجه
سطح عمودی کرسی چینی به میزان ارتفاع 15 سانتیمتر) نشدم .

مقدارتون زیاد شده .

0.35 سانت ضخامت کرسی + دو تا 0.15 سانتیمتر برای سطح قائم یا همون عمودی کرسی چینی در دو طرف = 0.65 سانتیمتر عرض مورد نیاز ایزوگام که بایستی ضربدر طول کل دیوار کرسی چینی یعنی 78 متر بشه = 50.7 متر

حالا برای محاسبه اورلب از آنجایی که هر 10 متر طول ایزوگام یک توپ هستش ....... یعنی هر 10 متر ایزوگام ما قطع میشه و بایسته اورلب بخوره ............. 78تقسیم بر 10 می کنیم میشه 7.8 یا 8 مورد اور لب که برای هر اورلب 0.15 سانتیمتر اورلب لحاظ می کنیم ........

8*0.15 = 1.2 متر مربع +50.7 متر مربع =
51.9 متر مربع
ادامه دارد .....

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشی خدمت تمامی دوستان

من درگیر پروزه متره هستم
تا فصل 21 انجام دادم
اما کلا فصل 16-18-19 رو به مشکل خوردم
صفحه ستون ها برای فصل 16 باید محاسبه بشه؟
فصل 16 برای 4چوب ذر و در و پنجره های فلزی وزن واحدشو از کجا باید پیدا کنم؟
و فصل 18 اندود کشی و بندکشی کجا های ساختمان رو باید حساب کنم؟
فصل19 کارهای چوبی برای محاسبه یه در اماده باید از کدوم دستور العمل باید استفاده کنم؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشی خدمت تمامی دوستان

من درگیر پروزه متره هستم
تا فصل 21 انجام دادم
اما کلا فصل 16-18-19 رو به مشکل خوردم
صفحه ستون ها برای فصل 16 باید محاسبه بشه؟
فصل 16 برای 4چوب ذر و در و پنجره های فلزی وزن واحدشو از کجا باید پیدا کنم؟
و فصل 18 اندود کشی و بندکشی کجا های ساختمان رو باید حساب کنم؟
فصل19 کارهای چوبی برای محاسبه یه در اماده باید از کدوم دستور العمل باید استفاده کنم؟

درود بر شما خانم مهندس .......:gol:

این تاپیک رو مخصوص برآورد آهن آلات ساختمان ایجاد کردم ....... که می تونید راهنمایی های لازم رو از اون بگیرید.
[h=3]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif [ برآورد آهن آلات مصرفی در ساختمان ] نحوه محاسبه ، متره[/h]

اندود کشی ......

در فضاهای خواب ، هال و پذیرایی و راهرو ها .... که اندود گچ رو ما مشاهده میکنم ........

بایستی یک بار برای خاک گچ محاسبه کنیم و یک بار برای گچ ..........

طول دیوارها رو در بیارید ........حالا ضربدر ارتفاع دیوار کنید ............ البته نکته مد نظر تون باشه که بایستی قرنیز پای دیوار رو از ارتفاع دیوار کسر کنید .

در فصل 19 سرفصل فهرست بها که در همون ابتدا فصل 19 توضیحات داده مطالعه .....کنید ...... پاسخ برخی از سوالاتتون رو میگیرد .......

باز هم اگه سوالی بود .....موردی بفرمایید .تا همین جا مسئله رو حل کنیم .......

بدرود.

negin.ss

عضو جدید
شناژ

شناژ

دوستان استاد ما اصلا در مورد محاسبه ی شناژها چیزی نگفته من واسه شناژها خاکبرداری دستی رو چطور حساب کنم؟

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
دوستان استاد ما اصلا در مورد محاسبه ی شناژها چیزی نگفته من واسه شناژها خاکبرداری دستی رو چطور حساب کنم؟

سلام
برای محاسبه خاک برداری باید حجم شناژ رو محاسبه کنید و برای برآوردش از فصل دوم فهرست بها استفاده کنید

negin.ss

عضو جدید
سلام
برای محاسبه خاک برداری باید حجم شناژ رو محاسبه کنید و برای برآوردش از فصل دوم فهرست بها استفاده کنید

ببخشید میشه در مورد طول و ارتفاعی که در نظر میگیریم یکم توضیح بدید م واقعا
گیج شدم دفعه اوله و فقط میخوام جدول شرح عملیات رو پر کنم

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ببخشید میشه در مورد طول و ارتفاعی که در نظر میگیریم یکم توضیح بدید م واقعا
گیج شدم دفعه اوله و فقط میخوام جدول شرح عملیات رو پر کنم

با سلام .

ضمن تایید صحبتهای جناب مهندس غرار ........

به این شکل می تونید ........ تصور کنید ....... 3d گذاشتم تا کاملا متوجه بشید .

در اجرای فنداسیون و شناژ ......

با سه ضلع طول ، عرض ، و ارتفاع سر و کار داریم ......

طول و عرض و ارتفاع شناژ زیر ....... رو اگه بخواییم جهت برابر حجم خاکبرداری محاسبه کنیم......
به این صورته ........

1.17*0.7*0.5= 0.4 متر مکعب

این یک مثال کوچک بود ....... حالا شما از پلانهای کوچک جهت محاسبه برآورد استفاده کنید .....

باز هم اگه سوالی بود مطرح بفرمایید ....بنده یا دوستان پاسخ گو هستند .......

بدرود.

توجیه ابعاد فنداسیون.jpg

behrooz civil

کاربر ممتاز
با تشکر از جناب راه پرداز

طول و عرض شناژ رو باید از روی نقشه های سازه بخونید و اصولا بدون نقشه متره کردن غیر ممکنه . قسمتی از نقشه های سازه مربوط به نقشه فونداسیون میباشد که شامل پلان و مقطع هستش . تمام جزییات اونجا هست . که محاسبه حجم خاک برداری رو جناب راه پرداز توضیح دادند

negin.ss

عضو جدید
ممنونم میشه حالا طریقه ی محاسبه و نوشتن جدول برای میلگردهای انتظار رو توضیح بدید لطفا ؟

behrooz civil

کاربر ممتاز
ممنونم میشه حالا طریقه ی محاسبه و نوشتن جدول برای میلگردهای انتظار رو توضیح بدید لطفا ؟

سلام
باز هم با استفاده از نقشه های سازه میتونید تعداد و قطر و طول این میلگرد ها رو حساب کنید . نکته ای که هست اینه که تو فصل هفتم فهرست بهای ابنیه ( کارهای فولادی با میلگرد ) برای میلگرد انتظار آیتم خاصی در نظر گرفته نشده و باید بعد از محاسبه طول این میلگردها اونا رو با آیتم مربوط به نوع میلگرد و قطرش دسته بندی کنید و بعد هم برآورد . اما برای بولت ها ، میل مهار ها و میلگردهای رزوه شده فهرست بها آیتم مخصوص در نظر گرفته .

سوالی باشه در خدمتیم

negin.ss

عضو جدید
خیر من خودم می دونم که مشکل از من هست .... احساس می کنم کلا با متره مشکل دارم .... همه رو به زحمت انداختم :(
IMG_3679.jpgاین پلان فونداسیونیه پروژه ی منه

آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر ممتاز
خیر من خودم می دونم که مشکل از من هست .... احساس می کنم کلا با متره مشکل دارم .... همه رو به زحمت انداختم :(
مشاهده پیوست 239155این پلان فنداسیونیه پروژه ی منه

درسته متره کردن مشکله ، دقت بالا ، حوصله زیاد ، و یه ماشین حساب خوب میخواد

اما متره کردن فونداسیون از بقیه قسمت های سازه آسون تره . الان کجاشو مشکل دارید ؟

بالا