رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بر و بچز بالاخره زلزله روشروع کردم (طراحی لرزه ای ) به نطرتون چقدر ریز بخونیم اینو؟؟؟
و چند تا سوال :مرکز جرم و مرکز سختی و مرکز ثقل با هم فرق میکنن؟؟؟
2-دیافراگم باید مقاوم باشه یا دیوار برشی
3-تنها یک سیستم سازه ای (دیوار برشی ، قاب خمشی ، قاب مهار بندی شده) در هر یک از امتدادهای متعامد پیشبینی شود.قرار دادن سیستمهای سازه ای متفاوت موازی باهم مجاز و در برخی موارد حتی مطلوب است.اما سیستمهای مختلط موجب پیچیدگی در مسیر انتقال نیرو میشود و بهتر است اجتناب کنیم
من اینو متوجه نشدم

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
بر و بچز بالاخره زلزله روشروع کردم (طراحی لرزه ای ) به نطرتون چقدر ریز بخونیم اینو؟؟؟
3-تنها یک سیستم سازه ای (دیوار برشی ، قاب خمشی ، قاب مهار بندی شده) در هر یک از امتدادهای متعامد پیشبینی شود.قرار دادن سیستمهای سازه ای متفاوت موازی باهم مجاز و در برخی موارد حتی مطلوب است.اما سیستمهای مختلط موجب پیچیدگی در مسیر انتقال نیرو میشود و بهتر است اجتناب کنیم
من اینو متوجه نشدم

من طراحی لرزه ای رو هنوز شرو نکردم اما تا جایی که میدونم جواب میدم:
1- بله فرق داره اگه از هم جدا بشن ساختمان دچار پیچش میشه
2- منظورو متوجه نشدم
3- ینی تو ساختمان که چهار نما داره شما در هر نما از یه سیستم سازه ای استفده کنید نه از چند تا همزمان!!! مثلا تو دیوار شرقی یا مهار بند جانبی یا دیوار برشی . اما میتونید اگه تو نمای شرقی دیوار برشی داشتید تو نمای جنوبی قاب خمشی بزارید!!!!و بهتره دیوار های موازی هم سیستم مشابه داشته باشند

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اینو متوجه نشدم
من فصل 5 رو خوندم باتحلیل سال پیش 5 تا سوالو تونستم ربط بدم به این فصل لرزه ای

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اسخ نامش نوشته صفره فک کنم باید نمودارش ترسیم بشه

کدوم نمودار رو میخوای ترسیم کنی؟نمودار برشی ک توش m لحاظ نمیشه فقط توی نمودار خمشی دیده میشه ک اونم هر وقت اومد نمودارش اونجا قطعی داره یعنی میپره....پاسخنامه اشتباه...احتمالا سئوالات پارسه ک نی؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اینو متوجه نشدم
مرکز ثقل یه چیزه ثابته که در اثر نیروی برون صفحه ای جابه جا بشه و اینی که جابه جا میشه ،تبدیل میشه به مرکز جرم که در این صورت گشتاور داریم که باعث پیچش میشه (البته شاید جابه جا باشه مکز جرم با مرکز ثقل با اینی که من گفتم دقیقا یادم نیست )-2- متوجه نشدم دیافراگم یه چیزه دیوار برش یه چیزه دیگه ولی با هم کار میکنن یعنی صلبیت یا انعطاف پذیری دیافراگم به برش ربطی نداره .......در هر صورت کتاب میگه صلبیت خوبه چون حرکت کمتری داریم .....3-سوال قبلیه دوستمون گفتم که باید همه چی تو زلزله متقارن باشه حالا این که موازی بشه هم همین جوریه اینا همش به همون سوال اولیت ربط داره که اون فاصله بوجود میاد و گشتاورو درست میکنه در صورتی که بار متقارن پخش نشه .درسته که باید یکی باشه ولی ترکیبی از اینارو هم باهم داریم

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم نمودار رو میخوای ترسیم کنی؟نمودار برشی ک توش m لحاظ نمیشه فقط توی نمودار خمشی دیده میشه ک اونم هر وقت اومد نمودارش اونجا قطعی داره یعنی میپره....پاسخنامه اشتباه...احتمالا سئوالات پارسه ک نی؟

چرا دقیقا پارسس
چرا از اونم میشه البته با تصور انتگرال نمودار

arefeh

کاربر ممتاز
چرا دقیقا پارسس
چرا از اونم میشه البته با تصور انتگرال نمودار

پس شک نکن غلطه حالا دیکه مطمئن شدم چون مثل خنگها و با اعتماد به نفس پارسال همین سئوال رو از یه استاد عمران پرسیدم و اونو زیر سئوال بردم ک نه بعد اون گفت ک m میشه هر وقت همچین سئوالی دادن.ولی بازم امسال ازش مجدد میپرسم با چند نمونه دیگه ک مقایسه کنه میزارم براتون...اما گه استباه نکنم این سئوال مال آزمون 25% اول یا دومه پارسه 2 سال پیش بوده...واسه همین جوابشم تو ذهنم مونده...دلیلشم این بود اگه اشتباه نکنم:
هر گاه گشتاور در تمام طول تیر یکنواخت وارد شود یعنی در هر نقطه مقدار اون m هست...حتی اگه میگفت یک سوم تکیه گاه غلطکی بازم میشه m.به نظرم این موضوع کاملا تستیه و نیازی به این همه تحلیل نی...مثل اون نکته تستی ک هر گاه وسط تیری نیروی p وارد بشه نیرو تووو دو تا تکیه گاه نصف میشه...
ولی بازم برای اطمینان براتون سئوال میکنم...ک خودمم 100% مطمئن بشم...

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اینو متوجه نشدم

مرکز جرم و مرکز ثقل یکیه و غالبا منطبق بر مرکز هندسی کلی بناست.
اما مرکز سختی با مرکز جرم متفاوته. اگه شکلای کتاب رو ببینی کاملا متوجه میشی.

3-وقتی از چند سیستم مقاوم در بارهای جانبی استفاده میکنیم محاسباتش بسیار پیچیده است و دلیل اون اینه که ما باید مراقب باشیم چون اعضای مقاوم تر بار زلزله بیشتری را تحمل میکنن و بنابراین اعضای ضعیف تر را از مسیر انتقال نیرو خارج میکنن و همین میتونه باعث تخریب زودتر اعضای قوی تر و در نتیجه ساختمان بشه.

shiva2009

کاربر بیش فعال
مرکز جرم و مرکز ثقل یکیه و غالبا منطبق بر مرکز هندسی کلی بناست.اما مرکز سختی با مرکز جرم متفاوته. اگه شکلای کتاب رو ببینی کاملا متوجه میشی.3-وقتی از چند سیستم مقاوم در بارهای جانبی استفاده میکنیم محاسباتش بسیار پیچیده است و دلیل اون اینه که ما باید مراقب باشیم چون اعضای مقاوم تر بار زلزله بیشتری را تحمل میکنن و بنابراین اعضای ضعیف تر را از مسیر انتقال نیرو خارج میکنن و همین میتونه باعث تخریب زودتر اعضای قوی تر و در نتیجه ساختمان بشه.
در کنار جوابای شما من یه پیشنهاد دارم برای دوستایی که تازه طراحی لرزه ای رو شروع کردن، یا می خوان بعداً شروع کنن:
این کتاب انسجام خوبی داره، مطالب مطرح شده به مرور تکمیل و ابهاماتش برطرف میشن. اگر اوایل مطالعه سؤالای زیادی براتون پیش اومد نگران نشین، تا اخر همون فصل ادامه بدین، بعضیاش رو توی همون فصل توضیح میده. اگر تا آخر فصل توضیح نداد، سؤالتون رو یادداشت کنین، کتاب که تموم شد، به یادداشت ها نگاه کنین، خیلی از اشکالاتون رفع شده، اون وقت هرچی موند، با مرور، منابع دیگه یا همفکری میشه بهش جواب داد.من اون اوایل توی هر صفحه 5،6 تا اشکال داشتم،به آخر کتاب که رسیدم چیزی نمونده بود ازش، یک یا دو مورد شاید...مثلاً همین دیافراگم یا ترکیب سیستم ها رو خود کتاب مثال زده براش.

kavehsafari66

عضو جدید
بچه ها این حرف درسته
هرچی زمان تناوب طبیعی ارتعاش طولانی تر بشه شتاب بیشتر میشه و نیروی ناشی از زلزله کمتر میشه

kavehsafari66

عضو جدید
مرکز جرم و مرکز ثقل یکیه و غالبا منطبق بر مرکز هندسی کلی بناست.
اما مرکز سختی با مرکز جرم متفاوته. اگه شکلای کتاب رو ببینی کاملا متوجه میشی.

3-وقتی از چند سیستم مقاوم در بارهای جانبی استفاده میکنیم محاسباتش بسیار پیچیده است و دلیل اون اینه که ما باید مراقب باشیم چون اعضای مقاوم تر بار زلزله بیشتری را تحمل میکنن و بنابراین اعضای ضعیف تر را از مسیر انتقال نیرو خارج میکنن و همین میتونه باعث تخریب زودتر اعضای قوی تر و در نتیجه ساختمان بشه.

هنگامی که مرکز جرم با مرکز سختی برهم منطبق نباشند پیچش اتفاق میفته...و ستون هایی که از مرکز سختی دور هستند بیشترین آسیب رو میبینند.
مرکز جرم نقطه ای از سیستم هست که از میانگین جرم تمام نقاط یا اجزای سیستم در اونجا هست نحوه محاسبه هم که خودتون بلدین حتما..
.. سختی هرقاب خمشی با تعدا ستون های اون نسبت مستقیم داره .تعریف سختی که کاملا مشخصه و برای محاسبه هم به این صورت هست که سختی تک تک اعضا را در فاصله تا محور دلخواه ضرب میکنی و تقسیم بر مجموع سختی کل اعضا میکنید که مرکز سختی به دست میاد..من نحوه محاسبه اش رو گفتم که شاید بتونم فرقشون روبهتر بگم.
.
یا خیلی واضح ترمرکزسختی نقاطي در سطوح طبقات كه وقتي برآيند نيروهاي جانبي حاصل از زلزله در آن نقاط فرض شوند، چرخشي در هيچ کدوم از طبقات سازه اتفاق نمیفته.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1-قابلیت باربری افقی مهاربندی شده به علت عملکرد اعضا در کشش و فشار است به غیر از سیستم مهار بندی برون محور.......این جمله درسته؟؟
2-در یک قاب ستون قوی تر است یا تیر؟؟ یک قاب حداقل باید چند اتصال صلب داشته باشد؟
3-در قاب تیرها میتونن در پلان انحنا داشته باشن؟؟

nani_67

عضو جدید
کاربر ممتاز
تغییر شکل در تیرهای با تکیه گاه ساده مثل گیرداره؟؟
تو سازه در معماری 1/8،1/16اینا ک گفته چیه؟؟؟
جزوه برای این دوفصل هست خوب تفهیم کنه
بخدا بار دوممه اما فقط کلیاتو فهمیدم از این دوتافصل

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مگه شما در حال خوندن طراحی لرزه ای نیستی؟
جواب همه این سوالا تو کتاب هست. اینقدر عجول نباش. با کتاب ساده برخورد کن. همشو به زودی میفهمی.
نه:) مشغول خوندن کتاب طراحی لرزه ای نیستم مشغول خوندن جزوه طراحی لرزه ایم که اشتباه تایپی خیلی داره واسه این میپرسم .....اگه بخوای دیگه نمیپرسم و گوشه ازلت بر میگزینم :crying:

کژال جون

عضو جدید
بچه ها مصادیق آکوستیک و تنظیم قیابکلو رو بخونیم؟ احتمال سوال هست؟ تو بعضی از فصلای آخر تنظیم مصادیق داره به جز فصل آخرش، اونا رو بخونم؟

ne.arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها کتاب ساختمان های فولادی و بتنی گلابچی رو حتما باید بخونیم؟؟اگه بجاش جزوه های سینا شریفی که تو باشگاه هس رو بخونیم کافیه؟؟:cry:

arefeh

کاربر ممتاز
بچه ها کتاب ساختمان های فولادی و بتنی گلابچی رو حتما باید بخونیم؟؟اگه بجاش جزوه های سینا شریفی که تو باشگاه هس رو بخونیم کافیه؟؟:cry:

حجم کتاب زیاده اما نکاتش خیلی کمه یعنی اگه دو روز واسش وقت بزاری سریع همه اون نکاتش در میاد...جزوه سیناشریفی فقط عکسه...کامل نی...اما از نخوندنش خیلی بهتره....

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جزوه سینا شریفی سر کلاسیش به درد میخوره....سعی کن بخونب اگه فرصت نشد حداقل عکساشو ببین البته برای معماری به نظرم خیلی واجب نیست ولی اگه تکتو امتحان میدی حتما بخون

shahmirzadi

عضو جدید
دوستان چنتا سوال داشتم
جریان اقیانوسی چیه؟؟ :؟ (تو بادها)

کاره درایوانحراف چیه؟ ( تو توربین ها)

قیابکلو ،تنظیمش. مصاذیفو باید بخونیم؟؟ ساختمان های هوشمندش خیلی یجوری نیس؟کم و ناقصه.ادم بیشتر گیج کیشه.

آخرین ویرایش:

ne.arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
جزوه سینا شریفی سر کلاسیش به درد میخوره....سعی کن بخونب اگه فرصت نشد حداقل عکساشو ببین البته برای معماری به نظرم خیلی واجب نیست ولی اگه تکتو امتحان میدی حتما بخون

واسه انرژی هم مهمه؟؟:question:

کژال جون

عضو جدید
بچه ها مصادیق آکوستیک و تنظیم قیابکلو رو بخونیم؟ احتمال سوال هست؟ تو بعضی از فصلای آخر تنظیم مصادیق داره به جز فصل آخرش، اونا رو بخونم؟

بچه ها واقعا شرمندم کردین جواب دادین. مرسی :redface: 1 آره می خواد یا نه دیگه.

shahmirzadi

عضو جدید

منم دقیقا همینو سوال دارم..ولی بعضی از دوستای من دارن میخوننن.تا حالا که ازش سوال نیومده.ممنم پرسیده بودم که ببینم بچه ها چه میکنن که .مو هم شرمنده میکنن وجواب نمیدن.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

منم دقیقا همینو سوال دارم..ولی بعضی از دوستای من دارن میخوننن.تا حالا که ازش سوال نیومده.ممنم پرسیده بودم که ببینم بچه ها چه میکنن که .مو هم شرمنده میکنن وجواب نمیدن.
من که نمیخونم چون تاحالا ازش سوال نیومده شاید برای انرژیا لازم باشه که اونم نیس

concreteman

عضو جدید
من اینو متوجه نشدم

1-مرکز جرم و مرکز ثقل یکی هستن .
اگر به عنوان مثال در یک پلان مستطیل کلیه جزییات ساختمان از قبیل ستون گذاری جنس دیوار و مهاربندی ها قرینه باشد مرکز سطح ، جرم و سختی بر هم منطبق و در مرکز شکل قرار میگیرند.
اما احتمالا مشکل شما مرکز سختی باشه: مرکز سختی تابع ستون گذاری و مهاربندی های ساختمانه. حالا اگر برای مهار بندی یک ساختمان با سه محور آکس محور اول و وسط باد بند اجرا بشه و محور انتهایی نشه مرکز سختی از مرکز خارج و اندکی به سمت محور اول جابجا میشه.(همین حکایت رو برای وزن ساختمان و مرکز جرم داریم)
2-هر دو
3-مثلا روی محور فرضی a نباید یک دهانه بادبند فلزی اجرا کرد و دهانه بعد دیوار برشی.
اما میشه محور a رو بادبند زد و محور b رو دیوار برشی(البته فقط در شرایط خاص)

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان برای هر کدوم از این عناوین که زیر مجموعه دروس فنی هستند: " تنظیم شرایط محیطی - تاسیسات ساختمان - ایستایی و سیستم های ساختمانی - عناصر جزئیات و مصالح ساختمانی" به تفکیک هر کدام چند سوال در کنکور میاد؟ تا بتونیم با توجه به اهمیت وقت بیشتری بگذاریم.

nani_67

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها چند روز پیش سوالای ایستایی گذاشته بودید خیلی خوب بود ب شخصه برا من،درسته
30درصد زدم اما من از صفر ب این درصد رسیدم ،خیلی سوالای خوبی بود
خاهش میکنم اگه بازم دارید بذارید از این سوالا؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
الان یادم نیست کی گذاشته بود اما من واقعا تشکر میکنم

shahmirzadi

عضو جدید
1-پایداری داخلی خرپا رو پجوری میشه فهمید؟
2-کی از (( کم کردن یه واکنش از تکیه گاه و اضافه کردن میله)) استفاده میکنیم؟

آخرین ویرایش:
بالا