تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث هفتم: الزامات فضاهای داخلی

-آشپزخانه:

بهتر است حداقل عرض آشپزخانه را 215 سانتیمتر در نظر بگیریم (در صورت صرف غذا درآشپزخانه) که داراي حداقل 7.5 متر مربع مساحت باشد؛ در غیر این صورت حداقل عرض آشپزخانه را میتوان 180 سانتیمتر و حداقل مساحت 5.50 مترمربع، در نظر گرفت.
بهتر است در واحدهاي مسکونی که 75 مترمربع و بیشتر مساحت دارند، هم آشپزخانه دیواري (محل پخت و پز یا همان آشپزخانه خیس و کثیف) و هم آشپزخانه باز (آشپزخانه تمیز و خشک) در نظر گرفته شود. ضمناً حداقل طول آشپزخانه دیواري 3 متر و حداقل عرض آن 170 سانتیمتر میباشد.آشپزخانه در واحد مسکونی قابل استفاده براي افراد معلول باید داراي شرایط زیر باشد:

-فضاي آزاد کف به ابعاد120 در 75 سانتیمتر باید به گونه اي طراحی شود که تمام وسایل آشپزخانه براي شخص با صندلی چرخدار از روبرو و یا از پهلو قابل دسترس باشد.

-حداقل سطح کاري با عرض 75 سانتیمتر و ارتفاع بین 75 تا 85 سانتیمتر، با فضاي آزاد براي قرارگیري پا به عمق 40 سانتیمتر و ارتفاع 65 تا 70 سانتیمتر، باید در آشپزخانه در نظر گرفته شود.

-سرویس بهداشتی و حمام:

-حداقل عرض آن 110 سانتیمتر و طول آن 150 سانتیمتر میباشد. ولی بهتر است عرض آن حداقل 120 و طول آن نیز حداقل 160 سانتیمتر در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است از فضاي اقامت دید مستقیم به سرویس بهداشتی وجود نداشته باشد. همچنین در صورتی که مساحت واحد مسکونی 75 مترمربع و بیشتر باشد، باید در داخل واحد مسکونی یک چشمه توالت فرنگی در نظر گرفته شود.

-در صورتی واحد مسکونی براي فرد معلول طراحی شود باید حداقل اندازه فضاي سرویس بهداشتی 150در 170 سانتیمتر باشد تا گردش صندلی چرخدار در آن امکانپذیر باشد و همچنین، در سرویس بهداشتی باید به بیرون باز شود تا گشودن آن در مواقع اضطراري از بیرون امکانپذیر باشد. در حمام براي استفاده فرد معلول نیز باید، فضاي آزاد کف، در جلو وان باید به ابعاد 150 در 80 سانتیمتر باشد و همچنین فضاي آزاد زیر دوش باید120در 120 سانتیمتر باشد.

-پذیرایی و اتاق خواب:

حداقل عرض پذیرایی 2.7 متر و حداقل مساحت آن نیز 12 مترمربع میباشد.
همچنین در صورتی که مساحت واحد مسکونی 75 مترمربع و بیشتر باشد، یکی از اتاق خوابها باید داراي حداقل عرض 2.7 متر و حداقل مساحت 12 مترمربع باشد و اتاق خوابهاي دیگر میتواند داراي حداقل عرض 2.15 2 متر و حداقل مساحت 6.5 مترمربع باشد. در واحدهاي مسکونی زیر 75 مترمربع حداقل عرض اتاق خواب اصلی 2.5 متر و حداقل مساحت آن نیز 9 مترمربع میباشد.

دناسا

عضو جدید
دوست عزیز riahi-arc55 من امروز کل مطالبتون رو تا اینجا خوندم و خواستم ازتون تشکر کنم بابت کار بزرگی که انجام دادید، کاری که به اعتقاد من باید دفتر مقررات ملی انجام میداد و بعد اقدام به برگزاری آزمون می کردولی خب پیداس که توانایی اش رو ندارند! البته قدرشناس دوستانی هم که قبلا دانسته هاشونو در اختیار همه قرار دادند هستم ولی تا الان به این شکل جامع و نظام یافته جایی ندیدم ( البته شاید تو کلاس هایی که بابتش مبالغ زیادی میگیرند باشه)، در هر صورت ممنون و اجرتون با خدا

riahi_arc55

عضو جدید
دوست عزیز riahi-arc55 من امروز کل مطالبتون رو تا اینجا خوندم و خواستم ازتون تشکر کنم بابت کار بزرگی که انجام دادید، کاری که به اعتقاد من باید دفتر مقررات ملی انجام میداد و بعد اقدام به برگزاری آزمون می کردولی خب پیداس که توانایی اش رو ندارند! البته قدرشناس دوستانی هم که قبلا دانسته هاشونو در اختیار همه قرار دادند هستم ولی تا الان به این شکل جامع و نظام یافته جایی ندیدم ( البته شاید تو کلاس هایی که بابتش مبالغ زیادی میگیرند باشه)، در هر صورت ممنون و اجرتون با خدا

دوست عزیز در ابتدای این تاپیک و در شروع مطالب هم عرض کردم که صرفا هدف جمع آوری مطالب و جزوه ها و کتابها و مطالبی که دوستان عزیز در سالهای قبل در اختیار من و دیگران قرار دادن هستش و امیدوارم مورد استفادتون قرار بگیره و من هم مثل شما این اعتقاد رو دارم که این آزمونها بدون در اختیار قرار دادن منابع اطلاعاتی موثق و متمرکز فقط جهت منافع عده ای سود جو هست که از این رانت اطلاعاتی استفاده میکنند و بازار کلاسهای آموزشی و فروش جزوه و شابلون و آزمونهای آزمایشی رو داغ میکنند.
حتی در کتابهای مقررات ملی هم شما پراکندگی اطلاعات رو می بینید و چاپ کتابهای راهنمای مباحث مختلف و قرار گرفتن اونها در لیست منابع آزمون که این خود در راستای همین هدف هستش و جیب عده ای سود جو رو پر میکنه و هیچ کمکی در راستای ارتقاء مهندسی کشور نداره.
امیدوارم همه با هم بتونیم با کمک به هم در این سایت دست این سود جویان رو از جامعه مهندسی کوتاه کنیم و مطالب این سایت رو هرچه پر بارتر بکنیم تا این سایت همونطور که در گذشته نیز بوده مرجع خوبی برای اطلاعات مهندسی باشه .

به امید موفقیت

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
manzoram in ke man bayad az koja in emtehanaro bedam.man daneshjo memari hastam.term 2 .
اوووووووووووووووووووووووووووووو خیلی زوده جانم....
شما از مدرک کارشناسیت باید 3 سال بگذره بعد....تا اون موقع هم باید ببینیم چ خوابی قراره براتون دیده بشه

davod.t

عضو جدید
میشه این 3.33 را توضیح بدیدددددددددددددددددددددد....

برای همکف که طول سرگیری در بیاد باید دو ساعت بشینیم حساب کنیم؟ راه میانبر نداره؟
ممننووووووووووون
سلام دوست عزیز البته این 3.33برای پارکینگ متوسط و بزرگ هست وبرای پارکینگ کوچک 2متر هستش چونکه ارتفاع کف تا زیر سقف 220 میباشد ب عبارتی (25=195-220) و1متر انتها شیب 10% داره که 10 سانت از 25 سانت کم میشه (15=10-25)و 15 سانت هم با شیب 15% خودش 1متره ک مجموع دو تا 1 متر شده 2متر . البته این 3.33و 2 متر و از انتهای رمپتون حساب کنید

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز البته این 3.33برای پارکینگ متوسط و بزرگ هست وبرای پارکینگ کوچک 2متر هستش چونکه ارتفاع کف تا زیر سقف 220 میباشد ب عبارتی (25=195-220) و1متر انتها شیب 10% داره که 10 سانت از 25 سانت کم میشه (15=10-25)و 15 سانت هم با شیب 15% خودش 1متره ک مجموع دو تا 1 متر شده 2متر . البته این 3.33و 2 متر و از انتهای رمپتون حساب کنید

عالی بود مرسی...

saraafsoon

عضو جدید
مبحث سوم : ضوابط پیش آمدگی ها (کنسول)

پیشآمدگی در معابر عمومی و داخل محدوده مالکیت داراي ضوابطی است که در جدول زیر مشخص گردیده است.

مشاهده پیوست 222029

همچنین در قسمت نبش زمین اگر پیشآمدگی داشته باشیم، حداکثر فاصله عمود بر پخ باید به میزان 150 سانتیمتر باشد.

مشاهده پیوست 222030

بالکن یا تراس

اگر عمق بالکن بیش از 3 متر باشد، دیگر نمیتواند براي فضاي پشت خود، به عنوان نورگیري محسوب شود.
حداقل عمق بالکن نیز باید 100 سانتیمتر باشد.
جانپناه بالکن باید حتماً دیوار باشد و حداقل ارتفاع آن نیز 110 سانتیمتر باشد.
لبه بیرونی سطح اشغال یعنی کجامهندس دقیق منظورچیه؟

m.rahimi0756

عضو جدید
دوست عزیز روند طراحی بدین صورته که اول از همه به تمام موارد از اعم درز انقطاع ، نورگیری ،ضوابط اسانسور و هر چی لازم است آشنایی کامل و فول باشی و سر جلسه چه کنم چه کنم نکنی ،دوم اینکه به صورت مساله خوب فکر کنی اگه به نقشه بچه هایی که قبول شدن نگاه کنی اکثرا همه به یک جواب رسیدن و اصولا سوال طوری طرح میشه که تقریبا با یک روش به نتیجه برسه ، سوما به پارکینگ و همکف ویرش همزمان فکر کن -چهارم واسه خودت شابلن پله ،برش طبقات ، ماشین و محدوده آن و هر چی که بفکرت میرسه نیازه درست کن چون با شابلن توی 3 دقیقه پلان پله رو میکشی و کارت خیلی سریع میشه -و پنجم تمرین تمرین تمرین بادست - من با این کار دومین مرحله قبول شدم البته مرحله اول هیچ اطلاعاتی بابت این موضوعات نداشتم - بای

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث هشتم: سازه

-در صورتی که اسکلت ساختمان را فلزي در نظر بگیریم بهتر است ابعاد ستون را براي ساختمانهاي سه طبقه 30 در 30 سانتیمتر و براي ساختمانهاي چهار طبقه و بیشتر 40در40 سانتی متر در نظر بگیریم و حداکثر دهانه معمول براي اسکلت فولادي حدوداً 6 الی6.5 متر است.

-اگر اسکلت ساختمان را بتنی در نظر بگیریم، بهتر است ابعاد ستون را براي ساختمانهاي سه طبقه 40در 40 سانتیمتر وبراي ساختمانهاي چهار طبقه 50 در 50 سانتی متر و براي ساختمانهاي 5 و 6 طبقه 60 در 60 سانتیمتر درنظر بگیریم و حداکثر دهانه معمول براي اسکلت بتنی حدوداً 7 الی 7.5 متر است.

-کلیه اندازه هایی که در بخش راه پله و آسانسور ولابی و رمپ و پاسیوها بیان گردیده، اندازه و ابعاد مفید (در واقع از بر ستون) میباشد.

-همچنین بهتر است ضخامت سقف را براي ساختمانهاي (اسکلت بتنی و فولادي) یک تا سه طبقه 30 سانتیمتر و براي ساختمانهاي چهار طبقه و بیشتر 40 سانتیمتر در نظر بگیریم.

البته اینو هم به دوستان باید یاد آور بشم که با توجه با سازه های جدیدی که الان وجود داره و از اونجایی که مبحث 11 هم جزو منابع اومده ممکنه سوال رو جوری طرح کنند که مجبور به استفاده از فناوری های نوین ساختمانی بشید.(شاید هم برای این دوره نتونن این کار رو بکنن ولی ظاهرا جزو اهداف بلند مدتشونه) البته این سیستمهای جدید مزایای زیادی هم داره از جمله ضخامت کم سقف و دهانه های بیشتر که میتونه دست طراح رو باز کنه. از طرفی محدودیتهایی هم داره که باید به اونها آشنا باشید.
برای این منظور کتاب فن آوریهای نوین ساختمانی تالیف دکتر گلابچی و دکتر مظاهریان رو جهت مطالعه پیشنهاد میکنم که برای آینده شغلیتون هم اطلاعات خوبی داره.

riahi_arc55

عضو جدید
لبه بیرونی سطح اشغال یعنی کجامهندس دقیق منظورچیه؟

دوست عزیز در اینجا منظور پیش آمدگی هستش که شما در داخل حیاط میخواهید انجام بدید و برای زیبایی حجم طراحی شدتون یا ایجاد بالکن میخواهید طبقه بالایی از پایینی با یک شکستگی یا پیش آمدگی بیرون بیاد . در اینجا حد مجاز رو سطح اشغالی که شهرداری یا مرجع صدور پروانه صادر کرده دونسته.و بیشتر از اون رو مجاز نکرده.
-مثلا اگه سطح اشغالتون 60% باشه فقط داخل همین محدوده میتونید عقب رفتگی و پیش آمدگی داشته باشید و بیشتر مجاز نیستید.

به صفحه 43 مبحث 4 مقررات ملی مراجعه بفرمایید بند 4-4-6-2 بند آ توضیحاتش هست.

البته دوستان توجه داشته باشند که دامنه ضوابط طراحی خیلی زیاده و برای آزمون بهتره فعلا در حد آزمون فرا بگیرید و بعدا میتونید این دامنه اطلاعاتو گسترش بدید .
بعضی از ضوابط به مرور تغییر میکنن و در زمان طراحی باید با مراجع صدور پروانه محلی که میخواهید طراحی کنید هماهنگ باشید و از اونها پیروی کنید.

arefe-rad

عضو جدید
خوب وقتی طول خیلی زیاد باشه......وسطش را بیام انباری بزنم میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون به هر حال عمق نورگیری از دو طرف کل اون قسمت را پوشش نمیده

خدا قوت .... عزیزم سعی کن تمام پلانهاتو باهم جلو ببری مثلا وقتی داری زیرزمینو میکشی به جای باکس پله و آسانسورت دقت کن! ببین توی پلانای دیگت چجوری میشه!! مثلا اینجا اگه باکس پله یکم شیفت بدی پایین هم فضای واحد شمالیت بیشتر میشه هم اینکه دستت واسه عمق نورگیری بازتره....
موفق باشی

m.rahimi0756

عضو جدید
دوست عزیز بهت توصیه می کنم حتما جزوه اشراق روبگیر چون ضوابط رو بطور کامل گفته حتی در مورد نورگیر ی - چون یکسری ضوابط داره مثلا اگه دو فضا خصوصی باشه یک انداره ،عمومی باشه یک اندازه ، دو واحد روبروی هم باشه یک اندازه ، - در ضمن بنظرم روی ستون گذاری ات یا خیلی حساسی مانند عمرانی ها یا ... آخ خیلی محدود می کنی خودتو - یکسری ضوابط است که حتما باید رعایت کنی مثلا اشپزخانه نیاز به نور مستقیم نداره می تنونی بیاری زیر باکس پله تاهم هال دراز نشه و هم از نور بیشتری استفاده کنی - چند بار از یک نمونه پلان کامل با رعایت کلبه مقررات بطور دستی کار کن خیلی بهت کمک می کنه

وسعت

عضو جدید
دوستای خوبم...مرسی بهم دلگرمی می دیددددددددددددددددد.....اشالله کارای خوب خوب میذارم
ممنون

pishgam_9999

عضو جدید
واقعاممنون
خیلی خوب مطالب رو جمع بندی کردین.

man az shoma vase etelat khob tashakor mikonam va ina ro toye tarahiye daneshgah kar mikonam.
diroz chanta az dostamam inaro az inja copy karde bodan va be ostad neshon midadan vase darse tarsim fani.va ostademon goft kheili khobe in etelat.
bazihasho ostadam balad nist.
man az hame matlabaii ke gozashtin tashakor kardam va az dostaye daneshgahim va baghiye ham mikham ke ba tashakor az in site neshon bedan ke chan nafar hastim.
na inke biyaid va faghat matlab ro bebarim va be ostademon neshon bedim.
adam bayad ghadr shenas bashe.manzoram dostaiiye ke diroz on harfaro mizadan..........

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سوالم را اینجا بپرسم؟
من دیدم بچه هایی که قبول شدن ابعاد ستوناشون خیلی کم بود انگار 20 * 20 یعنی اشکال نداره؟
به ما میگفتن کمتر از 30 نگیرید.

respina

عضو جدید
بچه ها به نظرتون برای طراحی از مبحث 8 و 11 چه استفاده ای میتونیم بکنیم؟ باید از سازه های جدید استفاده کنیم؟؟/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

TARANE-ARCH

عضو جدید
manzoram in ke man bayad az koja in emtehanaro bedam.man daneshjo memari hastam.term 2 .
بابا من فکرمیکردم من فقط عجولم شماکه دیگه ترکوندی من که دانشجوی ارشدم برام میگن زوده شماکه ترم دو کارشناسی دیگه خیلییییییییییییییییییییییییییییی زوده ها

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
بابا من فکرمیکردم من فقط عجولم شماکه دیگه ترکوندی من که دانشجوی ارشدم برام میگن زوده شماکه ترم دو کارشناسی دیگه خیلییییییییییییییییییییییییییییی زوده ها
اتفاقا ایشان کار خوبی میکنه. چون هنوز دستش به خط نرفته با ضوابط آشنا میشه و بعدش راحتتر میتونه خط بکشه. من خیلی از دوستام الان ارشد هستن و هنوز قبول نشدن... چند تاشان امروز بهم ز زدن براتون کلاس بزار.....

majid eng

عضو جدید
سلام دوستان من در آزمون قبلی یه موردی را رعایت نکرده بودم که ساعت یک بعد از ظهر فهمیدم و حسابی روحیم را باختم تا قبلش فکر میکردم خیلی دارم خوب جلو میرم چون رمپ و پارکینگ و انباریم خیلی خوب در آمده بود یهو متوجه شدم ارتفاع پارکینگم 40 سانت کمه حالا تمام پلان هام هم در آمده بود خیلی خوب شده بود اشتباهی که کردم خودم را باختم و دیگه نتونستم برش و ...... را ادامه بدم نمرم که اومد جا خوردم 20 شده بود در حالی که طرح از پایه و اساس که پارکینگ باشه مشکل داشت همه اینها را گفتم برا اینکه بدونین یسری جزئیات تا حدی که ما فک میکنیم براشون مهم نیست شاید اگه برش و نما و پلان بام را کشیده بودم قبول بودم حتی با اشتباهی به این بزرگی فکر کنم براشون خیلی مهمه که شیت ها کامل باشه

arefe-rad

عضو جدید
سلام دوستان من در آزمون قبلی یه موردی را رعایت نکرده بودم که ساعت یک بعد از ظهر فهمیدم و حسابی روحیم را باختم تا قبلش فکر میکردم خیلی دارم خوب جلو میرم چون رمپ و پارکینگ و انباریم خیلی خوب در آمده بود یهو متوجه شدم ارتفاع پارکینگم 40 سانت کمه حالا تمام پلان هام هم در آمده بود خیلی خوب شده بود اشتباهی که کردم خودم را باختم و دیگه نتونستم برش و ...... را ادامه بدم نمرم که اومد جا خوردم 20 شده بود در حالی که طرح از پایه و اساس که پارکینگ باشه مشکل داشت همه اینها را گفتم برا اینکه بدونین یسری جزئیات تا حدی که ما فک میکنیم براشون مهم نیست شاید اگه برش و نما و پلان بام را کشیده بودم قبول بودم حتی با اشتباهی به این بزرگی فکر کنم براشون خیلی مهمه که شیت ها کامل باشه

کاملا موافقم...یه وقت اصلا فکر میکنیم داریم درست میریم بعد یهو.....
اما بعد از 2 بار مردودی در این آزمون کذایی، باور کنید براشون مهم نیست شیت هاتون کامل باشه یا نه....دوستی اینجا گفتن شیت کامل نداشتن اما با نمره عالی قبول شدن و دوستانی هم بودن مثه من که تمام شیت ها کامل بود و حداقل مطمئنم سوتی بزرگ ندادم اما مردود شدن

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث نهم:ضوابط ساختمان مسکونی براي افراد معلول جسمی - حرکتی

در مجتمع هاي مسکونی (مجتمع مسکونی به ساختمانهاي مسکونی که داراي بیش از چهار واحدمسکونی در یک طبقه و یا بیش از هشت واحد در چند طبقه باشند اطلاق میشود) حداقل 5 درصد واحدهاي مسکونی باید قابل استفاده براي افراد معلول طراحی شده باشد. همچنین در مجتمع هاي مسکونی ساخته شده با اعتبارات کامل دولتی که کمتر از 20 واحد مسکونی دارند، حداقل یک واحد قابل دسترس براي افراد معلول باشد.

-ضوابط زیر در صورت حائز شدن شرایط بیان شده یا اگر مورد در خواست در آزمون باشد، در طراحی داخل واحدهاي مسکونی باید لحاظ گردد:

-حداقل عرض بازشوي ساختمان 100 سانتیمتر باشد.
-حداقل عرض راهرو 140 سانتیمتر باشد.
-حداقل عرض مفید هر لنگه در براي عبور صندلی چرخدار 80 سانتیمتر باشد.
-حداقل فاصله بین دو در متوالی چنانچه هر دو در، در یک جهت باز شوند 200 سانتیمتر و چنانچه هر دو به داخل باز شوند، 280 سانتیمتر باشد.
-درها باید حتی المقدور بدون آستانه باشند. در صورت اجبار حداکثر ارتفاع آستانه 2 سانتیمتر باشد.

-ابعاد پارکینگ قابل استفاده براي افراد معلول 3.5در 5 متر باید باشد.
-آشپزخانه در واحد مسکونی قابل استفاده براي افراد معلول باید داراي شرایط زیر باشد:

-فضاي آزاد کف به ابعاد 120 در75 سانتیمتر باید به گونه اي طراحی شود که تمام وسایل آشپزخانه براي شخص با صندلی چرخدار از روبرو و یا از پهلو قابل دسترس باشد.
-حداقل سطح کاري با عرض 75 سانتیمتر و ارتفاع بین 75 تا 85 سانتیمتر، با فضاي آزاد براي قرارگیري پا به عمق 40 سانتیمتر و ارتفاع 65 تا 70 سانتیمتر، باید در آشپزخانه در نظر گرفته شود.
-فضاهاي زندگی، غذاخوري، خواب و ایوان در واحد مسکونی قابل استفاده براي افراد معلول باید قابل دسترس براي این افراد (داراي فضاي آزاد به ابعاد 140 در140 سانتیمتر جهت قرارگیري، عبور و استفاده از وسایل) باشد.
-حداقل اندازه فضاي سرویس بهداشتی باید 150در170 سانتیمتر باشد تا گردش صندلی چرخدار در آن امکانپذیر باشد.
-در سرویس بهداشتی باید به بیرون باز شود تا گشودن آن در مواقع اضطراري از بیرون امکانپذیر باشد.
-نصب کاسه ي توالت فرنگی به ارتفاع 45 سانتیمتر از کف و با فاصله 30 سانتیمتر از دیوار مجاور الزامی است.
-فضاي آزاد کف، در جلو وان باید به ابعاد 80در 150سانتیمتر باشد.
-فضاي آزاد زیر دوش باید 120در120سانتیمتر باشد.
-عرض کف پله 30 سانتیمتر و حداکثر ارتفاع آن 17 سانتیمتر باشد.
-حداقل عرض پله 120 سانتیمتر باشد.
-نصب دستگرد در طرفین پله الزامی است.
-حداکثر تعداد پله بین دو پاگرد باید 12 پله باشد.
-حداقل ابعاد پاگرد پله باید 120در120 سانتیمتر باشد.

riahi_arc55

عضو جدید
man az shoma vase etelat khob tashakor mikonam va ina ro toye tarahiye daneshgah kar mikonam.
diroz chanta az dostamam inaro az inja copy karde bodan va be ostad neshon midadan vase darse tarsim fani.va ostademon goft kheili khobe in etelat.
bazihasho ostadam balad nist.
man az hame matlabaii ke gozashtin tashakor kardam va az dostaye daneshgahim va baghiye ham mikham ke ba tashakor az in site neshon bedan ke chan nafar hastim.
na inke biyaid va faghat matlab ro bebarim va be ostademon neshon bedim.
adam bayad ghadr shenas bashe.manzoram dostaiiye ke diroz on harfaro mizadan..........

با سلام
دوست عزیز از اینکه میبینم در زمان دانشجویی به این مباحث علاقه مند شدی خیلی خوشحالم و براتون آرزوی موفقیت دارم.
در اصل باید این دروس در دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار بگیره تا پس از فارغ التحصیلی تسلط کافی به ضوابط داشته باشند . شما با تمرین و به روز بودن اطلاعاتتون میتونید به راحتی پس از فارغ التحصیلی و سپری شدن زمان لازم پروانه خودتون رو اخذ کنید.
ضمنا این مطالب برای این اینجا قرار گرفته که همه دوستان معمار از جمله دانشجویان عزیز از اون استفاده کنند و از رانت اطلاعاتی و سود جویی عده ای جلوگیری بشه. یه مثلی هست که میگه از هر دستی بدی از همون دست میگیری....
اگه شما اطلاعاتی دارید که به درد دیگر دوستاتون میخوره میتونید اونو در باشگاه به اشتراک بگذارید و مطمعنا خودتون هم از اطلاعات خوبی در اینجا بهره مند خواهید شد. همونطور که طی سالیان سال برای من و دیگران هم همینطور بوده. البته کسانی هم بودند که به فکر منافع خودشون بودند ولی تعداد محدودی داشتند و پس از روشن شدن نیتشون ترد شدند.

به امید موفقیت و سربلندی

riahi_arc55

عضو جدید
دوستان عزیز" عمده مسایل ضوابط طراحی رو براتون گذاشتم. همونطور که بعضی از دوستان به من پیغام خصوصی میدادن و خواستار سرعت در انجامش بودم اینکارو کردم. شما با این ضوابط میتونید تمرین طراحیتونو انجام بدید.

بعضی از دوستان میگفتن که سرعت شما کمه و ما بنا به دلایلی نمیتونیم پا به پای مبحث بیاییم. ولی الان که چند روز از یک مبحث گذشته و اطلاعات یک موضوع هم گذاشته شده میبینم که همون دوست عزیزمون در مورد اون مبحث در تاپیکهای دیگه مجددا سوال کرده :eek::surprised::biggrin:

من بیشتر نظرم این بود که در مورد ضوابط بحث بشه تا توی ذهن دوستان بمونه ولی با اینحال نظر دوستان محترم بود و به کار سرعت بخشیدم.

موارد دیگه ای هم هست که در روزهای آینده اون مطالب رو هم تقدیمتون میکنم.

وضعیت
موضوع بسته شده است.