تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

riahi_arc55

عضو جدید
داخل جزوه خانه اشراق عمق نورگیری رو 2.5 متر گفته اینطور نیست

با سلام

طبق ضوایط جدید شهرداری عمق نورگیری بالکن رو حداکثر با عمق نورگیر معمولی برای یک واحد مسکونی یکی دونسته و اونو تا 3 متر مجاز دونسته
البته دوستان این مطلب رو مد نظر داشته باشید که ضوابطی که برای آزمون نظام مهندسی مورد استفاده قرار میگیره حداقل ضوابط هستش و تمامی ضوابط در آزمونهای نظام مهندسی کاربرد نداره چون عملا ابعاد زمین در آزمون نظام مهندسی ابعاد متوسط هستش و فضاهای طراحی شده نیز با توجه به خواسته های سوال حداقل ابعاد می باشد و معمولا استفاده از بالکنهایی با عمق زیاد امکان پذیر نیست.
تا اونجایی که من میدونم این ضابطه در مقررات ملی وجود نداره و جزوه ها هم فقط رو نوشتی از قوانین و ضوابط هستن. اگر کسی در مورد این ضابطه منبع موثق تری نسبت به جزوه داره بگه تا اصلاحش کنیم.

آخرین ویرایش:

mojtabagol1982

عضو جدید
اعتراض

اعتراض

به نام خداوند بخشنده مهربان....
باسلام وعرض تبریک خدمت دوستان گلی که تو آزمون خرداد 93 نمره قبولی را کسب کردن و با آرزوی موفقیت برای همه ی دوستانی که در آزمون طراحی آبان ماه شرکت خواهند کرد...
در ابتدا میخوام به تحلیل آزمون خرداد بپردازیم....این موضوع باعث کمک به کسانی که تو آزمون قبول نشدن میشه، میتوونن ایرادای کارشونو پیدا کنن...و دوستایی ام که اولین بارشونه میخوان شرکت کنن از این تجربیات استفاده خواهند کرد...
دوستانیکه قبول شدن لطف کنند یک توضیح اجمالی از روند طراحی پلان هاشون بدن، اعم از تعداد و ارتفاع پله در هر طبقه،ارتفاع تجاری، نحوه ی برخورد با شیب سایت در همکف و زیر زمین و .... موارد دیگری مثل نحوه ی حل کردن نورگیری در طبقات اول و دوم....

سلام به همه مهندسان فعال- به نظر شما چرا نتیجه آزمون طراحیو فقط با یک عدد و نوشتن مردودی اعلام میکنن ؟چرا برگه تصحیح شده ما نمایش داده نمیشه تا ما رفع اشکال کنیم.مگه وقت و پول ما مجانی بدست میاد؟ چرا مهندسا برای رفع اشکال ساده اینقدر تو این همه پست سر در گم بشن.لطفا نظر در جهت بهبود بدین. ممنون.

mms_6613

کاربر فعال
احسنت. درواقع باید ایراد کارمونو بگن. اما از اونجایی که نحوه تصحیح استاندارد نیست و خود مصحح نیز غیر استاندارده ( انسان) و همچنین استفاده از تکنولوژی مقدور نیست (جهان چهارمی هستیم دیگه) هیچ ناظر بیطرفی هم نیست که در جریان پروسه آزمون-تصحیح-اعلام نتیجه،قرار داشته باشه بنابراین چاره ای نداریم جز اینکه ذهن و دستمونو اونقدر قوی کنیم که دیگه هیچ دلیلی واسه مردودی کسی وجود نداشته باشه.
هربارم شاهدیم اعلام نتایجمون ماهها طول میکشه حتی بیشتر از انتخابات افغانستان خخخخخخخخخخ

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

سلام به همه مهندسان فعال- به نظر شما چرا نتیجه آزمون طراحیو فقط با یک عدد و نوشتن مردودی اعلام میکنن ؟چرا برگه تصحیح شده ما نمایش داده نمیشه تا ما رفع اشکال کنیم.مگه وقت و پول ما مجانی بدست میاد؟ چرا مهندسا برای رفع اشکال ساده اینقدر تو این همه پست سر در گم بشن.لطفا نظر در جهت بهبود بدین. ممنون.

گل گفتی دوست عزیز............
من هر موقع میخوام تمرین کنم کلی سوال برام پیش میاد که هر کسی هم یه چیزی میگه....
به نظرم دلیلش اینه که خودشونم نمیدونند چی درسته...
:surprised:

architect963

عضو جدید
سلام
تعداد پارکینگ در سوال قید نشده
زیر زمین احتیاج به نور نداره
ابعاد اسانسور داخل به داخل حداقل ۱۶۰ در ۱۸۰

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بی زحمت یکی لطفا این سوال طراحی خرداد را برای من بفرسته تو سایت مقررات ملی نیست دانلود کنم.ممنون

RAHA60

کاربر فعال
چرا دو تا تاپیک زدید واسه آزمون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
یگیش کنید.

yas..

عضو جدید
سلام دوستان.به نظر من منابع جدید را شروع کنیم مثلا مباحثی که اضافه شده.در ضمن مثل دوره قبل بیایین تا کلید طراحی خرداد را از عمران اشراق گیر بیارییم.چون نکاتی ممکنه توش باشه که یه موقع از قلم بیافته .من خودم شهرستانم نمی تونم گیرش بیارم.موافقین

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.به نظر من منابع جدید را شروع کنیم مثلا مباحثی که اضافه شده.در ضمن مثل دوره قبل بیایین تا کلید طراحی خرداد را از عمران اشراق گیر بیارییم.چون نکاتی ممکنه توش باشه که یه موقع از قلم بیافته .من خودم شهرستانم نمی تونم گیرش بیارم.موافقین
کلید طراحی؟؟ جزوه ی جدیدی که اشراق داده آزمون و تمرینه اینجوری که نوشته، مثل جزوه ی اولش نیست...
منابعی هم که اضافه شده 8 و 11 واقعا نمیدوننم میخوان چه طوری از توش سوال بدن

saraafsoon

عضو جدید
بچه ها امتحان خرداد93 طراحیش نیست تو دفترمقررات ملی پس ازکجاتهیه کنیم؟شمانمونه سوالشو دارین؟

yas..

عضو جدید
من خسته شدم از اینهمه امیدوار بودن برای قبولی این آزمون بعد سه ماه اینم نتیجه ی آزمون 17 .واقعا موندم چی میشه////////////////////////////؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

TARANE-ARCH

عضو جدید
خواهشا پستا مربوط باشه به مبحثای درسی دوستان ادم گیج میشه یه مبحثو میخونه انتظار داره بعدش سوالای مربوط به اون مطرح بشه منتهی دردو دل میاد بعدش خب بزارین تاپیکی که دوستمون زدن کاربردش حفظ بشه البته ببشیدا ببشیدددددد بی ادبی نباشه

وسعت

عضو جدید
بله 2.5 گفته، در صورتیکه عمق بالکن بیشتر از 2.5 باشد ، دیگر نمیتواند براي فضاي پشت خود، به عنوان نورگیري محسوب شود.

اگه سوالاتونو شماره بزنین خیلی بهتره اینطوری آدم سردرگم میشه!!

1- ممنون عزیزم....میشه بازم راهنماییم کنید:

2- یعنی سوال پارسال را بدون پیشامدگی حل کردید؟ زیربناها کفایت کرد؟

3- ضخامت دیوار زیرزمین را 30 بگیرم یا 35؟

4- برای محل ورودی رمپ به داخل زیرزمین ساختمان جنوبی....محل ورودی عرض 3.5 را داراست....که یکطرف اش کد ارتفاعی1- یکطرفش کدارتفاعی .45- .... یعنی معبر شیبداره......من کد ارتفاعی محل شروع رمپ را چند بگیرم؟

5- میشه اگه بر زمین جواب نداد ورودی پیاده هم از همان ورودی سواره که عرضش 3.5 هست باشه؟

6- برای نورگیری هال از تراس....حداقل اندازه تراس باید 1.4 در 1.4 باشه...اون وقت اون عمق 7 متر چیه ماجراش؟ اگه دیوار ته هال من از محل شروع ایوان در نما مثلا 8.5 متر فاصله داشته باشه....برای نورگیری مورد تائید است این طرح؟

7- آزانس مسافرتی تجاری حساب میشه یا اداری؟

8- ارتفاع اداری و تجاری را چقدر بگیریم.....هیچ جا پیدا نکردم...مبحث 4؟

9- جهت بازشوی درب ورودی اداری- یا تجاری؟ به داخل اوکی هست؟

آخرین ویرایش:

وسعت

عضو جدید
سلام دوستان
میشه راهنماییم کنی...این سوال ماه 9 سال 1392 هست...
مشکلک اینه که طول رمپ با محل پارکنیگ 30 سانتی همپوشانی داره و محلی برای دسترسی به تاسیسات نمی مونه.....
وقتی دقیق با اتوکد کشیدم...میشه بگی باید چی کار کنم
http://s5.picofile.com/file/8143421418/6.rar.html
این فایل اتوکده

این عکسه

وسعت

عضو جدید
دوستان ی سوال دیگه....
شما وقتی زیرزمین در 1- در ساختمان جنوبی دارید که برای رمپش باید طبقه همکف از ی جایی به بعد اجرا بشه که ورودی سرگیر نشه...
اینو چه جوری حساب میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/راه کوتاهش

arefeh

کاربر ممتاز
سلام دوستان
میشه راهنماییم کنی...این سوال ماه 9 سال 1392 هست...
مشکلک اینه که طول رمپ با محل پارکنیگ 30 سانتی همپوشانی داره و محلی برای دسترسی به تاسیسات نمی مونه.....
وقتی دقیق با اتوکد کشیدم...میشه بگی باید چی کار کنم
http://s5.picofile.com/file/8143421418/6.rar.html
این فایل اتوکده

این عکسه

کلا پارکینگت مشکل داره...اولا فضا برای گردش ماشین باید 5در5 باشه...در صورتی که چلوی رمپ شما 4.14 فضا هست...
برای تاسیسات میتونستید زیر تجاری قرار بدهید یعنی اون قسمتی که هاشور زدید که این مشل رفع بشه...
اونوقت برای حل اون فضای گردش هم جای اون دو تا ماشین پایین رو ببری قسمت تاسیسات فعلی....با این حساب هر دو مشکلت حل میشد....
و یه نکته دگ درب راه پله یک لنگه با عرض 1.10 هست...حتما اصلاح بفرمائید

وسعت

عضو جدید
عارفه جان
1- ممنون خانومی

2- مشکلم اینه وقتی رمپ را با شیب استاندارد میبرم......فضای گردشم از دست میره..چی کار کنم؟ شیب را غیر استاندارد کنم؟ یا میشه در زیرزمین زیر حیاط خودم پیشروی کنم؟

اون قسمت که تاسیساته کد ارتفاعی سقفش 10+ هست که یعنی زیرش سرگیر میشه....
مابقی فضا که 1.5- هست و سقفش 1.2+ که ارتفاعش اوکی میشه...
میشه راهنماییم کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3-میشه تاسیسات پله بخوره بره پایین؟

4-اوکی...مرسی 1.1 حتما....

5- در تاسیسات به سمت بیرونه/ انباری هم بیرون یا داخل؟

6- میشه درمورد محسابه طولی از همکف که سرگیر میشه راهنماییم کنی....راه کوتاهش؟

holooooooo

کاربر ممتاز
دوستان ی سوال دیگه....
شما وقتی زیرزمین در 1- در ساختمان جنوبی دارید که برای رمپش باید طبقه همکف از ی جایی به بعد اجرا بشه که ورودی سرگیر نشه...
اینو چه جوری حساب میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/راه کوتاهش

ارتفاع سرگییری رمپ 1.95 هست، از طول افقی رمپ 3.33 میتونه سرپوشیده باشه..

holooooooo

کاربر ممتاز
عارفه جان
1- ممنون خانومی

2- مشکلم اینه وقتی رمپ را با شیب استاندارد میبرم......فضای گردشم از دست میره..چی کار کنم؟ شیب را غیر استاندارد کنم؟ یا میشه در زیرزمین زیر حیاط خودم پیشروی کنم؟ نه شیبو که نباید غیر استاندارد بگیرید نه یکم تمرین کنی مشکلت حل میشه، ببری تو حیاط بعد بچرخی بیای تو زیرزمین؟ اینطوری که نمیشه

اون قسمت که تاسیساته کد ارتفاعی سقفش 10+ هست که یعنی زیرش سرگیر میشه....
میشه راهنماییم کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نفهمیدم چی گفتی

3-میشه تاسیسات پله بخوره بره پایین؟ بله هیچ مشکلی نداره

5- در تاسیسات به سمت بیرونه/ انباری هم بیرون یا داخل؟ جفتش به بیرون

براتون نوشتم، ارتفاع سرگیری 1.95 هست با اتوکد بکشی میتونی در بیاری همینو، ولی من جایی ام خوندم، خودمم با دوستم کدشو کشیدم درست دراومد

arefeh

کاربر ممتاز
عارفه جان
1- ممنون خانومی

2- مشکلم اینه وقتی رمپ را با شیب استاندارد میبرم......فضای گردشم از دست میره..چی کار کنم؟ شیب را غیر استاندارد کنم؟ یا میشه در زیرزمین زیر حیاط خودم پیشروی کنم؟شیب بیشتر از 15% = با رد شدن در آزمون....در حیاط اگر در سئوال ذکر شده باشه مانعی نداره....مطمئنا قابل حله که شده سئوال آزمون کمی با دقت ترسیم کنید.

اون قسمت که تاسیساته کد ارتفاعی سقفش 10+ هست که یعنی زیرش سرگیر میشه....باید پله بزنید بره پایین...نکته آزمون همین بوده
میشه راهنماییم کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3-میشه تاسیسات پله بخوره بره پایین؟

5- در تاسیسات به سمت بیرونه/ انباری هم بیرون یا داخل؟در انباری و تاسیسات هر دو به بیرون...در تاسیسات حداقل 1.2 دو لنگه

باید خودتون مجاسبه کنید چون هر جا به یه عددی میرسید فقط این میشه که اون فضا رو یا با رمپ یا پله یا عقب بردن سقف همکف باید به حدی برسونید که برسید به اون عدد 1.95

arefeh

کاربر ممتاز
براتون نوشتم، ارتفاع سرگیری 1.95 هست با اتوکد بکشی میتونی در بیاری همینو، ولی من جایی ام خوندم، خودمم با دوستم کدشو کشیدم درست دراومد

نه هلو جون منظورش از پیشروی اینه که به جای مثلا 60 %...70 % زیر بنا کنید....در نتیجه مثلا اگه قرار طول همکف و زیرزمین 15 متر باشه یکم زیر زمین رو پیشروی کنه و مثلا 17 بگیره در ضورتی که همکف همون 15 متر باشه...این تنها وقتی درسته که خودشون ازمون بخوان

holooooooo

کاربر ممتاز

1- ممنون عزیزم....میشه بازم راهنماییم کنید:

2- یعنی سوال پارسال را بدون پیشامدگی حل کردید؟ زیربناها کفایت کرد؟
بله آرشیو قبولیارو ببینید، همه بدون پیش آمدگی بوده...

3- ضخامت دیوار زیرزمین را 30 بگیرم یا 35؟
30 بگیرید..

4- برای محل ورودی رمپ به داخل زیرزمین ساختمان جنوبی....محل ورودی عرض 3.5 را داراست....که یکطرف اش کد ارتفاعی1- یکطرفش کدارتفاعی .45- .... یعنی معبر شیبداره......من کد ارتفاعی محل شروع رمپ را چند بگیرم؟
-45 رو از کجا میاری؟ :confused: :eek: معبر -1 هست رمپتم باید از -1 شروع بشه

5- میشه اگه بر زمین جواب نداد ورودی پیاده هم از همان ورودی سواره که عرضش 3.5 هست باشه؟
نه به هیچ عنوان، مطمئنا جواب میده

6- برای نورگیری هال از تراس....حداقل اندازه تراس باید 1.4 در 1.4 باشه...اون وقت اون عمق 7 متر چیه ماجراش؟ اگه دیوار ته هال من از محل شروع ایوان در نما مثلا 8.5 متر فاصله داشته باشه....برای نورگیری مورد تائید است این طرح؟
ببین از انتهای فضا تا لبه ی بالکن باید 7 متر فاصله باشه، بیشتر باشه نمیشه، مثلا 1.5 عرض بالکنه، عرض فضات باید 5.5 باشه تا کلش بشه 7 متر

7- آزانس مسافرتی تجاری حساب میشه یا اداری؟
اگه برای ارتفاع میگی،به نظر من تجاریه... چرا همه چیو باهم قاطی میکنی، از یه تمیرین شروع کن همه ی نکاتشو حل کن بعد برو سراغ بعدی، آذر 92 اسفند 91 و .... انگار سردرگم شدی

8- ارتفاع اداری و تجاری را چقدر بگیریم.....هیچ جا پیدا نکردم...مبحث 4؟
یه توضیحی داره در این مورد که اگه داشته باشه، ارتفاع طبقه حداقل 2.4 و نیم طبقه 2.1
صفحشو پیدا میکنم میگم

9- جهت بازشوی درب ورودی اداری- یا تجاری؟ به داخل اوکی هست؟
معمولا تجاری کشوییه، یا کرکره ایه دیگه. کجا دیدی درب اداری به بیرون باز بشه!

یکم آروووم باشه دوست من..

وسعت

عضو جدید
1- ممنون هلو و عارفه جان.......مرسی دوستام

2- پس برای هر سوال باید سرگیری طبقه همکف را بشینم دو ساعت حساب کنم....قانون نداره؟ یا راه میانبر

3- عارفه جان دقیق دقیق کشیدم.....با اتوکد زدم ..... یدوار زیرزمین را 30 سانت گرفتم و ستون های بتنی را 40 در 40 گرفتم.....ولی یا باید شیب را بیشتر کنم یا اینکه پارکنیگا تداخل

4- میزان جلو رفتن در طبقه زیرزمین در زیر حیاط خودمان چقدره؟ آخه توی جلسه وقتی کادر کشیده میشه از کادر زد بیرون؟ وقتی توی سوال نگفته نخام برم.....میشه وضع موجود....شما یان سوال را حل کردید قبلا برام بذارید؟

5- شما ها هم برای جلسه دقیق دقیق حل کردید یا تقریبی نسبتا؟

rohi58

عضو جدید
سلام مهندس(عارفه). میخواستم بدونم پله همکف سوال خردادماه باید سه بازو طراحی میکردیم یا دو بازو و اگر دو بازو پله اضافی رو میشه تو پاگرد اولی گذاشت

وضعیت
موضوع بسته شده است.