تفسیر و حفظ روزانه یک آیه از قرآن کریم

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ، حس می کنم اینجا حیلی خلوته ، حس می کنم تو این تاپیک فقط منو صبا هستیم ! به نظرم ادامه در این شرایط فایده نداره برای همین دست نگه می داریم تا با یه ساختار جدید و همراهی بیشتر بچه ها شروع کنیم ، در این مدت ممنون می شم اگه کسی طرحی داره راهنماییمون کنه

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ، حس می کنم اینجا حیلی خلوته ، حس می کنم تو این تاپیک فقط منو صبا هستیم ! به نظرم ادامه در این شرایط فایده نداره برای همین دست نگه می داریم تا با یه ساختار جدید و همراهی بیشتر بچه ها شروع کنیم ، در این مدت ممنون می شم اگه کسی طرحی داره راهنماییمون کنه

:w27:

خدا خيرتون بده
عالی بود ;)

ممنونم... خیلی خوش اومدید:w27:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا

به نام خدا

بهترین کلامها درود بر پیامبر عزیز اسلام است.

سلام دوست وهمراه گرامی....روز به خیر و بهترین توشه نصیب تو باد.:gol:

در نظر داریم جهت ارتباط نزدیک تر با کتاب خدا و برگرفتن توشه ای از دریای ژرف معارف الهی ، تاپیک حفظ و تفسیر قرآن کریم را با طرح مسابقه نسیم دوست ادامه دهیم...

دوستان می توانند در صورت تمایل معانی و تفسیر آیات منتخب را مطالعه فرموده و ضمن همراهی در حفظ آیات مبارکه ، در این مسابقه روحانی شرکت کنند.

سوالات به پروفایل عزیزانی که با حضورشون در تاپیک اعلام آمادگی نمایند ارسال خواهد شد....
گرچه اجر و ثواب عزیزان شرکت کننده بهترین پاداش برایشان خواهد بود ولی در پایان هر دو هفته به منظور قدردانی از ایشان هدیه ناقابلی به قید قرعه تقدیم خواهد شد

امید آنکه از حافظان واقعی کلام وحی باشی...

منتظر قدوم زیبا ومتبرکتون هستیم.

آخرین ویرایش:

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
فاطمه جون من هم همه جوره در خدمتم
من یه پیشنهاد دارم
1-سوره هایی رو که بیشتر خونده می شن مثل سوره ی یس-انعام -مومنون و....
رو تفسیر کنیم
2-روی هر ایه ایه ای بحث کنیم

N. fotros

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به فاطمه عزيز :gol:
خواستم بگم اگه خدا بخواد توفيق نصيبم بشه اسم من رو در اين طرح نوراني
ثبت كنيد
هر كمكي اگهاز دستم بر مياد بگو انجام ميدم

آذرمهر

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حالتون خوبه؟:gol::gol:
ممنون از طرح قشنگتون:gol::gol:
به نظر من باید از سوره های کوچک شروع کرد که راحت تره ضمن اینکه تفسیر آیات به اختصار در چند جمله نوشته بشه:gol:
در ضمن در مورد بعضی سوره ها و اهمیت تلاوت آنها احادیث جالبی هست که اگر دسترسی داشته باشید و ابتدا دوستان رو مطلع کنید انگیزه تلاوت و حفظ بیشتر میشه:gol:
در ضمن فکر می کنم اگر برای هر سوره و حفظ آن یک تاپیک جدا بزنید بیشتر جواب می ده:gol:

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
فاطمه جون من هم همه جوره در خدمتم
من یه پیشنهاد دارم
1-سوره هایی رو که بیشتر خونده می شن مثل سوره ی یس-انعام -مومنون و....
رو تفسیر کنیم
2-روی هر ایه ایه ای بحث کنیم

سلام به فاطمه عزيز :gol:
خواستم بگم اگه خدا بخواد توفيق نصيبم بشه اسم من رو در اين طرح نوراني
ثبت كنيد
هر كمكي اگهاز دستم بر مياد بگو انجام ميدم

سلام حالتون خوبه؟:gol::gol:
ممنون از طرح قشنگتون:gol::gol:
به نظر من باید از سوره های کوچک شروع کرد که راحت تره ضمن اینکه تفسیر آیات به اختصار در چند جمله نوشته بشه:gol:
در ضمن در مورد بعضی سوره ها و اهمیت تلاوت آنها احادیث جالبی هست که اگر دسترسی داشته باشید و ابتدا دوستان رو مطلع کنید انگیزه تلاوت و حفظ بیشتر میشه:gol:
در ضمن فکر می کنم اگر برای هر سوره و حفظ آن یک تاپیک جدا بزنید بیشتر جواب می ده:gol:

سلام

من هم اگر کمیکی از دستم بربیاد در خدمتم

درود به همه دوستای گلم که تشریف آوردن....:w27:

قدمت همتون رو باگرمی می پذیریم...

ان شاءالله که از همه قبول بشه....

m00nlight

عضو جدید
سلام به همه.... كار خوبيه...باعث ميشه كه يكم برا ماه رمضون اماده شيم...
من فعلا كل كاري كه ميكنم يه نماز شكسته بسته ميخونمو تموم...اين خيلي بده....
دستتون درد نكنه...
خوشحال ميشم اگه منم كاري انجام بدم....

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه.... كار خوبيه...باعث ميشه كه يكم برا ماه رمضون اماده شيم...
من فعلا كل كاري كه ميكنم يه نماز شكسته بسته ميخونمو تموم...اين خيلي بده....
دستتون درد نكنه...
خوشحال ميشم اگه منم كاري انجام بدم....

. سلام...قربون صداقتت شیما جون... ممنونم از حضورت:w27:

سلام

خیلی طرح خوبیه به خصوص تفسیر،من هم هستم:gol:

سلام بر شما...

ممنونم .....:w27:
آواتارتون فوق العاده زیباست:gol:

elma

عضو جدید
بهترین کلامها درود بر پیامبر عزیز اسلام است.

سلام دوست وهمراه گرامی....روز به خیر و بهترین توشه نصیب تو باد.:gol:

در نظر داریم جهت ارتباط نزدیک تر با کتاب خدا و برگرفتن توشه ای از دریای ژرف معارف الهی ، تاپیک حفظ و تفسیر قرآن کریم را با طرح مسابقه نسیم دوست ادامه دهیم...

دوستان می توانند در صورت تمایل معانی و تفسیر آیات منتخب را مطالعه فرموده و ضمن همراهی در حفظ آیات مبارکه ، در این مسابقه روحانی شرکت کنند.

سوالات به پروفایل عزیزانی که با حضورشون در تاپیک اعلام آمادگی نمایند ارسال خواهد شد....
گرچه اجر و ثواب عزیزان شرکت کننده بهترین پاداش برایشان خواهد بود ولی در پایان هر دو هفته به منظور قدردانی از ایشان هدیه ناقابلی به قید قرعه تقدیم خواهد شد

امید آنکه از حافظان واقعی کلام وحی باشی...

منتظر قدوم زیبا ومتبرکتون هستیم.
سلام من نمی تونم حفظ کنم حفظ کردنم ضعیفه ولی برا تفسیر می تونم شرکت کنم هر آیه ای بذارین از تقسیرم نگاه می کنم می یام شرکت می کنم خیلی خوبه

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
عالیه بچه ها
مطمئنم که بودن تک تکمون تو این تاپیک اتفاقی نیست:gol:
شک نکنید که لطف الهی شامل حالمون شده که الان اینجاییم:gol:
من هم در خدمتم:heart:

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی
همینجا آمادگی خودمو جهت همکاری و عضویت اعلام می کنم .

خیلی طرح خوبیه. کاش منم می تونستم شرکت کنم. اما نمی تونم. :crying2::w05:

سلام بر همگی
کار خیلی خیلی خوب وزیباییه؛منم هستم:smile:
البته یه توضیحاتی بدید که اعضای این مجموعه باید چیکار کنن؟؟

عالیه بچه ها
مطمئنم که بودن تک تکمون تو این تاپیک اتفاقی نیست:gol:
شک نکنید که لطف الهی شامل حالمون شده که الان اینجاییم:gol:
من هم در خدمتم:heart:

سلام به همه... همراهیتون باعث افتخارمونه.....:w27:

morteza545

عضو جدید
سلام بر همگی
کار خیلی خیلی خوب وزیباییه؛منم هستم:smile:
البته یه توضیحاتی بدید که اعضای این مجموعه باید چیکار کنن؟؟

سلام
من هم خیلی دوست دارم که شرکت کنم

فقط یه لطفی کنید کمی توضیح بدین که چکار باید بکنیم؟؟؟؟؟؟؟

هر کس برای خودش بخونه؟
یا....؟؟؟؟

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسابقه نسیم دوست

مسابقه نسیم دوست

سلام دوستان راجع به نحوه برگزاری مسابقه سوال کرده بودید ، عرض کنم که ما هر دو هفته یکبار تفسیر ده یا پانزده آیه را به مسابقه می گذاریم ، سوالات از مطالب مرتبط ارائه شده در همین تاپیک طرح خواهد شد ... چند روز به مسابقه مانده مجددا تفسیر آیاتی که مورد مسابقه است در تاپیک به عنوان یادآوری گذاشته می شه . سوالات به پروفایل عزیزانی که برای مسابقه اعلام آمادگی کردند ارسال می شه . در نهایت به قید قرعه به دوستانی که به سوال پاسخ صحیح دادند جایزه ای ناقابل اهدا می شه . مسلمه که اجر معنوی شرکت در مسابقه از این کادوی ناقابل بیشتره ... ان شا لله شروع مسابقه از اول ماه مبارک خواهد بود . در این فرصت منتظر عزیزان برای اعلام آمادگی جهت شرکت در مسابقه هستم .

در ضمن صمیمانه پذیرای پیشنهادات دوستان در راستای بهتر برگزار شدن مسابقه هستیم .

التماس دعا

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

تاپیک خیلی جالبی بود یک مقدار همراهی کردم ولی متاسفانه دیگه نیستم خیلی دوست داشتم توی جمعتون باشم

ماراهم دعا کنید التماس دعا

تا بعد از ماه رمضان

قربونت دوست داشتیم توی جمعمون باشی ، ان شا الله توی مراحل بعدی مسابقه در خدمتت هستیم

شما هم ما رو از دعای خیرت فراموش نکن :gol:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسابقه نسیم دوست

مسابقه نسیم دوست

به نام خدا

به امید خدا اولین دوره مسابقه نسیم دوست را با تفسیر ده آیه اول سوره مبارکه واقعه آغاز می کنیم ، من تفسیر ده آیه ی مورد مسابقه رو مجدد در پست بعدی قرار می دم تا دوستان مطالعه کنند . ان شا الله سوال مسابقه در روز اول ماه مبارک به پروفایل عزیزانی که اعلام آمادگی کردند ارسال می شه ، خواهشا جواب مسابقه را به صورت خصوصی به من ، یا صباحت ارسال کنید .

من الله توفیق
التماس دعا

• Like
واکنش ها: KHF*

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
تفسیر آیات یک تا ده ، مسابقه نسیم دوست

تفسیر آیات یک تا ده ، مسابقه نسیم دوست

1إِذا وَقَعَتِ الْواقِعَةُ
2لَيْسَ لِوَقْعَتِها كاذِبَةٌ
3خافِضَةٌ رافِعَةٌ
4إِذا رُجَّتِ الأَرْضُ رَجّاً
5وَ بُسَّتِ الْجِبالُ بَسّاً
6فَكانَتْ هَباءً مُنْبَثّاً
7وَ كُنْتُمْ أَزْواجاً ثَلاثَةً
8فَأَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ ما أَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ
9وَ أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ ما أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ
10وَ السّابِقُونَ السّابِقُونَ

ترجمه:

به نام خداوند بخشنده بخشايشگر

1 ـ هنگامى كه واقعه عظيم (قيامت) واقع شود.
2 ـ هيچ كس نمى تواند آن را انكار كند!
3 ـ (اين واقعه) گروهى را پائين مى آورد و گروهى را بالا مى برد!
4 ـ در آن هنگام كه زمين به شدت به لرزه در مى آيد.
5 ـ و كوهها در هم كوبيده مى شود.
6 ـ و به صورت غبار پراكنده در مى آيد.
7 ـ و شما سه گروه خواهيد بود!
8 ـ (نخست) سعادتمندان و خجستگان (هستند); چه سعادتمندان و خجستگانى!
9 ـ گروه ديگر شقاوتمندان و شومانند، چه شقاوتمندان و شومانى!
10 ـ و (سومين گروه) پيشگامان پيشگامند!

تفسير نمونه :

واقعه عظیم

مسائل مربوط به قيامت، در قرآن مجيد معمولاً با ذكر حوادث عظيم و انقلابى و كوبنده در آغاز آن توأم است، و اين در بسيارى از سوره هاى قرآن كه بحث از قيامت مى كند، كاملاً به چشم مى خورد، در اين سوره كه بر محور معاد دور مى زند نيز، همين معنى كاملاً در نخستين آياتش، مشهود است.
در آغاز مى فرمايد: «هنگامى كه واقعه عظيم قيامت بر پا شود» (إِذا وَقَعَتِ الْواقِعَةُ).(1)
* * *
«هيچ كس نمى تواند آن را انكار كند» (لَيْسَ لِوَقْعَتِها كاذِبَةٌ).
چرا كه حوادث پيش از آن به قدرى عظيم و شديد است كه، آثار آن در تمام ذرات جهان آشكار مى شود.
«واقِعَة» به صورت سربسته، اشاره به مسأله رستاخيز است، و از آنجا كه وقوعش حتمى است، از آن تعبير به «واقعه» شده، و حتى بعضى آن را يكى از نامهاى قيامت شمرده اند.
واژه «كاذِبَة» را در اينجا بعضى به معنى مصدرى گرفته اند، اشاره به اين كه: وقوع قيامت آنچنان ظاهر و آشكار خواهد بود كه هيچ گونه جاى تكذيب و گفتگو ندارد، بعضى نيز آن را به معنى ظاهريش كه اسم فاعل است تفسيركرده اند، و گفته اند: در برابر وقوع رستاخيز، تكذيب كننده اى وجود نخواهد داشت.(2)
* * *
به هر حال، رستاخيز نه تنها با دگرگونى كائنات توأم است، بلكه انسانها هم دگرگون مى شوند، همان گونه كه در آيه بعد مى فرمايد: «گروهى را پائين مى آورد و گروهى را بالا مى برد»! (خافِضَةٌ رافِعَةٌ).(3)
مستكبران گردنكش، و ظالمان صدرنشين، سقوط مى كنند، و مستضعفان مؤمن و صالح، بر اوج قله افتخار قرار مى گيرند، عزيزان بى دليل، ذليل مى شوند، و محرومان بى جهت، عزيز مى گردند، گروهى در قعر جهنم، سقوط مى كنند، و گروه ديگرى در اعلا عليّين بهشت، جاى مى گيرند، و اين است خاصيت يك انقلاب بزرگ و گسترده الهى!
و لذا در روايتى از امام على بن الحسين(عليهما السلام) مى خوانيم: كه در تفسير اين آيه فرمود: «خافِضَةٌ»: خَفَضَتْ وَ اللّهِ بِأَعْداءِ اللّهِ فِى النّارِ، «رافِعَةٌ»: رَفَعَتْ وَ اللّهِ أَوْلِياءَ اللّهِ إِلَى الْجَنَّةِ: «رستاخيز «خافضه» است; چرا كه به خدا سوگند دشمنان خدا را در آتش ساقط مى كند، و «رافعه» است; چرا كه به خدا سوگند اولياء الله را به بهشت بالا مى برد»!.(4)
* * *
آنگاه، به توصيف بيشترى در اين زمينه پرداخته مى گويد: «اين در هنگامى است كه زمين به شدت به لرزه درآيد» (إِذا رُجَّتِ الْأَرْضُ رَجّاً).
* * *
اين زلزله به قدرى عظيم و شديد است كه، «كوهها در هم كوبيده و خرد مى شود» (وَ بُسَّتِ الْجِبالُ بَسّاً).
* * *
«و به صورت غبار پراكنده اى در مى آيد» (فَكانَتْ هَباءً مُنْبَثّاً).
«رُجَّت» از ماده «رج» (بر وزن حج) به معنى «حركت دادن شديد» است و «رَجْرَجَة» به «اضطراب» گفته مى شود.
«بُسَّت» از ماده «بس» (بر وزن حج) در اصل به معنى «نرم كردن آرد به وسيله آب» است.
«هَباء» به معنى «غبار» است و «مُنْبَث» به معنى «پراكنده»، بعضى گفته اند: «هَباء» آن غبارهاى بسيار كوچكى است كه در فضا معلق است و در حال عادى ديده نمى شود، مگر زمانى كه نور آفتاب از روزنه اى به درون محل تاريكى بتابد.
اكنون، بايد انديشيد: آن زلزله و انفجار تا چه حد سنگين است كه، مى تواند كوههاى عظيم را كه در صلابت و استحكام ضرب المثل اند، آنچنان متلاشى كند كه، تبديل به غبار پراكنده كند، و فريادى كه از اين انفجار عظيم برمى خيزد از آن هم وحشتناكتر است.
به هر حال، در آيات قرآن درباره وضع كوهها در آستانه قيامت تعبيرات گوناگونى ديده مى شود كه، در حقيقت مراحل مختلف انفجار عظيم كوهها را نشان مى دهد.
گاه، مى گويد: «كوهها به حركت در مى آيند» (وَ تَسِيْرُ الْجِبالُ سَيْراً).(5)
و گاه، مى گويد: «كوهها از جا كنده مى شوند» (وَ إِذَا الْجِبالُ نُسِفَتْ).(6)
و گاه، مى فرمايد: «برداشته مى شوند و در هم كوبيده مى شوند» (فَدُكَّتا دَكَّةً واحِدَةً).(7)
و زمانى مى گويد: «به تلى از شن متراكم تبديل خواهند شد» (وَ كانَتِ الْجِبالُ كَثِيباً مَهِيْلاً).(8)
و گاه، مى فرمايد: «به صورت غبار پراكنده اى در مى آيند»! (آيه مورد بحث).
و سرانجام مى گويد: «همچون پشم زده شده اى در فضا پخش مى شوند» (كه تنها رنگى از آن ديده مى شود) (وَ تَكُونُ الْجِبالُ كَالْعِهْنِ الْمَنْفُوشِ).(9) البته، هيچ كس جز خدا دقيقاً نمى داند مسير اين حوادث چگونه است؟ و شايد با الفاظ و در قالب سخنان ما قابل توصيف نباشد، ولى اين اشارات پرمعنى، همگى حاكى از عظمت اين انفجار بزرگ است.
* * *
بعد از بيان وقوع اين واقعه عظيم، و رستاخيز بزرگ، به چگونگى حال مردم در آن روز پرداخته، و قبل از هر چيز آنها را به سه گروه تقسيم كرده، مى گويد: «و شما در آن روز سه دسته خواهيد بود» (وَ كُنْتُمْ أَزْواجاً ثَلاثَةً).
مى دانيم «زوج» هميشه به جنس مذكر و مؤنث گفته نمى شود، بلكه به امورى كه قرين هم هستند نيز زوج اطلاق مى شود، و از آنجا كه اصنافى از مردم در قيامت و حشر و نشر، قرين يكديگرند، به آنها ازواج اطلاق شده است.
* * *
در مورد دسته اول مى فرمايد: «نخست اصحاب ميمنه هستند، چه اصحاب ميمنه اى»؟! (فَأَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ ما أَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ).(10)
منظور از «أَصْحابُ الْمَيْمَنَة» كسانى هستند كه نامه اعمالشان را به دست راستشان مى دهند، و اين امر در قيامت رمزى و نشانه اى براى مؤمنان نيكوكار و اهل نجات است، چنان كه بارها در آيات قرآن به آن اشاره شده.
يا اين كه «مَيْمَنَة» از ماده «يمن» به معنى «سعادت و خوشبختى» گرفته شده، و به اين ترتيب گروه اول، گروه سعادتمندان و خوشبختانند.
و با توجه به اين كه، در آيه بعد، گروه دوم را به عنوان «أَصْحابُ الْمَشْئَمَة» (از ماده «شوم» معرفى مى كند، مناسب همين تفسير اخير است).(11)
تعبير به «ما أَصْحابُ الْمَيْمَنَة» (چه گروه خوشبختى؟)، براى بيان اين حقيقت است كه، حد و نهايتى براى خوشبختى و سعادت آنها متصور نيست، و اين بالاترين توصيفى است كه در اين گونه موارد امكان دارد، مثل اين است كه مى گوئيم: «فلان كس انسان است، چه انسانى»؟!
* * *
پس از آن به ذكر گروه دوم، پرداخته، مى افزايد: «گروه ديگرى اصحاب شوم هستند چه اصحاب شومى»؟! (وَ أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ ما أَصْحابُ الْمَشْئَمَةِ).
گروهى بدبخت، تيره روز، بيچاره و بينوا، كه نامه هاى اعمالشان را به دست چپشان مى دهند، كه خود نشانه و رمزى است براى تيره بختى و جرم و جنايت آنها.
تعبير به «ما أَصْحابُ الْمَشْئَمَة» نيز در اينجا نهايت بدبختى و شقاوت آنها را منعكس مى سازد.
* * *
سرانجام گروه سوم را چنين توصيف مى كند: «و پيشگامانِ پيشگام» (وَ السّابِقُونَ السّابِقُونَ).(12)

پاورقی:

1 ـ «إِذا» منصوب به «ظرفيت» است، و ناصب آن «ليس» است كه در آيه دوم آمده، مثل اين كه مى گوئيم: «يَوْمَ الْجُمْعَةِ لَيْسَ لِي شُغْلٌ»، اين احتمال نيز داده شده كه، ناصب آن «أُذْكُر» مقدر بوده باشد، و يا جمله «كان كذا و كذا» («كشاف»، ذيل آيه مورد بحث) ولى احتمال اول از همه مناسبتر است.
2 ـ مؤنث بودن «كاذِبة» به خاطر آن است كه در تقدير «نفس كاذبة» يا «قضية كاذبة» است (ضمناً «لام» در «لوقعتها» را بعضى براى «تقوية» دانسته اند، ولى ظاهر اين است كه «لام» براى «تعديه» است).
3 ـ «خافِضَةٌ رافِعَةٌ» خبر مبتداى محذوفى است و در اصل «هِىَ خافِضَةٌ رافِعَةٌ» بوده است.
4 ـ «خصال»، جلد 1، صفحه 64 ـ «نور الثقلين»، جلد 5، صفحه 204.
5 ـ طور، آيه 10.
6 ـ مرسلات، آيه 10.
7 ـ حاقه، آيه 14.
8 ـ مزمل، آيه 14.
9 ـ قارعه، آيه 5.
10 ـ در تركيب اين جمله احتمالات متعددى داده اند كه از همه مناسبتر اين است كه گفته شود: «أَصْحابُ الْمَيْمَنَة» مبتدا است و «ما» استفهاميه مبتداى دوم، و «أَصْحابُ الْمَيْمَنَة» خبر آن است، و مجموعاً خبر مبتداى اول مى باشد و «فاء» در آغاز جمله به عنوان تفريع و تفسير است.
11 ـ هر چند در آيات بعد به جاى «أَصْحابُ الْمَشْئَمَة»، «أَصْحابُ الشِّمال» آمده است.
12 ـ در تركيب اين آيه و آيه بعد، احتمالات فراوانى داده شده: نخست اين كه: «السابقون» اول مبتدا است، و دومى توصيف يا تأكيد آن است، و «اولئك المقربون» مبتدا و خبر مى باشد كه مجموعاً خبر است براى «السابقون»، بعضى نيز احتمال داده اند كه: «السابقون السابقون» مبتدا و خبر است، و شبيه شعر معروف «ابوالنجم» است كه مى گويد: «أَنَا أَبُوالنَّجْمِ، وَ شِعْرِي شِعْرِي»، كه در واقع يك نوع توصيف عالى است، اين احتمال نيز داده شده كه «السابقون» اول به معنى «سابقون در ايمان» و «السابقون» دوم به معنى «سابقون به سوى بهشت» بوده باشد كه باز هم مبتدا و خبر خواهد بود.

hosseynian

عضو جدید
سلام به همگی. طرحتون عالیه.متاسفانه با حفظ زیاد رابطه خوبی ندارم ولی تفسیر عاله.

ماه رمضون منم دعا کنین.
التماس دعا