تفاوت زن و مرد! شبهه انگیزان، مات!

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب زن در آیینه ی جلال و جمال- آیت الله جوادی آملی / ص28 ( این مطالب را شخصا تایپ کرده ام پس لینکی ندارد که بگذارم.)

.... و تفاوت زن و مرد در نحوه ی ارائه ی اندیشه های درست ظهور می نماید و گرنه زن چون مرد شایستگی فراگیری علوم و معارف را داشته و بایسته ی تقدیر و ثناست؛ چون مرد که شایسته ی ارائه هنر های ظریف بوده و بایسته ستایش و تقدیر است.

توجه به این نکته سودمند است که احکام و اوصافی که برای صنف زنان ذکر شد، دو قسم است.

قسم اول: راجع به اصل زن بودن است که هیچ گونه تفاوتی در طی قرون و اعصار به آنها رخ نمی دهد. مانند لزوم حجاب و عفاف و صد ها حکم عبادی و غیر عبادی، که مخصوص زن است و هرگز دگرگون نخواهد شد و بین افراد زن هم هیچ فرقی در آن جهت مشترک زنان نیست. ( یعنی در این موارد زنان با هم فرق ندارند)
قسم دوم:
راجع به اصل زن نیست بلکه ناظر به کیفیت تربیت و نحوه ی محیط پرورش آن است که اگر در پرتو تعلیم صحیح و تربیت وزین پرورش یابد و چون مردان بیاندیشند و چون رجال تعقل و تدبر داشته باشند تمایزی از این جهت با مردان ندارند و اگر گاهی تفاوت یافت شود، همانند تمایزی است که بین خود مرد ها مشهود است. مثلا اگر زنان مستعد به حوزه ها و دانشگاه های علمی راه یابند و همانند طلاب و دانشجویان مرد به فراگیری علوم و معارف الهی بپردازند و ... آیا باز هم می توان گفت روایاتی که در نکوهش زنان آمده و احادیثی که در پرهیز از مشورت با آنها وارد شده و ادلّه ای که در نارسایی عقول آنان رسیده اطلاق دارد(؟) و هیچ گونه انصرافی نسبت به زنان دانشمند و محققان از این صنف ندارد(؟) و همچون قسم اول، موضوع همه ی آن ادلّه ذات زن از حیث زن بودن است؟...

این تعبیر ها به لحاظ غلبه ی خارجی است که منشاء آن دور نگاه داشتن این صنف گرانقدر (زنان) از تعلیم و محروم نگه داشتن این گروه توانمند از تربیت صحیح است، که اگر شرایط درست برای فراگیری آنها در صحنه ی تعلیم و تربیت فراهم شود حتماً غلبه بر عکس خواهد شد و یا لااقل غلبه در کار نیست تا منشاء نکوهش گردد.

خلاصه آنکه "وَهن عزم" چون مساله ی حجابو عفاف و نظائر آن از احکام قسم اول نخواهد بود. هوشمندی و نبوغ برخی از زنان سابقه دیرین داشته است و ...

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
تفاوت عقلی زن و مرد

تفاوت عقلی زن و مرد

کتاب زن در آیینه ی جلال و جمال- آیت الله جوادی آملی / ص 268( این مطالب را شخصا تایپ کرده ام پس لینکی ندارد که بگذارم.)

گاهی گفته می شود که جنبه ی عقل مرد بیش از عقل زن است ...

عقل در اسلام معیار کمال انسانی است یعنی هر کس که عاقلتر باشد به کمال انسانی نزدیکتر و نزد خدا مقربتر است... اما گاهی در اثر اشتراک لفظی که وجود دارد، مغالطه ای رخ می دهد و این چنین استدلال می شود که چون معیار تفاوت و معیار کمال انسانی عقل است، و این عقل در مرد بیش از زن است پس مردها بیش از زنها به خدا نزدیکتر هستند در صورتی که این استدلال تمام نیست بلکه مغالطه ایت که در اثر اشتراک لفظ رخ می دهد.

...
آن عقلی که در آن، زن و مرد اختلاف و تفاوت دارند، غیر از آن عقلی ایست که مایه تقرب الی الله است.
آن عقلی که در زن و مرد متفاوت است، عقلهای اجتماعی است، یعنی در نحوه ی مدیریت، در مسائل سیاسی، اقتصادی، علمی، تجربی، ریاضی است و برفرض هم که ثابت بشود در این گونه علوم و مسائل اجرایی عقل مرد بیش از عقل زن است- که اثبات این مطلب نیز کار آسانی نیست- آیا آن عقلی که مایه ی تقرب الی الله است همین عقلی است که بین زن و مرد مورد تمایز است؟ آیا می توان گفت هر کس که مسائل فیزیک، ریاضی، ...را بفهمد، به خدا نزدیکتر است؟ ...

یک عقل است که مایه ی تقرب به خداست... آن عقل همان است که از رسول خدا(ص) درباره ی نامگذاری عقل به این اسم چنین آمده است که : انسان عاقل بوسیله ی آن نیرو، غرایز و امیال را عقال می کند- عقال زانوبندی است که وقتی شتر سرکش را بخواهند یک جا ببندند زانوهای او را عقال می کنند تا او چوشی نکند ...
در این عقال کردن هر چه انسان بهتر و بیشتر این غرایز را تعدیل کند، کاملتر می شود. بنابراین آنچه که موجب تقرب الی الله است عقلی است که " یعبد به الرحمان و یکتسب به الجنان". و آن عقلی که ممکن است در مرد بیش از زن باشد [ در زمان پیامبر بنابر محصور بودن زنان، این گونه بوده ولی اکنون مخصوصا در تهران و شهرهای بزرگ ایران و به ویژه در قشر جوانان، این گونه نیست ] ، عقل علوم و عقل سیاست و عقل کارهای اجرایی است.

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز

نتیجه این که بی مطالعه، از اسلام ایراد نگیرین.:redface:

این همه زدیم تو سرو کله ی هم که آی بیاین ببینین اسلام چه جوری به زنها توهین کرده! اینم پاسخ به یکی از اون حرفاتون بود.

تقریبا همه ی این شبهه هایی که وارد می کنین، نتیجه ی ترجمه ی غلط مترجمان هست.

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.......:gol:

در اینکه در اسلام نابرابری بین زن و مرد هست شکی نیست.......
ولی خوب معمولا مردهای مسلمون این رو قبول ندارن........
از بابت توهین کردن هم نگاهی به تاپیک زن و خوشه زار بزنین.......

AMINZAMZAM

عضو جدید
باشه:surprised:
ولی هر چی پست اولو خوندم ربطشو به این پستتون نفهمیدم.

باشه
با مطالعه ایراد میگیریم

منابع مطالعاتی چی باشن خوبه؟

ایرادی هم کسی نگرفت
حدیث هست اون آقاهه گفته زنان عقلشون کمه،از زبون همون تو کتاب همون آقاهه
حالا که این همه سال گذشته همه فمیدند چرته حرفش میرن هی توجیه میارن براش که نه،منظورش یه چی دیگه بوده

باش اسلام دین خوبی هاست :D
کشتزار خانم

کسی اهل صحبت است

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز

باشه
با مطالعه ایراد میگیریم

ایرادی هم کسی نگرفت
حالا که این همه سال گذشته همه فمیدند چرته حرفش میرن هی توجیه میارن براش که نه،منظورش یه چی دیگه بوده

کشتزار خانم

وقتی بچه بودی مامنت بهت یه حرفایی می زد که تو متوجه نمی شدی. آیا سخن مادر محترمت .......بوده یا تجربه ی شما برای درکش، کم.

جناب من خیلی دارم احترامت رو نگه می دارم. شما حق نداری به سخنان مولای من توهین کنی.

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
نتیجه اینه که شما متن رو نخوندی چون اگه میخوندی خودت می تونستی نتیجه کیری کنی(چه خوب چه بد).نمی تونستی؟:razz:

سلام.......:gol:

در اینکه در اسلام نابرابری بین زن و مرد هست شکی نیست.......
ولی خوب معمولا مردهای مسلمون این رو قبول ندارن........
از بابت توهین کردن هم نگاهی به تاپیک زن و خوشه زار بزنین.......
ربطی به سلام نداره.در همه ادیان الهی همینطوره و اسلام کاملا اعتدال پیشه کرده
خب این واقعیته بین زن و مرد تفاوت هایی هست اگه نبود زندگی، زندگی نمیشد.

باشه
با مطالعه ایراد میگیریم

ایرادی هم کسی نگرفت

کشتزار خانم
شما یه بار دیگه متن اصلیرو بخو نتیجه گیری کن بعد ربطشو میفهمی.
در ضمن از شما خیلی ممنونم که به اعتقادات مسمان ها احترام میذارین.

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
نتیجه اینه که شما متن رو نخوندی چون اگه میخوندی خودت می تونستی نتیجه کیری کنی(چه خوب چه بد).نمی تونستی؟:razz:

شما یه بار دیگه متن اصلیرو بخو نتیجه گیری کن بعد ربطشو میفهمی.
در ضمن از شما خیلی ممنونم که به اعتقادات مسمان ها احترام میذارین.

بار الهی از این داداشا رو برا ما بیش، بگردان.

آمین یا رب العالمین :D:gol:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان زیاد خودشون رو خسته نکنند.
جناب under همون جناب Yumi, یوزا، و Yokoz هستند که سابقه شون در تحلیل و تمسخر برای همه مشخصه و اساسا بگذارید هرچی دوست داره بگه (حالا باز میگه دوباره گفتی!) ولی ایشون جزو همون 4 گروهی هستند که بدون حساب کتاب میرن بهشت. دوستان مذهبی که خبر دارن منظورم کدومهاند؟؟؟ شاید خود یوزا جون هم بدونند ولی دیگه کاریش نمیشه کرد.
ایشون به شدت به تایید نیاز داره و این تایید رو با زدن پست های جالب (به نظر خودش) کسب میکنه تا دیگران جوابش رو بدهند تا کمی احساس مهم بودن بکنه!
اساسا برای جواب دادن به ایشون باید سطح علم و منطق و ادب خودتون رو هم سطح ایشون بکنید چون حرف هیچ کس رو جز خودش نمی فهمه، حرجی هم برش نیست حق داره!

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان زیاد خودشون رو خسته نکنند.
جناب under همون جناب Yumi, یوزا، و Yokoz هستند که سابقه شون در تحلیل و تمسخر برای همه مشخصه و اساسا بگذارید هرچی دوست داره بگه (حالا باز میگه دوباره گفتی!) ولی ایشون جزو همون 4 گروهی هستند که بدون حساب کتاب میرن بهشت. دوستان مذهبی که خبر دارن منظورم کدومهاند؟؟؟ شاید خود یوزا جون هم بدونند ولی دیگه کاریش نمیشه کرد.
ایشون به شدت به تایید نیاز داره و این تایید رو با زدن پست های جالب (به نظر خودش) کسب میکنه تا دیگران جوابش رو بدهند تا کمی احساس مهم بودن بکنه!
اساسا برای جواب دادن به ایشون باید سطح علم و منطق و ادب خودتون رو هم سطح ایشون بکنید چون حرف هیچ کس رو جز خودش نمی فهمه، حرجی هم برش نیست حق داره!

:D . موافقم. :gol:

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز

.

منظورم تفاوت ها نبود همه میدونن زن ها و مردها با هم متفاوتن.....:surprised:
منظورم از نظر حقوق و حق داشتن بود........
دقیقا ربط داره...... در همه ی ادیان و مخصوصا اسلام زن جایگاه خیلی کم و پستی داره ولی تفاوتهای فیزیکی نباید باعث این بشن که زن ها جایگاه اجتماعیشون حقوقیشون و جنسیشون از مردها کمتر باشه...... نباید مثل کشتزار باهاش رفتار بشه نباید کتکش زد نباید وقتی 2 تا مرد شهادت دادن که زن خیانت کاره کشته شه نباید مردی 4 تا زن و یک عالمه صیغه بگیره و غیر........

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم تفاوت ها نبود همه میدونن زن ها و مردها با هم متفاوتن.....:surprised:
منظورم از نظر حقوق و حق داشتن بود........
دقیقا ربط داره...... در همه ی ادیان و مخصوصا اسلام زن جایگاه خیلی کم و پستی داره ولی تفاوتهای فیزیکی نباید باعث این بشن که زن ها جایگاه اجتماعیشون حقوقیشون و جنسیشون از مردها کمتر باشه...... نباید مثل کشتزار باهاش رفتار بشه نباید کتکش زد نباید وقتی 2 تا مرد شهادت دادن که زن خیانت کاره کشته شه نباید مردی 4 تا زن و یک عالمه صیغه بگیره و غیر........

شما اول می گی تو اسلام زن جایگاه پستی داره. بعد می گی پس اسلام بده. آبجی گلم! کی می گه جمله ی اولت درسته که ازش نتیجه گیری هم می کنی. اون کتابی که منم تو این تاپیک ازش استفاده کردم رو بخون. نه حرفای تکراری مولّایی داره و نه بی منطق حرف زده.

اون وقت می بینی اصلا این طور نیست. اگه واقعا اهل تفکر هستی برو بخونش. من الان دارم یکی از کتابایی که خیلی ها رو کافر کرده رو می خونم. چون می خوام بدونم اینا چی شندین که به خدای من این چنین تهمت های ناروا می زنن.

"کتاب زن در آیینه ی جلال و جمال" آیت الله جوادی آملی. تو بازار هم پر هست. به نظر من همه ی خانوما باید این کتاب رو بخونن.

نمی خواستم این رو بگم چون من خیلی برای داداشام احترام قائل هستم حالا می خوان هر دین و آیینی داشته باشن. ولی در گوشی بهت بگم که اتفاقا اسلام شمشیرش رو برای مردها از رو بسته. همش به ما گفته گل و بلبل و به اونا گفته گرگ بیابون! واقعا باهام مخالفی؟ :eek: نمی تونم درکت کنم.

*Essi*

اخراجی موقت
همین آقایان جوادی آملی و مکارم شیرازی ،سر معرفی وزرای زن توسط آقای احمدی نژاد، بارها به او اعتراض کردند،که زنان نباید به وزارت برسند و ........

آنوقت شما از این آقایان مطالب درباره زنها میاورید؟!؟!؟

هیچ مردی حقه تصمیم گیری برای زنها را ندارد،چه از نوع اسلامیش که به زور بگه حجاب آری،چه از نوع غربی اش که به زور بگه حجاب نه.

ne_sh67

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب زن در آیینه ی جلال و جمال- آیت الله جوادی آملی / ص28 ( این مطالب را شخصا تایپ کرده ام پس لینکی ندارد که بگذارم.)

.... و تفاوت زن و مرد در نحوه ی ارائه ی اندیشه های درست ظهور می نماید و گرنه زن چون مرد شایستگی فراگیری علوم و معارف را داشته و بایسته ی تقدیر و ثناست؛ چون مرد که شایسته ی ارائه هنر های ظریف بوده و بایسته ستایش و تقدیر است.

توجه به این نکته سودمند است که احکام و اوصافی که برای صنف زنان ذکر شد، دو قسم است.

قسم اول: راجع به اصل زن بودن است که هیچ گونه تفاوتی در طی قرون و اعصار به آنها رخ نمی دهد. مانند لزوم حجاب و عفاف و صد ها حکم عبادی و غیر عبادی، که مخصوص زن است و هرگز دگرگون نخواهد شد و بین افراد زن هم هیچ فرقی در آن جهت مشترک زنان نیست. ( یعنی در این موارد زنان با هم فرق ندارند)
قسم دوم:
راجع به اصل زن نیست بلکه ناظر به کیفیت تربیت و نحوه ی محیط پرورش آن است که اگر در پرتو تعلیم صحیح و تربیت وزین پرورش یابد و چون مردان بیاندیشند و چون رجال تعقل و تدبر داشته باشند تمایزی از این جهت با مردان ندارند و اگر گاهی تفاوت یافت شود، همانند تمایزی است که بین خود مرد ها مشهود است. مثلا اگر زنان مستعد به حوزه ها و دانشگاه های علمی راه یابند و همانند طلاب و دانشجویان مرد به فراگیری علوم و معارف الهی بپردازند و ... آیا باز هم می توان گفت روایاتی که در نکوهش زنان آمده و احادیثی که در پرهیز از مشورت با آنها وارد شده و ادلّه ای که در نارسایی عقول آنان رسیده اطلاق دارد(؟) و هیچ گونه انصرافی نسبت به زنان دانشمند و محققان از این صنف ندارد(؟) و همچون قسم اول، موضوع همه ی آن ادلّه ذات زن از حیث زن بودن است؟...

این تعبیر ها به لحاظ غلبه ی خارجی است که منشاء آن دور نگاه داشتن این صنف گرانقدر (زنان) از تعلیم و محروم نگه داشتن این گروه توانمند از تربیت صحیح است، که اگر شرایط درست برای فراگیری آنها در صحنه ی تعلیم و تربیت فراهم شود حتماً غلبه بر عکس خواهد شد و یا لااقل غلبه در کار نیست تا منشاء نکوهش گردد.

خلاصه آنکه "وَهن عزم" چون مساله ی حجابو عفاف و نظائر آن از احکام قسم اول نخواهد بود. هوشمندی و نبوغ برخی از زنان سابقه دیرین داشته است و ...
مرسی دوست من بابت پیگیریت:gol::gol:
اما من این رفرنسی که شما بهش استناد میکنی و قبول ندارم...
اگر لطف کنی مرجعی و معرفی کنید که نویسنده اش دارای تحصیلات حوزوی نباشه...خیلی ازت ممنون میشم!:gol::gol:

phalagh

مدیر بازنشسته
جنا بunder دارم تاپيكا رو بررسي ميكنم با چندين مورد توهين به ائمه اطهار از طرف شما روبرو شدم. فعلا تذكر بدون امتياز منفي دريافت كرديد. اما در صورت تكرار اين رفتار با برخورد شديد روبرو خواهيد شد.
لطفا در تاپيك ها با احترام به عقايد ديگران شركت كنيد.

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی دوست من بابت پیگیریت:gol::gol:
اما من این رفرنسی که شما بهش استناد میکنی و قبول ندارم...
اگر لطف کنی مرجعی و معرفی کنید که نویسنده اش دارای تحصیلات حوزوی نباشه...خیلی ازت ممنون میشم!:gol::gol:

قشنگم:gol::
دو مطلب:
1. وقتی کسی دنبال چیزی می گرده خودش باید اون رو پیدا کنه. امیدوارم اینکه از من خواستی چنین کتابی رو بهت معرفی کنم از روی همکاری برای پیدا کردنش باشه، نه اینکه خودت بشینی کنار و به من بگی برو دنبالش بگرد که اگر چنین باشه یعنی جوینده ی واقعی نیستی که چنین چیزی فکر کنم از تو یکی به دور باشه. :redface:

راستش فکر نکنم بتونم بهت تو گشتن کمک کنم. پیدا کردن و تایپ کردن این مطالب وقتی بود که برای این مطلب گذاشتم دوستام می دونن من به اندازه ی کافی به خاطر این موضوعات از زندگیم زدم. بگذریم این حرف که بعضیا می گن پول می گیرم میام در حالی که یه چیزی هم از جیبم میزارم! قضیه ی همون ساندیس هاست!

2. نازنینم :gol:
این حرف که من این منبع رو قبول ندارم حرف درستی هست که خیلی وقتا، خیلی ها می گن. مثلا کسی که مسلمون نیست از یه موضوع غیر مذهبی حرف می زنه، بعد یکی میاد می گه طبق این آیه و این حدیث این جوریه! خوب این که طرف بگه من این منبع رو قبول ندارم حرف درستی هست و باید به پاسخ دهنده خندید!

حالا اگر کسی که مسلمون نیست از یه موضوع مذهبی حرف بزنه، بعد یکی بیاد بگه طبق این آیه و این حدیث این جوریه و طرف بگه من این منبع رو قبول ندارم حرف درستی نیست! چون ایشون به یه مسئله ی اسلامی ایراد گرفتن و طرف دوم گفته بنابراین منابع، این حرف اسلام نیست.

حالا این که کسی بگه در این موضوع مذهبی، که اسلام به عقل زنان توهین کرده، نباید از آیه و احادیث استفاده کرد، حرف درستی نیست و از این عجیب تر اینکه تو این حرفا اصلا از حدیث و آیه ای استفاده نشده. یک استدلال منطقی هست و دیگر هیچ!! پس می بینی که دچار آلرژی به اسم مولّا شدی :smile: و إلا این حرف از شما بعیده نازنینم!

امید که ازم نرنجی. چون نمی تونم از دست دادن تو رو هم تحمل کنم. :cry:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
همین آقایان جوادی آملی و مکارم شیرازی ،سر معرفی وزرای زن توسط آقای احمدی نژاد، بارها به او اعتراض کردند،که زنان نباید به وزارت برسند و ........

آنوقت شما از این آقایان مطالب درباره زنها میاورید؟!؟!؟

دوست عزيز به نكته خوبي اشاره كردي . به عبارت ساده تر از حرف تا عمل بسيار است .

اين اخوندهاي گرامي بنا به مقتضيات دنياي امروز بسياري از حرفهاي سابقشون در موارد مختلف رو پس گرفتند و در حرف مثلا براي زنها جايگاه قائل ميشند ولي در عمل كه ميرسه اون چهره واقعيشون رو نشون ميدند .

اينكه مهم نيست ما فلان جمله رو از فلان اقا نقل قول كنيم بلكه اصل اينه كه ببينيم اين حضرات در عمل چقدر براي زنها جايگاه قائل هستند . :surprised:

مثال بارزش همينه كه شما اينجا گفتي و اقايون عالي مقام با وزارت زنان مخالفت كردند و به زبان بي زباني همون ناقص العقل بودن زنها رو عنوان كردند .

مثلا يكيشون گفته بود : زنها چون هر ماه دوره خاصي رو سپري ميكنند كه نبايد نماز بخونند لذا در دلشون تيرگي نسبت به خدا بوجود مياد در حاليكه براي مردها اين محدوديت وجود نداره !!

و خيلي چرنديات ديگه .

در حاليكه شاهديم حتي در كشورهاي بسيار عقب مانده اي مثل بنگلادش و پاكستان هم خانمها توانستند به سطوح مختلف مديريتي و سياسي حتي به رياست جمهوري برسند و انصافا كارنامه خوب و قابل قبولي هم در اين موارد داشتند ولي در ايران اين اقايان خدايگان هنوز اندر خم يك كوچه اند .

از اين كار احمدي نژاد خوشم اومد كه اعتنائي به اونها نكرد و بروي حرفش پافشاري كرد و اخرش هم علي رغم همه سنگ اندازيهاي اون اقايون يك خانم رو براي وزارت بهداشت انتخاب كرد .

انصافا اين كار احمدي نژاد خيلي جرات ميخواست . حرف اون حضرات رو زمين انداختن كار هر كسي نيست .

ne_sh67

عضو جدید
کاربر ممتاز
قشنگم:gol::
دو مطلب:
1. وقتی کسی دنبال چیزی می گرده خودش باید اون رو پیدا کنه. امیدوارم اینکه از من خواستی چنین کتابی رو بهت معرفی کنم از روی همکاری برای پیدا کردنش باشه، نه اینکه خودت بشینی کنار و به من بگی برو دنبالش بگرد که اگر چنین باشه یعنی جوینده ی واقعی نیستی که چنین چیزی فکر کنم از تو یکی به دور باشه. :redface:

راستش فکر نکنم بتونم بهت تو گشتن کمک کنم. پیدا کردن و تایپ کردن این مطالب وقتی بود که برای این مطلب گذاشتم دوستام می دونن من به اندازه ی کافی به خاطر این موضوعات از زندگیم زدم. بگذریم این حرف که بعضیا می گن پول می گیرم میام در حالی که یه چیزی هم از جیبم میزارم! قضیه ی همون ساندیس هاست!

2. نازنینم :gol:
این حرف که من این منبع رو قبول ندارم حرف درستی هست که خیلی وقتا، خیلی ها می گن. مثلا کسی که مسلمون نیست از یه موضوع غیر مذهبی حرف می زنه، بعد یکی میاد می گه طبق این آیه و این حدیث این جوریه! خوب این که طرف بگه من این منبع رو قبول ندارم حرف درستی هست و باید به پاسخ دهنده خندید!

حالا اگر کسی که مسلمون نیست از یه موضوع مذهبی حرف بزنه، بعد یکی بیاد بگه طبق این آیه و این حدیث این جوریه و طرف بگه من این منبع رو قبول ندارم حرف درستی نیست! چون ایشون به یه مسئله ی اسلامی ایراد گرفتن و طرف دوم گفته بنابراین منابع، این حرف اسلام نیست.

حالا این که کسی بگه در این موضوع مذهبی، که اسلام به عقل زنان توهین کرده، نباید از آیه و احادیث استفاده کرد، حرف درستی نیست و از این عجیب تر اینکه تو این حرفا اصلا از حدیث و آیه ای استفاده نشده. یک استدلال منطقی هست و دیگر هیچ!! پس می بینی که دچار آلرژی به اسم مولّا شدی :smile: و إلا این حرف از شما بعیده نازنینم!

امید که ازم نرنجی. چون نمی تونم از دست دادن تو رو هم تحمل کنم. :cry:

ممنون بابت توضیحاتتون...:gol::gol:
اما در راستای صحبت های شما لازمه چند نکته رو برای رفع ابهام بیان کنم..
1 ) دوست خوبم شما برای رفع شبهات من و یه سری دیگر از دوستان به کتاب آقای جوادی آملی استناد کردی ..من گفتم که این رفرنس و به عنوان مرجع قبول ندارم..اگه کتاب دیگری از نویسنده ی دیگری که حرفهای شما رو اثبات میکند بیاوری ارجح تر است.

2 ) من به عنوان مسلمان کتاب دین و آیینم یعنی قرآن وقبول دارم شما چنانچه با استناد به آیات شریفه قرآن میتونید رفع ابهام کنید اقدام کنید..

دلیلی برای کدورت نمیبینم دوست خوبم..:gol:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بابت توضیحاتتون...:gol::gol:
اما در راستای صحبت های شما لازمه چند نکته رو برای رفع ابهام بیان کنم..
1 ) دوست خوبم شما برای رفع شبهات من و یه سری دیگر از دوستان به کتاب آقای جوادی آملی استناد کردی ..من گفتم که این رفرنس و به عنوان مرجع قبول ندارم..اگه کتاب دیگری از نویسنده ی دیگری که حرفهای شما رو اثبات میکند بیاوری ارجح تر است.

2 ) من به عنوان مسلمان کتاب دین و آیینم یعنی قرآن وقبول دارم شما چنانچه با استناد به آیات شریفه قرآن میتونید رفع ابهام کنید اقدام کنید..

دلیلی برای کدورت نمیبینم دوست خوبم..:gol:

رب اشرح لی صدری و یسرلی امری و افقد عقده من لسانی یفقهوا قولی
با سلام خدمت تو دوست خوب، وفادار، منطقی و حقیقت جویم.
گفته شد مولایم علی به عقل زنان توهین نموده اند.
مثال:
وزیر "بوش " میاید چیزی از قول او می گوید و می رود.دیگران می گویند، نظر "بوش" در فلان رابطه، بسار بوده. بعد اگر کسی خواست بگوید نه! منظورش چه بوده و چه نبوده می گوید: " این نظر" بوش " نیست و شما درگیر surface شده اید. "می گوید:" باری شنیدم که او شخصا، و وزیران او، از قولش، گفتند: ..... پس نظر او نمی تواند آن باشد که تو گفتی."
[ وقتی به کسی می گوییم ساعت داری؟ می گوید آری و میرود، وقتی دستمان بند است و زنگ در را می زنند و ما به هم خانه ی مان می گوییم دارن زنگ می زن و او می گوید بلی و می رود در اتاقش(!) او دچار توجه به surface شده است.]

حال اینکه حدیثی از مولایم علی،وزیر خداوندم،در رابطه با مشورت نکردن با زنان، نقل شد و اشخاصی گفتند:" این یعنی اینکه به نظر اسلام زنان از درجه ی عقلانیت کمتری برخوردار هستند. حال اینکه این گونه نیست، پس اسلام دین توهین به زنان است. ما هم که طرفدار حقوق زنان، (اگرچه که دیروز کلی دوست دخترمون رو ....... کردیم)" و پس از آن، هر گونه توهینی را بر اسلام، روا دانستند.
بعد ما گفتیم:" نه! جمله اول (از پایه) این استدلال، نادرست است."

چندی از دوستان حدیث کامل تر از مولایم علی را آوردند و با نقل روایات بسیار، جایگاه زنان در اسلام را شرح دادند. گروهی گفتند، ما رویات را قبول نداریم.

بنده در این عنوان(تاپیک) طبق منطق شرح دادم که این گونه نیست. منطق هم منطق فردی دانشمند بود نه منطق حقیر! شما فرمودید ما منطق را قبول نداریم.

حال از نظر قرآن به این امر خواهیم پرداخت.

در پی درخواست شما دوست گرامی من دو روز به تجسس در کلام الله پرداختم و به آیات شگفت انگیزی برخورد کردم که پیش از این ندیده یا دیده و درکشان نکرده بود.

هر چه یافتم، برابری وبرابری بود. فرقی در زنان و مردان نبود.

حال آیا این برابری را قبول دارید تا آیات را برایتان بگذارم یا می خواهید از باری تعالی بخواهم آیه ای که در آن به طور ویژه به مشورت با زنان امر کرده ،نازل فرماید؟!

آخرین ویرایش:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
به خداوندم قسم. به جانم قسم. به عشق همیشگی ام، سرزمینم، ایران قسم. به استخوانهایم قسم. بعد از نوشتن جمله ی آخر، قرآن را بی اراده باز کردم. بعد شک کردم به اراده ی خود و ایمان آوردم به اراده ی خدا و صفحه ای که آمده بود را خواندم. آیه 153 سوره ی نساء. گفتم اگر برایت ننویسم هر گز خود را نخواهم بخشید:
پناه می برم به خدا از شر شیطان رانده شده
به نام خدای بخشاینده ی مهربان
"می خواهند از تو اهل کتاب که فرو فرستی بر ایشان نامه ای از آسمان همانا خواستند از موسی بزرگتر از این را پس گفتند به ما بنمایان خدا را آشکار پس فراگرفتشان صاعقه به دلیل ستمکاریشان پس بر گرفتند گوساله را پس از آنکه بیامدشان نشانه ها پس در گذشتیم از آن و دادیم به موسی فرمانروایی آشکار "

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن در شش آیه ازمشورت سخن به میان آورده است:
1. به پیامبر دستور داده شده تا با مسلمانان مشورت کند. «و شاورهم فی الأمر» (آل عمران، 159)
2. یکی از ویژگی های مسلمانان این است که در کارهایشان با یکدیگر مشورت می کنند. «وَ أَمْرُهُمْ شُورَی بَیْنَهُم» (شوری، 38)
3. مشاوره پدر و مادر در مورد بازگیری کودک از شیر خوردن. «فَإِنْ أَرَادَا فِصَالاً عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْهِمَا» (بقره، 233)
4. مشاوره پدر و مادر درباره سرنوشت فرزندان. «...وَ أْتَمِرُواْ بَیْنَکُم بِمَعْرُوفٍ...»(طلاق، 6)
5. مشورت «ملکه سبا» با اشراف و بزرگان. «قَالَتْ یَآأَیُّهَا الْمَلَؤُاْ أَفْتُونِی فِیآ أَمْرِی...»(نمل، 32)
6. شنیدن، سخنان دیگران و انتخاب بهترین سخن. «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَه» (زمر، 18)
همان طور که می بینید در قرآن تمایزی بین مشورت با زنان یا مردان وجود ندارد. جز اینکه گاهی بر لزوم مشورت با زنان یا برتری آنان در اندیشدن تاکید شده.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
داستان ملکه ی صبا و برتری او به مردان از دیدگاه قرآن:

ملکه ی سبا گفت: ای مردان سیاست! درباره ی کار من نظر دهید که تاکنون بدون حضور و نظر شما، به کاری دست نیازیده‌ام. نمل/ 32
ما نیروی بسیار و جنگجویان مقتدری داریم، ولی امر با شماست که چه دستور فرمایی. نمل/ 33
برخلاف نظر همه ی ‌مشاوران که در پاسخ به حضرت سلیمان،‌جنگ و رویارویی مقتدرانه را پیشنهاد می‌دادند، ملکه ی‌سبا نظر خود را چنین بیان می‌کند:‌
پادشاهان هنگامی که وارد سرزمینی شوند، آن‌جا را ویران کنند و بزرگان آن را خوار سازند و همواره چنین می‌کنند. نمل/ 34
من (برخلاف نظر شما) هدیه‌ای برای آنان می‌فرستم تا ببینم فرستادگان من از سوی سلیمان چه پاسخی می‌آورند.نمل/ 35
خداوند در قرآن می فرماید که او در پایان گفت:

… أسْلَمْتُ مَعَ سُلَیمانَ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ.نمل/44
اینک با سلیمان، در برابر پروردگار جهانیان تسلیم شدم.

http://66.102.9.132/search?q=cache:gEFLB3KxHOwJ:www.hawzah.net/Hawzah
اینها را خطاب به همه ی خوانندگانم می گویم و خطاب به شخص خاصی نیست :

حال اینکه منظور آفریننده ی دستهایم،( که این ها را با آنان تایپ می کنم،) از زدن این مثال جز این نیست که بگوید رای این بانو اگر چه مخالف رای مردان بود، چنان درست و به جا بود، که منجر به این مسئه ی فرخنده شد و اگر عمل به رای آن مردان می شد؛ چنین نمی شد. اگر جز این بیاندیشید، شما را با قلب های معکوس شده یتان تنها خواهم گذاشت که دیگر امیدی به شفای شما نیست.

آخرین ویرایش:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشورت با زنان درقرآن
ایات مربوط به مشورت ، عام است و مشورت با همگان را در‌بر می‌گیرد. ایهی «امرهم شوری بینهم» مشورت زنان و مردان با زنان و مردان و ایهی «شاورهم فی الامر»، مشورت پیامبر با زنان و مردان را بیان می‌کند. دو ایه دیگر نیز وجود دارد که به طور خاص به مشورت با زنان اشاره کرده است. این دو ایه عبارتند از:‌

الف) فإنْ أََرادا فِصالاً عَنْ تَراضٍ مِنْهُما وَ تَشاوُر فَلاجُناحَ عَلَیهِما …. بقره/ 233
پس اگر [پدر و مادر] با رضایت و مشورت با یکدیگر اراده ی جدایی (فرزند از شیر) کردند،هر دو را رواست.
این ایه، مشورت مردان با زنان را کاری پسندیده دانسته و موضوع آن نیز امری خانوادگی است.

ب)إنْ کُنَّ أَولاتِ حَمْلٍ فَانْفِقوا عَلَیهِنَّ حَتی یضَعْنَ حَمْلَهُنَّ فَإِنْ أَرْضَعْنَ لَکُم فَأتوهُنَّ أجورَهُنَّ وأتَمِروا بَینَکُم بِمَعروفٍ طلاق/6
نفقه ی همسران خود را که [مطلقه] و باردار هستند، تا زمان زایمان بپردازید و اگر به فرزند شیر می‌دهند،مزد آنان را نیز بپردازید و با یکدیگر به شایستگی مشورت کنید.
خداوند در این ایه‌ به زنان وشوهران دستور داده است در امور خانوادگی با یکدیگر مشورت کنند.

افزون بر این دو ایه که به لزوم مشورت با زنان در امور خانوادگی دلالت می‌کند، ایه ی 71 سوره ی توبه می‌گوید هرگاه در امور گوناگون زندگی، نظر مشورتی زنان، امر به معروف یا نهی از منکر را در بر‌داشت، پیروی از رای آنان بر مردان واجب است. خداوند در این ایه فرموده است:‌

وَالمُؤْمِنونَ وَ المُؤْمِناتِ بَعْضُهُم أَولِِیاءُ بَعضٍ یأمرون َبِالمَعروفِ وَ ینْهونَ عَنِ المُنْکَرِ.
مردان و زنان با ایمان، برخی ولی برخی دیگرند و یکدیگر را به کارهای نیک و پسندیده رهنمون می‌شوند و از کردارهای ناپسند باز می‌دارند.بر‌اساس این ایه، اگر هنگام مشورت با بانوان یک جامعه، آنان در اظهار نظر خویش به معروفی، امر کردند یا از منکری، بازداشتند، باید از آنان پیروی کرد؛ حتّی اگر مردان دیگری که با آنان مشورت شده‌است،نظری مخالف نظر آن بانو،داشته باشند http://66.102.9.132/search?q=cache:gEFLB3KxHOwJ:www.hawzah.net/Hawzah

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم هست. بازم بگم. اگه ادامه بدم یه کتاب می تونم دربارش بنویسم ها.
حال بعد از منابع 4 گانه ی، سخنان شخص مولایم علی، دیگر امامان (علیها سلام) ، منطق صرف و اکنون قرآن آورده شد، اگر بازهم قانع نشدید، شما را به خواندن دعای سال تحویل سفارش می کنم.
هر اعتقادی که دارید،
موفق، سلامت، شاد و آزاد اندیش باشید.:gol:

بالا