جایگاه زن در اسلام

tara75

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی این تعربف هایی که اون بالا نوشتید , شامل همه دختران ایران میشه ؟

omid20110

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز

شامل همه مذهبیا میشه
چون مذهبیا هستن که بیشتر به این چیزا معتقدن
البته مذهبیای واقعیو عرض میکنم

tara75

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

هیچ وقت نمیشه گفت همه این مجموعه عظیم مشمول این تعریفاهستن ولی ذات وجودی دخترا اینجوره.
چه خوب میشه بتونه حفظش کنه ک هم خودش لذتشو ببره هم اطرافیانش.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جوری باشی که فقط رضایت خدا برات مهم باشه .
مطمئنا اگه طبق میل و خواسته خدا رفتارکنی از طرف بقیه هم تایید میشی.
این که تعریف کردی مربوط به دینداری میشه ، نه مذهبی بودن.
دیندار بودن با مذهبی بودن باهم یکی نیست.همه دینداران واقعی هدفشان جلب رضایت حق تعالی است.
در ضمن اینم درست نیست که اگه انسان طبق میل و خواسته خدا رفتار کنه ، از طرف بقیه هم تایید میشه.اگه اینجوری بود ، هیچوقت اولیا و انبیا و امامان ما رو شهید نمی کردند.

omid20110

کاربر ممتاز
دین اسلام همواره به زن بعنوان بهترین مخلوق خدا نگاه کرده و او را عزیز شمرده .. در هیچ فلسفه و دیدگاهی نمیتونیم تعابیر و نگاه اسلام به زن رو پیدا کنیم!
دیدگاه های غربی اغلب برپایه ابزار دانستن زن هستش و فیلم هایی که میسازن در راستای تحقیر ارزش زن هستش!
حتی دیدگاهی که غرب به خلقت زن داره اینه که زن از استخوان سینه مرد خلق شده است و به این دلیل مرد برتر از زن هستش!
در حالیکه دین اسلام بهترین تعبیر رو داره و زن و مرد رو مکمل و لباس برای همدیگر معرفی میکنه و تنها تفاوت انسان هارو در میزان پرهیزکاری آدما بیان میکنه نه زن یا مرد بودنشون و نه رنگ پوستشون و نه نژادشون ترک و فارس و...و نه ثروتشون و کلا هرچیز دیگری غیر از ایمان و اعتقاد قلبی و عملی انسان ها
این نکته رو هم اضافه بکنم که زن= مرد نیست...و همونطور که میدونیم عدالت هم همیشه در برابری نییست!

حال این دیدگاه رو کسانی قبول دارن که اسلام به معنای واقعی کلمه (تسلیم شدن در برابر خدا)رو قبول کردند و کسانی به احادیث بالا و احادیث مشابه عمل میکنند که مذهب تشیع رو به معنای واقعی قبول کرده باشند...چرا که هرکسی که حب و دوستی اپمه در قلب او باشه هیچوقت دلش نمیاد به احدی کوچکترین ظلمی بکنه!

کما اینکه زن هم باید ارزش خودش را بداند و به این درک رسیده باشد که مهمتر از جسم او افکار او هستند! اما متاسفانه چیزی که در جامعه کنونی شاهدیم اینه که برخی از زن های ما برداشت اشتباهی از آزادی و زن بودن و زندگی و... دارن و فکر میکنن زن اگه مثل مرد رفتار کنه بهتره!

به امید اینکه رفته رفته دیدگاهمون بهتر و بهتر بشه

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دین اسلام همواره به زن بعنوان بهترین مخلوق خدا نگاه کرده و او را عزیز شمرده .. در هیچ فلسفه و دیدگاهی نمیتونیم تعابیر و نگاه اسلام به زن رو پیدا کنیم!
دیدگاه های غربی اغلب برپایه ابزار دانستن زن هستش و فیلم هایی که میسازن در راستای تحقیر ارزش زن هستش!
حتی دیدگاهی که غرب به خلقت زن داره اینه که زن از استخوان سینه مرد خلق شده است و به این دلیل مرد برتر از زن هستش!
در حالیکه دین اسلام بهترین تعبیر رو داره و زن و مرد رو مکمل و لباس برای همدیگر معرفی میکنه و تنها تفاوت انسان هارو در میزان پرهیزکاری آدما بیان میکنه نه زن یا مرد بودنشون و نه رنگ پوستشون و نه نژادشون ترک و فارس و...و نه ثروتشون و کلا هرچیز دیگری غیر از ایمان و اعتقاد قلبی و عملی انسان ها
این نکته رو هم اضافه بکنم که زن= مرد نیست...و همونطور که میدونیم عدالت هم همیشه در برابری نییست!

حال این دیدگاه رو کسانی قبول دارن که اسلام به معنای واقعی کلمه (تسلیم شدن در برابر خدا)رو قبول کردند و کسانی به احادیث بالا و احادیث مشابه عمل میکنند که مذهب تشیع رو به معنای واقعی قبول کرده باشند...چرا که هرکسی که حب و دوستی اپمه در قلب او باشه هیچوقت دلش نمیاد به احدی کوچکترین ظلمی بکنه!

کما اینکه زن هم باید ارزش خودش را بداند و به این درک رسیده باشد که مهمتر از جسم او افکار او هستند! اما متاسفانه چیزی که در جامعه کنونی شاهدیم اینه که برخی از زن های ما برداشت اشتباهی از آزادی و زن بودن و زندگی و... دارن و فکر میکنن زن اگه مثل مرد رفتار کنه بهتره!

حرفای شما رو قبول دارم.
ممکنه به من بگید که چند تا از امامان معصوم ما توسط زنهایشان سم داده شده اند و شهید شده اند؟
چرا همسر ان اینا نتوانستن توسط امامان تربیت بشوند ؟

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

عجب؟؟؟؟
غرب که زن را بی ارزش میدنه ولی رییس جمهورش زنه ، غرب که زن را بی ارزش میدنه ولی خیلی از رئیس روسای دولتی و غیر دولتیش زن هستند که در کارشون هم موفقند ، غرب که زن را بی ارزش میدونه اما مخترعان زن زیادی داره ( با بها دادن به زن ، زن میتونه مخترع بشه) اما اینجا که به یه تار موی زن که بیرون باشه یا تو گیر میدن زن را با ارزش میدونن؟؟؟؟؟؟

مخترعان زن برتر جهان :

مارتا کاستون: فرستنده فرکانسهای دریایی 1826-1904
گوترود بله الیون: داروی ضد سرطان خون
هلن فری: گلوکز برای دیابت
بت سنسیت گراهام: کاغذ مایع
الیزابت لی هازن: آنتی بیوتیک ضد قارچ
دگر گری موری هاپر: زبان برنامه نویسی کوبول

بیایید واقعبینانه نگاه کنیم و با تفکر بیاندیشیم نه اینکه هر چی بهمون دیکته میکنن اجرا کنیم

آخرین ویرایش:

Maryam.Eskandari

عضو جدید
حرفای شما رو قبول دارم.
ممکنه به من بگید که چند تا از امامان معصوم ما توسط زنهایشان سم داده شده اند و شهید شده اند؟
چرا همسر ان اینا نتوانستن توسط امامان تربیت بشوند ؟
سلام ببخشید وسط بحثتون میام
ولی به نظرم تو حدیث گفته دختران نه همسران
امامان هم همسرانشون رو تربیت نکردن!

Maryam.Eskandari

عضو جدید
عجب؟؟؟؟
غرب که زن را بی ارزش میدنه ولی رییس جمهورش زنه ، غرب که زن را بی ارزش میدنه ولی خیلی از رئیس روسای دولتی و غیر دولتیش زن هستند که در کارشون هم موفقند ، غرب که زن را بی ارزش میدونه اما مخترعان زن زیادی داره ( با بها دادن به زن ، زن میتونه مخترع بشه) اما اینجا که به یه تار موی زن که بیرون باشه یا تو گیر میدن زن را با ارزش میدونن؟؟؟؟؟؟

مخترعان زن برتر جهان :

مارتا کاستون: فرستنده فرکانسهای دریایی 1826-1904
گوترود بله الیون: داروی ضد سرطان خون
هلن فری: گلوکز برای دیابت
بت سنسیت گراهام: کاغذ مایع
الیزابت لی هازن: آنتی بیوتیک ضد قارچ
دگر گری موری هاپر: زبان برنامه نویسی کوبول

بیایید واقعبینانه نگاه کنیم و با تفکر بیاندیشیم نه اینکه هر چی بهمون دیکته میکنن اجرا کنیم

فک کنم حرفای آقا امید رو یه بار دیگه بخونید بهتر باشه
من با 90 درصد حرفاشون موافقم چون از نزدیک شاهدشونم
ثانیا آقا امید نگفتن که غرب زن رو بی ارزش میدونن!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه منظورم این بود که طبق حدیث دختران رو تربیت میکنن نه همسرشون رو
مثلا همسر امام حسن به دست معاویه تربیت شده
یعنی از تربیت همسر عاجز بودند؟ منطقی نداشتند که همسرانشان را به راه راست هدایت کنند ؟ یا داشتند و علت دیگری داشت؟

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فک کنم حرفای آقا امید رو یه بار دیگه بخونید بهتر باشه
من با 90 درصد حرفاشون موافقم چون از نزدیک شاهدشونم
ثانیا آقا امید نگفتن که غرب زن رو بی ارزش میدونن!

نه ديگه منظورش همين بوده
تازه نميدونم چرا ماها همش غرب را بد ميدونيم و خودمونو خوب
ميگيم فقط ما خوبيم و بقيه بد اندر بدن
در صورتيكه فعلا ما بدتر از همه شديم
به گفته آقاي سيد جمال الدين اسدآبادي : [h=3]به غرب رفتم اسلام دیدم ولی مسلمان ندیدم و به مشرق برگشتم اسلام ندیدم، ولی مسلمان دیدم».[/h]

omid20110

کاربر ممتاز
یعنی از تربیت همسر عاجز بودند؟ منطقی نداشتند که همسرانشان را به راه راست هدایت کنند ؟ یا داشتند و علت دیگری داشت؟

امامان ما از هیچ کاری عاجز نبودند
چون علم و قدرتشون وصل به علم و قدرت الهیه ولی این دلیل نمیشه که به صورت خرق عادت زندگی کنن که اگه اینطور بود امام حسین ع بدون ذره ای زحمت تو کربلا پیروز میشد و درخواست جنیان و فرشته هارو برای کمک کردن قبول میکرد!
منطق اهل بیت مشخصه اما حالا که قرن 21 هستش و به قول خودمون عقل ما کامل تر از گذشتگانمون به نظرتون چند نفر تونستن منطق امامارو درک کنن و شیعه واقعی بشن؟!

omid20110

کاربر ممتاز
نه ديگه منظورش همين بوده
تازه نميدونم چرا ماها همش غرب را بد ميدونيم و خودمونو خوب
ميگيم فقط ما خوبيم و بقيه بد اندر بدن
در صورتيكه فعلا ما بدتر از همه شديم
به گفته آقاي سيد جمال الدين اسدآبادي : به غرب رفتم اسلام دیدم ولی مسلمان ندیدم و به مشرق برگشتم اسلام ندیدم، ولی مسلمان دیدم».

خوبه که با قاطعیت میگین منظورم چی بوده
خخخ در حالیکه خود من نمیدونم منظورم چی بوده :D

اولا من راجب دیدگاه غرب و دیدگاه اسلام حرف زدم نه راجب آدماش!
اگه شما خلاف این فکر میکنید بهتره با مستندات دیدگاه غرب رو برا ما شرح بدین!
ثانیا البته که تو غرب افراد خوبی داریم حتی اونا طوری حق پذیرن که وقتی مسلمون میشن خیلی بهتر از ماها میشن! برخی از دخترای ایرانی حجاب رو نمیتونن قبول کنن و یا حجاب کاملی داشته باشن و به هر بهونه ای رعایتش نمیکنن، تو زمستون با سرما و تو تابستون با گرما و... اما یه دختر یا زنی که تازه مسلمون شده و قبلا هم حجابی نداشته میبینید میبینید خیلی خوب حجاب کاملو رعایت میکنه. یا برخی جوان های ما آزادیو تو بی بندوباری میبینن اما من خودم با یه پسر آمریکایی که همسن خودم بود آشنا شدم که تو سن 19 سالگی مسلمون شده بود! اونم تو کشوری که همه چیز توش آزاده! چطور شده که اونهمه به اصطلاح آزادیو رها کنه و خودشو تو قید و بند اسلام قرار بده؟
اونا چی تو دین ما میبینن که اینطور شیفته اش میشن ولی ما که اسممون مسلمونه نمیتونیم ببینیم!
ضمنا اینکه یه زنی تو غرب میاد رییس جمهور میشه یعنی دیدگاهشون به زن خوبه؟ یا فقط همون فرد از لحاظ سیاسی تونسته به اون مقام برسه؟
دیدگاه غرب به خانواده چیه؟

آخرین ویرایش:

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوبه که با قاطعیت میگین منظورم چی بوده
خخخ در حالیکه خود من نمیدونم منظورم چی بوده :D

اولا من راجب دیدگاه غرب و دیدگاه اسلام حرف زدم نه راجب آدماش!
اگه شما خلاف این فکر میکنید بهتره با مستندات دیدگاه غرب رو برا ما شرح بدین!
ثانیا البته که تو غرب افراد خوبی داریم حتی اونا طوری حق پذیرن که وقتی مسلمون میشن خیلی بهتر از ماها میشن! برخی از دخترای ایرانی حجاب رو نمیتونن قبول کنن و یا حجاب کاملی داشته باشن و به هر بهونه ای رعایتش نمیکنن، تو زمستون با سرما و تو تابستون با گرما و... اما یه دختر یا زنی که تازه مسلمون شده و قبلا هم حجابی نداشته میبینید میبینید خیلی خوب حجاب کاملو رعایت میکنه. یا برخی جوان های ما آزادیو تو بی بندوباری میبینن اما من خودم با یه پسر آمریکایی که همسن خودم بود آشنا شدم که تو سن 19 سالگی مسلمون شده بود! اونم تو کشوری که همه چیز توش آزاده! چطور شده که اونهمه به اصطلاح آزادیو رها کنه و خودشو تو قید و بند اسلام قرار بده؟
اونا چی تو دین ما میبینن که اینطور شیفته اش میشن ولی ما که اسممون مسلمونه نمیتونیم ببینیم!
ضمنا اینکه یه زنی تو غرب میاد رییس جمهور میشه یعنی دیدگاهشون به زن خوبه؟ یا فقط همون فرد از لحاظ سیاسی تونسته به اون مقام برسه؟
دیدگاه غرب به خانواده چیه؟

ببين دوست عزيز
وقتي آدم فكر و ذهنش را به طور كامل روي يك چيز متمركز ميكنه جز اون نميبينه
وقتي ما فقط و فقط ميگيم همه چيزمون خوبه و غرب بده اونوقته كه هيچ چيز جز اين نميبينيم
در صورتيكه بايد هر دو سمت را به خوبي ديد و مطالعه كرد بعد نظر داد
من نميخوام بگم اسلام بده و مسلموني خوب نيست بلكه ميخوام بگم كه ما نه اسلام درست را پياده كرديم و نه مسلموني را بجا آورديم فقط و فقط گير داديم به چندتا تار موي زنها كه زير روسري باشه يا بيرون روسري و از نكات خيلي مهم ديگه غافل مونديم

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حجاب یکی از احکام ضروری اسلام است که شیعه و سنی بر آن اتفاق نظر دارند و از فلسفه های حکیمانه ای مثل (استحکام بنیان خانواده، کاهش خطا و خطر، حفظ احترام، نشاط و رغبت و ...) برخوردار است. خداوند متعال در سه آیه به مسأله پوشش بانوان اشاره کرده است. (نور 31، احزاب 59 و 33) که همگی بر اهمیت و چگونگی حجاب دلالت دارند، اما دستور پوشاندن موی خانمها در قرآن صریحاً نیامده ، حال سؤال اينجاست که چرا پوشاندن مو واجب شده است؟

omid20110

کاربر ممتاز
ببين دوست عزيز
وقتي آدم فكر و ذهنش را به طور كامل روي يك چيز متمركز ميكنه جز اون نميبينه
وقتي ما فقط و فقط ميگيم همه چيزمون خوبه و غرب بده اونوقته كه هيچ چيز جز اين نميبينيم
در صورتيكه بايد هر دو سمت را به خوبي ديد و مطالعه كرد بعد نظر داد
من نميخوام بگم اسلام بده و مسلموني خوب نيست بلكه ميخوام بگم كه ما نه اسلام درست را پياده كرديم و نه مسلموني را بجا آورديم فقط و فقط گير داديم به چندتا تار موي زنها كه زير روسري باشه يا بيرون روسري و از نكات خيلي مهم ديگه غافل مونديم

من نمیدونم چرا هرکی از اسلام دفاع میکنه یا بهش میگن تندرو و یا اینکه فکرشو رو بقیه بسته و...!
اسلام به خودی خود عیبی نداره این مسلمونی ماست که پر از عیبه!
گیر ندادیم به موی زن! اون رو بعنوان مثال عرض کردم!
اما اینکه خودمون رو مسلمون بدونیم و از بی حجابی هم دفاع کنیم جای بسی تامل داره!!!
یعنی هم خدارو میخوایم هم خرمارو!
دیدگاه غرب و دیدگاه اسلامی رو هم خیلی ها بحثشو کردن که فکرشون بسته نبود :D
میتونید برید مکاتبات علامه جعفری با فیلسوف های مشهور غربیو بخونید تا یکم موضوع روشن بشه
بازم میگم دیدگاه غربی فرق میکنه با افراد غرب!
ما تو غربیا هم مسلمون داریم! هم آدم خوب

omid20110

کاربر ممتاز
حجاب یکی از احکام ضروری اسلام است که شیعه و سنی بر آن اتفاق نظر دارند و از فلسفه های حکیمانه ای مثل (استحکام بنیان خانواده، کاهش خطا و خطر، حفظ احترام، نشاط و رغبت و ...) برخوردار است. خداوند متعال در سه آیه به مسأله پوشش بانوان اشاره کرده است. (نور 31، احزاب 59 و 33) که همگی بر اهمیت و چگونگی حجاب دلالت دارند، اما دستور پوشاندن موی خانمها در قرآن صریحاً نیامده ، حال سؤال اينجاست که چرا پوشاندن مو واجب شده است؟

چندتا سوال میپرسم ازتون:
1- مگر قرآن کتاب آفرینش نیست؟ پس هرچیزی تو قرآن هست و اینکه ما نمیتونیم به عمق قرآن برسیم این بخاطر خود ماست نه اینکه تو قرآن نگفته!
2- حالا مساله ولایت علی ع و طریقه نماز خوندن و احکام روزه و نحوه وضو گرفتن و خیلی چیزهای دیگه آیا به صورت صریح تو قرآن گفته شده؟!
3- قرآن مشخص کرده که چه قسمت هایی از زنان رو میتونن بدون حجاب باشه گردی صورت و دستها و این یعنی موی زن نباید دیده بشه!
4- تمام این ایات هدفشون خوشبختی انسان هستش وقتی یه چیزیو گفته بخاطر ما گفته و الا نماز خوندن و روزه و حجاب و...ما هیچ منفعتی برای خدا نداره!
وقتی میگه زن ها زنیت هاشونو برای محرمشون نشون بدن فقط بخاطر اینه که تمام محبت زن و شوهر مال همدیگه باشه! و چیزی باعث کم شدن این محبت نشه کما اینکه آسیب های اجتماعی بی حجابی و بد حجابی بر هیچ کسی تو این زمانه پوشیده نیست!
موی سر زن هم زینت زن محسوب میشه اگه میگین نمیشه پس بگین کچل کنن :D
5- آیات رو با تفسیر بزرگان دین که عمرشونو تو این راه گذاشتن بخونیم تا به حقایق دین دست پیدا کنیم.
6-ما که شیعه هستیم قرآن رو باید در کنار معصومین قرار بدیم و ملاک عملمون عمل اهل بیت باشه مثل حضرت فاطمه که خودشون رو حتی از یک فرد نابینا پوشوندن و یا برای اولین برای دفنشون از تابوت استفاده شد تا حجم بدنشون معلوم نباشه...حال با این حساب ها مفهوم حجاب واقعی و... معلوم میشه
7-حجاب یکی از آجرهای دین ماست مثل آجرهای دیگری مانند نماز روزه زکات عدالت حق الناس و...هر کدوم از این آجرها نباشه دیوار دین فرو میریزه پس نمیتونیم بگیم حجابو بیخیال به نماز برسیم فقط
یا مثلا بدون حجاب هم میشه نماز خوند؟!

دعای جالبی در صحیفه سجادیه هستش که امام سجاد میگه خداوندا وقتی قراره ضرری بهم برسه اونو به دنیام که زود گذره برسون نه به دین و آخرتم که باقی میمونن
پس باید در راه دین از خوشایند خودمون بگذریم و ببینیم خدا چی میگه و این یعنی تسلیم واقعی در برابر خدا شدن.
خداوند توفیق بندگی واقعیو برای همه ما نصیب کنه
التماس دعا
یا علی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جایگاه زن در اسلام از میزان سهم ارث و شهادت دادن
(نصفه حساب شدن او) و اینکه گفته شده مرد میتونه کتک ش بزنه و اینا معلوم و مشخص هست.تا اینجا میشه جایگاه زن.
ولی جایگاه مادر فرق میکنه و بهشت زیر پای مادران است.
در ضمن حجاب برای زن تنها نیست برا مرد هم هست.
ایکاش بجای اصرار روی حجاب ، روی ربا و دروغ و نکوهش اینا بیشتر فکر میکردیم.

omid20110

کاربر ممتاز
جایگاه زن در اسلام از میزان سهم ارث و شهادت دادن
(نصفه حساب شدن او) و اینکه گفته شده مرد میتونه کتک ش بزنه و اینا معلوم و مشخص هست.تا اینجا میشه جایگاه زن.
ولی جایگاه مادر فرق میکنه و بهشت زیر پای مادران است.
در ضمن حجاب برای زن تنها نیست برا مرد هم هست.
ایکاش بجای اصرار روی حجاب ، روی ربا و دروغ و نکوهش اینا بیشتر فکر میکردیم.

اینها همش بخاطر برداشت غلط ما از ایات هستش و اینکه ما خودمون رو در جایگاهی میبینیم که حتی احکام واضح خدارو زیر سوال ببریم!
وقتی در جای جای قرآن گفته شده هیچ کسی بر هیچ کسی برتری نداره مگر به اندازه تقواش اونوقت شما میزان سهم ارث و..رو بعنوان معیار ارزش زن میدونید؟!
خیلیا میگن مثلا دیه مرد چون دو برابر زن هستش پس یعنی ارزش مرد از زن بیشتره!
در حالیکه بهتره یکم رو این موضوع تمرکز و تفکر کنیم
وقتی مردی میمیره چه کسی قراره دیه مرد رو بگیره؟ معلومه که زنش
وقتی زنی میمیره چه کسیه دیه اونو میگیره؟ معلومه که مردش
پس این یعنی زن دو برابر مرد گیرش میاد! و این یعنی لطف به زن بخاطر نقش اقتصادی مرد! تا اینکه وقتی مردش مرد فشار زیادی رو متحمل نشه!
و نکته دیگه اگه مواردی مانند دیه و ارث و...ارزش آدمیو نشون میده
اولا پس وقتی دیه یه پروفسور با یه بیسواد برابره یعنی ارزششونم برابره؟!
ثانیا پس اونیکه کلا پولی تو این دنیا نداره و از لحاظ مادیات ضعیفه یعنی ارزشی نداره؟!

نکته دیگه:
کجا قرآن گفته مرد میتونه زنش رو کتک بزنه؟!
کجای سیره و روش زندگی امامان میبینیم که با همسرشون بد رفتاری کنن؟!

بله حجاب برای مرد هم هست
قرآن به مردا میگه اول چشمتو مراقبت کن بعد حجابتو
بعد به زن ها میگه اول حجابت بعد چشمت
اینم بخاطر اینه که خدایی که مارو آفریده از خلقتمون خوب خبر داره که چه ویژگیهایی درون ما قرار داده!
وقتی یه انسان که مخلوق خدا هستش وسیله ای میسازه براش یه کتابچه راهنما و نحوه استفاده درست مینویسه انتظار داریم که خدایی که دانای مطلقه برای مخلوق پیچیده ای مثل انسان کتاب راهنما ننویسه؟!
حجاب و ربا و ریا و...همشون در کنار هم باید مورد تفکر واقع بشن نه اینکه بگیم حجابو بیخیال بقیه رو بچشب!
اونوقت بعد مدتی باید بگیم بقیه رو بیخیال به حجاب فک کنیم که چیو از دست دادیم و...!

آخرین ویرایش:

omid20110

کاربر ممتاز
??????‌ مادامى که گیلاس با بند باریکش به درخت متصل است؛
همه عوامل در جهت رشدش در تلاشند.

باد، باعث طراوتش میشود،??????
آب، باعث رشدش میشود،??????
و آفتاب، به او پختگی و کمال میبخشد.??????

??????اما …
به محض پاره شدن آن بند؛
و جدا شدن از درخت،

آب، باعث گندیدگی؛
باد باعث پلاسیدگی؛
و آفتاب باعث پوسیدگی
و ازبین رفتن طراوتش میشود!

??????بنده بودن یعنی همین،
یعنی بند به خدا بودن،
که اگر این بند پاره شد، دیگر همه عوامل در فساد ما مؤثر خواهند بود.

پول، قدرت، شهرت، زیبایی…. تا بند به خداییم برای رشد ما، مفید و بسیار هم خوب است اما به محض جدا شدن بند بندگی، همه آن عوامل باعث تباهی و فساد ما می شود.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینها همش بخاطر برداشت غلط ما از ایات هستش و اینکه ما خودمون رو در جایگاهی میبینیم که حتی احکام واضح خدارو زیر سوال ببریم!
وقتی در جای جای قرآن گفته شده هیچ کسی بر هیچ کسی برتری نداره مگر به اندازه تقواش اونوقت شما میزان سهم ارث و..رو بعنوان معیار ارزش زن میدونید؟!
..!
جواب های شما کلیشه ای است.کسی احکام رو زیر سئوال قرار میده که دوست داره بهتر بفهمه.ولی متاسفانه جوابها قانع کننده نیست.این شکل جواب دادن شما منو یاد ملای روستامون میاندازه که کلا سواد نداشت ولی به همه سئوالات یه جوابی داشت که اگه زیادی پیش می رفتیم ما رو به مرتد بودن متهم میکرد و ما هم لال موتی می‌گرفتیم.

omid20110

کاربر ممتاز
جواب های شما کلیشه ای است.کسی احکام رو زیر سئوال قرار میده که دوست داره بهتر بفهمه.ولی متاسفانه جوابها قانع کننده نیست.این شکل جواب دادن شما منو یاد ملای روستامون میاندازه که کلا سواد نداشت ولی به همه سئوالات یه جوابی داشت که اگه زیادی پیش می رفتیم ما رو به مرتد بودن متهم میکرد و ما هم لال موتی می‌گرفتیم.

منظورتون از کلیشه یعنی چی؟!
یعنی اینکه از قرآنه؟!
اگر جوابهای من قانع کننده نیستن شما که خودتون مسلمون هستین و به عدالت خدا هم اطمینان دارین پس بهتره یه تحقیق کلی راجب این موضوع بکنید و بقیه رو هم در نتایج این تحقیقاتتون البته با ادله و مستندات شریک کنید.
من یک سوال دارم ازتون: مگه اسلام طبق قرآن و سیره و روش زندگی امامان نیست؟! پس وقتیکه در همه جای قرآن ارزش آدما رو تو تقواشون میدونه و نه چیز دیگه شما حرفی غیر از این میگین؟!
تفکر در آیات خوبه به منظور بیشتر شدن دانش
به این صورت که حرف خدارو قبول میکنم و دنبال دلیلش میرم
بهتره دنبال دلیل این باشین که چرا گفته شده شهادت دو نفر زن برابر با شهادت یک مرد هستش؟! نه اینکه بگین بخاطر این جمله قرآن نتیجه میگیرم که ارزش زن رو کمتر دونستن! من دلایلشو میدونم ولی بهتره خودتونم یه تحقیقی راجب این موضوع بکنید بدون نتیجه گیری!
من جوابی برای همه چیز ندارم ولی وقتی سوالی میپرسین هم برای اینکه علم خودم زیاد بشه و هم اینکه جوابی برای سوالتون پیدا کنم میرم تحقیق میکنم...
من نمونه هایی از ارزش زن رو یادآور میشم:
1- سوره کوثر در شان حضرت فاطمه که یک زن هستش نازل شده
2- در عصری که اعراب دختران خود رو زنده به گور میکردند پیامبر با این طرز تفکر مبارزه کرد تا نشون بده که ارزش دختر کمتر از پسر نیست!
3- در حدیث کساء خداوند پیامبر ص و حضرت علی ع و حسنین رو با حضرت فاطمه معرفی میکنه (میگه اونهایی که زیر کساء هستند فاطمه و پدرش و شوهرش و فرزندان فاطمه هستند!) دقت کنید که با پیامبر یا با حضرت علی ع و... معرفی نمیکنه!
4- زن و مرد مکمل همدیگه هستند نه شبیه همدیگه!
5- زن های ما باید تا میتونن اعمال خودشونو شبیه حضرت فاطمه س و مردهای ما باید تا میتونن اعمال خودشونو شبیه حضرت علی ع بکنند...چرا که معیار اعمال ما هستند و فردای قیامت اعمالمون طبق اعمال ایشان نمره میگیره
6- در کل سوال پرسیدن راحته ولی جواب دادن سخت...همه میتونن همه چیزرو زیر سوال ببرن!
7- من به کسی مرتد و بی دین و... نگفتم! سوال پرسیدین جوابتونو دادم حالا کلیشه ای بودن و نبودنش به قضاوت دیگران!
در کل من اهل قضاوت کردن کسی نیستم..
8- از نظر من بحث تا به اینجا کافیه
چرا که پیامبر ص میفرمایند:
لایَستَکمِلُ عَبدٌ حَقیقَةَ الإیمانِ حَتَّی یَدَعَ المِراءَ وَ إن کانَ مُحِقّاً.

هیچکس حقیقت ایمان را کامل نمی کند مگر اینکه جدال لفظی را رها کند، هر چند حق با او باشد.
بحارالانوار ج2 ص138
التماس دعا
یا علی.

omid20110

کاربر ممتاز
بهشت زیرپای مادران است

💞 رهبرانقلاب:

همه تحت تأثیر مادران هستند. آن که بهشتی میشود، پایه‌ی بهشتی شدنش از مادر است؛ که «الجنة تحت اقدام الأمهات»

بالا