تعجبی از روند فیلمنامه نویسی در جمهوری اسلامی!!

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
[قبل از هرچیز بگم این مطالب از زبان بنده نیست اما من هم قبولش دارم. 100%]
....................................................................
گاهی گه فیلم های تلویزیونی را می بینم دلم می گیرد. البته نمی خواهم ناشکری کنم تلویزبون ما به مراتب بهتر از آنچه که امروزدر ماهواره می بینیم هست . تلویزیون ما اصلا قابل مقایسه با ماهوراه نیست. اما من که نمی خواهم درباره ی ماهواره صحبت کنم! آن را که اصلا قبول ندارم تا در مورد آن صحبت کنم! صحبت من در مورد چیزی است که قبولش دارم اما می خواهم اصلاح شود. گاهی که فیلم های تلویزیونی را می بینم با خودم فکر می کنم که چرا تا این اندازه محتوای آن با مبانی اسلام ناب متقاوت است! کمی مصداقی صحبت کنم.
صحبتم درباره ی نحوه برخورد خانواده با هم است.
وقتی که زنی با خشونت سر همسرش فریاد می زند و بالعکس،
وقتی که پدری بر فرزندش فریاد بر می آورد،
یا فرزندی که با پدر و مادرش تندی می کند،
...
کجای این کارها اسلام است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا خشونت تا این اندازه در سریال های ما رسوخ کرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی این حرف ها را می زنیم بعضی می گویند دیگر اسلامی بودن فیلم ها جذابیتی ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اما به نظر من این طور نیست.

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
بگذارید طرز برخورد ائمه را با یکدیگر توصیف کنم، خودتان قضاوت کنید که کدام بهتر است.
تا به حال حدیث شریف کساء را در مفاتیح الجنان خوانده اید؟ این حدیث شریف را حضرت فاطمه (س) نقل کرده اند. دراین حدیث آمده:
امام حسن(ع) وارد منزل می شود و به حضرت فاطمه سلام می کنند.نحوه ی پاسخ گویی یک مادر به فرزندش را تماشا کنید:
" عیلک السلام یا قرة عینی" ( برتو سلام ای روشنی دیده ام)، " و ثمرة فؤادی" (و میوه مغز قلبم)
حال صحنه ی دیگری را از این حدیث تماشا کنید. نحوه ی پاسخگویی رسول الله (ص) به حضرت حسن علیه السلام:
" و علیک السلام یا ولدی" ( و بر تو سلام ای پسرم) "ویا صاحب حوضی" ( و ای صاحب حوض من) .
همین طور است نحوه ی برخورد امیرالمونین با حضرت فاطمه (س)
" و علیک السلام یا ابالحسن و یا امیر المؤمنین" ( و عیلک سلام ای پدر حسن و ای امیر مومنان).

می بینید؟
چه اشکالی دارد اگر سریال ها و فیلم های ما احترام و صحبت درست با اعضای خانواده را ترویج کنند؟ !

rozan

عضو جدید
خوبه خودت هم داری میگی امامان معصوم اونا الگوهای انسانها تا روز قیامتند
درسته ماهم میتونیم خودمونو شبیه اونا کنیم یه کوچولو اما مقایسه گرفتاری ها و تشنجهای الان با اون موقع خنده داره

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
گاهی گه فیلم های تلویزیونی را می بینم دلم می گیرد. البته نمی خواهم ناشکری کنم تلویزبون ما به مراتب بهتر از آنچه که امروزدر ماهواره می بینیم هست . تلویزیون ما اصلا قابل مقایسه با ماهوراه نیست. اما من که نمی خواهم درباره ی ماهواره صحبت کنم! آن را که اصلا قبول ندارم تا در مورد آن صحبت کنم! صحبت من در مورد چیزی است که قبولش دارم اما می خواهم اصلاح شود. گاهی که فیلم های تلویزیونی را می بینم با خودم فکر می کنم که چرا تا این اندازه محتوای آن با مبانی اسلام ناب متقاوت است! کمی مصداقی صحبت کنم.
...
وقتی این حرف ها را می زنیم بعضی می گویند دیگر اسلامی بودن فیلم ها جذابیتی ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

می دونی واسه چی؟؟؟ چون این ها خوب خوبه ی جامعه ی ما هست و اینها رو مردم باور می کنن. من نمی خوام بهت چیزی بگم ناراحت شی ولی وضعیت خراب تر از این حرف هاست که تو فیلم هامون از این لوس بازی ها دربیارن. چون شبیه به زندگی هامون نمی شه کسی هم استقبال نمی کنه. مثلا اگه یه دختر خراب و فاسد رو نشون بده همه استقبال می کنن و کف و سوت می زنن. چرا؟ چون مردم صبح تا شب اینها رو تو خیابون می بینن. استقبال می کنن چون میگن که خدا رو شکر این چیزها نمایش داده می شه تا تو و امثال تو که چشم ها رو کاملا بسته اند ببینن. ولی مثل اینکه افاقه نکرده.

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
...
اما به نظر من این طور نیست.[/QUOTE
اینا که گقی چیزی نست
رقتار مردان باهمسرانشون وقعا زشته
داد زدن جای خود بی احترامی وندیده شدن زن توسط شوهر
دخالت ندادن زن درتصمیمات خانوادگی وعیره
زن درتلویزیون ما فقط نقش کلفت و بازی میکنه که همشه با یک سینی جای دنبال شوهرش میدوه ویا همیشه درجال برنج پاکردن وآشپزی وکارخونه هست
اگرهم زمانی خانمی به سروضع ووسلامتیش برسه ویا مقابل شوهرش عرضه ای ازخودش نشون بده واظهارنظری کنه جزء زنهای زن سالارحساب میشه وتتکذیب میشه
ولی زنی که ساکت باشه وتوهینهای روحی وزبانی وفیزیکی همسررا تحمل کنه زن خوب وشایسته ای به جساب میاد
ازهمه این مسائل که بگذریم درهمه فیلم ها مرددرحال حیانت به همسره وهمیشه هم توچیه براش میتراشن

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
[ادامه ی سخنان این دوست ناشناس که باز هم باهاش موافقم:]

بگذارید باز هم بگویم.
از شیوه برخورد پیامبر اسلام(ص) با دخترشان فاطمه برایتان بگویم.
در زمانی که کمی پیش تر از آن، جایگاه دختر، کشتن او و زنده به گور کردن او بود، پیامبر اسلام جانم به قربانش، هنگام ورود حضرت فاطمه به خانه یشان به پای او بر می خواستند و به استقبال او تا دم در می رفتند. دست ایشان را می گرفتند و می بوسیدند و با خودشان ایشان را به داخل خانه می آوردند و سر جای خودشان می نشاندند.

آیا امروز ما چنین کاری را در سریال های خود می بینیم؟
گوشه ی دیگری درباره ی روابط با همسر بگویم.
آیا شنیده اید که مستحب است که شوهر در کنار سفره غذا لقمه درست کند و جلوی چشم فرزندان لقمه را داخل دهان همسرش قرار دهد؟
ما که این ها را می دانیم چرا سریال های ما تشابهی به اسلام ندارد؟
خشونت، توهین، تحقیرو ... به جای محبت،عشق، احترام و ... را گرفته است!

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا که گقی چیزی نست رقتار مردان باهمسرانشون وقعا زشته داد زدن جای خود بی احترامی وندیده شدن زن توسط شوهر دخالت ندادن زن درتصمیمات خانوادگی وعیره زن درتلویزیون ما فقط نقش کلفت و بازی میکنه که همشه با یک سینی جای دنبال شوهرش میدوه ویا همیشه درجال برنج پاکردن وآشپزی وکارخونه هست اگرهم زمانی خانمی به سروضع ووسلامتیش برسه ویا مقابل شوهرش عرضه ای ازخودش نشون بده واظهارنظری کنه جزء زنهای زن سالارحساب میشه وتتکذیب میشه ولی زنی که ساکت باشه وتوهینهای روحی وزبانی وفیزیکی همسررا تحمل کنه زن خوب وشایسته ای به جساب میاد ازهمه این مسائل که بگذریم درهمه فیلم ها مرددرحال حیانت به همسره وهمیشه هم توچیه براش میتراشن[/QUOTE گفت:
احسنت. :gol::gol::gol:
زن و مرد نداره. والدین با فرزندان و بالعکس و همچنین روابط زن و شوهر ،
در سریال های ما اگر نگیم ضد اسلامیه، ضد انسانیه.

خداوکیلی من که سر درد می گیرم. همش خیانت. فرزند به والدین یا به عکس. همسر به شوهر و شوهر به همسر.

این که سر هم داد می کشن چرا باید نهادینه بشه؟!!!!

دیدید این روز ها هی مردا می زنن تو دهن خانم ها!!
کجای دین ما به مرد ها چنین حقی داده؟
حتی تو قانون ما هم چنین مردی رو هزار بلا سرش میارن!
حتی تو فرهنگ ما!

نمی دونم این کجاش با واقعیت جامعه ی ما می خوره.

تلویزیون و خصوصا سریال ها خیلی می تونن فرهنگ سازی داشته باشن. اما به جای فرهنگ سازی دارن فرهنگمون رو از بین می برن!
کی گفته نقش های منفی محبوبن؟

اگر این طور شده به خاطر اینه که فیلم ساز ما بلد نیست شخصیت مثبت بسازه. در ادامه همین دوست ناشناس به نکته ای در این باره هم اشاره می کنند که بعدا خواهم گذاشت.

mahmood-en

عضو جدید
کاربر ممتاز
[ادامه ی سخنان این دوست ناشناس که باز هم باهاش موافقم:]

بگذارید باز هم بگویم.
از شیوه برخورد پیامبر اسلام(ص) با دخترشان فاطمه برایتان بگویم.
در زمانی که کمی پیش تر از آن، جایگاه دختر، کشتن او و زنده به گور کردن او بود، پیامبر اسلام جانم به قربانش، هنگام ورود حضرت فاطمه به خانه یشان به پای او بر می خواستند و به استقبال او تا دم در می رفتند. دست ایشان را می گرفتند و می بوسیدند و با خودشان ایشان را به داخل خانه می آوردند و سر جای خودشان می نشاندند.

آیا امروز ما چنین کاری را در سریال های خود می بینیم؟
گوشه ی دیگری درباره ی روابط با همسر بگویم.
آیا شنیده اید که مستحب است که شوهر در کنار سفره غذا لقمه درست کند و جلوی چشم فرزندان لقمه را داخل دهان همسرش قرار دهد؟
ما که این ها را می دانیم چرا سریال های ما تشابهی به اسلام ندارد؟
خشونت، توهین، تحقیرو ... به جای محبت،عشق، احترام و ... را گرفته است!
سلام
من هم با اين دوست خوبم موافقم
ولي به نظر من بايد هر دو رفتار در سيماي ما نشان داده بشه
هم رفتار خوب هم رفتار بد
اينكه تمام سريال هاي ما پر از توهين به همديگه بشه اصلا خوب نيست
اصلا اين باعث ميشه كه ناخداگاه بعضي ها فكر كنن كه بايد حتما با پدر يا مادر تند بود!!
البته من از سريال كه اخيرا پخش شد تقريبا راضي هستم
سريال فاصله ها رو ميگم
كه هم رفتار خوب و هم رفتار بد رو نشون داد و واقعا باطن بد بي احترامي به اطرافيان درست نشون داده شد
به نظر من بايد اين برخورد خوب رو انقدر نشون بدن و روش كار كنن كه تا بقيه هم از اين نوع برخورد ها با اطرافيان استفاده كنن

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه خودت هم داری میگی امامان معصوم اونا الگوهای انسانها تا روز قیامتند
درسته ماهم میتونیم خودمونو شبیه اونا کنیم یه کوچولو اما مقایسه گرفتاری ها و تشنجهای الان با اون موقع خنده داره

مگه نه اینکه باید مشکلاتمون رو پشت در بذاریم و بیایم تو خونه؟

بله تشنجهای ما با اونا فرق می کنه. اما تشنج تشنجه!
:w05:

دیگه اینکه تو همین گرفتاری ها وقتی با خانوادمون با مهر و محبت وعشق صحبت می کنیم، روانمون اروم تر می شه. چون در مقابل محبت، محبت می ببینیم. قبول نداری؟:gol:

:w14::w14::w14:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من هم با اين دوست خوبم موافقم
ولي به نظر من بايد هر دو رفتار در سيماي ما نشان داده بشه
هم رفتار خوب هم رفتار بد
اينكه تمام سريال هاي ما پر از توهين به همديگه بشه اصلا خوب نيست
اصلا اين باعث ميشه كه ناخداگاه بعضي ها فكر كنن كه بايد حتما با پدر يا مادر تند بود!!
البته من از سريال كه اخيرا پخش شد تقريبا راضي هستم
سريال فاصله ها رو ميگم
كه هم رفتار خوب و هم رفتار بد رو نشون داد و واقعا باطن بد بي احترامي به اطرافيان درست نشون داده شد
به نظر من بايد اين برخورد خوب رو انقدر نشون بدن و روش كار كنن كه تا بقيه هم از اين نوع برخورد ها با اطرافيان استفاده كنن

بله. خوب در کنار بد و بد در کنار خوب معنا می گیره. هردوش باید نشون داده بشه. اما بد به عنوان یک امر بد باید نشون داده بشه نه به عنوان یک امر عادی!!

فاصله ها یک سریال بسیار عالی بود. رو من که خیلی تاثیر گذاشت.

من خودم اون روزها قرار بود بدون اطلاع مادر پدرم جایی برم که می دونستم رفتن همانا و در گیر شدن بعدش همانا. اما بنابر دلایلی باید باید باید می رفتم. این در حالی بود که مطمئن بودم خانوادم به شدت مخالف هستن.

وقتی گرفتاری های سعید رو دیدم و به بدبختی افتادنش رو دیدم و دیدم که قطعا منم این روز ها رو در پیش رو دارم، پا پس کشیدم و از نرفتنم به اون محل کلی دردسر کشیدم اماخیالم راحته که دردسرش چند روز بود و تمام شد. راحت!!

اگر این سریال رو نمی دیدم قطعا به اونجا می رفتم.:w05:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
[ قسمت آخر سخنان این دوست ناشناس]

از همه بدتر وقتی است که یک سریال بخواهد شخصیتی مذهبی را نشان دهد. ساخت شخصیت هایی که مذهبی نیستند به مراتب دلنشین تر است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
وقتی می خواهیم یک شخصیت مذهبی را در سریال ها نشان دهیم، فردی انعطاف ناپذیر و خشن را نشان می دهیم که از لبخند و عشق و گذشت نشانی ندارد.
کجا اسلام چنین گفته؟
وقتی می خواهیم شخصیتی مذهبی را نشان دهیم فقط از ریش مردان و چادر زنان باید متوجه شویم که این فرد مذهبی است وگرنه، رفتارش که چنین نشانی ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی شما موافق نیستی که اعضای خانواده باید باهم مهربون باشن؟ :w05:

تلویزیون فقط نقش اصلاح الگوی تربیت خانواده رو که برعهده نداره
باید حقیقتهارو هم نشون بده
که اینا هرکدوم تو بخش های مختلف انجام میشن

mina_1367

عضو جدید
بگذارید طرز برخورد ائمه را با یکدیگر توصیف کنم، خودتان قضاوت کنید که کدام بهتر است.
تا به حال حدیث شریف کساء را در مفاتیح الجنان خوانده اید؟ این حدیث شریف را حضرت فاطمه (س) نقل کرده اند. دراین حدیث آمده:
امام حسن(ع) وارد منزل می شود و به حضرت فاطمه سلام می کنند.نحوه ی پاسخ گویی یک مادر به فرزندش را تماشا کنید:
" عیلک السلام یا قرة عینی" ( برتو سلام ای روشنی دیده ام)، " و ثمرة فؤادی" (و میوه مغز قلبم)
حال صحنه ی دیگری را از این حدیث تماشا کنید. نحوه ی پاسخگویی رسول الله (ص) به حضرت حسن علیه السلام:
" و علیک السلام یا ولدی" ( و بر تو سلام ای پسرم) "ویا صاحب حوضی" ( و ای صاحب حوض من) .
همین طور است نحوه ی برخورد امیرالمونین با حضرت فاطمه (س)
" و علیک السلام یا ابالحسن و یا امیر المؤمنین" ( و عیلک سلام ای پدر حسن و ای امیر مومنان).

می بینید؟
چه اشکالی دارد اگر سریال ها و فیلم های ما احترام و صحبت درست با اعضای خانواده را ترویج کنند؟ !

وقتی زندگی از همه جا به آدم فشار میاره :surprised:
دل خوش سیری چند
:w05:

mohsen-moghadam

عضو جدید
نظراتت رو واسه خودت نگه دار خواهشا.هر فیلم نامه که نوشته میشه میره واسه اجرا چندین کارشناس اجتماعی روش مطالعه میکنن بعد مجوز ساختش صادر میشه.حالا تو اومدی داری به این شکل انتقاد میکنی؟

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی شما موافق نیستی که اعضای خانواده باید باهم مهربون باشن؟ :w05:

اگر همه چیز خوب باشه و همه خوش اخلاق باشن و مثل پیغمبرا و امام ها رفتار کنند که هیچ درامی بوجود نمیاد که بشه ازش فیلمی ساخت.!
چه نقد روشنگرانه ای بود :)

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اقیانوس خانم و ممنون بابت مطالب خوبتون..

من هم با شما هم عقیده ام، متاسفانه مدتیه که صدا و سیما بیشتر سیاه نشون میده تا سفید، نمونش فیلمهای ماه رمضون ، توی همش مریصی و دردسر و بیمارستان و سکته و دعوا اینا مثل نقل و نبات ریخته بود!!!

راجب افراد مذهبی هم همینطوره، یا به نوعی تمسخرشون میکنه یا شخصیتون رو ست و خشک نشون میده متاسفانه...

نمیدونم قراره کی درست بشه، یه تحول مدیریتی میخواد صدا و سیما...

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز

من هم با شما هم عقیده ام، متاسفانه مدتیه که صدا و سیما بیشتر سیاه نشون میده تا سفید، نمونش فیلمهای ماه رمضون ، توی همش مریصی و دردسر و بیمارستان و سکته و دعوا اینا مثل نقل و نبات ریخته بود!!!

راجب افراد مذهبی هم همینطوره، یا به نوعی تمسخرشون میکنه یا شخصیتون رو ست و خشک نشون میده متاسفانه...

خوشم میاد عزت صدای همه رو دراورده :)

*Essi*

اخراجی موقت

فعلا که برنامه های طنز هم درش تخته شده.

حتی به سریال قهوه تلخ مدیری هم مجوز پخش ندادند تا طرف مجبور به سی دی فروشی کنه.

خنده آرام آرام در حال محو شدن از لب های ایرانیهاست.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوشم میاد عزت صدای همه رو دراورده :)

فعلا که برنامه های طنز هم درش تخته شده.

حتی به سریال قهوه تلخ مدیری هم مجوز پخش ندادند تا طرف مجبور به سی دی فروشی کنه.

خنده آرام آرام در حال محو شدن از لب های ایرانیهاست.
والا...
ماه رمضونیه دق کردیم، همه شبکه ها با سکته و مریضی و دعوا و اینها بود، به جاهای خوبش که میرسید و آشتی میکردن و آدم بدا رو میگرفتن فیلم تموم میشد:d
همون ضعف فیلم نامه نویسیه که اقیانوس خانم میگن...

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
...

احتمالا نویسنده این مطلب یک طلبه بوده, از آن جهت عرض میکنم که ادبیاتش خیلی شبیه ادبیات حوزوی میباشد. به کلماتی که با رنگ آبی نشان دادم دقت کنید.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
احتمالا نویسنده این مطلب یک طلبه بوده, از آن جهت عرض میکنم که ادبیاتش خیلی شبیه ادبیات حوزوی میباشد. به کلماتی که با رنگ آبی نشان دادم دقت کنید.
یعنی منم طلبه بودم خبر نداشتم؟:d
1000 باز تا حالا از این کلمات استفاده کردم:surprised:

چه اهمیتی داره کی نوشته!

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار

اگه تحول میخواست که اقا مدیریت ضرغامی رو تمدید نمیکرد. لابد ایشون راضی هستند.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه تحول میخواست که اقا مدیریت ضرغامی رو تمدید نمیکرد. لابد ایشون راضی هستند.
بنده نظر خودم رو دارم و اقا نظر خودشون رو، نظر آقا واسه من محترمه و به احترام ایشون می پذیرم ولی این دلیل نمیشه نظر خودم رو بذارم کنار، از راهش میام و نظرم رو میرسونم به دست آقا (البته نه تو نامه سرگشاده و نه بآ امیختن با دروغ و نه با کینه و نه به طریقی که مغرضین سوء استفاده کنند)، انتقاد هم روش خودش رو داره و انتقاد از رهبر یک حکومت هم روش خودش رو ;)

آخرین ویرایش:

jonny depp

عضو جدید
کاربر ممتاز
این حرفایی که شما زدی عزیزم میشه یه زندگی ایده آل تو قصه ها
اما با واقعیت زمین تا آسمون فرق داره فیلم باید واقعیت های جامعه باشه و نتیجه ی فیلم از خودش خیلی مهمتر
گاهی وقتا فیلم به قول شما همش سیاهی و زشتی و .... اما پایانش خیلی آموزنده است
اما رسانه ی جیگر ما همه به هم ظلم می کنن مخصوصا مردا به زن ها بعد آخرش همدیگرو می بخشن همه چی به خوبی خوشی تموم میشه
نه سیاه نماییشون به آدمیزاد می مونه نه فیلم های عاشقیشون:razz:

بالا