تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
نظر سنجی کتیایی

نظر سنجی کتیایی

یکی از دوستان تو یکی از تایپیک هام یه حرفی زد(
دوست گرامی mehd0551 ! شما اگه احساس میکنی دانسته هاتون با انتشار کم میشن خب چرا میگید میدونم.همه خیلی چیزا میدونن... هدف این تالار به اشتراک گذاشتن دانسته هاست. لذت بخشش به اینه که قبل از اینکه درخواست بشه اجابت بشه.
)(راستش اولش یکم دلخور شدم اما دیدم حرفش راسته)همون دیروز کارهای لازم را انجام دادم برا اون تایپیک از دیروز تا الانم دارم رو حرفاش فکر میکنم .براساس حرف دوست عزیزم میخوام یه تایپیک بزنم که تجربیات شما را توش اشتراک بزارم و هرگونه اسپم را ازش حذف کنم (اسپم=سوال جواب اضافه) یک مجموعه کامل و درجه یک باشه به عنوان منبع جهت استفاده .کتیا کاران عزیز.میخواستم نظر شما عزیزان را در این زمینه بدونم مهم نیست که کیا میخوان شرکت کنن مهم اینکه نهایت کار همه بتونن استفاده کنن .خوشحال میشم نظراتتون رو بشنوم.راستی چندتا تایپیک دیگه هم بودن که این کار را کردن اما به لحاظ اسپم و یا پیگیری نکردن حذف شدن الان هرچی گشتم پیداشون نکردم تا آدرساشون را بزارم اینجا که ببینید. به هر حال منطزر نظرات شما دوستان هستم برای اینکه آیا یه تایپیک برای مثالهای مفید بزنیم یا نه .

mehd0551

عضو جدید
شبيه سازي حركت نوار نقاله به كمك فرمول نويسي + فايل كتيا
دوست عزیز ممنون میشم اگه توضیحات بیشتری ضمیمه کنید. بابت سایت مفیدتم بهت تبریک میگم تمام دوستانم به سایت شما حد اقل یک بار را سر زدن و استتفاده کردن.

smmoosavian

عضو جدید
دوست عزیز ممنون میشم اگه توضیحات بیشتری ضمیمه کنید. بابت سایت مفیدتم بهت تبریک میگم تمام دوستانم به سایت شما حد اقل یک بار را سر زدن و استتفاده کردن.

خود فايل شبيه سازي رو آپلود كردم همه چيز واضحه !!

yasser2222

عضو جدید
سلام. فرض کنید 100 تا نقطه دارید که باید با خط به 100 تا نقطه متناظر خودشون وصل بشن.یعنی هر x به y وصل بشه. راهی هست که اینا یکدفعه بهم وصل بشن و نیاز نباشه یکی یکی وصل کنیم؟! ممنون

smmoosavian

عضو جدید
سلام. فرض کنید 100 تا نقطه دارید که باید با خط به 100 تا نقطه متناظر خودشون وصل بشن.یعنی هر x به y وصل بشه. راهی هست که اینا یکدفعه بهم وصل بشن و نیاز نباشه یکی یکی وصل کنیم؟! ممنون

سوال شما از اون سوال های چالش برانگیز بود
ولی من حلش کردم. کاربردش توی رسم های پیچیده ریاضیه ;)

در فایلی که دارید باید حتما شماره همه نقاط پشت سر هم باشه
و فقط پارامترهای x و y رو تغییر بدید.
خیلی راحت کافیه که ماکرویی رو که آپلود کردم دانلود کنید و طبق فیلم آموزشی اول، ماکرو رو ویرایش کنید

فیلم آموزشی دوم کاربرد این روش رو در یکی از معروف ترین رسم های ریاضی نشون میده

پیوست ها

• Line.JPG
    Line.JPG
    13.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Line creation macro.zip
    2.9 مگایابت · بازدیدها: 0

smmoosavian

عضو جدید

برای spline با سه نقطه هم یک ماکرو نوشتم. در این حالت سه دسته نقطه داریم که از بین اون ها یک منحنی رد میشه.

در این ماکرو هم، x تعداد نقاط در هر دسته و y شماره اولین نقطه است

فایل ضمیمه رو دانلود کنید. فایل catpart رو باز کنید و ماکروی داخل اون رو روی فایل catpart اجرا کنید.

پیوست ها

• spline creation macro.zip
    32 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • spline.JPG
    spline.JPG
    23 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yasser2222

عضو جدید
سوال شما از اون سوال های چالش برانگیز بود
ولی من حلش کردم. کاربردش توی رسم های پیچیده ریاضیه ;)

در فایلی که دارید باید حتما شماره همه نقاط پشت سر هم باشه
و فقط پارامترهای x و y رو تغییر بدید.
خیلی راحت کافیه که ماکرویی رو که آپلود کردم دانلود کنید و طبق فیلم آموزشی اول، ماکرو رو ویرایش کنید

فیلم آموزشی دوم کاربرد این روش رو در یکی از معروف ترین رسم های ریاضی نشون میده
جواب های شما همیشه عالین. ما که جواب عالی نمیتونیم به سوالا بدیم.گفتم لااقل یه سوال عالی بپرسم. ممنون از جواب عالیتون.واقعا عالی بود عالی!1:w27::w27:
:w27:
فقط دوستانی که میخان استفاده کنن دقت کنن که نقاط باید زیرمجموعه partbody باشن و اگه مثلا داخل geometrical set یا یک body دیگه باشن نمیشه ها.

آخرین ویرایش:

es2006

عضو جدید
سلام خسته نباشید
یه مشکلی برام پیش اومده. من یه سری فایل با پسوند model با catia با ز میکنم تکست هاش و dimension نشون داده نمیشه. قبلاً یه سری فایل های prj از دوستان همکارم گرفته بودم و رو هارد داشتم و مسیرشو تو قسمت tools ===> option====> compatibility===> project file path وارد میکردم و مشکلم حل میشد. متاسفانه اون فایل ها از رو هاردم پاک شده. اگه لطف کنین اونارو برام بذارین ممنون میشم.
با سپاس

yasser2222

عضو جدید
اقا این ایرانج انج من انگلیسی شده همه چیز رو چپه نشون میده چکارش کنم؟!!!

mehd0551

عضو جدید
ایران- انج-iran-eng!- بابا همین سایتمون دیگه !
آخ ببخشید متوجه نشدم - پایین هر صفحه (الان که فارسی سمت راسته فکر کنم مال شما چپ باشه) زیر تمام موضوعات دو تا کادر هست یکیش انتخاب زبان هستش اون را به فارسی یا پرشین باید تغییر بدی

yasser2222

عضو جدید
آخ ببخشید متوجه نشدم - پایین هر صفحه (الان که فارسی سمت راسته فکر کنم مال شما چپ باشه) زیر تمام موضوعات دو تا کادر هست یکیش انتخاب زبان هستش اون را به فارسی یا پرشین باید تغییر بدی
آخیش راحت شدم. ممنون;)

bigbomber

کاربر فعال
با سلام.
در رابطه با طراحی پارامتریک:
در محیط Product دو قطعه در دو پارت مجزای Part A و Part B داریم. حالا می خواهم قطعه ی سومی را در پارت مجزای Part C طراحی کنم که یکی از اندازه ها ی موجود در Part C برابر فاصله ی بین دو نقطه 1 و 2 در پارت های Part A و Part B است. برای این منظور من با ابزار Measure Between در محیط Product فاصله ی بین این دو نقطه را برداشتم و با فعال کرن گزینه ی Keep Measure این اندازه در درخت طراحی ثبت شد. حال در محیط Part و برای Part C، من با استفاده از فرمان Formula اندازه ی مورد نظر را با مقدار پارامتر Length در زیرمجموعه ی فرمان Measure (موجود در درخت طراحی محیط Product) لینک کردم. که تا اینجا مشکلی وجود نداره و اندازه به درستی نسبت داده می شود.
اما وقتی در محیط Product اندازه ای را تغییر می دهم و کلاً تغییری ایجاد می کنم، در بعضی موارد مقدار ثبت شده برای پارامتر Length از فرمان Measure در درخت طراحی 0 می شود و به دنبال آن قطعه ی Part C هم دچار مشکل می شود.
خواستم راهنمایی بفرمایید که مشکل از کجا است؟ و چرا این مقدار اصلاً 0 می شود. و کلاً راه طراحی پارامتریک با شرایط مذکور چگونه است؟
قابل ذکر است که Part A و Part B در محیط Product نسبت به هم ثابت هستند، ولی Part C نسبت به دو پارت دیگر دارای حرکت می باشد.

با تشکر...

smmoosavian

عضو جدید
با سلام.
در رابطه با طراحی پارامتریک:
در محیط Product دو قطعه در دو پارت مجزای Part A و Part B داریم. حالا می خواهم قطعه ی سومی را در پارت مجزای Part C طراحی کنم که یکی از اندازه ها ی موجود در Part C برابر فاصله ی بین دو نقطه 1 و 2 در پارت های Part A و Part B است. برای این منظور من با ابزار Measure Between در محیط Product فاصله ی بین این دو نقطه را برداشتم و با فعال کرن گزینه ی Keep Measure این اندازه در درخت طراحی ثبت شد. حال در محیط Part و برای Part C، من با استفاده از فرمان Formula اندازه ی مورد نظر را با مقدار پارامتر Length در زیرمجموعه ی فرمان Measure (موجود در درخت طراحی محیط Product) لینک کردم. که تا اینجا مشکلی وجود نداره و اندازه به درستی نسبت داده می شود.
اما وقتی در محیط Product اندازه ای را تغییر می دهم و کلاً تغییری ایجاد می کنم، در بعضی موارد مقدار ثبت شده برای پارامتر Length از فرمان Measure در درخت طراحی 0 می شود و به دنبال آن قطعه ی Part C هم دچار مشکل می شود.
خواستم راهنمایی بفرمایید که مشکل از کجا است؟ و چرا این مقدار اصلاً 0 می شود. و کلاً راه طراحی پارامتریک با شرایط مذکور چگونه است؟
قابل ذکر است که Part A و Part B در محیط Product نسبت به هم ثابت هستند، ولی Part C نسبت به دو پارت دیگر دارای حرکت می باشد.

با تشکر...

شما دو تا كار رو بايد انجام بديد
1- در تنظيمات مربوط به پارامترها در برگه measure tools دو گزينه automatic update in part و automatic update in product رو فعال كنيد
2- در تنظيمات part infrastructure گزينه keep link with selected objects رو فعال كنيد.

با فعال كردن keep link with selected objects زماني كه يك پارامتر مثلاً از نوع measure رو به عنوان مرجع مي گيريد عبارت 'external reference/length' در اون كادر مقدار ظاهر ميشه.

اگر هر دوي اين كارها رو كرديد و نشد مشكل از جاي ديگه س

mehd0551

عضو جدید
با سلام. در رابطه با طراحی پارامتریک: در محیط Product دو قطعه در دو پارت مجزای Part A و Part B داریم. حالا می خواهم قطعه ی سومی را در پارت مجزای Part C طراحی کنم که یکی از اندازه ها ی موجود در Part C برابر فاصله ی بین دو نقطه 1 و 2 در پارت های Part A و Part B است. برای این منظور من با ابزار Measure Between در محیط Product فاصله ی بین این دو نقطه را برداشتم و با فعال کرن گزینه ی Keep Measure این اندازه در درخت طراحی ثبت شد. حال در محیط Part و برای Part C، من با استفاده از فرمان Formula اندازه ی مورد نظر را با مقدار پارامتر Length در زیرمجموعه ی فرمان Measure (موجود در درخت طراحی محیط Product) لینک کردم. که تا اینجا مشکلی وجود نداره و اندازه به درستی نسبت داده می شود. اما وقتی در محیط Product اندازه ای را تغییر می دهم و کلاً تغییری ایجاد می کنم، در بعضی موارد مقدار ثبت شده برای پارامتر Length از فرمان Measure در درخت طراحی 0 می شود و به دنبال آن قطعه ی Part C هم دچار مشکل می شود. خواستم راهنمایی بفرمایید که مشکل از کجا است؟ و چرا این مقدار اصلاً 0 می شود. و کلاً راه طراحی پارامتریک با شرایط مذکور چگونه است؟ قابل ذکر است که Part A و Part B در محیط Product نسبت به هم ثابت هستند، ولی Part C نسبت به دو پارت دیگر دارای حرکت می باشد. با تشکر...
سلام (جوابم کامل نیست اما یه تست بکن)راهی که رفتی را انجام دادم مشکلی برام به وجود نیومد.بیا این دفعه به جای میسور از قید فاصله استفاده کن یعنی قید فاصله را با فرمول به اندازه c متصل کن فقط توجه داشته باش در صورت امکان فاصله بین دو صفحه موازی را انتخاب کنی تو پروداکت نه دو نقطه (به علت موازی بودن دو صفحه مقدار احتمال جابجایی کمتر میشه- تو دو نقطه ممکنه تو زاویه های مختلف اندازه های مختلف بهت بده)

mehd0551

عضو جدید
scail

scail

سلام میخوام اسکیل یه فایل اسمبل شده را کوچک کنم بدون این که تو اندازه هام تغییر ایجاد کنم و این فایل اسمبل شده را تو یه مجموعه دیگه استفاده کنم آیا این کار شدنی هستش ؟چطور باید کوچک کنم مجموعه اسمبل شده را (پارتهام بین چند دستگاه مختلف مشترکن نمیتونم کوچکشون کنم )فقط اسمبل را کوچک کنم

bigbomber

کاربر فعال
شما دو تا كار رو بايد انجام بديد
1- در تنظيمات مربوط به پارامترها در برگه measure tools دو گزينه automatic update in part و automatic update in product رو فعال كنيد
2- در تنظيمات part infrastructure گزينه keep link with selected objects رو فعال كنيد.

با فعال كردن keep link with selected objects زماني كه يك پارامتر مثلاً از نوع measure رو به عنوان مرجع مي گيريد عبارت 'external reference/length' در اون كادر مقدار ظاهر ميشه.

اگر هر دوي اين كارها رو كرديد و نشد مشكل از جاي ديگه س

با سلام و تشکر..
مهندس من تمام نکاتی را که ذکر کردید انجام داده بودم ولی بازم این مشکل وجود داشت. اصلاً جدای مسئله ی طراحی پارامتریک، من می خواهم بدونم چرا بعد از Update مجموعه مونتاژی، مقدار پارامتر length در شاخه ی Measure برابر 0 می شود (این یعنی باید فاصله ی بین نقاط 1 و 2 در Part A و Part B بربر صفر باشد، درحالی که این طور نیست).؟؟

bigbomber

کاربر فعال
سلام (جوابم کامل نیست اما یه تست بکن)راهی که رفتی را انجام دادم مشکلی برام به وجود نیومد.بیا این دفعه به جای میسور از قید فاصله استفاده کن یعنی قید فاصله را با فرمول به اندازه c متصل کن فقط توجه داشته باش در صورت امکان فاصله بین دو صفحه موازی را انتخاب کنی تو پروداکت نه دو نقطه (به علت موازی بودن دو صفحه مقدار احتمال جابجایی کمتر میشه- تو دو نقطه ممکنه تو زاویه های مختلف اندازه های مختلف بهت بده)

سلام. مهندس، استفاده از ابزار Measure برای خلق پارامتر های مبنا امری اصولی و استاندارد است که در Document های خود CATIA هم به آن اشاره شده است. البته راهی که شما اشاره کردید هم جالب است. برای این منظور نیز در نرم افزار تدابیری اندیشیده شده است. برای مثال در پنجره ی قید Offcet، در بالای پنجره سمت راست گزینه ای با عنوان Measure وجود دارد که با تیک زدن آن، قید تنها به عنوان مرجع عمل خواهد کرد (خود قید محدودیت ایجاد نمیکند).

mohammad.ef

عضو جدید
سلام دوستان
توی شکل زیر ، طرح کلگی پیچ ( قسمت پخ زده شده ) رو چجوری باید رسم کرد ؟
گفته دایره ای با قطر 40 رو به تحت زاویه 30 درچه پخ بزنید
به صورت زاویه دار میشه pocket کرد ؟

screw.jpg

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان
توی شکل زیر ، طرح کلگی پیچ ( قسمت پخ زده شده ) رو چجوری باید رسم کرد ؟
گفته دایره ای با قطر 40 رو به تحت زاویه 30 درچه پخ بزنید
به صورت زاویه دار میشه pocket کرد ؟

مشاهده پیوست 176563

از دستور groove استفاده کنید. خط 30 درجه را ترسیم و حول محور پیچ دوران داده و برش بدهید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام. مهندس، استفاده از ابزار Measure برای خلق پارامتر های مبنا امری اصولی و استاندارد است که در Document های خود CATIA هم به آن اشاره شده است. البته راهی که شما اشاره کردید هم جالب است. برای این منظور نیز در نرم افزار تدابیری اندیشیده شده است. برای مثال در پنجره ی قید Offcet، در بالای پنجره سمت راست گزینه ای با عنوان Measure وجود دارد که با تیک زدن آن، قید تنها به عنوان مرجع عمل خواهد کرد (خود قید محدودیت ایجاد نمیکند).

استفاده از دستور Measure برای تنظیم مقادیر پارامترها چه در سطح قطعه و چه در سطح اسمبلی توصیه نمی شود. دلیل این قضیه این است که ارتباط پارامتریک این دستور با هندسه ارتباطی قابل تکیه نیست و با تغییر هندسه نتیجه ممکن است با آن چیزی که مد نظر طراح است متفاوت باشد. برای مثال ممکن دو انتهای دو خط یا فاصله بین دو سطح اندازه گیری شده باشد که با تغییر آنها محل و نقطه مرجع محاسبه اندازه گیری عوض می شود. یعنی اینکه دو شی اولیه ای که برای محاسبه استفاده شده بودند با دو شی دیگر عوض شوند. این بخاطر این است که دستور measure در واقع کمترین فاصله دو شی را محاسبه می کند.

اگر صورت مسئله شما را درست فهمیده باشم شما می خواهید از فاصله بین دو شی در دو قطعه مختلف در یک اسمبلی برای تعریف اندازه دیگری در قطعه سوم استفاده کنید. راه زیر روش اصولی کار است:

در محیط اسمبلی، قطعه سوم را ویرایش edit می کنید. سپس توسط دستور extract در بخش generative shape design، سطح، نقطه، خط و ... که قرار است از قطعه اول و دوم در محاسبه بکار گرفته شود را در داخل قطعه سوم کپی می کنید. دقت کنید که سوییچ keep link with refeence geometry فعال باشد تا اشیا کپی شده ارتباط زنده با قطعات اول و دوم داشته باشند.

سپس توسط دستور خط، دو نقطه متناظر این دو شی را به هم متصل کرده و یک خط ایجاد می کنید. برای استفاده از طول این خط که اندازه مورد نظر شماست می توانید در دستور formula از تابع length استفاده کرده و روی خط مورد نظر به عنوان ورودی دستور کلیک کنید.

amircatia

عضو جدید
باسلام به دوستان گل خودم
کسی پاست پروسسر tnc155فرز برای نرم افزار کتیا داره ؟

yasser2222

عضو جدید
سلام. تو درفتینگ بعضی موقها جزئیات زیاده و وقتی اندازه گذاری میکنیم شلوغ میشه و جایی برای علائم صافی سطح و جزئیات دیگه نمیمونه. اگه تو یه sheet دیگه نقشه رو تکرار کنیم (البته بدون اندازه) و بقیه جزئیات رو روش اعمال کنیم از لحاظ استانداردهای نقشه کشی موردی نداره؟

hamed_bagheri

عضو جدید
سلام من مدرس Catia مقدماتی و پیشرفته در جامعه قالبسازان ایران هستم اگر مایل بودید به آدرس Mail من یک Mail ارسال کنید تا جزوه تدریس خودمو واست بفرستم

bigbomber

کاربر فعال
سلام. تو درفتینگ بعضی موقها جزئیات زیاده و وقتی اندازه گذاری میکنیم شلوغ میشه و جایی برای علائم صافی سطح و جزئیات دیگه نمیمونه. اگه تو یه sheet دیگه نقشه رو تکرار کنیم (البته بدون اندازه) و بقیه جزئیات رو روش اعمال کنیم از لحاظ استانداردهای نقشه کشی موردی نداره؟

سلام.
تا جایی که من اطلاع دارم، خیر، مشکلی که نیست هیچ، بلکه روش درست هم همین است. البته نکته ی اول و آخر در نقشه، خوانا بودن و سهولت در درک است به گونه ای که از اشتباهات تا جای ممکن جلو گیری کند.

در نقشه های ساخت، از یک نقشه ی خام چندین کپی تهییه می شود، و سپس با توجه به فرایند های مختلف انجام گرفته روی قطعه تا ساخت کامل آن، برای هر نقشه و هر مرحله از ساخت، جزئیات متنوعی به هر کپی اضافه می گردد. برای مثال علائم و نشانه های موجود بر روی نقشه ای که برای فرزکاری فرستاده می شود، با نقشه ی قسمت سنگ زنی متفاوت است. درضمن تا جای ممکن باید از ایجاد علائم اضافه که موجب گیج شدن می شوند، خودداری نمود.