تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
اول بگو میخوای تست کمانش بگیری یا نه؟اگر نه پس چه تستیه؟ اگر این تست شما قراره فقط توی ناحیه الاستیک حل بشه میسه توی کتیا نتیجه بگیری ولی اگر وارد محیط پلاستیک میشه تیرت دیگه نتایج کتیا درست نیست .
فرقی نداره فقط میخواد جهت درس(یادم رفت چه درسی.- گفت اما فراموش کردم، فکر کنم مقاومت مصالح بود و یا استاتیک)به استادشون ارائه بده ممنون میشم راهنمایی کنید

mohammad.ef

عضو جدید
سلام دوستان
من ویندوزم رو عوض کردم و کتیا رو دوباره نصب کردم ( v5 r19 ) . اما ویندوز فایلهای قبلیم رو به صورت ناشناخته نشون میده .
توی قسمت open with ، چه آدرسی برای باز کردن فایلها توسط کتیا باید بدم ؟
X:\Program Files\Dassault Systemes\B19\intel_a\code\bin
از اینجا نمیدونم کدوم یکی از برنامه ها رو انتخاب کنم

hossein21

عضو جدید
فرقی نداره فقط میخواد جهت درس(یادم رفت چه درسی.- گفت اما فراموش کردم، فکر کنم مقاومت مصالح بود و یا استاتیک)به استادشون ارائه بده ممنون میشم راهنمایی کنید

خوب تیری که مد نظرت هست رو مدل کن وبعد برو به محیط analyzis وقتی وارد میشی ازت نوع تحلیل رو میخوا د که اونو بزن استاتیکی *2)قطعه رو مش بندی کن که به صورت مستطیلی مش خواهد زد*3)با توجه به شرایط مرزی مسئله جایی که باید تکیه گاه گیر دار داشته باشی رو با دستور clamp انتخاب کن4)نیرو رو وارد کن سپس میتونی با زدن گزینه solve حلش کنی و کانتور تنش ها و تنش وون میزز رو ازش بگیری

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان
من ویندوزم رو عوض کردم و کتیا رو دوباره نصب کردم ( v5 r19 ) . اما ویندوز فایلهای قبلیم رو به صورت ناشناخته نشون میده .
توی قسمت open with ، چه آدرسی برای باز کردن فایلها توسط کتیا باید بدم ؟
X:\Program Files\Dassault Systemes\B19\intel_a\code\bin
از اینجا نمیدونم کدوم یکی از برنامه ها رو انتخاب کنم

توي همون پوشه فايل CNEXT.exe رو به ويندوز معرفي كنيد

mehd0551

عضو جدید
سلام برا آپ دیت شدن قطعات تو مجموعه های مختلف تا حالا کسی فکر کرده-من قطعه شماره1 (ریل استاندار) را در مجموعه A استفاده کردم که طول اون(طول،قطر،خلاصه وارش (کل حالت های اندازه دار یک قطعه)) برابر با 12 هستش زمانی که قطعه شماره یک را کپی کنم(تغییر نام میدم تو فولدر ذخیره سازیش)و در مجموعه B استفاده کنم با تغییر اندازه اون تو مجموعه B اندازه قطعه اول هم تغییر میکنه.راهی دارید که بتونید این قطعات را کتیا تشخص بده که قطعه دوم کپی از قطعه اول هستش نیاز نیست قطعه اول برابر با قطعه دوم بشه-یکی از مشکلات من تو طراحی از یک قطعه خاص که بیسش یه قطعه دیگه بود شروع شده و خیلی خستم کرده زمانی که کارم تموم شد برای مقایسه با هم بازش کردم قطعه دوم من چون روی کپی قطعه اول کار کردم جای خودش موند اما قطعه اول من به صورت کامل تغییر کرد .حالا قطعه اول را من در چند مجموعه مختلف دیگه (که خیلیاش را هم یادم نمیاد باید باز کنم تا ببینم ) ذخیره کردم و اون مجموعه کلا به هم ریخت ابعاد کلی قطعه و شکل ظاهریش عوض شده-

mehd0551

عضو جدید
توي همون پوشه فايل CNEXT.exe رو به ويندوز معرفي كنيد
من توی یه انجمن دیگه جواب سوالش را دادم اما ببین درست گفتم یا نه (از پروپرتیس یکی از فایل ها (با کلیک راست روی یکی از قطعات)و انتخاب گزینه چنج از تو لیست باز شده کتیا را انتخاب کنه)این جوری کلیه قطعات به کتیا معرفی میشن این گزینه برای سایر فایلها هم قابل استفاده است من جملهه فایلهای تصویری بجای اینکه مثلا به جای مدیا پلیر با KM پلیر باز بشه .

smmoosavian

عضو جدید
سلام برا آپ دیت شدن قطعات تو مجموعه های مختلف تا حالا کسی فکر کرده-من قطعه شماره1 (ریل استاندار) را در مجموعه A استفاده کردم که طول اون(طول،قطر،خلاصه وارش (کل حالت های اندازه دار یک قطعه)) برابر با 12 هستش زمانی که قطعه شماره یک را کپی کنم(تغییر نام میدم تو فولدر ذخیره سازیش)و در مجموعه B استفاده کنم با تغییر اندازه اون تو مجموعه B اندازه قطعه اول هم تغییر میکنه.راهی دارید که بتونید این قطعات را کتیا تشخص بده که قطعه دوم کپی از قطعه اول هستش نیاز نیست قطعه اول برابر با قطعه دوم بشه-یکی از مشکلات من تو طراحی از یک قطعه خاص که بیسش یه قطعه دیگه بود شروع شده و خیلی خستم کرده زمانی که کارم تموم شد برای مقایسه با هم بازش کردم قطعه دوم من چون روی کپی قطعه اول کار کردم جای خودش موند اما قطعه اول من به صورت کامل تغییر کرد .حالا قطعه اول را من در چند مجموعه مختلف دیگه (که خیلیاش را هم یادم نمیاد باید باز کنم تا ببینم ) ذخیره کردم و اون مجموعه کلا به هم ریخت ابعاد کلی قطعه و شکل ظاهریش عوض شده-

كتيا نسبت به نام قطعه و مسير ذخيره قطعات خيلي حساسه. طبيعيه كه وقتي از يك قطعه توي چند تا پروژه جدا از هم استفاده مي كنيد تمامي اون پروژه ها همون قطعه رو با همون مسير خاص مي شناسن. پيشنهاد مي كنم هميشه براي ذخيره سازي، هنگام استفاده از فرمان Save management پس از مشخص شدن مسير فايل اصلي يعني CATPRODUCT حتما از كليد Propagate Directory استفاده كنيد. اينطوري تمام قطعات توي يك مسير ذخيره ميشن و ديگه چنين مشكلي پيش نمياد.

مورد دوم اينه كه اگه مي خوايد قطعات رو كپي كنيد و سپس قطعه دوم رو ويرايش كنيد به جاي Paste از Paste special استفاده كنيد و در اون ليست كه باز ميشه گزينه Break Link رو انتخاب كنيد. اينجوري فقط بايد نام قطعه رو تغيير بديد و الباقي تغييرات ديگه روي قطعه اصلي اعمال نميشن

aydogan

عضو جدید
لطفا کمک کنید.هر چه قدر تاریخ را جلو می برم مشکل حل نمیشه.
cat.jpg

mehd0551

عضو جدید
لطفا کمک کنید.هر چه قدر تاریخ را جلو می برم مشکل حل نمیشه. مشاهده پیوست 178590
این مشکل فقط از تاریخ نیست شاید مربوط به قسمت دیگه ای باشه سخت افزار های سیستم را هم چک کن انتی ویروس و سیستم امنیتی را هم چک کن نرم افزار جدید هم اگه نصب کردی چک کن .

aydogan

عضو جدید
این مشکل فقط از تاریخ نیست شاید مربوط به قسمت دیگه ای باشه سخت افزار های سیستم را هم چک کن انتی ویروس و سیستم امنیتی را هم چک کن نرم افزار جدید هم اگه نصب کردی چک کن .
نه در ویندوز دیگم کار می کنه مشکل سخت افزاری نیست.آنتی ویروس هم ندارم.
سیستم امنیتی را هم در پایین ترین سطح ممکن قرار دادم.
please heeeeeeeeeeeeeeeeelp

yasser2222

عضو جدید
سلام تو اسمبلی میشه یک چهارم مثلا پوسته استوانه ای رو برداشت تا قطعات داخلی دیده بشن؟ مث کارایی که تو نقشه کشی میشه
ممنون

smmoosavian

عضو جدید
سلام تو اسمبلی میشه یک چهارم مثلا پوسته استوانه ای رو برداشت تا قطعات داخلی دیده بشن؟ مث کارایی که تو نقشه کشی میشه
ممنون

خیلی راحت با یک pocket استوانه رو برش بزنید. سپس هر وقت خواستید اون pocket رو deactivate کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
لطفا کمک کنید.هر چه قدر تاریخ را جلو می برم مشکل حل نمیشه.
مشاهده پیوست 178590

این مشکل همینطور که دوستان گفته اند می تواند بخاطر عدم سازگاری سخت افزار یا تنظمیات آن باشد. پیشنهاد می کنم در حالت safe mode ویندوز را اجرا کرده و سپس کتیا را اجرا کنید. در این حالت برنامه های اضافی اجرا نمی شوند و حتی کارت گرافیک هم در حالت پایه استفاده می شود. اگر کتیا اجرا شد قدم به قدم تنظمیات کارت گرافیک و برنامه ها را بررسی کنید.

همینطور شاخه temp ویندوز خالی کنید.
شاخه تنظمیات شخصی کتیا را که داخل شاخه کاربری شما درون documents and settings قرار دارد را پاک کنید. درون local settings/ application data و application data شاخه dassaultsystems را پاک کنید. برخی اوقات فایلهای تنظیمات شخصی کتیا صدمه می بینند و باعث این مشکل می شوند.

حافظه ناکافی هم ممکن است باعث این مشکل شود. ممکن است حافظه زیادی داشته باشید ولی در یک ویندوز 32 بیتی تنها بخشی از آن استفاده می شود و آن بخش هم ممکن است توسط برنامه های دیگر اشغال شده باشد و چیزی به کتیا نرسد! برنامه های اضافی را از حافظه خالی کنید.

تجربه نشان داده است که در بسیاری مواقع نوع کارت گرافیک و تنظمیات آن و میزان حافظه کامیپوتر بیشترین نقش را در این بروز این مشکل دارند.

آخرین ویرایش:

aydogan

عضو جدید
از زحمات عزیزان نهایت تشکر را دارم.
مشکلم حل شد.

آخرین ویرایش:

yasser2222

عضو جدید
سلام. تو dmu fitting یه group و سپس یه shuttle و سپس یه track ساختم که چند قطعه رو با هم میچرخونه دوتا سوال

1- اگه بخوام هر چند درجه که مجموعه چرخید موقعیت چنتا قطعه رو جابجا کنم چطور باید اینکارو بکنم. مثلا 2 درجه همه چرخیدن حالا میخام یه قطعه رو در راستای z کمی بالاتر ببرم. چون همه با هم هستند با هم جابجا میشن و تکی نمیشه. میشه؟

2- وقتی تعداد قطعات بالا میره track تیک میزنه و روون (همون روان!) حرکت نمیکنه چکار کنم؟
ممنون

E_khaleghi

کاربر فعال
همونطور که قبلاً هم گفتم دیگه کاری نیست که نشه با کتیا انجام داد !!!

:biggrin:

شبیه سازی CNC برش لوله
http://www.mediafire.com/?cy3ch250wjcy5u1

احسنت
يادمه 2 سال پيش ميخواستم يك چرخ زنجير دريل واگن رو در حين حركت نشون بدم هر كاري كردم نتونستم
بايد يك وقتي بذارم ببينم شما از چه روشي استفاده ميكنيد

maziar19862000

عضو جدید
سلام دوستان لینک دانلود آخرین ویرایش نرم افزار CATIA رو میشه برای دانلود بذارین ؟
این ویرایشش :

کتیا ورژن 6 plm نسخه فول 2013 ارائه SolidSQUAD

yasser2222

عضو جدید
سلام قبلا یکی از دوستان تو یه تاپیک قرار دادن آرم سه بعدی و نوشته رو روی قطعه یه توضیحی داده بود . پیداش نکردم کسی میتونه لینک بده یا دو باره بگه؟
ممنون

hossein21

عضو جدید
سلام
من میخواستم حرکت دورانی یک در حول لولاش رو توی dmu انجام بدم اما خطایی بهم میده که مجموعه شما over-constrain شده چیکار باید بکنم؟
ضمنا اگر همین حرکت رو با law simulate شبیه سازی کنم آیا اثر ماتریس اینرسی رو در نظر میگیره؟

mehd0551

عضو جدید
سلام قبلا یکی از دوستان تو یه تاپیک قرار دادن آرم سه بعدی و نوشته رو روی قطعه یه توضیحی داده بود . پیداش نکردم کسی میتونه لینک بده یا دو باره بگه؟ ممنون
سلام منم پیداش نکردم برا همین یه توضیح مختصر میدم :اول از همه تو محیط درفت اقدام به نوشتن متن یا طراحی آرم مورد نظر می پردازیم (در این قسمت سایز فونت را زیر یک قرار بدید تا بعدا مشکلی برای اندازه های ابعادی نوشته به وجود نیاد همچنین در این مرحله میتونید بولد یا کج کردن را هم انتخاب کنید)سپس از سیو از به صورت dxf اون را ذخیره میکنیم و در قدم آخر فایل dxf شده را با کتیا باز میکنیم(توسط محیط درفت باید باز بشه)متن مورد نظر را که الان به صورت یک سری خطوط هست را کپی میکنیم و در اسکچ مورد نظر پیست میکنم (تو این مرحله ممکنه بعد از پیست کردن در منطقه بینهایت از صفحه قرار بگیره برای پیدا کردنش از تو اسکچ قسمت geometry یکی از خطوط را کلید راست کرده و رفرنس آن را(گزینه دوم از منوی کلید راست)میزنیم تا متن را در محدوده اسکچ نشونمون بده با انتقال متن به محدوده دلخواه میتونید اون را حجم بدید یا از یک حجمی اون را کم کنید.

smmoosavian

عضو جدید
سلام منم پیداش نکردم برا همین یه توضیح مختصر میدم :اول از همه تو محیط درفت اقدام به نوشتن متن یا طراحی آرم مورد نظر می پردازیم (در این قسمت سایز فونت را زیر یک قرار بدید تا بعدا مشکلی برای اندازه های ابعادی نوشته به وجود نیاد همچنین در این مرحله میتونید بولد یا کج کردن را هم انتخاب کنید)سپس از سیو از به صورت dxf اون را ذخیره میکنیم و در قدم آخر فایل dxf شده را با کتیا باز میکنیم(توسط محیط درفت باید باز بشه)متن مورد نظر را که الان به صورت یک سری خطوط هست را کپی میکنیم و در اسکچ مورد نظر پیست میکنم (تو این مرحله ممکنه بعد از پیست کردن در منطقه بینهایت از صفحه قرار بگیره برای پیدا کردنش از تو اسکچ قسمت geometry یکی از خطوط را کلید راست کرده و رفرنس آن را(گزینه دوم از منوی کلید راست)میزنیم تا متن را در محدوده اسکچ نشونمون بده با انتقال متن به محدوده دلخواه میتونید اون را حجم بدید یا از یک حجمی اون را کم کنید.

اين لينك رو ببينيد
http://dzine.blogfa.com/post-23.aspx

yasser2222

عضو جدید
از پاسخ های قبل تشکر.
یه سوال دیگه
یه نقشه تهیه کرده بودم حالا قطعم رو ویرایش کردم تو نقشه که رفتم بعد از اپدیت بعضی اندازه هام اپدیت نشده بعضی هم قرمز شده. مشکل کجاس؟
ممنون

pishrosanat

عضو جدید
از پاسخ های قبل تشکر.
یه سوال دیگه
یه نقشه تهیه کرده بودم حالا قطعم رو ویرایش کردم تو نقشه که رفتم بعد از اپدیت بعضی اندازه هام اپدیت نشده بعضی هم قرمز شده. مشکل کجاس؟
ممنون
یعنی اینکه آن المان ها یا تغییر ماهیت داده اند یا از
بین رفته اند .منظور از تغییر ماهیت این است که آدرس رجوع به آن در پارامترها تغییر یافته است با پارامتر آن تغییر نام پیدا کرده است.

smmoosavian

عضو جدید
از پاسخ های قبل تشکر.
یه سوال دیگه
ممنون

اندازه هایی که صورتی رنگ میشن یعنی آپدیت نیستن. یا باید حذفشون کنید و از نو انداره گذاری کنید و یا با فرمان reroute اون ها رو آپدیت کنید.
اندازه هایی که قهوه ای رنگ هستن و یا اندازه اون ها تغییر نمی کنه fake هستن. باید از حالت fake درشون بیارید.

yasser2222

عضو جدید
اندازه هایی که صورتی رنگ میشن یعنی آپدیت نیستن. یا باید حذفشون کنید و از نو انداره گذاری کنید و یا با فرمان reroute اون ها رو آپدیت کنید.
اندازه هایی که قهوه ای رنگ هستن و یا اندازه اون ها تغییر نمی کنه fake هستن. باید از حالت fake درشون بیارید.
طریقه کار هر دو رو یکم توضیح میدید؟ ممنون
ببخشید اینقد سوال میکنما!

یه سوال دیگه
من قطعات با ابعاد مختلف دارم مثلا یه قطعه با طول 30 میلیمتر. چقد تلرانس برای این باید بزارم. ینی استانداردی وجود داره که مثلا بگه 0.01 طول رو تلرانس بده؟