تاپیک سوالات قدرتی

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه.
من دنبال مطلب در مورد شبکه هوشمند هستم در سطح توزیع ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه.

farhang_760

عضو جدید
انتخاب یک باطری مناسب

انتخاب یک باطری مناسب

با سلام خدمت دوستان برقی
یک سوال در زمینه باطری ها داشتم
ما یک موتور داریم که دو آمپر جریان با ولتاژ 18 ولت نیاز داره تا حرکت کنه حالا ما میخوایم تغذیه این موتور رو از طریق باطری هایی فراهم کنیم.
مشکل اینجاست که دقیقا مشخصات رو نمیفهمیم
باطری ها دو تا مشخصه دارند یکی آمپر ساعت و یکی هم ولت
خب ولتش رو که باید چند تا باطری به کار ببریم تا بشه 18 ولت اما برای آمپرش موندیم!!!!
باطریهایی هستند که 2000 میلی آمپر ساعتند. اما خب وزن و حجم خوبی هم اشغال میکنن! که برای ما دردسر زاست
حالا سوال اینجاست میخوایم ببینیم آیا میشه با باطری هایی با آمپرساعت کمتر هم به حرکت موتور با قدرت قبلی رسید یا نه حالا اگر در مدت زمان کمتری هم این باطری ها تخلیه بشن غمی نیست... در حد 1 ربع هم کار کنه برای ما خوبه...
چون امتحان کردن این سوال نیازمند صرف هزینه است میخواستیم قبلا از اساتید برق اینجا سوال کرده باشیم
ممنون میشم که پاسخ جامعی به ما بدید
با تشکر.

:gol:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان برقی
یک سوال در زمینه باطری ها داشتم
ما یک موتور داریم که دو آمپر جریان با ولتاژ 18 ولت نیاز داره تا حرکت کنه حالا ما میخوایم تغذیه این موتور رو از طریق باطری هایی فراهم کنیم.
مشکل اینجاست که دقیقا مشخصات رو نمیفهمیم
باطری ها دو تا مشخصه دارند یکی آمپر ساعت و یکی هم ولت
خب ولتش رو که باید چند تا باطری به کار ببریم تا بشه 18 ولت اما برای آمپرش موندیم!!!!
باطریهایی هستند که 2000 میلی آمپر ساعتند. اما خب وزن و حجم خوبی هم اشغال میکنن! که برای ما دردسر زاست
حالا سوال اینجاست میخوایم ببینیم آیا میشه با باطری هایی با آمپرساعت کمتر هم به حرکت موتور با قدرت قبلی رسید یا نه حالا اگر در مدت زمان کمتری هم این باطری ها تخلیه بشن غمی نیست... در حد 1 ربع هم کار کنه برای ما خوبه...
چون امتحان کردن این سوال نیازمند صرف هزینه است میخواستیم قبلا از اساتید برق اینجا سوال کرده باشیم
ممنون میشم که پاسخ جامعی به ما بدید
با تشکر.

:gol:
سلام
با توجه به اطلاعاتی که دادید موتور 18 ولت 2 آمپر با زمان کار حدود 15 دقیقه آمپر ساعت مصرفی شما حدودا میشه 500 میلی آمپرساعت
آمپر ساعت نشان دهنده بار الکتریکی ذخیره شده تو باطریه ولی باطریها یه پارامتر مهم دیگه هم دارن به اسم جریان درین (Drain) یا تخلیه که در حقیقت ماکزیمم جریان مجازیه که ما میتونیم از باطری بکشیم . در مورد کار شما جریان درین باطری باید حداقل 2 آمپر باشه.با این حساب شما نمیتونید از باطریهای معمولی باصطلاح ضخیم استفاده کنید (حداکثر جریان درین 200 میلی آمپر ساعت) و باید از باطریهای خشک استفاده کنید یکی از مدلهایی که من دیدم 6 ولت 1 آمپر ساعته که شما میتونید 3 تا از اونارو با هم سری کنید و طبق کاتالوگ ضمیمه میتونه 2.16 آمپر رو در مدت 15 دقیقه تحویل بده البته پیشنهاد من یک رنج بالاتره یعنی 6 ولت 1.2 آمپر ساعت . و در نهایت شما باید 3 تا از اونارو با هم سری کنید.وزن هر کدوم هم حدود 300 گرم . فقط امیدوارم پروژتون ساخت هواپیما نباشه !

پیوست ها

• DJW6-1.pdf
    183.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

farhang_760

عضو جدید
سلام
با توجه به اطلاعاتی که دادید موتور 18 ولت 2 آمپر با زمان کار حدود 15 دقیقه آمپر ساعت مصرفی شما حدودا میشه 500 میلی آمپرساعت
آمپر ساعت نشان دهنده بار الکتریکی ذخیره شده تو باطریه ولی باطریها یه پارامتر مهم دیگه هم دارن به اسم جریان درین (Drain) یا تخلیه که در حقیقت ماکزیمم جریان مجازیه که ما میتونیم از باطری بکشیم . در مورد کار شما جریان درین باطری باید حداقل 2 آمپر باشه.با این حساب شما نمیتونید از باطریهای معمولی باصطلاح ضخیم استفاده کنید (حداکثر جریان درین 200 میلی آمپر ساعت) و باید از باطریهای خشک استفاده کنید یکی از مدلهایی که من دیدم 6 ولت 1 آمپر ساعته که شما میتونید 3 تا از اونارو با هم سری کنید و طبق کاتالوگ ضمیمه میتونه 2.16 آمپر رو در مدت 15 دقیقه تحویل بده البته پیشنهاد من یک رنج بالاتره یعنی 6 ولت 1.2 آمپر ساعت . و در نهایت شما باید 3 تا از اونارو با هم سری کنید.وزن هر کدوم هم حدود 300 گرم . فقط امیدوارم پروژتون ساخت هواپیما نباشه !

به خاطر پاسخ شما و پیشنهاد شما بسیار سپاسگذارم و ممنون از وقتی که گذاشتید

اما مسئله بسیار مهم وزن زیاد این باطری های برای کار ماست. من توی بازار باطری هایی پیدا کردم که 2200 میلی آمپر با 3.7 ولت بود که هر کدوم وزنی معادل 45 گرم داشت جمعا برای هر موتور نیازمند این بودیم که 5 تا بکار ببریم (18ولت) که جمعا 220 گرمی میشد ما در یک اتصال 2 موتور داریم که برای اون یکی هم این تعداد بکار برده بشه میشه 450 گرمی حدودی که این برای ما خیلی بده و ما نیازمند این هستیم که این مقدار رو کاهش بدیم
اما شما میفرمایید که این جریان درین این باطری ها 200 میلی آمپر هست که خب الان من آمار گرفتم دریل های برقی رو با سه تا ازین باطری ها دارن به کار میزنن. البته من تخصصم برق نیست و فقط این ها رو برای رفع ابهام خودم مطرح میکنم.
بگذریم شاید من یکم مسئله رو بیشتر شرح بدم شما بتونید بهتر منو کمک کنید. ما چندین موتور 18 ولت با حداکثر ولتاژ کاری 2 آمپر داریم. که در هر اتصال دو تا از این موتورها به کار برده شده. همه این موتورها در یکزمان نیازمند این 2 آمپر نیستند اما بالاخره همه کار میکنن. میخواستم بدونم آیا میشه با سری بستن یا موازی بستن کاری کنیم که همه این موتورها از تعداد باطریهای کمتری استفاده کنن و به قول معروف یک سامانه قدرت جدا داشته باشیم.
آیا اگر دو باطری هم ولتاژ رو به هم موازی ببندیم جریان هاشون با هم جمع میشه یعنی میشه جریان بیشتری ازشون کشید؟
اگر پیشنهاد دیگه ای هم دارید ممنون میشم بهم بگید استفاده کنم.
به هر حال از همه شماها ممنون و سپاسگذارم

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سیستم های سه فاز و تکفاز

سیستم های سه فاز و تکفاز

مزایا و معایب استفاده از سیستمهای سه فاز به جای سیستمهای تکفاز چیه؟ اگه میشه دوستای که اطلاعاتی دارن کلا در مورد سیستمهای تکفاز و سه فاز توضیح بدن ممنون میشم واگه مقاله ای مطلبی نیز داشته باشن بزارن که عالیه. استاد ما میگف در بعضی بخشها حتما باید از سیستمهای سه فاز استفاده بشه.اون بخشا کدومن و چرا؟ میشه اصلا به جای سیستمهای سه فاز از سیستمهای تکفاز استفاده کنیم؟ و اینکه سیستمهای سه فاز رو با چهار سیم نمایش میدن سیم 4امی چیه؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
مزایا و معایب استفاده از سیستمهای سه فاز به جای سیستمهای تکفاز چیه؟ اگه میشه دوستای که اطلاعاتی دارن کلا در مورد سیستمهای تکفاز و سه فاز توضیح بدن ممنون میشم واگه مقاله ای مطلبی نیز داشته باشن بزارن که عالیه. استاد ما میگف در بعضی بخشها حتما باید از سیستمهای سه فاز استفاده بشه.اون بخشا کدومن و چرا؟ میشه اصلا به جای سیستمهای سه فاز از سیستمهای تکفاز استفاده کنیم؟ و اینکه سیستمهای سه فاز رو با چهار سیم نمایش میدن سیم 4امی چیه؟
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/286296-برق-سه-فاز-و-تک-فاز

همونطور که اونجا هم نوشتم کتاب بررسی سیتم های قدرت 1 در این مورد توضیح داده. در ضمن دوستان لینک ها و توضیحاتی هم گذاشتند که خودتون هم میتونید با یه جست و جوی ساده مطالب خوبی به زبان انگلیسی پیدا کنید.

دقیقا منظور شما از سیم 4 که در سیستم های سه فاز نشون میدن رو نفهمیدم (در خط، سیستم توزیع، نقشه ها و... ؟؟؟) ولی به احتمال قوی منظور شما همون سیم نول هست.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

یکی از تعاریفی که از سیستم های الکتریکی میکنن اینه که بتونه توان خوبی رو به ما تحوی بده . توان هم از دو بخش اصلی ولتاژ و جریان تشکیل شده . تو سیستم های سه فازه هم ولتاژ و هم جریان بیشتر و پایدارتری میتونیم انتقال و در نتیجه استفاده کنیم . بنابراین می تونیم از مصرف کنند هایی استفاده کنیم که توان بیشتری مصرف می کنند .
سیستم های تکفاز که منظورمون تکفاز سینوسی هست از یک سیم حامل جریان با ولتاژ 220 ولت 50 هرتس و یک سیم نول تشکیل شده . اگه ایندوتا سیم رو به اسیلوسکپ بزنیم میتونی هم ولتاژ رو ببینی و هم شکل سینوسی اونرو .

برای سه فاز ما بجای اینکه یدونه سیم حامل جریان د اشته باشیم سه تا داریم که اندازه هشون با هم برابرند و اتفاقا سینوسی هم هستند . اما به یک تفاوت اونم اینکه اگر تو اسیلوسکوپ نشونش بدیم سه تا موج سینوسی داریم که هر کدوم به موج بقلی خوش 120 در جه ی الکتریکی ( بر حسب درجه ) با هم اختلاف دارند .
سوال پیش میاد که این اختلاف به چه دردی می خوره؟
تو تکفاز گفتیم یه دونه موج سینوسی داریم . بنابرین در لحظه ای از زمان ( پی ، دو پی و.. ان پی ) مقدار جریان ما صفر خواهد بود . ولی برای سه فاز هیچوقت بصورت کامل صفر نخواهیم داشت . یعنی در هر لحظه از زمان مقدار داریم ، این یعنی مزیت ، یعنی توان متوسط بیشتر .

برای سیستم سه ما می تونیم دو تا سطح ولـتاژ داشته باشیم . یعنی 380 ولتی و 220 ولتی . ولـتاژ بین هر کدوم از دو تا فاز با هم 380 و ولتاژ بین هر فاز با زمین 220 ولت هست .

بنابراین هر جایی برق سه فاز داشته باشیم می تونم مصرف کننده ی تکفاز هم داشته باشیم . ولی هر جایی که خط تکفاز داریم نمیتونیم مصرف کننده سه فاز داشته باشیم ( در موارد استثنا می تونیم با کمتر از نصف راندمان ، موتور های سه فاز رو بصورت تکفاز با یه خازن راه اندازی کرد ) .

سیم چهارم در سیستم سه فاز معمولا سیم نول هست ( می تونه سیم گارد ، سیم اتصال بدنه و.. هم باشه که بستگی به کارکرد داره ) . این سیم نول هم به چاه ارت وصل میشه. البته در سه فاز نقطه ی حنثی هم داریم که در صورت تعادل بار مانند نول عمل میکنه . ولی اونی که روی تیر برق ها می بینی به زمین وصله .
به ترتیب از بالا
اولی سیم نول
دومی سیم برق روشنایی
سیم فاز اول ( سیم روشنایی از همین خط هست )
سیم فاز دوم
سیم فاز سوم

البته اینها برای خطوط 0.4 کیلو هست .

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
دوستان قبل از مطرح کردن سوالات به تاپیک زیر سری بزنن شاید جواب سوالات موجود باشه.
فهرست سوالات مطرح شده در تاپیک سوالات قدرتی

65- سوال در مورد سیم های تیرک برق. (جواب دوم) (جواب سوم) (جواب چهارم) (جواب پنجم) (جواب ششم) (جواب هفتم)
92- چرا برق رو بصورت سه فاز انتقال میدن؟ (جواب دوم) (جواب سوم)
99- سيم نول در سيستم هاي سه فاز. (جواب دوم)

kuchuluu

عضو جدید
HVAC و چيلر

HVAC و چيلر

سلام به همگي
کسي ميتونه يه فايل آموزشي يا هر چيز ديگه واسه ياد گرفتن HVAC و چيلر بهم بده؟ يه چيزي که پروسه کارش رو درست و دقيق متوجه بشم. واقعا" لازم دارم.
ممنون از همه

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مرسی از دوستان بابته اطلاعاتی که در اختیار بقیه میزارن.اونطوری که از مباحث قبلی خوندم برق امریکا 110 ولت و برق ایران 220 ولته.این تفاوتها واسه چیه؟این حرف که میگن استاندارداشون اونطوریه یعنی چی؟ استانداردا به چیا بستگی داره؟یکی از دوستان میگف کار کردن با 110 ولت امن تره.مگه سطح انرژی ثابت نیس؟ پس هرقدر ولتاژ بالاتر باشه جریان کمتری نیازه.برای برق گرفتگی ولتاژ مهم نیستش که.جریانه که باعثه برق گرفتگی میشه.پس حرف دوستمون که میگه ولتاز کمتر ایمن تره چیه؟دوستان اگه غلط میگم لطفا تصحیح کنن.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
مرسی از دوستان بابته اطلاعاتی که در اختیار بقیه میزارن.اونطوری که از مباحث قبلی خوندم برق امریکا 110 ولت و برق ایران 220 ولته.این تفاوتها واسه چیه؟این حرف که میگن استاندارداشون اونطوریه یعنی چی؟ استانداردا به چیا بستگی داره؟یکی از دوستان میگف کار کردن با 110 ولت امن تره.مگه سطح انرژی ثابت نیس؟ پس هرقدر ولتاژ بالاتر باشه جریان کمتری نیازه.برای برق گرفتگی ولتاژ مهم نیستش که.جریانه که باعثه برق گرفتگی میشه.پس حرف دوستمون که میگه ولتاز کمتر ایمن تره چیه؟دوستان اگه غلط میگم لطفا تصحیح کنن.
[h=1]فهرست سوالات مطرح شده در تاپیک سوالات قدرتی[/h]
25- فرق برق ما که ولتاژش 220 با فرکانس 50 با امریکا که 110 ولته چیه ؟ (جواب دوم) (جواب سوم) (جواب چهارم) (جواب پنجم)

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

کلا امریکا همه چیزش یه جور دیگست
از واحدشون که غیر متریک مثل اینچ و فوت گرفته تا پوند و گالن و ... این برقشونم همینجوری هست
اون موقع که برق داشت جون می گرفت جهان علم دو قطبی بوده . یکی امریکا و یکی دیگه تو اروپا . این استاندارد ها هم از اونجا شکل گرفت .
برای ما و خیلی از کشور ها اگر اشتباه نکنم استاندار انگلیسی یا آلمانی هست
هر کدوم مزیت ها و معایبی داره که با توجه به اونها پایه های برق یک کشور طراحی میشه . در این مورد مقالاتی هست که میتونید مطالعه کنید .
کلا هم تو این زمنیه همین دو تا استاندارد هست . یعنی 220 ولت 50 هرتس و 110 با فرکانس 60 ( البته در این مورد )

کامنت پاییینی لینک های خوبی داره .

هر چقدر ولتاژ کمتر باشه برای داشتن توان ثابت جریان بیشتری باید داشته باشیم
از طرفی با ولـتاژ کمتر هرینه ی عایقی کمتری هم خواهیم داشت
برای امریکا فرکانس هم بیشتر هست یعنی 60
هر چقدر فرکانس بیشتر باشه تو موتورها تا حدی راندمان بیشتر خواهد شد
همچنین فرکانس بیشتر خطر کمتری تو برق گرفتگی ها ایجاد میکنه
مثلا شما اگه هین 220 ولت رو با فرکانس 500 هرتس به بدن کسی وصل کنید ، فرد هیچ آسیبی نخواهد دید ! چرا ؟
بخاطر پدیده اسکین افکت ( اثر پوسته ای ) همه جریان از سطح پوست عبور میکنه و به اندام داخلی بدن آسیبی نمی زنه .
یه نکته مهم رو فراموش نکن .
ولتاژ چیزی ثابتی هست و هر مصرف کنند بسته به امپدانس داخلی جریانی مصرف خواهد کرد
نگاهی به وسایل برقی منزلتون بندازید
رو همشون نوشته مثلا 220 ولت ، ولی رو همشون یه جریان ننوشته .
برای بدن هم همینطور هست .
یعنی اگر شما برق 110 رو طوری به بدن وصل کنی که بتونه مسیر بسته ای پیدا کنه ( مثلا یه دست نول و دست دیگه فاز ) . با فرض اینکه بدن شما مقاوت A داشته باشه جریانی معدل 1/A برابر 110 ولت از بدن عبور میکنه .
مسلما اگر به همون بدن با اون مقاومت رو به ولـتاژ 220 وصل کنیم جریانی دو برابر از بدن عبور خواهد کرد . در صورتی که بدن با جریانی حدود میلی آمپر دچار اختلال خواهد شد .
پس نتیجه میگیریم 110 ولت امنیت بیشتری داره . تاره فرکانس اون برق هم 60 هست که باز هم امنیت بیشتر خواهد شد .

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
میخواستم بدونم سیم نول رو از فاز چطوری میشه تشخیص داد؟(در سیم کشی خونه).بعضی از تیرها نحوه سیم بندیشون به صورت سطریه در اونا نول و فاز چطوریه؟چرا در بعضی از تیرها سیمها به صورت سطری و در بعضیهاشون به صورت ستونیه؟چرا در تیرهای برق از سیمهای بدون روکش استفاده میکنن؟ و این فاصله تیرهای برق از هم آیا دلیل برقی داره یا همینطوری زدن؟ فاصله هر تیر برق به چه عواملی بستگی داره و باید چقدر باشه؟مرسی از دوستان

kuchuluu

عضو جدید
HVAC و چيلر

HVAC و چيلر

سلام به همگي
کسي ميتونه يه فايل آموزشي يا هر چيز ديگه واسه ياد گرفتن HVAC و چيلر بهم بده؟ يه چيزي که پروسه کارش رو درست و دقيق متوجه بشم. واقعا" لازم دارم.
ممنون از همه
سلام به همه
يعني هيششششششششششکي نمي تونه کمکم کنه؟
:(

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میخواستم بدونم سیم نول رو از فاز چطوری میشه تشخیص داد؟(در سیم کشی خونه).بعضی از تیرها نحوه سیم بندیشون به صورت سطریه در اونا نول و فاز چطوریه؟چرا در بعضی از تیرها سیمها به صورت سطری و در بعضیهاشون به صورت ستونیه؟چرا در تیرهای برق از سیمهای بدون روکش استفاده میکنن؟ و این فاصله تیرهای برق از هم آیا دلیل برقی داره یا همینطوری زدن؟ فاصله هر تیر برق به چه عواملی بستگی داره و باید چقدر باشه؟مرسی از دوستان

میخواستم بدونم سیم نول رو از فاز چطوری میشه تشخیص داد؟(در سیم کشی خونه)

تو سیم کشی منازل با فازمتر
سیم آبی یا سبزو زرد هم میتونه نول باشه
سیم با مقطع کمتر هم میتونه نول باشه
همه این ها بستگی برقکارش داره
البته گاهی اوقات فازمتر هم جواب نمیده . مثلا وقتی نول قطع میشه اگر فازمتر رو داخل پریز کنی متوجه میشی هر دو تاش برق داره . ( بخاطر القا )

چرا در بعضی از تیرها سیمها به صورت سطری و در بعضیهاشون به صورت ستونیه؟

برای سیتم های توزیع 0.4 کیلو ستونی هست
سطری برای سیستم های با ولـتاژ بالاتر و معمولا 20 کیلو و بیشتر استفاده میشه
چون باید با توجه به ولتاژ ، سیم ها از هم فاصله داشته باشند و با توجه به قرار گیری شبکه های 20 کیلو در معابر و شهر ها اگر بخوان ستونی کار کنند ارتفاع زیادی رو اشغال می کنه که مسائل مربوط به حریم پیش میاد
گاهی هم میان از ترکیبی از سطری و ستونی استفاده میکنند . مثل مثلثی

چرا در تیرهای برق از سیمهای بدون روکش استفاده میکنن؟
بخاطر اینکه نیازی نیست
با توجه به طول زیاد هزینه ها به شدت افزایش خواهد یافت
وقتی میتونیم با گذاشتن فاصله عایق مناسب رو فراهم کنیم نیازی به اینکار نیست
البته از کابل هم استفاده میکنند . مثل همون کابل های قرمز که به بعضی تیر ها وصل هست و یا کابل ها قطور مشکی و یا کابل هایی با عایق sfx

و این فاصله تیرهای برق از هم آیا دلیل برقی داره یا همینطوری زدن؟ فاصله هر تیر برق به چه عواملی بستگی داره و باید چقدر باشه؟
به فاصله دو تا تیر از هم اسپن گفته میشه که از عوامل مهم هست برای محاسبه
نه
همینطوری این فواصل در نظر گرفته نمیشه
مقایر استانداردی هستند
به عوامل و عوارض طبیعی بستگی مستقیم داره
به خط انتقالت بستگی داره
یه مقطع و تعداد سیمی که استفاده میشه
و ..

آخرین ویرایش:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
سلام به همه
يعني هيششششششششششکي نمي تونه کمکم کنه؟
:(

سلام آخه چیزی که میخوای کلی هست این همه هم مطلب در موردش توی نت هست همون چیلر رو سرچ کن ببین چند تا مطلب با شرح و دیاگرام پیدا میکنی.

kuchuluu

عضو جدید
سلام آخه چیزی که میخوای کلی هست این همه هم مطلب در موردش توی نت هست همون چیلر رو سرچ کن ببین چند تا مطلب با شرح و دیاگرام پیدا میکنی.
سلام.ممنون.
شايد من خوب سرچ نمي کنم.يه چيزي مي خوام که بگه تو HVAC مثلا" اواپراتور و کندانسور و کمپرسور و .... کارشون چيه و پروسه کار HVAC به چه صورت هست؟
ممنون

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.ممنون.
شايد من خوب سرچ نمي کنم.يه چيزي مي خوام که بگه تو HVAC مثلا" اواپراتور و کندانسور و کمپرسور و .... کارشون چيه و پروسه کار HVAC به چه صورت هست؟
ممنون

ببخشید این HVAC همون کولر نیست ؟
کولر های تو تکه .
اگه هست من یه کمک هایی میتونم بکنم :w10:
اگر هم نیست توضیح بدین چی هست این جانور که یه ماهه بنده خدا کامنت گذاشته هیچ کی جواب نداده:w06:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
"Heating Ventilating and Air Conditioning " یا بطور خلاصه HVAC یا بقول دوستان مکانیک "اچوک " یکی از شاخه های کاری مهندسان مکانیک سیالاته و برای گرفتن اطلاعات ، بهتر بود این سوال تو تالار مکانیک سیالات مطرح میشد .البته با نهضت بهینه سازی مصرف که تو آمریکا و اروپا سالهاست بپاشده پای مهندسان برق و کنترل هم بیشتر و بیشتر به این وادی کشیده شده مثلا با همه گیر شدن کمپرسورهای اسکرو و مخصوصا دبل اسکرو بجای پیستونی و استفاده از درایو برای کنترل دور کمپرسورها مقادیر زیادی در انرژی الکتریکی صرفه جویی میشه همینطور توی ساختمونها با قرار دادن سیستمهایی که به BMS شهرت پیدا کرد و یکی از پایه های اصلی اون هم تهویه مطبوعه و در نهایت Energy Saving هستش باز نقش مهندسان برق دیده میشه در مورد BMS مقاله های خوبی تو تالار تاسیسات وجود داره

rashidishahram

مشاور صنعت برق
سلام.ممنون.
ممنون

سلام

لینک زیر چیلر رو سرچ کردم دادم اونایی که خواستی را مختصر توضیح داده بقیه رو باید بیشتر سرچ کنی. ضمنا HVAC همون تهویه مطبوع هست.
http://www.dalaho.net/index.php?id=39

ararat67

عضو جدید
سلام دوستان .من رشتم برق قدرته چند تا سوال داشتم
1-وظیفه یه مهندس توی نیروگاه ها چیه؟
2-وظیفه یک کارشناس ارشد چیه؟
یا بهتر بگم اینا چه مهارت هایی باید داشته باشند . اگه میشه دقیق بگین..
3- اگه از بین این همه نرم افزار تخصصی بخوام یکی رو یاد بگیرم کدومش بیشتر به کارم میاد
4- هزینه دانشگاه آزاد ارشد حدودا چقدر میشه؟؟؟
اگه احیانا کسی جایی مشغوله کاره لطفا بگه توی مصاحبه ها باید چی بلد باشیم ...
مرسی.....

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام مجدد خدمته همه.من کلی باز سوال داشتم ولی این چند روزی که نتونستم بیام یادم رفته بیشترشو. میخواستم بدونم این سیمهایی که روی تیر برق هستن به صورت سه فاز.به هر خونه به صورت سه فاز میره یا تکفاز؟استاد ما میگف به صورت تکفاز! حالا نمیدونم حواسش نبود یا بلد نبود.شایدم درست میگفته بنده خدا ! دوسته من میگه سیمکشی میشناسه که بدون قطع برق راحت و خونسرد با پریز و هر چیزی که بهش مربوط میشه کار میکنه.چطوری این فردو برق نمیگیره؟توی خونه بیرونش راحت با برق ورمیره

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام مجدد خدمته همه.من کلی باز سوال داشتم ولی این چند روزی که نتونستم بیام یادم رفته بیشترشو. میخواستم بدونم این سیمهایی که روی تیر برق هستن به صورت سه فاز.به هر خونه به صورت سه فاز میره یا تکفاز؟استاد ما میگف به صورت تکفاز! حالا نمیدونم حواسش نبود یا بلد نبود.شایدم درست میگفته بنده خدا ! دوسته من میگه سیمکشی میشناسه که بدون قطع برق راحت و خونسرد با پریز و هر چیزی که بهش مربوط میشه کار میکنه.چطوری این فردو برق نمیگیره؟توی خونه بیرونش راحت با برق ورمیره

برای مصرف کننده ها کلا دو دسته داریم
صنعتی و خانگی
صنعتی سه فاز هست و خانگی تکفاز
برقی که میاد تو کوچه سه فاز هست که بسته به تعداد خانوار کوچه این سه تا فاز تقسیم میشه بین منازل. مثلا اگه 30 خانوار باشه هر فاز به 10 تا خونه میرسه .
مثلا برای 10 تا خونه اول کوچه فاز اول و نول رو میبرن تو هر خونه و به ترتیب برای همه ی واحد ها بهمین صورت هست .
البته این به این معنی نیست که به هر خونه برق تکفاز میرسه . منظور از خونه ، واحد هست . و الا به مجتمع های آپارتمانی برق سه فاز میبرن و اونجا اونرو از طریق جعبه تقسیم به کنتور( تکفاز) و ازاونجا به واحد ها .
( توضیح بالا چیزی هست که هر روز داری می بینی . با کمی دقت به اطرافت میشه یه آزمایشگاه مجانی ) .
خیلی از بچه های برق روی مفهوم سه فاز و تکفاز مشکل دارند و توضیح خیلی از مسائل براشون سخت هست که البته با سوال کردن و کمی کنجکاوی حل میشه ( منظورم شما نیستید دوست عزیز) .

اینکه بدون قطع برق کسی کار کنه در هر صورتی که تعریف بشه چیز خطرناکی هست . مثل بازی کردن با اسلحه پر و اماده شلیک .
تو اصطلاحات برقی به اینجور کارکردن کار با برق گرم گفته میشه که فقط و فقط در مواقع خیلی ضروری و به ناچار اجرا میشه و معمولا هم برای سطوح ولتاژ کم .
مطمئن باش اون یارو کله شقی میکنه که اونطور با برق کار میکنه . همیشه از برق باید ترسید . شما هیچوقت اینکار نکن . حتی وقتی مطمئن هستی برق قطع هست عادت کن قبل ازکار کردن بازم تست کنی . سعی کن برات عادت بشه .

-- چند روز پیش به تصاویری از برق گرفتگی تو اینترنت برخوردم که خیلی سخت تونستم فراموشش کنم . قصد داشتم بذارم تو انجمن ولی به دلیل فجاعت تصاویر پشیمون شدم .

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مرسیی ار جوابتون.من ناراحت نمیشم.آدم از پرسیدنو فهمیدن ناراحت نمیشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
salam dooste aziz , mikham bedonam age motori ba 20 amper nami kar kone che relehii va dar che renge bayad entekhab kard? mamnoon misham javab bedin

لطفا پست های خود را با خط الرسم فارسی ارسال کنید.
Ice Man

آخرین ویرایش توسط مدیر:

smh5393

عضو جدید
معرفي كتاب در مورد نرم افزار هاي ETAP -Neplan-digsilent-power world

معرفي كتاب در مورد نرم افزار هاي ETAP -Neplan-digsilent-power world

سلام دوست عزيز
من در دانشگاه آزاد يزد درس مي خونم
كتابي رو كه شما ميخواهيد رو من سراغ دارم.
استاد درس ازمايشگاه سيستم هاي قدرت دانشگاهمون "آقاي عليرضا انتظاري" به كمك همكارشون "آقاي صادقي"يك كتاب بسيار خوب در اين زمينه نوشته اند-اگر شما در شهر يزد آشنايي داريد بگيد اين كتاب رو از كتابخونه درب دانشگاه آزاد براتون تهيه كنه.
نام كامل كتاب:
شبيه سازي سيستم هاي قدرت
نويسندگان:عليرضا انتظاري زارچ-صادقي سر چشمه

llvll.asoud

کاربر ممتاز
شاید این سوالم کلی باشه و منحصر به قدرت نباشه ولی بدلیل اینکه این بخش فعاله ترجیح دادم سوالمو اینجا طرح کنم.
میخواستم بدونم آیا برق گرفتگی به غیر از عبور جریان بدلیل اختلاف ولتاژ از داخل بدن دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟ و اینکه نکات ایمنی برای پیشگیری از برق گرفتگی چیه؟ چرا وقتی یکیو از طریق دستاش برق میگیره گاها نمیتونه دستهاشو از سیم جدا کنه؟

hamed.52

کاربر فعال
شاید این سوالم کلی باشه و منحصر به قدرت نباشه ولی بدلیل اینکه این بخش فعاله ترجیح دادم سوالمو اینجا طرح کنم.
میخواستم بدونم آیا برق گرفتگی به غیر از عبور جریان بدلیل اختلاف ولتاژ از داخل بدن دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟ و اینکه نکات ایمنی برای پیشگیری از برق گرفتگی چیه؟ چرا وقتی یکیو از طریق دستاش برق میگیره گاها نمیتونه دستهاشو از سیم جدا کنه؟

من اینو میدونم که اگه با دست به برق دست بزنیم ماهیچه های بدن جمع میشه و مچ بسته میشه و نمیشه بازش کرد و لی اگه با پشت دست به سیم برق دست بزنیم چون ماهیچه ها جمع میشه دست از سیم دور میشه....

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
من اینو میدونم که اگه با دست به برق دست بزنیم ماهیچه های بدن جمع میشه و مچ بسته میشه و نمیشه بازش کرد و لی اگه با پشت دست به سیم برق دست بزنیم چون ماهیچه ها جمع میشه دست از سیم دور میشه....
کاملا درسته، به همین دلیل وقتی خواستین یه سیم رو چک کنید و یا در بحث های نظامی خواستین برقدار بودن موانع، سیم خاردار و... رو چک کنید به همین شکل باید عمل کنید.